Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Jarný koncert s Petrom MichalicomVytlačiť
 

Všetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok 20. 3. 2018 o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na prvý koncert 38. ročníka Hudobnej jari v Rimavskej Sobote s názvom Vítanie jari. Účinkujú: Peter Michalica/ husle, Michaela Popik Kušteková/ spev, Hiroaki Goto (Japonsko)/ husle a Viera Bartošová/ klavír. V programe sú zaradené skladby známych hudobných velikánov: A. Vivaldiho, S. Rachmaninova, I. Zeljenku, A. Dvořáka, J. Brahmsa, J. S. Bacha, W. A. Mozarta. Vstupné: 5€/ 3 € pre členov KPH. Predaj vstupeniek v MsKS, aj na mieste.

PROGRAM:
Antonio Vivaldi: Jar zo Štyroch ročných období (Allegro)
Gabriel Fauré: Prebudenie zo sna
Sergej Rachmaninov: Sen (Je tu dobre)
Ilja Zeljenka: MusicaSlovaca
Antonín Dvořák: Cigánske piesne (Dejte klecjestřábum, Když mne stará matka)
Johannes Brahms: Uhorský tanec e mol
César Franck: PanisAngelicus
Johann Sebastian Bach: Dvojkoncert d mol (Vivace)
Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum

koncert.jpg

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Na plátna kín sa vracia kultová Lara Croft, v kine premietnu aj slovensko-český tanečný film Vytlačiť
 

kino.jpg

   Vstupenky online na www.kinoorbis.sk

15.16.mar.  Cesta za kráľom trolov   /Askeladden – I Dovregubbens hall/

(št.pi.)

 Cesta-za-kráľom-Trollovposter.jpgEspen ako najmladší z troch synov chudobného farmára,  je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch a chytá lelkov. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v kachliach oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé.

Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v kachliach a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a  najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov. (CinemArt SK)

Rodinný/fantasy/dobrodružný/rozprávka  Nórsko  

Réžia: Mikkel Brænne Sandemose
Hrajú: Vebjørn Enger, Eili Harboe, Mads Sjøgård Pettersen, Elias Holmen Sørensen
Uvádza: Cinemart, 104min, MP od 12r., dabing, vstup: 5€
Začiatok predstavení o 18:00 hod.

Trailer

troll.jpg

15.16.19.mar.    Tomb Rider

(št.pi.po.)

 tr poster.jpgLara Croft (Alicia Vikander) má 21 rokov a práve zdedila obrovské obchodné impérium. Jej otec, bohatý šľachtic a známy dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizol bez stopy pred 7 rokmi, keď bola ešte malá. Odvtedy sa Lara márne snaží nájsť nejaký zmysel života. Keď si prečíta záhadný odkaz, ktorý jej otec zanechal, rozhodne sa opustiť Londýn a vyraziť do neznáma, aby prišla na to, čo sa mu naozaj stalo. Vydá sa po jeho stopách hľadať legendárnu hrobku na mýtickom ostrove niekde pri japonskom pobreží. Nebude to však také jednoduché – už len dostať sa na ostrov jej dá riadne zabrať. Loď, ktorá ju mala dopraviť na pevninu stroskotá v silnej búrke, a Lara sa ocitá sama uprostred neznáma, vyzbrojená len ostrým nožom, pevnou vierou a vlastnou tvrdohlavosťou. Ak sa jej podarí prekonať svoje vlastné limity a prežiť toto nebezpečné dobrodružstvo, stane sa z nej skutočný Tomb Rider. (Forum Film SK)

Akčný/dobrodružný/fantasy   USA   

Réžia: Roar Uthaug
Hrajú: Alicia Vikander, Walton Goggins, Dominic West, Daniel Wu...
Uvádza: Forum Film, 122min., MP od 12r., titulky, vstup: 5€

Začiatok predstavení o 20:00 hod., v pondelok maďarská verzia o 20:00 hod.

Trailer

tomb-raider.jpg

17.18.mar.  Chloe a trpaslíci  /GromeAlone/

(so.ne.)

 chloe poster.jpgChloe a jej mama Katarína sa už zasa sťahujú. Tentokrát si na novom mieste prenajali nádherný, rozľahlý, gotický dom, plný zvláštnych záhradných trpaslíkov. Dcéra ale nemá čas venovať svoje myšlienky novému domu. Začína chodiť do novej školy a snaží sa spriateliť sa so svojimi spolužiačkami. K týmto starostiam pribudla ešte jedna a to, že sa do nej zaľúbil susedov chlapec Liam, ktorý sa  pred ňou neustále predvádza a snaží sa upútať jej pozornosť. Postupne si ale Chloe začína všímať, že sa v dome dejú zvláštne veci. Všade sa povaľujú obaly od sladkostí, ktorá niekto pojedol. Akoby to mali na svedomí trpaslíci. Zdá sa jej, akoby ju pozorovali a občas na ňu žmurkali, niekedy si dokonca myslí, že sa hýbu. Chloe rýchlo pochopí, že nemá vidiny, ale že trpaslíci sú skutočne živí, zistí tiež, že sú tu preto, aby ochraňovali dom, ktorému hrozí nebezpečenstvo. (Magic Box)

.                       
Animovaný   USA/ Kanada  

Réžia: Peter  Lepeniotis
Uvádza: Magic Box, 89min., MP, dabing, vstup: 5€ 

Začiatok predstavení o 17:00 hod.

Trailer

chloe.jpg

17.18.mar.   Backstage

(so.ne)

 BACKSTAGE plagat.jpg...v to verí a podľa toho žije mladý zaľúbený pár spod Tatier plný ideálov a snov, Mary a Buddy. Spoločne so svojou tanečnou skupinou West Coast Crew snívajú o lepšej tanečnej budúcnosti a bohatstve. Najviac húževnatý je Buddy, ktorý je pre výhru schopný obetovať takmer všetko, aj lásku... a práve vtedy na scénu prichádza citlivý Hugo, u ktorého hľadá útechu a pochopenie sklamaná Mary... Pri tanečnom súboji si ich všimne uznávaný producent a pozve ich na casting do tanečnej súťaže, ktorá by im otvorila dvere do sveta šoubiznisu. Aby si splnili svoj sen o úspechu a bohatstve, musia čeliť rôznym tvrdým prekážkam, kde sú ich vzájomné vzťahy a charaktery podrobené veľmi tvrdej skúške. Postupne sa stávajú miláčikom publika a producent pre väčšiu sledovanosť vyťahuje na verejnosť ich neľahké životné osudy a skutočnosti, ktoré môžu poriadne naštrbiť ich dlhoročné priateľstvo...(Bontonfilm SK)

Tanečno-hudobný/romantický  Slovensko/  Česko  

Réžia: Andrea Sedláčková
Hrajú: Ondrej Hraška, Mária Havranová, Roman Luknár, Ben Christovao...  
Uvádza: Bontonfilm, 100 min. MP od 12r. vstup: 5€
Začiatok predstavení o 19:00 hod.

Trailer

backsage.jpg

19.mar.     Thelma      Filmový klub

(po.)

 thelma poster.jpgKrehká Thelma práve nastúpila na vysokú školu. Aj napriek veľkej snahe jej rodičov kontrolovať každý jej krok prvýkrát skúša nezávislosť a vír študentského života. Keď sa však zamiluje do krásnej spolužiačky Anjy, začnú sa v jej okolí diať nevysvetliteľné a desivé veci a Thelma s hrôzou zisťuje, že ich príčinou je možno ona sama. (ASFK)

Thriller/dráma/romantický   Nórsko/Fran./Dánsko/Švédsko 

Réžia: Joachim Trier
Hrajú: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Ellen Dorrit Petersen...
Uvádza: ASFK, 116 min., MN, titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavenia o 18:00 hod.

Trailer

Thelma.jpg

  


 
 

Koncert učiteľov ZUŠ ...žijeme umením...Vytlačiť
 

Základná umelecká škola a SRRZ - Rodičovské združenie pri ZUŠ v Rim. Sobote Vás srdečne pozývajú na slávnostný verejný koncert učiteľov Základnej umeleckej školy v Rim. Sobote pod názvom ...žijeme umením..., ktorý sa uskutoční 27. marca o 17:00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry v Rim. Sobote. 

Vstupné je dobrovoľné.  

plagat UK.jpg


 
 

Múzeum vydalo zborníkVytlačiť
 

 zborník.jpgGemersko-malohontské múzeum (ďalej GMM) už od roku 2005 kontinuálne vydáva publikáciu pod názvom Zborník Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote GEMER-MALOHONT. Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia sa v roku 2017 podarilo vydať už jeho 13. ročník. Prinášame v ňom najnovšie výsledky práce odborných pracovníkov múzea ako aj externých prispievateľov. Tematické zameranie príspevkov sa sústreďuje na bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo regiónu Gemera-Malohontu a blízkeho Novohradu. Obsahovo sa zborník člení na kapitoly podľa odborov zastúpených v múzeu, a to: prírodné vedy, archeológia, história, etnológia a história umenia.

V najnovšom 13. ročníku zborníka sa čitatelia z oblasti prírodných vied môžu oboznámiť s výskytom železných rúd v Kokave nad Rimavicou (Kokava – Hrabina). Štúdiu spracoval geológ Igor Galko.

V odbore archeológia prinášame výsledky výskumu na stavbe skladovej haly v lokalite Rimavská Sobota - Sobôtka, ktorý realizoval archeológ GMM Alexander Botoš. Vladimír Mitáš a Ján Štubňa sa vo svojom príspevku venujú výskytu horského krištáľu na archeologických náleziskách v Gemeri-Malohonte a Novohrade. Zaujímavé výsledky prináša tiež štúdia Daniela Bešinu, pracovníka GMM a doktoranda Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa venuje nedeštruktívnemu prieskumu opevnených polôh v regióne Gemer-Malohont identifikovaných na základe toponymie.  

V odbore história je zaradený príspevok o histórii športového klubu R. M. E. v Rimavskej Sobote z pera emeritného profesora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Júliusa Albertyho, ktorý je zároveň aj jedným z recenzentov zborníka. Znalec v odbore lesníctva, Viliam Stockmann, vo svojom príspevku predstavuje dobový časopis Lesnícke listy a jeho význam pre uhorské a slovenské lesníctvo. Povrchovým dopravným systémom likierskych železiarní a firmy Blasberg v Gemeri sa venuje Lukáš Patera, študent odboru história na Filozofickej fakulte Ostravskej univerzity. Profesor Leon Sokolovský prináša prehľad o pracovných činnostiach, remeslách a živnostiach obyvateľov Kokavy nad Rimavicou do polovice 20. storočia.

V roku 2017 GMM oslávilo 135. výročie svojho založenia a tomuto významnému jubileu sú venované tri príspevky. Súčasná riaditeľka múzea Oľga Bodorová predstavuje prvých troch riaditeľov múzea v rokoch 1882 až 1945 - Jána Fábryho, Edmunda Loyscha a Viliama Fábiána, ktorí okrem toho, že stáli na čele múzea boli tiež pedagógovia a riaditelia Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote. Príspevok k histórii múzejnej prezentácie v rokoch 1882 – 1907 prináša Csilla Korenová vo svojej štúdii o figurínach Huga Werthera z roku 1906, ktoré vznikli podľa predlohy konkrétnych osôb, a ako výstavné pomôcky sa dodnes nachádzajú v múzeu. Historička umenia GMM Angelika Kolár píše o prvých zaevidovaných predmetoch múzea - štyroch sadrových modeloch sochy Sándora Petőfiho od významného uhorského sochára Miklósa Izsóa. Diela sa do múzea dostali ešte pred jeho samotným založením, v auguste roku 1882.

V odbore etnológia Ľudmila Pulišová predstavuje kútne plachty zo zbierkového fondu GMM a posledný príspevok zborníka je venovaný životu a dielu novohradského maliara Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968), ktorému sa venuje historička umenia Novohradského múzea a galérie Andrea Németh Bozó.

Cieľom zborníka je priblížiť širokej verejnosti cenné poznatky o regióne a prostredníctvom odborných príspevkov zverejniť viacročné výsledky vedecko-výskumnej činnosti odborných pracovníkov múzea, ako aj spolupracovníkov z iných múzeí a zo sféry akademických a univerzitných pracovísk.

Všetky príspevky zborníka sú recenzované odborníkmi z jednotlivých vedných odborov. Zostavovateľkou a zodpovednou redaktorkou je riaditeľka GMM Oľga Bodorová. Publikácia je určená širokému okruhu záujemcov o prírodu, históriu, hmotnú a duchovnú kultúru regiónu Gemer-Malohont. Je tiež určený  žiakom a študentom, nakoľko obsahuje príspevky, ktoré dopĺňajú učivo na úrovni všetkých typov škôl a rozšíri tak obsah učiva o regionálny rozmer.

Vydanie zborníka z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je možné si ho zakúpiť v pokladni GMM za cenu 4 €. 

Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote

 


 
 

Prvé divadlo mydlových bublínVytlačiť
 

Prvé divadlo mydlových bublín z ukrajinskej Odessy prvýkrát na Slovensku. V rámci svojej šnúry predstavení zavíta v  sobotu 14. 4. 2018 o 16.00 hod. aj do Rimavskej Soboty. Na javisku Domu kultúry tak privítame ich bublinovú šou „Dobrodružstvá Mydlinky a Bublíkа v Bublilande“.  Je to jedno z najzábavnejších a  najnezvyčajnejších detských predstavení, kde hlavní hrdinovia sú mydlové bubliny! Obyvatelia čarovnej krajiny a žiaci špeciálnej “bubli-bubli” školy, Mydlinka a Bublík, prenikajú do tajomstiev zaujímavej náuky – mágie skrotenia mydlových bublín. Ponorte sa spolu s nimi do sveta detstva a radosti s celou rodinou! Bude nám veselo. Vstupné: 7€, predaj vstupeniek v MsKS, TIC a cez Ticketportál. Deti do 3 rokov vstup zdarma.

bubliny.jpg

Na to, aby si našli recept mydlovej bubliny šťastia, majú bojovať s magistrom škodlivého bublinafukovania – Podfukom, a premeniť všetky jeho hanlivé, dráždivé a trápne bubliny na smiešlivé! Mydlinka a Bublík samozrejme nemôžu zvládnuť všetko sami! No je tu geniálny akademik bublimágie, profesor Zázračný, ktorý cez mydloskype sleduje, či je s nimi všetko v poriadku a pomáha im v zložitých situáciách. A zvláštna víla z krajiny obrovských mydlových bublín urobí radosť všetkým čarovným dažďom z mydlových bublín.

Prvé divadlo mydlových bublín pôsobí po celom svete – Libanon, Spojené Arabské Emiráty, Nemecko, Španielsko, Grécko, Poľsko, Česká republika a teraz aj Slovensko. Na Slovensku sa v roku 2017 s veľkým úspechom  konali predstavenia v Košiciach, Prešove, Poprade a Kežmarku. V  Poľsku mali v roku 2017 viac ako 60 vystúpení .Predstavenie trvá jednu hodinu

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

SĽUK: GENEZIS – náhradný termínVytlačiť
 

V sobotu, 24. 3. 2018 o 18.00 hod. bude náhradné predstavenieSĽUKu: GENEZIS, ktoré bolo prerušené kvôli zraneniu hlavného účinkujúceho. Ako sme avizovali hneď po dohode s manažérom predstavenia, vstupenky zostávajú v platnosti. Všetkých prosíme, ak im termín nevyhovuje, aby vstupenky darovali, alebo nás kontaktovali. Chceli by sme následne umožniť iným záujemcom vidieť toto nádherné predstavenie a preto budeme dopredávať voľné vstupenky. Vstupné: 15€. Info na tel.: 047 5621550.

Unikátny nový projekt SĽUK-u: GENEZIS – Príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch, prináša na scénu hudobno-tanečné predstavenie obohatené spektakulárnou videoprojekciou, ktoré ponúka odľahčený pohľad na morálny odkaz knihy Genezis.

V hudobnom spracovaní, choreografiách, v textoch, v projekcii, scéne i v kostýmoch sa tvorcovia síce zamerali na súčasné inscenačné postupy, ale na scéne je ich štylizované spojenie s tradičnou ľudovou kultúrou zjavné. Dramaturgia SĽUK-u uvedením diela Genezis obohatila nielen repertoár tohto telesa o ďalší opus, ale naznačila ďalšie štylistické možnosti a presahy ľudového tanca a ľudovej hudby smerom k súčasnej umeleckej tvorbe a k novým médiám.

GENEZIS_POSTER-malý1.jpg

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Predmetom mesiaca je chochláč severskýVytlačiť
 

 chochlac seversky.JPGPočas marcových dní môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vidieť dermoplastický preparát chochláča severského, pre ktorého je Slovensko „teplou krajinou“, kde sa počas tuhých severských zím prichádza k nám zohriať. Tento vystavený jedinec 21. februára 2006 narazil do okna budovy múzea a to počas silnej invázie chochláčov severských na našom území.

Väčšinou už malé deti vedia, že mnohé druhy vtákov od nás na zimu odlietajú do „teplých krajín“, teda väčšinou do Afriky či Stredomoria. Sú však aj druhy vtákov, pre ktoré je „teplou krajinou“ Slovensko. Jedným z nich je aj chochláč severský.

Chochláče severské hniezdia v Škandinávii a na severe Ruska. V zime sa živia rôznymi bobuľami, hlavne jarabinou. V čase jej nedostatku podnikajú tzv. invázie do strednej, západnej a južnej Európy, teda aj na naše územie. Prvé jedince k nám prilietajú už v novembri, ich počet stúpa v decembri a januári a potom postupne klesá, posledné jedince odlietajú do svojich hniezdisk spravidla koncom marca. Väčšinou sa zdržiavajú v kŕdľoch, ktoré majú niekoľko desiatok, no v čase silnej invázie až niekoľko stoviek členov. Obľubujú hlavne kroviny s dostatkom bobúľ, napríklad medze zarastené šípkami a trnkami, aleje popri cestách s jarabinou, no často prilietajú aj do parkov, sadov a záhrad, kde sa živia jablkami alebo iným ovocím, ktoré ostalo na stromoch. Môžeme ich spoznať podľa typického chochola, výrazného červeno-žltého sfarbenia na krídlach, žltého konca chvosta a zvonivého hlasu.

V roku 2006 bola na našom území silná invázia chochláčov severských, kŕdle, ktoré tvorilo niekoľko stoviek jedincov, sa zdržiavali aj v Rimavskej Sobote. Tento vystavený jedinec tu 21. februára narazil do okna budovy a následkom zranení uhynul.

Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote


 
 

Krajinou-nekrajinou s Viktóriou BajovouVytlačiť
 

Výstava s názvom Krajinou-nekrajinou predstavuje tvorbu mladej výtvarníčky Viktórie Bajovej. Prezentácia jej diel potrvá v priestoroch galérie Ganevia v tunajšom mestskom kultúrnom stredisku do 20. marca 2018.

bajová.JPG

 Približne tridsiatka obrazov diváka srdečne pozýva na výlet „krajinou- nekrajinou“. Sú to pestrofarebné diela s prírodnou tematikou, na väčšine obrazoch prevláda motív kvetov. Táto a optimistická kresba a maľba doslova sprostredkúva dotyk s krajinou a umením. V Rimavskej Sobote ide o autorkinu druhú samostatnú výstavu, prvú mala minulý rok na Vodnom hrade v Štítniku.

bajova1.JPG

Aj sama Viktória Bajová hovorí, že najradšej maľuje krajinu, prírodu a kvety. Svoje maľby tvorí suchým pastelom alebo akrylom. Len 17- ročná nadaná umelkyňa študuje na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene tretí  ročník odboru Propagačné výtvarníctvo.  Ako sama hovorí, k maľovaniu, ktorému sa venuje od 13 rokov, ju doviedla mamina. Je aj veľmi tvorivý človek. Zaujíma sa o všetko, čo je spojené s tvorením, rada skúša nové techniky a metódy. Práve teraz sa zaúča do techniky  olejomaľby. Okrem maľovania vytvára aj vlastné plátenné tašky a  obliečky na vankúše, ktoré zdobí vlastnými kresbami. V budúcnosti by sa rada venovala deťom, chcela by učiť a rozvíjať ich tvorivosť. Jej veľkým plánom do budúcnosti je mať vlastný obchodík, kde by predávala vlastné diela. Predtým by však chcela študovať na vysokej umeleckej škole a veľa cestovať.

foto: gecse


 
 

Excelentný vstup mladších žiakov MŠK do jarnej časti 1. ligyVytlačiť
 

 mšk.jpgÚvodné jarné kolo majstrovských zápasov 1. žiackej ligy/stred vyznelo pre futbalistov MŠK Rimavská Sobota výborne.
Mladší žiaci cestovali na prvý zápas 1. ligy na sever Slovenska, kde boli ich súpermi futbalisti Akadémie Juventus Žilina. Naši futbalisti v oboch kategóriach MŽ jasne prevýšili domáceho súpera a zvíťazili s výrazným rozdielom.
Výsledky:
U13 AJ Žilina – U13 MŠK Rimavská Sobota 1:9 /0:6/
Góly za RS: N. Frait 6, D. Košík , M.Mihályi, K.Benedek po 1.

U12 AJ Žilina – U12 MŠK Rimavská Sobota 3:12 /2:7/
Góly: Korytiak, Csízi 4, Murányi 3, Csendes, Korytiak, Siviček,  Rábely a Komora po 1.

Vstup starších žiakov MŠK do jarnej časti prvej ligi už nebol taký úspešný. Starší žiaci kategórie U15 a U14 žiaľ nestačili na banskobystrickú Duklu a súperovi podľahli v domácom prostredí.

U15 MŠK Rimavská Sobota – Dukla Banská Bystrica 0:5

U14 MŠK Rimavská Sobota – Dukla Banská Bystrica 0:6

Zdroj: MŠK RS


 
 

Dorastenci Lokomotívy s troma medailami, dievčatá majsterkami SlovenskaVytlačiť
 

zápasenie1.jpg

V športovej hale v Dunajskej Strede sa uskutočnili  Majstrovstvá Slovenska dorastu vo voľnom štýle a ženských zložiek. Darilo sa na nich pretekárom našej Lokomotívy. Dorastenci vybojovali dve strieborné a jednu bronzovú medailu. O strieborné medaily sa pričinili Brian Molnár vo váhe do 51kg a Michal Babarík v 55kg za 2.miesta. O bronz sa pričinil Viktor Gunár za 3.miesto v 51kg. O body do súťaže družstiev sa ešte zaslúžil Ľuboš Genya za 4.miesto v 55kg a Jakub Vydra obsadil 5.miesto vo váhe do 51kg. V súťaži družstiev bolo z toho solídne 5. miesto spomedzi 19 klubov z celého Slovenska.

zápasenie.jpg

Radosť nám urobili aj naše zápasníčky, ktoré obhájili vlaňajší titul majsteriek Slovenska, keď obsadili 1.miesto pred domácou Dunajskou Stredou a zápasníčkami z Marcelovej. O titul sa pričinili Natália Gažiová, Denisa Uhrínová, Vanessa Schwarcová, Dominika Kučeráková, Anna Kureková, Beata Ružičková, Dominika Vaslíková a Erika Janoštiaková.

Jozef Radnóti, tréner


 
 

Mladí džudisti na Turnaj nádejí v LučenciVytlačiť
 

 3. miesto Lukáš Haban.jpgDžudisti z Lokomotívy sa v sobotu  3. marca  zúčastnili 2. kola Turnaja nádejí v Lučenci  v džude žiakov a žiačok. Turnaj zorganizoval oddiel Katsudo pod vedením Róberta Raca. Tento turnaj je organizovaný hlavne  pre najmladších a začínajúcich  džudistov z Banskobystrického kraja.

 

 3. miesto Oliver Radovský.jpgNa súťaži  sa zúčastnilo viac ako 80 džudistov z nášho kraja ako Lokomotíva džudo Rimavská Sobota, Mladosť R. Sobota, Junior Lučenec, UMB B. Bystrica, Dukla B. Bystrica, Katsudo Lučenec a jeden oddiel z maďarského  Miškovca. Náš oddiel reprezentovali kvôli chorobe len džudisti Oliver Radovský, Stanislav Maťo a Lukáš Haban. V kategórii super mini žiakov dosiahli naši džudisti krásne tretie miesta aj napriek tomu, že na tatami bojovali prvýkrát.

 3. miesto Stanislav Maťo.jpgOliver Radovský vo váhe do 26 kg 3. miesto

Lukáš Haban vo váhe do 30 kg 3. miesto

Stanislav Maťo vo váhe do 45 kg 3. miesto

 

Touto cestou ďakuje výbor Lokomotívy všetkým džudistom za vzorné reprezentovanie oddielu a mesta  Rimavská Sobota, ako aj rodičom Radovským za pomoc pri súťaži.

Za podporu oddielu Lokomotívy ďakujeme Mestu Rimavská Sobota firme TONI s.r.o. / požiarna ochrana/ p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta  Mišuráková, a  ZŠ Š. M. Daxnera – Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

 

Ľubomír Antal,

predseda  Lokomotíva judo R. Sobota


 
 

Poznáme najlepších športovcov regiónuVytlačiť
 

V piatok druhého februára sa v Mestskom kultúrnom stredisku Mihálya Tompu v Tornali uskutočnilo vyhodnotenie najúspešnejších športovcov a kolektívov regiónu Gemer-Malohont za vlaňajší rok. Vyhodnocovali sa kategórie žiaci, dorast, dospelí, kolektívy, technické športy, funkcionári a športovci Tornale.


Výsledky v jednotlivých kategóriách:

Žiaci:

1.miesto  Laura Dávidová ( TKD Falcon  Rimavská Sobota) - chanbara

2.miesto  Natália Gažiová (Lokomotíva Judo RS) - džudo

3.miesto  Bruno Kóšik (Mladosť Relax Rimavská. Sobota) - džudo


Dorast:

1.miesto  Karolína Mravcová  (TDK Falcon Rimavská Sobota) -  taekwondo

2.miesto  Pavol Rapčan (Lokomotíva Rimavská Sobota) - zápasenie

3.miesto  Veronika Útisová (Mladosť Relax Rimavská Sobota) - džudo

sportovec.JPG

Dospelí:

1.miesto Akhsarbek Gulaev (Lokomotíva
Rimavská Sobota)  – zápasenie

2.miesto  Tibor Figei ( TKD Falcon  Rimavská Sobota) – chanbara

3.miesto   Roland Brosman – kulturistika

športovec1.JPG

Kolektívy:

1.miesto  Falcon klub TDK

2.miesto  Lukostrelecký klub Bašta

3.miesto  Futbal MŠK U15

športovec roka.JPG

Technické športy:

1. miesto  Ondrej Cerovský – motošport

2. miesto  Tibor Lévay – lukostreľba

3. miesto  Oršolya Farkasová a Tomáš Baka – tanec

Najlepšími športovcami Tornale sa stali Ján Hubay (fitnes),  Klaudia Tunyiová (tanec), Vojtech Lázok (fitnes) a Patrik Spodniak (fitnes).

sportovci roka.JPG

Cenu Oblastného futbalového zväzu získali Elemír Raši, Štefan Palmont a FKM Tornaľa za rozvoj mládežníckeho futbalu.  Ocenení boli aj jubilanti – Ing. Štefan Tóth, Viktor Tanko, JUDr. Ján Čilík a Jazdecký klub Carmina. Primátorka Tornale Anna Szögedi získala mimoriadne ohodnotenie.

zdroj: ObFZ, foto: Peter Kminiak

 


 
 

Hendikepovaný športovec z Rimavskej Soboty majstrom NemeckaVytlačiť
 

 roman.jpgUplynulý víkend sa zúčastnil historicky prvý reprezentant Slovenska v Taekwondo WT ( PARAPOOMSAE) Roman Farkaš z domáceho klubu FALCON  prestížneho Európskeho turnaja pod názvom  Taekwondo GERMAN OPEN POOMSAE 2018 v Hamburgu. Na turnaji sa zúčastnilo 31 krajín z Európy a sveta.  Nakoľko Roman trénuje v klube len niekoľko mesiacov, už stihol Slovensku ukázať, že našiel šport svojho života.  Koncom roka 2017 sa stal majstrom Slovenska v PARAPOOMSAE.

Už koncom roka sme avizovali, že urobíme všetko pre to, aby sme Romana  zobrali za hranice Slovenska. Náš plán vyšiel hneď v druhom mesiaci roka, kedy Roman vyrazil do Nemecka. Veľmi sa tešil a ako sám povedal, najďalej bol v „ Číži „. Z trénerského hľadiska sme potrebovali Romana konfrontovať s ostatnými hendikepovanými súpermi, a to hlavne v kategórii P20 ( mentálne postihnutie ). Roman si na turnaji našiel priateľov podobného osudu, zažil atmosféru veľkého turnaja a precestoval krížom skoro tri krajiny. Na turnaji nastúpil v kategórii P20 Parapoomsae nad 30 rokov. Svoju kategóriu s prehľadom vyhral a dokonca mal najviac bodov v prvom kole.  Roman sa stal majstrom Nemecka Parapoomsae a potvrdil pevné základy, na ktorých tréneri môžu stavať jeho ďalšie úspechy.  Ako tréneri sme v Hamburgu získali od ľudí na to kompetentných potrebné informácie, ako ďalej pokračovať  v práci s hendikepovanými športovcami, akým je Roman. Tréneri a majstri nám odporučili ďalšie turnaje na ktoré sa máme orientovať.  Hneď po návrate začala Romanova príprava.  V Hamburgu ho sprevádzali jeho tréner Miroslav Bitala, hlavný tréner klubu Jaroslav Dóbi a Romanova mamička, ktorá je tiež nadšená, ako sa Romanovi, ale aj jej, zmenil život. Citujem: „Na staré kolená pobehám s Romankom možno celý svet“  Tréneri sú s Romanovou prvou skúškou v Hamburgu  spokojní a nevedia si vynachváliť jeho úprimnú radosť  z každého úspechu. 

roman1.jpg

Po turnaji sme sa cestou domov zastavili v Prahe, kde  Roman nikdy nebol. Ukázali sme mu centrum mesta a navštívil aj svojho bratranca, ktorý tam pracuje v jednom luxusnom hoteli.

Roman do Nemecka vycestoval s podporou Slovenského paralympijského výboru /SPV/ , Slovenskej asociácie Taekwondo WT / SATKD /  a mesta Rimavská Sobota.  Ďakujeme za podporu aj verejnosti, ktorú Rimavskosoboťania prejavili osobne alebo na sociálnych sieťach.  Ako som vyššie spomínal, tréneri začali Romana pripravovať na ďalší prestížny turnaj v zahraničí.  

Jaroslav Dóbi / predseda


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

dnes je: 17.3.2018

meniny má: Ľubica

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka