Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

JA, ZLODUCH 3 i ŠPINA v tunajšom kine Orbis Vytlačiť
 

29. jún až 2. júl Ja Zloduch 3 /Despicable Me 3/

 161788077_ce2d34.jpgBývalý zloduch Gru má problém. Medzi prstami si nechal utiecť aktuálne najhľadanejšieho zlosyna na svete, a tak ho vyhodili z práce v Antizloduchovskej lige. Jeho Mimoni sú navyše čím ďalej nespokojnejší lebo ich pán už nie je zlý. Najmladšia dcéra Agnes túži po živom jednorožcovi, ktorý bude neuveriteľne hebučký. A do toho všetkého sa Gru dozvie, že má dvojča, ktoré je mu na nerozoznanie podobné. Až na tie vlasy.Vráťme sa ale k tomu darebákovi, ktorý prekabátil Grua. Volá sa Balthazar Bratt a v osemdesiatych rokoch minulého storočia bol detskou hviezdou populárnej televíznej show. Na svoju škodu sa však nedokázal preniesť cez jej koniec a odvtedy robí zle, všade kadiaľ chodí. Nosí retro oblečenie a nemožný účes, počúva staré pesničky na kazetách a ako zbrane používa Rubikovu kocku a žuvacie bubliny. Proste odporný typ.

Omnoho väčším sympaťákom je ďalší nováčik v príbehu, Gruov brat Dru. Je to neuveriteľne priateľský a milý chlapík, ktorý si zo všetkého najviac praje, aby ho brat zasvätil do umenia zločinu. Lenže z Grua sa začal stávať zaťatý dobrák (dokonca tak zaťatý, že s ním nepohla ani otvorená vzbura Mimoňov, ktorí ho kvôli jeho dobrému správaniu opustili). Jediný, kvôli komu by bol Gru ochotný prejsť aspoň dočasne na stranu zla, je jeho večný súper Balthazar Bratt. A keď si mu dovolí tento nedokonalý klon Michaela Jacksona siahnuť na rodinu, využije všetky zloduchovské skúsenosti k tomu, aby svojich blízkych zachránil. V tom mu s nadšením sekunduje jeho novo nájdený brat Dru a jeho Mimoni, ktorí si až vo väzení uvedomili, čo je pre nich v živote najdôležitejšie. (Cinemart SK)

Animovaný/Akčný/Dobrodružný/Komédia/Rodinný/Sci-Fi USA

Réžia: Kyle Balda, Pierre Coffin

Uvádza: CinemArt, 94 min., MP., dabing, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 18:00 hod., v nedeľu o 16:00 hod. maďarská verzia

Trailer

29.-30. jún Špina /Špína/

 csm_Spina_poster_small_b8604cdc3c.jpgLena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší nečakaná udalosť...
Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorný boj. Okolie ju nechápe a už nikdy úplne nepochopí. Je to ona sama, kto sa musí zmeniť, dospieť a pochopiť, že nemôže ostať obeťou. Trest si zaslúži ten, kto jej to spôsobil. (Forum Film SK)

Dráma Česko/Slovensko

Réžia: Tereza Nvotová

Hrajú: Dominika Morávková-Zeleníková, Anna Rakovská, Anna Šišková, Róbert Jakab...

Uvádza: Forum Film, 87 min., MN., vstup: 4€

Začiatok predstavení o  20:00 hod.

Trailer

1.a 2.júl Divoká babská jazda /Rough Night/

 film-plakat-2013.jpgKeď najlepšie kamošky žúrujú, stať sa môže čokoľvek... Päť bývalých spolužiačok sa po rokoch znovu stretáva, aby v Miami oslávili rozlúčku so slobodou jednej z nich. Párty sa však rýchlo zvrtne, keď nešťastnou náhodou zabijú striptéra, ktorý ich mal v tento výnimočný večer zabávať. Ako si s týmto fatálnym omylom poradí dámska zostava na čele so Scarlett Johansson? (Itafilm)

Komédia/Dráma USA

Réžia: Lucia Aniello

Hrajú: Scarlett Johansson, Kate McKinnon, Zoë Kravitz, Jillian Bell...

Uvádza: ITAFilm, MN., titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 20:00 hod.

Trailer

 

 

 

 

 


 
 

Finisáž výstavy Michala MachciníkaVytlačiť
 

Mestská galéria v Rim. Sobote Vás pozýva na komentovanú prehliadku výstavy sochárom Michalom Machciníkom. 

Finisáž výstavy Michala Machciníka sa uskutoční 29. júna od 17,00 - 19,00 hod. v priestoroch Mestskej galérie na Hlavnom námestí. 

Všetci ste srdečne vítaní.finisaz.jpg

 

Mestská galérie v Rim. Sobote


 
 

Kreatívne leto v galériiVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota Vás pozýva na

kreativne leto.jpg
 

Júlový program:

Doba optická
13. 7. 2017 / vstupné 3€
9:00 - 12:00
Spoločne odhalíme záhady optického umenia, hologramov a klamlivých obrazcov. Zistíme, či je možné vytvoriť obraz, ktorý bude vyzerať rôzne zakaždým, keď sa naň pozrieme.

Doba svetelná
14. 7. 2017 / vstupné 3€
9:00 - 12:00
Neóny, diódy, svetielka – na čo nám slúžia? Ako sa používajú v umení? Vytvoríme si modernú mozaiku a pokúsime sa zachytiť farebné spektrum.

Doba plastová
17. 7. 2017 / vstupné 3€
9:00 - 12:00
Zoznámime sa s čudným materiálom, ktorý používajú súčasní umelci. Vytvoríme si malú botanickú záhradu inšpirovanú Veronikou Richterovou. Domov si odnesiete aj originálne šperky a šilty s vlastným motívom. 
Tvorivé dielne Mestskej galérie Rimavská Sobota
Kreatívne leto v galérii

Lektorka: Petra Filipiaková

Tvorivé dielne sú určené pre deti vo veku 6 - 14 rokov.
Na dielne je potrebné vopred sa záväzne objednať, najlepšie osobne v galérii na adrese Hlavné námestie 5, alebo telefonicky na čísle: 047 56 24 351. Informácie vám poskytneme aj e-mailom: mestska.galeria.rs@gmail.com

Tvorivé dielne Mestskej galérie Rimavská Sobota v roku 2017 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


 
 

Malenkij robot“ (1945 - 1949) V zajatí sovietskych lágrov Vytlačiť
 

29. júna o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Malenkij robot“ (1945 - 1949). V zajatí sovietskych lágrov. Výstava vznikla v spolupráci s Vladimírom Lehotaim z Uzovskej Panice, ktorý desaťročia zhromažďoval informácie o lágroch od bývalých väzňov. O tému mal od detstva veľký záujem, pretože aj jeho príbuzní boli odvlečení. V roku 2011 dokonca odcestoval na Ukrajinu, aby na vlastné oči mohol vidieť miesta bývalých zajateckých táborov...

Návštevníci si výstavu budú môcť pozrieť do 31. augusta 2017.

Na konci druhej svetovej vojny (1939 - 1945) prišla na územie dnešného Slovenska Červená armáda, aby oslobodila štát od nemeckých vojakov. Pre mnohých to však neznamenalo oslobodenie. Sovietski vojaci na základe rozkazu Veliteľstva Červenej armády č. 0060 odvliekli civilných občanov nemeckého a tiež aj maďarského pôvodu z územia Maďarska a z južnej časti Československa do Sovietskeho Zväzu na nútené práce, na tzv. „malenkij robot“, t.j. na malú robotu. Týkalo sa to predovšetkým obcí Veľký Blh, Uzovská Panica, Štrkovec, Včelince, Abovce, Hubovo, Lenka, Riečka, Kráľ a Tornaľa.

Bola nariadená mobilizácia práceschopných mužov vo veku 17-45 rokov a žien vo veku 18-30 rokov. Vekový rozsah sa však nedodržiaval a do transportov sa dostali 16 – 17-ročné deti, starci, ale aj tehotné ženy. Bolo im povedané, že pôjdu do Miskolcana dva týždne odpratávať ruiny a onedlho sa vrátia domov. No mnohí sa už nikdy nevrátili.

Boli odvlečení na Ukrajinu, cestovali 17 dní v dobytčích vagónoch, bývali v barakoch, pracovali v uholných baniach. Hladovali. Niektorí po roku mohli prísť domov, iní tam pracovali dva roky. V roku 1949 boli aj poslední obyvatelia Gemera-Malohontu prepustení.

Po návrate domov o pomeroch v lágroch nemohli hovoriť. Na ich osudy sa malo zabudnúť. Domov sa vrátili ľudské trosky, čo bolo dôkazom neľudských podmienok zajateckých táborov.

pozvanka.jpg

 

 

Autorka tlačovej správy: Mgr. Anita Tóthová, historička múzea


 
 

Zoltán Danyi:  Moje básne budú pre niekoho užitočnéVytlačiť
 

 

GZ 11 str 4 foto 1.JPGZoltán Danyi pracuje ako terénny sociálny pracovník na Mestskom úrade v Rim. Sobote. Je aj vyškoleným mediátorom a počas svojej praxe už riešil viacero prípadov chudoby či zlých medziľudských vzťahov. Okrem toho je aj zanieteným včelárom, záhradníkom, pestovateľom. A má ešte jeden zaujímavý koníček. Je ním literárna tvorba, konkrétne písanie poézie.

 

Zoltán, ako si sa dostal k písaniu?

 

Od mladosti mám záujem o človeka a skúmam jeho vnútorný svet. Hľadám hlavne to pekné, čo posúva človeka dopredu. Láska k ľuďom ma v živote posúva stále ďalej. Čo prežívam, to napíšem. Hľadám pritom také riešenie, aby som nepísal len pre seba, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí sa stretávajú s podobnými pocitmi, dobrými, skvelými, ale aj bolestivými. Pamätám sa, že prvú báseň som napísal ako 19-ročný a mala názov Zelený les. V okolí, kde som vyrastal, som získal veľmi veľa zážitkov. Otec už nežil. Mal som 18 rokov, študoval som na gymnáziu, keď zomrel. Mal som pocit, že bolesti, ktorú som vtedy cítil, akoby nikto nerozumel. Práve to ma inšpirovalo k tomu - čo prežívam, radšej napíšem. Hľadám odpovede na otázky, prečo žijeme? Má život zmysel? Prečo som sa narodil? atď. Odpovede na ne som nenašiel hneď. Hľadal som odpoveď aj na to, aké posolstvo mám v živote. Snažil som sa opísať život pozitívne. O zázračných skutočnostiach, ktoré som zažil, som napísal. Rozdával som ich blízkym ľuďom v okolí a neskôr aj všade tam, kde som chodil a žil.

 

Ako by si charakterizoval seba ako básnika?

 

Písanie sa stalo mojím koníčkom, stal som sa básnikom, čo však nie je ľahká cesta. „Našiel som sa“ a mám svoje miesto vo svete. Myslím si, že tak ako žijem, tak aj seba chápem, ako človeka, ktorý vie pomôcť ľuďom. Ľudí si vypočujem a viem sa vžiť do ich situácie. No takmer vo všetkých situáciách viem, že riešenie sám nenájdem. Iba spolu s človekom, ktorého motivujem k tomu, aby lepšie pochopil svoju situáciu. Naštartujem v ňom to, aby o sebe, o iných a o živote rozmýšľal pozitívne. Pomáhanie iným je mojím životným poslaním. Aj dnes ma čakala 20-ročná žena, ktorá hľadá riešenie a potrebuje moju podporu, aby mala silu a snahu danú situáciu riešiť. Ešte neviem, čo konkrétne ju trápi, uvidím.

 

Mohol by si priblížiť svoju tvorbu trochu bližšie?

 

Vymyslel som akoby nový štýl písania básní. Nazývam to portrét. Znamená to, že ja ako mediátor a misijný pracovník tvorím tak, akoby som to nepísal ja, ale ten, kto ma k napísaniu básne inšpiroval. Som niečo ako maliar- ja iba napíšem to, čo nevie napísať osoba, o ktorej píšem. Mojou snahou vždy je, aby daný človek pochopil, že je cenný a potrebný. Vyvediem ho z istej problematickej situácie, alebo mu pomáham spoznať, že aj neúspech je cenný a v budúcnosti ho vie vo svojom živote pozitívne využiť.

 

Akú misijnú činnosť konkrétne vykonávaš?

 

Robím charitu a šírim kresťanské myšlienky.

 

Kde všade čerpáš inšpiráciu?

 

Píšem o rodine, o deťoch, o prírode, domove, zvieratách, rastlinách a o všetkých ľudských pocitoch, ktoré nás obklopujú. Písal som aj o koncentračnom tábore. Píšem o sebe, o manželke, o láske, o kolegoch a kolegyniach. Píšem o klientoch, bezdomovcoch. Inšpiráciu a témy čerpám všade tam, kde sa stretnem s ľudskosťou, no aj s neľudskosťou. Boh ako stvoriteľ je tiež prostriedkom inšpirácie mojej tvorby. V neposlednom rade je to aj hudba, ktorá lieči a inšpiruje ma k písaniu.

 

Čo ti písanie dáva?

 

Keď si niekto prečíta moju tvorbu, vždy mu položím otázku, čo ako čitateľ prežíval, ako ho báseň inšpirovala. A tiež, čo sa naučil alebo čo si uvedomil, alebo čo by napísal inak a prečo. Od čitateľov očakávam také menšie vyhodnotenie mojej tvorby. Dostal som už viacero telefonátov, čo ma potešilo, lebo pozitívne hodnotenie mi veľa dalo. Posúva ma to a podporuje, aby som písal ďalej. Zvyknem si spätne čítať svoje básne a vtedy si uvedomujem, ako čas rýchlo plynie. Uvedomujem si, že je potrebné písať viac, aby som v tomto živote všetko stihol. Viem, že moje básne budú pre niekoho užitočné a to ma robí šťastným.

 

Na čom v súčasnej dobe pracuješ?

 

Z podnetu svojich kolegov a kolegýň som začal písať aj po slovensky. Priznám sa, že to ešte nie je ono, ale možno sa to časom zlepší. Chystám sa vydať básnickú zbierku, knihu, ktorú už dokončujem. V budúcom období plánujem vydať aj jej pokračovanie, keď sa mi podarí zriadiť si štúdio, kanceláriu, kde by som chcel písať na objednávku. Mojím snom je spolupracovať s odborníkmi v literárnej oblasti. Knihu chcem venovať mojej dcérke Zuzke a potom uvidím, čo ďalej.

 

Ďakujem za zaujímavý rozhovor.

A. Vörösová


 
 

Slávik Slovenska 2017Vytlačiť
 

 Hudba je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov, je prístav, ktorý zabíja smútok a maže starosti, je loďou, ktorá kolíše srdce a dušu. Preto ju milujeme v akejkoľvek podobe...


 Pre Centrum voľného času Relax v Rim. Sobote bolo veľkou cťou, že  ho Okresný úrad Banská Bystrica – Odbor školstva poveril organizáciou 27. ročníka krajského kola súťaže Slávik Slovenska 2017, ktoré sa uskutočnilo 7. júna vo veľkej zasadačke bývalého Župného domu v Rim. Sobote. Symbolicky po desiatich rokoch sa znovu stretlo 37 spevákov a veľká rodina milovníkov slovenskej ľudovej piesne z trinástich okresov nášho banskobystrického kraja.  

 O našom regióne Gemer- malohonte je všeobecne známe, že je rázovitý svojim nárečím, írečitými piesňami, zvykoslovím, tancami a prekrásnymi krojmi. Rimavská Sobota je rodiskom aj speváčky a dnes vynikajúcej športovkyne  Dorotky Balciarovej, ktorá sa v rokoch 2002 a 2003 stala celoslovenskou Zlatou slávičkou. Právom sa hrdíme finalistkou Lenkou Ilčíkovou z roku 2011 aj Miroslavou Szunyaiovou, ktorá si v 23. ročníku vyspievala Cenu Petra Dvorského, ktorý je garantom celej súťaže.

 „Pieseň je potrebná ako skyva chleba, je liekom na mozoľnatú dušu. Pohladí, poteší, zaženie chmáry z neba. Treba nám radosti, milosti, šťastia, treba, treba, treba... tak sa na úvod básňou prihovorila Emka Botošová a po piesni Nelky Hričanovej z DFS Podkovička sme chvíľu spomienky venovali Mirkovi Baranovi, ktorý pred desiatimi rokmi ako porotca krajského kola súťaže  tu v Rimavskej Sobote hodnotil spevácke výkony malých slávikov.  Náš rodák , výborný muzikant, spevák, folklorista, pedagóg, kamarát Mirko Baran , ktorého choré srdiečko posledný krát dotĺklo 2. apríla 2009.

Zástupkyňa CVČ Relax Dana Spišáková vyslovila veľké prianie, aby sa všetci prítomní v našom meste cítili ako doma, aby mali počas súťaže veľa radosti zo spievania, veľa úspechov, muzikantom čisté tóny a všetkým, prekrásny umelecký zážitok.

Úlohou súťažiacich v každej kategórii bolo zaspievať dve ľudové piesne, jednu povinnú zo Spevníčka Slávika Slovenska 2017 a jednu podľa vlastného výberu. Celý deň sa  vo vynikajúcej atmosfére slávnostnou sieňou ozývali prekrásne tóny heligóniek, harmoniky či klavíra, obohatené brilantným spevom mládencov a dievčat v krojoch z rôznych „ kútov“ nášho kraja. Veľkými pomocníkmi boli i členovia DFS Lieskovček, ktorí moderovali jednotlivé spevácke kategórie a informovali porotu i hostí o súťažiacich a ich výbere piesní.

 Výkony interpretov hodnotila odborná porota, na čele s predsedníčkou Annou Šatanovou  zo Sliača, vynikajúcou interpretkou ľudových piesní, ktorá potešila prítomných svojim spevom. Ďalšími členmi poroty boli Lenka Hulinová, vedúca speváckej skupiny FS Urpín z Banskej Bystrice, Mária Hlaváčová, odborná pracovníčka Gemerského osvetového strediska v Rožňave, Beata Balciarová, speváčka ľudových piesní a členka FS Háj v Rim. Sobote a Vladimír Petrinec, umelecký vedúci a choreograf FS Rimavan z Rim. Soboty.

 O príjemné obohatenie programu sa tiež postarali svojim vystúpením členovia DFS Lieskovček, a sólisti Vratko Mančuška, Oliver Kohútik a Máté Szabolcs Végh . A pretože folklór a spev nepozná hraníc, excelentnou hrou na gitarách a famóznym spevom nás prišlo pozdraviť folkové  hudobné zoskupenie Csillagvirág –Hviezdny kvet, ktoré pracuje pod vedením pani Mariky Pákovej, známej hudobníčky a zberateľky akustických gitár.                                                      

Ocenenia: 

 kategoria III 4 copy.jpgV I. vekovej kategórii spomedzi 12 spevákov si postup do celoslovenského kola vyspievala  Veronika Sabolová  zo  ZŠ  Heľpa,  na   2 mieste si ocenenie prevzal František Kmeť zo ZUŠ  J. L. Bellu Kremnica       /od členiek detskej poroty aj cenu diváka/ a  3. miesto si vyspievala   Beatris Irimia zo ZŠ S. Cambela Slovenská Ľupča.                                                          

 V II. vekovej kategórii v silnej 12 člennej konkurencii si finálovú účasť v Skalici vynikajúcim výkonom vybojovala Daniela Kminiaková, ktorá reprezentovala ZUŠ z Banskej Štiavnice ako druhá, reprezentantka nášho okresu  Alžbeta Váradiová zo ZŠ  V. Mináča v   Klenovci a 3.miesto porota prisúdila  Eme Majerovej zo  ZŠ  s MŠ  Hrochoť. V najstaršej III. vekovej kategórii mal náš okres „ horúce želiezko“ Barboru Luptákovú, z  Gymnázia I. Kraska  Rimavská  Sobota,   ktorá brilantným výkonom v silnej a vyrovnanej konkurencii  13 interpretiek suverénne vyhrala. 2. miesto si vyspievala Ema Paľuchová zo   ZŠ sv. D. Savia Zvolen a  3. miesto pripadlo  Johanke Šávoltovej  zo ZŠ Poniky. 

     

 Cenu riaditeľky Domu MS si prevzal Adam Dovala z Hriňovej.

 A tak, ako súťaž piesňou začínala, tak ju pieseň v podaní predsedníčky poroty pani Anny Šatanovej symbolicky ukončila.                                                                                                                                     

 Víťazi krajského kola súťaže Slávik Slovenska 2017, ako aj všetci súťažiaci si domov okrem pekných vecných cien a pamätných listov či diplomov odniesli aj zážitky, ktoré sa, verím, stanú pre nich nezabudnuteľnými. Im všetkým, ako aj ich  pedagógom, rodičom a príbuzným patrí veľké uznanie, obdiv a úcta, pretože piesňové bohatstvo slovenského ľudu objavujú, zveľaďujú a zachovávajú.

 Garantom  krajského kolo súťaže Slávik Slovenska 2017 v Rim. Sobote bol Okresný úrad Banská Bystrica –odbor školstva   a finančne a sponzorsky ho podporili : Mesto Rimavská Sobota, Turisticko- informačné centrum, Gemersko- malohontské múzeum, Miestny odbor Matice slovenskej, Dom Matice slovenskej , Mestská bytová správa a Centrum voľného času Relax.

kategoria III 5.png

 

 

CVČ Relax Rimavská Sobota


 
 

Rozhovor s Júliusom Molitorisom... nielen o Gemerských zvestiachVytlačiť
 

Gemerské zvesti vychádzajú od roku 1970. Ich prvé obdobie poznačila normalizácia spoločnosti pod vedením komunistickej strany, ktorá uplatňovala svoju vedúcu úlohu vo všetkých oblastiach života, predovšetkým v novinách, čo sa prejavilo aj v Gemerských zvestiach na ich obsahu a zameraní článkov. Po demokratickom prevrate roku 1989 došlo k ich transformácii, k premene na občiansky a demokratický týždenník. O tomto poslednom období Gemerských zvestí sme sa porozprávali s Mgr. Júliusom Molitorisom (1927), ktorý pracoval v redakcii Gemerských zvestí v deväťdesiatych rokoch.

 

Molitoris.jpgV rokoch po 2. svetovej vojne ste pôsobili vo viacerých knižných vydavateľstvách v Bratislave, v poslednom období vo vydavateľstve Obzor, ktorý vydával aj časopisy. Keď ste v roku 1990 odišli do dôchodku, prešli ste pracovať ako redaktor do Gemerských zvestí v Rimavskej Sobote. Aké máte spomienky na toto obdobie?

     – Spočiatku som bol len dopisovateľ. Spolupracoval som s PhDr. P. Lebovičom, ktorý bol šéfredaktor. Sledoval som, ako Gemerským zvestiam dával nový, demokratický obsah. Bolo to veľmi zaujímavé. Oslovilo ma to. Dlhšie obdobie som bol ich pravidelným prispievateľom. Keď vznikli Gemerské zvesti plus ako okresné noviny, ktorých majiteľom sa stal JUDr. Ján Čillík, bol som redaktorom. Redakcia bola dobre personálne obsadená. Vytvorilo sa tam tvorivé, súťaživé a podnetné prostredie. Spoločnosť prechádzala veľkými zmenami nielen v politike a hospodárstve, ale aj v kultúre, osvete a školstve. Veľký Rimavskosobotský okres nebol výnimkou. Každý deň sa tu udiali zaujímavé udalosti a zmeny.

     Akým témam ste sa venovali?

– Písal som predovšetkým o vzniku občianskej samosprávy v obciach a mestách, o činnosti obecných a mestských zastupiteľstiev. Pravidelne mesačne som chodil na zasadnutia mestského zastupiteľstva v Hnúšti, prinášali sme správy o činnosti Združenia miest a obcí Gemera. Chodil som na reportáže do obcí v okolí okresného mesta. Písal som o ich premene, zveľaďovaní a skrášľovaní. Obce za socializmu boli zanedbané, životné prostredie bolo zlé, škodlivé zdraviu občanov. Nevyhýbali sme sa ani nedostatkom, ktoré prinášalo nové  spoločenské zriadenie, uverejňovali sme „čiernu kroniku“, kritiku, články o podvodoch, ktoré sa vyskytovali. Veľa sme referovali o rozvoji kultúry, o folklóre a školstve, ako aj o návrhoch na nové administratívne usporiadanie republiky, o krajoch alebo župách, a o tom, ako sa to dotýkalo nášho okresu.

     V roku 2014 ste vydali publikáciu Demokratický prevrat roku 1989 v Klenovci. Ako to súviselo s Vašou redakčnou činnosťou?

     – Pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie som v obecných novinách v Klenovci publikoval štyri články o tejto udalosti, ktoré som neskôr rozšíril a vydal v osobitnej brožúre. Publikácia vyšla v spolupráci s obcou. Pomáhali mi v tom štyria priami účastníci prevratu v Klenovci. Vydal som ju preto, aby som rozptýlil názory, že v roku 1989 u nás na vidieku nebola žiadna Nežná revolúcia, že to bola len česká záležitosť a zbytočné „vystúpenie“ mládeže, najmä vysokoškolákov. Demokratický prevrat v roku 1989 je v novodobej histórii slovenských dejín významná udalosť. Pád komunizmu, zánik ZSSR a jeho satelitných štátov otriasol celou Európou a zmenil jej mapu.

Kniha- Molitoris.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Na záver rozhovoru dovoľte ešte niekoľko osobných otázok: Venujete sa ešte stále publikačnej činnosti, a čo si myslíte o tom, že elektronické médiá postupne vytláčajú printové noviny a časopisy?

  • Písaniu sa venujem stále, ale už v menšom rozsahu. Prispieval som do dvojtýždenníka SZPB Bojovník, ale od roku 2014 začal šéfredaktor uverejňovať neoverené správy a články z internetu, obsahujúce konšpiračné teórie a zahraničnú propagandu, preto som prestal s nimi spolupracovať. Ostali mi len Klenovské noviny. Je to dvojmesačník, ale prispievam tam článkami z histórie obce a 2. svetovej vojny. Viac sa zaoberám regionálnou históriou. Zostavil som niekoľko propagačných materiálov: SNP v Malohonte, Cesta SNP Gemerom-Malohontom, Bojisko SNP pri Rimavskej Bani a ďalšie. Čo sa týka elektronických médií, máte pravdu, že vytláčajú printové médiá, ale tie podľa môjho názoru nezaniknú, len budú musieť zmeniť svoje zameranie, rozsah a periodicitu. Podľa toho ani Gemerské zvesti by nemali zaniknúť. Sú potrebné, prinášajú čitateľom cenné informácie z diania v meste.

 

Ďakujem za zaujímavý rozhovor.

                                                                                         A. Vörösová

                                                                                         Foto: Július Molitoris


 
 

Falconisti majstrami PoľskaVytlačiť
 

10. - 11. júna sa uskutočnili vo Varšave otvorené majstrovstvá Poľska v chanbare. Zhostil sa ich domáci klub Warszawskie Centrum Karate, ktorý združuje viaceré bojové umenia. Na tomto otvorenom šampionáte sa zúčastnilo spolu približne 70 chanbaristov, z ktorých bolo 50 detí a 19 dospelých. Prišli športovci z celého Poľska, Nemecka a Slovenska. Otvorené boli rôzne kategórie detí a dospelých. Deti súťažili v dvoch disciplínach (krátky meč a dva meče) a dospelý až v piatich. Za rimavskosobotský klub Falcon TKD RS nastúpilo na tatami v sobotu popoludní päť detí.  Napriek dlhej a náročnej ceste (630 km) sa deťom darilo veľmi dobre. Oliver Roško (11 r.) si vybojoval prvé miesto v disciplíne krátky meč.  V jeho kategórii, kde boli spojení chlapci aj dievčatá, sa predstavilo 7 chanbaristov. Tereza Ďuricová (14r.) si vybojovala jedno prvé (krátky meč) a jedno druhé miesto (dva meče), keď porazila aj nemecké reprezentantky. Laura Dávidová (13 r.) tiež nezaostala. Vo finále krátkeho meča podľahla len svojej klubovej kamarátke Tereze Ďuricovej a v disciplíne dvoch mečov si odniesla krásne tretie miesto, keď aj ona porazila nemeckú reprezentantku. Lucia Laššáková (14r.) aj napriek zraneniu podala bojovný výkon a  s krátkym mečom skončila na 5. mieste. Michal György (9 r.) bojoval tiež príkladne. S krátkym mečom sa prebojoval do 2.kola, kde trošku nešťastne prehral proti poľskému chanbaristovi a obsadil konečné 5. - 8. miesto.

V nedeľu súťažili dospelí (seniori) v otvorenej kategórii bez rozdielu pásov. Na tatami nastúpilo 16 chanbaristov a 3 chanbaristky. Konkurencia bola na vysokej úrovni, keďže tu súťažili aj medailisti z majstrovstiev Európy a sveta z predošlých rokov (najmä Poliaci). Za Falcon nastúpil Tibor Figei (5. kyu, zelený pás), ktorý zápasil v piatich disciplínach (dlhý meč obojruč, dva meče, krátky meč-štít a v tradicionálnych  dlhých zbraniach).  S dlhým mečom obojruč a s krátkym mečom-štítom sa dostal väčšinou do druhého až tretieho kola, kde potom ale natrafil na poľských reprezentantov (väčšinou medailistov z ME a MS) s čiernymi pásmi a prehral. Napriek tomu obsadil v disciplíne dlhý meč obojruč  konečné 4. miesto a s krátkym mečom a štítom 5. - 8. miesto. Potom prišli na rad ale disciplíny s tradicionálnymi zbraňami ako je yari (oštep), alebo bo (niečo ako pádlo, s ktorým môžete udierať aj pichať), kde sa mu nakoniec podarilo prebojovať do semifinále. V obidvoch týchto disciplínach obsadil konečné 3.miesto.Za Slovensko nastúpil na turnaji ešte senior Martin Musl zo Samurai klub Košice, ktorý si v disciplíne nito (dva meče) vybojoval tiež pekné 3.miesto. Slovensko tak získalo na týchto majstrovstvách dokopy 8 medailí - za dve prvé, dve druhé a štyri tretie miesta.

„S výkonom detí som maximálne spokojný, myslím si, že ideme správnou cestou. Z detských kategórií nesieme domov 5 medailí. Dievčatá vybojovali cenné víťazstvá s nemeckými reprezentantkami. Máme prvých majstrov Poľska(Ďuricová, Roško), no hlavne sme získali ďalšie skúsenosti. Ďuricová, Dávidová, Laššáková a Roško sú zaradení do tohtoročnej reprezentácie, s ktorou vycestujú  koncom októbra do Ríma na majstrovstvá Európy.  Čo sa týka môjho výkonu, z jednej strany to mohlo byť aj lepšie, no na druhej strane, proti medailistom z ME a MS v čiernych pásoch, ktorí majú 1. a 2. DAN (majstrovské stupne) sa zápasí ťažko. Väčšinou som prehral v pomere 2:1, no občas som ich aj potrápil.  Bolo tam aj pár kontroverzných rozhodnutí, čo ale v chanbare zvykne byť, keďže  je to subjektívne rozhodovanie. Ako pozitívum beriem dva tretie miesta v disciplínach, v ktorých môžete súťažiť len ak máte čierne pásy. No na rôznych medzinárodných majstrovstvách ako boli aj tieto, to povolia aj nižším stupňom ako som ja. Týmto disciplínam sa venujem už pár mesiacov s mojim trénerom Marianom Kuvikom (5.Dan) - tréner WingTsun a Eskrimy - práve kvôli tomu, aby sme zhruba o dva roky zvládli prechod na  čierne (majstrovské) pásy, kde by som už mal zápasiť práve s týmito tradicionálnymi zbraňami,“ zhrnul na záver Tibor Figei, inštruktor chanbary a rimavskosobotského klubu Falcon TKD RS.

Tibor Figei by sa mal zúčastniť v polovici augusta ďalšej medzinárodnej súťaži BelarusOpen2017 v Bielorusku. Mladých falconistov čaká ešte páskovanie a potom už zaslúžený oddych po prvej časti prebiehajúcej sezóny. Začiatkom októbra usporiada rimavskosobotský klub 2. kolo chanbara ligy na Slovensku práve v Rimavskej Sobote a potom prídu na rad už samotné majstrovstvá Európy v Taliansku.

falcon.jpg

falcon1.jpg

Tibor Figei,

inštruktor chanbary a rimavskosobotského klubu Falcon TKD RS


 
 

Mladí futbalisti víťazmi medzinárodného turnaja v Banskej BystriciVytlačiť
 

Futbalistom MŠK U11- ročník 2006 sa podaril husársky kúsok. Uplynulý víkend vyhrali dvojdňový medzinárodný futbalový turnaj O pohár mesta Banská Bystrica.

V sobotu si preberali víťaznú trofej a zlaté medaily z rúk najlepšieho futbalistu Slovenska Mareka Hamšíka a už v nedeľu sa vybrali na ďalší turnaj U11, tentokrát do Dunajskej Stredy. A futbalistom od Rimavy sa podarilo vyhrať aj tento turnaj.

Táto kategória futbalistov Rim. Soboty dosahuje od jej  vzniku v septembri 2011 výborné výkony. Tri roky ich viedol tréner Štefan Balog, ktorý rozvíjal ich individuálne schopnosti. Súčasný tréner  Marian Kudlík im vštepuje kombinačnú kolektívnu hru. Futbalisti získali mnoho skúsenosti v Lige prípraviek, ale okúsili už aj 1. žiacku ligu, kde v poslednom súťažnom ročníku dopĺňali káder U12 – ročník 2005.

Na medzinárodnom turnaji O pohár mesta Banská Bystrica sa zúčastnilo 12 mužstiev /z toho päť zo zahraničia: z Číny, Bulharska, Poľska,  Ukrajiny a Nemecka/. Účastníkov zaradili do dvoch základných skupín, následne mužstvá, ktoré skončili v skupinách na prvých troch miestach hrali v elitnej skupine o 1-6. miesto. Na konci turnaja si to vo finále opäť rozdali mužstvá, ktoré skončili v elitnej skupine na prvom a druhom mieste.

Vo finále sa stretli mužstvá FŠ M. Hamšíka Banská Bystrica a MŠK Rimavská Sobota. Tento moment si už nenechal ujsť ani Marek Hamšík, po ktorého príchode nasledovala u detí nesmierna eufória a každý chcel od veľkej hviezdy SSC Neapol fotku či autogram. Každému záujemcovi ochotne vyhovej so svojím typickým úsmevom od ucha k uchu a potom si z tribúny a neskôr aj postrannej čiary vychutnal posledné zápasy. Zaujímavosťou je, že v čase, keď Marek rozdával zlaté medaily sobotským futbalistom, jeho synovia Christian /7/a Lukas /5/ naháňali loptu na zelenom trávniku rimavskosobotského štadióna, ktorých tam sprevádzali starí rodičia.

u11 3.jpg

Žiaci z jeho futbalovej školy si vo finále  počínali dobre. V zápase vyhrávali najprv 1:0, neskôr aj 2:1, no ich súper z juhu krajiny bol o niečo futbalovejší a vždy sa mu podarilo vyrovnať. Naši futbalisti mali viackrát smolu, keď až trikrát nastrelil konštrukciu brány. Všetko sa im ale vynahradilo v závere zápasu. Minútu pred jeho koncom sa dostali mladí Rimavskosoboťania k priamemu kopu, z ktorého strelili víťazný gól a radovali sa z turnajového triumfu.

 

Výsledky MŠK v Banskej Bystrici – Kremničke:

Základná skupina:

MŠK RS – Spišská Nová Ves 6:0

MŠK RS – Radom /P/ 3:0

MŠK – Montana /B/ 4:0

MŠK RS – FK Šaľa 2:1

MŠK RS – MFK Zvolen 3:0

Skupina o 1. – 4. miesto:

MŠK RS – SUMY /CH/ 3:2

MŠK RS – Dukla BB 3:1

MŠK RS – FŠ MH  1:3

FINÁLE: FŠ MH Banská Bystrica – MŠK Rimavská Sobota  2:3.

futbalisti u11 2.jpg

msk u11 3.jpg

 

MŠK RS


 
 

Futbalisti U19 MŠK Rimavská Sobota víťazmi III. ligyVytlačiť
 

Po vlaňajšom rozpade dorasteneckého kádra a následnom vylúčení dorastencov MŠK Rim. Sobota zo súťaže II. ligy, angažovalo nové vedenie mládežníckeho úseku do funkcie trénera kategórie U19 na súťažné obdobie 2016/2017 uznávaného staro-nového mládežníckeho kouča Milana Špačka. Ten poskladal z hráčov rozpadnutých kádrov U19 a U17, ktorí boli ochotní svedomite trénovať a hrať aj v nižšej súťaži, nové mužstvo. A výsledok tejto spoločnej snahy trénera i hráčov sa dostavil. Mužstvo sa stalo víťazom III. ligy, a tak sa mu po ročnej pauze otvára možnosť opäť hrať v II. dorasteneckej lige/stred.

Napriek radosti z víťazstva je účasť v II. lige zatiaľ podmienená tým, či dokáže realizačný tím mládeže vytvoriť káder mladších dorastencov U17, keďže v II. dorasteneckej lige je klub povinný postaviť aj mužstvo mladších dorastencov. Okrem športového úspechu je dôležitou podmienkou aj finančné zabezpečenie spojené s vyššími výdavkami celého úseku mládežníckeho futbalu Mestského športového klubu.

foto2.jpg

MŠK


 
 

Sedem medailí pre Lukostrelecký Klub BaštaVytlačiť
 

10. júna  sa osem pretekárov Lukostreleckého Klubu Bašta  zúčastnilo druhého kola stredoslovenského pohára v Dobšinej. Trať bola postavená v malebnom prostredí v priľahlom lese pod priehradou Dobšiná. Keďže les je orientovaný na strmom kopci a organizátor je skúsený staviteľ parkúrov, pod jeho rukami vznikla zaujímavá trať, ktorá preverila schopnosti súťažiacich. Tvorilo ju 20 cieľov, z ktorých bol jeden diaľkový – medveď umiestnený vo vzdialenosti 77 metrov. Súťaže sa zúčastnili kvalitní pretekári, obzvlášť sme sa tešili vysokej účasti mladých pretekárov. Lukostrelecká súťažná sezóna je v tomto čase v plnom prúde, každý sa snaží vylepšovať svoju formu, každý chce podať dobrý výkon a mnohé tituly, o ktoré súťažíme, sú ešte "uhrateľné". Pretekári nášho klubu zažili doslova žatvu medailí, veď sme ich nazbierali celkovo sedem. Tibor Lévay v kategórii HU veterán získal prvé miesto, Daniel Beník v kategória HU tretie miesto, Ladislav Nagyferencz v kategórii HU senior tretie miesto, Viktória Kormošová v kategória HU kadett druhé miesto, Henrietta Nagyferenczová v kategória HU kadett tretie miesto, Stella  Nagyferenczová v kategórii HU deti prvé miesto a Dávid Márti v kategórii PBHB prvé miesto. Jedine Gergelya Dancsa obišla v túto sobotu šťastena, keď sa mu za štvrté miesto ušla zemiaková medaila. Všetkým gratulujeme. Ďalšie preteky nás čakali v obci Leles, kde sa konalo 4. kolo Slovenského pohára. Šikovnejší z nás mali už na tomto podujatí silnú šancu získať titul Majster Slovenska! Držme im teda palce.   

 foto 1.jpgDOBSINA_20170611_144299.jpgDOBSINA_20170611_144302.jpg                                                                                                                          

Tibor Lévay, predseda klubu LK Bašta


 
 

FALCON v Bratislave opäť zaznamenal úspechVytlačiť
 

 Falcon sa zúčastnil  4. kola slovenskej ligy v taekwondo pod názvom BRATISLAVA OPEN & Korean Ambassadors Cup 2017. Na tomto turnaji sa zúčastnilo spolu cez 400 pretekárov z 52 klubov a 14 štátov. Konkurencia na najväčšom slovenskom turnaji bola kvalitná. Za Falcon vycestovalo 12 zápasníkov ( Kornélia Ceneová nevycestovala pre rannú nevoľnosť ). Počtom zápasníkov sme na tomto turnaji  nemali veľké oči, no aj napriek tomu sa nám v konečnej bilancii klubov podarilo  v konkurencii 52 klubov obsadiť  krásne a rekordné šieste miesto! Na oceňované piate miesto chýbalo  len veľmi málo ( 5 bodov ). O tento pekný výsledok sa postarali už spomínaní dvanásti Falcoňáci, ktorí vybojovali priaznivý zlatý pomer - 6 x zlato, 3 x striebro a 3 x bronz.

 1. miesto - Jaroslav Dóbi  ( Veterans +93kg )  + najlepší veterán turnaja , 1. miesto -  Oliver Ádám ( Seniors +87 kg B ) , 1. miesto -  Lukáš Kurek  ( Younger B ), 1 miesto - Tomáš  Kuvik ( Younger A), 1. miesto - Karolína Mravcová ( Juniors -68kg A ), 1. miesto -  Sarah Sarvašová ( Younger Female  B )  + najlepšia žiačka turnaja, 2 .miesto -  Marek Rudolf ( Juniors +78 kg B ), 2. miesto - Veronika Spodniaková ( Cadets Female  -51 kg B ), 2. miesto - Ján Mičko ( Seniors -87 kgB), 3. miesto - Lea Szekerová ( Younger Female B) , 3. miesto - Denis Kozlok  ( Cadets +65 kg B ), 3. miesto – Matúš Ďurica  ( Younger B )   

 Vyzdvihnúť by som chcel výkony Sarah Sarvašovej, ktorá ani v Bratislave nenašla premožiteľku,  vyhrala tri zápasy v rade, vybojovala zlato a podobne, ako nedávno v Košiciach, sa stala najlepšou žiačkou turnaja.  Do bojov nastúpil tradične aj tréner Jaroslav Dóbi, ktorý sa predstavil prvýkrát v kategórii veterans, kde získal zlato a ocenenie najlepší veterán turnaja. Veľmi pekné súboje predviedli aj ostatní úspešní finalisti ( Oliver Ádam, Karolína Mravcová, Kurek Lukáš, Tomáš Kuvik ), ktorí sa do finále museli tiež  prebojovať. Neúspešní finalisti a semifinalisti samozrejme bojovali tiež na vrchole svojich síl, ale v Bratislave to tentokrát na lepšie umiestnenie nestačilo. Všetci zúčastnení získali hlavne skúsenosť a tréneri pohľad na chyby, ktoré musia u svojich zverencov odstrániť. Zverencov na turnaji sprevádzali  tréneri  Jaroslav Dóbi, Miroslav Bitala, Viktória Krištofová a Peter Kojnok.  

 Falcon Taekwondo klub sa chce poďakovať všetkým za podporu v prvom polroku, ktorý sa pomaly blíži k záveru, podobne ako školský rok. Klub čaká ešte prezentácia na akcii Hurá prázdniny,  17. júna by sme ešte chceli  vycestovať do Prahy na  Cech OPEN a polrok uzavrieme 25. júna – 3. júla   v Bulharsku na  „FALCON CAMPOM“,  kde vycestuje cez 70 účastníkov. 

brat open.jpg

bratopen.jpg

bratopen1.jpg

 

 Ing. Jaroslav Dóbi,

predseda a tréner klubu


 
 

Zápasníčky Lokomotívy majsterkami, dorastenci vicemajstrami SlovenskaVytlačiť
 

 Vynikajúci úspech dosiahli zápasníci Lokomotívy Rimavská Sobota na Majstrovstvách  Slovenska dorastencov vo voľnom štýle a Majstrovstvách Slovenska ženských zložiek na  domácich žinenkách v Rim. Sobote.                                                                                             V súťaži družstiev ženských zložiek zvíťazili spomedzi pätnástich klubov s výrazným bodovým   náskokom pred Dunajskou Stredou a Nitrou a získali tak v tomto roku titul majsteriek    Slovenska.                                                                                                                                 

  Umiestnenie  dievčat Lokomotívy:                           

               Mladšie žiačky: 1.miesto - Natália Gažiová(31kg), Kristína Murínová(45kg).                                                                                                                           

 Staršie žiačky: 1. miesto - Denisa Uhrínová (48 kg), 2. miesto - Vanessa Schvarcová (52 kg).                          

  Kadetky:  1. miesto - Beáta Ružičková (49 kg ), 2. miesto - Kristína Čintalanová (60 kg), Anna Kureková (70 kg).              

  Juniorky: 1. miesto - Dominika Vaslíková (67 kg).            .                                      

  Seniorky: 1. miesto - Lenka Babicová (55 kg), 2. miesto - Zuzana Porubiaková (55 kg),  Lucia Staššáková (58kg).                                                                                                                      

 

     Aj v súťaži družstiev kadetov /dorastencov/ v zápasení voľným štýlom sa pretekárom našej Lokomotívy mimoriadne darilo. V súťaži družstiev spomedzi osemnástich klubov skončili tesne za Dunajplavbou Bratislava a obsadili druhé miesto.

 

 Výsledky našich pretekárov:                                                                                                   1. miesto - Adrian Šulaj (42 kg), 2. miesto - Ľuboš Genya (46 kg), Michal Babarík (50 kg), Pavol Rapčan (54 kg), 4. miesto - Jakub Vydra (46 kg), Brian Molnár (50 kg) 6. miesto - Brian Berki (46 kg), Viktor Gunár (50 kg).

 

 

Tréner Lokomotívy Jozef Radnóti: Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým svojim zverencom za výsledky i  za prípravu a veľmi zdarný priebeh šampionátu. Pred súťažou som veril, že v súťaži družstiev by sme sa mohli umiestniť na medailovej pozícii, ale zlato a striebro je vysoko nad očakávaním. A to mal ešte  vo finále smolu  Paľko Rapčan a ďalší ašpirant na titul, Viktor Gunár sa zranil a zápas dokončil s veľkým sebazaprením. Získať však v jeden deň sedem titulov majstrov Slovenska sa nepodarí každý rok. Poďakovanie patrí aj trénerovi dievčat Mišovi Radnótimu.

 

Jozef Radnóti, 

tréner Lokomotívy Rimavská Sobota  

 

lokomotiva1.pnglokomotiva2.pnglokomotiva4.png

lokomotiva3.png


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

ďalšie dni

Streda 5.7.
Lekáreň Dr. Max (J. Fábryho - Nemocňičná Lekáreň)
J. Fábryho 661/3
047/ 563 24 43
Štvrtok 6.7. - 31.7.
Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota
047/ 563 43 32
Štvrtok 6.7. - 31.7.
Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota
047/ 321 44 13

dnes je: 29.6.2017

meniny má: Peter a Pavol, Petra

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka