Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-MalohonteVytlačiť
 

V utorok 25. septembra o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte“, ktorá prostredníctvom zbierkových predmetov, fotografií a archívnych materiálov predstaví bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri-Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť. Výstava potrvá do 28. februára.

banictvo pozvanka.jpg

Počiatky baníctva v Gemeri-Malohonte, na základe výsledkov archeologických výskumov, pravdepodobne siahajú do obdobia mladšej doby bronzovej. V 13. storočí sa stredobodom baníckej činnosti stal Sinec, z útrob ktorého sa dobývali ťažké kovy. V tom čase bola strediskom baníckej činnosti Rimavská Baňa a od polovice 16. storočia mesto Tisovec. V okolitých baniach sa ťažilo zlato, striebro, meď a najmä železo. Ťažilo sa na území Kokavy nad Rimavicou, Klenovca, Hnúšte, Rimavského Brezova. Iniciátormi ťažby železnej rudy v regióne boli Kubíniovci z Hnúšte, rodina Malvieuxová z Rimavského Brezova a gróf Anton Forgáč.

Začiatkom 19. storočia sa na Slovensku začalo s dobývaním mastenca. Nestorstvo mastencového baníctva v Gemeri-Malohonte sa pripisuje Ing. Vojtechovi Rástockému (1885 – 1966) z Hnúšte, ktorý od roku 1930 úspešne objavoval jednu mastencovú lokalitu za druhou. V roku 1871 bol na Slovensku prvýkrát objavený magnezit, počas výstavby železničnej trate Jesenské – Tisovec, v priestore vápencového lomu s názvom Mútnik. Následne v roku 1900 bola zahájená výstavba továrne na výrobu magnezitových tehál v lokalite Mútnik – Hnúšťa a v Hačave vznikla najmodernejšia magnezitová továreň v Rakúsko-Uhorsku.

Bohaté ložiská kvalitných rúd, hojnosť lesov a dostatok vodnej energie podmienili výrobu železa v Gemeri-Malohonte, čím sa zaradil k najvýznamnejším výrobcom surového železa a liatiny v Uhorsku. Už začiatkom 40. rokov 14. storočia sa v dolinách Slovenského rudohoria začali objavovať prvé vyššie taviace pece šachtového typu – tzv. slovenské pece. K rozvoju železiarstva na Slovensku od 16. storočia prispeli okrem baníctva aj vojenské potreby vyvolané tureckou expanziou a neskôr stavovskými povstaniami v Uhorsku. V roku 1695 bola v Tisovci založená železiarska huta a hámor, v ktorej sa odlievali delové gule pre potreby stavovského povstania Františka II. Rákocziho. Začiatkom 19. storočia boli založené prvé akciové spoločnosti. Vývoj železiarstva v Gemeri-Malohonte od roku 1852 značne ovplyvnila Rimavsko-muránska železiarska spoločnosť so sídlom v Rimavskom Brezove. V roku 1881 sa spoločnosť spojila so šalgótarjánskymi uhoľnými baňami a rafinériami a vznikla Rimamuránsko-šalgotarjánsku železiarsku účastinnú spoločnosť, ktorá v roku 1883 začala stavať na svoju dobu moderný vysokopecný závod v Likieri s prvou koksovou vysokou pecou na Slovensku.

Návštevník výstavy sa detailne zoznámi so železiarňami v Likieri - Hnúšťa a v Tisovci, s minulosťou a súčasťou ložiska mastenca a magnezitu Mútnik – Hnúšťa, so zaniknutou baňou Burda – Rovné, s magnezitovým závodom v Hačave s najstaršou rotačnou pecou na pálenie magnezitu na svete. Návštevníci, okrem histórie baníctva a železiarstva v regióne, spoznajú prostredníctvom trojrozmerných predmetov a inštalácií samotnú prácu baníkov - pracovné postupy, náradie, bezpečnosť pri práci a odev. Výstava bude doplnená o ukážky železných rúd a nerastných surovín. Výstava sa zameria nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch. Pripravené sú rôzne hravé aktivity a komentované prehliadky výstavy s jej autorkami.

Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote


 
 

Výstavy v múzeu predstavujú umelecké remeslá i krásu minerálov Vytlačiť
 

V septembri sprístupnilo Gemersko-malohontské múzeum niekoľko výstav so zaujímavými témami.

 

minerály1.JPGJednou z nich je aj výstava Minerály pod lupou, ktorú v múzeu otvorili 11. septembra. Výstava prostredníctvom bannerov a vystavených zbierkových predmetov predstavuje úžasný svet minerálov a krásny svet anorganickej prírody. Uviedla to Monika Gálffyová, biologička múzea. Cieľom výstavy je predovšetkým podať poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov, podľa čoho je aj výstava členená. „V prvej časti výstavy  sú minerály predstavené podľa ich kryštalografickej štruktúry a takto sú aj usporiadané vo vitrínach,“ priblížila Gálffyová s tým, že tu môžeme vidieť minerály nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Nechýbajú ani minerály nájdené na území Gemera-Malohontu, ktorý zastupujú krásne aragonity z Konrádoviec alebo dolomit z Jelšavy. Nachádza sa tu aj pestrý svet kremeňa, ktorý je jedným z najznámejších minerálov a má mnohé farebné odrody - od úplne priehľadných kryštálov, cez žltý citrín, ruženín, ktorý, ako aj jeho názov naznačuje, je ružový, až po ametyst, ktorý je vyhľadávaným polodrahokamom. „Môžeme tu tiež obdivovať krásu achátov, vzácne opály a ich rôzne formy, ale aj  minerály prvýkrát opísané z nášho územia, medzi nimi aj evansit, a mnohé ďalšie,“ vymenovala Gálffyová a dodala, že v jednej z vitrín sú k videniu aj minerály usporiadané podľa ich tvrdosti. Celkovo sa na výstave nachádza 353 minerálov.

Výstava je zapožičaná z Východoslovenského múzea v Košiciach, jej autormi sú Peter Ledvák a Stanislav Levendovský. Pozieť si ju môžete do konca januára.

minerály2.JPG

minerály3.JPG

Šperky či výstroj rímskeho vojaka

 remeslo.JPGDiela žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša-Hámre, inšpirované nálezmi od doby bronzovej po stredovek,  predstavuje výstava pod názvom  Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 19.septembra.

Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre bola založená v roku 1902. V tomto roku ju navštevuje 163 žiakov a podľa slov riaditeľa školy Petra Michálika, ktorý sa na otvorení výstavy zúčastnil, sa vo vyučovaní venujú dvom smerom – umeleckému a remeselnému. 

Na výstave sa nachádzajú výrobky žiakov školy, ako aj originálne archeologické nálezy zo zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave. Archeologické nálezy slúžili ako vzor pre zhotovenie replík, tie šikovní žiaci tvorili technológiami, ktoré sa v tej dobe používali. Žiaci tak oživili už takmer zabudnuté umelecké remeslá a archeologické postupy a vdýchli tak svojim výrobkom pečať dávnej histórie.

Na výstave si bude môcť návštevník pozrieť napríklad repliku výstroja vojaka z doby bronzovej z Čaky, repliku šperkov kňažnej z Dedinky z doby bronzovej a mnohé iné, no nechýba tu ani kompletná replika výstroja rímskeho vojaka.

Výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť je putovná, vlani bola otvorená v Novohradskom múzeu a galérií v Lučenci, v tomto roku ju mohli ľudia navštíviť aj v Novej Bani, Prievidzi a Komárne. Výstava potrvá do konca novembra, jej kurátorkou je Linda Holodová.  

remeslo2.JPG

remeslo1.JPG

  foto: gecse


 
 

Klavírni virtuózi II.Vytlačiť
 

Všetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok 2. 10. o 19.00 hod. na druhý koncert Hudobnej jesene s názvom Klavírni virtuózi II. V divadelnej sále DK (vchod od Kauflandu) sa predstaví klavírne duo - Japonka Alisa Yajima a Ádám Baráz z Maďarska. V repertoári majú diela z obdobia klasicizmu až po romantické ale aj  súčasné, menej známe skladby na štvorručné prevedenie. 38. ročník Hudobnej jesene realizujeme s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH.

AlisaYajima – Baráz Ádám  
klavírne duo
Duo vzniklo v roku 2016 v Budapešti.  Odvtedy sa už predstavilo v Maďarsku, na Slovensku a v Japonsku. Snahou umelcov je predstaviť sa pred obecenstvom s programom, ktorý rovnako uspokojí milovníkov a znalcov vážnej hudby ako aj laických návštevníkov koncertov.

virtuózi.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

V Mestskej galérii otvoria výstavu Peter Rónai, mal i artVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota Vás pozýva na otvorenie výstavy pod názvom Peter Rónai, mal i art, ktorá sa uskutoční v stredu 26. 9. 2018 o 17,00 hod. 

Kurátorom výstavy je Richard Gregor.

pozvanka maliart.jpg

Výstava Petra Rónaia v Mestskej galérii Rimavská Sobota je prvou autorovou retrospektívou, ktorá okrem typickej kolážovosti, do akej sa obvykle autor “rámuje”, prináša aj pokus o systémové videnie jeho tvorby. Obrazy zo 70. - 90. rokov 20. storočia nikdy v tomto rozsahu spoločne vystavené neboli. Rónaia vnímame v našom prostredí ako flexibilného predstaviteľa postmoderny, zakladateľa slovenského videoartu, nomádskeho profesora, účastníka rôznych festivalov či autora rozsiahlych publikácií o svojej tvorbe. Pohyb medzi disciplínami a umeleckými médiami je naozaj jeho najvýraznejšou črtou. No napriek tomu sa ukazuje, že má zmysel o jeho tvorbe uvažovať aj v zmysle zacielenia na jednotlivý obraz - maliarsky, či anti-maliarsky, kolážový, asamblážový alebo iný. Môže sa zdať, že konzervatívny pohľad na jeho tvorbu nie je u tak avantgardisticky založeného autora vlastne celkom možný, no práve opak je pravdou. Ak na takýto materiál aplikujeme klasické umelecko-historické a kurátorské metódy, nachádzame v diele vrstvy, ktoré nám pri čítaní s otvorenejším koncom unikali. –rg–
Peter Rónai
Narodil sa v roku 1953 v Budapešti. Umelecké štúdium začína v rokoch 1970- 1974 na VŠVU v Bratislave, ďalej pokračuje v rokoch 1974-1976 na AVU v Budapešti, kde ešte absolvuje postgraduálne štúdium v roku 1977. Titul docent získava v roku 1992 na VŠVÚ v Bratislave a titul profesor roku 1997 na AVU Praha. Dlhoročne pedagogicky pôsobil na mnohých umeleckých školách a univerzitách (UKF v Nitre, VUT v Brne, UCM v Trnave). V súčasnosti je vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

modern 1990.jpg


Najvýznamnejšie verejné prezentácie tvorby a realizované umelecké diela vo verejnom priestore počas celej profesionálnej kariéry:
1995 Der Riss im Raum – Gropius Bau, Berlín
1997 Esperanto – Werkgalerie Kassel X. Documenta Frame program, Kassel
2000 Aspekte und Positionen 50 jahre Kunst – Ludwig Museum, Viedeň
2015 Here and now, Műcsarnok, Budapest
2017 MAPS Save as, Ludwig Museum, Budapest
Vizuálne médiá:
1992 Book-objects – St. Stephen Museum, Székesfehérvár – autorská kniha, objekt-inštalácia
1995 Slovenská národná galéria – Antimalevič 1975 – obrazová inštalácia,olejomaľby 10 pieces
2008 The Collection in Focus – Ludwig Museum, Budapešť, videoobjekt, inkorporané DVD video
2011 Stála expozícia – Galéria C. Majerníka, Bratislava, obrazoobjekt, Head XXII
2016 Postpingpong -Východoslovenská galéria, Košice, obrazová inštalácia
Najvýznamnejšie ohlasy na umelecké výstupy a ocenenia:
Vladimír Beskid: Mixed Memory, monografia, s.120, GJK v Trnave 2007
Kolektív autorov: Peter Rónai, monografia, s 352, FO ART, 2012, Bratislava
Richard Gregor: KUNSTvHALE, katalóg Roman Fečík galley annual
V roku 1990 s Júliusom Kollerom a Milanom Adamčiakom založili umeleckú skupinu „Nová Vážnosť“.
V roku 1997 účasť na frame-programe, samostatná prezentácia, Documenta X., Kassel.
V roku 2013 Výstava k 15. výročiu založenia Fakulty umení v Košiciach. Pedagógovia, ex-pedagógovia, ex-študenti, študenti – projekt, organizácia a kurátorstvo, Dom umenia v Bratislave.
V roku 2014 Košice – Kunsťhalle retrospektívna výstava, v rámci K 13, hlavné mesto európskej kultúry.
V roku 2015 s Lászlóm Bekem založili stredoeurópske hnutie POSTCONTEMPORARY ART

Zdroj: Mestská galéria v Rim. Sobote


 
 

V Dome kultúry otvorili výstavu Aranymetszés – Zlatý rezVytlačiť
 

Výstava pod názvom   Aranymetszés – Zlatý rez je k videniu v priestoroch Galérie Ganevia.

Vernisáž výstavy prebehla 5. septembra,  slávnostné otvorenie si nenechalo ujsť množstvo zvedavcov.  Predstavujú sa na nej diela, ktorých autormi sú výtvarníci rimavskosobotského klubu maliarov Aranymetszés – Zlatý rez a účastníci výtvarného sympózia v Ceredi. Celkovo je tu k videniu 44 obrazov od 27 autorov zo Slovenska, Maďarska i Rakúska. Výtvarný klub Zlatý rez usporiadal v Rim. Sobote druhú výstavu, prvá sa konala  asi pred polrokom v tunajšom Hviezdnom dome (Csillagház). Pre sympózium v Ceredi to bola v poradí už 21 výstava. Tábora, ako sympózium tiež nazývajú, sa zúčastňujú  aj výtvarníci zo Slovenska, ktorí svoje nadšenie premietli pred dvoma rokmi do založenia výtvarného klubu Aranymetszés – Zlatý rez. Ako uviedol kurátor výstavy Cene gál István, zvláštnosťou tábora a klub je to, že sa väčšinou prelínajú, takmer všetci členovia klubu sú aj účastníkmi tábora v Ceredi.  

zlatýb rez2.JPG

V tábore sa venujú predovšetkým olejomaľbe. „Prvým dojmom pri vstupe na výstavu je optimizmus, bohatosť farieb pôsobí optimistickým dojmom. Keď si všimneme rôzne stránky týchto diel – harmóniu, súhrn farieb, kompozíciu - zistíme, že keď sú obrazy takto spolu, posilňuje sa ich účinok,“ priblížil Cene gál István. Prezradil, že  výstavu majú v pláne prezentovať ešte na mnohých miestach a budú sa usilovať, aby ju videli aj v zahraničí. 

V hudobnom programe vystúpil hrou na klavír Horváth Géza. Súčasťou výstavy bola aj ochutnávka vín spoločnosti Gemerprodukt z Valíc. Výstavu finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Organizátorom je občianske združenie Oxymoron. Výstava potrvá do 11. októbra.

Prvé výtvarné sympózium v Ceredi bolo usporiadané v roku 1998, zúčastnilo sa ho 16 záujemcov. Počas dvadsiatich rokov sa tábor rozrastal, dnes je už medzinárodný a veľmi obľúbený, čo dokazuje aj samotný fakt, že za roky existencie ho navštívilo vyše 200 výtvarníkov. V tomto roku ich bolo 41 z piatich rôznych krajín. Účastníci tábora tvoria predovšetkým olejomaľby, ale majú možnosť vyskúšať si aj rôzne iné techniky.

zlatý rez 4.JPG

 

zlatý rez.JPG

zlatý rez3.JPG

foto: gecse

 

 


 
 

V priestoroch radnice prebieha výstava olejomalieb rimavskosobotskej rodáčkyVytlačiť
 

Turistické informačné centrum v Rimavskej Sobote pripravilo pre milovníkov umenia výstavu olejomalieb pod názvom Keď dávam farbám život.

Výstavu slávnostne otvorili 4. septembra v priestoroch Radnice mesta aj za prítomnosti autorky malieb Evy Ševčovičovej, ktorá sa narodila sa v Rim. Sobote. Momentálne pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku, má krásnu rodinku a prácu, ktorú miluje.

výstava.JPG

Ako autorka  prezradila, maľovaniu sa venuje odmalička, najprv tvorila obrazy tužkou, vodovými farbami a neskôr i temperami. Približne pred pätnástimi rokmi sa začala venovať maľovaniu olejom, túto techniku má najradšej a venuje sa jej doteraz. „Maľovanie sa stalo mojou skutočnou vášňou, svetom, ktorý mi dovoľuje utiecť do sveta krásy, pokoja a lásky. Do raja, ktorý potom maľujem, aby som odovzdala ďalej šťastie, ktoré cítim, keď dávam farbám  život. Každý obraz je kúsok môjho sveta a svet jasá šťastím,“ uviedla E. Ševčovičová a dodala, že inšpiráciu nachádza všade okolo seba. Ako ďalej prezradila, v Rimavskej Sobote vystavuje vôbec po prvýkrát, no v minulosti mohli ľudia obdivovať jej obrazy na dvoch výstavách v Rakúsku. „Na svoju prvú výstavu v malej rakúskej reštaurácií Wienerwald spomínam naozaj s vďakou a slzičkou šťastia, keďže som ako Slovenska v zahraničí zožala  príjemný úspech a z mojej výstavy sa pár kúskov aj predalo,“ povedala autorka. „Som vďačná, že sila v mojich rukách mi ešte dovoľuje maľovať a svoje diela, ktoré vznikali a boli mojou súčasťou, môžem ukázať práve vo svojom rodnom meste. Tiež som vďačná, že mi turistické informačné centrum umožnilo zorganizovať túto výstavu a prišlo toľko ľudí, s čím som nepočítala,“ uzavrela E. Ševčovičová. 

O spestrenie vernisáže sa spevom a hrou na flautu postarali žiaci Základnej umeleckej školy v Rim. Sobote, ktorých hudobne sprevádzali Eva Čarnoká a Zuzana Kantorová. 

Výstava bude v priestoroch Radnice mesta nainštalovaná do konca septembra.

výstava4.JPG

výstava6.JPG

výstava3.JPG

výstava1.JPG

 

 


 
 

21. august 1968 na fotografiáchVytlačiť
 

Pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote súbor fotografií, ktoré zachytávajú vpád sovietskych vojsk 21. augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí. Fotografie budú v priestoroch múzea vystavené  do konca  septembra.

Všeobecne je známe, že invázia spriatelených vojsk do Československa, označovaný krycím názvom ako „operácia Dunaj“, bol vojenský vpád vojsk piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy (ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a NDR) na čele so Sovietskym zväzom, ktorý znamenal vojenskú okupáciu nášho územia a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem. Operácie sa zúčastnilo približne pol milióna vojakov a okolo 6 000 tankov. Neinformovaní obyvatelia krajiny boli týmto aktom agresie šokovaní, nebolo to inak ani v prípade Gemera-Malohontu.

„Na dobových fotografiách, ktoré sú dnes vďaka Igorovi Mikitovi súčasťou fotoarchívu Gemersko-malohontského múzea, spoznávame dnešnú ulicu SNP a budovu Hotela Tatra v Rimavskej Sobote, ako i reakcie obyvateľstva na objavenie cudzích tankov v centre mesta,“ uviedla historička múzea Éva Kerényi. Fotografie dokumentujú aj dvojjazyčnosť Rimavskej Soboty v 60-tych rokoch 20. storočia, o čom svedčia plagáty vyzývajúce obyvateľstvo svojim podpisom podporiť Dubčekovo vedenie a na okamžitý odchod okupačných vojsk z nášho územia. „Na ďalších čierno-bielych snímkach sú ľahké obrnené vozidlá a tanky sovietskej motorizovanej pechoty na uliciach Tornale. Je možné vidieť aj sovietsky sanitný autobus so zranenými na uliciach,“ ďalej priblížila Kerényi. Autorom fotografií je archeológ profesor Václav Furmánek, ktorý v tom období uskutočňoval archeologický výskum v Tornali, a v roku 2016 daroval tieto fotografie múzeu. Ako historička múzea následne dodala, raritou a zaujímavosťou augustových udalostí je však samizdatový leták z 29. augusta 1968 v maďarskom jazyku. Návštevníkov múzea môže zaujať práve táto autentická podoba strojom písaného textu. „Ide o mimoriadne číslo miestnych Gemerských zvestí s názvom „Gömöri Hírlap”,  zaoberajúci sa plénom OV KSS v Rimavskej Sobote, ako i s oficiálnym stretnutím predstaviteľov Československa a Sovietskeho zväzu v Moskve. Predmetná tlačovina, ako aj predmetné fotografie, ktoré sú dnes súčasťou historického zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, poskytujú pohľad na atmosféru doby a uvažovanie ľudí v nej,“ uzavrela E. Kerényi.

Rimavská Sobota_august 1968 (1).jpg

Rimavská Sobota_august 1968 (4).jpg

Rimavská Sobota_august 1968 (6).jpg

Zdroj: GMM


 
 

Rimavskosobotské jazdecké kluby počas druhej časti prázdnin Vytlačiť
 

Druhý prázdninový mesiac začal vydareným jazdeckým podujatím, ktoré pripravili organizátori z JK Carmina Rimavská Sobota v jazdeckom areáli na Sobôtke. Aj napriek nadnormálne teplému počasiu mohli diváci po športovej stránke sledovať zaujímavé skokové preteky Cena Carminy - 12.ročník.

V parkúre "ZM" (80 cm) - Cena Banskobystrického samosprávneho kraja, veľké skúsenosti a stále dobrá výkonnosť rozhodli o tom, že Ivan Sihelský z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia Rimavská Sobota získal 1.miesto s koňom Cartago-S a 2.miesto s koňom Reunion. Dvojice z toho istého klubu Erik Gregor/Wavo Laura a Lucia Glédurová/Szelíd obsadili 5. a 8. miesto. Parkúr stupňa "Z+" (105 cm) - Cena primátora mesta Rimavská Sobota ovládla dvojica JK Carmina Rimavská Sobota Lucia Seraková/Corida Renomee 8. V parkúre stupňa "ZL" (110 cm) - Memoriál Milana Balciara, dvojica Lucia Seraková/Corida Renomee 8 skončila na 5.mieste. V parkúre Stupňovaná náročnosť so žolíkom (115 cm) - Cena Victor auto, dvojica Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien z JK Carmina Rimavská Sobota skončila na 8.mieste.

klub jazdcov.jpg

Jazdecké dvojice z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia sa v sobotu 11.augusta zúčastnili pretekov Pohár DeutschMann v areáli Nová Koronč - Trebišov. Aj v tomto jazdeckom areáli si počínali úspešne. V súťaži Mladý talent s výškou prekážok 60 cm obsadila dvojica Lucia Glédurová/Szelíd 4.miesto. V samostatne hodnotenej kategórii detí do 14 rokov zvíťazila dvojica Vanesa Sallaiová/Reunion, dvojica Tamara Polláková/Alja získala 3.miesto. V parkúre stupňa "ZM" (80 cm) - Cena PSS, výborne zajazdila dvojica Lucia Glédurová/Szelíd, ktorá na tejto výške prekážok dosiahla svoje vôbec prvé víťazstvo. Dvojica Ivan Sihelský/Cartago-S skončili na dekorovanom 5.mieste. Aj v súťaži detí do 14 rokov získal klub v tejto súťaži pódiové umiestnenie za 2.miesto, a to vďaka dvojici Vanesa Sallaiová/Reunion, dvojica Tamara Polláková/Alja obsadila 4.miesto.

Jazdecký areál UVLF v Košiciach bol dejiskom trojdňových otvorených Majstrovstiev Slovenska v skoku na koni pony, detí a juniorov. Okrem majstrovských súťaží boli vypísané aj rámcové preteky na iných výškach parkúrov. Dvojice z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia sa zúčastnili nemajstrovských súťaží prvý deň. Ten sa začal súťažou s výškou prekážok 70 cm. Dekorované boli všetky dvojice, ktoré absolvovali parkúr bez trestných bodov, medzi nimi aj Vanessa Sallaiová/Réunion a Lucia Glédurová/Szelíd. V súťaži ZM (80 cm) boli tiež dekorované dvojice s čistým parkúrom, ktorý bez trestných bodov absolvovala dvojica Vanessa Sallaiová/Réunion.

Symbolickou rozlúčkou s prázdninami bola pre výpravu Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia v zložení Tamara Polláková/Alja, Ema Zagyiová/Maurícius, Lucia Glédurová/Szelíd, ku ktorým neodmysliteľne patrí aj ich tréner Ivan Sihelský s koňom Cartago-S, na Deň ústavy, účasť na Letnej cene firmy VVS Premin v Liptovskej Sielnici. Najviac sa darilo dvojici Ivan Sihelský/Cartago-S, ktorá bola dekorovanaá na štvrtých miestach v parkúroch stupňa "ZM" (80 cm) a "ZM+" (90 cm). Dvojica Ema Zagyiová/Maurícius obsadila na parkúre s výškou prekážok 70 cm 8.miesto, dvojica Tamara Polláková/Alja skončila na 11.mieste.

Jedna z jazdeckých disciplín - drezúra, prežíva na Gemeri a v Novohrade len vďaka dvojici Ivan Sihelský/Welt Regency, ktorá sa ako jediná pravidelne zúčastňuje pretekov v rôznych kútoch Slovenska. Na súťaži, ktorú usporiadal JK Freestyle Poprad v Hrabušiciach ako otvorené Majstrovstvá východoslovenskej oblasti v drezúre, dvojica v úlohe FEI M VSO seniori S1 získala striebornú medailu, v úlohe FEI M VSO seniori S2 získala dvojica bronz. Na drezúrnych pretekoch Cena JK Merci Cheval Krškany v Zajačej doline, bola dvojica v súťaži  FEI ME Juniori (úvodná) dekorovaná na 5.mieste, a v súťaži  FEI Mladí jazdci (úvodná) získala dvojica dekoráciu za 4.miesto.

Mgr. Július Smutniak


 
 

Lukostrelci súťažili v MaďarskuVytlačiť
 

15. septembra sa členovia Lukostreleckého klubu Bašta zúčastnili 2. kola Bükk Kupa v maďarskom Felsőtárkányi. Ako obvykle, čakalo nás tu radostné privítanie, dobrá partia,  úsmevy na tvárach a čo je najdôležitejšie, dobre postavená trať UNICORNIS. Vyhodnotenie dopadlo pre našich lukostrelcov opäť na výbornú, s nasledovným umiestnením - Laura Hegedűš Antalová si vystrieľala v kategórii HU kadett prvé  miesto, prvé miesto si vybojoval aj Tibor Lévay, ktorý súťažil v kategórii HU veterán a Ladislav Hegedűs skončil v kategórii HU senior na piatom mieste. Všetkým gratulujeme a držíme im palce vo finálovom kole!

Ďakujeme našim sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o, Zvolen, GOBAKO Košice, Rado CEGLÉDY, Béla Majerčík podnikateľ a AGROSOLUM.

BÜKK2_EGER_20180915_092600.jpg

BÜKK2_EGER_20180915_095933.jpg

BÜKK2_EGER_20180915_151141.jpgBÜKK2_EGER_20180915_151248.jpgBÜKK2_EGER_20180915_165204.jpgBÜKK2_EGER_20180915_165206.jpg

Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Na kurineckom jazere súťažili modely lodí, novinkou boli nočné jazdyVytlačiť
 

8. a 9. septembra  sa na Kurinci – Zelenej vode uskutočnili Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov a IV. ročník memoriálu dlhoročného modelára Ondreja Mišáka.

Súťažilo sa v sekcii NS a M podľa pravidiel Naviga 2017. Na Majstrovstvách Slovenska v sekcii NS sa súťažilo v súťažných kategóriách F2 – A, B, C – seniori, F4 A, C – seniori, F4 A – juniori a DS. Vo IV. ročníku Memoriálu Ondreja Mišáka sa súťažilo v kategóriách F4 – ženy, juniori, F4 – A, C – seniori, F2 – A, B, C – seniori a DS. Novinkou boli nočné jazdy. Každý súťažiaci mohol súťažiť s jedným osvetleným modelom. Kurineckú vodu brázdili maketové lode rôznych zvučných mien. Súťažiaci z modelárskych klubov zo Slovenska /MK Stupava, KLOM Bojnice, RC Comorra Komárno, KLOM Galanta, Model klub Rimavská Sobota, RC klub - Team Rimavská Sobota, MK Nová Dedina, RC AMK Banská Bystrica, Mima Model Team Banská Bystrica / a z Maďarska /Ózd, Miškolc, Gyomaendröd/ si počas dvoch dní zmerali svoje sily.

modelári8.JPG

Podľa pravidiel NAVIGA rozhodcovia hodnotili statické zhotovenie modelov (kvalitu a vzhľad) a plavbu lodí na náročnej trati vo vode v troch súťažných kolách. Veľmi dobre sa darilo aj domácim pretekárom, ktorí obsadili popredné miesta. Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov sa uskutočnili pod záštitou ZMoS.

modelári2.JPG

Podujatie podporili: Mesto a Technické služby Rimavská Sobota, JUVAMED s. r. o., Naša Sobota o. z., obec Rimavské Janovce, Model centrum Zvolen, INEXA, s. r. o. interiérové štúdio Rimavská Sobota, Markízy s. r. o, markízy a tieniaca technika Rimavská Sobota . O stravu pre všetkých účastníkov sa postaral šéfkuchár MUDr. Ivan Jurršík, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

modelári3.JPG

modelári5.JPGmodelári6.JPGmodelári7.JPG

Zdroj: Centrum voľného času Relax v Rim. Sobote

foto: gecse


 
 

Lukostrelci na majstrovstvách sveta v RakúskuVytlačiť
 

2.-8. septembra sa v Rakúsku konali Majstrovstvá sveta v 3D lukostreľbe. Z nášho pohľadu išlo v tejto sezóne o vrcholové podujatie. Bola to možnosť porovnať si svoje kvality v širšom meradle  s lukostreleckou špičkou z celého sveta - od Austrálie až po Švédsko. Rimavskosobotskí lukostrelci na domácich pôdach napredujú, preto mali šancu  ukázať sa aj na MS, na ktorých bol limitovaný počet  650 súťažiacich .

Tábor bol zriadený v strede mesta Moosburg a trate na okraji okolitých lesov a lúk. Strieľalo sa tri dni za sebou,  od pol deviatej ráno do šiestej večer, potom nasledoval jeden deň voľna.  V sobotu sa vo finále stretli  najlepší šiesti v každej kategórii a večer prebehlo očakávané vyhodnotenie.

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162827.jpg

Rimavskosobotskí lukostrelci sa umiestnili nasledovne:

Stella Nagyferencz - Majsterka sveta - prvé miesto v kategórii Hunter mini

Henrietta Nagyferencz - Majsterka sveta - prvé miesto v kategórii Hunter kadett

Tibor Lévay - Vicemajster sveta - druhé miesto v kategórii Hunter veterán

Ladislav Nagyferencz - 6. miesto v kategórii Hunter senior

Michal Feledy – 10. miesto v kategórii Hunter senior

Pre všetkých z nás to bol zážitok na celý život. Získali sme cenné skúsenosti, nabrali sme rozumy od našich protivníkov, ktoré, dúfame, v budúcnosti  patrične zužitkujeme. Gratulujeme všetkým medailistom. Napriek skromným podmienkam dokázali dosiahnuť relevantný úspech. Až do očí bijúca bola dominancia východných krajín (Maďarsko, Slovensko, Česko) na medailových pozíciách.

Ďakujeme našim sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o Zvolen, GOBAKO Košice, Radovan Ceglédy, Béla Majerčík - podnikateľ a AGROSOLUM.

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162830.jpgHDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162832.jpg

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_182942.jpg

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162840.jpg

Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Viktória Gémešiová majsterkou EurópyVytlačiť
 

V dňoch 5. -7. júla  sa v ďalekej stovežatej Prahe konal 15. ročník majstrovstiev Európy v mažoretkovom športe. Praha sa v tých dňoch „zaplnila“ mažoretkami, ktoré odsúťažili vyše 755 choreografií. O európske prvenstvo prišli zabojovať aj mažoretky Tina z Bratislavy.
Slovensko reprezentovali v troch kategóriách – Sólo baton senior (Alena Hanzenová) , Sólo 2 baton senior (Viktória Gémešiová) a Trio baton senior ( Viktória Gémešiová, Nancy Soboličová, Alena Hanzenová). Konkurencia bola veľká, v kategórií Trio baton senior si zmerali sily s 25-timi súbormi z celej Európy.  Ale ako sa hovorí, „ťažko na cvičisku – ľahko na bojisku“ ... Tiny opäť nesklamali a v obrovskej konkurencii sa stali majsterkami Európy!
Titul im právom patrí, pretože svoju choreografiu zatancovali podľa svojich predstáv a bez jediného pádu paličky a tak predbehli svoje súperky skoro o jeden celý bod.
Samozrejme, nie je to jediný úspech, ktorým sa môžu pýšiť. V kategórií Sólo baton senior si Alena Hanzenová vybojovala titul II. vicemajsterky Európy a v kategórií Sólo 2 baton senior Viktória Gémešiová obsadila 4. miesto. Všetky choreografie boli odsúťažené takmer podľa predstáv, preto sme na mažoretky veľmi hrdé a hlavne vďačné skvelej trénerke Mgr. Martine Kurilovej, ktorá ich striktne pripravovala počas celej súťažnej sezóny.solo 2 baton 123.jpg

trio.jpgZdroj: Mariana Gémešiová


 
 

Program MŠK Rim. Sobota – jeseň 2018Vytlačiť
 

1. kolo 4. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota - MŠK Námestovo

2. kolo 11. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Zvolen

3. kolo 18. 8. o 16:00 hod.

ŠKM Liptovský Hrádok – MŠK Rim. Sobota

4. kolo 25. 8. o 16:00 hod.

MŠK Rim. Sobota  - TJ Sklotatran Poltár

14. kolo (predohrávka) 29. 8. o 16:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – FTC Fiľakovo

5. kolo 2. 9. o 10:30 hod.

FK Železiarne Podbrezová B – MŠK Rim. Sobota

6. kolo 8. 9. o 15:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Ružomberok B

7. kolo 15. 9. o 15:00 hod.

MŠK FOMAT Martin - MŠK Rim. Sobota

8. kolo 22. 9. o 15:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Žarnovica

9. kolo 30. 9. o 15:00 hod.

TJ Družstevník Liptovská Štiavnica - MŠK Rim. Sobota

10. kolo 6. 10. o 14:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Baník Kalinovo

11. kolo 13. 10. o 14:30 hod.

MŠK NOVOHRAD Lučenec - MŠK Rim. Sobota

12. kolo 20. 10. o 14:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Tatran Krásno nad Kysucou

13. kolo 28. 10. o 14:00 hod.

TJ Tatran Oravské Veselé - MŠK Rim. Sobota


 
 

dnes je: 25.9.2018

meniny má: Vladislav

  • Pondelok173graphic-icon
  • Utorok141graphic-icon
  • Streda164graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka