Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Viedeň na fotografiáchVytlačiť
 

V priestoroch Galérie Mestského úradu na Hlavnom námestí v Rim. Sobote sa minulú stredu uskutočnila vernisáž výstavy pod názvom Viedenské pohľadnice. Výstava prostredníctvom tridsiatky fotografií ponúka pohľad na Viedeň, na jej krásy a náladu, ktorá toto nádherné mesto na Dunaji obklopuje. Nechýbajú rôzne pamätihodnosti, námestia, ulice či ľudia. Nájdeme medzi nimi zámok v Schönbrunne, budovu Viedenskej radnice, Umeleckohistorické múzeum, ale napríklad aj západ slnka na Dunaji či zaujímavé momenty, ktoré robia toto mesto jedinečným. Výstavu otvoril Ján Juhász Dósa z Gömöri Hírlap.

vystava.jpg

Autorom fotografií je mladý fotograf Ondrej Kresnye z Veľkého Blhu. Práve v rodnej dedine môžeme nájsť korene jeho lásky k prírode a fotografovaniu. To mu učarovalo v deviatom ročníku základnej školy, ktorú navštevoval v Bátke. V tomto období sa vo väčšej miere venuje fotoportrétom. Jeho snom je mať vlastné fotoštúdio.

vystava3.jpg

Autor mal už viacero spoločných výstav napr. s Andrásom Micsudom a Szabolcsom Mihályi v Rimavskej Sobote, Blhovciach, Fiľakove, Hodejove i v rodnej obci.  V minulom roku v Mestskej galérii absolvoval aj svoj prvú samostatnú výstavu.

„Ondrej citlivým okom zachytáva svoje okolie, približuje zaujímavé momenty zo života fauny a flóry svojho kraja. Jeho pozastavenie sa pripomína drobnohľad. Detail zachytený fotoobjektívom rozohráva v citlivej duši diváka celú škálu pocitov. Prevláda harmónia, clivá nostalgia, tichá radosť z krásy všedného okamihu, ktorý sa tak stáva nevšedným, sviatočným,“ napísala o umení tohto 20-ročného fotografa spisovateľka Marta Hlušíková.

Ondrej Kresnye navštívil Viedeň, metropolu Rakúska, prvýkrát pred dvoma rokmi. Svet bývalého centra Strednej Európy mu učaroval natoľko, že sa tam vracal opakovane, aby zachytil nádhernú atmosféru tohto krásneho mesta na Dunaji. Výstava potrvá do 1. decembra.

vystava1.jpg

vystava4.jpg

foto: gecse


 
 

V kine triler matka! či katastrofický film GeostormVytlačiť
 

kinoorbis.jpg

 

18. okt.    O tele a duši      /A Teströl és Lélekröl/

(St.)

 O-tele-a-dusi-posterA1-SK.jpgMaďarský film O tele a duši je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Film, ktorý nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. (Film Europe)

Dráma   Maďarsko 

Réžia: Ildikó Enyedi

Hrajú:Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

Uvádza: Film Europe, 116 min., MP od 15r.,  titulky, vstup 3€

Trailer

o-tele-a-dusi.jpg

19.-20. okt.   Geostorm   /Geostorm/

(Št.-Pi.)

 geostormposter.jpgPo sérii prírodných katastrof ohrozujúcich našu planétu, sa poprední predstavitelia štátov celého sveta dohodnú na vytvorení rozsiahlej sieti satelitov k riadeniu globálnej klímy, ktorá má zaistiť bezpečnosť všetkých obyvateľov planéty. Niečo sa však pokazí a – systém vytvorený na ochranu Zeme, začne na Zem útočiť a začína závod s časom, kedy je nutné zistiť skutočnú hrozbu skôr, než geomagnetická búrka zmetie zo zemského povrchu všetko... a všetkých. (Continental)

Akčný/Sci-Fi/Thriller     USA      

Réžia: Dean Devlin

Hrajú: Katheryn Winnick, Gerard Butler, Jim Sturgess, Abbie Cornish...

Uvádza: Continental Film, 109 min., MP od 12r., titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 18:00 hod.

Trailer

geostorm.jpg

19.-21. okt.   matka!      /mother!/

(Št.-So.)

 matka_poster.jpgNajhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrillerimatka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá.

Dráma/Thriller/Horor/Mysteriózny/Thriller      USA      

Réžia: Darren Aronofsky

Hrajú: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer...

Uvádza: CinemArt, 115 min., MP od 15r., titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 20:00 hod.

Trailer

matka.jpg

21.22.okt.   Spievankovo a kráľovná Harmónia

(So.Ne.)

 spievankovo.jpgRozprávkovej krajine Spievankovo vládne dobrosrdečná kráľovná Harmónia. Jej úlohou je zaistiť, aby sa z krajiny nikdy nevytratila hudba, spev a dobrá nálada. Avšak obyvateľom Spievankova sa hudba akosi odcudzila, hudobné nástroje zapadli prachom, spev utíchol, dobrá nálada sa vyparila. Harmónia preto povolá Spievanku a Zahrajka, aby jej pomohli do krajiny prinavrátiť stratenú chuť hrať, spievať a tancovať, a zachránili tak dušu celého Spievankova. (Itafilm)

Hudobný/Rozprávka/Detský     Slovensko         

Réžia: Diana Novotná

Hrajú:, Mária Podhradská, Richard Čanaky, Anna Kachutová, Anikó Vargó                               Uvádza: ITAfilm, MP., vstup: 4€

Začiatok predstavení o 17:00 hod.

Trailer

spievankovo1.jpg

22. okt.  Čiara

(Ne.)

 ciara.jpgAdam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami thrilleru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, v ktorom sa prelínajú kultúry, zvyky i životy. (www.ciara.sk

Krimi/Thriller/Dráma    Slovensko/Ukrajina/Česko       

Réžia: Peter Bebjak

Hrajú: Emília Vášaryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Milan Mikulčík...

Uvádza: Continental Film, 113 min., MP od 15r., vstup: 4€

Začiatok predstavenia o 20:00 hod.

Trailer

ciara1.jpg


 
 

Sobotský tanečný parketVytlačiť
 

Všetkých milovníkov tanca pozývame v sobotu, 28. 10. do Domu kultúry (vchod E) na tanečnú súťaž Sobotský tanečný parket. Domáci Tanečný klub IMPULZ bude zastupovať pár Tomáš Baka a Orsolya Farkašová v kategórii BAS LAT, ďalej Dani Solyom a Zuzka Šiminská v kategórii dospelí C ŠTT a B LAT a seniorov zastupujú Ladislav Lukačko a Danka Mašlonková. Súťažný program bude prebiehať v Dome kultúry celý deň od 10.00 do 20.00 hod. Príďte prežiť jedinečnú atmosféru tanca podobne ako to je v súťaži Let´s Dance. Vstupné: 6€ dospelí / 3€ deti a dôchodcovia.

V rozhodcovskom zbore nebudú chýbať známe tváre: Peter Ivanič, Július Schwarcz, Milan Plačko, Juraj Fáber, Pavel Imre, Miroslav Kuchař z Čiech, Tóth Szilárd z Maďarska.

Tanečný-pohár-malý-plagát.jpg

Súťaž v tanečnom športe je oficiálny názov pre súťažné spoločenské tance štandardné a latinskoamerické. Sobotský tanečný parket zahŕňa bodovaciu súťaž pre kategórie: Deti I E, Deti II E, Dospelých D, C, B – štandard a latinu, Juniorov I E, II E, D, C a Seniorov I D ŠTT a LAT ako i Pohárovú súťaž v najvyššej výkonnostnej medzinárodnej triede BAS – LAT a ŠTT. Súťažiaci sa prihlasujú na základe propozícií schválených tanečným zväzom nielen zo Slovenska, ale i zahraničia. Účasť v súťaži potvrdili tanečné páry slovenského zväzu tanečného športu a páry členských štátov WDSF.

Presný harmonogram sa stanoví dva dni pred súťažou, ale podľa pravidiel SZTŠ budú najprv súťažiť deti, juniori a popoludní staršie kategórie. Naše želiezka v ohni vstúpia na tanečný parket určite len popoludní a večer. V priestoroch DK (vchod od tržnice) bude zabezpečený aj predaj tanečných a športových topánok a potrieb. Vyhlasovateľmi súťaže sú Tanečný klub IMPULZ, MsKS Rimavská Sobota, OZ Sorima a Dance Attak Lučenec.

Mestské kultúrne stredisko RS


 
 

Tvorivá dielňa v Mestskej galérii s PetrouVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota Vás pozýva v sobotu, 21. 10. 2017 o 10.00 – 12.00 hod. na Tvorivú sobotu v galérii s Petrou. Spoločne si prezriete výstavu Henriety Kurčíkovej Tradícia inak a naučíte sa niečo nové o textile. Budete experimentovať a zahráte sa na veľkých dizajnérov aj keď ste ešte maličkí. Dozviete sa, čo je to tapiséria a jednu svoju si aj vytvoríte. Vstupné na jednu dielňu: 2€. Počet účastníkov je limitovaný (10 detí). Na dielne je potrebné sa vopred objednať.

Osobne v MsG (Hlavné nám. ), telefonicky 56 24 351 alebo mailom mestska.galeria.rs@gmail.com. Všetky výrobky si účastníci tvorivých dielní budú môcť odniesť domov.

Tvorivá-dielňa-s-petrou-malý (1).jpg

Tvorivé  dielne Mestskej galérie Rimavská Sobota v roku 2017 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 


 
 

MITROVANIE: Ukončenie pastierskej sezóny sa blížiVytlačiť
 

Ukončenie pastierskej sezóny sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk nazývaný mitrovanie, ktorý si v obci Veľké Teriakovce pripomenú už po šiestykrát. Pre verejnosť sú aj tento rok pripravené ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality a viaceré sprievodné aktivity ako výstava oviec, jarmok či drevené atrakcie pre deti.

mitrovanie.jpg

Dejiskom podujatia Slovenské mitrovanie, ktoré sa koná v sobotu 21. októbra, bude už tradične Salaš pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach. Program začína o 10:00 hod. ukážkami prác na salaši ako napríklad strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. Pri Humne bude prebiehať súťaž vo varení baraních špecialít, kde budú prezentované rôzne spôsoby spracovania baranieho mäsa. Do súťaže sa môžu prihlásiť 5-členné tímy priateľov, rodín či organizácií a firiem. Jednou z noviniek tohto roka bude škola varenia s talianskym kuchárom.

„Úvodnú časť programu obohatia hudbou, spevom aj tancom účinkujúci na pódiu pri Pastierni, a to detské folklórne súbory Lieskovček a Podkovička z Rimavskej Soboty, Folklórny súbor Rimavan z Rimavskej Soboty, Folklórny súbor Vepor z Klenovca a ďalší.“ uviedla Mgr. Stanislava Zvarová, metodička pre folklór Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

 

Pre návštevníkov podujatia sú počas dňa pripravené aj sprievodné aktivity ako výstava oviec, drevené atrakcie a tvorivé dielne pre deti alebo obľúbený jarmok s ukážkami remesiel, ktoré budú prebiehať v areáli salaša. V teriakovskom mlyne sa od 10:00 do 14:00 hod. udomácnia Maťko a Kubko, s ktorými si budete môcť pozrieť rozprávku Pásli ovce valasi a výstavu zameranú na pastierstvo v rozprávke.

 

Poobedňajšie hodiny vyplní Folklórny súbor Očovan z Očovej a sólisti inštrumentalisti na pastierske hudobné nástroje či heligonkári. Bodkou za kultúrnym programom bude slávnostný sprievod ovčiarov, bačov a valachov, ktorých bude sprevádzať Hornoliptovský kurucký regiment. „Atmosféra sprievodu umocnená fakľami, signálnymi nástrojmi, gajdami, ľudovými hudbami a vinšmi vyvrcholí vyúčtovaním s majiteľmi oviec.“ priblížil jeden z odborných garantov podujatia PhDr. Ivan Murin, PhD. Ako ďalej uviedol, podobne to prebiehalo aj v nedávnej minulosti počas mitrovania nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev.

 

Hlavným zámerom podujatia je zachovať valaskú a ovčiarsku tradíciu v regióne Gemer-Malohont, ako aj zvyky spojené s ukončením pastierskej sezóny. Snahou organizátorov je priblížiť ich súčasnej generácii prostredníctvom kultúrno-osvetovej aktivity Slovenské mitrovanie a poukázať na význam ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry i dnešnej reality. Cieľom je zároveň zvýšiť povedomie verejnosti o tradičných spôsoboch obživy našich predkov cez osvojovanie si zručností v oblasti chovu oviec, spracovania ich produkcie a remesiel súvisiacich nielen s ovčiarstvom.

 

Organizátormi podujatia sú Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s odborným garantom, ktorým je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj a obec Veľké Teriakovce.

Podujatie sa koná za každého počasia.

 

Ing. Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT


 
 

Labutie jazero – originál St. Peterburg baletVytlačiť
 

Najslávnejší a kritikmi najoceňovanejší originál St. Peteburg balet prvýkrát vystúpi na Slovensku. V rámci turné  bude hosťovať aj v Rimavskej Sobote. Pozývame Vás na tento veľkolepý projekt  v piatok, 20. 10. o 19.00 hod. do divadelnej sály Domu kultúry. Predstavia svoje najznámejšie dielo Labutie jazero v pôvodnej verzii. Keďže lístkov je obmedzený počet, nečakajte na poslednú chvíľu! Lístky si môžete zakúpiť v MskS, TIC aj cez Ticketportal. Nenechajte si ujsť najlepší klasický balet v jedinečnom podaní  St.Peterburg balet ! Info:5621550.

labutie jazero.jpg

Ruský baletný súbor St. Petersburg balet, ktorý tvorí 45 členov, konečne zavíta do slovenských  miest a obcí v rámci svojho európskeho turné. St. Petersburg balet existuje už 27 rokov a odohral tisíce vystúpení po celom svete. Kraľuje na špičke medzi baletnými súbormi. Labutie jazero je z klasického repertoáru jednoznačne najslávnejší balet, milujú ho diváci po celom svete. Baletné choreografie na nesmrteľnú hudbu P. I.   Čajkovského nenechajú chladného ani jedného diváka. Rozprávkový príbeh o labutej princeznej Odette a princovi  Siegfriedovi, plný kúziel, ktoré im zamiešajú osudy. Je to príbeh o súboji dobra a zla, kde dobro samozrejme zvíťazí.

St. Petersburg balet zachováva skutočné tradície ruského klasického baletu. Predstavenie sa hrá v pôvodnom znení, tak ako ho koncipovali veľkí ruskí choreografi. Súbor je držiteľom rekordu počtom 250 odohraných predstavení za rok. Vystupuje v petrohradských palácoch a v zahraničí na javiskách najznámejších divadiel na svete. Tvorivá výprava so súborom začala predstavením v preslávenom imperátorskom divadle Ermitáže, ktoré je súčasťou múzejného komplexu. V tomto divadle vystupuje po viac ako štvrť storočia.

Mestské kultúrne stredisko RS


 
 

Deti na hokej opäť v Rimavskej Sobote Vytlačiť
 

V dnešnej dobe dosť málo deti športuje a mládežnícke športové kluby nemajú dostatočné základne. Často tento fakt spôsobujú aj financie či nevedomosť. Pomocnú ruku v tejto situácii podáva Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý v spolupráci s hokejovým klubmi po celom Slovensku organizuje už 3. rok náborové akcie pod názvom Deti na hokej. 

deti na hokej.jpg

Úlohou tejto akcie je pritiahnuť čo najviac detí na zimný štadión a ukázať im hravou formou ako hokej a hlavne tréningové procesy vyzerajú. Hlavným cieľom je aby sa čo najviac zo zúčastnených na hokej prihlásilo, rozšírili sa základne detí hlavne v menších kluboch a aby z nich raz vyrástli úspešní hokejisti, ktorí budú reprezentovať našu krajinu na medzinárodných súťažiach. Akcia je určená pre chlapcov a dievčatá vo veku od 5 do 10 rokov. A taktiež aj pre ich rodičov, ktorí si môžu skontrolovať prostredie, v ktorom budú ich deti tráviť čas a porozprávať sa s trénermi o rôznych záležitostiach týkajúcich sa tréningového procesu ale aj výchovy mladého hokejistu. 

Prebieha to tak, že najskôr sa musí každý účastník zaregistrovať a až potom sa môže ísť do šatne obliecť a na ľad, kde prebiehajú na viacerých stanovištiach rôzne disciplíny ako streľba na bránu, korčuľovanie cez prekážky, zábava s rôznymi hračkami na ľade či ozajstný hokej. Taktiež sa kvalifikovaný tréneri venujú aj tým, ktorí ešte na ľade nikdy nestáli. Tiež tu nájdu aj rôzne sprievodné akcie mimo ľadu a pre všetkých je pripravený teplý čaj a niečo pod zub. Obrovským lákadlom na túto akciu je pre deti maskot hokejových majstrovstiev sveta v roku 2011 a 2019 vĺčik Goooly, ktorý zábava deti počas celého podujatia. Veľkým prínosom tejto akcie je aj to, že Slovenský zväz ľadového hokeja venuje 10 kompletných hokejových výstroji klubu a ten ich následne zapožičia mladým nádejným hokejistom.

Rovnaká akcia sa u nás konala už pred dvomi rokmi, kedy sa tešila veľkému úspechu a na štadión si našlo cestu skoro sto malých hokejistov a značná časť z nich sa následne na hokej aj prihlásila. Preto pozývame všetkých rodičov s malými deťmi na zimný štadión v Rimavskej Sobote v sobotu 28. októbra o 10:00 hod., aby si prišli vyskúšať hokej, zabaviť sa s nami a možno sa im zapáči a stanú sa raz hviezdnymi hokejistami. Je dobré, keď si prinesiete prilbu (je jedno akú), a ak máte, tak aj korčule. V prípade, že nemáte, nezúfajte, pretože vám vieme istý počet zapožičať. 

Tešíme sa na Vás. 

Marek Hanzel, HKM Rimavská Sobota

 


 
 

Florbalisti i florbalistky odštartovali úspešne sezónuVytlačiť
 

Naši muži nastúpili už do svojej piatej druholigovej sezóny. Zatiaľ ich trápi najmä šírka kádra, často nastupujú v improvizovanej zostave a najmä preto dosahujú len striedavé úspechy. Na druhej strane, keď prehrali, vždy len o gól a len z dôvodu spomínanej úzkej lavičky, alebo v prípade zápasu s Čadcou, ktorá zatiaľ suverénne vedie tabuľku, kvôli vlastnej nedisciplinovanosti a vylúčeniam v rozhodujúcich okamihoch zápasov. Tréner tímu RNDr. Peter Nôta však neustále chváli útočnú silu družstva, keď v štyroch zápasoch sme nastrieľali 48 gólov, t.j. v priemere 12. Lídrom produktivity celej súťaže je náš Lukáš Nôta s bilanciou 14 gólov a 14 asistencií, Michal Radnóti je štvrtý (12+5) a Denis Farkaš piaty (10+5).

florbal.jpg

ilustračné foto: http://www.slovanrs.sk/
 

Výsledky:

Badín, 16.09.2017

 FBC Slovan Rimavská Sobota – FBK Turany 11:12 (3:3, 5:6, 3:3)
Štatistika: Denis Farkaš 7+1, Lukáš Nôta 2+4, Filip Franko 1+0, Andrej Bodor 1+0
Zostava Slovana: brankár Greguš, hráči Boľf, Nôta, Bodor, Farkaš a kapitán Franko

Rabča, 23.9.2017

FBC Slovan Rimavská Sobota - FBK Zákamenné 10:6 (3:1, 5:2, 2:3)
Štatistika: Farkaš 4+1, Nôta 3+6, Franko 1+1, Boľf 1+0, Sojka Erik 1+0
Zostava Slovana: brankár Alušík, hráči Boľf, Nôta, Farkaš, Erik Sojka a kapitán Franko

Badín, 1.10.2017

FBC Slovan Rimavská Sobota - Devils Čadca 8:9 (3:1, 2:5, 3:3)
Štatistika: Radnóti 4+0, Nôta 3+0, Bodor 1+2, Franko 0+2, Farkaš 0+2
Zostava Slovana: brankár Szabó, hráči Franko, Boľf, Nôta, Bodor, Farkaš, Erik Sojka a kapitán Michal Radnóti

Čadca, 8.10.2017

FBC Slovan Rimavská Sobota - FBC Horehronec Brezno 19:3 (7:1, 4:1, 8:1)
Štatistika: Radnóti 8+5, Nôta 6+4, Totkovič 3+4, Franko 1+1, Alušík 1+0
Zostava Slovana: brankár Greguš, hráči Rapčan, Alušík, Radnóti, Totkovič, Nôta, Jakuba a generál Franko

Priebežná tabuľka 2.ligy Stred:

1. Devils Čadca 15b
2. FbK Turany 9b
3. FBK BCF Dukla Banská Bystrica 7b
4. FBC Slovan Rimavská Sobota 6b
5. Žiar nad Hronom Pirátos 6b
6. FBK RAptORs 4b
7. FPS Banská Bystrica 2b
8. FBK Zákamenné 0b
9. FBC Horehronec Brezno 0b

Najbližšie čaká na Slovanistov tento víkend v derbyzápase Dukla Banská Bystrica.

Naše dievčatá hrajú 1.ligu. A napriek oslabeniam zostavy a odchodu niektorých hráčok si zatiaľ počínajú nad očakávanie dobre, keď zo štyroch zápasov vyhrali tri, pričom zakaždým vo víťaznom zápase strelili aspoň 10 gólov. Sú tak priebežne na fantastickom 2.mieste tabuľky a v kádri majú najproduktívnejšiu hráčku celej súťaže Kristínu Čintalanovú, ktorá má po uvedených štyroch zápasoch bilanciu 16 gólov a 10 asistencií. Slovanu však už dlho pomáhať nebude, v novembri odchádza na hosťovanie do extraligovej Nemšovej, aby sa pripravila na Majstrovstvá sveta junioriek vo Švajčiarsku. V Nemšovej bude hrať navyše o slovenský titul, keďže ide o popredné družstvo.


Výsledky:

IClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava B - FBC Slovan Rimavská Sobota 9:15 (4:7, 4:4, 1:4)
Góly: Čintalanová 5, Ružičková 4, Udvardyová 2, Uhrinová 2, Kureková, Šándriková
Hralo sa bez vylúčení
Zostava Slovana: brankárka Schvarcová, hráčky Ružičková, Udvardyová, Kučeráková, Kureková, Čintalanová, Šándriková, Uhrinová a kapitánka Antalová

1.SC Malacky - FBC Slovan Rimavská Sobota 6:10 (1:2, 3:4, 2:4)
Góly: Uhrinová 3, Čintalanová 3, Ulická 2, Janoštiaková 2
Vylúčenia 0:1
Zostava Slovana: brankárky Udvardyová (od 37:59 Schvarcová), hráčky Uhrinová, Janoštiaková, Ulická, Kučeráková, Kureková, Čintalanová, Šándriková a kapitánka Antalová

FBC Slovan Rimavská Sobota - 1.FBC Florbal Trenčín 4:12 (0:4, 1:2, 3:6)
Góly Slovana: Čintalanová 2, Vaslíková, Uhrinová
Vylúčenia 1:1
Zostava Slovana: brankárky Schvarcová (do 02:03 a od 40:00 do 53:28), Udvardyová - Ružičková, Kučeráková, Kureková, Mihályová, Šándriková, Uhrinová, Čintalanová, Vaslíková a kapitánka Antalová

FBC Slovan Rimavská Sobota - FbO Žochár Topoľčany 10:4 (2:2, 3:2, 5:0)
Góly Slovana: Čintalanová 6(!), Vaslíková 2, Ružičková, Kureková
Vylúčenia 4:2
Zostava Slovana: brankárky Udvardyová (do 51:34), Schvarcová - Šándriková, Ružičková, Kučeráková, Kureková, Mihályová, Uhrinová, Csériová, Janoštiaková, Čintalanová, Vaslíková a kapitánka Antalová

Priebežná tabuľka 1.ligy
1. 1. FBC Florbal Trenčín 9b
2. FBC Slovan Rimavská Sobota 9b
3. ŠK Lido Bratislava 7b
4. Hurikán Bratislava "B" 7b
5. Florpédo Bratislava 4b
6. 1.SC Malacky 4b
7. Hornets Mútne 3b
8. Žochár Topoľčany 3b
9. Dukla Banská Bystrica 0b
10. Cassovia Velesis Košice 0b

Naše dievčatá vycestujú o dva týždne na zápas do oravského Mútneho.

 

Jozef Alušík,
tajomník klubu FBC Slovan Rimavská Sobota


 
 

Lukostrelci Bašty opäť s prvenstvamiVytlačiť
 

BÜKK_III_20171014_134610.jpg

Hazahúzó I.E. organizoval 14. októbra finálové kolo v Miskolci. Podľa Pravidiel HDH-IAA bola trať postavená s 20-mi cieľmi na pomerne ľahkom, ale kvalitne postavenom okruhu. Ránon súťažiacich srdečne privítalo krásne počasie.

Rimavskosobotský Lukostrelecký Klub Bašta na tejto súťaži odstrieľal dva povinné kolá do hodnotenia celkovej súťaže a to nasledovne:

Henrietta  NAGYFERENCZOVÁ      1. miesto         Bükk Pohár 1. miesto

Tibor  LÉVAY                                   1. miesto         Bükk Pohár 1. miesto

Ladislav  NAGYFERENCZ                2. miesto         Bükk Pohár 3. miesto

Stella  NAGYFERENCZOVÁ            1. miesto

Daniel  BENÍK                                  3. miesto

Ďakujeme našim sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o Zvolen, GOBAKO Košice, MIVE Hnúšťa a podnikateľ Béla Majerčík a AGROSOLUM.

BÜKK_III_20171014_134722.jpg

Tibor Lévay,

LK Bašta


 
 

Rimavská Sobota lídrom východnej skupiny Vytlačiť
 

V posledných dvoch týždňoch sa mužom HKM poriadne darilo. Zaznamenali dve jednoznačné víťazstva, ktoré ich dostali až na prvé miesto tabuľky pred favorizovaný Martin a Humenné, s ktorými majú rovnaký počet bodov.
V prvom zápase 7. októbra sa nám podarilo zdolať vtedy úradujúceho lídra tabuľky HK Bardejov na jeho ľade. Pred zápasom sme sa vyzbrojili jednou novou posilou, ktorá má aj extraligové skúsenosti. Je ním Ivan Zorvan, ktorý hneď v prvom zápase za Rimavskú Sobotu zaznamenal 4 body. Do zostavy sa vrátil aj staronový Denis Nociar. V tomto zápase sme súpera zdolali jednoznačne 6:1 a zariadili mu tak prvú prehru v sezóne. Pre portál druhaliga.sk zápas zhodnotil náš gólman Karol Križan: „Zápasu v Bardejove som sa trošku obával, bolo to ďalej, bol som tam vlastne prvýkrát. Počul som, že chalani z Bardejova ešte neprehrali, takže som mal trošku také menšie obavy ako to zvládneme. Ja sa najviacej obávam v týchto zápasoch zranenia. Nie som každý deň na zápase alebo tréningu oblečený vo výstroji, na ľade som len v korčuliach a „šuštiakoch“, takže som sa najviacej bál toho, že by sa mi niečo stalo. Bardejov bol trošku lepší súper ako tí predtým, ale ja som bol veľmi prekvapený, ako naši chalani hrali perfektné. Takže by som bol povedal, že to pre mňa bol ľahký zápas, pretože tých striel som nemal ani nejak veľa. Bardejovčania asi mali zlý deň, lebo nehrali nejak extra dobré, dúfam že ich neurazím ale asi to nebol ich najlepší výkon. A my sme naopak hrali úplne super, všetko klaplo ako malo byť a nakoniec sme mali tri body.“

 

HK BARDEJOV – HKM RIMAVSKÁ SOBOTA 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)

Góly HKM: Peter Filipiak (Michal Slovák, Karol Križan), Patrik Fekiač (Slavomír Buda, Ivan Zorvan), Slavomír Buda (Patrik Fekiač, Ivan Zorvan), Patrik Fekiač (Slavomír Buda, Ivan Zorvan), Ivan Zorvan (Kirill Domaev, Artem Dmitriev), Kirill Domaev (Artem Dmitriev, Michal Slovák)

Strely: 27:37

Trestné minúty: 2:4

Rozhodcovia: Vladimír Smerek – Mgr. Matúš Novotný, Mgr. Peter Lukáč

Zostava HKM: Karol Križan – Michal Slovák, Denis Nociar, Michal Šagát, Ján Slovák, Peter Filipiak, Rastislav Matúška, Jakub Škantár, Denis Moroz, Kirill Domaev, Artem Dmitriev, Ivan Zorvan, Patrik Fekiač, Slavomír Buda

 

O týždeň neskôr, 14. októbra, sa muži predstavili opäť na domácom ľade. Tentoraz ich súperom bola predposledná Gelnica, ktorá však v predchádzajúcom zápase zdolala v predĺžení poľský Sanok. 
Od úvodu stretnutia sa hral svižný a tvrdý hokej s množstvom šancí. Do zápasu lepšie vstúpili domáci, ktorí už po štyroch minútach viedli po samostatnej akcii Škantára. Už o 22 sekúnd zvýšil na 2:0 Buda. O niekoľko minút využil presilovku domácich Fekiač. Aj napriek jednoznačnému výsledku boli sily na ľade vyrovnané a zápas bol veľmi napínavý. Vzniklo mnoho menších šarvátok a vylúčení, ktoré v istej miere ovplyvnili priebeh zápasu.  V druhej tretine sme zmenu skóre nevideli. No v tej tretej sa domáci poriadne rozbehli. Najprv využil ďalšiu presilovku domácich Filipiak a o pár minút skóroval Zorvan už na 5:0. O niekoľko sekúnd sa gólovou parádičkou predviedol Šagát, ktorý trafil horné brvno a puk sa odrazil rovno do brány. Následne ešte zavesil kapitán mužstva  Ján Slovák. Gólovú bodku v zápase dal Filipiak a stanovil konečné skóre 8:0. Brankár domácich Križan v tomto zápase prvýkrát vychytal nulu a bol veľkou oporou. 

21. októbra o 17:00 hod. sa muži HKM opäť predstavia na domácom ľade. Ich súperom bude tím zo šiesteho miesta HK 2016 Trebišov, ktorý taktiež disponuje kvalitným mužstvom.  Aby sme aj naďalej ostali na prvom mieste, budeme potrebovať jednoznačné víťazstvo. K tomu nám môžete pomôcť aj vy tak, že prídete na štadión a budete podporovať našich chlapcov v boji o tri body. 

 

HKM RIMAVSKÁ SOBOTA – HC REBELLION GELNICA 8:0 (3:0, 0:0, 5:0)

Góly HKM: Jakub Škantár (Michal Šagát), Slavomír Buda (Ivan Zorvan), Patrik Fekiač (Marek Heckl, Denis Nociar), Peter Filipiak (Michal Šagát, Ján Slovák), Ivan Zorvan (Rastislav Matúška), Michal Šagát (Denis Nociar, Michal Slovák), Ján Slovák (Denis Nociar, Jakub Škantár), Peter Filipiak (Ján Slovák, Rastislav Matúška)

Strely: 47:27

Trestné minúty: 16:16

Rozhodcovia: Marián Žák – Martin Staššák, Martin Kurčík

Zostava HKM: Karol Križan – Michal Slovák, Denis Nociar, Michal Šagát, Ján Slovák, Peter Filipiak, Rastislav Matúška, Jakub Škantár, Denis Moroz, Kirill Domaev, Artem Dmitriev, Ivan Zorvan, Patrik Fekiač, Slavomír Buda, Marek Heckl, Marek Fiľo

hokej.JPG

hokej2.JPG

Marek Hanzel,

HKM  Rimavská Sobota


 
 

Festival detského jazdeckého športu na Gemeri Vytlačiť
 

Klub priateľov koní a rekreačného jazdenia, občianske združenie so sídlom v Dražiciach, usporiadal v sobotu 7. októbra Festival detského jazdeckého športu na Gemeri.  Príjemný zážitok z jazdeckého podujatia, ktoré sa uskutočnilo v tréningovom centre Sihelský na Kurinci - Zelenej Vode umocnilo aj jesenné počasie v podobe babieho leta. Teplé slnko svojimi lúčmi zalievalo celý areál. Celodenný program pozostával z dvoch blokov.

Predpoludním prebiehali súťaže v drezúre, ktorá je jednou z najdôležitejších disciplín jazdeckého športu. Základy drezúry musí zvládnuť každý jazdec a kôň, lebo tá je základom všetkých jazdeckých disciplín. Drezúra je olympijským športom, prvýkrát bola zaradená do programu na olympijských hrách v roku 1912 v Štokholme. Moderná drezúra ako súťažný šport si vyžaduje presné prevedenie série niektorých prirodzených cvikov koňa v rôznom chode (krok, klus, cval) na určitých miestach presne vymedzenej pravouhlej arény (drezúrny obdĺžnik). V nej sa skúša spôsoblivosť koní a jazdcov zo všetkých stupňov výcviku, od základného, až po vysokú školu či prípravu na Grand Prix alebo olympijské súťaže. V drezúre súťažili dvojice v dvoch súťažiach. Ich zostavy hodnotil rozhodcovský zbor v zložení Marián Mídelka, Ivan Sihelský, Monika Demjénová.

Poradie v drezúrnej súťaži Z1:

1. Cartago - Martina Bereczová, 2. Ali - Tamara Polláková, 3. Szelíd - Lucia Glédurová, 4. Baileys - Sofia Lányiová, 5. Bequira - Emka Zagyiová

Poradie v drezúrnej súťaži Z2:

1. Tiffany 2 - Katarína Košinová,              2. Cartago - Martina Bereczová

3. Dormane Du Puy 7 - Nina Husenicová, 4. Noemi - Gréta Sallaiová

Jazdcom a divákom prišla vhod obedňajšia prestávka, počas ktorej si mohli pochutnať na výbornom kotlíkovom guľáši a špecialitách z grilu.

drezura.jpeg

Popoludňajší blok tvorili preteky v parkúrovom skákaní, v ktorom sa jazdec na koni snaží buď v čo najkratšom čase a s čo najmenším počtom chýb prejsť trasu s prekážkami, alebo sa trafiť do časového limitu či hodnotenia za štýl. Parkúr ma úzku súvislosť s drezúrou. Kôň musí byť veľmi dobre vytrénovaný a musí dôverovať jazdcovi. Na olympijských hrách sa prvýkrát objavuje v roku 1900 v Paríži. Do roku 1945 bol parkúr takmer výhradne vojenským športom a na niektorých pretekoch sa mohli zúčastniť iba armádni jazdci. Od roku 1974 pretekajú muži spoločne so ženami.

Parkúr na Kurinci - Zelenej Vode sa jazdil na optimálny čas, diváci mohli sledovať štyri súťaže.

Palicový parkúr - keďže túto súťaž absolvovali začiatočníci, usporiadatelia sa rozhodli odmeniť všetkých účastníkov, pretože dôležitejšie ako poradie je v tejto súťaži prezentovať divákom, čo sa za krátky čas deti boli schopné naučiť z jazdeckého umenia. Na parkúre sa predstavili: Maurícius - Kamila Harnóczová, Media - Lilly Lojková, Ali - Tamara Poláková, Morientes - Barbora Visnyaiová, Bequira - Emka Zagyiová

Parkúr s výškou prekážok do 60 cm - celkové poradie:

1. Jazmin - Lýdia Trnovská,   2. Maurícius - Vanessa Sallaiová, 3. Ulem - Mária Zvarová

4. Zaira - Viktória Farkasová, 5. Dormane Du Puy 7 - Sofia Lányiová

Parkúr s výškou prekážok do 70 cm - celkové poradie:

1. Tiffany 2 - Katarína Košinová, 2. Baileys - Nina Husenicová, 3. Reunion - Ján Melicher, 4. Ulem - Mária Zvarová a Zaira - Viktória Farkasová, 6. Jazmín - Lýdia Trnovská, 7. Szelíd - Lucia Glédurová, 8. Maurícius - Vanessa Sallaiová

Parkúr s výškou prekážok do 80 cm - celkové poradie:

1. Tiffany 2 - Katarína Košinová,              2. Reunion - Ján Melicher

3. Dormane Du Puy 7 - Nina Husenicová, 4. Ulem - Mária Zvarová

5. Jazmin - Lýdia Trnovská,    6. Zaira - Viktória Farkasová  7. Baileys - Nina Husenicová

parkur.jpeg

Usporiadatelia ďakujú zúčastneným jazdcom, divákom, ako aj všetkým, ktorí sponzorsky prispeli k tomu, že sa táto prehliadka mladých jazdeckých talentov mohla uskutočniť a v predstihu pozývajú milovníkov koní a jazdectva na budúci ročník, znovu v októbrovom termíne v roku 2018.

Mgr. Július Smutniak


 
 

Rimavskosobotskí futbalisti hostia v sobotu ŽarnovicuVytlačiť
 

futbal.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V sobotu 21. októbra privítajú hráči MŠK RS v dvanástom kole na domácom ihrisku

mužstvo MFK Žarnovica. Zápas sa začína o 14:00 hod.

Všetci ste vítaní. Príďte podporiť domáce mužstvo.

ilustračné foto: gecse


 
 

Dve medaily z Maďarska pre našich cyklistovVytlačiť
 

 Tak ako vlani, aj tento rok sa začiatkom septembra  konal 21. ročník cyklistických pretekov v réžií Triatlon Klubu Salgótarján s názvom Salgó kupa. Bola to časovka do vrchu, merala 3,8 km. Vrch mal 190-metrové prevýšenie po kvalitnej asfaltovej ceste. Pretekári absolvovali trasu medzi  Somoskőújfalu-Salgóbánya v závislosti od kategórii raz alebo dvakrát. 9. septembra prilákalo krásne jesenné počasie do malej prihraničnej obci Somoskőújfalu elitu maďarských jazdcov horskej a cestnej cyklistiky.

 Rimavskosobotským cyklistom zo Slovenského cykloklubu Rimava (pravidelným sponzorom je mesto Rimavská Sobota) sa na pretekoch podarilo získať skvelé umiestnenia. Domov si doniesli dva cenné kovy, zlato a bronz.

Člen cykloklubu SCK-R Tibor Čuvaj získal vo svojej kategórii tretie miesto, kým Štefan Maksi zlatú medailu. V kvalitnej konkurencii tak naši gemerskí reprezentanti dosiahli pozoruhodné výsledky. Ako zaujímavosť môžeme uviesť, že zo Slovenska sme sa pretekov zúčastnili ako jediný tím a na presun do Maďarska a späť sme použili svoje dvojkolesové stroje.

 cyklisti.jpgČasovka sa konala v rámci Dni obce Somoskőújfalu. Organizátori po pretekoch pripravili pre zúčastnených bohatý sprievodný a kultúrny program - súťaž vo varení guláša a občerstvenie. Veríme, že aj v nasledujúcich ročníkoch zabojujeme o ďalšie zaujímavé úspechy.

 

Štefan Maksi, predseda SCK Rimava


 
 

Starší žiaci MŠK naplno bodovali vo Zvolene Vytlačiť
 

 staršižiaci.jpgStarší žiaci MŠK majú za sebou úspešný víkend. V 1. lige stred si zo Zvolena priniesli plný bodový zisk. Najlepší výsledok dosiahli zverenci trénera Ivana Ádáma - mladší žiaci  U12, najväčším negatívnym prekvapením však bola prehra  zverencov Mariana Kudlíka – mladších žiakov U12 - na domácej pôde s Námestovom.

 

Výsledky:

U15

MFK Lokomotíva Zvolen – MŠK Rimavská Sobota 2:3 /0:1/. Góly za MŠK: Dávid Izrael, Peter Benko a Filip Blahuta.

U14

MFK Lokomotíva Zvolen – MŠK Rimavská Sobota 0:1 /0:0/, gól Adrián Varga.

U13

MŠK Rimavská Sobota – MŠK Námestovo 6:0, góly za RS: Košík 2, Mihályi 2, Frait a Filipiak po 1.

U12

MŠK Rimavská Sobota – MŠK Námestovo 7:10. Góly za RS: Csendes 4, Kurek 2 a Siviček 1.

MŠK RS


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 20.10.2017

meniny má: Vendelín

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka