Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

KALI and MajselfVytlačiť
 

 KALI and Majself, skvelý koncert už o mesiac v Rimavskej Sobote v rámci koncertného turné po Slovensku. Koncert sa začína o 19.00 hod., do 15 rokov vstup s dospelou osobou. Príďte si užiť skvelú koncertnú atmosféru  9. 2. 2018 v Dome kultúry, vchod od tržnice. Vstupné: 9€, predaj vstupeniek v MsKS, TIC aj cez Predpredaj.sk.  Na mieste 15€.

kali_rimavska_poster_mallý.jpg

Mestské kultúrne stredisko RS


 
 

Pyžamo pre šiestich – komédiaVytlačiť
 

Ďalšia skvelá francúzska komédia z dielne Marca Camolettiho, z produkcie a od režiséra hry Troch Letušiek v Paríži, ktorú aktuálne hrajú po celom Slovensku, zavíta aj do Rimavskej Soboty. Pyžamo pre šiestich tak v Dome kultúry uvidíme v pondelok 5. 2. 2018 o 18.00 hod. Hrajú: Gabika Škrabáková/Andrea Profantová, Anna Nováková, Danica Jurčová, Richard Stanke/Peter Sklár, Ján Dobrík, Michal Rovňák. Vstupné: 17€, predpredaj v MsKS, TIC a cez Ticketportal.

Divadelná hra ktorá obletela celý svet! Je voľným pokračovaním hry Tri letušky v Paríži.

Bernard plánuje romantický víkend so svojou milenkou, krásnou parížskou modelkou, v jeho okúzľujúcom farmárskom príbytku. Kým jeho žena Jacqueline má byť na návšteve u svojej matky. Objedná si catering na prípravu gastronomických špecialít a pozve svojho najlepšieho priateľa Roberta, aby mal dokonalé alibi. Je to úplne jednoduchý a zároveň geniálny plán, nie je nič, čo by sa mohlo pokaziť. Ale…

Predstavenie trvá 90 minút.

pyžamo.jpg


 
 

Knižnica spúšťa od februára donášku kníh do domuVytlačiť
 

Knižnica Mateja Hrebendu ponúka pre obyvateľov mesta Rimavská Sobota novú službu - bezplatnú donášku kníh čitateľom domov.
Čitateľom, ktorých zdravotný stav nedovoľuje osobne navštevovať knižnicu, od 1. 2. 2018 ponúka novú službu DONÁŠKU KNÍH DOMOV.
Táto služba je určená obyvateľom so zdravotným postihnutím, starším ľuďom s obmedzenou mobilitou alebo dlhodobo chorým. Záujemcovia o túto službu musia byť registrovaní čitatelia knižnice s bydliskom v Rimavskej Sobote. Neregistrovaní čitatelia vyplnia čitateľskú prihlášku pri prvej donáške.
Výmenu prečítaných kníh bude knižnica zabezpečovať 1x mesačne, prvý štvrtok v mesiaci od 9,00 hod. do 12,00 hod. Služba je bezplatná.
Maximálny počet objednaných kníh je 6 titulov.
Knihy je možné objednať telefonicky: 047 / 56 31 049 Alena Petrincová, Daniela Šuleková, v maďarskom jazyku Judita Pelleová alebo mailom na: beletria@kmh.sk

donáška kníh 3.jpg

Zdroj: Knižnica Mateja Hrebendu v Rim. Sobote


 
 

Legendy o legendáchVytlačiť
 

Pod týmto názvom sa objavila na predvianočných pultoch kníhkupectiev kniha Attilu Hacsiho, bývalého dlhoročného novinára týždenníka  Gemerských zvestí a denníka Új Szó, ktorý je v súčasnosti aj členom redakčnej rady nášho dvojtýždenníka.

Autor okrem toho, že predstavuje 20-25 portrétov o osobnostiach rimavskosobotského futbalu, sa vo svojej knihe podrobne venuje aj storočnej tradícii futbalu v meste v období od roku 1910 do 2010. Súčasťou publikácie, ktorá vyšla v náklade 500 kusov, je aj bohatá fotogaléria s viac ako päťdesiatimi vzácnymi fotografiami. Kniha je napísaná v maďarčine, ale jej časť o histórii rimavskosobotského futbalu je aj v slovenskom jazyku.

Záujemcovia si knihu môžu zakúpiť v Turistickom informačnom centre v Rim. Sobote, ako aj v kníhkupectve na Hlavnom námestí.

legendy.JPG


 
 

Predmetom mesiaca január sú drumble z 15.-16. storočiaVytlačiť
 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v rámci podujatia „Predmet mesiaca január“ predstaví drumble z obdobia 15. – 16. storočia, objavené počas archeologických výskumov na hrade Širkovce - Kapla a Hodejov. Vystavené budú v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 2. do 31. januára 2018. V zbierkovom fonde archeológia sú evidované  pre archeológiu  netypické zbierkové predmety, hudobné nástroje - drumble. Jedna z prezentovaných drumblí bola objavená počas archeologického výskumu na zaniknutom hrade Širkovce – Kapla, ktorý bol vykonaný v roku 2013, pod vedením archeológa Alexandra Botoša. Druhá drumbľa pochádza z hradu Hodejov, ktorú v roku 1962 objavil Gejza Balaša, počas archeologického výskumu hradu.  Prezentované drumble pochádzajú z obdobia neskorého stredoveku až včasného  novoveku (15. – 16. storočie). Drumble sa vyrábali z kovu, dreva a z kostí. Najstaršie kovové drumble sa objavujú v západnej  Európe už v 12. storočí. Drumble sa na území Slovenska objavujú až v období neskorého stredoveku, približne od 15. storočia. Drumble sa vyskytujú predovšetkým ako archeologické nálezy na stredovekých hradoch, kde sú dokladom zábavy a krátenia si dlhej chvíle hradných posádok.  Drumbľa je lamelkový, prstom rozkmitávaný samozvučný hudobný nástroj. Skladá sa z malého otvoreného kovového rámika, ktorý býva cibuľovitého alebo podkovitého tvaru. Rámik vyúsťuje do dvoch otvorených ramienok, medzi ktorými je umiestnený dlhý oceľový jazýček, ktorý prechádza osou nástroja.  Pri hre na tento hudobný nástroj drží hráč drumbľu jednou rukou tak, aby sa rovnobežné konce opierali o zuby alebo pery hráča. Jazýček drumble vyčnievajúci von z úst hráča tak môže voľne kmitať.  

drumble.JPG

PhDr. Alexander Botoš,  archeológ GMM 


 
 

10. a 11.kolo: Návrat stratenej kanonierky Vytlačiť
 

Odvetnú časť prvej ligy žien začali naše dievčatá v "domácom" prostredí v sobotu 13.januára proti béčku Hurikánu. Po oťukávacej desaťminútovke, v ktorej Slovanistky prestáli jedno oslabenie, udrel po nedôraznej hre našej obrany súper v čase 11:11. Obdobný gól sa mu podaril aj o štyri minútky neskôr a keď o ďalšie dve pridala tretí gól najlepšia hráčka na ihrisku Adela Kľúčiková, vyzeralo to so Slovanistkami nedobre. Najmä preto, že sa im nedarilo presadiť cez veľmi dobre chytajúcu brankárku súpera Martinu Haluzovú. V druhej tretine však dievčatá hrali ako vymenené a gólik po góliku ukrajovali z náskoku Bratislavčaniek. V polovici zápasu sa pri ošetrovaní najlepšej hráčky súpera dostali do vedenia 4:3. Do tretej tretiny vstúpili Soboťanky so snahou pokračovať v hre, ktorá im priniesla góly, no opakoval sa scenár z prvej tretiny. Kým naše hráčky čoraz zúfalejšie dobýjali obranu súpera, ten vyrovnal z ojedinelého protiútoku a 5,5 minútky pred koncom sa ujal vedenia po tom, ako si Slovanistky zle pokryli Bratislavčanky pri štandardke. Našim dievčatám oťaželi florbalky v rukách a napriek enormnej snahe sa im už nepodarilo nájsť kľúč k bránke súperiek.

 adriana.jpgV nedeľu nastúpili Soboťanky proti predposledným Malackám (temer všetky)  s čistou hlavou. Od začiatku nenechali nikoho na pochybách, že si idú po víťazstvo. Rýchlo si vytvorili štvorgólový náskok, keď využili slabší deň brankárky Malaciek. Od druhej tretiny sa snažili o stupňovanie tempa častým striedaním a snahou o kombinačnú hru, ktorá sa im však počas oboch hracích dní nedarila podľa vlastných predstáv. Potešila produktivita Adriany Csériovej, ktorá k víťazstvu prispela piatimi gólmi a treba dúfať, že jej znovuobjavené kanonierske pudy vydržia čo možno najdlhšie.FBC Slovan Rimavská Sobota - iClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava B 4:5 (1:3, 3:0, 0:2)
Góly Slovana: Vaslíková 2, Udvardyová, Csériová
Zostava: brankárka Schvarcová, hráčky Udvardyová, Ružičková, Uhrinová, Hanusková, Csériová, Janoštiaková, Kučeráková a kapitánka Vaslíková

FBC Slovan Rimavská Sobota - 1.SC Malacky 10:3 (4:0, 3:3, 3:0)
Góly Slovana: Csériová 5, Janoštiaková 2, Vaslíková, Uhrinová, Ružičková
Zostava: brankárka Udvardyová a Schvarcová, hráčky Ružičková, Uhrinová, Hanusková, Csériová, Janoštiaková, Kučeráková, Kubičeková, Vetráková, Vaslíková a kapitánka Antalová

Hodnotenie trénera Joža Alušíka:
"Oba dni sme hrali proti oslabeným súperkám, ktoré mali k dispozícii jedinú hráčku na striedanie a preto sa zamerali prevažne na bránenie. Nám sa do postavenej obrany hralo ťažko, nehrali sme totiž dostatočne kombinačne a rýchlo. Po mesačnej prestávke, počas ktorej toho niektoré baby mnoho nenatrénovali, som dal v sobotu šancu užšiemu kádru, v nedeľu sme zas proti papierovo slabšiemu súperovi hrali na dve päťky, pričom premiérovo hrala mladá Vivi Kubičeková. V sobotu sme okrem spomínaných problémov v útoku mali problém s dôrazom v obrane, ktorú máme navyše extrémne mladú s vekovým priemerom vari 15 rokov. Hlúpe chyby v nej nás stáli tri body. V nedeľu sme sa snažili o - na naše pomery samozrejme - vysoké tempo hry, časté striedanie a podarilo sa nám súperky "uštvať". Zápasy nám ukázali, na čom pracovať. Budeme naďalej trénovať a tešíme sa na ďalšie súboje, ktorých nás do polovice apríla čaká ešte 13."

Aktuálna tabuľka 1.ligy žien
1. 1.FBC Florbal Trenčín                                     10     10     0     0     82 : 22 (60)     30b
2. FBC Slovan Rimavská Sobota                         11     7     1     3     86 : 67 (19)       22b
3. ŠK Lido Prírodovedec                                      10     5     3     2     49 : 39 (10)      18b
4. FBK BCF Dukla Banská Bystrica                     11     6     0     5     46 : 45 (1)         18b
5. iClinic VŠK PdF UK Hurikán Bratislava "B"       11     5     2     4     49 : 76 (-27)      17b
6. FbO Žochár Topoľčany                                    10     5     1     4     66 : 45 (21)       16b
7. FbO Florpédo ZTHŠ Bratislava                        10     4     1     5     48 : 50 (-2)        13b
8. TJ FBK Hornets Mútne                                     11     3     0     8     65 : 62 (3)           9b
9. 1.SC Malacky                                                   10     1     1     8     28 : 77 (-49)        4b
10.Cassovia Velesis Košice                                 10     1     1     8     30 : 66 (-36)        4b
 

Jozef Alušík, tajomník klubu
FBC Slovan Rimavská Sobota


 
 

Florbal: Opäť vysoké víťazstvo nad BreznomVytlačiť
 

 florbal_logo.JPGPrvý zápas v roku 2018 odohrali muži Slovana proti v poslednom čase obľúbenému súperovi z Brezna. Keďže po zápase súper konštatoval "zase ste nás rozbili", všetko dopadlo ako Soboťania chceli. Predviedli tradične útočnú hru, strelili veľa gólov po pekných kombináciách na jeden dotyk. Napriek množstvu zbytočne inkasovaných gólov v tretej tretine je potrebné pochváliť výkon obrany, ktorá za ne až tak nemohla - prvý krát si v našom drese zahral Radko Ivarg a popri ňom štandardne čistil priestor "terminátor" Fiťo Franko. V bránke si schuti zachytala naša opora Gergely Geri. Ten sa už teší na reprezentačný víkend, počas ktorého sa na prelome januára a februára predstaví v Lotyšsku ako reprezentant Maďarska v kvalifikácii na MS mužov. Našim útočníkom vystrúhal pochvalu súper, pozri úvod článku...

Dúfajme, že si chlapci schovali góly aj do ďalších náročných súbojov, najblišie proti vedúcej Rabči.

FBC Slovan Rimavská Sobota - FBC Horehronec Brezno 15:7 (5:1, 4:2, 6:4)
Góly Slovana: Radnóti 5, Nôta 3, Drak 3, Farkaš 3, Hronec,
Zostava Slovana: brankár Szabó, hráči Nôta, Hronec, Alušík, Farkaš, Radnóti, Ivarg, Drak a kapitán Franko

Aktuálna tabuľka 2.ligy mužov, skupina Stred
1. FBK RAptORs                                             10     7     2     0     105 : 41 (64)     26b
2. Devils Čadca                                               11     7     2     2     117 : 64 (53)     23b
3. FbK Turany                                                 11     7     2     2     108 : 82 (26)     23b
4. FBC Slovan Rimavská Sobota                     11     6    2     4     136 : 99 (37)     20b
5. FBK BCF Dukla Banská Bystrica                 10     5    3     2      77 : 60 (17)      18b
6. FPS Banská Bystrica                                   11     3    3     5      72 : 85 (-13)     12b
7. CVČ Žiar nad Hronom Pirátos                     12     2     1     9     75 : 136 (-61)     7b
8. FBK Zákamenné                                         11     2     0     9     72 : 131 (-59)     6b
9. FBC Horehronec                                         10     1     1     8     53 : 117 (-64)     4b
 

Jozef Alušík, tajomník klubu
FBC Slovan Rimavská Sobota

 


 
 

Stav okresnej kolkárskej ligy po polovici súťažeVytlačiť
 

TABUĽKA DRUŽSTIEV PO 7. KOLE:

 

Por.

Družstvo

Priemer zvale- ných kolkov

Body

1.

BOWLERI

1956

14

2.

MONAL-BBG-HET

1900

12

3.

SKÁLNIČANIA „A“

1870

10

4.

CESTÁRI

1875

8

5.

RC ČERENČANY „A“

1722

6

6.

MESTSKÝ ÚRAD RS

1803

4

7.

SKÁLNIČANIA „B“

1528

2

8.

RC ČERENČANY „B“

1604

0

 

PORADIE NAJÚSPEŠENEJŠÍCH JEDNOTLIVCOV PO 7. KOLE (podľa priemeru zvalených kolkov):

Lesko E. 539, 2. Bodnár G. 532, 3. Kubaliak J. ml. 525, 4. Toporová Z. 510, 5. Antal I. 508,

6. Stopka J. 507, Barto J. 506, 8. Kaločay K. 505, 9. Maňúr T. 503.

 

kolkári.jpg Na snímke 2 družstvá „Reedukačné centrum Čerenčany“ (RC Čerenčany A + B)                                                                                                                                                 

-ar-

 

 


 
 

Natália Gažiová bronzová na turnaji v PoľskuVytlačiť
 

Džudisty Lokomotíva Judo RS cestovali do Poľska na prvú tohtoročnú súťaž.  

Džudisti z Lokomotívy sa v sobotu 13. januára  zúčastnili Medzinárodného turnaja v Poľskom Bielsko Biala. Kvôli veľkému záujmu oddielov zo stredu Európy sa zápasilo na dvanástich tatami.

Náš oddiel reprezentovali dvaja džudisti zo všetkých zúčastnených vyše 1300 pretekárov  z 95 oddielov a ôsmich štátov  Európy – Slovenska, Česka, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny, Chorvátska a Poľska. Tento turnaj je jedným z najväčších v Európe organizovaný pre žiakov a žiačky. Otvorili ho námestník ministra športu a cestovného ruchu Jan Widera, viceprezident Bialsko Biala Waldemar Jedrusiňski a vedúci katedry Telesnej kultúry a športu City Hall Richard Radwan.

Staršia žiačka Natália Gažiová, ktorá štartovala v kategórii U 14 vo váhe do 34 kg, v silne obsadenej hmotnosti skončila na treťom mieste, keď v semifinálovom zápase podľahla kvôli zraneniu poľskej reprezentantke. V súboji o tretie miesto zdolala do 26 sekúnd na ipon tiež poľskú džudistku  a získala bronzovú medailu.  

víťazky U 14 - do 34 kg.jpg

V kategórii  mini žiaci do 29 kg štartoval Maťko Gaži, ktorý prehral v repasáži a v silnej konkurencii skončil na siedmom mieste. Do  poľského Biesko Biala   sprevádzali džudistov tréneri Miloš Gaži  a Lenka Babicová.

Natálka - Lenka  - Maťko.jpg

Za podporu oddielu Lokomotívy ďakujeme mestu Rimavská Sobota,  firme TONI s.r.o. / požiarna ochrana/ p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta  Mišuráková, Ing. Andrik Ludwig  a  ZŠ Š. M. Daxnera – Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Ľubomír Antal,

predseda Lokomotíva Judo Rimavská Sobota


 
 

Mladí futbalisti druhí na turnaji v BardejoveVytlačiť
 

 futbalu9.jpgVýborný úspech dosiahli uplynulý víkend mladí futbalisti MŠK U9 Rimavská Sobota. Tí si na turnaji U9 v Bardejove pod vedením trénera Mareka Valkučáka vybojovali  2. miesto.
Naši chlapci absolvovali takmer celý turnaj bez straty bodu a bez inkasovaného gólu. Skupinovú fázu absolvovali troma výhrami so skóre 14:0. V semifinále porazili domáce mužstvo FK Partizán Bardejov 1:0. Góly dostali až vo finále, kde prehrali s mužstvom SVT Academy Slovakia Vranov tesne 2:1.
Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený Sebastian Balog, hráč MŠK R. Sobota.

Zdroj: MŠK RS

 

 


 
 

Perfektný vstup mužov do nového roka víťazstvom nad lídrom skupinyVytlačiť
 

V sobotu 6. januára sa konalo prvé tohtoročné kolo druhej hokejovej ligy. Muži HKM Rimavská Sobota v ňom privítali na domácom ľade hostí z Humenného. Tento celok sa nachádza na prvom mieste tabuľky so značným náskokom. Vo svojom kádri má veľké mená ako Richard Šechný, Peter Klouda či Peter Bartoš. Posledný menovaný sa zápasu však nezúčastnil. V prvom vzájomnom zápase sme na ľade Humenného podali kvalitný výkon, no súperovi sme podľahli. Do zostavy sa vrátila naša staronová ruská posila Sergey Skvortsov.

hokej humenne1.JPG

Do zápasu vstúpili oba tímy zostra. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú a hralo sa v rýchlom tempe. Prvú vážnu šancu mali na hokejkách už v druhej minúte domáci, no hosťujúci brankár Petro zasiahol. V štvrtej minúte bola Humenčanom ponúknutá presilovka a tí ju využili zásluhou Markuša. Následne hrali dve presilovky domáci, no k vyrovnaniu nedošlo, aj keď si vytvorili mnoho šancí. V 14. minúte hostia zvýšili už na rozdiel dvoch gólov po zásahu Čopáka. Počas celej prvej tretiny boli dominantnejší domáci a vypracovali si viac šancí, no góly dávali hostia. V závere prvého dejstva domáci dokázali skorigovať stav po samostatnej akcii Dmitrieva. V polovici druhej tretiny domáci vyrovnali stav, keď odrazený puk od brankára dorazil Filipiak. O tri minúty sa plné tribúny opäť zatriasli. Dmitriev adresoval presnú prihrávku pred bránu, ktorú Šturmankin s ľahkosťou dotlačil do brány a naklonil vedenie na stranu Rimavskosoboťanov. V úvode tretieho dejstva domáci odskočili už na rozdiel dvoch gólov, keď Buda dotlačil prihrávku Fekiača do brány. S blížiacim sa koncom stúpala nervozita hráčov, čo sa prejavilo v množstve vylúčení. V závere sa hostia ešte snažili vyrovnať stav, no ich prílišnú snahu využili dvaja Soboťania Ján Slovák a Artem Dmitiev, ktorí sami ušli do útočného pásma a brankára hostí úplne rozobrali. O ''čerešničku na torte'' sa v poslednej minúte postarali Nociar a Ondrej šarvátkou. Rimavská Sobota tak zaznamenala dôležité víťazstvo nad lídrom skupiny a stále ťahá šnúru domácich víťazstiev bez prehry. 

hokej humenne3.JPG

Obrovské poďakovanie patrí divákom, ktorí prišli v rekordnom počte a vytvorili fantastickú atmosféru, ktorá určite pomohla k triumfu našich chlapcov. Tí sa im odvďačil naozaj kvalitným výkonom a perfektnou hrou oboch mužstiev. Divákom sme rozdali aj povianočné darčeky. Traja z nich si zastrieľali v našej tradičnej súťaži a ďalším sme odovzdali permanentky na Kurinec. 

Muži HKM sa momentálne nachádzajú na tretej priečke tabuľky za Humenným a Martinom aj napriek stále otvorenému zápasu s Liptovským Mikulášom. Veríme, že rozhodnutie o tomto zápase padne už v najbližších dňoch. Už o týždeň naši chlapci cestujú práve na zápas do Liptovského Mikuláša. O ďalší týždeň sa koná Zápas hviezd druhej ligy. V poslednom kole privítame na domácom ľade zahraničného účastníka ligy KH 58 Sanok. Zápas je naplánovaný na 27.1. o 17:30. Všetkých priaznivcov srdečne pozývame. 

hokej humenne2.JPG

HKM Rimavská Sobota - MHK Humenné 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)

Góly HKM: 19. Dmitriev (Šturmankin, Škantár), 30. Filipiak (J. Slovák, Šagát), 33. Šturmankin (Dmitriev, Skvortsov), 44. Buda (Fekiač, Zorvan), 59. J. Slovák (Dmitriev, Domaev) 

Strely: 61:32. 

Vylúčenia: 11:11, navyše J. Slovák 10 min. OT za nešportové správanie sa, Ondrej 5+DKZ za bitku, Nociar 5+DKZ za bitku. 

Presilovky: 0:1. 

Oslabenia: 0:0. 

Rozhodovali: Jurko - Hovan, Lukáč. Diváci: 450

Zostava HKM: Križan - M. Slovák, Nociar, Matúška, Škantár, Heckl, Šturmankin - Filipiak, J. Slovák, Šagát - Dmitriev, Skvortsov, Domaev - Fekiač, Buda, Zorvan - Kulíšek, Juraštík.

Marek Hanzel, HKM Rimavská Sobota


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

dnes je: 23.1.2018

meniny má: Miloš

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka