Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Dobšinského rozprávkový Gemer 2018Vytlačiť
 

V dňoch 24. – 26. 10. 2018 organizuje Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote v Dome kultúry 24. ročník tradičného podujatia venovaného rozprávke a odkazu Pavla Dobšinského. Počas troch dní ponúknu deťom divadelné predstavenie Lomidrevo na motívy pôvodnej rozprávky P. Dobšinského, nové predstavenie známej dvojice Smejko a Tanculienka, stredoškolákom bude venované divadelné pásmo o bratoch Chalúpkovcoch Ja a môj brat. Súčasťou programu bude vyhodnotenie regionálnej autorskej literárnej súťaže v písaní rozprávok, prednáška, výtvarná dielňa i čítanie rozprávok v materských školách. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

DRG-na-stánku.jpg

streda, 24. október
09.30 hod. / divadelná sála DK / vstupné: 0,50€
LOMIDREVO –  Divadlo na hojdačke, Žilina
Detské divadelné predstavenie pre MŠ a I. st. ZŠ. Pôvodná rozprávka na motívy Pavla Dobšinského. Lomidrevo je chlapec, ktorý dostal do daru veľkú silu. Keď vyrastie, vyberie sa do sveta. Na ceste stretne kamarátov… s veľkou fyzickou silou však treba narábať rozumne, aby neuškodila ľuďom…čo bude ďalej, to sa dozviete už v samotnej rozprávke.

17.00    hod. / divadelná sála DK / vstupné: 9 €       
SMEJKO  A TANCULIENKA  – Hip, hip, hurá!
Nové predstavenie, kde sa konečne dozviete ako sa Smejko a Tanculienka spoznali, skamarátili a prezradia aj oveľa viac v nových pesničkách a rozprávkach. Vhodné pre deti od 2 rokov.

štvrtok, 25. október
09.30 hod. / divadelná sála DK / vstupné: 1€ / 1 KP    
JA A MÔJ BRAT – Divadlo Teater Komika, Levice
Divadelné predstavenie vhodné pre SŠ a II. stupeň ZŠ. Dvaja ľudia, dva životy, jeden cieľ. Príbeh dvoch slovenských spisovateľov Jána a Sama Chalúpkovcov, ktorí túžili, milovali, pochybovali…ale neprestali veriť, že umenie mení dejiny.

10.00 hod. / klubovňa č. 4         
Vyhodnotenie regionálnej autorskej literárnej súťaže v písaní rozprávok téma: „Dobšinského rozprávkový Gemer” podujatie v spolupráci s GMOS

10.00 hod. / klubovňa č. 10         
Maľujeme a tvoríme rozprávku – kreatívna výtvarná dielňa
Využitie prírodných materiálov,  tvorba rozprávkových postáv, maľovanie
Lektorka: Mgr. Nikoleta Gečeová

piatok, 26. október
09,00 hod. / veľká zasadačka        
Rozprávka a svet obraznosti v diele Sama Czambela
Prednáška a beseda pre II. st. ZŠ a SŠ
Lektor: PhDr. Ľubomír Šárik

09,30 hod.  / MŠ Rimava a MŠ Rožňavská   
Čítanie najobľúbenejších rozprávok P. Dobšinského v materských školách mesta

Zmena programu vyhradená !

Cieľom DRG je uchovávať rozprávky pre budúce generácie rôznymi formami a aktivitami, formovať osobnosť a postoj detí a mladých ľudí príslušnosti k tradíciám, k regiónu, iniciovať mladých začínajúcich autorov k tvorbe rozprávok.

Zdroj: http://www.domkultury-rs.sk/


 
 

V múzeu otvoria novú výstavu, predstavia na nej tvorbu rómskeho rezbára Dezidera FertőaVytlačiť
 

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa 25. októbra 2018 o 15.00 hod. uskutoční vernisáž výstavy „Dezider Fertő. Rómsky rezbár“. Prostredníctvom zbierkových predmetov z fondov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Muzea romské kultury v Brne a Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre predstaví tvorbu tohto dodnes výnimočného výtvarníka – rezbára, ako jedného z najvýraznejších predstaviteľov rómskej neprofesionálnej výtvarnej tvorby.  Výstava potrvá do 31. januára 2019. Je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

pozvanka Dezider Ferto. Rómsky rezbár. GMM R. Sobota.jpgDezider Fertő sa narodil v roku 1921 v obci Gemerská Ves. Rezbárstvu sa začal venovať pomerne neskoro, v 80. rokoch 20. storočia, po smrti manželky. Za jeho objav môžeme ďakovať výtvarníkovi Arpádovi Horváthovi z Tornale, ktorý sa prvýkrát stretol s rezbárom v roku 1986. Skúsený výtvarník rezbára postupne usmerňoval v oblasti remeselno-umeleckej, no predostrel mu aj viaceré typy na  námety, akými boli napríklad návraty do minulosti Rómov, ktoré neskôr sprítomnil vo viacerých plastikách.

Za relatívne krátke obdobie (zomrel v roku 1996) stihol Dezider Fertő vytvoriť pomerne rozsiahli súbor takmer 200 drevených plastík a reliéfov. Pracoval technikou vyrezávania do drevených soklíkov a reliéfov z lipového, alebo orechového dreva. Pri svojej tvorbe využíval námety z tradičného a súčasného života Rómov a Nerómov i cirkevné motívy. Najviac mu však učarili námety z obyčajného života Rómov – hudobníkov, ktoré zvečnil do figúrok rómskych muzikantov pri hre v krčme, na zábavách, na svadbách. Zachytil aj kočovných Rómov, rómske osady, pohreby a rozprávkové motívy. Vo svojej tvorbe sa venoval nielen histórii Rómov, ale zaznamenal aj prostredie v ktorom žil, a to v podobách susedov, rozsievača obilia, pastiera  kráv, či oráča za pluhom. Zobrazil tiež atmosféru krčiem s rómskou kapelou, dožinky, hrnčiara za hrnčiarskym kruhom z neďalekých Držkoviec, alebo podobu sediaceho Budhu. V najrôznejších modifikáciách sa venoval aj tematike žien v rozličných životných situáciách: madona s dieťaťom, rómska muzikantka - huslistka, krčmárka, družka, žena s deťmi, či žena pri miesení cesta, žena s košíkom, žena s pecňom chleba, alebo žena tkáčka.

Okrem muzeálnych zbierok sa časť tvorby Dezidera Fertőa nachádza u súkromných zberateľov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, napríklad v Kanade (od roku 1992) i vo Švajčiarsku.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a Banskobystrického samosprávneho kraja.

 

 
   

Mgr. Ľudmila Pulišová,

Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote


 
 

V Drienčanoch súťažili mladí recitátoriVytlačiť
 

Drienčany sa aj tento rok stali na chvíľu rozprávkovou dedinkou a už po 15-krát privítali recitátorov slovenskej rozprávky. 17. októbra 2018 sa tam totiž uskutočnila regionálna súťaž v prednese slovenskej rozprávky pod názvom Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Atmosféra v Drienčanoch bola naozaj rozprávková, k čomu okrem krásnych prednesov slovenských rozprávok dopomohlo aj rozprávkové predstavenie žiakov Základnej umeleckej z Rimavskej Soboty, rozprávkové postavičky Maťko a Kubko, výstava s tematikou rozprávky a prezentácia Pamätnej fary P. E. Dobšinského, na ktorej účastníkov sprevádzal známy spisovateľ Peter Glocko. Súťaž oficiálne otvoril starosta obce Drienčany Peter Švoňava a riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska Mgr. Darina Kišáková. Regionálnej súťaže sa zúčastnilo vyše 30 recitátorov z okresov Rimavská Sobota a Revúca. Súčasťou súťaže bola aj tvorivá recitačná dielňa s Milankou Jutkovou a večerné divadelné predstavenie Divadla Havran pod názvom Žobráci.

drienčany6.jpg

drienčany1.jpg

Súťažilo sa v troch kategóriách, pričom výsledky sú nasledovné:

 

I. kategória:

1. miesto: Žofia Rafaela Deák

2. miesto: Laura Švantnerová

3. miesto: Sára Žabková

II. kategória:

1. miesto: Lukáš Pavlík

2. miesto: Miriam Lásková

3. miesto: Zoja Šaminová

III. kategória

1. miesto: Vratko Mančuška

2. miesto: Daniela Šinková

3. miesto: Kristián Humen

3. miesto: Sarah Sarvašová

Všetci výhercovia automaticky postúpili do celoslovenského kolo, ktoré sa uskutočnilo nasledujúci deň, t. j. 18. októbra 2018 a zúčastnilo sa ho 43 súťažiacich z celého Slovenska. Súťaž spestril program ľudovej hudby Detského folklórneho súboru Hájik a jeho sólistky Barborky Ľuptákovej. Po súťaži nasledovala okrem prezentácie fary P. E. Dobšinského aj beseda so známou spisovateľkou Gabrielou Futovou, ktorá mala veľký úspech. No snáď najväčším prekvapením pre všetkých bola návšteva spisovateľa Daniela Heviera, ktorý víťazom aj osobne zablahoželal. Súťažiacich v troch kategóriách hodnotila odborná porota v zložení: v 1. Kategórií Marta Hlušíková ako predsedkyňa a členmi boli Drahomíra Plichtová a Štefan Gabčan, v 2. Kategórií bol predsedom poroty Juraj Genčanský a členmi Tatiana Kršková a Ingrid Šulková a 3. Kategóriu hodnotili Ľubomír Šárik ako predseda a Nadežda Garayová a Blažena Hrušková ako členky. No a ako to nakoniec dopadlo?

I.KATEGÓRIA

1.miesto:         Tamara HUDÁKOVÁ  

2.miesto:         Klára JURÁŠOVÁ        

3.miesto:         Alexandra POLANOVÁ

3.miesto:         Emma KASÁŠOVÁ      

II. KATEGÓRIA

1.miesto:         Dávid POLAN

2.miesto:         Sára ŠTOFANOVÁ      

3.miesto:         Kristína SAKMÁROVÁ

III. KATEGÓRIA

1.miesto:         Petra PSOTOVÁ                     

2.miesto:         Annamária CSÓKOVÁ           

2.miesto:         Terézia DIBDIAKOVÁ 

3.miesto:         Vratko MANČUŠKA    

Všetkým výhercom ešte raz srdečne  blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov. Zároveň ďakujeme všetkým pedagógom, rodičom detí , účastníkom súťaže a spoluorganizátorom, ktorí dopomohli k úžasnej atmosfére, ktorá panovala počas obidvoch dní v Drienčanoch. Už teraz sa tešíme na najbližšie stretnutie.

Regionálnu a celoslovenskú súťaž v prednese slovenskej rozprávky organizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko z Rimavskej Soboty v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Obcou Drienčany, ECAV Drienčany a Maticou Slovenskou. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

drienčany3.jpgdrienčany.jpg

 

Ing. Magdaléna Kantorová

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote

 

 


 
 

Najkrajšie ruské piesneVytlačiť
 

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote vás pozýva vo štvrtok 25. októbra. o 18.00 hod. do Domu kultúry na najkrajšie ruské piesne v podaní kapely Russkaja trojka zo St. Peterburgu. Na turné do Európy prichádza sólistka národného divadla v Petrohrade Oľga Grudinina so svojim ansámblom, ktorý tvoria Grigorij Polovinka / bajan, spev a Javgenij Machin / gitara, spev. Na chvíľu Vás vtiahnu do sveta známych ruských piesní, ktoré zdomácneli na svetových pódiách a ktoré si určite zaspievate spolu v Rimavskej Sobote. Vstupné 8€ / 6€ ZŤP a dôchodcovia. Predaj vstupeniek v MsKS a TIC.

Ak existuje ekvivalent k pojmu “ruská duša” je to nepochybne ruský romans.

ruskij-romans-malý-plagát.jpg

Zdroj: MsKS v Rim. Sobote


 
 

V Mestskej galérii prebieha výstava Petra Rónaia mal i artVytlačiť
 

V mestskej galérii v Rim. Sobote otvorili 26. septembra výstavu Petra Rónaia mal i art. 

Výstava tentoraz nie je zostavená ako koláž demonštrujúca značnú variabilitu a otvorenosť jeho tvorby, ale autor tu po prvý raz pristúpil na konzervatívne chronologické radenie svojich diel. Diela sú teda členené najjednoduchšie, podľa rokov - od najstaršieho po najmladší obraz. „Nikdy by som si nemyslel, že k tomuto radeniu siahnem, pokiaľ by naozaj nešlo o výberovú retrospektívu autora,“ vysvetlil kurátor výstavy Richard Gregor, prečo takéto členenie. Ako ďalej uviedol, v prípade Petra Rónaia je to pomerne avantgardná metóda, pretože takto nikdy neuvažoval a nikdy neumožnil urobiť výstavu takýmto spôsobom. 

Na výstave sa nachádza sedemdesiatdeväť obrazov vytvorených od roku 1972,  pojem obraz v tomto prípade patrí najmä klasickej olejomaľbe, sieťotlači aplikovanej do maľby či priamo na plátno alebo plexisklo atď.

Peter Rónai je podľa slov R. Gregora nezaraditeľný zjav v rámci slovenského vizuálneho umenia. „Je to umelec, ktorý má v podstate od začiatku svojej voľnej tvorby veľmi široký rozhľad a rámec, čo nebolo vždy obvyklé. Čiastočne na to pôsobilo aj to, že sa narodil a študoval v Maďarsku, čiže jeho zdroje informácií boli v podstatne väčšie než u iných umelcoch,“ uviedol Gregor a dodal, že takáto výstava je prvá svojho druhu. „Nazval by som ju jedným z prvých  krokov k monografickému mapovaniu autora. Takého, aké si ja predstavujem,“ uzavrel Gregor.

Peter Rónai sa narodil v roku 1953 v Budapešti. Umelecké štúdium začína v roku 1970-1974 na VŠVU v Bratislave, kde získava v roku 1992  titul docenta. V rokoch 1974-1976 študuje na AVU v Budapešti. Dlhoročne pedagogicky pôsobí na mnohých umeleckých školách a univerzitách.

Výstava potrvá do konca novembra

maliart5.JPG

maliart4.JPG

maliart.JPGmaliart2.JPG

foto: gecse


 
 

Predmetom mesiaca odznaky a mincaVytlačiť
 

Počas októbra si môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea pozrieť predmet mesiaca, ktorý je spájaný s „osmičkovými rokmi“. Ide o dva kovové odznaky a striebornú mincu, ktoré budú vystavené v priestoroch stálej expozície do 31. októbra.

Nástupom roku 2018 si pripomíname viacero historických udalostí, ktoré sa stali míľnikom v dejinách Slovenska. „Roky 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 ... vznik Československého štátu, osudová Mníchovská dohoda, februárový prevrat a nastolenie socializmu, vpád vojsk Varšavskej zmluvy alebo sviečková manifestácia – najdôležitejšie udalosti týkajúce sa nášho územia sa odohrali práve v rokoch končiacich sa osmičkou,“ informovala Éva Kerényi, historička múzea. V zbierkach Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa nachádza viacero artefaktov, ktoré dokumentujú uvedené prelomové roky. „Spomedzi nich sme vybrali dva odznaky a jednu mincu, ktoré sa dostali do múzea v 80-tych rokoch 20. storočia,“ uviedla Éva Kerényi.  Prvý, kovový odznak, pochádza z roku vyhlásenia Mníchovskej dohody a bol vydaný na pamiatku 20-ročnej existencie Československej republiky. „Svedčí o tom aj letopočet 1918-1938, ktorým je mosadzný odznak opatrený. Ozdobný predmet meria 3,1 x 1,8 cm  a znázorňuje štátne symboly: motív leva, nad ním dvojramenný kríž, okolo lipové ratolesti a v pozadí siluetu štátu aj so Zakarpatskou Rusou,“ uviedla Kerényi. Druhý odznak v tvare vlajky bol vydaný v osudovom roku Pražskej jari pri príležitosti 50. výročia vzniku republiky. „Kovový odznak, s rozmermi 1x1 cm, v zlatom základe, nesie datovanie 1918-1968 a uprostred obdĺžnika sa nachádza modro-bielo-červená vlajka Československa,“ priblížila historička múzea druhý predmet. Obzvlášť zaujímavá je podľa jej slov kovová strieborná minca vydaná v roku 1948 pri príležitosti 30. výročia založenia Československej republiky. „Na jej averze je v ohraničenom poli štátny znak s motívom leva a kruhopis REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ. Na reverze je symbolická postava muža, ktorý zdvíha pravou rukou prápor a v ľavej ruke drží vavrínovú ratolesť. Na oboch stranách od postavy pozdĺž okraja mince sú roky 1918 a 1948. Pod postavou sú tri kruhové oblúky, symbol dúhy, a pod nimi je pri dolnom okraji mince jej nominálna hodnota 100,“ vysvetlila historička múzea a dodala, že autorom pamätnej mince, s priemerom 3 cm, bol Otakar Španiel, ktorého meno je na minci čitateľné vľavo nad oblúkmi v tvare O.ŠPANIEL.

Bohatosť zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea dotvára aktivita nazývaná „predmet mesiaca“. Počas jedného mesiaca sa z viac ako 101 000 zbierkových predmetov vyberie jeden, ktorý je spätý s regiónom, mestom Rimavská Sobota, s múzeom alebo je zaujímavý svojim vzhľadom, využitím či je spájaný s historickými udalosťami a dodnes nebol prezentovaný verejnosti.

Zdroj: Gemesko-malohontské múzeum v Rim. Sobote

odznak c.1.JPGodznak c.2.JPG

minca (1).JPGminca (2).JPG


 
 

Budapešť na fotografiáchVytlačiť
 

Vo výstavných priestoroch rimavskosobotskej radnice bola 4. októbra slávnostne otvorená výstava fotografií Andrása Kresnyea pod názvom Budapeštianske pohľadnice.

Výstavu, ktorá potrvá do 5. novembra, otvoril redaktor Gömöri Hírlap János Juhász Dósa. Návštevníkom sa prihovoril aj čerstvý poslanec Národnej Rady SR Štefan Vavrek, poslanec mestského zastupiteľstva a zároveň krstný otec výstavy Zoltán Cziprusz  i viceprimátor Rim. Soboty Ladislav Rigó. V hudobnom programe zahrala a zaspievala Mária Páko a jej žiaci.

výstava1.JPG    

Výstava Budapeštianske pohľadnice predstavuje na 35 fotografiách metropolu Maďarska objektívom mladého autora Andrása Kresnyea. Ide o jeho  tretiu samostatnou výstavou, všetky tri sa konali v priestoroch radnice. Vlani si tu mohli návštevníci pozrieť fotografie   Viedni, hlavného mesta Rakúska. A práve po tejto výstave sa zrodila myšlienka, že by bolo vhodné postupne predstaviť každú z metropol strednej Európy. V tomto roku padla voľba na Budapešť, v ktorej môžeme podľa slov autora vidieť aj veľa vplyvom z nášho regiónu, na ktoré sa  výstava zameriava. Zábery ukazujú pomník Blaha Lujzy, sochu Istvána Ferenczyho, ale napríklad aj národných umelcov zobrazených na moste Ferenca II. Rákócziho.  Fotografie ale neukazujú len pamiatky či dominanty Budapešti, divákom sa odkrýva aj bežný život a ľudia žijúci či pôsobiaci v tejto metropole na Dunaji. Takou je aj fotografia pouličného hudobníka alebo záber na huslistu hrajúceho v meste, ktorý zaujal aj Štefana Vavreka.

výstava8.JPG

„Fotografie sú veľmi pekné. Vnímam to tak, že je to obrovská príležitosť pre mladé talenty z regiónu a za to patrí veľká vďaka organizátorom, ktorí takýmto mladým talentovaným ľuďom dávajú priestor. Tento mladý chlapec ešte nedávno zmaturoval, ale bohužiaľ nemá také možnosti, aby mohol študovať fotografovanie. No našiel si svoj cieľ, ktorý začal aj napĺňať a ja mu v tom želám veľa úspechov,“ zhodnotil Š. Vavrek.

A. Kresnyea prekvapilo a potešilo, že na otvorenie výstavy zavítalo toľko ľudí a rovnako aj odozvy na sociálnych sieťach od tých, ktorí nemohli prísť, ale sa živo o ňu zaujímali. Dokonca už dostal niekoľko pozvaní, takže jeho aktuálnu výstavu uvidia aj vo Veľkom Blhu, Bátke či Tornali.

Výstavu zorganizovalo Turistické informačné centrum v Rim. Sobote, OZ Spoločnými silami za rozkvet Gemera a Rómska advokačná sieť. 

výstava6.JPG

výstava2.JPGvýstava3.JPGvýstava5.JPG

 


 
 

Smejko a Tanculienka: Hip, hip, hurá!Vytlačiť
 

Do Rimavskej Soboty zavíta v stredu 24. 10. o 17.00 hod.  úplne nové predstavenie  Smejka a Tanculienky. Konečne sa  dozviete ako sa spoznali, skamarátili a možno prezradia aj oveľa viac v  nových pesničkách a rozprávkach. Pobozká Tanculienka žabu v rozprávke Žabí princ? Premôže Smejko veľkú špinu Fúľu Bakanú? Kto je to Obor Tatroš? Vstupné: 9€, predstavenie je vhodné pre deti od 2 rokov, každá osoba, dospelý aj dieťa bez ohľadu na vek musí mať platnú vstupenku. Predaj vstupeniek v MsKS, TIC aj cez Ticketportal.

Pôjdeme s Klbkom do sveta, zahráme si Človeče nehnevaj sa, uhasíme oheň s pesničkou Bim bam bom, zahráme sa na Slepú babu, rozveselíme Tanculienku pesničkou Usmej sa a na záver sa rozlúčime Pápá a vrátime sa tam, kde je nám najlepšie: Doma. Nebude chýbať autogramiáda na nové DVD Hip hip hurá! a obľúbené spoločné fotenie.

tanculienka-malý-plagát.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Rapčan debutoval na majstrovstvách sveta juniorovVytlačiť
 

Rapčan debutoval na majstrovstvách sveta juniorov

Mladý zápasník Lokomotívy Rimavská Sobota Pavol Rapčan v septembri štartoval na majstrovstvách sveta juniorov v zápasení voľným štýlom. Hoci už v reprezentačnom drese Slovenska štartoval na viacerých medzinárodných turnajoch, práve štart  na domácich žinenkách, nakoľko sa svetový šampionát konal na Slovensku v Trnave, bol pre neho debutom na majstrovstvách sveta. P. Rapčan štartoval v hmotnosti do 61 kg. Žreb mu prisúdil veľmi silného zápasníka z Kirgizska. Hoci na žinenke vydal všetky sily, na súpera to nestačilo a podľahol mu na body. Ostala ešte nádej na opravné boje o bronzovú medailu, ale to by sa jeho premožiteľ musel prebojovať až do finále. Nestalo sa, jeho súper v semifinále podľahol neskoršiemu majstrovi sveta z Ruska a obsadil 3.miesto. Tým sa náš zápasník rozlúčil so súťažou a v konečnom hodnotení obsadil 23.miesto. Ostáva veriť, že ho tento štart posunie ďalej v jeho športovej kariére, nakoľko je juniorom ešte len prvý rok a bude ním ešte ďalšie dva. Jeho trénermi sú podpredseda ZO Lokomotívy Jozef Radnóti a jeho dvaja synovia Michal a Marian Radnóti. Vedenie klubu  chce touto cestou poďakovať svojmu zápasníkovi za vzornú reprezentáciu klubu a mesta Rimavská Sobota.

Majstrovstvá sveta juniorov v Trnave boli aj úspechom pre usporiadateľov, ktorými boli funkcionári a pretekári z Lokomotívy Rimavská Sobota a Vihorlatu Snina. Riaditeľom MS bol podpredseda Lokomotívy Jozef Radnóti a generálnym manažérom Mgr. Erik Cap z Vihorlatu Snina. Táto dvojica bola na čele majstrovstiev sveta kadetov aj pred 4 rokmi v Humennom.  Podujatie navštívil aj predseda Svetovej zápasníckej organizácii UWW Nened Lalovič, ktorý  pochválil usporiadateľov za úspešné zvládnutie organizácie súťaže. Majstrovstvá sveta finančne podporilo ministerstvo školstva a ministerstvo dopravy.

zápasenie.jpg

Jozef Radnóti,

tréner ZO Lokomotíva Rim. Sobota

 


 
 

Džudisti Lokomotívy v Kolárove Vytlačiť
 

13.októbra cestovali džudisti Lokomotívy na západ republiky do Kolárova, kde sa konala Medzinárodná Veľká cena mesta. V Kolárove sa zišlo spolu 265 pretekárov z troch krajín.

 V silnej konkurencii zahraničných pretekárov z Čiech a Maďarska sa nestratili ani rimavskosobotskí džudisti, ktorí tu bojovali -  Lukáš Koóš a  Robert Balo. Obaja priniesli domov cenné medaily a vzorne reprezentovali oddiel, mesto Rimavská Sobota a aj seba samých.

Lukáš Kóoš vo váhe do 66 kg starších žiakov zvíťazil vo svojej kategórii a získal zlatú medailu. Robert Balog vo váhe do 73 kg starších žiakov dosiahol strieborné druhé miesto

Výbor Lokomotívy Judo RS ďakuje obom džudistom za vzorné reprezentovanie nielen oddielu, ale aj mesta Rimavská Sobota a  Základnej školy Š.M. Daxnera, ktorú  navštevujú. V Kolárove ich  sprevádzal  tréner Antal.

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme Mestu Rimavská Sobota, firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Ľubomír Antal,

predseda  Lok. judo RS

sprava Koóš 1. miesto - Balog 2. miesto.jpg

zľava:  Balog 2. miesto, Koóš 1. miesto 


 
 

V prvom domácom zápase sme vyprášili Liptovský MikulášVytlačiť
 

Uplynulý víkend sa začala druhá hokejová liga mužov aj na domácom ľade. Naši chlapci zaznamenali perfektný vstup do novej sezóny, keď v prvom kole dokázali zvíťaziť na ľade Bardejova vysoko 2:7. Perfektným výkonom sa blysol najmä kapitán Rimavskej Soboty Ján Slovák, ktorý strelil v zápase 4 góly.

Na domácom ľade sme v sobotu 6. októbra privítali nášho odvekého súpera, B mužstvo z Liptovského Mikuláša. Vzájomné zápasy boli vždy vyrovnané a napäté, a tak sme aj teraz očakávali veľmi zaujímavý zápas. My sme však doňho nastupovali s jediným cieľom - zvíťaziť.

Prvý zápas sezóny sa na ľade Rimavskej Soboty začal zostra. Streleckú aj hernú prevahu mal domáci celok. Soboťania vyslali na brankára Liptákov množstvo striel, no ani jedna neskončila za chrbtom Melnu. Až v poslednej minúte prvého dejstva sa podarilo domácim otvoriť strelecký účet. Denis Moroz šikovne tečoval strelu Artema Dmitrieva.

hokej1.jpg

Druhá tretina sa začala v slabšom tempe, ale pomaly sa vracala na pôvodnú úroveň. V úvode hrali domáci v oslabení, počas ktorého si tiež vyrobili niekoľko šancí a nedovolili súperovi ohroziť domácu svätyňu. V 29. minúte počas presilovky domácich vystrelil od modrej Rastislav Matúška a do brány tečoval Peter Filipiak. O niekoľko sekúnd museli hostia vymeniť brankára. Perfektne chytajúceho Melnu musel vymeniť Bačík. Čisté konto si dlho neudržal a už o tri sekundy inkasoval z buly od nováčika Georgya Vilchinskeho. Následne sa hra upokojila a pár šancí si vypracovali aj hostia.

hokej2.jpg

Tretia tretina bola značne poznačená vylúčeniami. Hneď v úvode tretiny využil presilovku o dvoch hráčov Georgy Vilchinsky a zvýšil na 4:0. O pár minút navyšoval skóre Ivan Zorvan po prihrávke Slavomíra Budu. V päťdesiatej druhej minúte sa do samostatnej akcie dostal Artem Dmitriev a s prehľadom zakončil. Pár minút pred koncom stanovil konečný výsledok 7:0 Georgy Vilchinsky.

Muži HKM tak zaznamenali veľmi dôležité víťazstvo a majú slušne rozbehnutú sezónu. Brankár Rimavskej Soboty Karol Križan si v zápase vychytal shotout a v štatistikách mu patrí prvé miesto s úspešnosťou vyše 98%. Po dvoch zápasoch sa Soboťania nachádzajú na prvej priečke tabuľky.

hokej.jpg

HKM Rimavská Sobota - MHK 32 Liptovský Mikuláš 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)

Góly: 20. Moroz Denis; 29. Filipiak Peter; 29. Vilchinskiy Georgy; 42. Vilchinskiy Georgy; 49. Zorvan Ivan; 52. Šagát Michal; 58. Vilchinskiy Georgy; 

Strely: 38:28
Vylúčenia: 7:10 na 2 min., navyše Šimek a Laučík 10 min. OT za vrazenie na mantinel
Presilovky: 2:0
Oslabenia: 1:0
Rozhodcovia: Greguš - Staššák, Číž
Diváci: 273

Chceli by sme poďakovať našim divákom, ktorí prišli v slušnom počte na prvý zápas. Počas celého zápasu fandili našim chlapcom a hnali ich v pred tak ako to má na hokejovom zápase vyzerať.

Už túto sobotu vycestujú muži HKM k nováčikovi do Kežmarku a na ďalší týždeň do Trebišova. Na domácom ľade sa predstavíme až 27. októbra, kedy privítame mužstvo zo Sabinova. Všetkých srdečne pozývame.

Marek Hanzel, HKM Rim. Sobota

foto: Denis Szőke


 
 

Lukostrelci na finále Stredoslovenského poháraVytlačiť
 

29. septembra bolo v Balážských Ďarmotách zorganizované posledné kolo lukostreleckej súťaže „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“, na ktorom sa zúčastnili lukostrelci zo Slovenska aj Maďarska. 

V príjemnom rannom  počasí sa o 10:00 hod. skupiny rozdelili a vyšli na náročne priprvenú trať s 19+1 3D cieľmi, aby súťažiaci mohli na záver zabojovať o posledné body potrebné na celkové víťazstvo. Lukostrelci počas piatich kôl zbierali body, aby sa im v závere spočítali tri najlepšie výsledky. Po spočítaní bodov nasledovalo vyhlásenie výsledkov 6. kola  a vyhlásenie najlepších strelcov „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“ za rok 2018.        

V poslednom kole získali rimavskosobotskí lukostrelci  nasledovné umiestnenia:

Stella Nagyferencz – HU deti – 1. miesto

Laura Hegedűs Antalová - HU kadet - 1. miesto

Tibor Lévay – HU veterán – 1.miesto

Ladislav Nagyferencz – Senior – 2. miesto

Daniel Beník – HU veterán – 3. miesto

Gergely Dancs -  PBHB mužy – 9. miesto

V celoročnom vyhodnotení „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“ za rok 2018 získali krásne umiestnenia:

Stella Nagyferencz – HU deti – 1. miesto

Tibor Lévay – HU veterán – 1.miesto

Márti Dávid – PBHB veterán – 1.miesto

Ladislav Nagyferencz – Senior – 2. miesto

Michal Feledy – HU senior – 3. miesto

Ďakujeme sponzorom: Mestský úradu Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum –Zvolen, GOBAKO – Košice, Rado Ceglédy, Béla Majerčík a AGROSOLUM.

Tibor Lévay, LK Bašta

SSP_6_20180930_094105.jpg

SSP_6_20180930_133502.jpg

SSP_6_20180930_133935.jpgSSP_6_20180930_141837.jpgSSP_6_20180930_142016.jpg


 
 

FALCON otvoril jesennú sezónuVytlačiť
 

V sobotu 29. septembra Falcon otvoril súťažnú sezónu na severovýchode Slovenska. V meste Snina sa konalo 5. kolo Slovenského pohára pod názvom Black Tiger Cup 2018. Turnaja sa zúčastnilo vyše 200 pretekárov zo 17 klubov a 4 štátov.  Za Falcon nastúpilo celkovo 11 Falcoňákov, ktorí  vybojovali dokopy 4 zlatá, 5 strieborných a 2  bronzové medaily. Na turnaji sa predstavil aj nováčik Adrián Mag, ktorý v Snine absolvoval svoj prvý turnaj a počínal si na ňom veľmi dobre. Ostatní, už skúsenejší  harcovníci, predviedli pekné súboje.

„Vyzdvihnúť by som chcel Dominika a Stephana, ktorí sa zatiaľ turnajov zúčastňovali len sporadicky, no v Snine ukázali svoj progres a pevné základy, na ktorých vieme stavať.  Veronika a Tomáš nemajú v „A“ kategórii svoje zápasy ľahké, ale ich bojovnosť a odhodlanie naznačujú, že veľké výsledky sa postupne dostavia. Mladším Falcoňákom Matúšovi, Milanovi a Martinovi zápasy nevyšli podľa predstáv, ale odhodlanie a bojovnosť ukázali, čo je správny smer. Alex a Marek bojovali do víťazného konca a brali medailu aj víťazný pohárik,  ktorý sa za prvé miesto ušiel aj Stephanovi. Zo 17-tich klubov sme sa umiestnili na krásnom 7. mieste. Klubový pohár zvyčajne berie prvých 5 najlepších klubov, čiže miesto na poličke ostalo tentokrát prázdne...ale pripravené na ďalší turnaj,“ uviedol tréner Jaroslav Dóbi.

Výsledky: 

Zlato: Viktória Bitalová, Stephan Pekarčík, Alex Rapčan, Marek Spodniak

Striebro: Matúš Ďurica, Milan Láni, Martin Láni, Adrián Mag, Veronika Spodniaková

Bronz: Dominik Kuvik, Tomáš Kuvik

Klub sa minulú sobotu prezentoval aj na podujatí KlobásaFest. Už 13. októbra ho čaká  22. ročník celoslovenského seminára Taekwondo WT pod názvom U-Chong.    

„Falcon Family sa na turnaj vybrala autobusom a preto sa chcem poďakovať aj skvelému podpornému tímu rodičov, ktorý Falcon bojovníkov hrdo podporoval a svoje hlasivky nechal v Snine. Trénerský sprievod tvorili Jaroslav Dóbi, Miroslav Bitala a Viktória Bitalová. Dobré meno na turnaji robil klubu aj rozhodca Peter Kojnok,“ uzavrel Dóbi.

Zdroj: Jaroslav Dóbi, tréner

Falcon zostava

Falcon_zostava.jpg

Kompletná zostava

kompletna_zostava.jpg

Stephan so zaltom

Stephan_zlato.jpg


 
 

Džudisti Lokomotívy v Považskej BystriciVytlačiť
 

V sobotu 6. októbra sa džudisti  Lokomotívy zúčastnili 15. ročníka Grand Prix mesta Považská Bystrica pre žiakov a žiačky. Zúčastnilo sa tam viac ako 400 športovcov zo siedmich krajín Európy -  Poľska, Čiech, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska.

Natália Gažiová nesklamala a vo váhe do 40 kg starších žiačok dosiahla zlaté umiestnenie, keď zdolala súperky zo Slovenska a aj zo zahraničia. Tento turnaj Natálka vyhrala už piatykrát za sebou. Lukáš Koóš nastupoval na tatami vo váhe do 66 kg v kategórii starších žiakov, kde získal bronzovú medailu za tretie miesto. Medzi súpermi našiel len jedného premožiteľa z Banskej Bystrice, no nanešťastie hneď v prvom zápase. V repasáži sa mu darilo výborne, kde zdolal všetkých troch protivníkov.

Výbor Lokomotíva judo Rimavská Sobota touto cestou  ďakuje za vzornú reprezentáciu oddielu a aj mestu Rimavská Sobota. 

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme mestu Rimavská Sobota, firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

1. miesto Gažiová

1. miesto Gažiová.jpg

Druhý zprava Koóš - 3. miesto

druhý z prava Koóš 3. miesto.jpg

Ľubomír Antal,

predseda- Lokomotíva judo Rimavská Sobota


 
 

Natálka Gažiová nesklamala, získala zlato a bronzVytlačiť
 

V septembri sa naša staršia žiačka Natália Gažiová zúčastnila dvoch medzinárodných  turnajov v Českej republike a v  Maďarsku. 16. septembra reprezentovala náš oddiel v Brne na 27. ročníku MT Brno CUP OPEN, na ktorom za zúčastnilo 1196 džudistov z 15 krajín . V kategórii U15 (staršie žiačky)  do 40 kg Natálka vyhrala všetky štyri zápasy pred časovým limitom s hodnotením  ipon. Nezaváhala ani vo finále, kde nedala žiadnu šancu  trojnásobnej majsterke Čiech. Zlaté 1. miesto si zaslúžila.

Nasledujúci  víkend sa  konal silne obsadený medzinárodný  turnaj v maďarskom Pakši,  kde len v kategórii starších žiakov a žiačok sa nominovalo viac ako 500 džudistov z 8 krajín Európy. Natálka nastupovala v kategórii U 15 / staršie žiačky / do 40 kg.

Prvý zápas síce prehrala s reprezentantkou Maďarska, no potom už svoje ďalšie zápasy vo veľmi ťažkých súbojoch zvládla, keď postupne vyhrala nad Srbkou i  Maďarkou a v súboji o tretie miesto porazila ďalšiu srbskú reprezentantku a  získala tretie miesto. Turnajov sa zúčastnili  štáty EÚ  - Ukrajina, Litva, Poľsko ,Česko, Rumunsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko.

Touto cestou by som sa chcel poďakovať Natálke v mene výboru Lokomotívy judo Rimavská Sobota za vzornú reprezentáciu oddielu, mesta Rimavská Sobota a aj v mene všetkých sponzorov, ktorí podporujú náš oddiel. Na súťaži ju sprevádzali tréneri Gaži a Babicová.

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

3. m - druhá s prava Gažiová - Pakš.jpgBrno 2018 - 1. miesto Natália Gažiová.jpg

Ľubomír Antal,

predseda- Lokomotíva judo Rimavská Sobota

 


 
 

Program MŠK Rim. Sobota – jeseň 2018Vytlačiť
 

1. kolo 4. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota - MŠK Námestovo

2. kolo 11. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Zvolen

3. kolo 18. 8. o 16:00 hod.

ŠKM Liptovský Hrádok – MŠK Rim. Sobota

4. kolo 25. 8. o 16:00 hod.

MŠK Rim. Sobota  - TJ Sklotatran Poltár

14. kolo (predohrávka) 29. 8. o 16:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – FTC Fiľakovo

5. kolo 2. 9. o 10:30 hod.

FK Železiarne Podbrezová B – MŠK Rim. Sobota

6. kolo 8. 9. o 15:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Ružomberok B

7. kolo 15. 9. o 15:00 hod.

MŠK FOMAT Martin - MŠK Rim. Sobota

8. kolo 22. 9. o 15:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Žarnovica

9. kolo 30. 9. o 15:00 hod.

TJ Družstevník Liptovská Štiavnica - MŠK Rim. Sobota

10. kolo 6. 10. o 14:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Baník Kalinovo

11. kolo 13. 10. o 14:30 hod.

MŠK NOVOHRAD Lučenec - MŠK Rim. Sobota

12. kolo 20. 10. o 14:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Tatran Krásno nad Kysucou

13. kolo 28. 10. o 14:00 hod.

TJ Tatran Oravské Veselé - MŠK Rim. Sobota


 
 

dnes je: 23.10.2018

meniny má: Alojzia

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka