Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Tento týždeň v kine aj čierna komédia z prostredia amerického malomestaVytlačiť
 

kinoorbis.jpg

Vstupenky online na www.kinoorbis.sk

18. až 22.jan.        Zúfalé ženy robia zúfalé veci

(Št. až Po.)

 zufale-zenyposter.jpg„To bol teda pôrod!“ - je presná definícia nielen vstupu hrdinky Oľgy (Klára Issová) na svet vzácnou „čelnou“ polohou, ale táto veta vystihuje i jej túžbu nájsť tu pravú lásku. Nie je to však tak jednoduché, možno preto, že ani Oľga nie je jednoduchá. Má so svojim milostným životom veľké plány a tiež veľmi bujnú fantáziu. Mestečko, kde sa narodila, jej však pre realizáciu milostných zámerov nestačí. A tak sa premiestni do veľkomesta. Najskôr predáva v predajni s dámskym prádlom, a musí obslúžiť viac ako tri tisíc žien, než sa stane zázrak a príde ON! Ten prvý a pravý! To si myslí Oľga aspoň do okamihu, keď ho pristihne pri nevere. Oľga študuje psychológiu a tak má svoju situáciu teoreticky zvládnuť. Prax je však iná. Zvlášť, keď sa stretne so známym sukničkárom a ten ju odvezie do karpatských hôr. Alebo, keď sa takmer utopí v kanoe, pred očami toho mladíka... Alebo keď zistí, že ten chlapec, ktorý ju prvýkrát videl nahú, nie je zase až taký kretén... Alebo... Tých „alebo“ je na Oľginej ceste hľadajúcej úžasný vzťah – veľa. Určite však platí, že film je komédiou, z ktorej vyplýva, že čo sa týka lásky, tak... aj keď vám je hrozne, aj keď ste na smiech, tak to proste nesmiete vzdať! (Continental film)

Komédia Česko 

Réžia: Filip Renč

Hrajú: Klára Issová, Lenka Vlasáková, Jiří Dvořák, Zdena Procházková...

Uvádza: Continentalfilm, 86 min. MP od 15r. vstup: 5€ / v pondelok 4€/

Začiatok predstavení o 18:00 hod.

Trailer

zúfalé ženy.jpg

18.až 22.jan.      Tri billboardy kúsok za Ebbingom

(Št.až Po.)

 tri_billboardy poster.jpgMildred Haynesovej (Frances McDormand) zavraždili dcéru. Vyšetrovanie sa už niekoľko mesiacov bezvýsledne vlečie, preto sa Mildred rozhodne konať. Pri vjazde do mesta vylepí na tri billboardy veľmi kontroverzné odkazy adresované váženému šéfovi miestnej polície (Woody Harrelson). Týmto činom začína bitka medzi Mildred a zástupcami zákona. Keď sa do prípadu vloží ešte ďalší policajt (Sam Rockwell), nevyzretý mamičkin maznáčik so záľubou v násilí, súboj medzi miestnym policajným oddelením a osamelou, ukrivdenou a hlavne rozzúrenou bojovníčkou sa môže začať. (CinemArt SK)

Krimi/dráma/komédia  USA  

Réžia: Martin McDonagh

Hrajú: Frances McDormand, Woody Harrelson, Abie Cornish...

Uvádza: Cinemart, 115min. MN, titulky, vstup:5€ /št. 4€/

Začiatok predstavení o 20:00 hod.,  v pondelok maďarská verzia

Trailer

tboem.jpg

 

 


 
 

Fotovýstava predstaví krásy IndieVytlačiť
 

V pondelok 22. januára o 14:00 hod. sa uskutoční v priestoroch Galérie radnice mesta Rimavská Sobota na Hlavnom námestí fotovástava Mariána Bariho a Gyulu Kroutila pod názvom Kus Indie. V kultúrnom programe vystúpi Marián Bari. Výstava bude otvorená do konca februára. 

výstava india.jpg


 
 

Pyžamo pre šiestich – komédiaVytlačiť
 

Ďalšia skvelá francúzska komédia z dielne Marca Camolettiho, z produkcie a od režiséra hry Troch Letušiek v Paríži, ktorú aktuálne hrajú po celom Slovensku, zavíta aj do Rimavskej Soboty. Pyžamo pre šiestich tak v Dome kultúry uvidíme v pondelok 5. 2. 2018 o 18.00 hod. Hrajú: Gabika Škrabáková/Andrea Profantová, Anna Nováková, Danica Jurčová, Richard Stanke/Peter Sklár, Ján Dobrík, Michal Rovňák. Vstupné: 17€, predpredaj v MsKS, TIC a cez Ticketportal.

Divadelná hra ktorá obletela celý svet! Je voľným pokračovaním hry Tri letušky v Paríži.

Bernard plánuje romantický víkend so svojou milenkou, krásnou parížskou modelkou, v jeho okúzľujúcom farmárskom príbytku. Kým jeho žena Jacqueline má byť na návšteve u svojej matky. Objedná si catering na prípravu gastronomických špecialít a pozve svojho najlepšieho priateľa Roberta, aby mal dokonalé alibi. Je to úplne jednoduchý a zároveň geniálny plán, nie je nič, čo by sa mohlo pokaziť. Ale…

Predstavenie trvá 90 minút.

pyžamo.jpg


 
 

Knižnica spúšťa od februára donášku kníh do domuVytlačiť
 

Knižnica Mateja Hrebendu ponúka pre obyvateľov mesta Rimavská Sobota novú službu - bezplatnú donášku kníh čitateľom domov.
Čitateľom, ktorých zdravotný stav nedovoľuje osobne navštevovať knižnicu, od 1. 2. 2018 ponúka novú službu DONÁŠKU KNÍH DOMOV.
Táto služba je určená obyvateľom so zdravotným postihnutím, starším ľuďom s obmedzenou mobilitou alebo dlhodobo chorým. Záujemcovia o túto službu musia byť registrovaní čitatelia knižnice s bydliskom v Rimavskej Sobote. Neregistrovaní čitatelia vyplnia čitateľskú prihlášku pri prvej donáške.
Výmenu prečítaných kníh bude knižnica zabezpečovať 1x mesačne, prvý štvrtok v mesiaci od 9,00 hod. do 12,00 hod. Služba je bezplatná.
Maximálny počet objednaných kníh je 6 titulov.
Knihy je možné objednať telefonicky: 047 / 56 31 049 Alena Petrincová, Daniela Šuleková, v maďarskom jazyku Judita Pelleová alebo mailom na: beletria@kmh.sk

donáška kníh 3.jpg

Zdroj: Knižnica Mateja Hrebendu v Rim. Sobote


 
 

Legendy o legendáchVytlačiť
 

Pod týmto názvom sa objavila na predvianočných pultoch kníhkupectiev kniha Attilu Hacsiho, bývalého dlhoročného novinára týždenníka  Gemerských zvestí a denníka Új Szó, ktorý je v súčasnosti aj členom redakčnej rady nášho dvojtýždenníka.

Autor okrem toho, že predstavuje 20-25 portrétov o osobnostiach rimavskosobotského futbalu, sa vo svojej knihe podrobne venuje aj storočnej tradícii futbalu v meste v období od roku 1910 do 2010. Súčasťou publikácie, ktorá vyšla v náklade 500 kusov, je aj bohatá fotogaléria s viac ako päťdesiatimi vzácnymi fotografiami. Kniha je napísaná v maďarčine, ale jej časť o histórii rimavskosobotského futbalu je aj v slovenskom jazyku.

Záujemcovia si knihu môžu zakúpiť v Turistickom informačnom centre v Rim. Sobote, ako aj v kníhkupectve na Hlavnom námestí.

legendy.JPG


 
 

Abstrakcia i expresionizmus v tunajších galériáchVytlačiť
 

Abstrakcia v Mestskej galérii

Od piatku  1. decembra patria priestory Mestskej galérie v Rim. Sobote siedmim maliarom nastupujúcej generácie a ich dielam. Práve v tento deň tam bola otvorená výstava pomenovaná Bienále maľby VI.?.

Tohtoročná výstava s názvom Abstrakcia ako metóda a metafora si za tému zvolila uvažovanie o podobe súčasnej abstrakcie v tvorbe umelcov a umelkýň nastupujúcej generácie. Bienále maľby VI.? ponúkajú pohľad na diela  Kataríny Balúnovej, Rolanda Neupauera, Martina Kudlu, Simony Štulerovej Rity Koszorús, Henriety Kurčíkovej a Martina Lukáča. Prví štyria menovaní umelci sa aj zúčastnili slávnostného otvorenia výstavy.

Súčasná abstrakcie, ktorej východiská súvisia s umením moderny, s avantgardným jazykom geometrie, s teóriami a snahami Bauhausu, ruských konštruktivistov, maľbou Kandinského, Modriana, Maleviča a ďalších, obsahuje v sebe fúziu, protirečenie, ale aj kritické revízie modernistickej abstrakcie najmä v umení 80. rokov. Abstrakcia v maľbe je používaná ako jazyk, teda metóda zobrazenia, spôsob, akým je o svete vypovedané. Na druhej strane je abstrakcia metaforou obrazu sveta, podobenstvom, zobrazenou predstavou v podobe abstraktnej schémy. Výber niekoľkých autorov a autoriek, ktorí sa venujú maľbe, abstrakcii a analýze abstraktnej maľby je vizuálnou esejou k tejto téme, ktorá je v pohybe, otvorená v živom procese umenia. Kurátormi výstavy sú Gabriela Garlatyová a Štefan Balázs. Výstavu si môžete pozrieť do 15. januára 2018.

bienale.JPG

Margaréta Tholtová a jej expresia

V galérii Ganevia sprístupnili  na začiatku decembra výstavu rodáčky z Rim. Soboty Margaréty Tholtovej pomenovanú Z roka na rok. Výstava, ktorú si môžete pozrieť do konca januára 2018, je stručným prierezom doterajšej autorskej tvorby s dominantnou prezentáciou nových obrazov s posledného obdobia.  Kurátorkou výstavy je Gabriela Garlatyová, ktorá hodnotí výtvarníčku ako živelnú a popritom citlivú ženu, čo sa odzrkadľuje aj  v jej tvorbe. Margaréta Tholtová nachádza témy všade vôkol seba, vedie ju intuícia, automatický záznam farbou, či magický realizmus, pocity i emócie. Formou abstrakcie a expresie nám predostiera svoju fantáziu, intuíciu, mystiku, realitu či nadnesenosť, v ktorých dáva možnosť vyznieť mohutnosť farieb a témy. Na výstave sú prítomné aj portréty vsadené do exteriéru, ktorými chce autorka vyjadriť obdiv portrétovanej osobe. Takým je aj portrét Gabriela Viktora Kurillu, ktorý rozvinul jej talent v počiatku detstva a neskorších rokoch. Aj to je prejav vďaky. Rovnako sa to týka portrétu Jána Okolicsányiho, rodáka z Hrachova, ktorý v nej podnietil zmysel pre krásu rastlinstva a kvetenstva. Ako autorka prezradila počas otvorenia výstavy, k jej životu neodmysliteľne patrí roková hudba, pri ktorej relaxuje a ktorá ju dokáže dobiť prepotrebnou energiou.  

tholtová1.JPG

foto: gecse      


 
 

Predmetom mesiaca január sú drumble z 15.-16. storočiaVytlačiť
 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v rámci podujatia „Predmet mesiaca január“ predstaví drumble z obdobia 15. – 16. storočia, objavené počas archeologických výskumov na hrade Širkovce - Kapla a Hodejov. Vystavené budú v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 2. do 31. januára 2018. V zbierkovom fonde archeológia sú evidované  pre archeológiu  netypické zbierkové predmety, hudobné nástroje - drumble. Jedna z prezentovaných drumblí bola objavená počas archeologického výskumu na zaniknutom hrade Širkovce – Kapla, ktorý bol vykonaný v roku 2013, pod vedením archeológa Alexandra Botoša. Druhá drumbľa pochádza z hradu Hodejov, ktorú v roku 1962 objavil Gejza Balaša, počas archeologického výskumu hradu.  Prezentované drumble pochádzajú z obdobia neskorého stredoveku až včasného  novoveku (15. – 16. storočie). Drumble sa vyrábali z kovu, dreva a z kostí. Najstaršie kovové drumble sa objavujú v západnej  Európe už v 12. storočí. Drumble sa na území Slovenska objavujú až v období neskorého stredoveku, približne od 15. storočia. Drumble sa vyskytujú predovšetkým ako archeologické nálezy na stredovekých hradoch, kde sú dokladom zábavy a krátenia si dlhej chvíle hradných posádok.  Drumbľa je lamelkový, prstom rozkmitávaný samozvučný hudobný nástroj. Skladá sa z malého otvoreného kovového rámika, ktorý býva cibuľovitého alebo podkovitého tvaru. Rámik vyúsťuje do dvoch otvorených ramienok, medzi ktorými je umiestnený dlhý oceľový jazýček, ktorý prechádza osou nástroja.  Pri hre na tento hudobný nástroj drží hráč drumbľu jednou rukou tak, aby sa rovnobežné konce opierali o zuby alebo pery hráča. Jazýček drumble vyčnievajúci von z úst hráča tak môže voľne kmitať.  

drumble.JPG

PhDr. Alexander Botoš,  archeológ GMM 


 
 

Stav okresnej kolkárskej ligy po polovici súťažeVytlačiť
 

TABUĽKA DRUŽSTIEV PO 7. KOLE:

 

Por.

Družstvo

Priemer zvale- ných kolkov

Body

1.

BOWLERI

1956

14

2.

MONAL-BBG-HET

1900

12

3.

SKÁLNIČANIA „A“

1870

10

4.

CESTÁRI

1875

8

5.

RC ČERENČANY „A“

1722

6

6.

MESTSKÝ ÚRAD RS

1803

4

7.

SKÁLNIČANIA „B“

1528

2

8.

RC ČERENČANY „B“

1604

0

 

PORADIE NAJÚSPEŠENEJŠÍCH JEDNOTLIVCOV PO 7. KOLE (podľa priemeru zvalených kolkov):

Lesko E. 539, 2. Bodnár G. 532, 3. Kubaliak J. ml. 525, 4. Toporová Z. 510, 5. Antal I. 508,

6. Stopka J. 507, Barto J. 506, 8. Kaločay K. 505, 9. Maňúr T. 503.

 

kolkári.jpg Na snímke 2 družstvá „Reedukačné centrum Čerenčany“ (RC Čerenčany A + B)                                                                                                                                                 

-ar-

 

 


 
 

Natália Gažiová bronzová na turnaji v PoľskuVytlačiť
 

Džudisty Lokomotíva Judo RS cestovali do Poľska na prvú tohtoročnú súťaž.  

Džudisti z Lokomotívy sa v sobotu 13. januára  zúčastnili Medzinárodného turnaja v Poľskom Bielsko Biala. Kvôli veľkému záujmu oddielov zo stredu Európy sa zápasilo na dvanástich tatami.

Náš oddiel reprezentovali dvaja džudisti zo všetkých zúčastnených vyše 1300 pretekárov  z 95 oddielov a ôsmich štátov  Európy – Slovenska, Česka, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny, Chorvátska a Poľska. Tento turnaj je jedným z najväčších v Európe organizovaný pre žiakov a žiačky. Otvorili ho námestník ministra športu a cestovného ruchu Jan Widera, viceprezident Bialsko Biala Waldemar Jedrusiňski a vedúci katedry Telesnej kultúry a športu City Hall Richard Radwan.

Staršia žiačka Natália Gažiová, ktorá štartovala v kategórii U 14 vo váhe do 34 kg, v silne obsadenej hmotnosti skončila na treťom mieste, keď v semifinálovom zápase podľahla kvôli zraneniu poľskej reprezentantke. V súboji o tretie miesto zdolala do 26 sekúnd na ipon tiež poľskú džudistku  a získala bronzovú medailu.  

víťazky U 14 - do 34 kg.jpg

V kategórii  mini žiaci do 29 kg štartoval Maťko Gaži, ktorý prehral v repasáži a v silnej konkurencii skončil na siedmom mieste. Do  poľského Biesko Biala   sprevádzali džudistov tréneri Miloš Gaži  a Lenka Babicová.

Natálka - Lenka  - Maťko.jpg

Za podporu oddielu Lokomotívy ďakujeme mestu Rimavská Sobota,  firme TONI s.r.o. / požiarna ochrana/ p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta  Mišuráková, Ing. Andrik Ludwig  a  ZŠ Š. M. Daxnera – Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Ľubomír Antal,

predseda Lokomotíva Judo Rimavská Sobota


 
 

Slovanistky privítajú hráčky z BrusnaVytlačiť
 

 volejbal1.JPGV sobotu 20. januára o 14:00 hod. sa uskutoční v telocvični ZŠ M. Tompu na sídlisku Západ zápas 12. kola 1. ligy žien vo volejbale.

Súperom rimavskosobotských volejbalistiek VK Slovan Rimavská Sobota bude družstvo na šiestom mieste tabuľky VK Kúpele Brusno. Všetci ste srdečné vítaní. Vstup je voľný.

 


 
 

Mladí futbalisti druhí na turnaji v BardejoveVytlačiť
 

 futbalu9.jpgVýborný úspech dosiahli uplynulý víkend mladí futbalisti MŠK U9 Rimavská Sobota. Tí si na turnaji U9 v Bardejove pod vedením trénera Mareka Valkučáka vybojovali  2. miesto.
Naši chlapci absolvovali takmer celý turnaj bez straty bodu a bez inkasovaného gólu. Skupinovú fázu absolvovali troma výhrami so skóre 14:0. V semifinále porazili domáce mužstvo FK Partizán Bardejov 1:0. Góly dostali až vo finále, kde prehrali s mužstvom SVT Academy Slovakia Vranov tesne 2:1.
Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený Sebastian Balog, hráč MŠK R. Sobota.

Zdroj: MŠK RS

 

 


 
 

Perfektný vstup mužov do nového roka víťazstvom nad lídrom skupinyVytlačiť
 

V sobotu 6. januára sa konalo prvé tohtoročné kolo druhej hokejovej ligy. Muži HKM Rimavská Sobota v ňom privítali na domácom ľade hostí z Humenného. Tento celok sa nachádza na prvom mieste tabuľky so značným náskokom. Vo svojom kádri má veľké mená ako Richard Šechný, Peter Klouda či Peter Bartoš. Posledný menovaný sa zápasu však nezúčastnil. V prvom vzájomnom zápase sme na ľade Humenného podali kvalitný výkon, no súperovi sme podľahli. Do zostavy sa vrátila naša staronová ruská posila Sergey Skvortsov.

hokej humenne1.JPG

Do zápasu vstúpili oba tímy zostra. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú a hralo sa v rýchlom tempe. Prvú vážnu šancu mali na hokejkách už v druhej minúte domáci, no hosťujúci brankár Petro zasiahol. V štvrtej minúte bola Humenčanom ponúknutá presilovka a tí ju využili zásluhou Markuša. Následne hrali dve presilovky domáci, no k vyrovnaniu nedošlo, aj keď si vytvorili mnoho šancí. V 14. minúte hostia zvýšili už na rozdiel dvoch gólov po zásahu Čopáka. Počas celej prvej tretiny boli dominantnejší domáci a vypracovali si viac šancí, no góly dávali hostia. V závere prvého dejstva domáci dokázali skorigovať stav po samostatnej akcii Dmitrieva. V polovici druhej tretiny domáci vyrovnali stav, keď odrazený puk od brankára dorazil Filipiak. O tri minúty sa plné tribúny opäť zatriasli. Dmitriev adresoval presnú prihrávku pred bránu, ktorú Šturmankin s ľahkosťou dotlačil do brány a naklonil vedenie na stranu Rimavskosoboťanov. V úvode tretieho dejstva domáci odskočili už na rozdiel dvoch gólov, keď Buda dotlačil prihrávku Fekiača do brány. S blížiacim sa koncom stúpala nervozita hráčov, čo sa prejavilo v množstve vylúčení. V závere sa hostia ešte snažili vyrovnať stav, no ich prílišnú snahu využili dvaja Soboťania Ján Slovák a Artem Dmitiev, ktorí sami ušli do útočného pásma a brankára hostí úplne rozobrali. O ''čerešničku na torte'' sa v poslednej minúte postarali Nociar a Ondrej šarvátkou. Rimavská Sobota tak zaznamenala dôležité víťazstvo nad lídrom skupiny a stále ťahá šnúru domácich víťazstiev bez prehry. 

hokej humenne3.JPG

Obrovské poďakovanie patrí divákom, ktorí prišli v rekordnom počte a vytvorili fantastickú atmosféru, ktorá určite pomohla k triumfu našich chlapcov. Tí sa im odvďačil naozaj kvalitným výkonom a perfektnou hrou oboch mužstiev. Divákom sme rozdali aj povianočné darčeky. Traja z nich si zastrieľali v našej tradičnej súťaži a ďalším sme odovzdali permanentky na Kurinec. 

Muži HKM sa momentálne nachádzajú na tretej priečke tabuľky za Humenným a Martinom aj napriek stále otvorenému zápasu s Liptovským Mikulášom. Veríme, že rozhodnutie o tomto zápase padne už v najbližších dňoch. Už o týždeň naši chlapci cestujú práve na zápas do Liptovského Mikuláša. O ďalší týždeň sa koná Zápas hviezd druhej ligy. V poslednom kole privítame na domácom ľade zahraničného účastníka ligy KH 58 Sanok. Zápas je naplánovaný na 27.1. o 17:30. Všetkých priaznivcov srdečne pozývame. 

hokej humenne2.JPG

HKM Rimavská Sobota - MHK Humenné 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)

Góly HKM: 19. Dmitriev (Šturmankin, Škantár), 30. Filipiak (J. Slovák, Šagát), 33. Šturmankin (Dmitriev, Skvortsov), 44. Buda (Fekiač, Zorvan), 59. J. Slovák (Dmitriev, Domaev) 

Strely: 61:32. 

Vylúčenia: 11:11, navyše J. Slovák 10 min. OT za nešportové správanie sa, Ondrej 5+DKZ za bitku, Nociar 5+DKZ za bitku. 

Presilovky: 0:1. 

Oslabenia: 0:0. 

Rozhodovali: Jurko - Hovan, Lukáč. Diváci: 450

Zostava HKM: Križan - M. Slovák, Nociar, Matúška, Škantár, Heckl, Šturmankin - Filipiak, J. Slovák, Šagát - Dmitriev, Skvortsov, Domaev - Fekiač, Buda, Zorvan - Kulíšek, Juraštík.

Marek Hanzel, HKM Rimavská Sobota


 
 

Lukostrelci LK Bašta bilancovaliVytlačiť
 

Prešiel ďalší rok a pre členov lukostreleckého klubu Bašta je tu opäť čas bilancovania. Tak teda nech za nás prehovoria čísla a  dosiahnuté výsledky. Lukostrelci nášho oddielu získali v roku 2017 na rôznych súťažiach u nás doma, v Maďarskej republike, v Českej republike, v Poľsku aj Rakúsku spolu 74 zlatých, 26 strieborných a 18 bronzových medailí. Tento rok sa členovia nášho klubu už po druhýkrát zúčastnili  majstrovstiev Európy HDH-IAA, na stredoslovenskom  pohári, na slovenskom pohári SLA a na Bükk pohári.

Podrobný sumár dosiahnutých výsledkov jednotlivých členov za rok 2017 si môžete prezrieť v našich výsledkoch.

tabulka-LK-Basta.jpg

Touto cestou sa chceme poďakovať našim sponzorom !

V roku 2018 plánujeme reprezentovať náš klub a naše mesto na nasledujúcich súťažiach:

Halové majstrovstvá sveta 3D – WCH HDH-IAA

Slovenský pohár WA 7 kôl  - Slovenská lukostrelecká asociácia

Majstrovstvá sveta 3D –  HDH-IAA

Medzinárodné majstrovstvá HDH-IAA Slovenskej republiky

Stredoslovenský pohár - 6 kôl

Bükk pohár - 3 kolá

Zdroj:  Lukostrelecký Klub Bašta 


 
 

Alex Tamáši preukázal svoje kvality aj na hokejových MS do dvadsať rokovVytlačiť
 

V uplynulých dňoch sa v americkom Buffale konali Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 20 rokov. Na tomto turnaji mala zastúpenie aj slovenská reprezentácia, v ktorej kádri sa nachádzal aj úspešný mladý Rimavskosoboťan Alex Tamáši.

 alex tamasi.jpegAlex minulý rok po prvýkrát pôsobil v seniorskom hokeji a rovno v extraligovej Banskej Bystrici, s ktorou sa v závere sezóny mohol tešiť z titulu majstra Slovenska. Aj túto sezónu začal s mužmi Banskej Bystrice, no už v jej úvode bol preradený po dohode oboch trénerov do projektu HK ORANGE 20, kde sa práve so svojimi rovesníkmi pripravoval na majstrovstvá sveta juniorov, a kde mal aj vyšší icetime ako v Banskej Bystrici. Dvadsiatka postupne hrávala zápasy s tímami extraligy a prvej ligy.

ms 20.jpg

Pár týždňov pred začiatkom majstrovstiev sveta tréner slovenskej dvadsiatky Ernest Bokroš zverejnil zoznam hráčov, ktorí pocestujú na prípravný kemp do Ameriky. Medzi nimi sa nachádzal aj Alex Tamáši. Chlapci počas prípravy absolvovali niekoľko tréningov a aj dva prípravné zápasy. Alexovi na získanie miestenky v tíme stačilo odohrať prvý z dvojice zápasov, v ktorom Slovensko zdolalo Bielorusko a Alex si pripísal asistenciu. Do druhého prípravného súboja s Ruskom už nenastúpil a plne sa pripravoval na majstrovstvá. Turnaj začal na druhý sviatok vianočný, a tak chlapci strávili v Amerike aj Vianoce. Na prvý zápas nastúpili až v druhý hrací deň a ich súperom bola Kanada, ktorej podľahli 0:6. Ani ich ďalší súper nebol zo súdka jednoduchých. Naši tentoraz vyzvali domácu Ameriku. V tomto zápase slovenská dvadsiatka spôsobila senzáciu, keď obhajcu titulu zdolala 3:2. Alex mal v zápase niekoľko pekných akcií, no na bod stále čakal. Ten prišiel hneď v ďalšom zápase s Fínskom. Síce sme ho prehrali 5:2, no Alex zariadil vyrovnanie na 1:1, keď adresoval nádhernú prihrávku zakončujúcemu Bodákovi. V tomto zápase Alex naozaj ukázal svoju kvalitu a aj to, že miesto v tíme mu zaslúžene patrí. Nečudo, že  bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu spomedzi Slovenska. Posledný zápas skupiny bol povinnou jazdou, ak chceli naši chlapci pomýšľať na štvrťfinále. Zápas s Dánskom sme nezačali najlepšie, keď sme hneď v úvode inkasovali gól, ktorý ani nemal platiť. No naši chlapci sa nenechali zaskočiť, zápas vzali do vlastných rúk a nakoniec sa tešili z víťazstva 5:1 i postupu do štvrťfinále. Aj v tomto zápase si Alex navýšil bodové konto, keď prihrával na gól Romanovi. V základnej skupine sme sa umiestnili na štvrtej priečke a našim súperom vo štvrťfinále sa stalo obávané Švédsko. S týmto súperom nemáme najlepšiu bilanciu víťazstiev a veľmi často ho získavame do bojov o semifinále. Ale práve proti Švédsku sa naši mladíci v roku 2015 postarali o bronzové medaily. O podobnú senzáciu sa chcel postarať aj náš terajší tím, no bohužiaľ sa im to nepodarilo. Semifinále nám ušlo len o malý chĺpok, keď sme Švédsku podľahli tesne 2:3. V istých častiach zápasu sme hrali so Švédskom naozaj vyrovnanú partiu, no kvalita bola na strane súpera. Aj keď nechýbalo veľa, aby sa zápas dostal minimálne do predĺženia. Alex Tamáši už svoje bodové konto nenavýšil, no ukázal naozaj kvalitný výkon tak ako počas celého turnaja. Postupne si vytvoril v tíme pozíciu jeho ťahúňa, keď sa na ľade ukazoval aj počas presiloviek a oslabení ako center druhej formácie. Tréner Bokroš mu počas celého turnaja dával mnoho príležitostí aby sa ukázal. Veríme, že si Alexovu snahu všimol aj nejaký skaut NHL a v najbližšom drafte možno zaznie aj jeho meno.

World_Juniors_Slovakia_US_Hockey_76833-2462cd0a067446b4babfb240794ced0b.jpg

Alexovi ďalej prajeme veľa zdravia a do klubovej sezóny hlavne športových úspechov, aby aj tam pokračoval v podobnom duchu. Dúfame, že ho v drese s dvojkrížom na hrudi ešte uvidíme, no už nie ako juniora, ale v A-tíme Slovenska.

Marek Hanzel, 

HKM Rimavská Sobota

foto: hockeyslovakia.sk 


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

ďalšie dni

Piatok 19.1. - 28.2.
Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota
047/ 563 43 32
Piatok 19.1. - 28.2.
Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota
047/ 321 44 13

dnes je: 19.1.2018

meniny má: Drahomíra, Mário

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka