Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Staré – Nové v Mestskej galériiVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota v spolupráci s DOMOM FOTOGRAFIE a GALÉRIOU UMELCOV SPIŠA v Spišskej Novej Vsi – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja vás a vašich priateľov pozýva na výstavu Staré – Nové, ktorá je sprístupnená od 6. 3. 2017 v priestoroch galérie na Hlavnom námestí.

Autorka a kurátorka projektu: Mgr. Lucia Benická

Odborná spolupráca: Mgr. Ivana Lojan Pástorová – DF, Mgr. Lenka Králová – GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Betková

Výstava cca 100 vybraných fotografických diel od 31 autorov zo 6 krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Rusko, USA, Veľká Británia) v kurátorskej koncepcii Lucie Benickej interpretuje staré fototechniky v novom experimente, ako aj recykláciu materiálu “starého na nové”.

Potrvá do 21. apríla 2017.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vystavujúci autori: Gabriel Kosmály, Víťo Krejčí, Jirek Šigut, Tomáš Agat Błońsky, Kataríny Hudačinová, Robo Kočan, Jaroslav Malík, Jozef Sedlák, Denis Davidov, Małgorzata Duśko, David Koronthály, Wojciech Korzonek, Marcin Materniak, Patrícia Matiová, Anna Mazur, Ivo Miko, Katarzyna Nowak, Krzysztof Olszewski, Natalia Reznik, Anne Wood Shirley, Marián Švorc, Edina Ester Valentová, Marta Veintour, Martin Wolek, Suzanne Pastor, Magdalena Przybylowska, Oto Skalický, Zuzana Pustaiová, Ivana Ďurkáčová, Ján Skaličan, Ľuboš Kotlár.

Výstava  uvádza autorské profily ôsmych etablovaných fotografov versus výbery experimentálnych diel viacerých domácich a zahraničných autorov z archívu Domu fotografie (foto-plastiky, fotogravúry, tlače na rôzne povrchy, recyklácia a pod.),  z archívu Školy kreatívnej fotografie pri Krakovskej umeleckej škole v Poľsku (výber gumotlačí) a ukážky formou slide-show z experimentálnych postupov na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave.  Autorka a kurátorka výstavy Mgr. Lucia Benická hovorí: “V celkovom objeme cca 100 vybraných fotografických diel  od 31 autorov zo 6 krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Rusko, USA, Veľká Británia) je výstava ojedinelou konfrontáciou práce s “chémiou”, ako aj s novými technologickými postupmi, nadväzujúcimi na staré fototechniky a autorské experimenty s materiálom. Fascinujúce sú diela, realizované autentickými autorskými technikami, napríklad v tvorbe Gabriela Kosmályho, Víťa Krejčího (štruktáže) alebo Jirka Šiguta (“naturálne” odtlačky). Camera obscura, fotogramy a rôzne formy experimentov nájdeme v dielach Tomáša Agata Błońskeho, Kataríny Hudačinovej, Roba Kočana, Jaroslava Malíka a Jozefa Sedláka. Pozoruhodné sú experimenty v dielach z archívu Domu fotografie, ktoré prezentujú fotografie a objekty od 17 autorov z rôznych krajín:  Denis Davidov, Małgorzata Duśko, David Koron-thály, Wojciech Korzonek, Marcin Materniak, Patrícia Matiová, Anna Mazur, Ivo Miko, Katarzyna Nowak, Krzysztof Olszewski, Natalia Reznik, Anne Wood Shirley, Marián Švorc, Edina Ester Valentová, Marta Veintour, Martin Wolek. Osobitne spomeniem fotografické plastiky – “knihy” americkej autorky Suzanne Pastor, ktorá sa skoro desať rokov podieľala na lektorovaní fotografických dielní Domu fotografie.
Na výstave je zastúpená aj Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave ukážkami experimentálnych diel šiestich autorov zo Slovenska a Poľska formou kolektívnych, či individuálnych diel: Magdalena Przybylowska, Oto Skalický, Zuzana Pustaiová, projekt Cibuľa: Ivana Ďurkáčová, Ján Skaličan, Ľuboš Kotlár.”

                                                                 Mestská galéria Rimavská Sobota

                                                              otvorené pondelok – piatok, 9.00 - 17.00 hod. 


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok2915graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka