Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Cesta do Londýna bola naším snom Vytlačiť
 

Vokálna skupina MYSTIC CHOIR, ktorá pôsobí pri Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote, práve v týchto dňoch absolvovala koncertnú šnúru po Londýne.

Táto ambiciózna skupina vznikla 17. novembra 2014 a prvé úspechy už má za sebou aj v medzinárodnom meradle. To, že sny sa dajú plniť, sú toho sami dôkazom. Súbor prezentuje hudobný štýl, ktorý spája populárnu hudbu s klasickou. Repertoár tvoria skladby svetovej hudobnej scény. Zbor získal v roku 2015 významné ocenenia na medzinárodnej súťaži Bratislava Cantat I. - dve „strieborné pásma“ v kategórii Ľudové piesne a cappella a Hudobné divadlo. V októbri 2016 sa členovia  zúčastnili medzinárodného hudobného workshopu pri Wroclave v Poľsku, kde mali možnosť aj koncertovať.

Už v lete 2016 sa pošuškávalo, že by nás radi videli vystupovať naši krajania v Londýne.  V septembri, keď sa začal nový školský rok a my sme pokračovali v nácvikoch, boli k dispozícii akciové letenky do tejto lákavej destinácie. Dlho sme neváhali s rozhodovaním a naplánovali sme cestu v čase jarných prázdnin, aby študenti vymeškali čo najmenej hodín. Občianske združenie artRIS nám poskytlo zálohu na kúpu leteniek, ktorú sme potom od septembra do februára splácali po 10 eur mesačne. Takže cesta bola financovaná z vlastného vrecka každého účastníka.
       Do Londýna vycestovalo 11 spevákov vokálnej skupiny a dvaja rodinní príslušníci, ktorí mali rôzne asistenčné úlohy počas vystúpení: kamerovanie, fotenie, moderovanie a podobne.

Mali sme dohodnuté tri koncerty v jeden deň, v nedeľu 26.2. S našou umeleckou vedúcou Jankou Dobrockou sme vedeli, že to bude náročné aj kvôli vzdialenostným presunom po Londýne, ale chceli sme využiť každú príležitosť. Ráno sme vystúpili v nemeckom kostole, kde bola celá omša postavená podľa nášho repertoáru. Poobede sme to rozbalili v slovenskom kostole pre našich krajanov. A večer nás čakalo posledné vystúpenie v reštaurácii, kde sa stretávajú Slováci, Česi, Poliaci a iné národnosti.

      Celý náš repertoár bolo treba vynoviť. Kvôli vystúpeniam v kostole sme nacvičili nové sakrálne a gospelové piesne. Niektoré staršie skladby bolo treba oprášiť a docvičiť a samozrejme nemohli chýbať ani slovenské ľudovky.  Všetko sme spievali štýlom a cappella, teda bez hudobných nástrojov, len pri niektorých rytmických skladbách sme si pomáhali s cajonom. Náročné sakrálne skladby dirigovala Janka Dobrocká, aby dynamika bola ešte výraznejšia.

V Londýne sme strávili štyri dni. Práve preto  sme zorganizovali všetky vystúpenia na jeden deň, aby zostal čas na výlety, pamätihodnosti i nákupy.  Videli sme toho veľa. Pohybovali sme sa v skupinkách, vždy podľa záujmu, kto čo chcel navštíviť.

V plnení našich snov budeme aj naďalej pokračovať. Už teraz sa tešíme na ďalšie zahraničné cesty. V prípravnej fáze je letné sústredenie s koncertovaním v Chorvátsku pri mori a možno tento rok stihneme aj niečo iné. Záleží to hlavne od financií, od schválenia projektov, ktoré pre nás občianske združenie artRIS píše.

Koncerty a vystúpenia budú aj na Slovensku, v regióne i mimo neho. Každý mesiac budeme koncertovať v inom kúte regiónu, začneme hneď po Veľkej noci. V máji nás môžete vidieť v rimavskosobotskom Dome kultúry na koncerte ZUŠ, pri ktorej pôsobíme. Všetky informácie o koncertoch nájdete v našej skupine na Facebooku.

Na záver sa chcem poďakovať pánovi riaditeľovi ZUŠ Marianovi Lackovi, ktorý zabezpečil prevoz na letisko v Košiciach a naspäť domov. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na splnení tohto malého sna a členom súboru, že sme to spolu úspešne zvládli.

                                                                                Ing. Helena Danišová

                                                                  manažérka MYSTIC CHOIR


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 27.5.2018

meniny má: Iveta

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka