Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Informatívna správa o vydávaní mestských novínVytlačiť
 

Ďalším bodom rokovania bola aj Informatívna správa o vydávaní mestských novín- Gemerské zvesti/Gömöri Hírlap. Predložil ju primátor mesta JUDr. J. Šimko. Tento bod bol zahrnutý do rokovania z dôvodu hodnotenie novín organizáciou Transparency International Slovensko /TIS/. Primátor informoval, že na zasadnutie pozval aj predstaviteľov tejto organizácie, no nikto sa nedostavil. Poslanci obdržali kópie strán všetkých piatich hodnotených čísel novín.

K hodnoteniu zaujala stanovisko aj Redakčná rada novín. Konštatuje v ňom, že dané hodnotenie vníma ako neobjektívne a uvádza aj konkrétne dôvody: TIS neakceptovala skratku dlhoročného redaktora novín -fr-, všetky články podpísané danou skratkou vyhodnotila ako anonymné a novinám neoprávnene odčítala body. Ďalej poukázala na to, že všetkých päť čísel hodnotila TIS takmer úplne rovnakým textom, pričom takým istým textom hodnotila aj mnohé ďalšie noviny z iných miest Slovenska.

TIS novinám vytýka aj to, že dávajú málo priestoru alternatívnym názorom. Predseda redakčnej rady JUDr. Š. Szántó informoval, že každý, kto poskytol článok, dostal v novinách priestor na jeho uverejnenie. Členka redakčnej rady JUDr. A. Andrášiová informovala, že zo strany redakčnej rady nedochádza k žiadnemu ovplyvňovaniu výberu článkov.

Primátor mesta sa vyjadril: „Zo strany TIS je to neobjektívne hodnotenie.“ 

Primátor ďalej povedal na margo TV Markíza / štáb bol prítomný aj na zastupiteľstve/ v súvislosti s jej reportážou o hodnotení novín a s vyjadrením redaktora, že "Primátor si na nás nenašiel čas,“ že z TV Markíza ho vtedy nikto nekontaktoval.

Zároveň dodal, že za hodnotenie novín TIS istá miestna internetová stránka špinila vedenie mesta niekoľko týždňov. Opýtal sa: „Aká je vierohodnosť g.....sk, keď sme vás nachytali na klamstvách?“

K téme sa rozprúdila diskusia, v rámci ktorej odznelo: 

Ing. Z. Bán: „Myslím si, že noviny majú opodstatnenie. Sú medzi nami ľudia, ktorí by prostredníctvom nich chceli prezentovať svoje názory.“ Občanov zároveň vyzval, aby svoje názory a postrehy do novín posielali. 

Ing. Z. Cziprusz sa vyjadril, že TIS podľa neho hodnotila úplne iné noviny než GZ a skonštatoval, že noviny sú štandardné. Zároveň navrhol rozšíriť redakčnú radu o dvoch poslancov. 

Mgr. V. Vaš: „TIS môže byť tiež omylná organizácia. Možno sa pri hodnotení GZ pomýlili.

Noviny sa zlepšujú.“

JUDr. Š. Baláž: „Hodnotiť obsah GZ/GH majú právo obyvatelia, občania mesta. Nikto iný na to nemá morálne právo.“

PaedDr. J. Sojka: „Vtedy keď sme prijali opätovné vydávanie novín, sme chceli, aby to bolo len informačné periodikum. Navrhol: „Diskutujme o tom, ako efektívnejšie osloviť obyvateľov mesta.“

Mgr. T. Sliva: „Noviny síce môžu byť nástrojom politického boja, no do dnešného dňa som si nevšimol, že by boli zneužité z hľadiska politickej propagandy. Noviny prispievajú k informovanosti v meste.“

Ing. E. Klaubert vyjadril názor, že noviny by mali byť simultánne.

MsZ zobralo na vedomie predmetnú Informatívnu správu, aj s pripomienkami poslancov, a súhlasilo so stanoviskom Redakčnej rady. Hlasovalo sa aj o návrhu na zrušenie novín. Za ich zrušenie boli títo piati poslanci: Miroslav Bitala, Eva Bornyová, Ivan Hazucha, Erik Klaubert a Július Sojka. Uvedený návrh neprešiel a mestské noviny tak fungujú aj naďalej, ako dvojtýždenník s nákladom 9 000 ks.

                                                                                     -red-


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok2915graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka