Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Kolo, kolo mlynské...Vytlačiť
 

Z histórie mlynárstva a mlynov v regióne Gemer- Malohont

Ján Aláč

Oľga Bodorová

Ľudmila Pulišová

Kto by nepoznal známu slovenskú riekanku...

Osievame múčku, v slamenom klobúčku,

keď naosievame, mlynárovi dáme.

A čo zvýši, to Mariši,

čo ostane, to Zuzane.

         Mlynárstvo patrilo v minulosti k bežnej súčasti života ľudí... Mlyny boli tak bežné a pritom tak výnimočné. Prosté a pritom skoro každý unikátny. Vodné mlyny sú nostalgickou spomienkou na minulosť, kedy bol život človeka výrazne previazaný s rytmom prírody. Tie, ktoré pretrvali dodnes, pôsobia svojou architektúrou, svojim zakomponovaním do terénu, ale i vnútornou priestorovou štruktúrou  mimoriadne zaujímavo a pre niekoho určite i tajuplne. Čarovne pôsobia aj fotografie, zachytávajúce jednotlivé mlyny v ich najlepších časoch. Sú spomienkou na minulosť, ktorá sa stratila, no predsa sa z nej čosi zachovalo.

Vydanie knihy Kolo, kolo mlynské... je pokračovaním jednej z aktivít, realizovanej v rámci projektu rekonštrukcie vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach, ktorou bol etnografický prieskum zameraný na zdokumentovanie histórie mlynárskeho remesla a niekoľkých mlynov v regióne Gemer- Malohont. Na jeho spracovaní sa podieľali pracovníci Gemersko- malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktorí informácie zo zhromaždenej literatúry a prieskumu jednotlivých mlynov obohatili o osobné spomienky a zážitky bývalých mlynárov alebo ich potomkov... Dobrovoľníci Občianskeho združenia OZVENY Hrachovo

        V tejto zaujímavej knižnej publikácii autorov: Ján Aláč, Oľga Bodorová, Ľudmila Pulišová nájdete podrobný opis mlynov v jednotlivých lokalitách regiónu, informácie o Cechoch mlynárov, zmienky o dobrých a zlých mlynoch, o mlynoch na hornú a spodnú vodu, o postupnom zániku mlynov, Mlynárstvo v zbierkovom fonde Gemersko- malohontského múzea, ďalej Mlyny a mlynárov v prísloviach a porekadlách, piesne o mlynoch a mlynároch a tiež bohatú obrazovú prílohu.

Najstaršie zmienky o mlynoch:

z roku 1293 o mlyne v Chanave a z roku 1298 o mlyne v Dubovci

Dodnes zachované mlynské koleso:

V Zelenom mlyne v Ožďanoch na rieke Suchá

Najkrajší a najreprezentatívnejší mlyn:

Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach na rieke Rimava

Sídla s najväčším počtom mlynov:

Rimavská Sobota- 3 mlyny

Tisovec- 3 mlyny

Klenovec- 3 mlyny

Mlyny a mlynári v prísloviach a porekadlách:

Kto prv príde, ten prv melie.

Nie je každý mlynár, čo zamúčený klobúk nosí.

Dva tvrdé kamene nemelú dobre.

Tak mu je dobre ako mlynárovej sliepke.

Keď kameň melie, múka bude, keď jazyk melie, bieda bude.

          Minulosť a súčasnosť vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach

Mlyn vo Veľkých Teriakovciach bol postavený okolo roku 1800 na pravom brehu rieky Rimava v prevažujúcom klasicistickom slohu. Je to jediný mlyn v Gemeri- Malohonte, zapísaný v Ústrednom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. V Malohonte ide o najstarší dodnes zachovaný mlyn, na ktorom sa jeho pôvodná podoba z väčšej časti uchovala až dodnes. Stojí už viac než 200 rokov, z toho na účel, pre ktorý bol postavený, slúžil viac než 160 rokov. Z vodných mlynov, ktoré v tomto priestore pretrvali až do súčasnosti, ide o najrozsiahlejší objekt.

        Knihu vydalo vydavateľstvo Oz. OZVENY v roku 2012. Môžete si ju kúpiť v Turistickom informačnom centre v Rimavskej Sobote.

                                                                                                     A. Vörösová


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok2915graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka