Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Oslávili sme Medzinárodný deň RómovVytlačiť
 

8. apríl bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU) za Medzinárodný deň Rómov. Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn.

Rómovia 8.jpg
 

Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od 7 do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrana a podpora ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.

Rómovia.jpg

Dňa 7. apríla sa v divadelnej sále MsKS konala interaktívna diskusia pre žiakov a študentov a tiež bohatý kultúrny program pre širokú verejnosť, spojený s odovzdaním ocenení štyrom rómskym osobnostiam v rámci Banskobystrického kraja. Súčasťou osláv bola aj výstava výtvarných diel viacerých autorov, medzi nimi aj Vojtecha Kokényho a výstava fotografií zo života Rómov v minulosti a v súčasnosti.

Fotogaléria z osláv:

Rómovia 1.jpg

Rómovia 6.jpg

Rómovia 12.jpgRómovia 11.jpg

 

Rómovia 10.jpgRómovia 13.jpgRómovia 14.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           -red-


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok2915graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka