Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Rozhovor s Júliusom Molitorisom... nielen o Gemerských zvestiachVytlačiť
 

Gemerské zvesti vychádzajú od roku 1970. Ich prvé obdobie poznačila normalizácia spoločnosti pod vedením komunistickej strany, ktorá uplatňovala svoju vedúcu úlohu vo všetkých oblastiach života, predovšetkým v novinách, čo sa prejavilo aj v Gemerských zvestiach na ich obsahu a zameraní článkov. Po demokratickom prevrate roku 1989 došlo k ich transformácii, k premene na občiansky a demokratický týždenník. O tomto poslednom období Gemerských zvestí sme sa porozprávali s Mgr. Júliusom Molitorisom (1927), ktorý pracoval v redakcii Gemerských zvestí v deväťdesiatych rokoch.

 

Molitoris.jpgV rokoch po 2. svetovej vojne ste pôsobili vo viacerých knižných vydavateľstvách v Bratislave, v poslednom období vo vydavateľstve Obzor, ktorý vydával aj časopisy. Keď ste v roku 1990 odišli do dôchodku, prešli ste pracovať ako redaktor do Gemerských zvestí v Rimavskej Sobote. Aké máte spomienky na toto obdobie?

     – Spočiatku som bol len dopisovateľ. Spolupracoval som s PhDr. P. Lebovičom, ktorý bol šéfredaktor. Sledoval som, ako Gemerským zvestiam dával nový, demokratický obsah. Bolo to veľmi zaujímavé. Oslovilo ma to. Dlhšie obdobie som bol ich pravidelným prispievateľom. Keď vznikli Gemerské zvesti plus ako okresné noviny, ktorých majiteľom sa stal JUDr. Ján Čillík, bol som redaktorom. Redakcia bola dobre personálne obsadená. Vytvorilo sa tam tvorivé, súťaživé a podnetné prostredie. Spoločnosť prechádzala veľkými zmenami nielen v politike a hospodárstve, ale aj v kultúre, osvete a školstve. Veľký Rimavskosobotský okres nebol výnimkou. Každý deň sa tu udiali zaujímavé udalosti a zmeny.

     Akým témam ste sa venovali?

– Písal som predovšetkým o vzniku občianskej samosprávy v obciach a mestách, o činnosti obecných a mestských zastupiteľstiev. Pravidelne mesačne som chodil na zasadnutia mestského zastupiteľstva v Hnúšti, prinášali sme správy o činnosti Združenia miest a obcí Gemera. Chodil som na reportáže do obcí v okolí okresného mesta. Písal som o ich premene, zveľaďovaní a skrášľovaní. Obce za socializmu boli zanedbané, životné prostredie bolo zlé, škodlivé zdraviu občanov. Nevyhýbali sme sa ani nedostatkom, ktoré prinášalo nové  spoločenské zriadenie, uverejňovali sme „čiernu kroniku“, kritiku, články o podvodoch, ktoré sa vyskytovali. Veľa sme referovali o rozvoji kultúry, o folklóre a školstve, ako aj o návrhoch na nové administratívne usporiadanie republiky, o krajoch alebo župách, a o tom, ako sa to dotýkalo nášho okresu.

     V roku 2014 ste vydali publikáciu Demokratický prevrat roku 1989 v Klenovci. Ako to súviselo s Vašou redakčnou činnosťou?

     – Pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie som v obecných novinách v Klenovci publikoval štyri články o tejto udalosti, ktoré som neskôr rozšíril a vydal v osobitnej brožúre. Publikácia vyšla v spolupráci s obcou. Pomáhali mi v tom štyria priami účastníci prevratu v Klenovci. Vydal som ju preto, aby som rozptýlil názory, že v roku 1989 u nás na vidieku nebola žiadna Nežná revolúcia, že to bola len česká záležitosť a zbytočné „vystúpenie“ mládeže, najmä vysokoškolákov. Demokratický prevrat v roku 1989 je v novodobej histórii slovenských dejín významná udalosť. Pád komunizmu, zánik ZSSR a jeho satelitných štátov otriasol celou Európou a zmenil jej mapu.

Kniha- Molitoris.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Na záver rozhovoru dovoľte ešte niekoľko osobných otázok: Venujete sa ešte stále publikačnej činnosti, a čo si myslíte o tom, že elektronické médiá postupne vytláčajú printové noviny a časopisy?

  • Písaniu sa venujem stále, ale už v menšom rozsahu. Prispieval som do dvojtýždenníka SZPB Bojovník, ale od roku 2014 začal šéfredaktor uverejňovať neoverené správy a články z internetu, obsahujúce konšpiračné teórie a zahraničnú propagandu, preto som prestal s nimi spolupracovať. Ostali mi len Klenovské noviny. Je to dvojmesačník, ale prispievam tam článkami z histórie obce a 2. svetovej vojny. Viac sa zaoberám regionálnou históriou. Zostavil som niekoľko propagačných materiálov: SNP v Malohonte, Cesta SNP Gemerom-Malohontom, Bojisko SNP pri Rimavskej Bani a ďalšie. Čo sa týka elektronických médií, máte pravdu, že vytláčajú printové médiá, ale tie podľa môjho názoru nezaniknú, len budú musieť zmeniť svoje zameranie, rozsah a periodicitu. Podľa toho ani Gemerské zvesti by nemali zaniknúť. Sú potrebné, prinášajú čitateľom cenné informácie z diania v meste.

 

Ďakujem za zaujímavý rozhovor.

                                                                                         A. Vörösová

                                                                                         Foto: Július Molitoris


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 22.5.2018

meniny má: Júlia, Juliana

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka