Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Dospelí opäť hrali pre detiVytlačiť
 

Divadelnou eufóriou žil začiatkom júna tunajší dom kultúry. Približne 90 priaznivcov ochotníckeho divadla sa tu 1.- 3. júna stretlo na 26. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla pre dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2017.

Počas troch dní ponúklo šesť súťažných inscenácií na divadelných doskách pestrú zmes žánrov, tém a poetík. Vyhlasovateľom a zároveň odborným garantom bolo Národné osvetové centrum v Bratislave. Organizačne sa na súťaži podieľalo Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote, spoluusporiadateľom bola tunajšia základná umelecká škola. Celé podujatie sa konalo pod záštitou  primátora mesta Rim. Sobota Jozefa Šimka s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

V tomto roku sa na divadelných doskách Domu kultúry predstavilo 6 súborov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských kôl. Divadelníci k nám zavítali z Revúcej, Zvolena, Košíc, Prievidzi, Vrábeľ či Bratislavy. Výkony jednotlivých súborov hodnotila odborným okom porota zložená z predsedu PhD. Ľubomíra Šárika a členov, pedagóga MgA. Jána Hyžu z Bratislavy a Viedne a scénografa Mgr. Dušana Krnáča zo Zvolena. 

deti3.JPG

Prvé miesto a Cenu primátora mesta získalo Modré divadlo z Vrábeľ s inscenáciou More vo fľaši a ako víťazný kolektív postupuje na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Tento divadelný súbor získal aj Cenu detskej poroty  - Agora fórum. Druhé miesto a Cena Noc putovala divadelnému súboru Gong z Bratislavy za inscenáciu Popoluška. Tretie miesto a Cenu MsKS získalo sociálne divadlo Hopi Hope z Košíc za inscenáciu Kráska a zviera. Cenu Fondu na podporu umenia získalo Divadlo „A“ a Divadlo Shanti, o.z z Prievidze za hudobno-scénické stvárnenie témy. Na slávnosotnom odovzdávaní osenení sa zúčastnil aj viceprimátor mesta Ladislav Rigó. 

deti 5.JPG

 „Hoci tohtoročná prehliadka divadiel oproti iným ročníkom nemala nejaké vrcholné predstavenie, no stále si udržala nadpriemernosť. V tomto roku sa prehliadky zúčastnilo síce menej súborov, no tie, ktoré súťažili, patria k špičke divadelnej tvorby dospelých pre deti, čo bolo vidieť najmä v tom, ako pracujú s témami,“ zhodnotil podujatie predseda poroty Ľ. Šárik

deti2.JPG

Spestrením boli predstavenia troch hosťujúcich divadiel. Na tunajšie nádvorie Čierneho orla tak zavítala Pipi Dlhá Pančucha, najmenší sa bavili pri rozprávke Čin-Čin a bábkové divadlo pre dospelých Hnubadlo z Hnúšte sa predstavilo bábkovou paródiou Don Šajn.

deti.JPG

Okrem súťažných častí pripravili organizátori pre účinkujúcich aj zaujímavé semináre či workshop a spoločne navštívili vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach, gotický kostol v Malých Teriakovciach a rozhľadňu v Maginhrade.

-red- foto: Attila Gecse


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 22.5.2018

meniny má: Júlia, Juliana

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka