Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať

Falconisti majstrami PoľskaVytlačiť

10. - 11. júna sa uskutočnili vo Varšave otvorené majstrovstvá Poľska v chanbare. Zhostil sa ich domáci klub Warszawskie Centrum Karate, ktorý združuje viaceré bojové umenia. Na tomto otvorenom šampionáte sa zúčastnilo spolu približne 70 chanbaristov, z ktorých bolo 50 detí a 19 dospelých. Prišli športovci z celého Poľska, Nemecka a Slovenska. Otvorené boli rôzne kategórie detí a dospelých. Deti súťažili v dvoch disciplínach (krátky meč a dva meče) a dospelý až v piatich. Za rimavskosobotský klub Falcon TKD RS nastúpilo na tatami v sobotu popoludní päť detí.  Napriek dlhej a náročnej ceste (630 km) sa deťom darilo veľmi dobre. Oliver Roško (11 r.) si vybojoval prvé miesto v disciplíne krátky meč.  V jeho kategórii, kde boli spojení chlapci aj dievčatá, sa predstavilo 7 chanbaristov. Tereza Ďuricová (14r.) si vybojovala jedno prvé (krátky meč) a jedno druhé miesto (dva meče), keď porazila aj nemecké reprezentantky. Laura Dávidová (13 r.) tiež nezaostala. Vo finále krátkeho meča podľahla len svojej klubovej kamarátke Tereze Ďuricovej a v disciplíne dvoch mečov si odniesla krásne tretie miesto, keď aj ona porazila nemeckú reprezentantku. Lucia Laššáková (14r.) aj napriek zraneniu podala bojovný výkon a  s krátkym mečom skončila na 5. mieste. Michal György (9 r.) bojoval tiež príkladne. S krátkym mečom sa prebojoval do 2.kola, kde trošku nešťastne prehral proti poľskému chanbaristovi a obsadil konečné 5. - 8. miesto.

V nedeľu súťažili dospelí (seniori) v otvorenej kategórii bez rozdielu pásov. Na tatami nastúpilo 16 chanbaristov a 3 chanbaristky. Konkurencia bola na vysokej úrovni, keďže tu súťažili aj medailisti z majstrovstiev Európy a sveta z predošlých rokov (najmä Poliaci). Za Falcon nastúpil Tibor Figei (5. kyu, zelený pás), ktorý zápasil v piatich disciplínach (dlhý meč obojruč, dva meče, krátky meč-štít a v tradicionálnych  dlhých zbraniach).  S dlhým mečom obojruč a s krátkym mečom-štítom sa dostal väčšinou do druhého až tretieho kola, kde potom ale natrafil na poľských reprezentantov (väčšinou medailistov z ME a MS) s čiernymi pásmi a prehral. Napriek tomu obsadil v disciplíne dlhý meč obojruč  konečné 4. miesto a s krátkym mečom a štítom 5. - 8. miesto. Potom prišli na rad ale disciplíny s tradicionálnymi zbraňami ako je yari (oštep), alebo bo (niečo ako pádlo, s ktorým môžete udierať aj pichať), kde sa mu nakoniec podarilo prebojovať do semifinále. V obidvoch týchto disciplínach obsadil konečné 3.miesto.Za Slovensko nastúpil na turnaji ešte senior Martin Musl zo Samurai klub Košice, ktorý si v disciplíne nito (dva meče) vybojoval tiež pekné 3.miesto. Slovensko tak získalo na týchto majstrovstvách dokopy 8 medailí - za dve prvé, dve druhé a štyri tretie miesta.

„S výkonom detí som maximálne spokojný, myslím si, že ideme správnou cestou. Z detských kategórií nesieme domov 5 medailí. Dievčatá vybojovali cenné víťazstvá s nemeckými reprezentantkami. Máme prvých majstrov Poľska(Ďuricová, Roško), no hlavne sme získali ďalšie skúsenosti. Ďuricová, Dávidová, Laššáková a Roško sú zaradení do tohtoročnej reprezentácie, s ktorou vycestujú  koncom októbra do Ríma na majstrovstvá Európy.  Čo sa týka môjho výkonu, z jednej strany to mohlo byť aj lepšie, no na druhej strane, proti medailistom z ME a MS v čiernych pásoch, ktorí majú 1. a 2. DAN (majstrovské stupne) sa zápasí ťažko. Väčšinou som prehral v pomere 2:1, no občas som ich aj potrápil.  Bolo tam aj pár kontroverzných rozhodnutí, čo ale v chanbare zvykne byť, keďže  je to subjektívne rozhodovanie. Ako pozitívum beriem dva tretie miesta v disciplínach, v ktorých môžete súťažiť len ak máte čierne pásy. No na rôznych medzinárodných majstrovstvách ako boli aj tieto, to povolia aj nižším stupňom ako som ja. Týmto disciplínam sa venujem už pár mesiacov s mojim trénerom Marianom Kuvikom (5.Dan) - tréner WingTsun a Eskrimy - práve kvôli tomu, aby sme zhruba o dva roky zvládli prechod na  čierne (majstrovské) pásy, kde by som už mal zápasiť práve s týmito tradicionálnymi zbraňami,“ zhrnul na záver Tibor Figei, inštruktor chanbary a rimavskosobotského klubu Falcon TKD RS.

Tibor Figei by sa mal zúčastniť v polovici augusta ďalšej medzinárodnej súťaži BelarusOpen2017 v Bielorusku. Mladých falconistov čaká ešte páskovanie a potom už zaslúžený oddych po prvej časti prebiehajúcej sezóny. Začiatkom októbra usporiada rimavskosobotský klub 2. kolo chanbara ligy na Slovensku práve v Rimavskej Sobote a potom prídu na rad už samotné majstrovstvá Európy v Taliansku.