Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Výstava Socha BB v Mestskej galériiVytlačiť
 

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy Socha BB
Katedra sochárstva a priestorovej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 7. júla od 17:00 hod. v priestoroch Mestskej galérie v Rim. Sobote na Hlavnom námestí.
 

Vystavujúci autori: 
Juraj Sapara, Jozef Suchoža, Marek Galbavý, Peter Gáspár, Miroslav Brooš, Eva Masaryková, Ivana Sláviková

Kurátor výstavy: Roman Popelár
Spolukurátor: Miroslav Zelinský


Názov výstavy je odkazom sochárov na výstavu spred roka, kedy sa v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote uskutočnil projekt pedagógov Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici s názvom Maľba BB. Vtedy sa prierezom tvorby publiku predstavili maliari, dnes máme možnosť vidieť výberovú výstavu siedmich sochárov pôsobiacich na AVU v Banskej Bystrici pod obdobným názvom. Pohľad do média z pozície profesora, docenta, odborných asistentov. Rozmanitosť prístupov k témam i k materiálu. Pohľad na sochu z pozície takmer troch generácií... (Roman Popelár)
Na výstave sa teda predstaví dlhoročný vedúci katedry a súčasný dekan fakulty doc. Juraj Sapara. V aktuálnej tvorbe sa drží sochárskeho fundamentu, pracuje s rôznymi materiálmi, od dreva po plexisklo, tematicky ho zaujímajú významy tvarových archetypov. 
Jozef Suchoža reflektuje často aktuálne spoločenské a kultúrne dianie ale vždy v tvare, ktorý nesie značnú symbolickú platnosť a obracia sa taktiež k obecne ľudským dimenziám súčasného sveta. 
Marek Galbavý, podobne ako Suchoža, sa necháva osloviť mnohostrannou prítomnosťou, kombinuje materiály i techniky, vytvára „živé“ objekty, často pracuje so svetlom. 
Peter Gáspár je verný tradičným materiálom a technikám, svoje figurálne práce realizuje taktiež vo verejnom priestore a architektúre. 
Miroslav Brooš naopak využíva možností mäkkých materiálov, často v kombinácii s umením akcie. 
Eva Masaryková zmenila pôvodný sochársky záujem v neokonceptuálne videnie tvorby, využíva možnosti nových médií i ready made. 
Ivana Sláviková, súčasná vedúca katedry, rozširuje možnosti chápania sochárskeho umenia multimateriálovým a multižánrovým smerom. Pracuje s vlastným telom, s fotografiou i textom. (Miroslav Zelinský)

Výstavy Mestskej galérie Rimavská Sobota v roku 2017 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

socha bb.jpg

Mestská galéria v Rim. Sobote


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 22.4.2018

meniny má: Slavomír

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka