Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Uctili si obete rómskeho holokaustuVytlačiť
 

porraimos1.jpg

Obetiam rómskeho holokaustu bola venovaná pietna spomienka, ktorá sa uskutočnila 2. augusta pri pamätníku židovského holokaustu na Cukrovarskej ulici v Rimavskej Sobote. Spomienku na rómsky holokaust, nazývaný Porraimos, zorganizovalo občianske združenie OZ - OAISR v spolupráci s rimavskosobotskou Židovskou náboženskou komunitou. Na pietnej spomienke sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí vrátane zástupcov miestnej a obecnej samosprávy, ktorí si  rómske obete uctili kladením vencov. Organizátor a rómsky aktivista Vojtech Kökény vo svojom prejave informoval o udalostiach, ktoré viedli k rómskemu holokaustu. Uviedol tiež, že sa tu zišli aj preto, aby pripomenuli širokej verejnosti Gemera i Slovenska, že Rómovia sú plnohodnotní občania tohto štátu. Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu Ábel Ravasz. Ten vo svojom príhovore varoval pred fašizmom. „Keď si myslíme, že fašizmus príde tak, že niekto najskôr povie, že treba vyvraždiť Rómov, tak sa mýlime. Fašizmus príde krok po kroku,“ uviedol Ravasz. Dodal, že fašistický režim, ktorý sme tu v minulosti mali, je  hanbou nielen starých otcov a otcov, ale aj ich detí a možno aj našich detí.

porraimos5.jpg

Podľa primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka, nemôžeme už viac dopustiť vyvražďovanie Židov a Rómov a aby sa vrátil režim, ktorý tu bol v rokoch 1939-1945. „Som, rád, že sme sa tu stretli v tak hojnom počte, aby sme odsúdili tento neprajný režim a povedali, že nikdy viac fašizmus na území Slovenskej republiky,“ povedal J. Šimko vo svojom prejave.

porraimos4.jpg

Predseda Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote Dušan Rybár pripomenul, že pomník, pri ktorom sa uskutočnila pietna spomienka reprezentuje v malom nielen obete šesť miliónového židovského holokaustu, ale aj takmer 400 tisíc obetí rómskeho holokaustu. „Je doba, že občania Slovenska či Európskej únie, ale hlavne mladá generácia, nesmie zabúdať na dejiny druhej svetovej vojny a čo priniesla pre milióny obyvateľov tejto planéty. Preto je opodstatnené, že my, čo sme tu, sa svojou prítomnosťou hlásime k odkazu humanizmu a mieru,“ povedal Rybár a zdôraznil, že je to náš záväzok, aby sme mladých dennodenne presviedčali o chorých myšlienkach extrémizmu a rasizmu.

porraimos6.jpg

foto: Géza Mede


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

  • Nedeľa2617graphic-icon
  • Pondelok2816graphic-icon
  • Utorok2816graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka