Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Chanbarista Tibor Figei strieborný na Svetových hrách v PoľskuVytlačiť
 

20. júla sa vo Wroclawi v Poľsku uskutočnili už v poradí 10. Svetové hry. Je to jedno z najväčších športových podujatí v tomto roku v celosvetovom meradle. Predstavilo sa na nich spolu 3500 športovcov v 31 rôznych športových odvetviach. Slovenský reprezentant Tibor Figei sa ich zúčastnil ako jediný zástupca  zo Slovenska v chanbare. Chanbara (japonské športové bojové umenie s mečmi) sa predstavila na týchto veľkolepých hrách  ako „ukážkový šport“ v rámci medzinárodného turnaja, ktorý zastrešovala ISCA (Medzinárodná športová asociácia chanbary) na čele s generálnym sekretárom svetovej asociácie Koheiom Iwaom. Japonci nenechali nič na náhodu a pozvali  piatich majstrov sveta v čiernych pásoch. Z nich traja boli aj absolútni majstri sveta z predošlých rokov na čele s Mansinom Maksimilianom - minuloročným absolútnym víťazom z Ruska.

svetove hry1.jpg

Prišli chanbaristi z Japonska, Francúzska, Talianska, Ruska, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Celkovo sa predstavilo v kategórii mužov 23 športovcov, z  ktorých až 11 boli medailisti zo svetových a európskych šampionátov. Medzi nimi nechýbal ani zástupca rimavskosobotského klubu Falcon TKD, minuloročný majster sveta a Európy v nižších pásoch Tibor Figei. Zápasilo sa v 8 disciplínach (dýka, krátky meč, dlhý meč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, dva meče, dlhý meč obojruč, kopija). Každý športovec si mohol vybrať dve disciplíny. Slovenský reprezentant si vybral už tradične svoju obľúbenú disciplínu chocken morote (dlhý meč obojruč) a kopiju. Vo svojej prvej disciplíne, v ktorej slávil minulý rok najväčšie úspechy, sa dostal až do finále, keď v prvom kole vyradil poľského reprezentanta a  v druhom viacnásobného medailistu z majstrovstiev sveta a Európy v čiernych pásoch Francúza. Vo finále sa stretol s japonským reprezentantom, ktorému nakoniec podľahol 2:1 a vybojoval si tak krásnu striebornú medailu. V druhej disciplíne už nebol Tibor taký úspešný, keďže vypadol v prvom kole s minuloročným majstrom sveta z Francúzska v tejto disciplíne. „Organizácia preteku bola na veľmi peknej úrovni. Napriek tomu, že sme tu boli len ako ukážkový šport, organizátori nám poskytli dostatočný priestor a súťaž dopadla na výbornú. Začala sa tradičným japonským tancom s prvkami z nášho bojového umenia, potom nasledovala prezentácia nášho športu a jednotlivých účastníckych krajín a pokračovala samotnou súťažou. V mojej obľúbenej disciplíne sa mi podarilo prebojovať do finále, čo ma veľmi potešilo, keďže to bol fakt kvalitný turnaj. Nižšie aj vyššie pásy spojili do jednej kategórie, čo pridalo na obtiažnosti. V semifinále som sa kúsok zranil, čo bohužiaľ,  ovplyvnilo aj moju pohybovú kultúru v samotnom finále. No napriek tomu som so striebornou medailou spokojný. Po majstrovstvách sveta a Európy má táto medaila pre mňa najväčšiu hodnotu, keďže sa Svetové hry konajú len každé štyri roky,“ poznamenal rimavskosobotský chanbarista. Po samotnej súťaži nasledoval ešte spoločný tréning a večera.

Wroclaw žila svetovými hrami až do 30. júla. Podľa Figeia sa celé toto veľkolepé podujatie nesie vo veľmi dobrom duchu, každý deň prebehli rôzne športové zápolenia v 26 športových objektoch (miestach). Ďalšie svetové hry sa uskutočnia v roku 2021 v USA.

„Toto bol veľmi dôležitý krok k tomu, aby sa raz chanbara v budúcnosti dostala aj ako oficiálny šport na Svetové hry  a neskôr aj na olympijské hry,“ uzavrel slovenský reprezentant.

svetovehry.jpg

Tibor Figei


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok2915graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka