Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Slávnostne otvorili zrekonštruované Námestie Mihálya TompuVytlačiť
 

28. september sa v Rimavskej Sobote niesol v slávnostnom duchu. V tento deň tu totiž slávnostne otvorili zrekonštruované Námestie Mihálya Tompu. Udialo sa to v deň 200. výročia narodenia básnika a reformovaného kňaza Mihálya Tompu, po ktorom je námestie pomenované. Súčasťou osláv bolo aj odhalenie zrekonštruovanej sochy tohto významného básnika. Socha stojí v strede námestia a je umiestnená na svojom pôvodnom miestne z roku 1902.

oslavy1.JPG

Vedenie mesta pozvalo na oslavy vyše 200 hostí. Boli medzi nimi poslanci mestského zastupiteľstva, zástupcovia samospráv, škôl, kultúrnych inštitúcií či cirkvi. Nechýbali ani hostia z Maďarska. Slávnosť svojou návštevou poctila zástupkyňa štátneho tajomníka  ministerstva ľudských zdrojov Maďarskej republiky Anikó Krucsainé Herter či poslanec maďarského parlamentu Gábor Ríz a prišiel aj generálny konzul Maďarska z Košíc Attila Haraszti.

Na úvod zazneli štátne hymny Slovenska a Maďarska v podaní spevokolov Bona Fide a Blaha Lujza.

oslavy2.JPG

Primátor mesta Jozef Šimko vo svojom slávnostnom príhovore predstavil Rimavskú Sobotu, ktorá bola v minulosti významným a bohatým centrom regiónu. Spomenul, že Rimavská Sobota sa dostávala do čoraz širšieho povedomia aj vďaka našim slávnym rodákom – sochárom, maliarom, literátom, humanistom, národovcom, intelektuálom. Jedným z nich bol aj básnik Mihály Tompa, ktorý sa v našom meste narodil a strávil tu prvé roky svojho života. V závere svojho príhovoru primátor vyslovil želanie, „nech je námestie symbolom harmonického spolužitia Slovákov a Maďarov, ako aj ďalších národností žijúcich v našom krásnom meste a nech je symbolom vzájomnej úcty a dobrej spolupráce všetkých tu žijúcich občanov“.

oslavy.JPG

Po príhovoroch hostí dekan Rímskokatolíckej cirkvi Rastislav Polák a emeritný biskup RKC Géza Erdélyi požehnali sochu a následne vedenie mesta a postupne aj hostia položili vence k soche Mihálya Tompu.

oslavy5.JPG

V kultúrnom programe vystúpili spevokoly Bona Fide, Blaha Lujza či hudobná skupina Márie Pakó Csillagvirág a študenti Reformovaného gymnázia M. Tompu  predniesli báseň Mihálya Tompu.

Ako je známe, námestie prešlo v tomto roku obnovou a postupne získalo nový vzhľad. Z jeho stredu bola odstránená fontána, opravili sa chodníky, pribudli nové lavičky a dobové svietidlá. Skrášľujú ho aj nové stromy – ambrovníky.

foto:gecse


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.7.2018

meniny má: Daniel

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka