Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Jeseň na cestáchVytlačiť
 

Zodpovednosť – jedna z najdôležitejších vlastností vodiča aj chodca

Charakteristické pre súčasné ročné obdobie sú viaceré nepriaznivé podmienky a už aj náhle poveternostné zmeny, ktoré môžu pôsobiť pre bezpečnosť na cestách nie práve pozitívne.  S jesenným ročným obdobím prichádza jeho typické, častokrát nepriaznivé počasie, ktoré má negatívny dopad aj na situáciu v cestnej premávke. Aj v tomto ročnom období je veľmi dôležitá zvýšená opatrnosť účastníkov v cestnej premávke. Touto cestou chceme vodičov vyzvať k zvýšenej opatrnosti na cestách, aby svoje správanie prispôsobili poveternostným podmienkam, a to najmä zhoršenej viditeľnosti, a tiež aby dôsledne rešpektovali pravidlá cestnej premávky. Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát práve neprimeraná rýchlosť jazdy, neprispôsobenie rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam a tiež nevenovanie sa plne vedeniu vozidla. V nasledujúcom článku chceme ponúknuť aspoň niektoré významné predpoklady pre bezpečnú jazdu v jesennom období. Spolu s týmto ročným obdobím totiž dochádza na cestách k mnohým situáciám, ktorým by sa veľakrát dalo predísť práve opatrnou a zodpovednejšou jazdou vodičov, ako aj zodpovedným prístupom u chodcov. Preto je dôležité dodržiavať nasledovné odporúčania:

  • Vodiči - zachovávajte si primeraný odstup od vozidla jazdiaceho pred vami. Napadané lístie a mokré vozovky sú pri brzdení  zradné.
  • V aute sa pripútajte a vyžadujte to aj od svojich spolucestujúcich. Uvedomte si, že ako vodič ste za nich zodpovedný a v prípade nehody môže mať zranenie spolujazdca vo vašom vozidle pre vás  následky trestného charakteru.
  • Veľmi opatrne a pomaly jazdite najmä vtedy, keď je hmla. Vozovka býva mokrá a klzká, brzdná dráha sa predlžuje a hmla sadá aj na predné sklo.
  • Pri dlhšej jazde si robte prestávky na oddych, najlepšie na čerstvom vzduchu.
  • Deti vozte zásadne na zadnom sedadle pripútané bezpečnostnými pásmi. Nedovoľte, aby postávali  medzi prednými sedačkami! Malé deti patria do autosedačky, ktorá ich ochráni,  aj  v prípade prevrátenia vozidla.
  • Buďte predvídaví – na cestách a najmä v obciach  treba dávať pozor na chodcov, predovšetkým na starších ľudí. V tmavom oblečení ich dobre nevidieť a  niekedy konajú veľmi skratovo.

Chodci už majú od začiatku roka 2014 povinnosť používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti na cestách mimo obce, ale už aj v obci. Chceme vyzvať všetkých chodcov, ale aj cyklistov, aby používali reflexné prvky na oblečení. Je veľmi  dôležité, aby boli na cestách viditeľní. Rovnako, aby prechádzali cez cestu v prvom rade na miestach na to určených. Vysvetlite svojim deťom, rodičom, starým rodičom význam používania reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti, že priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu a deti bez dozoru by sa nemali na cestách objaviť vôbec. 

Policajti v Banskobystrickom kraji pristúpili vzhľadom na nepriaznivý vývoj dopravno-bezpečnostnej situácie a aj vzhľadom na jesenné a prichádzajúce zimné obdobie k zvýšeným opatreniam v dohľade na cestnou premávkou. Hliadky polície budú vo zvýšenej miere dohliadať na dôsledné dodržiavanie pravidiel u účastníkov v cestnej premávke, a to najmä tých, ktoré majú bezprostredný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Pri opatreniach zo strany dopravnej polície sme prihliadali už aj na blížiace sa Sviatky všetkých svätých, Pamiatky zosnulých, kedy očakávame zvýšenú premávku vozidiel.

Našim cieľom je v prvom rade ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť na cestách, a to predovšetkým zabrániť stratám na ľudských životoch a znížiť počet dopravných nehôd. Tieto kontroly budú zamerané predovšetkým na dodržiavanie základných povinností vodičov, ale i ostatných účastníkov v cestnej premávke. Dôraz kladieme aj na povinnosti chodcov či cyklistov, ale tiež na povinnosti vodičov voči chodcom.

Na cestách Banskobystrického kraja došlo od začiatku tohto roku do (01.10.) k  1035 dopravným nehodám, pri ktorých bolo 31 osôb usmrtených, 130 osôb utrpelo ťažké zranenia a 486 osôb sa zranilo ľahko.

Petra Kováčiková, 

hovorkyňa  Krajského riaditeľstva

Policajného zboru v Banskej Bystrici


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.7.2018

meniny má: Daniel

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka