Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Abstrakcia i expresionizmus v tunajších galériáchVytlačiť
 

Abstrakcia v Mestskej galérii

Od piatku  1. decembra patria priestory Mestskej galérie v Rim. Sobote siedmim maliarom nastupujúcej generácie a ich dielam. Práve v tento deň tam bola otvorená výstava pomenovaná Bienále maľby VI.?.

Tohtoročná výstava s názvom Abstrakcia ako metóda a metafora si za tému zvolila uvažovanie o podobe súčasnej abstrakcie v tvorbe umelcov a umelkýň nastupujúcej generácie. Bienále maľby VI.? ponúkajú pohľad na diela  Kataríny Balúnovej, Rolanda Neupauera, Martina Kudlu, Simony Štulerovej Rity Koszorús, Henriety Kurčíkovej a Martina Lukáča. Prví štyria menovaní umelci sa aj zúčastnili slávnostného otvorenia výstavy.

Súčasná abstrakcie, ktorej východiská súvisia s umením moderny, s avantgardným jazykom geometrie, s teóriami a snahami Bauhausu, ruských konštruktivistov, maľbou Kandinského, Modriana, Maleviča a ďalších, obsahuje v sebe fúziu, protirečenie, ale aj kritické revízie modernistickej abstrakcie najmä v umení 80. rokov. Abstrakcia v maľbe je používaná ako jazyk, teda metóda zobrazenia, spôsob, akým je o svete vypovedané. Na druhej strane je abstrakcia metaforou obrazu sveta, podobenstvom, zobrazenou predstavou v podobe abstraktnej schémy. Výber niekoľkých autorov a autoriek, ktorí sa venujú maľbe, abstrakcii a analýze abstraktnej maľby je vizuálnou esejou k tejto téme, ktorá je v pohybe, otvorená v živom procese umenia. Kurátormi výstavy sú Gabriela Garlatyová a Štefan Balázs. Výstavu si môžete pozrieť do 15. januára 2018.

bienale.JPG

Margaréta Tholtová a jej expresia

V galérii Ganevia sprístupnili  na začiatku decembra výstavu rodáčky z Rim. Soboty Margaréty Tholtovej pomenovanú Z roka na rok. Výstava, ktorú si môžete pozrieť do konca januára 2018, je stručným prierezom doterajšej autorskej tvorby s dominantnou prezentáciou nových obrazov s posledného obdobia.  Kurátorkou výstavy je Gabriela Garlatyová, ktorá hodnotí výtvarníčku ako živelnú a popritom citlivú ženu, čo sa odzrkadľuje aj  v jej tvorbe. Margaréta Tholtová nachádza témy všade vôkol seba, vedie ju intuícia, automatický záznam farbou, či magický realizmus, pocity i emócie. Formou abstrakcie a expresie nám predostiera svoju fantáziu, intuíciu, mystiku, realitu či nadnesenosť, v ktorých dáva možnosť vyznieť mohutnosť farieb a témy. Na výstave sú prítomné aj portréty vsadené do exteriéru, ktorými chce autorka vyjadriť obdiv portrétovanej osobe. Takým je aj portrét Gabriela Viktora Kurillu, ktorý rozvinul jej talent v počiatku detstva a neskorších rokoch. Aj to je prejav vďaky. Rovnako sa to týka portrétu Jána Okolicsányiho, rodáka z Hrachova, ktorý v nej podnietil zmysel pre krásu rastlinstva a kvetenstva. Ako autorka prezradila počas otvorenia výstavy, k jej životu neodmysliteľne patrí roková hudba, pri ktorej relaxuje a ktorá ju dokáže dobiť prepotrebnou energiou.  

tholtová1.JPG

foto: gecse      


 
 

dnes je: 20.10.2018

meniny má: Vendelín

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka