Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Gem.-maloh. múzeum

Gemersko-Malohontské Múzeum

 

budova múzea

Gemersko-malohontské múzeum patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Vzniklo v roku 1882. Na počiatku jeho vzniku bola Umelecko-archeologická výstava Gemerskej župy. Jeho prvým riaditeľom v rokoch 1882 - 1907 bol jeden zo zakladateľov múzea - prírodovedec a pedagóg János Fábry /1830 - 1907/.

Od roku 1910sídli múzeum v budove bývalých delostreleckých kasární, postavenej v roku 1850 podľa projektu Ferenca Miksa. Múzeum sa špecializuje na dokumentáciu, výskum a získavanie zbierok v odboroch história, archeológia, etnológia, výtvarné umenie, prírodné vedy a rómska kultúra regiónu Gemer - Malohont. Bohaté zbierkové fondy múzea zo spoločenských a prírodných vied, dopĺňa rozsiahly historický knižný fond, ale i archív múzea.

Stála vlastivedná expozícia múzea poskytuje zaujímavý a komplexný pohľad na bohatstvo a rôznorodosť histórie a prírody regiónu Gemer-Malohont. Prezentované sú v nej napríklad: súbory nálezov z významnej paleontologickej lokality – Kostná dolina pri obci Hajnáčka; zaujímavá kolekcia dermoplastických preparátov živočíchov regiónu; mimoriadne cenné archeologické nálezy z Včeliniec, Kyjatíc, ale i zo samotnej Rimavskej Soboty a iných lokalít; zbierkové predmety dokladajúce hektické udalosti stavovských povstaní, obdobie existencie cechov, ľudové bývanie, ale i rôznosť a zručnosť tradičných remeselníkov - hrnčiarov, voštinárov, kováčov...
Koncom roku 2008 bola sprístupnená expozícia Protifašistický odboj a SNP v Gemeri-Malohonte. Ide o novú moderne koncipovanú expozíciu poskytujúcu prostredníctvom trojrozmerných artefaktov, rozsiahleho fotografického materiálu, ale i audiovizuálnych prezentácií komplexný pohľad na problematiku protifašistického odboja a SNP v regióne Gemera-Malohontu.

Gemersko - malohontské múzeum
oficiálna stránka: www.gmmuzeum.sk

Nám. M. Tompu 5
Rimavská Sobota 979 01
tel: + 421 - 47 - 56 32 741, tel.-fax: + 421 - 47 - 56 32 730
E-mail: office@gmmuzeum.sk
Riaditeľka múzea: PhDr. Oľga Bodorová

Otváracie hodiny:
január - marec: Po-Pi 8.00 – 16.00
apríl - september: Po-Pi 8.00 – 16.00, So-Ne 9.00 – 16.00
október - december: Po-Pi: 8.00 – 16.00

Knižnica múzea: pondelok - streda - piatok 8.00 - 15.30

Vstupné:
Dospelí: 2 €
Deti, študenti, dôchodcovia a držitelia ZŤP: 1 €
Deti do 6 rokov - zdarma

 

Oznam
„Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota prijme do daru alebo odkúpi rôzne historické predmety (knihy, periodickú regionálnu tlač, náradie, fotografie, pohľadnice, zbrane...).
Predmety občanmi prinesené do múzea na odpredaj alebo do daru, budú v danom kalendárnom roku posúdené odbornou Komisiou na tvorbu zbierok, ktorá určí ich zaradenie a hodnotu. V praxi to znamená, že majiteľovi predmetu nebudú peniaze vyplatené ihneď, ale až po zasadnutí komisie (zasadá spravidla dvakrát do roka). Vedenie múzea vopred ďakuje darcom za porozumenie a ich prínos v snahe zachovať kultúrne hodnoty regiónu.
 


 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, OD Tesco
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 10.12.2016

meniny má: Radúz

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka