Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Hvezdáreň

Naše mesto má svoju planétku, jej označenie je 20495 Rimavská Sobota, objavili ju 15. augusta 1999 astrómovia Petr Kušnirák a Peter Pravec v Ondřejove. Pomenovaná bola na počesť nášho mesta, osvedčenie o jej pomenovaní vydala Česká astronomická společnost v Prahe 20. júla 2001.

 

www.asu.cas.cz/~asteroid/planetky/20495.htm

 

 

... a tiež vás pozývame do astroparku
astropark hvezdárne pre verejnosť s možnosťou prehliadky modelov planétiek a arboréta pre všetkých milovníkov prírody.

Pri priaznivom počasí pozorovanie slnečných škvŕn a panorámy mesta ďalekohľadmi.
kupola s ďalekohľadom a park hvezdárne

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote bola založená v roku 1975. 4.októbra 1977 bola daná do užívania jej prevádzková budova, ako prvá účelová budova hvezdárne na Slovensku. Pred založením hvezdárne nebolo v okrese takmer žiadne astronomické zázemie. Od 1.4. 1999 po zrušení regionálnych kultúrnych centier je súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella ako jej pobočka.

Činnosť

Popularizačná , vzdelávacia a metodická činnosť je zameraná na všetky vekové kategórie a typy škôl. Každoročne hvezdáreň usporiada okolo 250 akcií pre 10 tisíc návštevníkov. Okrem bohatej ponuky popularizačných a vzdelávacích programov (prednášky a cykly prednášok, besedy, tematické hodiny, pozorovania, filmy, video pásma, ekologické programy, praktiká , sústredenia a pod.), sú organizované aj súťaže: výtvarná - Vesmír očami detí, kvízová - Vesmír je náš svet, Kozmonautika, Príroda okolo nás, Let na planétu Mystery, Robinson roku 2000 a pod. Členom krúžkov sa poskytuje metodická pomoc, na požiadanie aj výjazdové pozorovania. V areáli hvezdárne sú poriadané letné astronomické tábory, praktiká a alternatívne školy. Krúžkom a spolupracovníkom je k dispozícii špecializovaná knižnica a videotéka. Odborná činnosť hvezdárne je zameraná na pozorovanie Slnka, nepriamu slnečnú rádioastronómiu; pozičné merania zákrytov hviezd Mesiacom a planétkami, vrátane expedičných pozorovaní dotyčnicových zákrytov; pozorovanie meteorov a komét, zatmení Mesiaca a pozorovanie nezákrytových premenných hviezd. V posledných rokoch sa hvezdáreň stala celoslovenským koordinátorom a spracovávateľom pozorovaní meteorov a pozorovaní dotyčnicových zákrytov hviezd Mesiacom. Výsledky odborných pozorovaní z oblasti pozorovania Slnka, meteorov a zákrytov sa publikujú nielen u nás ale aj v zahraničí (Solar Index Data Center, Solar Geophysical Data, International Lunar Occultation Centre, European Asteroidal Occultation Network, International Occultation Timing Association, International Meteor Organization a pod.). Sme oficiálnymi členmi IMO, IOTA, v rámci EAON sme národnými koordinátormi.
Významnejšie pozorovacie zahraničné expedície: úplné zatmenie Slnka 11.8.1999 (Fonyódliget, Maďarsko), pozorovanie meteorického roja Leonidy 1998 (Mongolsko), 1999 (Španielsko).

Vybavenie hvezdárne

Pozorovacia technika je štandardná. V kupole s priemerom 5 m je Coudé refraktor 150/2250,
v samostatne stojacej, brigádnicky vybudovanej pozorovateľni s priemerom kupoly 5 m je refraktor 160/2450, Cassegrain 350/4200 a protuberančný ďalekohľad 100/1200. Prenosné prístroje sú využívané aj pri verejných pozorovaniach a pozorovateľských expedíciách.
Prednášková sála s kapacitou 60 miest je vybavená audiovizuálnou a didaktickou technikou s možnosťou využívania veľkoplošnej projekcie a počítačových animácií, čo oceňujú najmä učitelia pri doplnkovej výuke žiakov a študentov.
Kapacita ubytovania v oplotenom areáli v UNIMO bunkách je 21 postelí, samostatné sociálne zariadenie, kuchynka, čo umožňuje organizovanie viacdenných kolektívnych podujatí. Rozsiahly areál dostáva v posledných rokoch vďaka brigádnickej aktivite pracovníkov parkovú úpravu s relaxačnými zákutiami (pergola, UFO-ohnisko, jazierko).
Od konca roku 1994 sídli v priestoroch hvezdárne sekretariát Slovenského zväzu astronómov amatérov www.szaa.org 

Otváracie hodiny

Pondelok: 8:00 15:30
Utorok: 8:00 15:30
Streda: 8:00 15:30
Štvrtok: 8:00 15:30
Piatok: 8:00 22:00 (v lete do 23:00)
Pedagogický dozor je bezplatný 


 

Kontakty

E-mail: astrors@astrors.sk

Internet: www.astrors.sk

 

 

Vstupné na program a astronomické pozorovanie v kupole hvezdárne:

Dospelí: 1,50- €
Študenti ZŠ a SŠ: 1,- €
Deti do 6 rokov, dôchodcovia: 0,50 €


Rodinné vstupné (2 rodičia + 2 deti) - jednotné vstupné: 3,-

Akcie s ubytovaním

Individuálne
1. noc 5,- €

2. a ďalšie noci 4,- €


Školské výlety
1. noc 4,- €

2. a ďalšie noci 3,50 €

Vlastný spací vak 3,- €


Členovia Slovenského zväzu astronómov (SZA) 3,- €
Členovia MO SZA R. Sobota bezplatne


Spoločenské akcie
- počas týždňa (do 16. hod.) 1,50 €

- bez ubytovania (do 21. hod.) 2,- €

 

 

 

 


 

dnes je: 17.8.2018

meniny má: Milica

  • Štvrtok2614graphic-icon
  • Piatok2815graphic-icon
  • Sobota3016graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka