Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Do kina opäť prichádzajú dinosaury, tešiť sa môžete aj nové dobrodružstvá Pata a Mata Vytlačiť
 

kino.jpg

Vstupenky online na www.kinoorbis.sk

21. až. 25.jún.  Jurský svet: Zánik ríše / JURASSIC WORLD: FALLEN KINGDOM /  

(št. až .po.) 

 jursky_svet_poster.jpgPred štyrmi rokmi nás dinosaury porazili. Teda na Isla Nubar, exotickom ostrove, kde prosperoval unikátny zábavný parkJurský svet, až dovtedy kým sa samotným  exponátom nepodarilo utiecť. Vo finále jedného z najúspešnejších filmov všetkých čias opustili ostrov poslední ľudia a nechali ostrov napospas prehistorickým tvorom.

Tentoraz sa musia vrátiť späť, pretože na ostrove sa prebudila sopka a dinosaurom už po druhý krát v dejinách hrozí vyhynutie. Claire (Bryce Dallas Howard) sa z ustráchanej manažérky parku premenila v aktivistku, ktorá chce dinosaury za každú cenu zachrániť. Owena (Chris Pratt), na ostrov ženie túžba nájsť a zachrániť Blue, inteligentného jaštera, ktorého dokázal vychovať a čiastočne aj vycvičiť, a po ktorom sa po zániku parku zľahla zem. Na Isla Nubar im však nehrozí len zožranie, ušliapanie alebo spálenie vytekajúcou lávou. Hneď po príjazde sa stanú očitými svedkami a nedobrovoľnými aktérmi falošnej hry, ktorá v konečnom dôsledku môže zmeniť život na celej planéte a vrátiť ho o pár miliónov rokov späť.(CinemArt SK)  

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi   USA/ Španielsko 

Réžia: J.A. Bayona

Hrajú: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, BD Wong, James Cromwell

Uvádza: Cinemart, 130 min. MP.od 12.rokov, dabing, vstup: 5€

Začiatok predstavení o 19:00 hod.,  v pondelok maďarská verzia o 19:00 hod.

Trailer

jurassic world.jpg

23. a 24.jún     Pat a Mat znovu v akcii

(so.-ne.) 

 Pat-a-Mat.jpgSlniečko svieti, leto je v plnom prúde a Pat a Mat, naši dvaja smoliari, sa púšťajú do ďalších kutilských výziev. V ich podaní nič nie je nemožné, komplikácia nie je prekážkou a katastrofa je tá správna cesta k cieľu. V nových príbehoch nám obaja kutilovia predvedú ako opraviť odpad, postaviť plot alebo vyčistiť komín a žiadne moderné riešenia im nie sú cudzie či je to dron alebo solárna energia. Pat a Mat majú zmysel pre zábavu a radi si užívajú deň, preto uvidíme ako sa dá postaviť kolotoč alebo, že sekanie trávy nemusí byť namáhavou prácou. Pat a Mat ako sme už zvyknutí prinášajú zábavu na ostrí skrutkovača a smiech až sa klinčeky budú ohýbať. Ale doma to radšej neskúšajte! (Continental film)

Animovaný/Rodinný Česko 

Réžia: Marek Beneš

Uvádza: Continental Film, 75 min. MP, dabing, vstup: 5€

Začiatok predstavení o 17:00 hod.

Trailer

pat a mat.jpg


 
 

Zreštaurovali neobarokovú sedaciu súpravu z druhej polovice 19. storočiaVytlačiť
 

Fond Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa obnovil o ďalší pozoruhodný kus – o zreštaurovanú sedaciu súpravu, ktorej pôvodným majiteľom bola významná rimavskosobotská meštianska rodina Széplakyovcov. Reštaurovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Sedacia súprava z druhej polovice 19. storočia je súčasťou stálej vlastivednej expozície múzea od 1. júna 2018.

Cieľom projektu, podaného na Fond na podporu umenia, bolo reštaurovanie historického nábytku - sedacej súpravy, ktorej pôvodným majiteľom bola významná rimavskosobotská meštianska rodina Széplakyovcov. Súprava pochádza z druhej polovice 19. storočia a pozostáva z pohovky, dvoch väčších kresiel a jedného menšieho kresla. Rodina Széplaky žila vo svojom dome na dnešnom Hlavnom námestí a táto sedacia súprava tvorila súčasť vybavenia interiéru ich salónu. Nábytok spolu s ďalšími predmetmi darovali členovia rodiny vtedajšiemu Gemerskému župnému múzeu začiatkom 20. storočia. Zámerom projektu bolo reštaurovanie sedacej súpravy a doplnenie stálej expozície múzea o ukážku historického nábytku, ktorý doposiaľ nebol prezentovaný.

sedacia suprava (1).jpg

Realizátorom reštaurovania bol Tibor Kováč z Liptovského Hrádku, člen Reštaurátorskej komory na Slovensku, ktorý za necelých 5 mesiacov prinavrátil jej niekdajší vzhľad. Z jednotlivých kusov sedacej súpravy boli postupne odčalúnené jednotlivé vrstvy – ozdobné šnúry, poťahová látka, pôvodné vrstvenie ako bolo konské vlásie, africká tráva, juta riedka, juta hustá. Po odstránení týchto vrstiev boli jednotlivé pružinové kostry s jutovými popruhmi povysávané od hrubých nečistôt a parazitov. Pružinové kostry boli očíslované a uvoľnené, vrátane jutových popruhov z drevených kostier pohovky, kresiel s podrúčkami a malého kresielka.  

sedacia suprava (2).jpg

Trojmiestna pohovka, kreslá s podrúčkami a malé kresielko bolo na pomery užívania do veľkej miery poškodené mechanicky. Jednotlivé konštrukčné spoje, ako bolo začapovanie nôh, boli ulomené, predné sústružené nohy chýbali. Zadné nohy na trojmiestnej pohovke chýbali. Predné sústružené nohy boli napadnuté drevokazným hmyzom, až do takej miery, že boli konštrukčne nevyhovujúce. Dyhovanie na zadných profilových nohách na kreslách s podrúčkami boli mechanicky a vplyvom nadmernej vlhkosti značne poškodené. Spoje v lakťových podrúčkach boli ulomené a neplnili svoju funkciu. V hornej operadlovej časti pohovky a jedného kresla s podrúčkami chýbala ozdobná štylizovaná rezba.

Pri reštaurovaní sedacieho kompletu, z obdobia druhej polovice 19. storočia,   bola snaha o prinavrátenie hmotnej podstaty a pôvodného vzhľadu tohto sedacieho nábytku. Tieto nábytkové kusy, vďaka finančným zdrojom Fondu na podporu umenia, sú odteraz súčasťou stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktoré návštevníci môžu obdivovať od 1. júna 2018.

PhDr. Éva Kerényi, PhD., historička


 
 

Divadlá dospelých hrali pre detiVytlačiť
 

Od 31. mája do 2. jún sa v priestoroch tunajšieho domu kultúry uskutočnil už 27. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadlá dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2018.

Podujatie prinieslo do nášho mesta už po 18. krát hodnotné divadelné zážitky. Zišla sa tu približne stovka priaznivcov ochotníckeho divadla, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom. Na tohtoročnej prehliadke súťažilo šesť súťažiacich súborov, ktoré ponúkli pestrú zmes žánrov, tém a poetík. Vyhlasovateľom a zároveň odborným garantom bolo Národné osvetové centrum v Bratislave. Organizačne sa na podujatí podieľalo Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote, spoluusporiadateľom bola tunajšia základná umelecká škola. Celé podujatie sa konalo pod záštitou primátora Rim. Soboty Jozefa Šimka s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

divadlo a deti.JPG

Súťažné súbory postúpili do Rimavskej Soboty z krajských kôl. Divadelníci k nám zavítali z Bratislavy, Modry, Košíc, Vrábeľ či Prievidzi. Súťažné predstavenia hodnotila trojčlenná odborná porota, ktorú tvoril pedagóg VŠMU v Bratislave Ján Hyža, dramaturg Ľubomír Šárik a pedagogička Konzervatória J.L. Bellu v Banskej Bystrici a zároveň predsedníčka poroty Katarína Hitzingerová. 

divadlo a deti2.JPG  

Prvé miesto a zlaté pásmo s postupom na Scénickú žatvu 2018 získalo divadlo DS GONG z Bratislavy za inscenáciu Na Winetuovej hore. Druhé miesto a strieborné pásmo s odporúčaním na postup na Scénickú žatvu 2018 si odnieslo Modré divadlo z Vrábeľ za inscenáciu O ôsmej na arche. Divadlo „A“ a Divadlo Shanti, o.z., získalo tretie miesto a strieborné pásmo za inscenáciu Poklad vláčikového piráta. Ocenenie Bronzové pásmo si odniesli Divadlo Agapé, DSS a ZPB Merema z Modry za inscenáciu Chráňme dedičstvo našich otcov, Divadlo Havran Základnej umeleckej školy v Rim. Sobote za inscenáciu Hlúpy Kubo a DDS Odrobinka Základnej umeleckej školy z Košíc za inscenáciu Winners&losers.  Cenu detskej poroty Agora Fórum a Cenu primátora mesta Rimavská Sobota získal DS GONG z Bratislavy za inscenáciu Na Winetuovej hore.  

Spestrením programovej ponuky boli predstavenia troch hosťujúcich divadiel. Divadlo Haliganda z Košíc si pre najmenších divákov pripravilo predstavenie Rozprávkový automat, Hnúšťanské divadlo Katalpa zavítalo na prehliadku s predstavením Luigiho srdce a bábkové divadlo Lokvar z Prahy ponúklo divákom bábkovú rytiersku komédiu na motívy stredovekej francúzskej legendy Aucissin a Nicoletta.

divadlo a deti3.JPG

foto: gecse


 
 

Sobotský Jazztival ponúkne lahôdky z domácej i svetovej džezovej scényVytlačiť
 

Nový hudobný projekt načasovaný na obdobie leta prinesie do Rimavskej Soboty to najlepšie z rôznych hudobných žánrov. Až do septembra si tak budeme môcť doslova pochutnať na deviatich hudobných „meníčkach“ špeciálne pripravených pre milovníkov letných večerov strávených pri príjemnej hudbe s pohárom vínka, pivka, alebo niečoho iného. Na pódiu Čierneho orla sa vystriedajú vynikajúca jazzová speváčka Audrey Martellsz Los Angeles, zjav slovenskej alternatívnej hudby Katarzia, originálna klavírna šou Jozefa Hollého,…

… fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru v podaní maďarskej kapely Djabe,do iných svetov sa prenesieme prostredníctvom meditačnej hudbyEniesy a Nany Hudáka, pop-rockové hity v jedinečnom originálnom show-štýle nám zahrá na husliach a cimbale skupina Cimbal Brothers, autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny prinesú Saxophone Syncopators, zavíta k nám aj najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa s kapelou a celý projekt uzavrie originálne Ľudové Mladistvá, ktoré spájajú prvky folklóru, jazzu a energickej modernej hudby. Tieto všetky koncerty spolu vytvárajú ponuku hudobnej žánrovej pestrosti pod názvom Hudobný jazztival, ktorý prinášame do Rimavskej Soboty po prvýkrát.

Pre návštevníkov koncertov sme pripravili aj vernostnú kartu, ktorá oprávňuje každého, kto navštívi 5 koncertov na bezplatný vstup na ktorýkoľvek ďalší. Ponúkame najlepšie z najlepšieho. Želáme si, aby festival našiel svojho diváka, aby si ľudia prišli vychutnať atmosféru koncertov na nádvorí, aj príjemné stretnutie s priateľmi a umením.

Sobotský Jazztival sa uskutočňuje v spolupráci so SOŠOS, mediálnymi partnermi, s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, firiem Automax, Teatro, HR 2008 Consulting s.r.o., Jána Jurkemika ml. a iných miestnych podnikateľov.

Jazztival plagát.jpg

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Deň detí v RelaxeVytlačiť
 

1. júna Mesto Rimavská Sobota a CVČ Relax usporiadalo MDD - podujatie pre deti a rodičov.  V priestoroch CVČ Relax, Ekorelax-u, na Ul. SNP a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa skákalo, spievalo, športovalo, súťažilo, cvičilo a ozývalo smiechom a radosťou detí nášho mesta a okolia. Návštevníci sa mohli do sýtosti vyšantiť na rôznych stanovištiach. Najmenších najviac zaujal skákací hrad a detský kútik, kde mohli skladať, stavať, maľovať, chytať rybičky a oddychovať. Pre malých aj veľkých bolo zaujímavé súťažiť s hasičmi a vojakmi, o zaujímavé ceny s Tapperware,  dať si namaľovať s Oriflame tvár a po splnení niektorých disciplín si nájsť prekvapenie v pyramíde. Tí, ktorým už bolo veľmi teplo, sa schladili v klubovni pri omaľovánkach, v Ekorelaxe pri rôznych aktivitách či prehliadke minizoo a v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, kde si pozreli zaujímavé expozície a iné výstavy.  Malých aj veľkých zaujalo divadlo dospelých pre deti „Hlúpy Kubo“ v podaní Divadla Havran pri ZUŠ.  Vstupenky boli zlosovateľné a tu sú výhercovia: Nicolas Šelemba – týždenný turnus v mestskom tábore podľa vlastného výberu, Dominik Dieneš - 2 darčekové vstupenky na Habakuky Donovaly, Terezka Slaninová – 2 vstupenky do ZOO Kavečany v Košiciach, Marco Gonda – 2 vstupenky do Aqatermal v Dolnej Strehovej a Nathalie Komora – 2 vstupenky do Kina Orbis v Rimavskej Sobote podľa vlastného výberu. Za spoluprácu ďakujeme všetkým, ktorí  nám pomohli pri zorganizovaní tohto krásneho podujatia: HaZZ, Vojenské chemické laborátorium CO Jasov, RISO s. r. o., KORO s. r. o., Civilná ochrana SR, OÚ RS – odbor krízového riadenia, Stavebniny Ádám s. r. o.,  Všeobecná zdravotná poisťovňa, STEFE, AVEST s. r. o., ZUŠ, Divadlo Havran, Gemersko-malohontské múzeum, Oriflame , Huncalife ,Výbor mestskej časti Staré mesto – Chrenovisko, MINIT Rimavská Sobota – Ladislav Tóth, Cukráreň – detská herňa Majka, Prima banka a Tupperware.

relax.jpg

deň detí 2.jpgdeň detí1.jpgdeň detí3.jpg

Centrum voľného času Relax v Rim. Sobote


 
 

Omega - MegakoncertVytlačiť
 

Rimavskosobotský amfiteáter bude opäť žiť skvelou hudbou. 

23. júna o 21:00 hod sa tam predstaví na Megakoncerte legendárna maďarská kapela Omega. Ešte predtým vystúpi o 20:00 hod. Elán Forever.

Vstupenky stoja v predpredaji 25 eur. Zakúpite si ich v Mestskom kultúrnom stredisku v Rim. Sobote, kníhkupectve M. Tompu na Hlavnom námestí v Rim. Sobote, Turistickom informačnom centre v Rim. Sobote a v predajniach Greko v Rim. Sobote, Tornali, Fiľakove a Lučenci. 

omega.png


 
 

Radošinské naivné divadlo: Besame muchoVytlačiť
 

Radošinské naivné divadlo: Besame mucho alebo Čo sa skrýva v kufri (a v nás). Viac smiešna ako trpká správa o ľuďoch na hlavnej a vedľajšej koľaji v podaní známeho divadla s exotickým názvom Besame mucho pôsobivo a, samozrejme, vtipne rozohráva zaujímavé, pestré osudy a spletité príbehy ľudí z najsúčasnejšej súčasnosti neďaleko anonymnej slovenskej stanice. V Rimavskej Sobote ju budeme mať príležitosť vzhliadnuť v piatok 22. 6. 2018 o 19.00 hod. Vstupné: 15€, predpredaj v TIC a MsKS už teraz.

besame mucho.jpg


Ulica kdesi pred hlavnou stanicou, pred stanicou zvláštni náhodní chodci súčasníci, zabudnutý drahý kufor na chodníku, vedľa kufra bezdomovec, kedysi populárny hudobník a spevák Koki a legendárna sentimentálna latinskoamerická pieseň  Besame mucho v jeho interpretácii sú ústrednými témami  najnovšej trpkej komédie Stanislava Štepku s rovnomenným názvom v Radošinskom naivnom divadle. Dramatik Štepka v novej hre s exotickým názvom Besame mucho pôsobivo a, samozrejme, vtipne rozohráva zaujímavé, pestré osudy a spletité príbehy ľudí z najsúčasnejšej súčasnosti neďaleko anonymnej slovenskej stanice. Chodci, čo náhodne prechádzajú okolo odloženého tajomného kufra, zároveň nepriamo prichádzajú k hudobníkovi a spevákovi bezdomovcovi Kokimu so svojimi trpko-smiešnymi životnými príbehmi. Vedľa bývalého rockera a jeho náhodne pozbieranej pouličnej kapely, čo okrem rockových piesní dokáže zaujať aj známym šlágrom Besame mucho, sa znenazdania ocitne drahý kufor, čo začne veľmi iritovať náhodných chodcov, funkcionárov, ale aj zlodejov, policajtov, takých aj onakých občanov. Všetci sú zvedaví nielen na bezdomovca Kokiho, ale najmä na pôvod a hlavne obsah kufra – a my sa zase cez ich reakcie nepriamo dozvedáme o ich ľudskom pôvode a obsahu.  Iste napokon nejde o obsah kufra, ale o ten obsah v nás…

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Predmetom mesiaca jún kožené kapsy zo začiatku minulého storočiaVytlačiť
 

Od 1. do 30. júna budú v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vystavené kožené kapsy ako predmet mesiaca jún.

V etnologickom zbierkovom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza štrnásť kusov kožených káps, ktoré boli vyrobené približne okolo roku 1900. Sú oblého obdĺžnikového tvaru s preložením. Podľa známeho etnografa a muzeológa Andreja Polonca tento typ káps používali pastieri svíň a kráv, roľníci, furmani, poľovníci prevažne na južnom Slovensku. Kapsy boli do múzea získané postupne v šesťdesiatych, sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia, posledné v roku 1991. Zdobené sú razeným rastlinno - geometrickým dekórom, koženými strapcami a otláčaním drevených foriem prevažne s poľovníckym a pastierskym motívom, na jednej je vyobrazený uhorský štátny znak.

kozene_kapsy (1).JPG

Čo sa týka výrobcov, vieme ich s istotou identifikovať len pri troch kapsách. Na jednej je uvedená signatúra: „KLIMO PÁL, BESTERCZEBÁNYA“. Pavol Klimo pracoval v známej remenárskej dielni v Banskej Bystrici v rokoch 1870 – 1906.  Kapsy zdobil i pomocou drevených foriem, ktoré pre neho zhotovoval medovnikár z Banskej Štiavnice. Zaujímavosťou je, že drevené formy s takmer rovnakými motívmi používal tiež remenár – brašnár Soma Jeszenszky, pôsobiaci v Rimavskej Sobote pravdepodobne koncom 19. – začiatkom 20. storočia. Jeho výrobky možno identifikovať vďaka signatúre: „JESZENSZKY SOMA, RIMASZOMBAT“, nachádzajúcej sa i na dvoch kapsách v zbierkovom fonde Gemersko – malohontského múzea.

kozene_kapsy.JPG

Kožené kapsy vyrábali v rámci svojej produkcie remenári, brašnári, prípadne domáci výrobcovia.  Šili sa z garbiarsky opracovanej hovädzej kože, obdĺžnikového, alebo štvorcového tvaru, s otvorom často krytým preložením. Zdobili sa najčastejšie razeným dekórom, kovovými plieškami, či koženými aplikáciami. Ústredným motívom je v mnohých prípadoch vyobrazenie zhotovované otlačením drevených foriem do vlhkej kože v remenárskom lise. Kožené kapsy boli doplnkom odevu pastierov, drevorubačov, uhliarov, podomových obchodníkov, hájnikov, hutníkov, furmanov, teda najmä príslušníkov tých zamestnaní, ktoré vyžadovali i pobyt mimo domova. Slúžili predovšetkým na prenášanie potravín, ktoré sa tu dali uschovať aj na dlhšiu dobu, alebo na prenos menších predmetov.

Výzdoba kapsy, okrem toho, že bola zaujímavým vizuálnym prvkom, odrážala tiež spoločenský  status, či zamestnanie majiteľa. Kapsy s vyobrazením jeleňov a stromu boli vyrábané pre hájnikov, s poľovníckymi motívmi pre poľovníkov, s vyobrazeniami pastierskeho života pre pastierov. Kapsa baču bývala zas zdobená razením, bronzovými ozdobami, strapcami, prípadne starými vojenskými gombíkmi.

Mgr. Ľudmila Pulišová, etnologička GMM


 
 

Ustrice, vtáky a New York Vytlačiť
 

V tunajšej mestskej galérii počas Dní mesta otvorili výstavu Juliany Mrvovej – maliarky, cestovateľky, bádateľky, pestovateľky, zapisovateľky, krajino-maliarky, kurátorky, ženy.

Autorská výstava pomenovaná Päť miliónov ustríc pod Brooklynským mostom nadväzuje na autorkine travelerský cyklus, vznikajúci v pohybe, na cestách. Juliana Mrvová je autorka, ktorá prináša osobitné, vlastné maliarske videnie. Je to maliarka, ktorá k tvoreniu pristupuje na základe poznania a opiera ho o racionálny prístup. 

mrvová1.jpg

„Juliana Mrvová patrí k najzaujímavejších a najvýznamnejších maliarok, ktoré pôsobia na Slovensku,“ hovorí Gabriela Garlatyová, riaditeľka Mestskej galérie v Rim. Sobote, ktorá je zároveň kurátorkou výstavy. „Je to autorka, ktorá narába s tým, že je žena a priznáva to aj vo svojej tvorbe. Používa  tematiku, ktorá to aj odhaľuje a naozaj sa zameriava na veci, ktoré by si muž až tak nevšimol, ako sú vtáky alebo kvety. Tie jej neskôr dávajú inú symboliku,“ priblížila Garlatyová.

mrvová4.jpg

Na výstave sú zastúpené prevažne zápisky a záznamy z cestovania, ktoré mladá maliarka vytvorila na cestovateľských a rezidenčných pobytoch po svete. Skúma na nich krajinu, všíma si najmä rastliny a živočíchy, spoznáva ľudí. „Pre Julianu je toto hlavné – byť na ceste a urobiť z nej záznam, vytvoriť inštaláciu, ktorá je rozohraná v priestore,“ uviedla Garlatyová. Sú tu obrazy z ciest po Vietname, Srbska alebo New Yorku. A jeden z týchto obrazov, s množstvom ustríc i Brooklynským mostom, odkazuje na názov výstavy. Súčasťou výstavy sú aj texty denníkového charakteru z autorkiných ciest po Srbsku či priestorová inštalácia pod názvom Stolová hora, ktorá ukazuje na jej záľubu v botanike.

Juliana Mrvová študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Ivana Csudaia, ktorý používa maľbu podobným spôsobom. „Je to znaková, farebná, veľkoformátová a odvážna maľba,“ uzavrela Garlatyová.

Výstavu si môžete pozrieť do 29. júna.  

mrvová.jpg

mrvová3.jpg

 


 
 

Parkúrové skákanie znova na KurinciVytlačiť
 

 V minulosti obľúbené parkúrové preteky, sa po niekoľkoročnej prestávke znova vrátili do rimavskosobotskej turistickej oblasti Kurinec - Zelená voda. Nadšenci z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia v Rimavskej Sobote usporiadali Equestrian Challenge. Podujatie bolo pôvodne organizátormi zamýšľané ako klubová akcia pre najmladších adeptov jazdeckého športu. Počet prihlásených dvojíc, najmä zo stredoslovenskej oblasti  ich však príjemne prekvapil. Punc kvality dodali pretekom aj dvojice zo susedného Maďarska. Počasie sa vydarilo, parkúr bol kvalitne pripravený, a tak nič nebránilo tomu, aby jazdci a kone predviedli prítomným divákom pekné divadelné predstavenie.

Už úvodný Verejný tréning vyvolal najmä u prítomných rodičoch a  starých rodičoch silné emócie. Tí netajili nadšenie z toho, čo sa ich ratolesti naučili z jazdeckého športu počas niekoľkomesačného tréningu. Boli nadšení z harmónie, ktorú vytvorili malí jazdci medzi sebou a svojimi koníkmi. Na lícach mnohých z nich sa v slnečnom lúči blysla aj slza šťastia.

Súťaž začala parkúrom stupňa "ZM" s výškou prekážok 80 cm. Dominovali domáce dvojice z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia Rimavská Sobota. Zvíťazila dvojica Erik Gregor/Wavo Laura, na 2.mieste skončila dvojica Ema Zagyiová/Mauricius, 4. miesto si vyskákala dvojica Lucia Glédurová/Szelíd.

Nasledoval parkúr stupňa "Z" Gemerské derby - Cena Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia, výška prekážok do 100 cm a s vloženými prírodnými prekážkami. Skúsený jazdec Ivan Sihelský a Reunion obsadili 4. miesto.

Klasický parkúr stupňa "Z" - Cena agentúry JuALS s výškou prekážok 100 cm sa stal korisťou maďarskej dvojice. Dvojice z usporiadateľského klubu Erik Gregor/Wavo Laura a Ivan Sihelský/Reunion obsadili 7. a 8. miesto.

V záverečnej súťaži Stupňovaná náročnosť so žolíkom s výškou prekážok 115 cm - Cena Agroris-u s.r.o. nemali rimavskosobotské dvojice zastúpenie.

Podujatie bolo organizátormi, pretekármi a rozhodcami hodnotené ako veľmi dobre zabezpečené. K dobrej športovej úrovni prispela aj výkonnosť zúčastnených jazdcov a koní. Mnohí diváci privítali túto súťaž ako obohatenie športovej ponuky v meste Rimavská Sobota.

Predseda občianskeho združenia Gejza Glédura vyjadruje poďakovanie všetkým tým, ktorí prispeli k organizácii podujatia, ktoré by sa nemohlo uskutočniť bez pomoci mnohých dobrovoľníkov a podpory sponzorov, ktorí prispeli na ceny pre umiestnené dvojice.

V budúcnosti by sa preteky Equestrian Challenge mohli stať trvalou súčasťou podujatí organizovaných v tejto turistickej oblasi. Aktívny jazdecký klub, ponúkajúci okrem športovej prípravy koní a jazdcov aj rekreačné jazdenie na koni alebo jazdu v koči, môže aj takouto formou prispieť k rozvoju turizmu v tejto mestskej časti.

V posledný májový víkend absolvovali naši jazdci preteky v Liptovskej Sielnici. V súťaži s výškou prekážok 70 cm obsadila dvojica Ema Zagyiová/Maurícius bez trestných bodov 9. miesto. V parkúre stupňa "ZM" (80 cm), v konkurencii 51 dvojíc, o kvalite ktorej hovorí fakt, že až 70% dvojíc absolvovalo parkúr bez trestných bodov nás teší, že medzi tieto dvojice sa zaradili tiež Ema Zagyiová/Maurícius a Erik Gregor/Wavo Laura.

Drezúrnych pretekov Cena JK Freestyle Poprad sa zúčastnil Ivan Sihelský. S Weltt Regency obsadil vo svojich súťažných úlohách 7. a 8. miesto.

Najčastejšie sa v tejto sezóne jazdecké dvojice Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia zúčastňujú parkúrových pretekov v Liptovskej Sielnici. Na Júnovej cene Hippoclubu Liptovská Sielnica a penziónu Fontána sa najviac darilo v súťaži s výškou prekážok 70 cm dvojici Lucia Glédurová/Szelíd, ktorá obsadila 2. miesto. Dvojica Vanessa Sallaiová/Maurícius obsadila v tej istej súťaži 10.miesto.

Aj v Trenčíne - Nozdrkovciach na Cene stajne Cedos získali dvojice klubu pódiové umiestnenie. V súťaži Hobby krížiky obsadili Tamara Polláková/Alja 4. miesto, Lucia Glédurová/Szelíd 5. miesto a Vanessa Sallaiová/Reunion 8. miesto. V parkúre s výškou prekážok 60 cm obsadila dvojica Tamara Polláková/Alja cenné 3. miesto, Vanessa Sallaiová/Reunion 8. miesto, Lucia Glédurová/Szelíd 9. miesto. V parkúre stupňa "ZM" (80 cm) obsadila dvojica Ivan Sihelský/Cartago-S 6. miesto.

Mgr. Július Smutniak


 
 

Úspešná sezóna a dobré vyhliadky pre rimavskosobotský futbalVytlačiť
 

Futbalisti MŠK vstúpili do sezóny 2017/2018 s odhodlaním upevniť svoje pozície v jednotlivých súťažiach. Dospelí nastúpili do TIPOS III. ligy/stred, dorastenci U19 do III. ligy stred/juh, žiaci U15, U14, U13 a U12 do I. ligy/stred. Prípravky U11, U10 a U9 hrali súťaž prípraviek, kde sa výsledky sa neevidujú.

Dospelí mali za cieľ postupne stabilizovať káder zaradením najmä domácich odchovancov a mladých futbalistov do základnej zostavy. Chceli sme hrať pekný útočný futbal, zabávať fanúšikov, strieľať veľa gólov a umiestniť sa v TIPOS III. lige na popredných miestach. Podarilo sa. Naši futbalisti odohrali 30 majstrovských zápasov, z ktorých 18 vyhrali, v štyroch remizovali a osem zápasov prehrali. Celkové skóre 84:41 znamená priemer takmer troch strelených gólov na zápas. Futbalistov aj fanúšikov určite mrzia najmä domáce prehry s Lučencom a Fiľakovom, no na druhej strane dokázali pravidelne získavať body aj na súperových ihriskách a vyhrávať súboje s vyššími rozdielmi. Možno povedať, že herný prejav nášho mužstva bol v súťaži najlepší. Konečné druhé (nie postupové) miesto  za banskobystrickou Duklou svedčí o tom, že naši futbalisti svoj cieľ splnili a do novej sezóny môžu nastúpiť aj s vyššími ambíciami.

futbal.JPG

Dorastenci, ktorí v predchádzajúcej sezóne vyhrali III. ligu  (z dôvodu nízkeho počtu hráčov ich nemohli prihlásiť do druhej ligy), mali za úlohu zopakovať úspech z vlaňajšieho roka. Káder ostal nezmenený, napriek tomu jesennú časť dorastenci nezvládli. Pesimisticky naladené mužstvo prehrávalo aj zápasy, kde jasne dominovalo. Umiestnenie po jesennej časti na 10. mieste nezodpovedalo kvalite mužstva a schopnosti jednotlivých hráčov. Zmena  na trénerskom poste bola nevyhnutná.  Trénera M. Špačka vystriedal O. Václavík a mužstvo v jarnej časti vyhrávalo jeden duel za druhým. Aj keď obrovskú stratu na lídrov súťaže sa dohnať už nedalo, nakoniec skončili na peknom 3. mieste a účinkovanie  dorastencov U19 tak považujeme za úspešné. Teraz je reálny predpoklad, že káder dorastencov sa dá vhodne doplniť hráčmi klubu a hráčmi z blízkeho okolia. Vedenie MŠK rozhodlo prihlásiť dorastenecké mužstvá U19 a U17 do II. ligy.

štadión.jpg

Účinkovanie žiakov v najvyššej súťaži robí priaznivcom rimavskosobotského futbalu najväčšiu radosť. Všeobecne sa dá konštatovať, že žiaci Rimavskej Soboty v silnej konkurencii najlepších mužstiev obstáli dobre. Ako je všeobecne známe, z I. žiackej ligy nikto nevypadáva, takže prioritou nie je  umiestnenie jednotlivých mužstiev, ale výchova, kvalitná športová príprava  a neustále zlepšovanie individuálnych schopností hráčov. Žiaci MŠK odohrali v štyroch kategóriách 110 majstrovských zápasov. Diváci na našom štadióne mohli sledovať výborné zápasy. Najlepšie si počínali mladší žiaci U12, ktorí ukončili sezónu na krásnom 4. mieste za Žilinou, Ružomberkom a Martinom. Mladší žiaci U13 skončili na 6. mieste, starší U14 na 10. mieste, starší žiaci U15  na 7. mieste. Od novej sezóny pribudnú do I. žiackej ligy nové mužstvá, a to FK Pohronie a MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Okrem týchto kategórii oficiálne súťaže hrali aj prípravky U11, U10 a U9, najmenšie kategórie U8 a U7 hrávali len neoficiálne turnaje. Výsledky prípraviek evidované nie sú. Tu sa kladie dôraz na to, aby každý malý futbalista dostal dostatočný časový priestor na získanie zápasových skúseností. Učíme ich vyhrávať aj prehrávať. Klub pravidelne spolupracuje aj so základnými a materskými školami, kde získavame najmenších pre tento krásny šport – futbal.

Zmena priorít v rimavskosobotskom futbale prináša radosť a postupne aj úspechy. Funkcionári aj priaznivci futbalu už pochopili, že jediná cesta k úspechu v chudobnom regióne vedie cez výchovu mládeže a vlastných odchovancov. Správnosť našej voľby a výbornú prácu s mládežou zbadali aj iní. Začiatkom tohto roka nám  veľkoklub DVTK Miškolc z Maďarska ponúka spoluprácu s vytvorením spoločnej Mestskej futbalovej akadémie a investíciu do infraštruktúry MFA vo výške viac ako 4 miliónov Eur. Futbalová akadémie môže byť vhodnou príležitosťou pre talentovaných futbalistov nielen nášho mesta, ale aj chlapcov a dievčat z celého regiónu. Spoluprácu ponúkame aj pre okolité futbalové kluby, kde funkcionári ešte dodnes úplne nepochopili potrebu vzájomnej spolupráce. Talentovaný malý futbalista pre svoj športový rast potrebuje vhodné podmienky, zdravú vnútornú konkurenciu a kvalitnú súťaž.

Predpokladáme, že zámer založenia futbalovej akadémie poslanci MsZ Rimavskej Soboty v krátkom časovom horizonte definitívne schvália a rozvoj futbalu v Rimavskej Sobote na najvyššej kvalitatívnej úrovni  môže pokračovať.

Štefan Balog, koordinátor MŠK


 
 

Lukostrelci súťažili na Ostrej Lúke i vo FiľakoveVytlačiť
 

9. júna sa zúčastnili členovia Lukostreleckého Klubu Bašta 4. kola Slovenského pohára na Ostrej Lúke. Organizátor využil v maximálnej miere danosti terénu a nachystal náročnú trať, ktorá sa lukostrelcom páčila. Kopcovitý terén - dolinky dávali zabrať pretekárom počas prepočítavania vzdialenosti, čo aj bolo vidieť na bodoch! Za Lukostrelecký Klub Bašta súťažiaci obstáli v skúške nasledovne: Stella Nagyferenczová, Henrietta Nagyferenczová a Tibor Lévay skončili na prvých miestach.

SP4_ZVOLEN.jpg

O týždeň neskôr, 16. júna, sa konala súťaž v maďarskej obci Rónafalu, na ktorej sa zúčastnilo nespočetné množstvo súťažiacich aj spoza hraníc. Organizátori spravili všetko preto, aby sa súťažiaci cítili na jednotku. Nechýbalo srdečné privítanie, príjemní ľudia, prekrásna príroda a vynikajúca trať. Všetko, ako má byť!  Rimavskosobotský Lukostrelecký Klub Bašta zastupovali štyria súťažiaci, ktorí skončili nasledovne: Tibor Lévay na prvom mieste, Márti Dávid, Krisztina Bukovszky a Ladislav Hegedűs obsadili druhé miesto.

RÓNAFALu.jpgRÓNAFALU_2.jpg

17. júna sme sa za krásneho slnečného počasia zúčastnili šiesti pretekári lukostreleckej súťaže vo Fiľakove.  Súťaž je tradične usporiadaná v areáli hradu. Dominujú na nej krátke vzdialenosti, tvorí ju 20 cieľov v jednom kole na dva šípy. Ciele sú pre nás súťažiacich už tradične poddimenzované pre tento druh pretekov, ale aj tieto krátke vzdialenosti dajú zabrať. Preteky sme absolvovali v prvom rade pre získanie súťažnej rutiny, konali sa kúsok od nášho mesta a panovala veselá nálada. Okrem pekných fotografii sme získali nasledovné výsledky: Ladislav Hegedűs a Tibor Lévay skončili na prvom mieste,  Attila Bukovszky obsadil druhé miesto.

fiľakovo.jpg

Ďakujeme sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum, s.r.o Zvolen, GOBAKO Košice, Rado Ceglédy, podnikateľ Béla Majerčík a AGROSOLUM. 

Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Gulaev vicemajstrom EurópyVytlačiť
 

Obrovský úspech dosiahol zápasník Lokomotívy Rimavská Sobota Akhsarbek Gulaev na Majstrovstvách Európy U23 v zápasení voľným štýlom v tureckom Istanbule. Získal striebornú medailu za 2.miesto v hmotnostnej kategórii do 74 kg. Po vlaňajšom bronze z juniorského šampionátu a striebre z Majstrovstiev sveta U23 je to už jeho tretia medaila v priebehu necelého roka.  

Istanbul10.jpgV Istanbule prešiel do finále ako nôž maslom. V osemfinále porazil technickou prevahou 10:0 rumunského zápasníka Plopa, vo štvrťfinále ho čakal Grék Gkotsis a aj ten schytal od nášho zápasníka technickú prevahu 0:10. Nasledoval boj o finále proti lotyšskému zápasníkovi Jurčenkovi.  Aj tento zápas skončil ako oba predchádzajúce za necelú minútu technickou prevahou nášho borca 10:0 a mohli sme sa tešiť na finále proti rusovi Sidakovovi. Finále sa skončilo po obrovskom boji Gulaevovou tesnou prehrou 1:3, keď ešte tesne po prvom polčase vyhrával 1:0. Potom však už bodoval len ruský pretekár a nakoniec z toho bolo pre nášho zápasníka krásne striebro.

Jozef Radnóti podpredseda Lokomotívy:  ,,Mám obrovskú radosť zo striebornej medaily Akschara. Nechýbalo veľa od zlata. Tesná prehra na body od ruského zápasníka, ktorý mimochodom na poslednom turnaji porazil vlaňajšieho majstra sveta Taliana Chamiza na technickú prevahu 10:0, určite nie je hanba. Akhsar bol po finále veľmi smutný, strašne túžil po zlate. Aj striebro je však veľký úspech. Je to vynikajúci zápasník a perfektný mladý človek. Veríme, že pre Rimavskú Sobotu získa ešte mnoho medailí a budú aj zlatého lesku. Tohto roku  ho ešte čakajú majstrovstvá sveta mužov v Budapešti a U23 v Bukurešti."

Istanbul9.jpg

Istanbul18.PNG

Istanbul5 (2).jpg

Zdroj: Jozef Radnóti,

podpredseda Lokomotíva Rimavská Sobota


 
 

Domáca výhra A mužstva dospelých MŠKVytlačiť
 

TIPOS III. LIGA STRED

MŠK Rimavská Sobota – TJ Tatran Krásno nad Kysucou 3:1 (2:0)
Góly: 19. Ľupták, 27. Jass, 76. Jankovič – 65. Koleno. ŽK: Kalmár (RS).

Rozhodovali: Faber, Šimovič, Tůma. Divákov: 200.

Zostava Rimavská Sobota: Prošovský – Zvara, Hrnčiar, Ľupták, Uličný – Kalmár (84. Kökény), Jass (57. Kočijaševič), Petrán, Jankovič – Vargic (88. Dudek), Vasilko.
Krásno n. Kysucou: Poništ – Staňo, Beniač, F. Pagáč, M. Ševčík – D. Pagáč, Kopásek, Koleno, Rajnoha (65. Šidlo) – T. Ševčík, Chupáč.

III. liga SsFZ dorastencov U19:

FK Iskra Hnúšťa – MŠK Rimavská Sobota 2:2

1. žiacka liga:
U12 MŠK R. Sobota – MŠK Námestovo 7:6
U13 MŠK R. Sobota – MŠK Námestovo 7:0
U14 MŠK Námestovo – MŠK R. Sobota 2:1
U15 MŠK Námestovo – MŠK R. Sobota 4:1

MŠK RS


 
 

Gažiová majsterkou SlovenskaVytlačiť
 

2. júna. sa vo Zvolene - Lieskovec konali  Majstrovstvá Slovenskej republiky  mladších, starších žiakov a žiačok v džude. 

Za oddiel Lokomotíva - džudo Rimavská Sobota štartovala Natália Gažiová   vo váhe do  36kg starších žiačok, kde nenašla premožiteľku, obhájila titul z minulého roka a stala sa majsterkou Slovenskej republiky pre rok 2018. Ďalším džudistom, ktorý nás reprezentoval, bol Lukáš Kóoš. Ten vo váhe do 66 kg starších žiakov  prehral len vo finále a dosiahol strieborné umiestnenie . V mladších žiačkach sme mali len jednu zástupkyňu a to Sofiu Nyíforovú, ktorá vo váhe do 40 kg dosiahla na pekné  štvrté miesto. V kategórii starších žiakov nás ešte  reprezentoval Balog Robert do 66 kg, no  zostal bez umiestnenia. Výbor a vedenie klubu gratuluje a zároveň ďakuje  za predvedené výkony a za vzornú reprezentáciu klubu a aj mesta Rimavská Sobota. Za podporu oddielu Lokomotíva Judo Rimavská Sobota ďakujeme  Mestu Rimavská Sobota , firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer,   Kvety Henrieta Mišuráková,  a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Na súťaži ich sprevádzali tréneri Babicová, Gaži a Antal.

1. m - Gažiová Natália.jpg

z ľava prvý Koóš Lukáš 2. m.jpg

Antal Ľubomír,

predseda  Lok. judo RS

 


 
 

Súťaž vo viacboji všestrannostiVytlačiť
 

ZŠ Š.M. Daxnera v Rim. Sobote usporiadala majstrovstvá okresu vo viacboji všestrannosti – letné preteky, kde pretekári súťažili v šesťboji a absolvovali disciplíny šprint, vytrvalostný beh, skok do diaľky, hod medicimbalom, šplh a plávanie. Traja najlepší pretekári postúpili na majstrovstvá Slovenska, ktoré usporiada ZŠ. Š. M. Daxnera 23. júna od 10:00 hod.

Najlepšie výkony v ženských kategóriách dosiahli sestry Megelové, keď tretiačka Stela nazbierala 299 bodov a svoju súperku na druhom mieste porazila o neuveriteľných 70 bodov. Jej staršia sestra Michaela, ktorá súťažila v kategórii staršie žiačky, dokonca utvorila slovenský rekord, keď získala 421 bodov a svoju súperku na druhom mieste porazila o 65 b.

Najlepšie mužské výkony dosiahli druhák Sebastian Balog, ktorý získal 317 b. a Martin Vyrva (kat. mladší dorastenci), ktorý nazbieral 457 b.

Výsledky ročníkov 1.- 4. ZŠ: štartovalo spolu 131 pretekárov.

I. ročník dievčatá: 1.a 2. miesto – Sarah Bálintová a Simona Bálintová, Súkromná ZŠ Creative Rim. Sobota 191 b, 3. miesto – Gabika Urbančoková, ZŠ Daxnera RS, 185 b.

I. ročník chlapci: 1. miesto – Gabo Filip 255 b, 2. miesto – Zoltán Váradi 219 b, Róland Király 210 b, všetci ZŠ Š.M. Daxnera RS.

II. ročník dievčatá: 1. miesto – Réka Szabóová, ZŠ M. Tompu RS, 276 b, 2. miesto – Natália Oláhová, ZŠ Klenovec, 241 b, 3. miesto – Táňa Cepáková, ŽŠ Š.M. Daxnera, 209. b.

II. ročník chlapci: 1. miesto – Sebastian Balog, ZŠ Creative RS, 317 b, 2. miesto – Frederik Oláh, ZŠ Klenovec, 241 b, 3. miesto – Marek Magie, ZŠ P. Dobšinského RS, 281 b.

III. ročník dievčatá: 1. miesto – Stela Megelová, 299 b, 2. miesto – Katka Bakšová 229 b, obe ZŠ Š.M. Daxnera RS, 3. miesto – Mariana Tóthová, ZŠ Gemerský Jablonec, 221 b.

III. ročník chlapci: 1. miesto – Jozef Mogyoródy, ZŠ Gem. Jablonec, 313 b, 2. miesto – Adam Lavrinec, ZŠ Tisovec, 311 b, 3. miesto – Matúš Hruška, ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa, 310 b.

IV. ročník dievčatá: 1. miesto – Terézia Horváthová, ZŠ P. Hostinského RS, 286 b, 2. miesto – Anna Hanyusová, ZŠ M. Tompu RS, 208 b, 3. miesto – Natália Dinková, ZŠ P. Dobšinského, 206 b.

IV. ročník chlapci: 1. miesto – Fedor Mikuláš, 314b,  2. miesto – Samo Ľupták 304 b, obaja ZŠ Š.M. Daxnera, 3. miesto – Dušan Študenc, ZŠ P. Hostinského, 301 b.

 

Žiactvo a dorast: 56 súťažiacich, bez stredných škôl kvôli maturitnému týždňu   

D 4 – mladšie žiačky: 1. miesto – Nina Piaterová, Nábrežie Rimavy Hnúšťa, 333 b, 2. miesto – Kristína Mukínová, ZŠ Š.M. Daxnera, 320 b, 3. miesto - Zoja Jurčiaková, ZŠ Tisovec, 304 b.

CH 4 – ml. žiaci: 1. miesto – Szebasztian Jakubec, 360 b, 2. miesto – Marek Murányi, 322 b, obaja ZŠ M.Tompu RS, 3. miesto – Martin Bystriansky, ZŠ Ožďany, 281 b.

D 5 – st. žiačky: 1. miesto – Michaela Megelová, ZŠ Š.M. Daxnera RS, 421 b, 2. miesto – Veronika Spodniaková, ZŠ P. Dobšinského RS, 355b, 3. miesto – Nina Hrončeková, ZŠ Tisovec, 357 b.

CH 5 – st. žiaci: 1. miesto – Martin Košičiar, ZŠ Tisovec, 438 b, 2. miesto – Peter Koreň, ZŠ P. Dobšinského RS, 436 b, 3. miesto – Juraj Hrivnák, ZŠ Klenovec, 422 b.

D 6 – ml. dorastenky: 1. miesto – Jolana Čipčalová, 190 b,  2. miesto – Dominika Kučeráková, 180 b, obe  ZŠ P: Hostinského.

CH 6 – ml. dorastenci: 1. miesto – Martin Vyrva, ZŠ P. Hostinského RS, 457 b, 2. miesto – Lukáš Pilz, ZŠ P. Dobšinského RS, 349 b.

 

Igor Antal


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

  • Štvrtok3015graphic-icon
  • Piatok188graphic-icon
  • Sobota207graphic-icon
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka