Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

OZNAMY

Oznamy mesta

Blíži sa Gemersko-malohontský jarmokVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota Vás pozýva 28. až 29. septembra 2018 na 36. ročník Gemersko-malohontského jarmoku s bohatým programom.

Program:

Piatok 28. septembra

9:00 hod.         Slávnostné otvorenie výstavy ovocia, zeleniny, okrasných rastlín, zvierat                                   a produktov, foyer a Dom kultúry

9:30 hod.         Klaun kúzelníkom – celkom iná klauniáda, veselé predstavenie pre deti na                               Hlavnom námestí

11:00 hod.       Vyhodnotenie a slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže o najkrajší balkón                               a predzáhradku, Radnica mesta

11:30 hod.       RS 6, skvelí muzikanti vám zahrajú k obedu aj do kroku, Hlavné námestie

13:00 hod.       50. výročie Gemerských zvestí, spomienkové stretnutie na Radnici mesta

14:00 hod.       Elán Forever – elán navždy – to je výzva!, koncertný výber zo zlatých čias                               skupiny Elán, Hlavné námestie

15:30 hod.       Krok, sun, skok – pohybové aktivity CVČ Relax, Hlavné námestie

17:00 hod.       Hlúpy Kubo, jarmočné predstavenie divadla Havran pre veľkých aj malých,                               Hlavné námestie

18:00 hod.       Jadranka – známa a populárna speváčka, svojím balkánskym temperamentom                         osvieži aj nás, Hlavné námestie.

20:00 hod.       3+2 - koncert populárnej maďarskej skupiny, Hlavné námestie

21:00 hod.       Niečo navyše – koncert mladej rockovej skupiny, Hlavné námestie

Sobota 29. septembra

9:30 hod.         Tanečný orchester Rimavská Sobota zahrá do tanca aj na počúvanie, Hlavné                           námestie

11:00 hod        Bluetrend, vy ste naši skvelí kantríci!, Hlavné námestie

Sprievodné podujatia:

24.-29. septembra  Týždeň bezpečnosti na cestách v Rimavskej Sobote

28. septembra

11:00 – 13:00 hod.         Ukážky bezpečnosti jazdy, zrážky vozidla a chodca

29. septembra

8:00 hod. – 18:00 hod.   Jazda zručnosti a detský vodičák, parkovisko pred hotelom Zlatý býk                                        oproti mliekarne

jarmok.jpg

 

 


 
 

Dajte s nami veciam druhú šancu Vytlačiť
 

Kúpiť, nosiť, zahodiť. Bežný cyklus väčšiny oblečenia v domácnostiach, ktorý už niekoľko rokov spôsobuje vrásky na čele všetkým zástancom životného prostredia. Svet sa tak čoraz rýchlejšie plní oblečením, ktoré nikto nechce, no aj napriek tomu, že recyklovanie materiálov nie je žiadna novinka, doteraz sa ešte nikomu nepodarilo nájsť spôsob, ako recyklovať bavlnené vlákna bez ich poškodenia. 

CVČ Relax v spolupráci s OZ artRIS rozmýšľali, ako na to, ako sa rozlúčiť so starým a nepotrebným oblečením pre deti a urobiť tak niečo pre seba, pre iných, ale aj pre našu planétu. Nápad bol na svete, a tak dňa 14. septembra usporiadali 1. burzičku detského oblečenia, hračiek a iných detských vecí v peknom prostredí v záhrade Ekorelaxu.

Mladé mamičky si v príjemnej atmosfére mohli kúpiť, vymeniť rôzne detské veci, ale aj poradiť sa a porozprávať o rôznych spoločných témach. Na prvý krát burzička dopadla dobre a uvažujeme v nej pokračovať aj v budúcnosti so sezónnym oblečením.

burzička.jpg

burzička1.jpg

burzička3.jpg

PaedDr. Dana Spišáková, Centrum voľného času Relax

 


 
 

K súťaži o najkrajší balkón a predzáhradkuVytlačiť
 

Mestský úrad v Rimavskej Sobote už po devätnásty krát organizuje súťaž o najkrajší balkón a predzáhradku. Do tohtoročnej súťaže bolo zaradených 28 návrhov o najkrajší balkón a 19 návrhov o najkrajšiu predzáhradku. Komisia zložená z vedenia mesta a z pracovníkov odboru mesta súťaž vyhodnotila a rozhodla o udelení ocenenia pre tých, ktorí sa umiestnili v oboch kategóriách na 1 – 3 mieste. Slávnostný akt udelenia ocenení sa uskutoční v rámci Gemersko - Malohontského jarmoku v piatok 28.09.2018 v obradnej miestnosti radnice.

Vzhľadom k tomu, že na istej sociálnej sieti sa objavila informácia od jednej zo súťažiacich v tom zmysle, že jej oznámili, že síce vyhrala súťaž, ale ocenená nebude pretože už bola pred 7 rokmi, považujem za nutné uviesť, že je to zavádzajúca informácia, pretože Mesto Rimavská Sobota takúto informáciu nevydalo a neexistuje ani žiaden vnútorný predpis o tom, že by niekto nemohol túto súťaž vyhrať aj viackrát.

Je škoda, že takúto peknú akciu, ktorú pravidelne organizujeme z príležitosti konania jarmoku, chcú niektorí zneužiť na politické účely, miesto toho že by ocenili prácu tých, ktorí sa na organizovaní tohto podujatia podieľali.

 

JUDr. Štefan Szánto
prednosta MsÚ


 
 

Vedenie mesta slávnostne odovzdalo nové parkovisko na Ul. K. MiszáthaVytlačiť
 

24. augusta rimavskosobotská samospráva slávnostne odovzdala do užívania novovybudované parkovisko na UL. K. Mikszátha v Rim. Sobote.

Podujatia sa zúčastnili okrem vedenia mesta a pracovníkov tunajšieho mestského úradu a mestských organizácií aj niektorí poslanci mestského zastupiteľstva. Oranžovú pásku spoločne prestrihli primátor mesta Jozef Šimko a jeho zástupca Ladislav Rigó.

„Dnes plníme jeden z ďalších sľubov, ktorý sme dali občanom Rimavskej Soboty. Máme tu vybudované jedno nádherné parkovisko“, uviedol vo svojom príhovore Jozef Šimko, ktorý poukázal aj na komplikácie s prejazdom vozidiel na ulici kvôli zaparkovaným autám. Ako primátor povedal, po dohode s dopravným inšpektorátom bude na ulici zakázané parkovanie a vodiči tak budú musieť využívať nové parkovisko. Ako ďalej primátor spomenul, samospráva plní aj ďalšie sľuby. V tomto volebnom období sa zrekonštruovalo napríklad Námestie M. Tompu, Mestská záhrada a  v septembri sa začne s rekonštrukciou námestia pri pošte. Od roku 2011 bolo opravených vyše 160 ulíc. 

Parkovisko na nachádza medzi reštauráciou Európa a Sociálnou poisťovňou a samospráva pristúpila k jeho vybudovaniu, aby vyriešila parkovanie v centre mesta. Nachádza sa na ňom  58 parkovacích miest, pozostáva zo štyroch odstavných pruhov, medzi ktorými je jazdný pruh. Šírka jedného parkovacieho miesta je 3 metre. Celé parkovisko je vyspádované do stredu medzi dva a dva odstavné pruhy, v sklone 2%. Pri návrhu sa myslelo aj na imobilných návštevníkov, pre ktorých sú vyhradené 4 parkovacie miesta.  Parkovacia plocha je riešená zámkovou dlažbou s podkladovou fóliou s ochranou proti ropným produktom, a inštalovaný je tam lapač ropných látok. Súčasťou parkoviska je aj verejné osvetlenie, dopravné značenie a plochy zelene. Financie na jeho vybudovanie schválili poslanci ešte na januárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Práce vykonávali Technické služby mesta.

parkovisko.JPG

parkovisko1.JPG

parkovisko.JPG

foto: gecse

 


 
 

Sobôtka má novú atrakciuVytlačiť
 

V mestskej časti Sobôtka v Rimavskej sobote pribudla na už existujúcom ihrisku nová streetworkoutová zostava. Informovala o tom Eva Muráriková, vedúca odboru rozvoja mesta na Mestskom úrade v Rim. Sobote.

 Mesto Rimavská Sobota vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Nadácie TESCO realizovalo projekt pod názvom Výstavba street workoutovej zostavy na detskom ihrisku Sobôtka.  „Finančný príspevok vo výške 1 000 €  od Nadácie SPP z grantového programu REGIÓNY a 300 € od Nadácie TESCO z grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame bol použitý  na rozšírenie existujúceho detského ihriska o streetworkoutovú zostavu pre staršie deti vo veku 14-18 rokov v obytnej zóne Sobôtkav hodnote 5 084,16 €,“ uviedla E. Muráriková s tým, že ihrisko je zriadené na verejnom priestranstve, ktoré postupne dopĺňa o hracie prvky mesto, ale aj aktívni obyvatelia.  „Prístupné je nielen pre obyvateľov obytnej zóny, ale aj blízkeho Sídliska Západ a všetkým obyvateľom mesta, ktorí ho využívajú pre voľnočasové aktivity a podporu pohybových aktivít,“ priblížila E. Muráriková. Ako ďalej dodala, prínosom projektu je hlavne rozvoj mestskej časti v rámci programov komunitného a regionálneho rozvoja. Mesto Rimavská Sobota kofinancovalo projekt vo výške 3 784,16 €. Ihrisko pozostáva zo streetworkoutovej zostavy červenej farby a informačnej tabule s prevádzkovým a cvičebným plánom pre workout.  Dodávateľom hracích prvkov bola spoločnosť ENERCOM, s.r.o. z Nitry.

"Poďakovanie patrí všetkým, ktorí projekt pripravili, podporili a zrealizovali. Po jeho úspešnej realizácii časť mesta Sobôtka disponuje priestorom, ktorý môžu využívať  obyvatelia  pre oddych, relax a voľnočasové aktivity," dodala E. Muráriková.

zostava.jpeg

logo nadacia spp.jpg

Nadacia-Tesco-2017-logo-vertical-v2-RGB.jpg

 


 
 

Námestie pri pošte dostane moderný vzhľadVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota počas letných mesiacov  zabezpečilo prípravu projektovej dokumentácie pre stavbu Revitalizácia námestia pred poštou v Rimavskej Sobote s cieľom zatraktívniť  lokalitu a vytvoriť prostredie, kde by obyvatelia radi trávili voľný čas.

Revitalizácia spočíva v tom, že do námestia  sa zakomponuje viac zelene, materiálovo sa zmodernizuje a vytvorí sa priestor pre služby a prostredie pre oddych.

V novej kompozícii budú zachované pešie ťahy pretínajúce riešené územie, ktoré spájajú Hlavné námestie mesta a ulicu Malohontskú, Jánošíkovú, poštu a autobusovú zastávku na ulici Malohontskej. Nová drobná architektúra je navrhnutá tak, aby nevytvárala bariéru v peších trasách a vytvárala organizovanú štruktúru, ktorá vyplní riešený areál.

posta.jpg

Na námestie pribudnú betónové kvetináče, ktoré tu vytvoria zelené ostrovy s  miestami na osadenie lavičiek, stojany na bicykle a odpadkové koše. Najväčšiu zelenú plochu bude tvoriť oddychová zeleň na rekreáciu obyvateľov.

Prebehne aj výmena asfaltového povrchu, ktorý bude nahradený dlažbou rôznej farby a veľkosti s cieľom rozčleniť plochu riešeného územia na menšie celky, farebne oživiť prostredie a vizuálne ohraničiť jednotlivé časti námestia ako napr. vstup do pošty, terasu, centrálnu časť námestia, fontánu.

K zatraktívneniu námestia  prispeje aj nová fontána, ktorá bude fungovať ako jeho dominanta. Účelom fontány bude osviežiť a zvlhčiť vzduch v horúcich mesiacoch. Cez iné obdobia, alebo v čase, kedy by sa fontána odstavila, by sa centrálna plocha mohla využívať ako priestor pre ľadovú plochu, futbalové ihrisko, alebo rôzne podujatia.

Existujúce stánky budú zachované, ale dostanú nové umiestnenie do jednotného celku v rámci námestia a architektonicky budú prepracované do moderného vzhľadu. Rekonštrukciou prejdú aj verejné toalety a budú ukryté za kulisu, utvorenú zo steny zo zelene a vytvorí sa uzavretý priestor v severnej časti námestia.

Práce na námestí sa začnú v prvom septembrovom týždni, a preto prosíme obyvateľov o zhovievavosť a pochopenie pre sťažený prístup k službám počas realizácie revitalizačných prác.

Vedenie mesta zároveň plánuje uskutočniť anketu medzi občanmi Rim. Soboty, aby navrhli, ako sa vynovené námestie pri pošte bude volať. 

 


 
 

Mesto spustilo virtuálneho sprievodcuVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota - Turistické informačné centrum mesta oznamuje širokej verejnosti,  že pre turistov a návštevníkov mesta pripravilo nový produkt cestovného ruchu - "Turistický sprievodca Rimavská Sobota".

Ide o mobilnú aplikáciu – interaktívneho turistického sprievodcu s QR kódmi, hlasovým sprievodom v troch jazykových mutáciách, mapami a GPS.  

Mobilnú aplikáciu s hlasovým sprievodom "Turistický sprievodca Rimavská Sobota"  je možné si nainštalovať do mobilných zariadení z obchodu Play pre Android a AppStore pre iPhone/iPod/iPad : Rimavska Sobota. Je dostupná v troch jazykových mutáciách (slovenská, maďarská, anglická), takže si ju už do svojho mobilného zariadenia môže  pridať každý záujemca i zahraničný turista. Ide o  portálové riešenie s možnosťou neobmedzenej aktualizácie vlastných bodov záujmu. V aplikácii nájdete informácie a fotografickú dokumentáciu o pamiatkách a historických budovách, o histórii mesta, o pamätníkoch v meste Rimavská Sobota, o osobnostiach slovenského i maďarského kultúrneho života v minulosti žijúcich a pôsobiacich v našom meste. Vďaka GPS vás aplikácia naviguje priamo k jednotlivým pamiatkám napr. do Gemersko-malohontského múzea na Námestí M. Tompu či k soche známeho rozprávkara Pavla Dobšinského na Námestí Š.M. Daxnera. Aplikácia tiež obsahuje na mapách zvýraznené prechádzkové trasy pre peších návštevníkov i mapy okolitých cyklotrás. Nájdete v nej informácie zamerané na šport, oddych a turistiku. Zavedie vás do rekreačnej oblasti Kurinec - Zelená voda, resp. vás oboznámi o trasách vyhliadkového autovláčika a nájdete v nej aj cenník služieb v RO Kurinec – Zelená voda. Aplikácia ponúka  možnosť vyhľadať si aj informácie o kultúrnych, športových a spoločenských inštitúciách pôsobiacich v našom meste, telefónne a e-mailové kontakty, otváracie hodiny i GPS súradnice týchto inštitúcií. Sú v nej  dôležité telefónne čísla (napr. tiesňové volanie, polícia, mestská polícia), na ktoré sa dovoláte priamo bez hľadania a zisťovania.  Zaujímavosťou je  čítačka QR kódov, ktorá Vás po načítaní kódu mobilným zariadením prenesie priamo do histórie napr. bývalého detského útulku, protestantského gymnázia či radnice mesta.          

Veríme, že sa vám mobilná aplikácia bude páčiť a budete ju často a so spokojnosťou využívať. 

Bližšie informácie nájdete v Turistickom informačnom centre na Hlavnom námestí v Rim. Sobote, na tel. č: 047/5623645, mobile 0911 568 538,e-maile: tic@rimavskasobota.sk alebo na webovej stránke  www.rimavskasobota.sk

 

qrkody noviny.jpg


 
 

Úradné oznamy

Pozvánka na rokovanie MsZVytlačiť
 

POZVÁNKA

 

V súlade s ustanovením § 13 ods. 4 písm. a)  zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších zmien a doplnkov

 

                                                               zvolávam

 zasadnutie  Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote

ktoré sa uskutoční  

dňa 25. septembra  2018 (utorok) o 09.00 h

 

v zasadacej miestnosti  MsZ v bývalom Župnom dome v Rimavskej Sobote

 na Nám. M. Tompu.

 

NÁVRH   PROGRAMU:

  1.       Otvorenie

  2. 1    Voľba návrhovej komisie, určenie zapisovateľa a  overovateľov zápisnice

  2. 2    Schválenie programu rokovania

  3.       Majetkovoprávne otázky

            Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

 1.       Informatívna správa o nakladaní a hospodárení s mestskými lesmi a Správa

          o stave mestských lesov po ukončení nájmu spoločnosťou LES KORP, s.r.o.

            Predkladá: Ing. Juraj Hronec, lesný hospodár

 1.     Návrh na zmenu Štatútu mesta Rimavská Sobota

            Predkladá: JUDr. Štefan Szántó, prednosta MsÚ

 1.     Návrh na zmenu a doplnenie Rokovacieho poriadku komisií Mestského

          zastupiteľstva v Rimavskej Sobote

            Predkladá: JUDr. Štefan Szántó, prednosta MsÚ

 1.     Návrh III. zmeny rozpočtu mesta Rimavská Sobota na rok 2018

            Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

 1.     Predĺženie čerpania kontokorentného úveru na obdobie do 30.9.2023 vo              výške  200 000 €

            Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

 1.    Prerozdelenie finančných prostriedkov kultúrnym subjektom a športovým    

         klubom v II. polroku 2018

     Predkladá: Mgr. Zsolt Főző, predseda komisie školstva, kultúry a športu pri MsZ

 1.    Hospodárenie mesta Rimavská Sobota a monitorovacia správa programového

         rozpočtu za I. polrok 2018

           Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

  11.    Správy z kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra mesta za II. Q 2018

           Predkladá: Ing. Mikuláš Csirmaz, hlavný kontrolór mesta

 11.a   Schválenie Zmluvy o spolupráci medzi Mestom Rimavská Sobota, MŠK

           Rimavská Sobota, s.r.o. a Borsodsport Invest Kft. vo veci futbalovej akadémie

           vypracovanej maďarským subjektom

           Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

  12.    Kontrola plnenia uznesení MsR a MsZ za I. polrok 2018

         Predkladá: Ing. Mikuláš Csirmaz, hlavný kontrolór mesta

 1. Návrh na odpredaj a výstavbu bývalej budovy Domova mládeže, ul. Školská

         na byty pre mladé rodiny

           Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

14.    Interpelácie poslancov

15.    Všeobecná rozprava

16.     Záver                                                                 

 

JUDr. Jozef Šimko v.r.

                                                                                                                       primátor mesta


 
 

Oznam - ohlasovňa pobytuVytlačiť
 

                Mestský úrad v Rimavskej Sobote, ohlasovňa pobytu Vám týmto oznamuje, že z technických dôvodov a nefungovania systému zo strany Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, nie je možné získavať výpis z listu vlastníctva z informačných systémov verejnej správy v rozsahu zdrojových registrov. V zmysle § 1 ods. 6 zákona číslo 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii) je oprávnená požiadať občana realizujúceho hlásenie trvalého, prechodného pobytu o predloženie výpisu z listu vlastníctva na právne účely v listinnej podobe. Listinná podoba výpisu môže byť staršia ako 30 dní.
Ospravedlňujeme sa občanom, ale problém nie je na našom úrade. Po odstánení technickej závady na ústrednom úrade budeme služby poskytovať v zmysle zákona.

 

 

                                                                                 

                                                                                              JUDr. Štefan Szántó

                                                                                                 prednosta úradu


 
 

Pracovná ponuka - Referent, referentka školského úraduVytlačiť
 

PRACOVNÁ  PONUKA

Mesto Rimavská Sobota

zastúpené primátorom mesta JUDr. Jozefom Šimkom

Svätoplukova 389/9, 979 01 Rimavská Sobota

 ponúka

voľné pracovné miesto v pracovnej pozícii:

Referent, referentka školského úradu.

 

Predpokladaný nástup do práce: na základe vzájomnej dohody.

Základný plat: (brutto): 

 • Výška základného – tarifného platu je určená podľa zaradenia do platovej triedy podľa započítanej praxe a v príslušnom platovom stupni základnej stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zmysle zákona

č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

 • referent školského úradu nie je odmeňovaný podľa platových taríf  pedagogických zamestnancov

Organizačná štruktúra:

 • Uvedené pracovné miesto je organizačne začlenené pod Odbor školstva, mládeže a športu  Mestského úradu v Rimavskej Sobote

Miesto výkonu práce:

 • Mestský úrad, Svätoplukova 389/9, 979 01 Rimavská Sobota

Druh pracovného pomeru

 • podľa Zákonníka práce v súlade so zákonom č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme 
 • plný úväzok

Stručná charakteristika pracovného miesta – pracovná náplň

 • metodické usmerňovanie a kontrola v oblasti hospodárenia riadenia škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obce
 • zabezpečovanie preneseného výkonu štátnej správy na úseku školstva a ďalšia administratívnosprávna činnosť na jednotlivých úsekoch územnej samosprávy v rozsahu prenesených kompetencií orgánov štátnej správy na orgány územnej samosprávy v zmysle legislatívnych predpisov SR, nariadení vlády, smerníc a vyhlášok týkajúcich sa oblasti školstva -  (zákon NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., zákon č.317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení zákonov v z. n.p. a ďalších zákonov SR a nariadení vlády a smerníc MŠVVaŠ SR)
 • poskytovanie odbornej, metodickej a poradenskej činnosti školám a školským zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta   

        

Požadované kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre príslušný druh a typ školy - v zmysle vyhlášky Ministerstva školstva SR č.  437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky

 • ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa  – zameranie učiteľstvo pre základnú školu

Ďalšie požiadavky:

 • minimálne 5 rokov pedagogickej praxe
 • znalosť platnej legislatívy pre oblasť školstva v samospráve
 • zdravotná spôsobilosť
 • spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu
 • užívateľská znalosť práce s PC a internetom
 • bezúhonnosť (doklad o bezúhonnosti je výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace)

K prihláške je potrebné doložiť tieto doklady:

 • písomná žiadosť o zaradenie do výberu na osobný pohovor
 • štruktúrovaný profesijný životopis s uvedením telefónneho kontaktu a s prehľadom vykonávanej praxe
 • potvrdenie od predošlých zamestnávateľov o dĺžke výkonu pedagogickej praxe
 • úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania
 • výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace v čase podania žiadosti
 • úradne osvedčené čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu
 • lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon práce referenta školského úradu
 • písomný súhlas uchádzača k použitiu osobných údajov pre účely osobného pohovoru

      podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov

Prihlášku spolu s požadovanými dokladmi je potrebné doručiť v zalepenej obálke s označením „Pracovná ponuka – Referent ŠÚ - NEOTVÁRAŤ“osobne do podateľne Mestského úradu v Rimavskej Sobote alebo poštou v termíne najneskôr do 28.09.2018 do 16.00 h. na adresu: Mestský úrad, Prednosta MsÚ – JUDr. Štefan Szántó, Svätoplukova 389/9, Rimavská Sobota, 979 01.

Výber uchádzačov bude prebiehať formou osobných pohovorov. Na osobný pohovor budú telefonicky pozvaní len tí uchádzači, ktorí budú spĺňať vyššie uvedené kvalifikačné predpoklady a stanovené požiadavky a do určeného termínu predložia všetky požadované doklady.

 

Zverejnené: dňa 11.09.2018

 

 • na webovom sídle Mesta Rimavská Sobota www.rimavskasobota.sk
 • na úradnej -  informačnej tabuli mesta - Mestský úrad,  Svätoplukova 389/9, Rimavská Sobota

 

       JUDr. Jozef Šimko

           primátor mesta


 
 

Pracovná ponuka - Vedúci, vedúca Odboru sociálnych vecí a kultúryVytlačiť
 

PRACOVNÁ PONUKA

Mesto Rimavská Sobota

Svätoplukova 389/9, 979 01 Rimavská Sobota

v zastúpení primátorom mesta JUDr. Jozefom Šimkom

ponúka

voľné pracovné miesto v pracovnej pozícii:

Vedúci, vedúca Odboru sociálnych vecí a kultúry

Mestského úradu v Rimavskej Sobote

poverený – poverenázastupovaním funkcie.

 

Pracovný pomer bude uzatvorený na dobu určitú – zastupovanie počas doby čerpania materskej a rodičovskej dovolenky.

Predpokladaný nástup do práce: na základe vzájomnej dohody.

Základný plat: (brutto): 

 • Výška základného – tarifného platu je určená podľa zaradenia do platovej triedy a podľa započítanej praxe v príslušnom platovom stupni základnej stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zmysle zákona

č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

Miesto výkonu práce:

 • Mestský úrad, Svätoplukova 389/9, 979 01 Rimavská Sobota

 

Druh pracovného pomeru

 • v zmysle Zákonníka práce v súlade so zákonom č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov 
 • plný úväzok

 

Stručná charakteristika pracovného miesta - pracovná náplň :

 • Zabezpečuje pracovné činnosti  v zmysle zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách , zákona  č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi, zákona č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine,  zákona č. 96/1991 Zb. o verejných kultúrnych podujatiach.
 • Riadi, kontroluje a hodnotí prácu zamestnancov Odboru sociálnych vecí a kultúry.
 • Riadi a organizačne zabezpečuje činnosť Referátu sociálnych služieb, Referátu riešenia rómskej problematiky, Terénneho sociálneho pracoviska, Oddelenia opatrovateľskej služby, Strediska osobnej hygieny, Nocľahárne a Referátu kultúry.  
 • Poskytuje štatistické údaje z oblasti poskytovania sociálnych služieb štátnym orgánom sociálnych služieb na účely spracovania štatistických zisťovaní a administratívnych zdrojov.
 • V spolupráci s mestskou políciou vykonáva šetrenia v opustených budovách, kde sa zdržiavajú ľudia bez prístrešia (umiestnenie maloletých detí do ústavnej starostlivosti).
 • V spolupráci s  ÚPSVaR v Rimavskej Sobote a s príslušným detským domovom vypracováva Plán sociálnej práce s dieťaťom a jeho rodinou a vyhodnotenie úloh plánu sociálnej práce s dieťaťom.

 

Požadované kvalifikačné predpoklady:

-     ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa – študijný odbor sociálna práca alebo                 sociálna pedagogika

Ďalšie požiadavky:

-     prax minimálne 3 roky

-     prax v odbore sociálna práca a prax v riadiacej funkcii vítaná

-     bezúhonnosť
-    znalosť a prehľad v platnej legislatíve pre oblasť sociálnej práce  a kultúry v samospráve

-    organizačné a komunikačné schopnosti, profesionálny prístup
-    užívateľská znalosť práce s PC a internetom

-    zvládanie záťažových situácií

K prihláške je potrebné doložiť tieto požadované doklady:

-     písomná žiadosť o zaradenie do výberu na osobný pohovor 

 • štruktúrovaný životopis s uvedením telefónneho kontaktu a s prehľadom vykonávanej praxe
 • písomná koncepcia alebo návrh riadenia činnosti uvedeného odboru 
 • úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania
 • výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace v čase podania žiadosti

-    písomný súhlas uchádzača k použitiu osobných údajov pre účely osobného pohovoru           podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov

Prihlášku spolu s požadovanými dokladmi je potrebné doručiť v zalepenej obálke s označením „Pracovná ponuka - Odbor sociálnych vecí a kultúry MsÚ - NEOTVÁRAŤ“

osobne do podateľne Mestského úradu v Rimavskej Sobote alebo poštou v termíne najneskôr do 28.09.2018 do 16.00 h. na adresu: Mestský úrad, Prednosta MsÚ –

JUDr. Štefan Szántó, Svätoplukova 389/9, Rimavská Sobota, 979 01.

Výber uchádzačov bude prebiehať formou osobných pohovorov. Na osobný pohovor budú telefonicky pozvaní len tí uchádzači, ktorí budú spĺňať vyššie uvedené kvalifikačné predpoklady a stanovené požiadavky a do určeného termínu predložia všetky požadované doklady.

 

Zverejnené: dňa 11.09.2018

 • na webovom sídle Mesta Rimavská Sobota www.rimavskasobota.sk
 • na úradnej -  informačnej tabuli mesta - Mestský úrad,  Svätoplukova 389/9, Rimavská Sobota

 

       JUDr. Jozef Šimko

          primátor mesta


 
 

36. Gemersko – malohontský jarmokVytlačiť
 

Vážení občania a podnikatelia !

Mesto Rimavská Sobota v dňoch   28. a 29. septembra 2018  usporiada 36. Gemersko – malohontský jarmok, na ktorý Vás srdečne pozývame. Na Hlavnom námestí a na ul. Povstania bude sústredený rozličný spotrebný tovar, ľudovoumelecké predmety, ako aj občerstvenie. V prípade záujmu podnikateľov o predajné miesto je potrebné telefonicky sa kontaktovať  na tlf. č. 047/5604665, príp. 047/5604685. Povolenia sa vydávajú od 28. augusta 2018.

 

                                           Vážení občania a predávajúci, tešíme sa na Vašu účasť !


 
 

Plán zberu separovaného odpadu 2018Vytlačiť
 


 
 

Mesto Rimavská Sobota vyhlasuje výberové konanie na jedno pracovné miesto terénneho sociálneho pracovníkaVytlačiť
 

Národný projekt Terénna sociálna práca v obciach I sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

 

Mesto Rimavská Sobota, Ul. Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota

 

vyhlasuje výberové konanie na

 

 • jedno pracovné miesto terénneho sociálneho pracovníka (TSP).

 

Záujemcovia o pracovnú pozíciu môžu písomnú žiadosť o prijatie do zamestnania osobne doručiť alebo poštou zaslať na adresu: Mestský úrad Rimavská Sobota, ul. Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota.

Záujemcovia svoju žiadosť predkladajú v uzatvorenej obálke s označením „Výberové konanie TSP v obciach. NEOTVÁRAŤ!“  

 

Zoznam požadovaných dokladov k žiadosti o prijatie do zamestnania:

 • žiadosť o prijatie do zamestnania,
 •  životopis uchádzača,
 • doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, prípadne aktuálne potvrdenie školy o štúdiu alebo potvrdenie o požadovanej praxi (ak je relevantné),
 • uchádzač môže predložiť aj odporúčania alebo pracovné hodnotenia od predchádzajúceho zamestnávateľa alebo organizácií, s ktorými v minulosti spolupracoval alebo iné doklady potvrdzujúce spôsobilosť (certifikáty zo školení a podobne),
 • čestné vyhlásenie o bezúhonnosti alebo výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace.[1]

 

Kvalifikačné predpoklady na pozíciu TSP sú:

 1. ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa v odbore sociálna práca,[2] alebo
 1. ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa v odbore psychológia, právo, sociálne služby a poradenstvo, verejná politika a verejná správa alebo v študijných odboroch pedagogického zamerania, alebo má uznaný doklad o takom vysokoškolskom vzdelaní podľa osobitného predpisu v prípade, ak k 1. januáru 2015 vykonával pracovné činnosti, ktoré svojím charakterom  zodpovedajú sociálnej práci podľa zákona č. 219/2014 Z. z. v znení neskorších predpisov [3] alebo
 1. ukončené vysokoškolské vzdelanie I. stupňa v odbore sociálna práca v prípade, ak k 1. januáru 2015 vykonával pracovné činnosti, ktoré svojím charakterom zodpovedajú sociálnej práci. 

 

Výberové kritériá na pozíciu TSP sú:

 1. Pracovné skúsenosti, prax v oblasti terénnej sociálnej práce, prípadne práce v komunitách ohrozených alebo postihnutých sociálnym vylúčením (zohľadňuje sa napríklad dĺžka praxe, druh vykonávanej práce a dosiahnuté výsledky).
 2. Absolvované vzdelávanie, ktorého cieľom je priebežné udržiavanie, zdokonaľovanie a dopĺňanie požadovaných vedomostí a schopností potrebných na vykonávanie pracovných činností v oblasti terénnej sociálnej práce (zohľadňuje sa rozsah vzdelávania, zameranie vzdelávania, získané certifikáty a podobne).

Ďalšie vzdelávania môžu byť realizované prostredníctvom:

 • špecializačného vzdelávania zabezpečovaného strednými školami alebo vysokými školami nadväzujúcimi na získanú kvalifikáciu,
 • akreditovaných kurzov,
 • iného typu vzdelávania v sociálnej oblasti, certifikovaných sociálno-psychologických výcvikov a supervíznych programov.
 1. Objektívne preukázateľné skúsenosti s prácou s cieľovou skupinou, napríklad pôsobenie v  komunitách postihnutých alebo ohrozených sociálnym vylúčením v rámci poskytovania sociálnych služieb, komunitných aktivitách, dobrovoľníckych alebo misijných aktivít alebo pobytom v komunitách postihnutých alebo ohrozených sociálnym vylúčením (do tohto kritéria sa nezapočítava, účasť na organizovaní aktivačných prác alebo administratívna práca a podobné činnosti, aj keď boli vykonávané v kontakte s príslušníkmi cieľovej skupiny).
 2. Odporúčania a pracovné hodnotenie od predchádzajúcich zamestnávateľov alebo organizácií, s ktorými uchádzač spolupracoval.

 

Na výberové konanie budú pozvaní všetci záujemcovia, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady na danú pozíciu.

 

Miestom výkonu práce je kancelária TSP na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote.

 

Popis práce TSP:[4]

 • aktívne vyhľadávanie a kontaktovanie ľudí so sociálnymi problémami,  odborné posudzovanie životnej situácie človeka, poskytovanie základných informácií v krízových situáciách a zabezpečenie potrebných sociálnych služieb, individuálne plánovanie, sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní ľudských a občianskych práv, oprávnených záujmov a pri riešení osobných záležitostí;
 • sprevádzanie človeka, orientácia v aktuálne platnej legislatíve, facilitácia pri riešení konfliktov v lokalite, case management, administratívne spracovanie výkonu svojej práce, v prípade potreby koordinácia pracovných aktivít so zainteresovanými a neziskovými inštitúciami a ďalšie.

 

V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania  je pri výberovom konaní zakázaná diskriminácia z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k náboženskej alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia. Zásadu rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch a obdobných právnych vzťahoch ustanovuje  zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).

 

                                                                                               JUDr. Jozef Šimko

                                                                                                 primátor mesta

 

[1] Originál alebo notárom overená kópia výpisu z registra trestov nie staršia ako 3 mesiace, musí byť uchádzačom predložená najneskôr pred podpisom pracovnej zmluvy. Bez predloženia tohto dokumentu nebude pracovná zmluva IA MPSVR SR akceptovaná.

[2] V zmysle § 5 ods. 1a zákona č. 219/2014 Z.z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

[3] V zmysle § 45 ods. 1a zákona č. 219/2014 Z.z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

[4] Uvedené sú príklady, podrobná špecifikácia sa nachádza v Štandardoch terénnej sociálnej práce a terénnej práce v sociálne vylúčených komunitách.


 
 

Miestna občianska poriadková služba v Rimavskej SoboteVytlačiť
 

projekt-poriadkovasluzbaRS.jpg


Operačný program:  

 

 

 

 

Operačný program Ľudské zdroje

 

 

 

 

 

Poskytovateľ:           

 

 

 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v zastúpení Ministerstvo vnútra SR

Prijímateľ:     

 

 

 

MESTO RIMAVSKÁ SOBOTA

Sídlo prijímateľa:

 

 

 

Svätoplukova 9, 979 01 RIMAVSKÁ SOBOTA

 

 

 

 

 

Názov prioritnej osi:

 

 

 

Prioritná os 5 - Integrácia marginalizovaných rómskych komunít

Investičná priorita:

 

 

 

5.1 Sociálno - ekonomická integrácia marginalizovaných komunít, ako sú Rómovia

Špecifický cieľ:   

 

 

 

5.1.2 Zvýšiť finančnú gramotnosť, zamestnateľnosť a zamestnanosť marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov

Názov projektu:

 

 

 

Miestna občianska poriadková služba v Rimavskej Sobote

Kód výzvy:  

 

 

 

OPLZ-PO5-2017-1

Kód projektu:

 

 

 

312050J579

Typ projektu:

 

 

 

Dopytovo-orientovaný projekt

Miesto realizácie:

 

 

 

Rimavská sobota

Začiatok realizácie:

 

 

 

december 2017

Ukončenie:

 

 

 

november 2020

Celkové náklady:

 

 

 

201 610,80 €

Výška NFP:

 

 

 

191 530,26 €


 
 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadomVytlačiť
 

Mesto má zavedený množstvový zber drobných stavebných odpadov. Pôvodca drobných stavebných odpadov je povinný osobne ich odovzdať do zberného dvora oprávneného subjektu Brantner Gemer s.r.o.   na adrese Košická cesta č. 344, Rimavská Sobota. Čas vyhradený na príjem takého odpadu je upravený v Čl. 7 VZN č. 135/2016 o spôsobe nakladania s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom. Odovzdaný drobný stavebný odpad bude odvážený a pôvodcovi bude na základe  zistenej hmotnosti tohto odpadu vyrubený poplatok formou rozhodnutia mesta. Za týmto účelom mesto vedie osobitnú  evidenciu takto odovzdaného odpadu, v ktorej sa uvedie meno a priezvisko fyzickej osoby, jej bydlisko, číslo občianskeho preukazu a množstvo odovzdaného odpadu v kg. Spoločnosť vykonávajúca zber a prepravu odpadov na území mesta prevezme na zberný dvor drobný stavebný odpad od konkrétnej fyzickej osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území mesta Rimavská Sobota až po preukázaní totožnosti predložením občianskeho preukazu, odvážení tohto odpadu a následnom podpísaní vyplneného „Evidenčného listu drobných stavebných odpadov“, ktorý tvorí prílohu č. 1 tohto nariadenia. Drobný stavebný odpad nemožno odovzdať na cudzí občiansky preukaz.


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardyVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanovVytlačiť
 

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Kultúra

Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-MalohonteVytlačiť
 

V utorok 25. septembra o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte“, ktorá prostredníctvom zbierkových predmetov, fotografií a archívnych materiálov predstaví bohatú tradíciu baníctva a železiarstva v Gemeri-Malohonte od čias mladšej doby bronzovej až po súčasnosť. Výstava potrvá do 28. februára.

banictvo pozvanka.jpg

Počiatky baníctva v Gemeri-Malohonte, na základe výsledkov archeologických výskumov, pravdepodobne siahajú do obdobia mladšej doby bronzovej. V 13. storočí sa stredobodom baníckej činnosti stal Sinec, z útrob ktorého sa dobývali ťažké kovy. V tom čase bola strediskom baníckej činnosti Rimavská Baňa a od polovice 16. storočia mesto Tisovec. V okolitých baniach sa ťažilo zlato, striebro, meď a najmä železo. Ťažilo sa na území Kokavy nad Rimavicou, Klenovca, Hnúšte, Rimavského Brezova. Iniciátormi ťažby železnej rudy v regióne boli Kubíniovci z Hnúšte, rodina Malvieuxová z Rimavského Brezova a gróf Anton Forgáč.

Začiatkom 19. storočia sa na Slovensku začalo s dobývaním mastenca. Nestorstvo mastencového baníctva v Gemeri-Malohonte sa pripisuje Ing. Vojtechovi Rástockému (1885 – 1966) z Hnúšte, ktorý od roku 1930 úspešne objavoval jednu mastencovú lokalitu za druhou. V roku 1871 bol na Slovensku prvýkrát objavený magnezit, počas výstavby železničnej trate Jesenské – Tisovec, v priestore vápencového lomu s názvom Mútnik. Následne v roku 1900 bola zahájená výstavba továrne na výrobu magnezitových tehál v lokalite Mútnik – Hnúšťa a v Hačave vznikla najmodernejšia magnezitová továreň v Rakúsko-Uhorsku.

Bohaté ložiská kvalitných rúd, hojnosť lesov a dostatok vodnej energie podmienili výrobu železa v Gemeri-Malohonte, čím sa zaradil k najvýznamnejším výrobcom surového železa a liatiny v Uhorsku. Už začiatkom 40. rokov 14. storočia sa v dolinách Slovenského rudohoria začali objavovať prvé vyššie taviace pece šachtového typu – tzv. slovenské pece. K rozvoju železiarstva na Slovensku od 16. storočia prispeli okrem baníctva aj vojenské potreby vyvolané tureckou expanziou a neskôr stavovskými povstaniami v Uhorsku. V roku 1695 bola v Tisovci založená železiarska huta a hámor, v ktorej sa odlievali delové gule pre potreby stavovského povstania Františka II. Rákocziho. Začiatkom 19. storočia boli založené prvé akciové spoločnosti. Vývoj železiarstva v Gemeri-Malohonte od roku 1852 značne ovplyvnila Rimavsko-muránska železiarska spoločnosť so sídlom v Rimavskom Brezove. V roku 1881 sa spoločnosť spojila so šalgótarjánskymi uhoľnými baňami a rafinériami a vznikla Rimamuránsko-šalgotarjánsku železiarsku účastinnú spoločnosť, ktorá v roku 1883 začala stavať na svoju dobu moderný vysokopecný závod v Likieri s prvou koksovou vysokou pecou na Slovensku.

Návštevník výstavy sa detailne zoznámi so železiarňami v Likieri - Hnúšťa a v Tisovci, s minulosťou a súčasťou ložiska mastenca a magnezitu Mútnik – Hnúšťa, so zaniknutou baňou Burda – Rovné, s magnezitovým závodom v Hačave s najstaršou rotačnou pecou na pálenie magnezitu na svete. Návštevníci, okrem histórie baníctva a železiarstva v regióne, spoznajú prostredníctvom trojrozmerných predmetov a inštalácií samotnú prácu baníkov - pracovné postupy, náradie, bezpečnosť pri práci a odev. Výstava bude doplnená o ukážky železných rúd a nerastných surovín. Výstava sa zameria nielen na hlbinnú ťažbu, ale aj na spracovanie rudy a povrchovú ťažbu v miestnych existujúcich i zaniknutých kameňolomoch. Pripravené sú rôzne hravé aktivity a komentované prehliadky výstavy s jej autorkami.

Gemersko-malohontské múzeum v Rim. Sobote


 
 

Výstavy v múzeu predstavujú umelecké remeslá i krásu minerálov Vytlačiť
 

V septembri sprístupnilo Gemersko-malohontské múzeum niekoľko výstav so zaujímavými témami.

 

minerály1.JPGJednou z nich je aj výstava Minerály pod lupou, ktorú v múzeu otvorili 11. septembra. Výstava prostredníctvom bannerov a vystavených zbierkových predmetov predstavuje úžasný svet minerálov a krásny svet anorganickej prírody. Uviedla to Monika Gálffyová, biologička múzea. Cieľom výstavy je predovšetkým podať poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov, podľa čoho je aj výstava členená. „V prvej časti výstavy  sú minerály predstavené podľa ich kryštalografickej štruktúry a takto sú aj usporiadané vo vitrínach,“ priblížila Gálffyová s tým, že tu môžeme vidieť minerály nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Nechýbajú ani minerály nájdené na území Gemera-Malohontu, ktorý zastupujú krásne aragonity z Konrádoviec alebo dolomit z Jelšavy. Nachádza sa tu aj pestrý svet kremeňa, ktorý je jedným z najznámejších minerálov a má mnohé farebné odrody - od úplne priehľadných kryštálov, cez žltý citrín, ruženín, ktorý, ako aj jeho názov naznačuje, je ružový, až po ametyst, ktorý je vyhľadávaným polodrahokamom. „Môžeme tu tiež obdivovať krásu achátov, vzácne opály a ich rôzne formy, ale aj  minerály prvýkrát opísané z nášho územia, medzi nimi aj evansit, a mnohé ďalšie,“ vymenovala Gálffyová a dodala, že v jednej z vitrín sú k videniu aj minerály usporiadané podľa ich tvrdosti. Celkovo sa na výstave nachádza 353 minerálov.

Výstava je zapožičaná z Východoslovenského múzea v Košiciach, jej autormi sú Peter Ledvák a Stanislav Levendovský. Pozieť si ju môžete do konca januára.

minerály2.JPG

minerály3.JPG

Šperky či výstroj rímskeho vojaka

 remeslo.JPGDiela žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy Hodruša-Hámre, inšpirované nálezmi od doby bronzovej po stredovek,  predstavuje výstava pod názvom  Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 19.septembra.

Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre bola založená v roku 1902. V tomto roku ju navštevuje 163 žiakov a podľa slov riaditeľa školy Petra Michálika, ktorý sa na otvorení výstavy zúčastnil, sa vo vyučovaní venujú dvom smerom – umeleckému a remeselnému. 

Na výstave sa nachádzajú výrobky žiakov školy, ako aj originálne archeologické nálezy zo zbierok Archeologického múzea SNM v Bratislave. Archeologické nálezy slúžili ako vzor pre zhotovenie replík, tie šikovní žiaci tvorili technológiami, ktoré sa v tej dobe používali. Žiaci tak oživili už takmer zabudnuté umelecké remeslá a archeologické postupy a vdýchli tak svojim výrobkom pečať dávnej histórie.

Na výstave si bude môcť návštevník pozrieť napríklad repliku výstroja vojaka z doby bronzovej z Čaky, repliku šperkov kňažnej z Dedinky z doby bronzovej a mnohé iné, no nechýba tu ani kompletná replika výstroja rímskeho vojaka.

Výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť je putovná, vlani bola otvorená v Novohradskom múzeu a galérií v Lučenci, v tomto roku ju mohli ľudia navštíviť aj v Novej Bani, Prievidzi a Komárne. Výstava potrvá do konca novembra, jej kurátorkou je Linda Holodová.  

remeslo2.JPG

remeslo1.JPG

  foto: gecse


 
 

Klavírni virtuózi II.Vytlačiť
 

Všetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok 2. 10. o 19.00 hod. na druhý koncert Hudobnej jesene s názvom Klavírni virtuózi II. V divadelnej sále DK (vchod od Kauflandu) sa predstaví klavírne duo - Japonka Alisa Yajima a Ádám Baráz z Maďarska. V repertoári majú diela z obdobia klasicizmu až po romantické ale aj  súčasné, menej známe skladby na štvorručné prevedenie. 38. ročník Hudobnej jesene realizujeme s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH.

AlisaYajima – Baráz Ádám  
klavírne duo
Duo vzniklo v roku 2016 v Budapešti.  Odvtedy sa už predstavilo v Maďarsku, na Slovensku a v Japonsku. Snahou umelcov je predstaviť sa pred obecenstvom s programom, ktorý rovnako uspokojí milovníkov a znalcov vážnej hudby ako aj laických návštevníkov koncertov.

virtuózi.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Tento týždeň premietajú v kine štyri filmy, nebude chýbať česká komédia či slovenský dokumentVytlačiť
 

kinoorbis.jpg

 

Vstupenky a program na www.kinoorbis.sk

 

20. sept.    Posledný autoportrét               Filmová prehliadka:  Projetk 100

(št.)

 Posledny-autoportret-Plagat.jpgZnámy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. Na prvý pohľad, ako inak, dokument. Čo však nie je celkom pravda. Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď̌ o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj  ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede…(ASFK)

Dokumentárny Slovensko 

Réžia: Marek Kuboš

Účinkujú: Jaro Sýkora, Martin Šulík, Zuza Piussi, Miro Remo...

Uvádza: ASFK, 72 min., MP od 12r. vstup: 4€

Začiatok  predstavení o 18:00 hod. 

Trailer

Posledný-autoportrét.jpg

20.až 24.sept.     Po čom muži túžia

(št.až po.)

 po_cem_muzi_touzi_poster.jpgCharizmatický cynik Karel Král (Jiří Langmajer), trochu šovinista a sarkastický sympaťák, na ktorého ženy letia, je šéfredaktorom časopisu Playboy. Jedného dňa jeho nezáväzný spôsob života utŕži hneď niekoľko rán. Dostane výpoveď kvôli poklesu predajnosti časopisu, bývalá manželka a dcéra (Andrea Hoffmannová a Sara Sandeva) ho opäť naštvú, neznáma žena mu nabúra auto a na jeho miesto je dosadená krásna, mladá šéfredaktorka Leona (Táňa Pauhofová). Karel vyrieši problémy po chlapsky – spoločne s najlepším kamarátom Čestmírom (Matěj Hádek) sa opije a v dobrodružnej noci si praje, aby sa stal ženou, pretože „ženy to majú v živote omnoho jednoduchšie a on je za to kvôli nim na dne.“  Ráno Karel zistí, že následkom nočnej alkoholickej „jazdy“ a zásahom veštkyne Zoltany (Pavla Tomicová) sa stal ženou (Anna Polívková). Avšak len fyzicky. Karel sa ako Karla musí vyrovnať nielen s novým vzhľadom, ale hlavne sa naučiť fungovať v ženskom tele a zistiť, či to majú ženy naozaj jednoduchšie ? (CinemArt)

Komédia/ Česko

Réžia: Rudolf Havlík

Hrajú: iří Langmajer, Anna Polívková, Matěj Hádek, Táňa Pauhofová

Uvádza: Cinemart, 95 min, MP od 12r. vstup: 5€

Začiatok predstavení o  20:00 hod.

Trailer

Po-čem-muži-touží-foto-.jpg

21.22.sept.       Srdcoví rebeli  /Dieses bescheuerte Herz/

(pi. so.)

 SRDCOVÍ-REBELI_PLAGÁT.jpgPredstaviteľ učiteľa z extrémne populárnej trilógie "Fakjú pán profesor" sa vracia do kín v ďalšej skvelej úlohe, vo filme plnom smiechu, ale aj dojatia. Ako nezodpovedný flákač Lenny dostane na zodpovednosť pätnásťročného chlapca Davida s vážne chorým srdcom. Dávidova prognóza hovorí, že svojich šestnástich narodenín sa už zrejme nedožije. Lenny pojme starostlivosť úplne po svojom, bez akýchkoľvek pravidiel. Ak má David umrieť mladý, nemá zmysel robiť domáce úlohy. Ale striptíz aspoň raz v živote vidieť musí! 
Svojím námetom pripomína film slávnu komédiu „Nedotknuteľní“, avšak o opisovaní nemôže byť reč. Srdcoví rebeli vznikli podľa skutočného príbehu a podľa knihy, ktorú jeden z priateľov napísal.

Komédia/ dráma Nemecko 

Réžia: Marc Rothemund

Hrajú: Elyas M'Barek, Philip Schwarz, Nadine Wrietz,

Uvádza: Bontonfilm,104.min. MP od 12r. dabing.vstup: 5€

Začiatok predstavení o 18:00 hod.

Trailer

srdcoví rebeli.jpg

23.sept.    Kubko hrdina   /Lói - þú flýgur aldrei einn/

(ne.) 

 kubko-hrdina.jpgKubko hrdina je animovaná rozprávka s dojemným príbehom a mnohými dobrodružstvami pre celú rodinu.
Kubko je mladý vtáčik, ktorý sa nevedel naučiť lietať. Hoci sa Kubko veľmi snažil, nepodarilo sa mu to a nemohol tak odletieť so svojou rodinou do teplých krajín.
Našťastie stretáva nových kamarátov, ktorí mu pomôžu a spoločne sa vydávajú na cestu do rajského údolia, kde sa ukrývajú všetky vtáky pred ich najväčším spoločným nepriateľom, ktorým je neustále hladný sokol Šedou. (Continental Film)

Animovaný/dobrodružný/rodinný Island/Belgicko

Réžia: Árni Ásgeirsson

Uvádza: Continenta Film, 93 min, MP. dabing. vstup: 5€

Začiatok predstavení o  17:30 hod.

Trailer

kubko.jpg


 
 

V Mestskej galérii otvoria výstavu Peter Rónai, mal i artVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota Vás pozýva na otvorenie výstavy pod názvom Peter Rónai, mal i art, ktorá sa uskutoční v stredu 26. 9. 2018 o 17,00 hod. 

Kurátorom výstavy je Richard Gregor.

pozvanka maliart.jpg

Výstava Petra Rónaia v Mestskej galérii Rimavská Sobota je prvou autorovou retrospektívou, ktorá okrem typickej kolážovosti, do akej sa obvykle autor “rámuje”, prináša aj pokus o systémové videnie jeho tvorby. Obrazy zo 70. - 90. rokov 20. storočia nikdy v tomto rozsahu spoločne vystavené neboli. Rónaia vnímame v našom prostredí ako flexibilného predstaviteľa postmoderny, zakladateľa slovenského videoartu, nomádskeho profesora, účastníka rôznych festivalov či autora rozsiahlych publikácií o svojej tvorbe. Pohyb medzi disciplínami a umeleckými médiami je naozaj jeho najvýraznejšou črtou. No napriek tomu sa ukazuje, že má zmysel o jeho tvorbe uvažovať aj v zmysle zacielenia na jednotlivý obraz - maliarsky, či anti-maliarsky, kolážový, asamblážový alebo iný. Môže sa zdať, že konzervatívny pohľad na jeho tvorbu nie je u tak avantgardisticky založeného autora vlastne celkom možný, no práve opak je pravdou. Ak na takýto materiál aplikujeme klasické umelecko-historické a kurátorské metódy, nachádzame v diele vrstvy, ktoré nám pri čítaní s otvorenejším koncom unikali. –rg–
Peter Rónai
Narodil sa v roku 1953 v Budapešti. Umelecké štúdium začína v rokoch 1970- 1974 na VŠVU v Bratislave, ďalej pokračuje v rokoch 1974-1976 na AVU v Budapešti, kde ešte absolvuje postgraduálne štúdium v roku 1977. Titul docent získava v roku 1992 na VŠVÚ v Bratislave a titul profesor roku 1997 na AVU Praha. Dlhoročne pedagogicky pôsobil na mnohých umeleckých školách a univerzitách (UKF v Nitre, VUT v Brne, UCM v Trnave). V súčasnosti je vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

modern 1990.jpg


Najvýznamnejšie verejné prezentácie tvorby a realizované umelecké diela vo verejnom priestore počas celej profesionálnej kariéry:
1995 Der Riss im Raum – Gropius Bau, Berlín
1997 Esperanto – Werkgalerie Kassel X. Documenta Frame program, Kassel
2000 Aspekte und Positionen 50 jahre Kunst – Ludwig Museum, Viedeň
2015 Here and now, Műcsarnok, Budapest
2017 MAPS Save as, Ludwig Museum, Budapest
Vizuálne médiá:
1992 Book-objects – St. Stephen Museum, Székesfehérvár – autorská kniha, objekt-inštalácia
1995 Slovenská národná galéria – Antimalevič 1975 – obrazová inštalácia,olejomaľby 10 pieces
2008 The Collection in Focus – Ludwig Museum, Budapešť, videoobjekt, inkorporané DVD video
2011 Stála expozícia – Galéria C. Majerníka, Bratislava, obrazoobjekt, Head XXII
2016 Postpingpong -Východoslovenská galéria, Košice, obrazová inštalácia
Najvýznamnejšie ohlasy na umelecké výstupy a ocenenia:
Vladimír Beskid: Mixed Memory, monografia, s.120, GJK v Trnave 2007
Kolektív autorov: Peter Rónai, monografia, s 352, FO ART, 2012, Bratislava
Richard Gregor: KUNSTvHALE, katalóg Roman Fečík galley annual
V roku 1990 s Júliusom Kollerom a Milanom Adamčiakom založili umeleckú skupinu „Nová Vážnosť“.
V roku 1997 účasť na frame-programe, samostatná prezentácia, Documenta X., Kassel.
V roku 2013 Výstava k 15. výročiu založenia Fakulty umení v Košiciach. Pedagógovia, ex-pedagógovia, ex-študenti, študenti – projekt, organizácia a kurátorstvo, Dom umenia v Bratislave.
V roku 2014 Košice – Kunsťhalle retrospektívna výstava, v rámci K 13, hlavné mesto európskej kultúry.
V roku 2015 s Lászlóm Bekem založili stredoeurópske hnutie POSTCONTEMPORARY ART

Zdroj: Mestská galéria v Rim. Sobote


 
 

V Dome kultúry otvorili výstavu Aranymetszés – Zlatý rezVytlačiť
 

Výstava pod názvom   Aranymetszés – Zlatý rez je k videniu v priestoroch Galérie Ganevia.

Vernisáž výstavy prebehla 5. septembra,  slávnostné otvorenie si nenechalo ujsť množstvo zvedavcov.  Predstavujú sa na nej diela, ktorých autormi sú výtvarníci rimavskosobotského klubu maliarov Aranymetszés – Zlatý rez a účastníci výtvarného sympózia v Ceredi. Celkovo je tu k videniu 44 obrazov od 27 autorov zo Slovenska, Maďarska i Rakúska. Výtvarný klub Zlatý rez usporiadal v Rim. Sobote druhú výstavu, prvá sa konala  asi pred polrokom v tunajšom Hviezdnom dome (Csillagház). Pre sympózium v Ceredi to bola v poradí už 21 výstava. Tábora, ako sympózium tiež nazývajú, sa zúčastňujú  aj výtvarníci zo Slovenska, ktorí svoje nadšenie premietli pred dvoma rokmi do založenia výtvarného klubu Aranymetszés – Zlatý rez. Ako uviedol kurátor výstavy Cene gál István, zvláštnosťou tábora a klub je to, že sa väčšinou prelínajú, takmer všetci členovia klubu sú aj účastníkmi tábora v Ceredi.  

zlatýb rez2.JPG

V tábore sa venujú predovšetkým olejomaľbe. „Prvým dojmom pri vstupe na výstavu je optimizmus, bohatosť farieb pôsobí optimistickým dojmom. Keď si všimneme rôzne stránky týchto diel – harmóniu, súhrn farieb, kompozíciu - zistíme, že keď sú obrazy takto spolu, posilňuje sa ich účinok,“ priblížil Cene gál István. Prezradil, že  výstavu majú v pláne prezentovať ešte na mnohých miestach a budú sa usilovať, aby ju videli aj v zahraničí. 

V hudobnom programe vystúpil hrou na klavír Horváth Géza. Súčasťou výstavy bola aj ochutnávka vín spoločnosti Gemerprodukt z Valíc. Výstavu finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Organizátorom je občianske združenie Oxymoron. Výstava potrvá do 11. októbra.

Prvé výtvarné sympózium v Ceredi bolo usporiadané v roku 1998, zúčastnilo sa ho 16 záujemcov. Počas dvadsiatich rokov sa tábor rozrastal, dnes je už medzinárodný a veľmi obľúbený, čo dokazuje aj samotný fakt, že za roky existencie ho navštívilo vyše 200 výtvarníkov. V tomto roku ich bolo 41 z piatich rôznych krajín. Účastníci tábora tvoria predovšetkým olejomaľby, ale majú možnosť vyskúšať si aj rôzne iné techniky.

zlatý rez 4.JPG

 

zlatý rez.JPG

zlatý rez3.JPG

foto: gecse

 

 


 
 

V priestoroch radnice prebieha výstava olejomalieb rimavskosobotskej rodáčkyVytlačiť
 

Turistické informačné centrum v Rimavskej Sobote pripravilo pre milovníkov umenia výstavu olejomalieb pod názvom Keď dávam farbám život.

Výstavu slávnostne otvorili 4. septembra v priestoroch Radnice mesta aj za prítomnosti autorky malieb Evy Ševčovičovej, ktorá sa narodila sa v Rim. Sobote. Momentálne pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku, má krásnu rodinku a prácu, ktorú miluje.

výstava.JPG

Ako autorka  prezradila, maľovaniu sa venuje odmalička, najprv tvorila obrazy tužkou, vodovými farbami a neskôr i temperami. Približne pred pätnástimi rokmi sa začala venovať maľovaniu olejom, túto techniku má najradšej a venuje sa jej doteraz. „Maľovanie sa stalo mojou skutočnou vášňou, svetom, ktorý mi dovoľuje utiecť do sveta krásy, pokoja a lásky. Do raja, ktorý potom maľujem, aby som odovzdala ďalej šťastie, ktoré cítim, keď dávam farbám  život. Každý obraz je kúsok môjho sveta a svet jasá šťastím,“ uviedla E. Ševčovičová a dodala, že inšpiráciu nachádza všade okolo seba. Ako ďalej prezradila, v Rimavskej Sobote vystavuje vôbec po prvýkrát, no v minulosti mohli ľudia obdivovať jej obrazy na dvoch výstavách v Rakúsku. „Na svoju prvú výstavu v malej rakúskej reštaurácií Wienerwald spomínam naozaj s vďakou a slzičkou šťastia, keďže som ako Slovenska v zahraničí zožala  príjemný úspech a z mojej výstavy sa pár kúskov aj predalo,“ povedala autorka. „Som vďačná, že sila v mojich rukách mi ešte dovoľuje maľovať a svoje diela, ktoré vznikali a boli mojou súčasťou, môžem ukázať práve vo svojom rodnom meste. Tiež som vďačná, že mi turistické informačné centrum umožnilo zorganizovať túto výstavu a prišlo toľko ľudí, s čím som nepočítala,“ uzavrela E. Ševčovičová. 

O spestrenie vernisáže sa spevom a hrou na flautu postarali žiaci Základnej umeleckej školy v Rim. Sobote, ktorých hudobne sprevádzali Eva Čarnoká a Zuzana Kantorová. 

Výstava bude v priestoroch Radnice mesta nainštalovaná do konca septembra.

výstava4.JPG

výstava6.JPG

výstava3.JPG

výstava1.JPG

 

 


 
 

21. august 1968 na fotografiáchVytlačiť
 

Pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote súbor fotografií, ktoré zachytávajú vpád sovietskych vojsk 21. augusta 1968 v Rimavskej Sobote a okolí. Fotografie budú v priestoroch múzea vystavené  do konca  septembra.

Všeobecne je známe, že invázia spriatelených vojsk do Československa, označovaný krycím názvom ako „operácia Dunaj“, bol vojenský vpád vojsk piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy (ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a NDR) na čele so Sovietskym zväzom, ktorý znamenal vojenskú okupáciu nášho územia a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem. Operácie sa zúčastnilo približne pol milióna vojakov a okolo 6 000 tankov. Neinformovaní obyvatelia krajiny boli týmto aktom agresie šokovaní, nebolo to inak ani v prípade Gemera-Malohontu.

„Na dobových fotografiách, ktoré sú dnes vďaka Igorovi Mikitovi súčasťou fotoarchívu Gemersko-malohontského múzea, spoznávame dnešnú ulicu SNP a budovu Hotela Tatra v Rimavskej Sobote, ako i reakcie obyvateľstva na objavenie cudzích tankov v centre mesta,“ uviedla historička múzea Éva Kerényi. Fotografie dokumentujú aj dvojjazyčnosť Rimavskej Soboty v 60-tych rokoch 20. storočia, o čom svedčia plagáty vyzývajúce obyvateľstvo svojim podpisom podporiť Dubčekovo vedenie a na okamžitý odchod okupačných vojsk z nášho územia. „Na ďalších čierno-bielych snímkach sú ľahké obrnené vozidlá a tanky sovietskej motorizovanej pechoty na uliciach Tornale. Je možné vidieť aj sovietsky sanitný autobus so zranenými na uliciach,“ ďalej priblížila Kerényi. Autorom fotografií je archeológ profesor Václav Furmánek, ktorý v tom období uskutočňoval archeologický výskum v Tornali, a v roku 2016 daroval tieto fotografie múzeu. Ako historička múzea následne dodala, raritou a zaujímavosťou augustových udalostí je však samizdatový leták z 29. augusta 1968 v maďarskom jazyku. Návštevníkov múzea môže zaujať práve táto autentická podoba strojom písaného textu. „Ide o mimoriadne číslo miestnych Gemerských zvestí s názvom „Gömöri Hírlap”,  zaoberajúci sa plénom OV KSS v Rimavskej Sobote, ako i s oficiálnym stretnutím predstaviteľov Československa a Sovietskeho zväzu v Moskve. Predmetná tlačovina, ako aj predmetné fotografie, ktoré sú dnes súčasťou historického zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, poskytujú pohľad na atmosféru doby a uvažovanie ľudí v nej,“ uzavrela E. Kerényi.

Rimavská Sobota_august 1968 (1).jpg

Rimavská Sobota_august 1968 (4).jpg

Rimavská Sobota_august 1968 (6).jpg

Zdroj: GMM


 
 

Šport

Rimavskosobotské jazdecké kluby počas druhej časti prázdnin Vytlačiť
 

Druhý prázdninový mesiac začal vydareným jazdeckým podujatím, ktoré pripravili organizátori z JK Carmina Rimavská Sobota v jazdeckom areáli na Sobôtke. Aj napriek nadnormálne teplému počasiu mohli diváci po športovej stránke sledovať zaujímavé skokové preteky Cena Carminy - 12.ročník.

V parkúre "ZM" (80 cm) - Cena Banskobystrického samosprávneho kraja, veľké skúsenosti a stále dobrá výkonnosť rozhodli o tom, že Ivan Sihelský z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia Rimavská Sobota získal 1.miesto s koňom Cartago-S a 2.miesto s koňom Reunion. Dvojice z toho istého klubu Erik Gregor/Wavo Laura a Lucia Glédurová/Szelíd obsadili 5. a 8. miesto. Parkúr stupňa "Z+" (105 cm) - Cena primátora mesta Rimavská Sobota ovládla dvojica JK Carmina Rimavská Sobota Lucia Seraková/Corida Renomee 8. V parkúre stupňa "ZL" (110 cm) - Memoriál Milana Balciara, dvojica Lucia Seraková/Corida Renomee 8 skončila na 5.mieste. V parkúre Stupňovaná náročnosť so žolíkom (115 cm) - Cena Victor auto, dvojica Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien z JK Carmina Rimavská Sobota skončila na 8.mieste.

klub jazdcov.jpg

Jazdecké dvojice z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia sa v sobotu 11.augusta zúčastnili pretekov Pohár DeutschMann v areáli Nová Koronč - Trebišov. Aj v tomto jazdeckom areáli si počínali úspešne. V súťaži Mladý talent s výškou prekážok 60 cm obsadila dvojica Lucia Glédurová/Szelíd 4.miesto. V samostatne hodnotenej kategórii detí do 14 rokov zvíťazila dvojica Vanesa Sallaiová/Reunion, dvojica Tamara Polláková/Alja získala 3.miesto. V parkúre stupňa "ZM" (80 cm) - Cena PSS, výborne zajazdila dvojica Lucia Glédurová/Szelíd, ktorá na tejto výške prekážok dosiahla svoje vôbec prvé víťazstvo. Dvojica Ivan Sihelský/Cartago-S skončili na dekorovanom 5.mieste. Aj v súťaži detí do 14 rokov získal klub v tejto súťaži pódiové umiestnenie za 2.miesto, a to vďaka dvojici Vanesa Sallaiová/Reunion, dvojica Tamara Polláková/Alja obsadila 4.miesto.

Jazdecký areál UVLF v Košiciach bol dejiskom trojdňových otvorených Majstrovstiev Slovenska v skoku na koni pony, detí a juniorov. Okrem majstrovských súťaží boli vypísané aj rámcové preteky na iných výškach parkúrov. Dvojice z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia sa zúčastnili nemajstrovských súťaží prvý deň. Ten sa začal súťažou s výškou prekážok 70 cm. Dekorované boli všetky dvojice, ktoré absolvovali parkúr bez trestných bodov, medzi nimi aj Vanessa Sallaiová/Réunion a Lucia Glédurová/Szelíd. V súťaži ZM (80 cm) boli tiež dekorované dvojice s čistým parkúrom, ktorý bez trestných bodov absolvovala dvojica Vanessa Sallaiová/Réunion.

Symbolickou rozlúčkou s prázdninami bola pre výpravu Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia v zložení Tamara Polláková/Alja, Ema Zagyiová/Maurícius, Lucia Glédurová/Szelíd, ku ktorým neodmysliteľne patrí aj ich tréner Ivan Sihelský s koňom Cartago-S, na Deň ústavy, účasť na Letnej cene firmy VVS Premin v Liptovskej Sielnici. Najviac sa darilo dvojici Ivan Sihelský/Cartago-S, ktorá bola dekorovanaá na štvrtých miestach v parkúroch stupňa "ZM" (80 cm) a "ZM+" (90 cm). Dvojica Ema Zagyiová/Maurícius obsadila na parkúre s výškou prekážok 70 cm 8.miesto, dvojica Tamara Polláková/Alja skončila na 11.mieste.

Jedna z jazdeckých disciplín - drezúra, prežíva na Gemeri a v Novohrade len vďaka dvojici Ivan Sihelský/Welt Regency, ktorá sa ako jediná pravidelne zúčastňuje pretekov v rôznych kútoch Slovenska. Na súťaži, ktorú usporiadal JK Freestyle Poprad v Hrabušiciach ako otvorené Majstrovstvá východoslovenskej oblasti v drezúre, dvojica v úlohe FEI M VSO seniori S1 získala striebornú medailu, v úlohe FEI M VSO seniori S2 získala dvojica bronz. Na drezúrnych pretekoch Cena JK Merci Cheval Krškany v Zajačej doline, bola dvojica v súťaži  FEI ME Juniori (úvodná) dekorovaná na 5.mieste, a v súťaži  FEI Mladí jazdci (úvodná) získala dvojica dekoráciu za 4.miesto.

Mgr. Július Smutniak


 
 

Lukostrelci súťažili v MaďarskuVytlačiť
 

15. septembra sa členovia Lukostreleckého klubu Bašta zúčastnili 2. kola Bükk Kupa v maďarskom Felsőtárkányi. Ako obvykle, čakalo nás tu radostné privítanie, dobrá partia,  úsmevy na tvárach a čo je najdôležitejšie, dobre postavená trať UNICORNIS. Vyhodnotenie dopadlo pre našich lukostrelcov opäť na výbornú, s nasledovným umiestnením - Laura Hegedűš Antalová si vystrieľala v kategórii HU kadett prvé  miesto, prvé miesto si vybojoval aj Tibor Lévay, ktorý súťažil v kategórii HU veterán a Ladislav Hegedűs skončil v kategórii HU senior na piatom mieste. Všetkým gratulujeme a držíme im palce vo finálovom kole!

Ďakujeme našim sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o, Zvolen, GOBAKO Košice, Rado CEGLÉDY, Béla Majerčík podnikateľ a AGROSOLUM.

BÜKK2_EGER_20180915_092600.jpg

BÜKK2_EGER_20180915_095933.jpg

BÜKK2_EGER_20180915_151141.jpgBÜKK2_EGER_20180915_151248.jpgBÜKK2_EGER_20180915_165204.jpgBÜKK2_EGER_20180915_165206.jpg

Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Na kurineckom jazere súťažili modely lodí, novinkou boli nočné jazdyVytlačiť
 

8. a 9. septembra  sa na Kurinci – Zelenej vode uskutočnili Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov a IV. ročník memoriálu dlhoročného modelára Ondreja Mišáka.

Súťažilo sa v sekcii NS a M podľa pravidiel Naviga 2017. Na Majstrovstvách Slovenska v sekcii NS sa súťažilo v súťažných kategóriách F2 – A, B, C – seniori, F4 A, C – seniori, F4 A – juniori a DS. Vo IV. ročníku Memoriálu Ondreja Mišáka sa súťažilo v kategóriách F4 – ženy, juniori, F4 – A, C – seniori, F2 – A, B, C – seniori a DS. Novinkou boli nočné jazdy. Každý súťažiaci mohol súťažiť s jedným osvetleným modelom. Kurineckú vodu brázdili maketové lode rôznych zvučných mien. Súťažiaci z modelárskych klubov zo Slovenska /MK Stupava, KLOM Bojnice, RC Comorra Komárno, KLOM Galanta, Model klub Rimavská Sobota, RC klub - Team Rimavská Sobota, MK Nová Dedina, RC AMK Banská Bystrica, Mima Model Team Banská Bystrica / a z Maďarska /Ózd, Miškolc, Gyomaendröd/ si počas dvoch dní zmerali svoje sily.

modelári8.JPG

Podľa pravidiel NAVIGA rozhodcovia hodnotili statické zhotovenie modelov (kvalitu a vzhľad) a plavbu lodí na náročnej trati vo vode v troch súťažných kolách. Veľmi dobre sa darilo aj domácim pretekárom, ktorí obsadili popredné miesta. Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov sa uskutočnili pod záštitou ZMoS.

modelári2.JPG

Podujatie podporili: Mesto a Technické služby Rimavská Sobota, JUVAMED s. r. o., Naša Sobota o. z., obec Rimavské Janovce, Model centrum Zvolen, INEXA, s. r. o. interiérové štúdio Rimavská Sobota, Markízy s. r. o, markízy a tieniaca technika Rimavská Sobota . O stravu pre všetkých účastníkov sa postaral šéfkuchár MUDr. Ivan Jurršík, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

modelári3.JPG

modelári5.JPGmodelári6.JPGmodelári7.JPG

Zdroj: Centrum voľného času Relax v Rim. Sobote

foto: gecse


 
 

Lukostrelci na majstrovstvách sveta v RakúskuVytlačiť
 

2.-8. septembra sa v Rakúsku konali Majstrovstvá sveta v 3D lukostreľbe. Z nášho pohľadu išlo v tejto sezóne o vrcholové podujatie. Bola to možnosť porovnať si svoje kvality v širšom meradle  s lukostreleckou špičkou z celého sveta - od Austrálie až po Švédsko. Rimavskosobotskí lukostrelci na domácich pôdach napredujú, preto mali šancu  ukázať sa aj na MS, na ktorých bol limitovaný počet  650 súťažiacich .

Tábor bol zriadený v strede mesta Moosburg a trate na okraji okolitých lesov a lúk. Strieľalo sa tri dni za sebou,  od pol deviatej ráno do šiestej večer, potom nasledoval jeden deň voľna.  V sobotu sa vo finále stretli  najlepší šiesti v každej kategórii a večer prebehlo očakávané vyhodnotenie.

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162827.jpg

Rimavskosobotskí lukostrelci sa umiestnili nasledovne:

Stella Nagyferencz - Majsterka sveta - prvé miesto v kategórii Hunter mini

Henrietta Nagyferencz - Majsterka sveta - prvé miesto v kategórii Hunter kadett

Tibor Lévay - Vicemajster sveta - druhé miesto v kategórii Hunter veterán

Ladislav Nagyferencz - 6. miesto v kategórii Hunter senior

Michal Feledy – 10. miesto v kategórii Hunter senior

Pre všetkých z nás to bol zážitok na celý život. Získali sme cenné skúsenosti, nabrali sme rozumy od našich protivníkov, ktoré, dúfame, v budúcnosti  patrične zužitkujeme. Gratulujeme všetkým medailistom. Napriek skromným podmienkam dokázali dosiahnuť relevantný úspech. Až do očí bijúca bola dominancia východných krajín (Maďarsko, Slovensko, Česko) na medailových pozíciách.

Ďakujeme našim sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o Zvolen, GOBAKO Košice, Radovan Ceglédy, Béla Majerčík - podnikateľ a AGROSOLUM.

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162830.jpgHDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162832.jpg

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_182942.jpg

HDH-IAA_2018_MOOSBURG_20180909_162840.jpg

Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Viktória Gémešiová majsterkou EurópyVytlačiť
 

V dňoch 5. -7. júla  sa v ďalekej stovežatej Prahe konal 15. ročník majstrovstiev Európy v mažoretkovom športe. Praha sa v tých dňoch „zaplnila“ mažoretkami, ktoré odsúťažili vyše 755 choreografií. O európske prvenstvo prišli zabojovať aj mažoretky Tina z Bratislavy.
Slovensko reprezentovali v troch kategóriách – Sólo baton senior (Alena Hanzenová) , Sólo 2 baton senior (Viktória Gémešiová) a Trio baton senior ( Viktória Gémešiová, Nancy Soboličová, Alena Hanzenová). Konkurencia bola veľká, v kategórií Trio baton senior si zmerali sily s 25-timi súbormi z celej Európy.  Ale ako sa hovorí, „ťažko na cvičisku – ľahko na bojisku“ ... Tiny opäť nesklamali a v obrovskej konkurencii sa stali majsterkami Európy!
Titul im právom patrí, pretože svoju choreografiu zatancovali podľa svojich predstáv a bez jediného pádu paličky a tak predbehli svoje súperky skoro o jeden celý bod.
Samozrejme, nie je to jediný úspech, ktorým sa môžu pýšiť. V kategórií Sólo baton senior si Alena Hanzenová vybojovala titul II. vicemajsterky Európy a v kategórií Sólo 2 baton senior Viktória Gémešiová obsadila 4. miesto. Všetky choreografie boli odsúťažené takmer podľa predstáv, preto sme na mažoretky veľmi hrdé a hlavne vďačné skvelej trénerke Mgr. Martine Kurilovej, ktorá ich striktne pripravovala počas celej súťažnej sezóny.solo 2 baton 123.jpg

trio.jpgZdroj: Mariana Gémešiová


 
 

Program MŠK Rim. Sobota – jeseň 2018Vytlačiť
 

1. kolo 4. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota - MŠK Námestovo

2. kolo 11. 8. o 17:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Zvolen

3. kolo 18. 8. o 16:00 hod.

ŠKM Liptovský Hrádok – MŠK Rim. Sobota

4. kolo 25. 8. o 16:00 hod.

MŠK Rim. Sobota  - TJ Sklotatran Poltár

14. kolo (predohrávka) 29. 8. o 16:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – FTC Fiľakovo

5. kolo 2. 9. o 10:30 hod.

FK Železiarne Podbrezová B – MŠK Rim. Sobota

6. kolo 8. 9. o 15:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Ružomberok B

7. kolo 15. 9. o 15:00 hod.

MŠK FOMAT Martin - MŠK Rim. Sobota

8. kolo 22. 9. o 15:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – MFK Žarnovica

9. kolo 30. 9. o 15:00 hod.

TJ Družstevník Liptovská Štiavnica - MŠK Rim. Sobota

10. kolo 6. 10. o 14:30 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Baník Kalinovo

11. kolo 13. 10. o 14:30 hod.

MŠK NOVOHRAD Lučenec - MŠK Rim. Sobota

12. kolo 20. 10. o 14:00 hod.

MŠK Rim. Sobota – TJ Tatran Krásno nad Kysucou

13. kolo 28. 10. o 14:00 hod.

TJ Tatran Oravské Veselé - MŠK Rim. Sobota


 
 

Verejné obstarávanie

Zakazky s nízkymi hodnotamiVytlačiť
 


 
 

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správaVytlačiť
 


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSMVytlačiť
 


 
 

Úradná tabuľa

Uloženie listovej zásielkyVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Krausz.pdf Krausz.pdf (768.3 kB)

 
 

Uloženie listovej zásielkyVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Ivanic.pdf Ivanic.pdf (768.6 kB)

 
 

Zrušenie trvalého pobytuVytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Zrušenie trvalého pobytuVytlačiť
 


 
 

VV - Oznámenie o mieste uloženia písomnostiVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Braz_Zoltan.pdf Braz_Zoltan.pdf (564.1 kB)

 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Pal.pdf Pal.pdf (768.4 kB)

 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Zrušenie trvalého pobytuVytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Skacha.pdf Skacha.pdf (768.8 kB)

 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Zrušenie trvalého pobytu Vytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení poštového poukazuVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Pavlinec.pdf Pavlinec.pdf (768.5 kB)

 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Oznámenie o uložení listovej zásielkyVytlačiť
 


 
 

Zrušenie trvalého pobytuVytlačiť
 


 
 

VV - Oznámenie o mieste uloženia písomnostiVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Göndör Igor.pdf Göndör Igor.pdf (565.4 kB)

 
 

VV - Oznámenie o mieste uloženia písomnostiVytlačiť
 


 
 

Zverejnenie verejnej vyhláškyVytlačiť
 


 
 

VV - Oznámenie o mieste uloženia písomnostiVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Gál Miroslav.pdf Gál Miroslav.pdf (565.4 kB)

 
 

dnes je: 25.9.2018

meniny má: Vladislav

 • Pondelok173graphic-icon
 • Utorok141graphic-icon
 • Streda164graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka