Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská Sobota

OZNAMY

Oznamy mesta

Letné prehliadky SNM - Múzea bábkarských kultúr a hračiek

V sobotu 30. júla 2016 sa na hrade Modrý Kameň uskutočnia oživené letné prehliadky SNM - Múzea bábkarských kultúr a hračiek. V rámci klasickej prehliadky expozícií a výstav múzea stretnete skutočných majiteľov hradu z 18. storočia.


Pavol Balaša (1700 - 1771) bol známym podporovateľom cirkevných stavieb v regióne, hradnej kaplnky sv. Anny a barokovej kalvárie pred hradom. Už ako 21 ročný bol povýšený do grófskeho stavu. Po jeho smrti bol vyhotovený inventár hradu Modrý Kameň s popisom jednotlivých miestností a ich zariadenia. Stretnite Pavla Balašu a jeho manželku Júliu už túto sobotu 30. júla 2016 od 9:00 hod. Posledný vstup do múzea je o 17:00 hod. Vstupné na prehliadky múzea ostáva nezmenené.


 
 

Kulturisti Ladislav Kalmár a Enikő Bettes pokračujú ako dvojica

S Ladislavom Kalmárom sme sa stretli na jarmočnom zhone počas Dní mesta. Nadaný kulturista, o ktorom som už viackrát písal, ma poprosil o zverejnenie ďalších informácií, vzhľadom na nové skutočnosti v jeho športovom snažení. Prekvapenie ma čakalo na dojednanom sretnutí, kam prišiel so svojou priateľkou, ktorá nedávno získala šieste miesto na Majstrovstvách Slovenska v kulturistike v Nitre.

„Hlavný plán prípravy kulturistu je tvar tela limitujúci tvaru presýpacích hodín” – spustí Enikő Bettes, ktorá na svojej prvej veľkej súťaži skončila so serióznym výsledkom, a ako vieme jedlom narastá chuť.” Ešte predtým ako začneme rozoberať tajomstvá kulturistiky, sa rýchlo dozvedám, čo je postava v tvare presýpacích hodín, čo som aj na prvý pohľad  začal tušiť. „Široké ramená, tenké boky” – tvrdí oficiálnu formulu Enikő a pokračuje: „to je tá postava na ktorej sa dá zakladať.” „Už roky sme nerozlučnou dvojicou, predsa len to  nebolo  také jednoznačné, že aj ona dostane chuť vystúpiť na súťažiach” – hovorí Laco o začiatkoch, keď sa ako futbalista dostal do styku s profesionálnym športom. Ale počas košických štúdií prestal hrať futbal a zaujala ho kulturistika. Prišli prvé veľké úspechy  na viacerých súťažiach na Slovensku a v Maďarsku. Tým, že sa čoraz viac musel venovať škole, v posledných rokoch zanedbával profesionálny šport, čo v tejto športovej disciplíne nie je lacný koníček. Strava, súťaže sú všetko značné výdavky a v Rimavskej Sobote sponzorov nie je veľa. Tí sklaní nemusia vidieť fantáziu, či prospech, práve v kulturistike. Enikő navštevovala základnú školu v Zádore a potom v Rimavskej Seči (podobnosť mena s básnikom Istvánom Bettesom nie je náhodná). Strednú školu ukončila v Rožňave, potom navštevovala rôzne kurzy v Budapešti, kde získala certifikát  na Semmelweisovej univerzite z oboru kulturistiky.  

„ Neuveriteľným sa zdá byť aj to, že nás nezblížila len kulturistka” – usmieva sa Laco, keď sa pýtam na ich vzťah a dodáva: „teraz je už mojou osobnou trénerkou”. Čo to znamená v tejto športovej disciplíne?  Ona zostavuje jeho diétu a plán tréningov, ale je zároveň aj jeho duševnou oporou. Nie je totiž ľahké dodržiavať diétu a dokončiť ju – pred každou súťažou ju treba absolvovať 9 týždňov a pred fotením dvanásť. V Nitre mala Enikő prvú súťaž, kde v jej kategórii súťažilo 13 fitnesiek (bikinifitness do 169 cm) a získané šieste miesto považuje za skvelý výsledok. V dnešnej dobe pooskytuje kultristika  čoraz viac súťažných disciplín, ale obaja v nich preferujú klasický štýl. V Rimavskej Sobote majú niekoľko podporovateľov ako napr. Eszter Tankina (vedúca jedného fitnesscentra), ktorý im zaplatila ročný registračný poplatok, ale popritom aktívne hľadajú nových sponzorov, aby mohli reprezentovať Rimavskú Sobotu na čo najviac súťažiach. A nie nadarmo je nimi preferované množné číslo. Laco vidiac výsledky a záujem Enikő sa rozhodol pokračovať v aktívnej činnosti a ich konečným cieľom  by mohla byť  popri  účasti na domácich súťažiach aj kvalifikovať sa na Majstrovstvá Európy.

jdj, fotó: archív


 
 

Žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb nás reprezentujú vo svete

Ako každoročne, tak aj tento školský rok mohli žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb na Športovej ulici, pod vedením PaedDr. Jaroslava Bagačku využiť možnosť zahraničnej praxe v hoteloch na Cypre, v Grécku a v Nemecku v kaviarňach pána Flavia Donáu v mestečkách Ansbach a Schwäbisch Hall neďaleko Norimbergu.

Devätnásti žiaci túto možnosť využili a na zahraničnú prax sa prihlásili ešte v priebehu decembra a januára, následne absolvovali osobné pohovory so zamestnancami agentúry a zamestnávateľom priamo na pôde školy. Základnými podmienkami boli vek od 16 do 20 rokov,  preukázanie potrebnej úrovne komunikatívnosti v cudzom jazyku a odborných zručností, tiež ovládanie matematických úkonov, ale aj snaha učiť sa niečo nové.

Tí, ktorí na osobnom pohovore uspeli, boli zaradení podľa potrieb zamestnávateľov do rôznych hotelov a kaviarní, na rôzne pozície: čašník, barista, pomocná sila v kuchyni, upratovanie. Zahraničná prax na Cypre a v Grécku trvá od mája  do  októbra 2016 a v Nemecku od 15. marca do 15. septembra 2016 v trojmesačných intervaloch.

„Tri žiačky hotelovej akadémie Nikoleta Bánová zo IV. H., Nikola Fazekašová zo IV. H a Frederika  Bartalošová z III. H triedy, ktoré odleteli na Cyprus 30. apríla 2016  vykonávajú zahraničnú prax v hoteli Kermia Beach na Cypre. Nikoleta Bánová a Nikola Fazekašová sa zahraničnej praxe v hoteli Kermia Beach, Cyprus zúčastnili aj minulý rok, a nakoľko zamestnávateľ bol s ich zručnosťami a pracovnými výkonmi veľmi spokojný, bol veľmi rád, že prichádzajú do rezortu praxovať aj túto sezónu,“ povedala koordinátorka zahraničnej praxe a vyučujúca anglického jazyka Ing. Monika Brezovická.

Hneď začiatkom mája sa k nim pripojil Marek Kožiak z III. H triedy, ktorý praxuje v hoteli Aphrodite Hills na Cypre. Začiatkom júla 2016, hneď po vykonaní záverečných skúšok odleteli na zahraničnú prax žiaci III. P učebného odboru kuchár Martin Martinček a Júlia Lakatošová.

„Prvá skupinka piatich žiakov odišla na zahraničnú prax  do Nemecka  15. marca, jeden študent išiel 1. apríla, ďalší 1. mája a traja 16. júna. Okrem nich začali od júna v sieti zmrzlinových kaviarní pracovať na hlavný pracovný pomer traja žiaci z našej školy, ktorí svoje štúdium už ukončili maturitnou skúškou,“ povedal koordinátor zahraničnej praxe a vyučujúci nemeckého jazyka Mgr. Viktor Chlpoš. Dodal, že žiakom sa na praxi páči. Spočiatku si však museli zvyknúť na nové prostredie, systém práce i komunikáciu v nemeckom jazyku. Praxujúci pripravujú zmrzlinové poháre, ktoré sa podávajú v kombinácii s ovocím a kávovinovými výrobkami, obsluhujú hostí, ale aj upratujú. Ak sa osvedčia, majiteľ prisľúbil, že tam môžu mať trvalé zamestnanie. Veríme, že získané skúsenosti hotelákom pomôžu a po ukončení štúdia sa uplatnia na trhu práce nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Je skvelé, že odborné vedomosti a zručnosti, ktoré žiaci na našej škole získali počas štúdia a odborného výcviku v priebehu zahraničnej praxe zúročia  a že sa zdokonalia nielen v cudzích jazykoch, ale že ich zahraničná prax obohatí aj v odbornej oblasti a naučí ich samostatnosti.

Postrehy žiakov hotelovej akadémie zo zahraničnej praxe na Cypre:

Otázka: Ako hodnotíte doterajší priebeh zahraničnej praxe na Cypre?

Marek Kožiak: „Hodnotenie je naozaj skvelé, samozrejme že sú tu nejaké nedostatky ako doprava či jazyk alebo nové pracovné prostredie, ale na to si človek musí zvyknúť personál v hoteli je úžasný snažia sa vždy vyjsť v ústrety a do slova sa dostávame do skutočného pracovného prostredia.“

Nikola Fazekašová: „Všetko je super, síce počasie je ešte všelijaké, minulý rok takýto čas už bolo teplejšie, v robote je už vidno že sme tam druhý rok pretože už nás trošku šetria J, všetko v pohode robíme tak ako na zmluve máme, aj voľno mame tak ako máme mať - čiže jeden deň do týždňa. Už sa vyriešili aj počiatočné problémy spojené s ubytovaním. Stíhame si aj leto užívať a ostatní môžu ľutovať,  že nešli J.“

Nikoleta Bánová: „V práci sa nám páči, ja a druha Nika robíme prácu, ktorú predtým – minulý rok robili kuchári, čiže s pridelením pracovných úloh sme na tom lepšie ako vlani. Všetci v hoteli sú úplne super, sme radi, že sme sa znovu stretli. Tešíme sa na ďalšie mesiace a dúfame, že to nepôjde tak rýchlo, ako minulý rok.“

 

 


 
 

Galéria Ganevia vystavovala „nositeľné obrazy“

Aspoň tak som ich nazvala po tom, čo som si aj ja mohla jeden z nich na workshope so Zsuzsa Juhász stvoriť. Prekrásny maľovaný hodváb s dekoratívnymi ornamentami a jemnými detailami ozdobia každú ženu. Farebne je na výber od žiarivo červenej, cez modré, zelené, fialové, mramorované, batikované…

Skutočne maľované šatky a šály sú doplnky vhodné na každú príležitosť. Zsuzsa je hlavnou vychovávateľkou v Nových Zámkoch a  učí aj výtvarnú výchovu pre veľké deti. K hodvábu prišla náhodou pred 3 rokmi, keď ostala doma s úrazom  a na skrátenie chvíľ sa dostala do kontaktu s hodvábom. Súčasťou výstavy bol aj workshop na ktorom som sa zúčastnila a tak som mohla poodhaliť čaro tejto techniky maľovania hodvábu. Nie je to až také jednoduché, keď ste začiatočník, pretože hodváb musí byť pevne napnutý na drevenej konštrukcii z mäkkého dreva, pretože ak sa naň začne maľovať zvlhne, látka povolí a musí sa opäť vyšponovať. Aj s farbami  to musíte vedieť, lebo tie sa  na hodvábe radi rozliezajú a rozpíjajú. Treba im udať správny smer kontúrovacou farbou. Pre začiatočníčky odporúčame urobiť základné tvary čarovnou fantómovou fixou, ktorá sa po vypratí stratí. Potom už pokračuje samotná maľba špeciálnymi farbami na hodváb, priamo na to určenými. Sú riediteľné vodou, takže sa dajú krásne tieňovať aj do seba vpúšťať. Čo ma však skutočne uchvátilo, bol efekt soli. Soľné zrniečka jemné, či hrubšie naťahovali do seba farbu a tým vytvárali na hodvábe prekrásne, nenapodobiteľné efekty. Dokončenú maľbu bolo treba riadne vysušiť  fénom a prežehliť, pretože tým sa farby fixujú. Okrem šatiek a šálov môže byť maľovaný hodváb aj ako obraz, alebo šaty, sukňa či tunika.

Na výstave sme objavili aj prenádherné skladané šperky Alice Stancz, ktorými sa zaoberá už viac rokov. Prvá motivácia u nej bola,  že si chcela vyrobiť pre seba šaty s výzdobou ako mala jej stará mama. Tiež už niekoľko rokov vedie krúžok pre ženy aj pre deti, kde sa môžu naučiť výrobu šperkov.

Ako sa vyjadrila  Ildikó Száz na vernisáži  Zsuzsa Juhász maľuje na hodváb tajomný rozhovor svetla s premenami ročných období a Alica Stancz stvárňuje svoje sny do korálkových šperkov.

Chcú, aby sme pochopili, že nosením ich ručných prác vlastne aj my sami dotvárame samotné diela. Spolu robia výstavy už 2 roky. Mali výstavy v Gabčikove, vo Dvoroch nad Žitavou, v Nových Zámkoch, v Tvrdošovciach. Tento rok môžete ich diela vidieť ešte vo Fiľakove, v maďarskom Putnoku, v Leviciach a vo Veľkej Mači.

Lenka Slniečková


 
 

Dospelí žiaci ZUŠ vystavovali

Už osem rokov poskytuje ZUŠ v Rimavskej Sobote odborné vzdelávanie na výtvarnom odbore pre  záujemcov – dospelých, ktorí si chcú rozšíriť svoj obzor vo výtvarnom umení a zdokonaliť sa v zručnostiach, potrebných pre vlastnú tvorbu. Pod dohľadom odborných učiteľov  ZUŠ môžu pracovať v troch ateliéroch – maľby, keramiky a fotografie, niekoľko hodín týždenne počas školského roku.

 

Začiatkom júla (na záver šk. roka 2015/16). sa začína písať nová tradícia prezentácie  tvorby  študujúcich „dospelákov“ formou súbornej výstavy  ich výtvarných prác, ktorej vernisáž sa uskutočnila vo výstavných priestoroch  MsKS. Výstavu otvoril riaditeľ ZUŠ Mgr. Marián Lacko a vyjadril potešenie nielen z množstva študujúcich dospelých, ale hlavne z úrovne výtvarných prác, ktoré  svojim obsahom či precíznosťou stvárnenia techniky dosahujú level  vyšších umeleckých škôl.  „Som rád, že sme odštartovali takúto formu výstavy prác dospelých, ktorá určite prispeje k ich  ďalším  ašpiráciám, motivácií a k získavaniu cenných výstavných skúseností.“  Poďakoval všetkým autorom prác i MsKS za poskytnutie výstavných priestorov a vyjadril nádej, že obdobné výstavy súborných prác sa  stanú  každoročným vyvrcholením ich tvorby. Na výstave sa prezentovali: za ateliér kresby, maľby a grafiky – Radoslav  Černinský, Anna Murínová, Iveta Kikancová, Igor Maňovský; ateliér keramiky – Milan Struhár, Alica Balážová, Daniela Slováková, Eva Nagyová, Lenka Simanová, Katarína Dvorská; ateliér fotografie – Ibolya Mihóková, Darina Urbanová, Daniela Páneková, Nikoleta Gecseová.

Oslovil som jednu z vystavujúcich, Danielu Slovákovú, ktorá pochádza z Brazílie a v ZUŠ-ke ukončila prvý ročník. Jej doménou je keramika a šperky. Ako mi uviedla, pochádza z výtvarnej rodiny (otec dizajnér, matka výtvarníčka) a ona sama študoval dizajn v San Paulo. V  Rimavskej Sobote býva dva roky a svoje práce tvorí doma. ZUŠ-ka jej umožnila rozšíriť si výtvarnú realizáciu s keramikou, ktorá ju veľmi baví. Pochvaľovala si aj pobyt v Rimavskej Sobote: „Veľmi sa mi tu páči aj vzhľadom na to, že tu nemám taký rušný a rýchlo utekajúci život ako v Brazílii, čo mi umožňuje pokojne sa venovať mojim trom láskam – manželovi, dcérke a výtvarnej tvorbe.“                                                                                              

 -fr-

 


 
 

Rimavskosobotské periodikum Gemerské zvesti/ Gömöri Hírlap v mesiaci júl 2016 nebude vydané

O Z N A M

Redakčná rada Gemerských zvestí/ Gömöri Hírlap

pri MsZ v Rimavskej Sobote dňa 22.6.2016 prijala uznesenie pod č. 5/2016-RR  pri MsZ v nasledovnom znení:

 

Pozastavuje  vydávanie  Rimavskosobotského periodika, dvojtýždenníka Gemerské zvesti/ Gömöri Hírlap v meste Rimavská Sobota v mesiaci júl 2016. Uvedené riešenie je navrhnuté z dôvodu čerpania dovoleniek na zotavenie zamestnancov GZ/GH.  

 

 

 

 

                                                                                        JUDr. Štefan Szántó

                                                                                     predseda redakčnej rady


 
 

Vatra zvrchovanosti v Rimavskej Sobote

Vatra zvrchovanosti sa rozhorela 15. júla na dvore Domu MS v Rimavskej Sobote . Matičiari sa zišli vo veľkom počte pri príležitosti 25. výročia vyhlásenia Deklarácie o zvrchovanosti SR, ktorú vyhlásila NR SR 17. júla 1992.

 

Predsedníčka MO privítala všetkých prítomných matičiarov, riaditeľku Domu MS a hosťa, doc. Júliusa Lomenčíka z UMB v Banskej Bystrici, ktorý prítomným predniesol referát o významnom slovenskom spisovateľovi, novinárovi, teológovi, cirkevnom hodnostárovi, spoluzakladateľovi a prvom podpredsedovi MS – Karolovi Kuzmánym, ktorého výročie narodenia a úmrtia si pripomíname.  Hovoril o jeho detstve, ktoré prežil v Brezne,  o štúdiách v Dobšinej, na Gemeri, v Bratislave, v Jene, o rodine a o práci vychovávateľa. Neskôr pôsobil ako profesor evanjelického lýcia v Kežmarku, zaslúžil sa o založenie slovenského gymnázia v Martine.  Získal čestný doktorát teológie vo Viedni, vydával časopis Hronka, prispieval do štúrovských Národných novín, Slovenských pohľadov a ďalších. Venoval sa aj náboženskej a príležitostnej poézii. V revolučnom roku 1848 napísal báseň Sláva šľachetným, ktorá bola zhudobnená a stala sa hymnickou piesňou pod názvom Kto za pravdu horí. Preložil niekoľko básni A.S.Puškina a A.Mickiewicza.

Členovia výboru pripravili guľáš a po občerstvení  bola zapálená vatra, ktorú oživili hymnické piesne veľkého zboru pri vatre  – Kto za pravdu horí a Aká si mi krásna. Harmonikári sa pridali a dvorom zneli známe ľudové piesne. Dobrá nálada trvala dlho aj vďaka peknému letnému počasiu. Prítomným sa podujatie páčilo a pripomenuli  sme si významné historické výročia.

 

                                                                                  Mgr. Elena Nebusová,                                                                     predsedníčka MO MS v Rimavskej Sobote


 
 

Mažoretky Estrella postúpili na Majstrovstvá sveta!

Dievčatá z rimavskosobotského súboru mažoretiek CVČ si v apríli vybojovali postup na Majstrovstvá Európy (ME), ktoré sa po prvýkrát konali na Slovensku.  Nominácie získali s tromi choreografiami.  Na ZŠ v Púchove  sa stretlo 7. júla vyše 2700 mažoretiek z 12 krajín a 90 súborov.

 

Konkurencia bola viac než silná, ale Estrelly to neodradilo. Počas prvého súťažného dňa si vybojovali krásne  4. miesto s formáciou KLASIK SENIOR BATON, v ktorej súťažili všetky členky súboru vekovej kategórie junior a senior. V tejto formácii sa tancuje výhradne len na dychové orchestre na čele s kapitánkou, ktorá dáva  dievčatám povely.   V piatok si dievčatá oddýchli  a v sobotu sa od skorého rána pripravovala na štart naša sólistka Viktória Gémešiová.  Na ME postúpila ako druhá vicemajsterka SR v kategórií – sólo baton senior (sólo s jednou paličkou) a  nomináciu si vybojovala aj v kategórii – sólo 2x baton. Nervy a stres sa prejavili u viacerých súťažiacich, nakoľko sa v tejto kategórii súťažilo na ME po prvýkrát. Poznačilo to aj Viktóriu. Zostava s jednou paličkou jej nevyšla podľa predstáv, ale jej  krásne 10. miesto v konkurencii 25 dievčat si zaslúži vysoké uznanie.

Kategória s dvomi paličkami je  najťažšia kategória na scéne mažoretkového športu.  Viktória túto kategóriu preferuje a jej výkon, s ktorým sme boli veľmi spokojní, porota ohodnotila neuveriteľným 6. miestom v konkurencii 14 dievčat. Dievčatá si  vybojovali postup na Majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v chorvátskom Poreči  v septembri (22.– 25.09.2016). Poďakovanie patrí rodičom, krajčírkam, fanúšikom a predovšetkým sponzorom, ktorí umožnili  Viktórií Gémešiovej  zúčastniť sa  Twirlingového  Campu, kde sa stretne s lektormi z rôznych kútov sveta.


 
 

Matičiari si uctili dejateľov Gemera-Malohontu

Miestny odbor Matice slovenskej v Rimavskej Sobote zorganizoval v sobotu 9. júla exkurziu do Kraskova.

 

V dedine sme navštívili kostolík zo 14. storočia s nádhernými freskami a kazetovým stropom. Zachovala sa aj kamenná krstiteľnica z 13. storočia. Jeho históriu nám priblížila členka výboru J. Lajgútová a p. Ilčík – správca kostola. Pri kostole je pochovaný A. H. Škultéty – farár pôsobiaci v obci a vo veľmi chudobnej farnosti. Miesto jeho odpočinku sme si uctili venčekom a spevom piesne Kto za pravdu horí. 

K 140. výročiu narodenia Ivana Kraska – básnika a rodáka z Lukovíšť bolo stretnutie rodákov na oslavu Dňa obce. Na cintoríne sme sa zúčastnili na pietnom akte a položili sme venčeky k pamätníku I. Kraska a na hrob Ladislava Mňačka. Pozreli sme si novozriadenú pamätnú izbu. Pred jeho rodným domom je pekne upravený park s jeho bustou, tam sme si vypočuli prejav riaditeľky Domu MS v Rimavskej Sobote p. Ingrid Šulkovej o štúdiách, tvorbe a životných útrapách básnika. V parku zaznela pieseň Hoj, vlasť moja, v podaní prítomných členiek speváckeho zboru Bona fide. Nasledoval  kultúrny program v podaní súborov Hájik a Hájiček.

Exkurzia splnila naše očakávania za pekného slnečného počasia a posedením pri občerstvení, ktoré pripravila obec. Tešíme sa na ďalšie  podujatia.

                                                                                  Mgr. Elena Nebusová,

                                                                       predsedníčka MO MS v Rim.Sobote


 
 

V treťom ročníku Gemerského pohára mladých florbalistov zvíťazili domáci

FBC Slovan Rimavská Sobota zorganizoval na začiatok novej florbalovej sezóny už po tretí krát turnaj o Gemerský pohár mladých florbalistov. Tak ako po minulé roky išlo o viacdňový turnaj (od 5.7. do 9.7.), jediný v našom meste hraný podľa pravidiel IFF.


Tento rok na palubovky nastúpili štyri družstvá, dokopy 59 hráčov a hráčok. Mladí hráči FBC Slovan poskladali výber pod názvom IbK White Power a počas celého turnaja ukazovali pekný útočný kombinačný florbal. Druhým družstvom turnaja bol výber FLK Bulls zložený prevažne z mladých hráčov z Fiľakova. Toto družstvo v minulej sezóne zvíťazilo v lučenskej mládežníckej lige a počas celého turnaja hrali jeho hráči veľmi kolektívne a zodpovedne v obrane. Tretím družstvom bol výber hráčov z okolia Rimavskej Soboty pod názvom Dream Team. Tento je známy svojim prístupom k florbalu ako ku hre pre radosť bez zbytočných stresov. Napokon štartové pole uzatváral výber Slovanistiek doplnený o mladších žiakov Slovana a pár starších hráčov Hlavne že Hráme. V tomto družstve potešil počet veľmi dobre hrajúcich dievčat: bolo ich až osem.


Súboje základnej časti turnaja napokon určili dvojice hrajúce o tretie miesto a o Gemerský pohár. V zápase o tretie miesto sa stretli Dream Team a Hlavne že Hráme. Po vyrovnanom priebehu mali napokon v závere lepšiu mušku hráči Dream Teamu, ktorí dvoma gólmi rozhodli o víťazstve 6:4.Dream Team–Hlavne že Hráme 6:4 (4:2)


g.: Obročník 2, Bolf 2, Astaloš, DúžikBarna 2, Čintalanová, Csériová
Najlepší hráči zápasu: Astaloš PeterČintalanová Kristína

Finále malo zaujímavý priebeh. Hráči sa zamerali na florbal a bolo to vidieť na kvalite hry z oboch strán. IbK pomohlo rýchle trojgólové vedenie už po desiatich minútach zápasu, ktoré hráči FLK postupne sťahovali, no úplne stiahnuť nedokázali. Bulls sa nevdzávali do poslednej sekundy a napokon prehrali so cťou o jediný gól.
 


IbK White Power–FLK Bulls 6:5 (3:1)


g.:Farkaš 3, Nôta 2, MišurákBlahuta Jany 3, Bozó 2
Najlepší hráči zápasu: Nôta LukášBlahuta Jany
 


Konečné poradie turnaja:
1. IbK White Power
2. FLK Bulls
3. FBC Dream Team
4. Hlavne že Hráme

Najlepší strelci turnaja:
15 gólov Nôta Lukáš (WP)
13 gólov Farkaš Denis (WP), Útis Lukáš (WP)

8 gólov   Mišurák Michal (WP)
6 gólov   Bozó Dávid (FLK), Bodor Andrej (WP), Barna Daniel (HH)

Najviac bodujúci hráči turnaja:
1. Nôta Lukáš (WP) 26 bodov (15+11)
2. Farkaš Denis (WP) 22 bodov (13+9)
3. Útis Lukáš (WP) 10 bodov (8+2)
    Čintalanová Kristína (HH) 10 bodov (5+5)
5. Rapčan Pavol (WP) 9 bodov (5+4)
    Mišurák Michal (WP) 9 bodov (8+1)
    Bodor Andrej (WP) 9 bodov (6+3)
8. Lašák Jozef (FLK) 8 bodov (2+6)
    Bozó Dávid (FLK) 8 bodov (6+2)
10. Bolf Marián (DT) 7 bodov (4+3)
11. Astaloš Peter (DT) 6 bodov (4+2)
     Barna Daniel (HH) 6 bodov (6+0)
13. Sabó Daniel (FLK) 5 bodov (2+3)
     Blahuta Ján (FLK) 5 bodov (3+2)
15. Barnák Kristián (FLK) 4 body (4+0)
     Ružička Roman (FLK) 4 body (4+0)
     Obročník Daniel (DT) 4 bodoy (2+2)

Ideálna zostava turnaja:
Michal Krajčí (Dream Team)Filip Franko (White Power), Dávid Bozó (FLK Bulls)Denis Farkaš (White Power), Lukáš Nôta (White Power), Kristína Čintalanová (Hlavne že Hráme)

 

FBC Slovan Rimavská Sobota ďakuje všetkým mladým Slovanistom a Slovanistkám, ktorí priložili ruku k zabezpečeniu a organizácii turnaja. Ďakujeme aj Miestnemu odboru Matice Slovenskej v Rimavskej Sobote, ktorý venoval turnaju nový putovný pohár. Ďakujeme aj všetkým vedúcim družstiev a hráčom za štyri popoludnia plné zaujímavého florbalu.

 


 
 

Obchod s bielym mäsom

Horúci  deň 27.6. v Podkroví KMH schladila študentov 3. ročníka OA vážna téma: Obchod s bielym mäsom. Kapitánka Mgr. Katarína Baboľová, pracovníčka skupiny prevencie vnútorného odboru Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote prednášala o obchode s ľuďmi.

Vysvetlila mechanizmus obchodu s ľuďmi. Ide o nelegálnu organizovanú trestnú činnosť. Predstavila definíciu obchodu s ľuďmi a rizikové faktory (vonkajšie a vnútorné). Vysvetlila mechanizmus, ako ľahko sa môže človek dostať do problémov a stať sa obeťou (inzerát zverejnený na viditeľnom mieste s telefónnym číslom na odtrhnutie je vďačné lákadlo a hlavne veľmi pochybné). Cez nábor, transport, prechovávanie a ukrývanie až po prijímanie  na nútenú prácu, kde obeti zoberú doklady a je stratený.

Pani kapitánka vysvetlila, aké je dôležité nedať si z rúk doklady a hlavne dobre si prečítať pracovnú zmluvu, ktorá musí byť v jazyku, ktorý  ovláda. Treba si overiť sprostredkovateľskú agentúru, adresu zamestnávateľa uvedenú na pracovnej zmluve, ubytovanie, či  tieto kontakty nie je fiktívne (www.bezpecnecestovanie.iom.sk)

Pripomenula, že je dobre mať:

- finančnú rezervu (aspoň na návrat domov)

- kópiu dokladov

- predplatenú telefónnu kartu

- dohovorený signál, ak by sa niečo stalo

- pracovnú zmluvu

- slovník

- mapu krajiny.

 

Prednáška bola obohatená príbehmi štyroch ľudí, ktorým sa náhodou podarilo ujsť z rúk priekupníkov a vrátiť sa domov. Negatívne následky a zážitky z ich života bohužiaľ už nikto nevymaže.

Študenti si z prednášky okrem zaujímavých informácií odnášali aj prezenty od pani policajtky vo forme brožúrky Bez informácií sa stávaš otrokom s náramkom s t. č. bezplatnej linky pomoci 0800 800 818.  Dúfajme, že ju nikdy nebudú musieť využiť. 

Info z internetu:

Obchod s ľuďmi tu bol stále. Dnes to voláme novodobé otroctvo.  Ide o utajený, medzinárodne organizovaný a sofistikovaný trestný čin. Popri obchodovaní s drogami a nelegálnom obchode so zbraňami sa z obchodu s ľuďmi stal tretí najvýnosnejší a zároveň aj najrýchlejšie sa rozvíjajúci druh organizovanej trestnej činnosti.

Podľa odhadov každý rok uviaznu v pasci priekupníkov milióny ľudí. Z nich sa podarí identifikovať približne 45-tisíc obetí ročne. Obeťami sú najmä mladí vo veku 16 až 25 rokov, či osoby zo sociálne slabších skupín. Odhaľovanie takýchto prípadov je náročné, pretože obete sa boja a často sa hanbia o probléme hovoriť. Tieto prípady rieši národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii.

18. október  je Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

Anna Kuricová, KMH RS


 
 

Oznámenie o dočasnom uzavretí krytej plavárne

Oznamujeme návšteníkom krytej plavárne, že v čase od 30.06.2016 do 31.08.2016 bude krytá plaváreň z dôvodu plánovanej technickej odstávky zatvorená.


 
 

Štedrosť hypermarketu TESCO pocítila MŠ Hatvaniho

Charitatívne aktivity spoločnosti TESCO už niekoľko rokov pomáhajú občanom v lokalitách, kde stoja hypermarkety, resp. supermarkety  tohto obchodného reťazca. Od tohto roka sa spoločnosť rozhodla, že budú viac lokálny, k čomu prispôsobili  obsah vyhlásených grantových ponúk.

 

Táto súťaž dostala názov: „Vy rozhodujete, my pomáhame“ Ich organizátorom je TESCO STORES SR, a.s. v súčinnosti s nadáciou TESCO. V marci zverejnila okruhy tém, ktoré sa dotýkali detí a mládeže, dobrovoľníctva, zdravotne a mentálne znevýhodnených občanov, sociálne znevýhodnený občanov, študentov, problémových rodín, seniorov, verejnosti a zvierat. Elektronické žiadosti mali uzávierku  v apríli a hlasovanie sa uskutočnilo od 11. mája do 7 júna t. r. O tom, kto zo žiadateľov dostane  príspevok na svoj projekt, rozhodovali  kupujúci občania hodením žetónu do urny v predajniach TESCO počas obdobia hlasovania.  Na Slovensku bolo podaných 438 projektov pre ktoré hlasovalo celkom 3 272 201 kupujúcich občanov. Aj náš región bol zastúpený zaujímavými projektmi. Najviac hlasov získal projekt MŠ Hatvaniho  v Rim. Sobote „Bezpečná škôlka“ – 16 401 hlasov. Projekt rieši dopravnú výchovu ako dôležitú súčasť výchovy a vzdelávania v materskej škole. Zameriava sa na cvičenie dopravných situácií  a vytvorenie podmienok dopravného ihriska. Druhý skončil projekt   Domova Nezábudka z Tornale na športové aktivity – 10 802 hlasov a tretia je obec Rimavská Seč k podpore komunitných aktivít – 4 553 hlasov.

Riaditeľ hypermarketu TESCO v Rimavskej Sobote Alexander Pisza pozval 30. júna zástupcov zamestnávateľa MŠ a vedenia MŠ Hatvaniho do obchodného domu, aby im slávnostne odovzdal šek na 1 300,- €, ktoré im prináleží na základe hlasovania kupujúcich občanov. Pán viceprimátor Ing. Ladislav Rigó, ktorý má v kompetencii aj riadenie  MŠ i ZŠ a riaditeľka MŠ Eva Juhászová prevzali tento šek pre 115 detí MŠ a poďakovali za štedrosť obchodnej firmy, ktorá nad rámec tejto súťaže podporuje v meste Rimavská. Sobota i denný stacionár Veronika, klub Skleróza multiplex, westernový deň v meste, a pod...

Veľké poďakovanie však patrí Vám, naši obyvatelia, ktorí nakupujete v Tescu a podporili ste projekt pre MŠ Hatvaniho. V tomto roku sa môžete zapojiť ešte raz obdobného hlasovania, lebo  TESCO si tento program „Vy rozhodujete, my pomáhame“  zopakuje aj na jeseň.                                                                                                                              

  –fr-

 


 
 

Sloboda prejavu sa týka aj mňa

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva  v Bratislave vyhlásilo v roku 2016

4. ročník výtvarnej súťaže Moje ľudské práva. Cieľom súťaže je osveta zameraná na dodržiavanie ľudských práv, ponúka príležitosť podporiť záujem nielen o všeobecnú problematiku dodržiavania ľudských práv.

 

Beata Fülöpová, žiačka ZŠ P. Kellnera Hostinského získala bronzové ocenenie za plagát na tému ,,Sloboda prejavu sa týka aj mňa.“ Ocenenie jej osobne odovzdal výkonný riaditeľ Mgr. Marian Mesároš 27.6. na pôde základnej školy. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa aj deti majú právo slobodne sa vyjadrovať o všetkých záležitostiach, ktoré sa ho dotýkajú, pričom sa názorom detí musí venovať primeraná pozornosť zodpovedajúca ich veku a úrovni. Dieťa má právo na slobodu prejavu: Toto právo zahŕňa slobodu vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie každého druhu bez ohľadu na hranice, či už ústne, písomne alebo tlačou, prostredníctvom umenia alebo inými prostriedkami podľa voľby dieťaťa. Treba si však uvedomiť, že sloboda prejavu je aj veľká zodpovednosť a má svoje hranice. Aj tu musí platiť slušnosť, tolerancia, vyhýbanie sa urážkam, ponižovaniu a znižovaniu ľudskej dôstojnosti. S tým je spojená aj úcta a rešpekt voči rodičom, učiteľom a starším ľuďom.


 
 

Biatlonista ozdobou Gemerského triatlónu

Aktívny Športový klub  Bike&Run Rim. Sobota usporiadal posledný júnový víkend  III. ročník Gemerského triatlonu pre každého na Kurinci. Veľmi vydarené podujatie prebiehalo za teplého letného počasia za peknej účasti športovcov, ktorí mali možnosť výberu duatlonu, triatlonu podľa kategórií. Bolo veľmi milé, že organizátori na úvod zaradili duatlonové preteky najmladších adeptov: škôlkarov, miniduatlón (6-7. roč.) a miniduatlón (8-9. roč.), čím upriamili pozornosť aj návštevníkov, že sa tam deje zaujímavé športové zápolenie. Maličkí pretekári najskôr na bicyklíkoch zvládli predpísanú vzdialenosť a potom tú istú prebehli behom. Bolo úžasné sledovať malých pretekárov, ako si to navzájom rozdávali, kto bude rýchlejší. Ocenení neboli  len prví traja v kategórii, ale aj  všetci ostatní sa tešili z pripravených odmien.

Triatlónové preteky začali pre všetky kategórie z móla jazera vytrvalostným plávaním. Z jazera potom vybiehali pretekári malou rovinkou do depa, kde si obuli cyklistické tretry, nasadali prilby a vydali sa na bicykloch na stanovené vzdialenosti podľa kategórii. Po ich absolvovaní sa v depe prezuli do bežeckých maratóniek a vydali sa bežeckú trať. Medzi juniormi si najlepšie viedol  Richard Bořuta z Rimavskej Soboty  (hráč hokejového dorastu Dukly Trenčín), ktorý si svoj individuálny tréningový plán dopĺňa všestrannými športovými aktivitami. Svoju triatlonovú trať absolvoval za 39:40,0 min. V súťaži junioriek svoju všestrannosť potvrdila víťazstvom Stanislava Sivičeková z Teplého Vrchu, ktorá pred týždňom získala bronzovú medailu na Majstrovstvách Slovenska v letnom viacboji všestrannosti. Dosiahla celkový čas 55:53,2 min. V hlavnej kategórii mužov si víťazstvo odniesol slovenský reprezentant v biatlone a olympionik Matej Kazár z Dukly Banská Bystrica, keď zelenovodskú triatlonovú trať zvládol za  1:19;00 hod., s viac ako sedem minútovým náskokom  pred druhým Martinom Lindákom zo ŠST Bratislava. V kategórii mužov nad 40 rokov, si najlepšie počínal Pavol Botoš z Brezna s výsledným časom  1:33;30 hod.  V kategórii žien  zvíťazila Stanislava Vavrošeková z Bike&Run Rim. Sobota  za 2:05;30 hod. V hoby triatlone zvíťazil Levente Kovács z Miskolca  a v hoby duatlone (cykl.+beh) Diana Bastiová z Lučenca. V triatlonovej štafete si najlepšie počínali pretekári z Tempa Tornaľa (B. Babús, P. Pavlík, J. Ďurán), keď dosiahli výsledný čas 1:20;45 hod.

Treba pochváliť organizátorov  za veľmi pekný medzinárodný pretek, ktorý za plnej prevádzky rekreačnej oblasti Kurinec, propagoval možnosti všestranného športovania aj s overením si svojich síl. Každý účastník dostal upomienkový darček a výborný guľáš na záver. Mnohí z prítomných sa už teraz tešia na budúci ročník Gemerského triatlónu. 

-fr-

 


 
 

História vštepuje lásku a úctu

Nie je veľa ustanovizní a zariadení, ktoré majú  tak podstatný význam pre život človeka a ešte po mnohých rokoch sa s láskou a úctou na ne spomína. Dá sa povedať, že každý z nás prešiel rukami dobrých tiet v predškolských zariadeniach, ktoré počas pracovného zaneprázdnenia rodičov, formovali v deťoch myslenie, správanie, vystupovanie i vzťah k sebe samému, k okoliu, k prírode a k spoločnosti. Minulé spoločenské zriadenie, v rámci širokej industrializácie a bytovej výstavby, nezabúdalo ani na rozvoj budúcich generácií výstavbou materských škôlok a škôl. A tak Miestny národný výbor v Rimavskej Sobote, v rámci komplexnej bytovej  výstavby sídlisk v meste, riešil aj výstavbu predškolských zariadení formou akcie „Z“. Jenou z nich bolo aj  účelové spoločné zariadenie „Materská škôlka a detské jasle“ na Daxnerovej ul., ktoré po kolaudácii v máji 1985, bolo dané  od 1.9. 1985 do prevádzky.

 

Prvou riaditeľkou bola  ustanovená pani Ľubica Varjúová, vedúcou jaslí Zdena Sláviková a vedúcou školskej jedálne Drahoslava  Balciarová. V roku 1993 sa v zariadení zrušili detské jasle a všetky priestory sa prispôsobili deťom MŠ. Do funkcie riaditeľky nastúpila pani Anna Havierniková. V roku 1999 sa zlúčili obe MŠ na Daxnerovej ul. (stará MŠ+nová MŠ)  pod jedno riaditeľstvo a na post riaditeľky nastúpila Helena Cetnerová. Po jej odchode do dôchodku (2009) bola za riaditeľku MŠ zvolená  Mariana Elznicová a MŠ mala už právnu subjektivitu.

Od prvých rokov existencie MŠ až po dnešné dni sa udialo mnoho zmien. Tak ako sa vyvíjali didaktické učebné pomôcky, myslenie a vyspelosť detí, menili sa i pedagogické prístupy učiteliek. Túžba ísť dopredu  nútila pedagogických zamestnancov doplňovať si svoje vzdelanie, aby ich vzťah k deťom, k rodičom i spoločnosti bol vždy odborný a primeraný. Tridsať rokov je už pekný vek a počas neho sa v zariadení vystriedali mnohí pedagogickí i prevádzkoví  zamestnanci, ktorým patrí veľké poďakovanie a úcta. Prah MŠ prekročilo za toto obdobie viac ako 2000 detí, ktoré tu prežili čas detských hier a radosti. Mnohé z nich sú dnes už úspešní mladí ľudia a zároveň aj rodičia detí. V súčasnosti má MŠ prívlastok „materská škola rodinného typu“, ktorá má 2 slovenské triedy a 2 maďarské. O 84 detí (3-6 roč.) sa stará 9 učiteliek a 9 nepedagogických zamestnancov. V pedagogickom pôsobení uplatňujú školský vzdelávací program „DROBČEK“, ktorý má tri priority: Výchova k zdravému životnému štýlu, Regionálna výchova a Netradičná spolupráca s rodinou. MŠ sa zapája aj do medzinárodných projektov a spolupracuje v rámci Etwinningu s MŠ v Rumunsku a Maďarsku. Je predpoklad aj pre ďalšie obdobie, že vytváraním pozitívnej sociálnej a emocionálnej klímy, ktorou MŠ zabezpečuje vnútornú pohodu zverených detí, umocnenú  dobrou spoluprácou s Radou školy sa podarí napĺňať motto školy: „Škola a rodina spoločne pre dieťa“.

 

Pri tejto príležitosti  uskutočnila jubilujúca MŠ  v divadelnej sále MsKS slávnostnú akadémiu, pozostávajúcu z kultúrneho vystúpenia detí, na ktorej riaditeľka Mgr. Zuzana Horváthová priblížila i históriu zariadenia a zároveň boli ocenení bývalí zamestnanci škôlky.

fr, foto: gecse


 
 

Kurz anglického jazyka v ZŠ Kellnera Hostinského

Žiaci ZŠ P. Kellnera Hostinského sa v dňoch 13.-17. júna 2016 stretávali v jazykovej triede, ktorá sa stala ich spoločným miestom, kde sa nebáli odviazať (v rámci školského poriadku) a upustiť uzdu od striktnej angličtiny, ktorú používajú na vyučovacích hodinách.

Pán lektor Guy Harry Cheetham pochádzajúci z Veľkej Británie im rozprával o svojej rodnej zemi. Podelil sa s nimi nielen o svoje zážitky, ale miestami im aj osviežil pamäť z geografie.

Jeho veľké pozitívum boli na prvý pohľad viditeľné sympatie, ktoré z neho priam vyžarovali. Každý jeden žiak bol pred lektorom uvoľnený a nebál sa komunikovať v anglickom jazyku, čím si zvyšoval sebavedomie i slovnä zásobu pri vyjadrovaní sa v tomto jazyku. Počas celého kurzu sa nestratil úsmev z tvárí žiakov, pretože kurz sa niesol v neodmysliteľnom humore lektora a v posolstve 3 lektorových pravidiel: 1. Hovoriť nahlas, 2. Hovoriť pomaly a 3. Nebáť sa!!!    

B. Fülöpová, VIII. C


 
 

Fotoobjektívom rozohráva celú škálu príjemných pocitov

V príjemnom prostredí suterénu Radnice nášho mesta, sa uskutočnila koncom júna vernisáž výstavy mladého amatérskeho fotografa, čerstvého absolventa  Súkromnej strednej odbornej školy v Rimavskej Sobote,  Ondreja Kresnye.  Dnes už takmer každý cíti potrebu zachytávať okamihy, predovšetkým tie svoje vlastné, keď internet sa hemží množstvom selfie portrétov.

 

Je vzácne, ak sa oko fotografa zameria na svet, ktorého je sám súčasťou a ktorý si dokáže aj umelecky vychutnať.  Ondrej, ktorý sa narodil v Rimavskej Sobote,  žije vo Veľkom Blhu a možno práve tu získal korene jeho lásky k prírode, ktorú začal fotografovať ako prvú. Fotografovanie mu učarovalo v deviatom ročníku základnej školy. V poslednom období sa vo väčšej miere venuje fotoportrétom. Jeho materská stredná škola usporiadala v novembri  minulého roku výstavu fotografií na pôde Knižnice Mateja Hrebendu, kde vystavoval práce aj so svojimi dvomi spolužiakmi. Takto ocenila  jeho koníček a povzbudila ho do nového objavovania svojich možností. A Ondrejove plány do budúcnosti? Chcel by pracovať vo vlastnom fotoštúdiu – a to je vlastne plán celoživotný.

Ondrej Kresnye je mimoriadne vnímavý mladík, možno práve preto ho najviac baví svojimi fotografiami vzbudzovať rôzne pocity. Pozorným okom mapuje svoje okolie, približuje zaujímavé momenty zo života fauny a flóry svojho kraja. Jeho pozastavenie pripomína drobnohľad. Detail zachytený fotoobjektívom rozohráva v citlivej duši diváka celú škálu pocitov. Prevláda harmónia, clivá nostalgia, tichá radosť z krásy všedného okamihu, ktorý sa tak stáva nevšedným, sviatočným. Z divého poľného maku je zrazu anjel, ktorému zmokli krídla, ale on vzlietne. Drobná krása sveta okolo nás povýšená na umenie – taký je svet, do ktorého máte  i Vy možnosť nahliadnuť. Príďte sa presvedčiť!

Výstava potrvá do konca augusta 2016.  

 fr, foto: Attila Gecse

 


 
 

Návšteva ministra školstva na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej

V piatok 24. júna 2016 počas rokovania vlády SR v Rimavskej Sobote zavítal na Strednú odbornú školu technickú a agropotravinársku v Rimavskej Sobote minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan.   

Hneď vo vestibule ho privítali pedagógovia a žiaci školy za zvukov heligónky žiaka Jozefa Bulku a ľudového spevu členov ľudového súboru Vepor. Za školu mu kyticu kvetov odovzdala žiačka Paulína Kováčiková. Pán minister sa poďakoval za vrelé prijatie a potom sa odobral s riaditeľom školy Ing. Karolom Kisantalom a ostatnými hosťami do riaditeľne na krátke rokovanie. Asi po 45 minútach sa odobral s vedením školy do učebne, kde ho čakali absolventi učebného odboru cukrár, ktorým mal slávnostne odovzdať výučné listy.

Pre krátkosť času ich z jeho rúk iba symbolicky dostali žiaci Róbert Bak a Barbara Kakuková. Na chvíľu sa zastavil aj pri žiakoch I. D triedy v učebni slovenského jazyka a literatúry. Vyzval žiakov k celoživotnému vzdelávaniu, aj on sám ako povedal, sa tiež stále vzdeláva, lebo vedecký a technický pokrok ide takým rýchlym tempom, že čo je dnes nové, o päť rokov je už zastarané. Rozlúčil sa so žiakmi so slovami, aby sa učili a ponáhľal sa na rokovanie vlády SR v Dome kultúry v Rimavskej Sobote.


 
 

Kyberšikana očami gymnazistov

Gymnáziu Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium v Rimavskej Sobote sa podarilo získať pre školský rok 2015/2016 v rámci špecializovaného grantového programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange finančnú podporu vo výške 1115 eur na realizáciu projektu Stop kyberšikane! Vďaka tomu mohli žiaci II. B triedy realizovať projektové vyučovanie, v rámci ktorého šírili povedomie o tomto fenoméne.

 

Projekt Stop kyberšikane! bol prínosom ako pre deti z materskej školy, tak aj pre žiakov našej školy, ktorí spoločne s Mgr. Liptákovou zorganizovali rôzne podujatia tykajúce sa problematiky kyberšikany. Hlavným cieľom prednášok a workshopov bolo dostať deťom do povedomia tento problém, ktorému žiaľ podlieha drvivá väčšina škôl na Slovensku.

Žiaci druhého ročníka mali možnosť usporiadať dva workshopy. Prvý prebiehal v knižnici Mateja Hrebendu, kde si žiaci prímy a sekundy vypočuli informácie o kyberšikane, pozreli si krátky film a scénku. Nasledovali aktivity, ktoré priniesli vo svojej tvorivej atmosfére deťom veľa skúseností a spestrili im deň. Prednáška prebiehala pomocou brainstormingových aktivít, kde boli žiaci prímy a sekundy oceňovaní sladkou odmenou. Vytvorili si tiež vlastných emotikonov a nahlas sa vyjadrili k danej problematike.

Druhý z dvoch workshopov sa konal v materskej škole – Slniečko na Rybárskej ulici. Gymnazisti si pre škôlkarov pripravili alternatívnu verziu rozprávky Snehulienka, v ktorej sa hlavná postava nepýta zrkadla, kto je najkrajší na svete, ale túto otázku jej zodpovie facebook a počet lajkov pri fotke. A tak si deti aspoň čiastočne uvedomili, že šikana nie je správna a táto jej forma už vôbec nie, keďže mnohokrát to môže skončiť až na polícii, v horších prípadoch smrťou.

Prípravy na projekt vznikali na hodinách etickej výchovy, kde sa pripravovali plagáty, rôzne rekvizity do predstavenia, či návrhy na tričká. Fotoreportáž, plagáty z projektu a videá, zverejnené na facebokovskej stránke školy, pripomínajú úspech projektu. Veríme, že sa nám v budúcnosti podarí uskutočniť mnoho ďalších podobných projektov.

                                                                                                                 Oskar Vígh,

žiak II. B triedy Gymnázia Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium


 
 

Prevádzka v materských školách počas letných prázdnin 2016

Prevádzka v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rimavská Sobota

počas letných prázdnin 2016.

 

Júl 2016 budú v prevádzke:

 

MŠ – Óvoda Daxnerova 30/486

MŠ – Rožňavská 29/854

MŠ – Óvoda Rybárska 50/1743

 

August 2016 budú v prevádzke:

 

MŠ P.Dobšinského 1

MŠ I. Hatvaniho 321

MŠ Sídlisko Rimava 28/1066


 
 

KC RS - ponuka voľnočasových aktivít pre deti

KOMUNITNÉ CENTRUM RIMAVSKÁ SOBOTA
Ponuka voľnočasových aktivít pre deti

 

TVORIVÉ DIELNE- Výtvarné činnosti: kreslenie pastelkou, uhlíkom ,maľovanie akvarelom,
temperovou farbou, modelovanie, recy - veci.....
od 14.00 - 15:30 - Vždy v Utorok a Piatok zod. Gembická Anna

 

SPEVÁCKY KRUŽOK – SLÁVIK- Rozvoj speváckeho a hudobného nadania, základy spevu,
hlasová hygiena ,cvičenie hlasového rozsahu, spev
od 14:30 - 15:00 - Každá Streda zod. Bc.Sendreiová Jana

 

KRÚŽOK ANGLICKÉHO JAZYKA- Pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci 14:00 – 15:00 zod. Barbora Geczeová
Alexandra Žírošová

 

AKTIVITY SA KONAJÚ V PRISTOROCH KC, ul. Povstania 15, Rimavská Sobota

Aktivity sú pre deti ZDARMA

Telefonický kontakt na poskytovateľa: 0918 954 274

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

 

Komunitné centrum vzniklo 01.05.2015 v rámci Národného projektu Komunitné centrá vďaka  podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota je umiestnené na prvom poschodí polyfunkčnej budovy na Ul. Povstania č.15 v Rimavskej Sobote. V blízkosti KC sa nachádza  jedna základná škola, špeciálna základná škola a materská škola. Z toho dôvodu pracovníci KC okrem poskytovanie služieb klientom ambulantne, vychádzajú za cieľovou skupinou obyvateľov  a služby poskytujú v ich prirodzenom prostredí

Poslaním komunitného centra je poskytovanie odborných a iných činností. Aktivitami prispievať k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených  na individuálnej ako aj na komunitnej úrovni.  V spolupráci s  Prevádzkovateľom KC a subjektmi verejnej a štátnej správy, poskytujeme vhodné formy a spôsoby  spolupráce na elimináciu sociálnych rozdielov, aj spôsoby  ako minimalizovať negatívne faktory ovplyvňujúce osobnostný rozvoj detí ,mládeže a dospelej populácie v meste.

 

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota od svojho vzniku poskytuje svojim klientom, ktorých eviduje v databáze  v počte 110  vo veku od 3 - do 71 rokov nasledovné služby:
-základné sociálne poradenstvo
-pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
-pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie
- preventívne, edukačné, skupinové aktivity
-voľnočasové aktivity
Tvorivé dielne   - Tvorilky
Muzikoterapiu

Energizér –aktivity a cvičenia na uvoľnenie a načerpanie energie
Rozširujeme rady dobrovoľníkov

Telefonický kontakt na Komunitné centrum  je 0918 954 274


 
Súbor na stiahnutie prezentaia KC RS.pdf prezentaia KC RS.pdf (1.3 MB)

 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadom

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardy

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanov

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Verejné obstarávanie

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správa


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSM


 
 

Verejné vyhlášky

VV - kolaudačné rozhodnutie (Malohontská 11-31)


 
 

Rozh. o um. stav. - V. Teriakovce-Mesto RS ČOV V. Pokoradz 2016


 
 

VV - oznámenie o začatí konania (Hladovcová - úprava bytu)


 
 

uk- Bytový dom 34 b.j.


 
 

Informácie o začatých správnych konaniach

Verejné ponuky

Majetok - prípad hodný osobitného zreteľa

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Zverejnenie zámeru prevodu nehnuteľného majetku mesta - Ing. Hegedus, Vrábeľ, Bc. Kusza, Ing. Ďurko, Žiak


 
 

Zverejnenie zámeru na uzatvorenie nájomnej zmluvy - Dom služieb


 
 

Spravodajstvo - Gemerské zvesti

Tlačové správy

Rozlúčky so zosnulými


webygroup

Mestský cintorín

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

dnes je: 29.7.2016

meniny má: Marta


English version
Magyar verzió

17938908

Úvodná stránka