Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská Sobota

OZNAMY

Oznamy mesta

V sobotu hokejový zápas s Partizánskom

 

Hokejový klub dovoľuje si pozvať všetkých priaznivcov hokeja v Rimavskej Sobote na majstrovský zápas II. ligy mužov II. časti o umiestnenie, ktorý sa uskutoční 13. februára 2016 o 17:00 na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Našim súperom bude mužstvo HK ISKRA Partizánske.


 
 

V sobotu zmena prevádzkových hodín zimného štadióna pre verejnosť

Technické služby mesta Rimavská Sobota oznamujú verejnosti, že dňa 13. februára 2016 ( t.j. v sobotu ) sa rušia prevádzkové hodiny zimného štadióna pre verejnosť v čase od 16.00 hodiny do 19.00 hodiny z dôvodu barážového stretnutia mužov HKM Rim. Sobota a HK Partizánske.

Za pochopenie ďakujeme .
TSM Rimavská Sobota 
 


 
 

Začiatok plaveckej sezóny 2016

Uplynulý víkend sa  v krytej plavárni v Banskej Štiavnici  začala tohtoročná sezóna pre športových plavcov. Otvorilo ju  prvé kolo Banskobystrického pohár.

 

Otvorenia tohto ročníka sa zúčastnilo 158 pretekárov z jedenástich plaveckých                            klubov, ktorí spolu absolvovali cez 700 skokov do vody. 

 

Plavecký klub a mesto Rimavská Sobota reprezentovali 13 plavci.  Pre všetkých to boli prvé tohtoročné preteky a s ohľadom na skorý termín pretekov to bolo pokračovanie prípravy na nadchádzajúcu plaveckú sezónu.

 

Napriek tomu naši plavci dosiahli dobré výsledky, keď domov doniesli 30 medailí, - 10 zlatých , 10 strieborných a 10 bronzových.

 

O medailové umiestnenie sa zaslúžili : Sofia Klementová /4-2-0 / Kristína Repková /1-1-2/, Martin Vyrva  /1-1-1 /  Martin Tangler / 1-1-0 / Marek Tengler / 1-0-2 /

Tereza Horváthová /1-1-1 /, Damián Kovalančík / 0-1-3/ Jakub Husár / 0-0-1 /

Juraj Husár / 0-1-0 /,  Linda Skruteková  / 1-0-0 /

 

                                                                                                Ing. Ladislav Klement

                                                                                                             PKRS


 
 

20. februára hokejový turnaj o pohár primátora

Dňa 20.2.2016 t.j. v sobotu sa uskutoční na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote 4. ročník hokejového turnaja o pohár primátora Mesta Rimavská Sobota JUDr. Jozefa Šimka. Turnaja sa zúčastnia nasledovné družstvá: Prievidza, Žiar nad Hronom, Kalinovo, Brezno a domáca Rimavská Sobota. Začiatok turnaja je o 8.00 hod.

 

 


 
 

Kúzelný karneval v Základnej škole Pavla Dobšinského

Čáry – máry fuk a z telocvične našej školy sa dňa 5. februára stalo miesto fantastických rozprávkových postavičiek.

 

Pod taktovkou kúzelníka Wolfa sme sa  preniesli do sveta rôznych interaktívnych kúziel s kartami, peniazmi, balónmi, farbami... S humorom a fantáziou nám predstavil aj svojho kamoša papagája drzáka Elvisa. Ten toho síce veľa nenarozprával, ale svoj dlhý zobák strkal do všetkého, čo sa okolo neho pohlo. Po prehliadke všetkých masiek sme sa zabavili pri tancoch z celého sveta, rodičovskom a učiteľskom tanci. Nechýbala ani dlhoočakávaná tombola a záverečné vyhodnotenie najkreatívnejších masiek.

Čas zábavy ubehol veľmi rýchlo a už teraz sa tešíme, čím nás prekvapí karneval v budúcom školskom roku.


 
 

Úspechy „falconistov“ v Chorvátsku

Uplynulú sobotu sa v chorvátskom Vrbovci konal už 14th International Taekwondo Championship M2. Celkovo sa turnaja zúčastnilo približne 482 súťažiacich z 59 klubov z 7 štátov. Bojovalo sa v disciplínach Kyorugi – zápas. Falcon Rimavská Sobota mal zastúpenie v 4 kategóriach.

V kategórii mladších kadetov ako prvý nastúpil Damien Frgolec, ktorý mal proti sebe zdatných  zápasníkov, ale výborným výkonov ich zdolal a postúpil do finále. Po vyrovnanom finálovom zápase bol úspešnejší súper a tak Damien získal striebro. Bol to preňho prvý turnaj v novej kategórii mladších kadetov. Ďalší kategórii mladších kadetov nastúpil Tomáš Kuvik, ktorý v prvom zápase zdolal svojho súpera veľkým náskokom. V semifinálovom zápase mal proti sebe skúseného zápasníka s vyšším technickým stupňom, ktorý nad ním vyhral tesne o jeden bod a tak Tomáš získal bronzovú medailu. V kategórii kadetiek nastúpila  Karolína Mravcová, ktorá v prvom kole bez problémov zdolala svoju súperku. V semifinále po vyrovnanom zápase a tesnej prehre získala bronzovú medailu. V kategórii kadetov nastúpil náš posledný zápasník Miroslav Frgolec, ktorý mal vo svojej  kategórii 29 súperov, ale svojimi výkonmi prevýšil svojich súperov a prebojoval sa do finále. Kde chybou rozhodcu tesne prehral a získal striebornú medailu.   

Veľká vďaka  im za  reprezentáciu Slovenska, ako aj domáci klub FALCON a mesto Rimavskú Sobotu na tejto súťaži.

Ďakujeme vedeniu Falconu za umožnenie štartu našich zápasníkov na tejto súťaži.

 


 
 

XXIII. ročník opäť vyhralo družstvo SOŠTAP-u

Dňa 5.2.2015 Stredná odborná škola technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote spoluorganizovala turnaj zamestnancov škôl Pohár riaditeľov SOŠ technickej a agropotravinárskej a SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote.

 

SOŠ technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote (SOŠTAP) sa snaží vytvárať pre svojich žiakov i zamestnancov podmienky pre zdravý pohyb a športovanie. Stalo sa už dlhoročnou tradíciou, že škola je každoročným spoluorganizátorom turnaja zamestnancov stredných a základných škôl v halovom futbale o Putovný pohár riaditeľov škôl.

Tento rok sa  v  piatok 5. februára 2016 konal už XXIII. ročník tejto súťaže, kedy sa stretlo 10 mužstiev, z toho 2 z Maďarska, 1 z Bardejova, 1 z Tornale, 5 mužstiev z  Rimavskej Soboty a nováčik súťaže – tím TV Markíza, aby si zmerali svoje sily. Posledné štyri roky za sebou s výnimkou ročníka 2015 sa podarilo prvenstvo obhájiť práve výberu SOŠ technickej a agropotravinárskej V Rimavskej Sobote. Tento rok bol futbalový tím SOŠTAP v R. Sobote rozhodnutý urobiť všetko preto, aby sa víťazný pohár vrátil späť.

 

Mužstvo školy sa napokon prebojovalo až do finále, kde po dramatickom a napínavom súboji s tímom TV Markíza Karol Kisantal (riaditeľ SOŠTAP) presne mierenou strelou z pokutového kopu rozhodol o konečnom víťazstve SOŠ technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote.

 

Ako povedal na záver súťaže riaditeľ SOŠTAP v Rimavskej Sobote Karol Kisantal:

„Hovorí sa síce, že nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa, ale musím úprimne priznať, že je to fantastický pocit získať po roku víťaznú trofej späť do našich rúk, za čo patrí vďaka celému tímu.“  Ďalej dodal, že hoci hlavným cieľom súťaže je zašportovať si, vždy dobre padne stretnúť sa a pohovoriť si s kolegami aj o problémoch školstva.

 

Za najlepšieho strelca bol vyhlásený Marek Drak (Základné školy) a za najlepšieho hráča Peter Filo (TV Markíza).

A na záver, kto tento rok reprezentoval našu školu na turnaji? Boli to:

Milan Špaček, Štefan Vámos, Gabriel Varga, Miroslav Martiš, Miroslav Uhrin, Štefan Szőke, Robert Wereszký, Jozef Morong, Ján Barto, Karol Kisantal.

                                                                                                                                                         (pl)

 


 
 

Príchuť reprezentácie ochutná aj rimavskosobotský gólman Filip Katreniak

Po debutových reprezentačných  štartoch odchovancov Rimavskej Soboty Alexa Tamášiho a Dalibora Ďuriša si vyskúša váhu dresu s dvojkrížom aj brankár Filip Katreniak. Jeho premiérovým vystúpením bude Turnaj štyroch krajín do 16 rokov vo švajčiarskom Wetzikone.

 

Hokejová kariéra Filipa Katreniaka rozhodne púta pozornosť. A to hlavne kvôli jej pestrosti. Rodák z Rimavskej Soboty si už vo svojich pätnástich rokoch môže povedať, že vystriedal viac klubov než niektorí hráči za celú svoju sezónu. Súvisí to však predovšetkým s tým, odkiaľ pochádza. Región Gemeru rozhodne nie je hokeju zasnúbený, čoho logickým dôsledkom je aj to, že hráči z tohto prostredia, v prípade, že chcú aj naďalej v hokeji napredovať, musia chtiac-nechtiac už v mladom veku smerovať do iných miest a väčších klubov. 

Jeho pôsobenie v hokejových kluboch priblížil pre internetový portál slovakprospects.com:
 

„Začínal som v Rimavskej Sobote, kde som už v dosť nízkom veku chytal za starších žiakov. Z Rimavskej Soboty som sa neskôr presunul do Lučenca, no už rok nato som bol v Banskej Bystrici, na ďalší rok v Detve a po nej v ďalšej sezóne vo Zvolene,“ prezradil s úsmevom Katreniak, ktorý však v aktuálnej sezóne nechytá v ani jednom z vyššie menovaných klubov. Od začiatku súčasného súťažného ročníka pôsobí vo farbách klubu, ktorý sa môže popýšiť azda najlepšou prácou s mládežou na Slovenskou. „Na konci minulej sezóny, zhruba v apríli, som sa dostal na skúšku do Dukly Trenčín. Zrejme som sa trénerom zapáčil, a tak so mnou od tejto sezóny už počítali,“ vysvetlil 15-ročný Gemerčan. 


Katreniak v tejto sezóne nastupuje striedavo v doraste a v deviatej hokejovej triede trenčianskej Dukly. Najmä tucet zápasov v najvyššej dorasteneckej súťaži, v ktorej si drží solídnu vyše 92-percentnú úspešnosť zákrokov možno považovať pre mladého gólmana z Gemeru za veľkú školu. „Sezónu hodnotím pozitívne. Dostávam šancu v doraste a aj v devine, takže si nemôžem sťažovať. Stále je však čo zlepšovať, stále je sa kam posúvať.“ 
V porovnaní s tým, čo pred sezónou samotný Katreniak predpokladal, je súčasný stav pre neho viac než lichotivý. Dôvodne to bolo tak, že som mal chytávať za devinu a s dorastom som mal chodiť na tréningy,“ hovorí. „Dostávam však šancu aj v doraste, čo ma dosť prekvapilo, pretože som s tým príliš nerátal. Snažím sa na tréningoch a tréner si to zrejme všimol,“ poznamenal Katreniak. 


Výkonnostný progres možno pripísať aj tomu, aké podmienky má Katreniak – oproti väčšine jeho predchádzajúcich pôsobísk – v Trenčíne k dispozícii. Svoju úlohu pri výchove brankárov v Trenčíne celkom bezpochyby hrá aj tréner brankárov Peter Kosa, ktorý okrem Dukly Trenčín pôsobí ako tréner brankárov aj pri reprezentačnom áčku. 
„V utorky a stredu ráno mávame brankárske tréningy, čo v iných kluboch bývalo spravidla maximálne raz za týždeň, v Rimavskej Sobote ani raz… Myslím si, že každým tréningom sa veľmi zlepšujem. Trénuje nás tu tréner Peter Kosa, ktorý s nami robí rôzne cvičenia, ktoré nás posúvajú vpred,“ poznamenal Katreniak, ktorý sa v Trenčíne stretol aj s ďalšou skutočnosťou, ktorá v malých kluboch nie je zvyčajná. Tým je konkurenčné prostredie. Dukla má k dispozícii vyše poltucet brankárov, ktorí môžu chytávať v kategórii dorastencov. „Je tu silná konkurencia, nielen v doraste, ale aj v devine. Núti nás to do ďalšej roboty, aby sme neustále šli naplno, keďže chceme zaujať trénera, aby sme dostávali šancu v bránke.“

 


Klubové súťaže na Slovensku majú tento týždeň zápasovú prestávku. Tá sa však nevzťahuje na Filipa Katreniaka, ktorý sa dočkal svojej prvej reprezentačnej pozvánky. „Pravdaže, potešilo ma to. Aj som v to trochu v kútiku duše dúfal, keďže na predminulom turnaji som bol v nominácii ako náhradník. Snažil som sa podávať čo najlepšie výkony, aby som sa tam dostal,“ povedal na margo svojej nominácie do národného tímu do šestnásť rokov. Pritom ešte pred začiatkom sezóny sa s týmto 15-ročným brankárom príliš nepočítalo. Za všetko hovorí, že ani samotný Katreniak príliš pred sezónou neveril, že by sa v národnom tíme objavil. 
Je to však logické. V regionálnych výberoch pätnástky sa objavil v sezóne 2014/2015 iba raz, aj to na úvodnom výberovom kempe, kde bolo len z regiónu stred pozvaných dovedna 34 hokejistov. Katreniak sa tak na vlastnej koži presvedčil, že cesta do reprezentácie je z Lučenca, za ktorý v minulej sezóne chytával, poriadne tŕnistá. Avšak, ako to však býva, každá minca má dve strany. 

„V Lučenci to bolo ťažšie. Nie je to taký veľký klub, v žiackych kategóriách príliš nevyhráva. Zas pre brankára to je aj vhodné. V každom zápase ide na neho päťdesiat striel, je v plnej permanencii a môže sa vychytať. Na druhej strane v Trenčíne som predsa len viac na očiach trénerov reprezentácie.“ 

Katreniak si svoj reprezentačný debut odkrúti vo švajčiarskom Wetzikone, Deň pred zrazom šestnástky v Bratislave priznal, že s ním lomcuje aj napätie. „Mierny stres možno mám, ale teším sa na to. Určite sa toho nebojím.“ A aké individuálne ciele si 15-ročný Rimavskosobotčan do Wetzikonu dáva? „Rád by som predviedol čo najlepšie výkony, aby si ma tréneri zapamätali a dostal sa aj na ďalšie turnaje,“ uzavrel.

 

Zdroj: slovakprospects.com  Foto: Jakub Homoľa

 


 
 

Zbierka umenia Mestskej galérie

Mestská galéria Rimavská Sobota Vás srdečne pozýva na prezentáciu katalógu, vydaného pri príležitosti 20. výročia založenia galérie. Obsahom publikácie o Zbierke umenia Mestskej galérie v Rimavskej Sobote je kompletný súpis diel s doplňujúcimi informáciami. Publikácia je prehľadovým materiálom o zberateľskej činnosti MsG v rokoch  1996 – 2015.


Zostavovateľkou katalógu je kurátorka galérie, historička umenia Gabriela Garlatyová v spolupráci s Petrou Filipiakovou, ktorá niektoré diela zbierky nafotila. Autorkou grafického dizajnu je Katarína Czikorová.


Umelci a umelkyne, ktorých diela sú súčasťou zbierky umenia MG RS: Štefan Balázs, Erik Binder , Jana Farmanová, Viktor Frešo, Květa Fulierová, Viktor Frešo, Milan Hnat, Lýdia Jergušová Vydarená, Peter Kalmus, Barbora Kožíková Lichá, Juliana Mrvová, Jozef Mužila, Ivana Sláviková, Marián Straka, Géza Németh, Veronika Rónaiová, Rudolf Sikora, Ivan Slovenčák, Alžbeta Štefunková Szabó, Tibor Uhrín, Vladislav Zabel a ďalší.
Mestská galéria v bola zriadená mestskou samosprávou v roku 1996 ako zbierkotvorná inštitúcia. Je organizačnou súčasťou Mestského kultúrneho strediska. Zameriava sa na výskum a prezentáciu slovenského výtvarného umenia 20. a 21. storočia. Zbierka, špecializovaná na súčasné slovenské umenie, vzniká postupne s výstavnou činnosťou galérie a nadväzuje najmä na zrealizované výstavy. Spočiatku bola odkázaná výlučne na dary umelcov a umelkýň. Systematické zberateľstvo umožnili až finančné prostriedky z grantov Ministerstva kultúry SR, ktoré sú zásadným zdrojom financovania akvizícií galérie.
Akvizície diel schvaľuje Komisia na tvorbu zbierok MG RS na základe návrhu kurátorky zbierky. Jej členov vymenúva riaditeľ MsKS. Členmi nákupnej komisie v rôznych obdobiach boli: PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Prof. PhDr. Eva Kapsová, CSc. FF UKF, Nitra, Ústav literárnej a umeleckej komunikácie a Akadémia umení Banská Bystrica, historička umenia, Doc. Štefan Balázs, ArtD., Akadémia umení Banská Bystrica, výtvarník, Mgr. Angelika Kolárová, GMM Rimavská Sobota, historička umenia, Zuzana Labudová, PhD., Pamiatkový úrad, Košice, historička umenia, PhDr. Alena Vrbanová, Akadémia umení Banská Bystrica, historička umenia, Mgr. art. Vladislav Zabel, výtvarník, Mgr. Richard Gregor, historik umenia a kurátor, Mgr. Art. Katarína Czikorová, ArtD., výtvarníčka, PhDr. Ľubomír Šárik, riaditeľ MsKS a ďalší.


 
 

Už v sobotu sa uskutoční zápas hviezd

V piatom ročníku Miniflorbalovej ligy, ktorú pre amatérskych priaznivcov florbalu organizuje FBC Slovan Rimavská Sobota, má za sebou základnú časť súťaže. V aktuálnom ročníku hrá 15 tímov rozdelených podľa výkonnosti na Vyššiu a Nižšiu ligu.

 


Vyššia liga: poradie po základnej časti súťaže

1. Titans Rimavská Sobota 26b 145:63
2. Flyers 24b 155:74
3. Mačos Lokos 17b 109:101
4. FBL Retex Lučenec 14b 93:82
5. FBK Hornets 14b 106:113
6. Čiernolúcki Vlci 9b 86:118
7. Dynamo Diviaky 8b 74:81
8. FBK Kružno 0b 64:199

Nižšia liga: poradie po základnej časti súťaže

1. Čiernolúcki Vlci B 22b 137:42
2. FBK Hornets B 20b 114:48
3. Dream Team 16b 90:72
4. Torpédo Hodejov 14b 118:63
5. FBC Admirals Patriots 6b 59:91
6. 1.FBCh Plön 6b 44:117
7. Blue Wings 0b 42:171

 

O celkové víťazstvo tak majú šancu sa pobiť už len tímy, ktoré sa umiestnili v základnej časti Vyššej ligy v prvej šestke. Obhajcov titulu z minulej sezóny Titans stíhajú tri lučenské tímy v poradí Flyers, Mačos Lokos a Retex. Do bojov o semifinále sa budú snažiť prehovoriť aj mladí gymnazisti z FBK Hornets i víťaz ligy spred dvoch rokov Čiernolúcki Vlci.

FBC Slovan Rimavská Sobota každoročne v tomto čase organizuje zápas najväčších osobností tejto súťaže pod názvom Zápas hviezd MFL. Tohtoročnú zápas hviezd sa uskutoční najbližšiu sobotu 13.februára 2016 od 19:00 v Telocvični ZŠ M.Tompu na Sídlisku Západ. Okrem samostného zápasu sa môžu diváci ako každý rok tešiť aj na sprievodný program, súťaže a prvý krát aj predzápas budúcich hviezd, dnes ešte školského veku.
 


 
 

Najkrajšia stredoškoláčka nášho kraja je zo Zvolena

Divadelná sála DK MsKS v Rimavskej Sobote bola v utorok 9. februára zaplnená do posledného miesta nedočkavými divákmi, aby  sa  dozvedeli, ktorá z 12  nominovaných študentiek SŠ z regionálnych kôl si na krajskom finále odnesie vavrín najvzácnejšej – Miss SŠ BBSK.

Súťaž otvoril  Ing. Mgr. Marián Kotleba, predseda BBSK, ktorý vo svojom príhovore charakterizoval  zmysel tejto súťaže. Nejde  v nej len o fyzickú krásu, ale aj  o ukážky spektra voľnočasových aktivít, ktorým sa študentky venujú v čase mimoškolskom a tieto sú schopné odprezentovať v jednotlivých kolách súťaže. Pripomenul , že poslanci VÚC nepodporili túto súťaž a tak k jej financovaniu pomohli viacerí sponzori. Poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii súťaže  a tým podporili odprezentovať svoje umenie i štyridsiatke ďalších účinkujúcich,  aby spríjemnili atmosféru prítomným divákom. A bolo sa veru na čo pozerať. Moderátori podujatia predstavili 10 člennú hodnotiacu porotu, na čele s banskobystrickým županom. V prvom kole sa študentky predstavili v bežnom oblečení. Po nich vystúpili mladí talentovaní muzikáloví speváci z Konzervatória J.L. Bellu v Banskej Bystrici, Martin Vetrák a Lea Matalíková, laureáti rôznych speváckych súťaží v SR, a zaspievali skladby z muzikálu „Na skle maľované“.

Druhé kolo bolo veľmi zaujímavé z pohľadu módy. Každá si vybrala určité časové obdobie z 20. storočia, ktoré aj odprezentovala. Boli sme tak svedkami oblečení od historických kostýmov, až po dnešné, ktoré dievčatám veľmi slušili. Po tejto prezentácii vystúpili dvaja talentovaní gitaristi David Bílek (víťaz celoslovenskej  súťaže konzervatórií) a jeho rovnako zdatný partner Dominik Lauko (z Konzervatória  J.L. Bellu v B. Bystrici), ktorí predviedli dokonalý gitarový dialóg na piesne popredných  slovenských hudobných skupín. V ďalšom kole sa študentky potrápili odpoveďami na pripravené otázky, týkajúce sa osobnostných i spoločenských tém. Každá súťažiaca mala v hľadisku svoj fanklub, ktorý  hlasito reagoval na vtipné, obsažné  a zmysluplné  odpovede svojich favoritiek. Po krásnom harmonikovom sóle Mariána Púčika (Konzervatórium J.L. Bellu B. Bystrica) – laureát viacerých súťaží a piesňach  Mirky Sýkorovej (z Krupiny) začala voľná disciplína súťažiacich vo veľkom štýle. Najprv  Miroslava Petrincová (č.1) z OA Detva, zatančila scénicky tanec  z muzikálu Pomáda so svojimi spolutanečníkmi veľmi brilantne, obdobne aj  Veronika Kupcová (č.3) – SHŠ Brezno, so svojim partnerom,  latinsko-americké  spoločenské tance, a nasadili laťku výkonnosti veľmi vysoko. Zaujala aj  Lenka Škodová (č.6) – SOŠHS Zvolen svojim ľudovým spevom(na heligonke doprevádzal P. Sedmák) a Veronika Turňová (č.8) GJCH Brezno v hre na klavír. Zaujímavé boli i ďalšie vystúpenia: Mária Kohútová (2)-hra na klavír, Karin Bujnová (4)-maľovanie, peiting, Sylvia Szabová (7) – SOŠOS R. Sobota sa predviedla  párovou silovou gymnastikou. Videli sme ešte zaujímavé  tance čača  Kristína Nováková (9)-Gymn. B. Bystrica,  L-tango Rozália Francisciová (10) – Gymnázium Krupina a ďalšie. Po speve Janka Šebjana z Krupiny a Terezky z Konzervatória J.L. Bellu  sa pódium zaplnilo súťažiacimi študentkami vo večerných róbach k módnej prehliadke. Po nej prišiel rad i na domácich účinkujúcich – DFS Hájik, ktorý zatančil lyžičkový a fľaškový tanec. Potom Majsterka Slovenska v mažoretkovom športe, Viktória Gémešiová,  svojou majstrovskou zostavou  ukončila  programovú časť súťaže Miss SŠ BBSK.

Na úplný záver podujatia  Ing. Mgr. Marián Kotleba a primátor mesta Rimavská Sobota JUDr. Jozef Šimko vyhlásili výsledky poroty takto:

2. vicemiss –    Veronika  TURŇOVÁ  (8) –  Gymnázium J. Chalúpku  Brezno

1. vicemiss –    Miroslav   PETRINCOVÁ (1)  – Obchodná akadémia  Detva

Miss SŠ BBSK –  Lenka   ŠKODOVÁ  (6) – SOŠ HS  Zvolen

Študentkám srdečne  blahoželáme.                                                                         

 

   -fr-


 
 

Plánujú otvoriť tri triedy

Na Obchodnej akadémii – Kereskedelmi Akadémia v Rimavskej Sobote bolo v týchto dňoch nezvyčajne rušno. Škola totiž otvorila svoje brány žiakom, rodičom a pedagógom základných škôl z mesta a regiónu. V priebehu troch dní od 4.-6. februára (štvrtok – sobota) si mohli prezrieť priestory školy, informovať sa o možnostiach a podmienkach štúdia a vyskúšať si online prijímacie skúšky.

 

V školskom roku 2016/2017 môže škola na základe schváleného plánu výkonov otvoriť 3 triedy – 2 s vyučovacím jazykom slovenským a 1 s vyučovacím jazykom maďarským.

Počas Dní otvorených dverí prebiehal bežný vyučovací proces, a tak  mali všetci  záujemcovia o štúdium možnosť opýtať sa žiakov a pedagógov, vidieť vyučovacie hodiny v triedach, aj odborných učebniach a porozprávať sa nielen  o škole, ale aj o ich plánoch do budúcnosti.

 Obchodná akadémia je  škola s tradíciou a výsledkami, ktorá poskytuje odborné ekonomické vzdelanie už 61 rokov. Je to škola s tisíckami úspešných absolventov, ktorí sú dôkazom toho, že študovať na tejto škole je dobré rozhodnutie.

Účasť bola bohatá, atmosféra výborná a veríme, že Dni otvorených dverí pomohli deviatakom pri ich rozhodovaní sa pre štúdium na strednej škole.

 


 
 

Výberové konanie na jedno pracovné miesto terénneho sociálneho pracovníka

Mesto Rimavská Sobota, Ul. Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota

 

vyhlasuje výberové konanie na

jedno pracovné miesto terénneho sociálneho pracovníka (TSP),

 

Výberové konanie sa uskutoční dňa 4. marca 2016 o 09.00 hod. v priestoroch zasadačky                 č. 16 na II. poschodí Mestského úradu Rimavská Sobota.

 

Záujemcovia o pracovnú pozíciu môžu písomnú žiadosť o prijatie do zamestnania osobne doručiť alebo poštou zaslať na adresu: Mestský úrad, ul. Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota. Záujemcovia v svojej žiadosti jednoznačne určia, o ktorú pozíciu majú záujem (TSP).

 

Uzávierka na predkladanie žiadostí o prijatie do zamestnania je 29. februára 2016. Záujemcovia, ktorých žiadosti do výberového konania boli doručené po termíne uzávierky, nebudú zaradení do výberového konania.

 

Zoznam požadovaných dokladov k žiadosti o prijatie do zamestnania:

žiadosť, v ktorej je jednoznačne určené, o ktorú pozíciu alebo pozície sa kandidát uchádza,
životopis uchádzača,
doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, prípadne aktuálne potvrdenie školy o štúdiu,
uchádzač môže predložiť aj odporúčania alebo pracovné hodnotenia od predchádzajúceho zamestnávateľa alebo organizácií, s ktorými v minulosti spolupracoval alebo iné doklady potvrdzujúce spôsobilosť (certifikáty zo školení a podobne),,
čestné vyhlásenie o bezúhonnosti alebo výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace,[1]
súhlas so spracovaním osobných údajov.

 

 

Kvalifikačné predpoklady na pozíciu TSP sú:

ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa v odbore sociálna práca,[2] alebo
ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa v odbore psychológia, právo, sociálne služby a poradenstvo, verejná politika a verejná správa alebo v študijných odboroch pedagogického zamerania, alebo má uznaný doklad o takom vysokoškolskom vzdelaní podľa osobitného predpisu v prípade, ak k        1. januáru 2015 vykonával pracovné činnosti, ktoré svojím charakterom zodpovedajú sociálnej práci podľa zákona č. 219/2014 Z.z. v znení neskorších predpisov[3] alebo
ukončené vysokoškolské vzdelanie I. stupňa v odbore sociálna práca v prípade, ak k 1. januáru 2015 pracoval na pozícii terénneho sociálneho pracovníka.[4]

 

[1]Originál alebo notárom overená kópia výpisu z registra trestov nie staršia ako 3 mesiace, musí byť uchádzačom predložená najneskôr pred podpisom pracovnej zmluvy. Bez predloženia tohto dokumentu nebude pracovná zmluva IA MPSVR SR akceptovaná.

[2]V zmysle § 5 ods. 1a Zákona č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

[3]V zmysle § 45 ods. 1a Zákona č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

[4]V zmysle § 45 ods. 4 Zákona č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


 
 

Džudisti TJ Mladosť–Relax vybojovali 6 titulov

V Martine bojovalo o titul Majster Stredoslovenského regiónu v džude žiakov a žiačok 101 džudistov a džudistiek z 13-tich klubov Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja. Nechýbali medzi nimi ani džudisti z TJ Mladosť–Relax Rimavská Sobota, ktorým sa podarilo vybojovať šesť Majstrovských titulov, štyria skončili ako vicemajstri a dvaja sa umiestnili na bronzovej priečke.


Aktuálnymi nositeľmi Majstrovského titulu pre rok 2016 sú: Veronika Útisová, Bolda Zonga Sztankovics, Broňa Škorňová, Bruno Kóšik, Kornel Bodor a Lukáš Pilz. Vicemajstrami sa stali: Alec Vetrák, Adrian Medveď, Matúš Vetrák*, Andrej Jekimov, kým bronzové priečky obsadili: Jozef Medveď a Juraj Belko*. Svoju prvú účasť na majstrovskej súťaži zažil aj Richard Vargic, ktorý skončil na štvrtom mieste.

(*džudisti, ktorí trénujú v Hrachove)


 
 

Majstri Stredoslovenského regiónu v džude z Lokomotívy

Džudisti z Lokomotívy sa dňa 6.2. v sobotu zúčastnili Majstrovstiev Stredoslovenského regiónu (Trenčín, Žilina a Banská Bystrica) mladších, starších žiakov a žiačok  v Martine. V konkurencii 101 pretekárov z 13 družstiev regiónu si vybojovali medailové  umiestnenia všetci  traja džudisti z Lokomotívy.

 

Prvé miesta a zlaté medaile vybojovali na tatami a titul Majster Stredoslovenského regiónu získali Natália Gažiová vo váhe do 28 kg mladšie žiačky a Nina Tonhajzerová vo váhe do 57 kg mladšie žiačky. Strieborné umiestnenie dosiahol Lukáš Koóš vo váhe do 42 kg mladších žiakov.

Do  Martina   sprevádzali judistov tréneri Ľubomír Antal  a Lenka Babicová. Za podporu oddielu Lokomotívy ďakujeme firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, Ing. Andrik Ludwig  a  ZŠ Š. M. Daxnera – Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

 

 

                                                                                                   Antal Ľubomír

                                                                                          predseda TJ Lokomotíva                                                                            


 
 

Grécko na úsvite dejín

Prvá výstava Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, v roku 2016, venuje pozornosť kolíske európskej civilizácie – antickému Grécku. Autorom výstavy je cestovateľ a zberateľ Ján Hertlík. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo 2. februára a výstava potrvá do 30.4.216.  

 

Na výstave sú prezentované repliky archeologických nálezov zahrňujúcich časové obdobie od neolitu (okolo roku 7000 pred n. l.) až do rozpadu mykénskej civilizácie, zhruba do roku 1100 pred n. l. Umenie klasického Grécka dlho zatieňovalo vyspelú kultúru, ktorá vznikla viac ako tisíc rokov pred vládou Perikla v egejskej oblasti. Na Kréte boli v tej dobe postavené výstavné paláce, zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky, keramika všetkého druhu. Keď sopečná katastrofa zničila minojskú kultúru, získali vedúcu úlohu Mykény, ktorej kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá. Návštevníci výstavy sa oboznámia s takými svetoznámymi artefaktmi ako je disk z Faistu, ryton v tvare býčej hlavy z paláca v Knóssose alebo fresky z tohto minojskeho pálaca  – dámy v modrom a scéna s preskakovaním býkov.

Ján Hertlík (nar. 1979) všetok svoj voľný čas venuje cestovaniu a spoznávaniu starovekých kultúr. Zo svojich ciest si okrem bohatých spomienok nosí aj suveníry v podobe replík artefaktov, ktoré si potom sám upravuje rôznymi výzdobnými technikami, tak aby pripomínali exponáty, ktoré je možné vidieť vo svetových múzeách.

Výstava Grécko na úsvite dejín je druhou výstavou Jána Hertlíka na pôde Gemersko-malohontskéhú múzea. Prvýkrát sa tu predstavil v roku 2010 s výstavou Egypt dar Nílu.

foto: Attila Gecse


 
 

Tri nevyužité šance zariadili, že do play-off nepostupujeme

V sobotu 6. januára sme mali k dispozícii už tretiu a zároveň aj poslednú šancu v boji o miestenku do play-off. Prvé dve príležitosti sme nezvládli, najprv sme tesne prehrali s Breznom a následne sme podľahli tlaku Gelnice na domácom ľade. Našou poslednou nádejou bol zápas v Dolnom Kubíne proti favoritovi súťaže, ktorý počas celej sezóny figuruje na prvej priečke sezóny a v každom zápase prejavuje svoju dominanciu.

 

Na zápas sme nastupovali s jediným cieľom vyhrať a zabezpečiť si tak postup do play-off, aj keď sme vedeli, že to nebude ľahké a súper nám nič nedaruje. Už od prvých minút sme nastupovali s vysokým nasadením a počas celej prvej tretiny sme dominovali, čomu nasvedčuje aj pomer striel 6:17. Bohužiaľ, naše strely zlikvidoval brankár hostí Juraj Sedlačko, ktorí mimochodom počas celej sezóny pôsobil v mužstve Gelnice a aj v minulotýždňovom zápase zariadil výhru nášho súpera. Aj napriek nášmu enormnému tlaku, ktorý sme vyvíjali na súpera sa v dvanástej minúte podarilo hráčovi MŠK HVIEZDA Dolný Kubín Michalovi Durdiakovi skórovať.  Ešte pred koncom prvého dejstva hlavný rozhodca vylúčil súperovho hráča a nám sa naskytla skvelá možnosť vyrovnať. V prvej tretine sa nám to už nepodarilo a nepríjemný gól do šatne sme súperovi nestrelili, no v úvode druhej tretiny sekundu pred koncom našej presilovky napriahol z modrej čiary Richard Fiala a vymietol pavučinu v pravom hornom rohu brány. Následne si na nás zgustol pán hlavný rozhodca, ktorého my už dobre poznáme, keď minulý rok rozdal na našej pôde dohromady 144 trestných minút. Po niekoľkých zbytočných vylúčeniach sme v priebehu piatich minút inkasovali až tri krát v presilovkách. Už v tomto čase nám bolo jasné, že tento zápas nebude mať pre nás šťastný koniec, aj napriek zvrátiteľnému stavu, no nie s týmto súperom, rozhodcom a hlavne nie so zdrvenou psychikou našich hráčov. Počas druhej tretiny Hviezda ešte dvakrát skórovala a našim sa už nepodarilo ani vystreliť. V poslednej minúte tréner nariadil výmenu brankárov a po prvýkrát si zachytala aj dvojka Rimavskej Soboty, Tomáš Sihelský.

Počas prestávky sa nám podarilo zregenerovať a zabudnúť na zahanbujúci stav 6:1 a do tretej tretiny sme nastúpili s čistými hlavami. Už v druhej minúte sa nám podarilo presadiť, keď využil presilovku o dvoch hráčov Jakub Škantár a o tri minúty už za rovnovážneho počtu skóroval Viktor Kubenko. Stav 6:3 nám dodával viac optimizmu a začala sa nám rodiť aj nádej, že pri takomto pokračovaní to môže mať aj príjemnejší záver. Opak bol však pravdou. Už o tridsať sekúnd súper opäť skóroval, čím sa dostal na koňa a do konca stretnutia sa mu to podarilo ešte tri krát, čím upravili konečný výsledok na 10:3.

Táto naša prehra v poslednom kole základnej časti zaručila, že do play-off sa nedostaneme a zosunula nás až na zahanbujúcu šiestu predposlednú priečku. Naša sezóna sa však ešte nekonči, pretože si zahráme o umiestnenie spolu s troma ďalšími tímami, ktoré skončili v obidvoch skupinách na piatom a šiestom mieste.

 

MŠK HVIEZDA Dolný Kubín–HKM Rimavská Sobota 10:3 (1:0, 5:1, 4:2)

Góly HKM: Richard Fiala (Marek Fiľo), Jakub Škantár (Denis Nociar), Viktor Kubenko (Ľubomír Bačkor)

Strely: 34:43

Trestné minúty: 32:46

Rozhodovali: Juraj Tornay–Lukáš Peterka, Lukáš Ševčík

Zostava HKM: Jaroslav Melna, Tomáš Sihelský–Ľubomír Bačkor, Richard Fiala, Peter Filipiak, Marek Fiľo, Marek Heckl, Simon Iványi, Viktor Kubenko, Rastislav Matúška, Vladimír Nikonov, Denis Nociar, Michal Šagát, Jakub Škantár, Michal Slovák, Ján Slovák

Ostatné výsledky 21. kola: HC REBELLION Gelnica–HK Sabinov 5:4 pp (0:2, 3:1, 1:1, 1:0), MHK Ružomberok– MHK 32 Liptovský Mikuláš B 5:2, HK Brezno–mal voľno

 

Konečná tabuľka základnej časti II. ligy mužov skupina B: 

1. MŠK HVIEZDA Dolný Kubín                                  18  15  0  0   3  97:34  45

2. HK Sabinov                                                       18  10  3  2   3  75:54  38

3. MHK 32 Liptovský Mikuláš B                                 18    9  0  2   7  76:80  29

4. HK Brezno                                                        18    6  1  3   8  68:92  23

5. HC Rebellion Gelnica                                           18    5  3  1   9  68:73  22

6. HKM RIMAVSKÁ SOBOTA                                18   6  1  0  11  68:74  20

7. MHK Ružomberok                                               18   4  0  0  14  50:95  12

 

Marek Hanzel, foto: MŠK HVIEZDA Dolný Kubín  


 
 

Napĺňanie myšlienok k oživeniu Námestia M. Tompu

Začiatkom februára pozval primátor mesta, JUDr. Jozef Šimko, na rokovanie do jeho pracovne  osemnásť  odborníkov, aby vytvorili „Komisiu pre rekonštrukciu Námestia M. Tompu“. V úvode predstavil iniciatívu Mesta  k celkovému architektonickému riešeniu novej podoby námestia i vzhľadom na novú dominantu námestia  - zrekonštruovanú súdnu sedriu*  Okresného súdu. Prítomných informoval o predchádzajúcom predbežnom rokovaní so Štátnym pamiatkovým úradom v Lučenci o akceptovateľných  možnostiach úpravy tohto námestia z hľadiska historických daností, redukcie zelene i celkovej funkčnosti parku na námestí.

V bohatej diskusii potvrdili prítomní odborníci zámer Mesta, ponechať námestiu jej historický ráz. Námestie dostalo názov podľa slávneho rodáka  Mihálya Tompu a v roku 1902 bola do centra námestia osadená jeho socha. Žiaľ, vplyvom povojnovej situácie v meste, sa socha  premiestnila do útrob  Gemerského múzea, kde sa o ňu postaral vtedajší riaditeľ múzea, Mikuláš Holéczy. Nakoniec sa socha osadila do  vtedajšej  „Záhrady 1. mája“. Po roku 1989, vo vtedajšom mestskom zastupiteľstve,  zazneli hlasy vrátiť sochu na pôvodné miesto. Nakoniec bol prijatý kompromis a v roku 1994 sa socha vrátila na námestie, ale nie na pôvodné miesto. Oproti nej sa postavila druhá dominanta - socha Šándora Petőfiho. A keďže na námestí je ešte aj tretia dominanta – Pomník padlým ČA, nastal čas, aby sa  tento architektonický prešľap napravil. Členovia tejto komisie prijali stanovisko o likvidácii neesteticky riešenej a nefunkčnej  fontány v centrálne časti parku a presunutie sochy M. Tompu na jej pôvodné miesto. Vzhľadom na to, že toto rozhodnutie korešponduje i s predbežným vyjadrením „pamiatkárov“, doporučujú, aby  MsZ zrušilo stále platné uznesenie „o vytvorení pamätného parku soboťanov“ v dotknutej lokalite námestia a prijalo nové uznesenie o premiestnení sochy M. Tompu na pôvodné miesto.  Osud premiestnenia sochy Š. Petőfiho bude i naďalej predmetom riešenia, do ktorej bude zapojená i široká verejnosť.                                                                                                              –fr-

 *bývalý názov krajského súdu (za Rakúsko-Uhorska)


 
 

Zimná príprava futbalistov U14

Futbalisti MŠK Rimavská Sobota U14 účastníci I. ligy začali svoju zimnú prípravu turnajom v Rožňave, kde si zmerali sily so Slovanom Bratislava 0:5, Spišskou Novou Vsou  1:1, Rožňavou 0:1, 1. MFK Kežmarkom 2:1, MFK Popradom 3:1.Turnaj vyhral Slovan Bratislava.

 

Na nový rok sme cestovali do Budapešti, kde  si chlapci  zmerali sily s budapeštianskymi akadémiami. Výsledky: MŠK Rimavská Sobota 0:0, 0:1, 1:1, 0:3.Najlepší brankár turnaja Aurel Martinec.

Pokračovali sme turnajom v Lučenci, kde sme si zmerali sily s FTC Fiľkovo 2:1, Gyöngyösi AK 2:3, Sajóvölgye FS 1:1, MFK Lokomotíva Zvolen 4:1, FAMT Prešov 2:2 na p.k. 3:2. Víťaz turnaja sa stal Gyöngyösi AK. Najlepší hráč mužstva Peter Benkő.

Doma sme odohrali priateľský zápas n a umelej tráve s Novohradom, kde sme zvíťazili 8:2.

Za MŠK Rimavská Sobota nastupovali hráči: Roland Borbáš, Daniel Farkaš, Aurel Martinec, Dávid Izrael, Norbert Kuzma, Dalimil Varga, Levente Varga, Mário Machyniak, Dávid Baka, Peter Benkő, Adrián Lőkös, Erik Suja, Ján Mogyoródy, Dominik Gajdoš, Kristián Koóš, Vlado Slanec, Patrik Spišák. Tréner Ing. Ondrej Václavik.

Ďalší program: turnaj v Putnoku, štvordňové sústredenie na Krokave, 31.1. prípravné zápasy s Putnokom v Putnoku, 6.2. domáci zápas s Budapešťou. 


 
 

Svetový deň proti rakovine

Medzinárodná únia proti rakovine( UICC) vyhlásila 4 . február a Svetový deň proti rakovine. Účelom je zvyšovanie povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch a liečbe. Svetový deň proti rakovine nám však každý rok  pripomína, že počet  prípadov sa stále zvyšuje.

 

Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií patria nádory dlhodobo medzi 2. najčastejšie príčiny smrti s podielom okolo 25%.V roku 2014 zomrelo 13 643 osôb so zhubným nádorom alebo s nezhubným nádorom, ktorého lokalizácia bola klinicky veľmi závažná. Výskyt zhubných nádorov (ďalej len ,,ZN") v celej populácii stúpa.  Podľa lokalizácie ZN z odhadov onkoportálu GLOBOCAN v roku 2012, bol na prvom mieste u mužov kolorektálny  karcinóm s 2347 prípadmi ochorenia. U žien patrilo prvé miesto rakovine prsníka s 2643 prípadmi ochorenia, kolorektály  karcinóm u žien bol druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným ochorením  a rakovine krčka maternice so 607 prípadmi ochorenia patrilo piate miesto vo výskyte ochorenia.

 

Prevencia kolorektálneho karcinómu

 

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Čoraz častejšie postihuje aj mladších ľudí, najčastejší výskyt je vo veku medzi 40. až 65. rokom života. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec. Kolorektálny karcinóm (KRCa) je pri včasnom záchyte veľmi dobre liečiteľný. Ochorenie je možné diagnostikovať aj v bezpríznakovom štádiu pri skríningovom vyšetrení, preto je dôležité ochorenie zachytiť včas.

Podľa najnovších štatistickcýh údajov bolo v r. 2012 na Slovensku na rakovinu hrubého čreva a konečníka 3325 novohlásených osôb a v roku 2013 už počet stúpol na 3768 osôb. Presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zatiaľ nepodarilo odhaliť, no sú známe faktory, ktoré riziko ochorenia zvyšujú.

Medzi rizikové faktory patria najmä:

Genetická predispozícia- často sa objavuje rodinný výskyt ochorenia, preto by príbuzní 1. stupňa (rodičia, deti, súrodenci) ľudí, ktorým zistili kolorektálny karcinóm, mali začať s pravidelným testovaním na okultné krvácanie od 40. roku života, vždy raz ročne

Vyšší vek -riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka rastie najmä po päťdesiatke, i keď niekedy choroba postihne aj mladých ľudí. Všetci bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné problémy, by mali po 50. roku podstúpiť raz za dva roky test na okultné krvácanie

Iné (nezhubné) ochorenia hrubého čreva adenómy, polypy, zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, chronická ulcerózna kolitída (Colitis ulcerosa) a pod.

Obezita - klinické štúdie potvrdili, že obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka

Cukrovka - pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia

Ženy, ktoré mali/majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice by mali preventívne vyšetrenia na okultné krvácanie podstúpiť raz ročne bez ohľadu na vek (aj keď nemajú tráviace ťažkosti)

Životospráva - riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života. Medzi najnezdravšie potraviny patrí červené mäso, najmä smažené, pečené a obzvlášť údené. Z alkoholu spôsobuje riziko prekvapivo najmä pivo,pokiaľ sa pije vo vyššom množstve.

Príznaky:

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, často sú prerušované, striedavé a zdanlivo bezvýznamné. Človek ich často úplne prehliadne alebo ich dáva do súvislosti s inými vplyvmi – zlou stravou, stresom, či hemoroidmi. Je nevyhnutné všímať si bežné fungovanie svojho tráviaceho systému, aby sme si čo najskôr všimli prípadné zmeny. Príznaky závisia od veľkosti nádoru a jeho umiestnenia v hrubom čreve. Medzi najčastejšie patria:

zmena pravidelnosti stolice

hnačka alebo zápcha

prítomnosť krvi v stolici

veľmi tmavé zafarbenie stolice

nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie podráždenie a opuch

pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje

stolica odchádza v úzkom prúžku

tráviace problémy (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče)

časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov

neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla

zvýšená únava

Ak sa objaví niektorý alebo viaceré z týchto príznakov, nezávisle od množstva či frekvencie, človeka by mal čo najskôr vyšetriť odborník, ktorý stanoví presnú diagnózu.

Diagnostika

Včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka výrazne zlepšuje možnosti a účinnosť liečby. Existuje niekoľko vyšetrení, ktoré umožňujú diagnostikovať ochorenie ešte v čase, keď je pacient bez príznakov. Odhaliť sa dá dokonca už prednádorový stav – adenóm vo forme polypu, ktorý je možné odstrániť a zabrániť tak jeho premene na rakovinu.

Test na okultné (skryté) krvácanie v stolici

Tento jednoduchý, úplne bezbolestný test môže doslova zachrániť život, lebo umožňuje odhaliť rakovinu ešte skôr, ako skutočne prepukne. Má význam pre ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky ochorenia. Dokáže odhaliť tzv. okultné-skryté, voľným okom neviditeľné – krvácanie do stolice. Test odhalí začínajúcu rakovinu v čase, kedy nemáte žiadne problémy, kvôli ktorým by ste inak išli za lekárom. Test môžete získať u praktického lekára a je ho možné použiť aj doma. Ak je vyšetrenie pozitívne, neznamená to, že má človek rakovinu, ale poukazuje na možný problém, ktorý treba prešetriť. Lekár Vás preto pošle na ďalšie vyšetrenia k odbornému lekárovi – gastroenterológovi. Pokiaľ je test negatívny, treba ho opakovať raz za dva roky.

Kolonoskopia

Vyšetrenie sliznice a vnútorných častí hrubého čreva lekár vykonáva pomocou endoskopického prístroja – kolonoskopu. Okrem pohľadu do vnútra čreva umožňuje aj odber vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie. To dokáže definitívne odhaliť, či je

nález zhubný, presne stanoviť typ nádoru a jeho rozsah. Odbery vzoriek črevného tkaniva sú bezbolestné. Výhodou kolonoskopie je aj to, že pri vyšetrení je možné zároveň odstrániť aj niektoré resp. všetky polypy a tiež ich histologicky vyšetriť. Hlavnou výhodou kolonoskopie oproti iným vyšetreniam je vyššia citlivosť.  Senzitivita kolonoskopie je pri diagnostike kolorektálneho karcinómu až 95 %, kým napr. rtg vyšetrenie je citlivé len na 83 %.

Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka:

 Primárna prevencia – zdravý životný štýl, snaha o elimináciu rizikových faktorov (sedavý spôsob života, nesprávna výživa – „veľa“ mäsa, nedostatok pohybu, zápcha/hnačky)

 Sekundárna prevencia (SKRÍNING) - včasné odhalenie tzv. predrakovinových stavov (polypy, adenómy, zápalové ložiská, ...), a skorých štádií ochorenia

 Terciárna prevencia – správna liečba a komplexná starostlivosť, zabránenie vzniku komplikácií

Primárna prevencia výživou

Primárna prevencia KRCa výživou znamená používať takú stravu, ktorá pomáha predchádzať vzniku kolorektálneho karcinómu a znižuje jeho výskyt. Zameriava sa na životosprávu a na starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva. Jedálníček, ktorý pomáha predchádzať vzniku kolorektálneho karcinómu, by mal obsahovať: stravu bohatú na vlákninu, najmä cereálie a celozrnné produkty ako zdroj bielkovín ryby, hydinu, kvasené a mliečne produkty veľa surovej zeleniny a ovocia (ideálne až 5 dávok denne), stravu na rastlinnej báze, ako je celozrnný chlieb, ryža, bôb... potraviny bohaté na karotén (vitamín A), vitamín C, vitamín E, selén a kyselinu listovú dostatok vápnika, tuky s obsahom omega 3 mastných kyselín a kyselinou olejovou (rybí tuk, olivový olej). Vhodnou zeleninou na ochranu pred vznikom kolorektálneho karcinómu je najmä zelená a tmavožltá zelenina zo skupiny kapustovitých, sójové produkty a strukoviny, napríklad brokolica, zeler, kapusta, chren, karfiol, mrkva, reďkovka, sladké zemiaky, sója, špenát, tekvica, fazuľa, cibuľa, cesnak, z ovocia napríklad ananás. Okrem zloženia potravy je dôležitý aj spôsob jej prípravy. Je dokázané, že mäso a dokonca aj ryby, ktoré sú pripravované  na drevenom uhlí, ako aj fritované zemiaky, obsahujú silné karcinogénne zložky, aj keď pri inom spôsobe prípravy sú zdraviu prospešné. Odborníci tiež radia dodržiavať pitný režim a piť dostatok tekutín. Odporúča sa zelený čaj, ktorý má ochranný účinok proti vzniku KRCa. Prísne by sa však mal obmedziť prísun alkoholických nápojov, vrátane piva.

Význam vlákniny

Vláknina z cereálií podporuje črevnú motilitu a reguluje tak zdravé trávenie a vyprázdňovanie. Pravidelné vyprázdňovanie a absencia zápchy sú dôležité faktory črevného zdravia.Vhodným zdrojom vlákniny sú celozrnné obilniny, otruby, celozrnné cestoviny a cereálie. Výskumy naznačujú, že vláknina z obilnín má väčší priamy efekt na prevenciu kolorektálneho karcinómu ako vláknina z ovocia a zeleniny. Väčšie množstvo prijatej vlákniny vo forme cereálií je preto dôležitejšie, ako celkové množstvo denne skonzumovanej vlákniny.

Ku vzniku kolorektálneho karcinómu prispieva:

Prebytok tukov, konzumácia červeného mäsa - hovädzie, bravčové, jahňacie, údené mäso, údené výrobky, pečeň a vnútornosti, smaženie a vyprážanie na tukoch, keďže ich prepálenie a spojenie s kyslíkom pôsobí karcinogénne, nadbytočný príjem cukrov v podobe sladkostí a výrobkov z bielej múky, nedostatok vlákniny, niektorých vitamínov a stopových prvkov, väčšia konzumácia vajec a údených vysoko kalorických syrov.

Sekundárna prevencia

Sekundárna prevencia –skríning, je vyhľadávanie včasných a dobre liečiteľných foriem ochorenia, kým prejdú do závažnejšieho stavu. Hoci neznižuje výrazne chorobnosť, môže výrazne znížiť úmrtnosť, nákladovosť liečby a perspektívu pacienta z hľadiska prežívania a kvality života, pretože odhalí štádiá ochorenia s vysokou mierou vy/liečiteľnosti. Využíva viacero metód s rôznou mierou efektívnosti a úspešnosti. Dôležité je vyhľadávanie predrakovinových stavov a včasných štádií ochorenia aj u „zdravých“ jedincov.Aj napriek tomu, že máte správne zloženie jedálnička a dodržiavate zdravú životosprávu, nemali by ste podceňovať prevenciu. Absolvovanie preventívnych prehliadok u Vášho lekára by sa po päťdesiatke malo stať samozrejmosťou, najmä ak sa u Vás v rodine už tento typ rakoviny vyskytol alebo máte iné ochorenie hrubého čreva. Rakovina v hrubom čreve a konečníku najčastejšie postihuje ľudí nad 50 rokov a často vzniká z výrastkov nazývaných polypy. Tie môžu v čreve rásť roky bez toho, aby ohrozovali zdravie a až časom sa zmenia na rakovinu. Prvé prejavy rakoviny hrubého čreva a konečníka pomôže odhaliť jednoduché vyšetrenie stolice na skryté krvácanie, na ktoré majú po 50-tke nárok všetci občania SR bezplatne. Ak je test negatívny, treba ho preventívne opakovať každé dva roky. V prípade pozitívneho výsledku sa musíte zveriť do rúk gastroenterológa.

Nezabúdajte, že základom úspešnej liečby je včasný záchyt ochorenia. Až 90 percent tejto rakoviny sa dá vďaka modernej medicíne vyliečiť, ak sa odhalí včas.

 

 


 
 

Medzinárodný turnaj džudistov Lendava, Slovinsko

296 pretekárov, 39 klubov, 9 štátov

Zlato, striebro i bronz pre džudistov TJ MLADOSŤ - RELAX Rimavská Sobota z prvého turnaja v roku 2016.

9. januára 2016 sa konal v Lendave v Slovinsku medzinárodný turnaj, ktorého sa celkovo zúčastnilo 296 pretekárov z 39 klubov zo Slovinska, Srbska, Čiernej hory, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska a zastúpenie mali aj džudisti zo Slovenska.

Rimavskosobotských džudistov reprezentovala výprava siedmich pretekárov TJ MLADOSŤ - Relax Rimavská Sobota pod vedením trénera Juraja Svoreňa.

V kategórii dievčat U16 do 44 kg, Veronika Útisová po víťazstve na IPPON nad súperkou zo Srbska, porazila vo finálovom zápase aj domácu pretekárku a získala zlatú medailu.

Bruno Kóšik v kategórii chlapcov U14 do 38 kg, po troch víťazstvách (dva krát IPPON, raz WAZAARI) postúpil do finále, kde podľahol ukrajinskému pretekárovi a obsadil tak striebornú priečku.

Ďalším želiezkom v ohni bola Bolda Zonga Sztankovics, ktorá v kategórii dievčat U14 do 48 kg, prvý zápas žiaľ prehrala na držanie, no v ďalších zápasoch už nezaváhala a získala bronzovú medailu.

Podobný scenár zápasov mal aj Adam Suja, ktorý v kategórii chlapcov U14 do 34 kg obsadil rovnako bronzovú priečku.

Pozitívne je možné hodnotiť výkon, ktorý podal Antonín Müller, keď s o dva roky staršími pretekármi v kategórii do 27 kg, dokázal vyhrať dva zo štyroch zápasov, čo mu stačilo na pekné 5. miesto.

Nedarilo sa Bronislave Škorňovej a Dávidovi Deákovi, ktorí po dvoch prehrách vo vyraďovacích zápasoch do ďalších zápasov nepostúpili.


 
 

Džudisti TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota priniesli z Chorvátska 8 medailí

Dňa 30. 01. 2016 sa džudisti TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota zúčastnili na medzinárodnom turnaji žiakov a žiačok v chorvátskom Samobore. Na tomto kvalitnom turnaji sa zúčastnilo celkovo 464 džudistov zo 43 klubov z 5 krajín (Bosna a Hercegovina, Srbsko, Slovinsko, Slovensko, Chorvátsko). Z oddielu TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota zvádzali náročné zápasy 8 chlapci  a 4 dievčatá.V kategórii chlapcov do 10 rokov vo váhe do 27 kg si 1. miesto vybojoval Antonín Muller, ktorý po dvoch vyhratých zápasoch vo finále s prehľadom zvíťazil nad domácim pretekárom.

Zastúpenie sme mali aj v kategórii do 12 rokov. Svojim výkonom potešil Kornel Bodor, ktorý taktiež vo váhe do 27 kg v troch zápasoch nenašiel premožiteľa a obsadil 1. miesto. V tejto vekovej kategórii súťažil vo váhe do 34 kg aj Jozef Medveď. V skupinách si tromi víťaznými zápasmi zabezpečil účasť vo finále, kde po kvalitnom výkone nestačil na srbského džudistu ale skončil na peknom 2. mieste. Vo vekovej kategórii do 14 rokov sa predstavili Alec Vetrák vo váhe do 38 kg a Bruno Kóšik  vo váhe do 42 kg. Obidvaja títo džudisti zvádzali na tatami veľmi náročné zápasy.

Zhodne v zápasoch v skupinách po troch víťazstvách prehrali po jednom zápase, ale v bojoch o 3. miesto už nezaváhali a získali tak pre náš oddiel ďalšie dva cenné kovy. V tejto vekovej kategórii sa výborným výkonom vo váhe do 48 kg predstavila Bolda Zonga Sztankovics, ktorá ani v jednom z troch zápasov nenašla premožiteľku a obsadila 1. miesto.  Ako poslední už vo večerných hodinách svoje boje na turnaji začali aj najstarší džudisti do 16 rokov. Vo váhovej kategórii do 44 kg si po štyroch víťazných zápasoch 1. miesto vybojovala Veronika Útisová. Kvalitný výkon predviedol aj Viktort Ádam vo váhe do +81 kg, v ktorej obsadil 2. miesto. V kategórii 16 ročných zápasil aj Samuel Hloušek vo váhe do 55 kg. Po prehratom zápase v skupine sa po víťazstve v opravných zápasoch prebojoval do boja o tretie miesto, v ktorom však nezvíťazil a obsadil tak konečné 5. miesto

V súťaži klubov sa TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota umiestnila na 8. mieste.

     Úspešnú výpravu sprevádzali v Chorvátsku Richard Útis a Pavel Zvara.

 


 
 

Celoslovenská akcia SČK „Valentínska kvapka krvi“ aj u nás

Jej cieľom je osloviť hlavne mladých ľudí, aby prišli darovať krv.  Pri príležitosti  „Valentína“ tak môžu darovať dar najcennejší, ktorý pre  chorých ľudí  znamená pomoc pri ich uzdravení a často aj záchranu života. Do tejto akcie sa zapája aj Územný spolok SČK Rimavská Sobota.   „Valentínska kvapka krvi“  bude prebiehať v termíne od 8.2. do 11.3.2016.

 

Krv môžete darovať na Hemtologicko-transfúznom oddelení nemocnice v Rimavskej Sobote každý utorok a piatok od 6,30 hod do 9,30 hod. Každý darca krvi, ktorý daruje krv  v uvedenom termíne dostane ako darček Valentínsku pohľadnicu. Ak ste ešte krv nedarovali, skúste to práve teraz.

 

Príďte sa rozdať pre druhých! Darujte krv na záchranu zdravia a života!

 


 
 

Oznam pre prevádzkovateľov malého zdroja znečisťovania ovzdušia

Prevádzkovatelia malého zdroja znečisťovania ovzdušia sú povinní nahlásiť v termíne do 15. februára 2016 údaje potrebné k určeniu výšky poplatku za znečisťovanie ovzdušia za rok 2015 podľa § 16 ods. 1 písmeno a, Zákona NR SR č. 137/2010 Z.z. o ovzduší nasledovne:

1. Prevádzkovateľ stacionárneho spaľovacieho zariadenia so súhrnným menovitým
tepelným výkonom nižším ako 0,3 MW /300 KW/

2. Prevádzkovateľ zariadenia technologických procesov nespadajúcich do kategórie veľkých
a stredných zdrojov / napr. mlyny, pekárne, udiarne, spracovanie obilia/

3. Prevádzkovateľ skládky palív, surovín, produktov, odpadov, resp. stavieb a iných zariadení
a činností, ktoré výrazne znečisťujú alebo môžu znečisťovať ovzdušie /uhlie, obilie, rôzne
sypké materiály a pod./

Pokyny a tlačivá sú zverejnené na webovej stránke mesta Rimavská Sobota.

 


 
 

Play-off sa nám vzdialilo na nedohľadne

V sobotu 30. januára mali muži HKM Rimavská Sobota druhú šancu vybojovať si miestenku v play-off. Tú prvú šancu sme zahodili v Brezne deväť sekúnd pred koncom. HC REBELLION Gelnica bolo mužstvo, proti ktorému sme v sobotu nastúpili. Ani druhú šancu sa nám však nepodarilo využiť a Gelnici sme nakoniec podľahli 1:4. 

Doposiaľ sme mali vyrovnanú sériu vzájomných zápasov. V prvom vzájomnom zápase sme ich ešte ako Levoču zdolali na domácej pôde v pomere 7:3. Na druhý zápas sme cestovali do Gelnice v oklieštenej zostave, čomu nasvedčoval aj výsledok hlavne po spackanej prvej tretine 9:2. Posledný vzájomný zápas základnej časti bol ten najdôležitejší. Výhodu sme mali aj v podobe domáceho prostredia, čo mohlo byť v istej chvíli aj nevýhodou, pretože na hráčov bol vyvíjaný enormný tlak zo strany divákov, ktorí očakávali radosť z výhry. Už pred zápasom nám bolo jasné, že to nebude ľahký boj, pretože ešte aj Gelnici horela posledná nádej postúpiť. Naše nádeje však nekončia, pretože ešte stále máme k dispozícií tretiu šancu v Dolnom Kubíne a ako sa hovorí „do tretice všetko dobré“.

V úvode stretnutia sa hral veľmi vyrovnaný zápas. Obe mužstvá mali niekoľko šancí a hra sa presúvala z jednej strany na druhú. V druhej polovici prvého dejstva sme hrali v početnej prevahe, no súper dokonale bránil a nedovolil nám usadiť sa v pásme. V poslednej minúte rozhodca poslal na lavicu hanby nášho hráča, a tak sme sa museli brániť. Už po ôsmich sekundách súper našu chybu využil a skóroval zásluhou Petra Findura. Ešte so záverečným hvizdom prvej tretiny rozhodca udelil vzájomný trest hráčom oboch mužstiev, a tak sme druhú tretinu začínali v hre štyroch proti štyrom.

Aj druhá tretina sa začínala vylučovaním. Už po 28 sekundách odišiel na trestnú lavicu hráč Gelnice Matúš Petričko, ktorý v minulosti hájil naše farby. Hra štyroch proti trom nám evidentne vyhovovala, pretože už po desiatich sekundách sa k puku dostal Michal Šagát a po prihrávke Viktora Kubenka vyrovnal skóre. Hra pokračovala v štýle štyroch proti štyrom len pár sekúnd, pretože na trestnú lavicu odišiel hráč Rimavskej Soboty a následne súper opäť využil presilovku a skóroval z hokejky Benjamína Gregora Gregu. V druhej tretine sme hrali s obrovským nasadením, čomu nasvedčuje aj strelecká prevaha 11:6, no naše strely zlikvidoval výborný brankár hostí Juraj Sedlačko a taktiež aj obetaví hráči, ktorý si dôkladne pokrývali našich hráčov a nedovolili sa nám presadiť.

Do tretej tretiny sme vstúpili s jediným cieľom vyrovnať, no naša obrovská túžba po víťazstve nám niekedy bránila sa presadiť a z nášho herného prejavu bolo cítiť nervozitu. Už v 46. minúte našu snahu zmaril Dominik Laškody, ktorý zvýšil na 1:3. S plynúcim časom sa naše sny o hladkom postupe do play-off postupne rozplývali. V polovici tretej tretiny sme ešte mali k dispozícií jednu presilovku, no skórovať sa nám už nepodarilo. Tri minúty pred koncom Gelničania ešte potvrdili svoje víťazstvo a na konečných 1:4 upravil Jakub Hadbavný.

Už o týždeň sa v poslednom zápase základnej časti rozhodne, kto postúpi zo štvrtej priečky do play-off Rimavská Sobota alebo Brezno. Aby sme mohli postúpiť, v Dolnom Kubíne musíme bodovať na plno, čo nebude ľahké ale nie nemožné. Po nie úplne „kóšer“ zápase v Sabinove, kde si Brezno uchmatlo jeden bod už Gelnica nemá šancu postúpiť.

 

HKM Rimavská Sobota–HC REBELLION Gelnica 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Gól HKM: Michal Šagát (Viktor Kubenko, Richard Fiala)

Strely: 29:23

Trestné minúty: 8:12

Divákov: 220

Rozhodovali: Marián Žák–MVDr. Peter Hric, Ing. Jakub Kovaľ

Zostava HKM: Jaroslav Melna, Tomáš Sihelský–Ľubomír Bačkor, Richard Fiala, Peter Filipiak, Marek Fiľo, Marek Heckl, Simon Iványi, Viktor Kubenko, Rastislav Matúška, Vladimír Nikonov, Denis Nociar, Michal Šagát, Jakub Škantár, Michal Slovák

Ostatné výsledky 20. kola: MHK 32 Liptovský Mikuláš–MŠK HVIEZDA Dolný Kubín 2:3 (1:0, 0:2, 1:1), HK Sabinov–HK Brezno 5:4 pp (2:1, 1:1, 1:2, 1:0), MHK Ružomberok–voľno

Marek Hanzel, foto: Attila Gecse

 

Tabuľka po 20. kole:

1. MŠK HVIEZDA Dolný Kubín                     16  13  0  0  3   82:31  39

2. HK Sabinov                                          17  10  3  1  3   71:49  37

3. MHK 32 Liptovský Mikuláš                       17    9  0  2  6   74:75  29

4. HK Brezno                                           17    6  1  3  7   68:87  23

5. HKM Rimavská Sobota                           17    6  1  0  10  65:64  20

6. HC REBELLION Gelnica                          17    5  2  1    9  63:69  20

7. MHK Ružomberok                                 17    3  0  0  14  45:93    9

 

 


 
 

Jarný tábor s dennou dochádzkou

CVČ Relax ponúka pre deti vo veku od 6 do 12 rokov prímestský jarný tábor s dennou dochádzkou v termíne od 29. februára do 4. marca. Deti čaká veľa zábavy, hier, súťaží, tvorenia, spoznávania a veselých zážitkov.

 

Cena: 30,- € (v cene sú zahrnuté: obedy, olovrant, poistenie, vstupy, pomôcky na aktivity).Viac tu:relaxrs.webnode.sk/products/jarny-tabor-s-dennou-dochadzkou/

CVČ Relax, ul. SNP 9.,047/56 24 691, 0911/ 153  640

 


 
 

Osem prvých miest na 1. kole turnaja Olympijských nádejí

V sobotu, 23. januára, zorganizoval klub JUDO: TJ Mladosť – Relax Rimavská Sobota 1. kolo turnaja Olympijských nádejí 2016. Jedná sa už o XXI. ročník viac kolovej súťaže určenej hlavne pre začínajúcich džudistov prípraviek nielen z Rimavskej Soboty ale aj Banskej Bystrice, Zvolena, Lučenca a partnerského klubu z Hrachova (pre rok 2016 je v pláne 7-8 kôl, ktoré by sa mali postupne konať vo všetkých mestách zúčastnených klubov).


V prvom kole si pretekári TJ Mladosť – Relax Rimavská Sobota nepočínali najhoršie, keď 26 pretekárov (z toho 5 z Hrachova) obsadilo: 8 prvých miest: Natália Kissová, Mikuláš Fedor, Antonín Müller*, Andrej Jekimov, Klára Smaczna, Marek Spodniak, Matúš Vetrák*, Lukáš Zvara; 7 druhých miest: Alex Fedor, Marcel Benda*, Juraj Ďurica, Kornel Bodor, Jozef Medveď, Alec Vetrák, Fabian Buday; 11 tretích miest: Mia Müllerová*, Adam Hloušek, Martin Zvara, Miroslav Vetrák*, Nicolas Pehen*, Andrej Helc, Sebastián Závadský, Nina Sojková, Sofia Nyíforová, Adrian Medveď, Richard Vargic;
(* pretekári trénujúci v Hrachove.)  

Pre mnohých to bola prvá účasť na turnaji vôbec. A treba povedať, že na tomto turnaji nie sú dôležité ani tak výsledky ako skúsenosti, ktoré mladí džudisti získajú a neskôr zúročia na veľkých turnajoch. Niektorí sa budú môcť ukázať na svojej prvej veľkej súťaži už v máji na Medzinárodnej Veľkej cene mesta Rimavská Sobota v JUDO žiakov a žiačok, ktorej 40. ročník organizuje TJ Mladosť – Relax Rimavská Sobota v spolupráci s mestom, s podporou BBSK, sponzorov a partnerov, 14. mája na Zimnom štadióne.

Peter Laczko, foto: Martin Landl


 
 

Rimavskosobotský tenista na stupni víťazov

Uplynulý víkend sa konal v Púchove tenisový turnaj kategórie „C“ mladších žiakov. Rimavskosobotský tenisový klub reprezentoval Oliver Pivník. Aj napriek tomu, že je prvý rok mladší žiak, si počínal výborne. Všetci jeho súperi, ktorých mu pridelil žreb, boli o rok starší. Oliverovi sa podarilo dokonca v II. kole vyradiť nasadenú turnajovú jednotku. Premožiteľa našiel až v semifinále a obsadil tak konečné tretie miesto.

Darilo sa mu aj vo štvorhre, kde spolu s Jakubom Chovancom (OZ ŠK Odema Púchov) obsadili tiež tretie miesto.

 

Výsledky jednotlivých zápasov:

Dvojhra :

I. kolo: O. Pivník ( TK Rim. Sobota ) – M. Mucha (TK Žilina) 6 : 2, 6 : 3

II. kolo: O. Pivník ( TK Rim. Sobota ) – S. Kyjaci (LTC Leopoldov) 6 : 3, 1 : 6, 11 : 9

Štvrťfinále: O. Pivník ( TK Rim. Sobota ) – M. Šuba (STC Tennis Academy Púchov)

                    7 : 5, 7 : 6 ( 3 )

Semifinále : O. Pivník ( TK Rim. Sobota ) – B. Bernáth ( Ostrov Trenčín ) 3 : 6, 2 : 6

 

Štvorhra :

Štvrťfinále : O. Pivník , J. Chovanec – S. Guzoň, M. Nebus  3 : 6, 6 : 4, 10 : 5

Semifinále : O. Pivník , J. Chovanec – H. Vajgel, J. Obtulovič 3 : 6, 4 : 6

 


 
 

FS Háj oslavuje 40. výročie založenia súboru

Folklórny súbor Háj pri CVČ Relax Rimavská Sobota Vás srdečne pozýva na Slávnostný galaprogram pri príležitosti 40. výročia založenia súboru piatok 19. februára o 18.00 v Dome kultúry Rimavská Sobota.

 

Predpredaj lístkov: Oáza zdravia, CVČ Relax SNP 9., Rimavská Sobota

Vstupné: 5 €  


 
 

Predmet mesiaca v GMM – Olejomaľba Táborenie husárov

Februárovým predmetom mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu je olejomaľba „Táborenie husárov“, z 18. storočia. Dielo je súčasťou stálej expozície múzea, ale vzhľadom na nové skutočnosti, ktoré nám poskytli nedávne výskumy, sme sa rozhodli s týmito výsledkami podeliť aj so širokou verejnosťou.

 

 

Žánrová maľba ľudového charakteru bola donedávna významná najmä z hľadiska dokumentácie židovskej a rómskej kultúry, keďže zachytáva dve skupiny muzikantov –  židovských a rómskych, počas bujarej zábavy vojakov v stanovom tábore. Obraz bol dlho nazývaný Verbovačka, avšak na základe neevidovaných dokumentov z archívu múzea vyšla najavo skutočnosť, že sa jedná o Táborenie husárov a navyše jeho význam znásobil aj fakt, že v roku 1900 bol obraz vystavený na Svetovej výstave v Paríži.

V súvislosti s touto výstavou boli doteraz v múzeu známe len dva zbierkové predmety – Čestný diplom, udelený múzeu ako vystavovateľovi v sekcii „retrospektíva“ a portrét Olivera Gömöryho od Karola Ferenczyho, ktorého vystavovateľom bol v tom čase ešte jeho vlastník Oliver Gömöry. Celé desaťročia nebolo známe, za ktorý, resp. ktoré konkrétne zbierkové predmety bol múzeu spomínaný diplom udelený. Na základe dokumentu z archívu múzea – potvrdenia zo 4. februára 1900, sa však podarilo zistiť, že na výstavu v Paríži bol odoslaný predmet – olejomaľba s námetom táborenia husárov, z 18. storočia. Jedinou olejomaľbou v zbierkovom fonde múzea s takýmto námetom je figurálna kompozícia, doposiaľ nazývaná Verbovačka. Fakt, že ide o ten istý obraz, ktorý bol vystavený v Paríži, potvrdzuje modrou kriedou napísané číslo 970/II na zadnej strane diela, ktoré sa zhoduje s číslom na vyššie uvedenom dokumente. Toto evidenčné číslo bolo predmetu priradené pravdepodobne v Budapešti, organizačným výborom pre výstavu v Paríži.

Obraz úzkeho obdĺžnikové formátu v čiernom ráme pochádza od neznámeho autora z 18. storočia. Do zbierok múzea sa dostal darom Sándora Szentmiklóssyho z Uzovskej Panice už v roku 1882, kedy bol tiež súčasťou Umelecko-archeologickej výstavy Gemerskej župy od ktorej sa datuje vznik múzea. V rámci svetovej výstavy v Paríži, konanej v roku 1900, bol obraz vystavený v tzv. Husárskej sále, ktorá bola súčasťou uhorského pavilónu a videlo ho približne 50 miliónov návštevníkov.  

Dnes sa olejomaľba nachádza v galerijnej časti stálej expozície Gemersko-malohontského múzea. Na základe archívnych dokumentov obraz získal späť svoj staro-nový názov a v otázke jeho pôvodu bude výskum naďalej pokračovať. Viac o samotnom diele a jeho „parížskom“ kontexte sa záujemcovia môžu dočítať v príspevku Angeliky Kolár a Csilly Korenovej v aktuálnom 11. ročníku Zborníka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Gemer-Malohont, ktorý vyšiel v decembri 2015.

Mgr. Angelika Kolár, historička umenia  


 
 

Vyhrajme ihrisko Žihadielko od spoločnosti Lidl pre Rimavskú Sobotu – Hlasujme!

Spoločnosť Lidl postaví tento rok v desiatich mestách detské ihrisko Žihadielko.

 

O desať ihrísk budú súperiť mestá, a v prípade Bratislavy a Košíc aj mestské časti, v ktorých sa nachádza aspoň jedna predajňa Lidl. Záujem zúčastniť sa súťaže prejavilo 96 miest, medzi nimi aj Rimavská Sobota. Podľa počtu obyvateľov sú mestá rozdelené do piatich kategórií s cieľom umožniť čo najspravodlivejšie hlasovanie. Hlasovanie prebieha v rámci týchto kategórií, pričom ihrisko získajú prvé dve mestá z každej kategórie.

O lokalite jednotlivých ihrísk sa rozhodne v hlasovaní na internetovej stránke www.zihadielko.sk Hlasovanie prebieha od 21.1. do 29.2.2016.

Každý registrovaný účastník môže raz za 24 hodín označiť svojho favorita, jeden hlas navyše môže každý deň získať, ak na stránke zvládne jednoduchú online hru. Priebežné poradie bude zverejnené a pravidelne aktualizované na stránke www.zihadielko.sk Víťazi budú známi najneskôr 14. marca.

Podporme výstavbu detského ihriska v našom meste a hlasujme za naše mesto a naše deti!

 


 
 

Kto je povinný odhŕňať sneh a odstrániť poľadovicu z chodníkov

V zmysle ustanovenia §-u 9, 9a zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v platnom znení a na základe Všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 86/2007 o zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií na území mesta Rimavská Sobota, závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s chodníkom, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľnosti, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.

Z tohto znenia vyplýva, že vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľnosti sú povinní bez prieťahov napr. v zimnom období odhŕňať sneh, odstrániť poľadovicu, v inom období pozametať znečistenie atď. na chodníku, ktorý hraničí s nehnuteľnosťou (budovy, oplotenia a pod.).

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v súvisle zastavanom území hraničia s chodníkom, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.

Technické služby mesta (správca miestnych komunikácií) na území mesta zabezpečia zimnú údržbu ostatných miestnych komunikácií: hlavne vozoviek podľa dôležitosti, potreby a aktuálneho operačného plánu zimnej údržby miestnych komunikácií.

Správca počas výkonu zimnej údržby na miestnych komunikáciách môže vykonať nutne potrebné opatrenia v spolupráci s mestskou políciou, ktorými docieli odstránenie prekážok z vozoviek, parkovísk (sneh, poľadovicu a pod.) z dôvodu zabezpečenia ich zjazdnosti.

Mestská polícia dbá o dodržanie čistoty miestnych komunikácií, a má právo ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky zistené pri plnení úloh.

Zo znenia §-u 9, 9a cestného zákona teda vyplýva, že napr. pri odhŕňaní snehu z chodníka aj samotný občan má skoro takú istú povinnosť a zodpovednosť, ako správca pozemných komunikácií. Vlastníci rodinných domov a budov, bytové samosprávy, spoločenstvá vlastníkov bytoviek, inštitúcie, organizácie, prevádzkarne, obchodníci atď. sú povinní v zmysle cestného zákona pravidelne a bez prieťahov čistiť chodník resp. zabezpečiť čistenie chodníka, ak chodník hraničí s nehnuteľnosťou v ich vlastníctve, správe, v nájme atď.


 
 

Vykurovacie obdobie a používanie palivových spotrebičov

Vážení občania,

s príchodom chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov. Zimné vykurovacie obdobie je sprevádzané zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov, rovnako od samotných systémov vykurovania, ako aj od ich nesprávnej obsluhy, o čom nás každoročne presvedčuje štatistika požiarovosti, kde v roku 2014 vzniklo v súvislosti s poruchovosťou a nevyhovujúcim stavom vykurovacích telies, komínov a dymovodov celkom 93 požiarov z toho 63 vplyvom vyhorenia sadzí v komínoch.

Preto je potrebné aby ste dbali na to, že komín, na ktorý je pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom do 50 kW musí byť pravidelne čistený a kontrolovaný v nasledovných lehotách :

a)raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá

b)raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky

c)raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou

 

Ak je na komín pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW a ide o spotrebič na plyn, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 6 mesiacov, a ak ide o spotrebič na tuhé palivo, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 2 mesiace.

Pravidelnú kontrolu a čistenie komínového telesa môže vykonávať užívateľ rodinného domu alebo inej stavby len vyhovujúcimi nástrojmi, prístrojmi a zariadeniam alebo ju môže vykonávať prostredníctvom osoby odborne spôsobilej, kominár alebo revízny technik komínov.

Zásady požiarnej prevencie pri vykurovaní

-neprekurujte vykurovacie telesá, neskladujte, nesušte v ich blízkosti horľavé materiály a neponechávajte ich bez dozoru,

-nepoužívajte k rozkurovaniu horľavé kvapaliny, najmä benzín, petrolej či denaturovaný lieh,

-inštaláciu vykurovacích telies zverte vždy odborníkom pri plnom rešpektovaní pokynov výrobcu,

-dbajte na to, aby vykurovacie telesá – sporáky, pece a pod. boli umiestnené na nehorľavej podložke predpismi určených rozmerov a odborne zaústené do komínových prieduchov,

-popol z vykurovacích telies vysýpajte zásadne do nehorľavých a uzavierateľných nádob,

-dbajte na to, aby neboli ponechané v prevádzke a bez dozoru také spotrebiče, ktorých technické parametre a vyhotovenie vyžadujú trvalý dozor, ako napr. tepelné spotrebiče bez automatickej regulácie,

-dodržujte predpismi stanovené zásady pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, kovových tlakových nádob na propán – bután, tuhé palivá a iné materiály.

 

NEZABUDNITE !

Čistenie a kontrola komína je povinnosťou každého občana a ak to

nezvládnete   sami nechajte  to na odborníka - kominára


 
 

Rodáčka Ilma Rakusa oslavuje 70. narodeniny

Pamätám sa na to ako dnes...Bola neskorá jeseň roku 2004, Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote pripravovala stretnutie so spisovateľkou Ilmou Rakusou, rodáčkou z nášho mesta.

 

Ja som mala čítať fragmenty z knihy Miramar, preklad poviedky Arzenál a pár veršov. Nepoznala som tú tvorbu, ani jej autorku. Čítala som tie slová...potichu  a potom nahlas a rozumela som im. Rozumela som.  A tak sme sa stretli, drobná žena, celá v čiernom, pani z Goetheho inštitútu v Bratislave a s nimi  mladý muž, o ktorom vysvitlo, že je tiež rodák z nášho mesta. Na čítačke bola pani Rakusa milá, pokojná, ochotná odpovedať,  zdalo sa, že sa cíti príjemne. Na rozlúčku ma objala a povedala, že rozumela môjmu rozprávaniu. Rozumela mi.

Do môjho malého sveta pribudli noví ľudia, veľmi zaujímaví. Pani Rakusa, jej mladý sprievodca Boris Mattoš a onedlho,  v súvislosti s Ilmou, ďalší. V lete sa zjavil pán, ktorý mi povedal, že mu stretnutie so mnou odporúčala naša spoločná známa. Ilma Rakusa.  Ďalší rodák z Rimavskej Soboty, pán Szántó a kus sveta v ňom...bol to môj najstarší blízky priateľ, akokoľvek ďaleko, vždy blízky.  Hovorí sa, že keď si pomyslíte na blízkeho človeka ste s ním. Aj ja som takto s mojou priateľkou Ilmou Rakusou aj s ľudmi, ktorí v súvislosti s ňou pribudli do môjho života. Sú jeho súčasťou, píšeme si, občas si zavoláme si, myslím na nich. Rozumieme si. A čas plynie...

Želám Vám pani Rakusa, k jubileu zdravie, životnú energiu a nádej.

Teším sa na každé stretnutie s Vami, prostredníctvom Vašich kníh, pozdravov od priateľov, myšlienok.  Verím, že sa znova stretneme aj osobne. Možno bude v Rimavskej Sobote jeseň, zo stromov bude padať zlaté lístie a z neba strieborný hviezdny prach, alebo bude v Zürichu vo vzduchu cítiť jar... 

Milá pani Ilma, máte v mojom srdci miesto.

 

Milana Jutková
 


 
 

Mesto Rimavská Sobota vyhlasuje prieskum záujmu o nájomné byty

MESTO RIMAVSKÁ SOBOTA

 

vyhlasuje prieskum záujmu

o nájomné byty

 

 v rámci  pripravovanej investičnej akcie  –

Výstavba nájomného bytového domu 32 b.j.

v lokalite na Ul. Hostinského, parcela  č. KN C 878/84 v k.ú. Tomášová

 

       

 

Podľa projektu sa jedná o štvorpodlažnú budovu z dvoch sekcií s jedným vstupom s priemernou obytnou plochou bytu 48,48 m2  so zložením bytov:

 

2 x garzónka           - podlahová plocha cca 37 m2   
2 x 1-izbový byt      - podlahová plocha cca 32 m2                
23 x 2-izbový byt    - podlahová plocha cca 49 m2
4 x 3-izbový byt      - podlahová plocha cca 65 m2                                          
1 x 2-izbový byt pre imobilnú osobu - podlahová plocha cca 45 m2                            

 

Ku každému bytu prislúcha sklad na 1.NP a balkón, lodžia alebo terasa.

 

Výstavba nájomných bytov bude financovaná z dotácie MDVRR SR a úveru zo ŠFRB, preto je podmienkou zachovanie nájomného charakteru bytov po dobu 30 rokov.

 

Predpokladaná cena za 1 m2  900 €  - cena bytu bude splácaná v mesačnom nájomnom po dobu 30 rokov  + platby za energie

 

V prípade záujmu o nájomný byt žiadame záujemcov o zaslanie návratky s vyplnenými kontaktnými údajmi v termíne do 26.februára 2016 na adresu:

 

Mesto Rimavská Sobota

Odbor rozvoja mesta

Ul. Svätoplukova č. 9

979 01 Rimavská Sobota

                                               

Návratka je k dispozícii na stiahnutie na internetovej stránke mesta www.rimavskasobota.sk.

Bližšie informácie o príprave investičnej akcie na tel. č. 047/5604613, 0903 284 359.


 
 

O postup do play-off musíme bojovať do konca

V sobotu 23. januára sa v Brezno Aréne konal významný zápas II. ligy mužov skupiny B medzi Breznom a Rimavskou Sobotou, v ktorom sa rozhodovalo o účastníkovi play-off. V tíme Brezna sa prvý krát predstavil hráč veľkých rozmerov Lukáš Bambúch, ktorý bol v minulých sezónach hráčom extraligovej Banskej Bystrice. Muži HKM sa ho nazľakli a na zápas nastúpili s odhodlaním vyhrať. 

V prvej tretine sme boli svedkami len jedného gólu, ktorého autorom bol hráč Brezna Radovan Znak. O päť minút sme mali k dispozíci presilovku po nepeknom zásahu na nášho kapitána. Následne odišiel na trestnú lavicu najtrestanejší hráč slovenskej extaligy v dvoch sezónach Lukáš Bambúch. Ani jednu presilovku sme nevyužili, ale vytvorili sme si množstvo šancí a v pásme sme sa udržali dlhú dobu. Najväčšia šanca sa zrodila, keď bol brankár domácich mimo brány a hráč Rimavskej Soboty strieľal spomedzi kruhov. Sto precentnú šancu zlikvidoval hráč Rytierov, ktorý sa obetavo postavil sa do strely. Počas prvej tretiny sme boli jednoznačne dominantnejším mužstvom, čomu nasvedčuje aj pomer striel 9:18. V osemnástej minúte Ľubomír Bačkor oponoval rozhodnutiam hlavného rozhodcu, ktorý mu uložil osobný trest. 

V úvode druhej tretiny sme hrali presilovku, no o pár sekúnd sa sily na ľade vyrovnali a na trestnú lavicu odišiel Vladimír Nikonov. Aj počas hry štyroch proti štyrom sme sa udomácnili v útočnom pásme, kde si najväčšiu šancu vytvoril Ján Slovák, no výborná lapačka brankára Lukáša Donovala zaúradovala. V tridsiatej siedmej minúte došlo ku vyrovnaniu. Michal Šagát rozhoral puk spoza brány, kde ho spracoval Vladimír Nikonov a následne vymietol pavučinu v pravom rohu brány. Po tomto góle bolo jasné, koľko divákov z Rimavskej Soboty vrátane fanklubu si to namierilo do brezňanskej hokejovej arény, kde sa pokúšali vytvoriť našim domáce prostredie. Priebeh stretnutia okorenil menšou šatvátkou Denis Nociar. 

Tretie dejstvo sme opäť začínali presilovkou, ktorú sa nám už konečne podarilo využiť. Autorom gólu bol Michal Slovák po prihrávke Vladimíra Nikonova. Už po pár sekundách domáci odpovedali gólom Dušana Tomeka a opäť vyrovnali na 2:2. S plynúcim časom narastala aj nervozita hlavne hráčov Brezna, ktorý potrebovali bodovať naplno. Po odpískaní faulu na nášho hráča sa hráč Brezna zahnal hokejkou na hlavného rozhodcu a ten mu uložil osobný trest do konca stretnutia. Aj v tretej tretine sme boli lepším mužstvom a súper vyslal na našu bránu len päť striel. Pred koncom riadneho hracieho času bolo všetkým jasné, že sa staneme svedkami predĺženia, lenže 9 sekúnd pred koncom sa stalo, čo sa nemalo stať. Po chybe čiarového rozhodcu, ktorý neodpískal evidentný offside sa k puku dostal Lukáš Bambúch, ktorý prekvapil nášho brankára a rozhodol o konečnom výsledku zápasu.

Strelecká prevaha a hokejové nasadenie nám opäť nezabezpečila výhru a už po niekoľký krát sa nám stalo, že rozhodovali posledné sekundy. Aj keď najväčšia hviezda zápasu Lukáš Bambúch rozhodol o konečnom výsledku, počas celého zápasu extra nevynikal. Našim chlapcom chýbala istota v obrane a hlavne povestné české šťastíčko, ktoré nás opúšťa už istú dobu.

Po tomto zápase sme klesli až na piatu priečku na štvrté Brezno strácame dva body. Rytieri z Brezno odohrajú o týždeň svoj posledný zápas základnej časti na ľade Sabinova. Mužov HKM Rimavská Sobota ešte čakajú dva zápasy. Ten prvý odohráme už  30. januára, v sobotu na domácom ľade proti HC REBELLION Gelnica, ktorá má taktiež ešte šancu zabojovať o postup. Na posledný zápas vycestujeme do Dolného Kubína. Ak chceme pomýšľať nad postupom do play-off musíme bodovať v oboch zápasoch, aj keď to nebude ľahké. 

 

HK Brezno–HKM Rimavská Sobota 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Góly HKM: Vladimír Nikonov (Michal Šagát, Simon Iványi), Michal Slovák (Vladimír Nikonov, Rastislav Matúška)

Strely: 26:42

Trestné minúty: 42:20

Divákov: 440

Rozhodovali: Ing. Radovan Vojtek–Mgr. Jozef Greguš, Erik Šebeň

Zostava HKM: Jaroslav Melna, Tomáš Sihelský–Ľubomír Bačkor, Richard Fiala, Peter Filipiak, Marek Fiľo, Marek Heckl, Simon Iványi, Viktor Kubenko, Rastislav Matúška, Vladimír Nikonov, Denis Nociar, Jakub Škantár, Michal Šagát, Ján Slovák, Michal Slovák

Ostatné výsledky 19. kola: HC REBELLION Gelnica–MHK 32 Liptovský Mikuláš 6:2 (3:1,2:0, 1:1), MŠK HVIEZDA Dolný Kubín–MHK Ružomberok 7:0 (2:0, 3:0, 2:0), HK Sabinov–voľno

 

Tabuľka po 19. kole:

1. MŠK HVIEZDA Dolný Kubín                         16  13  0  0  3  84:29  39

2. HK Sabinov                                              16  10  2  1  3  66:45  35

3. MHK 32 Liptovský Mikuláš                           16    9 0  2  5  72:72   29

4. HK Brezno                                               16    6  1 2  7  64:82   22

5. HKM RIMAVSKÁ SOBOTA                           16   6  1  0  9  64:60  20

6. HC REBELLION Gelnica                               16   4  2  1  9  59:68  17

7. MHK Ružomberok                                      17   3  0  0 14 45:93    9


Marek Hanzel, foto: HK Brezno

 


 
 

Skladateľ sobotskej hymny oslavuje 70. narodeniny

Profesor hudby, skladateľ Peter Viktor Ličko oslavuje 70. narodeniny. Je autorom aj tzv. sobotskej hymny, poslanci Rimavskej Soboty začínajú zastupiteľstvá jeho znelkou. 

 

Narodil sa v zmiešanej maďarsko-slovensko-nemeckej rodine na južnom Slovensku. Otec bol právnik, neskôr aj riaditeľ rôznych stredných škôl. Matka bola učiteľkou klavíra a aj riaditeľkou základnej umeleckej školy. Už keď mal Peter dva roky, otec mu začal púšťať na starom gramofóne orchestrálne symfónie od Beethovena a od Schuberta. Ako trojročný si začal vyspevovať rôzne melódie z týchto symfónií. Navštevoval Základnú školu  s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Sobote. Ako sedemročný začal hrať na klavíri a ako deväť až desaťročný skúšal aj komponovať, boli to však iba klavírne improvizácie hrané vždy rovnako a ešte neznotované. Až do roku 1960 ho učila jeho matka. Ako jedenásť až dvanásťročný vyhrával prvé ceny v celoštátnych súťažiach (aj s vlastnými kompozíciami). Medzi rokmi 1960 až 1967 maturoval a absolvoval Štátne konzervatórium v Prahe a to v hre na klavíri, v hudobnej estetike a príležitostne absolvoval aj kompozičné kurzy. V roku 1967 bol prijatý na Janáčkovu akadémiu v Brne, ale o mesiac prestúpil na Univerzitu Franca Liszta v Budapešti, kde v roku 1972 získal diplom z klavírnej hry a metodiky vyučovania klavíra. Hru na klavíri ho učili György Kurtág a Pál Kadosa. György Kurtág ho usmerňoval už aj kompozične. Navštívil aj niekoľko prednášok svetoznámeho skladateľa Györgya Ligetiho.

V rokoch 1972–1980 pôsobil na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde prednášal a bol aj hlavným konzultantom z dejín hudby, rozboru skladieb a z teórie hudby. V tých rokoch začal pracovať na rozsiahlejšej hudobno-vedeckej práci, ktorú ale v roku 1982 prerušil kvôli vtedy už rozbehnutej kompozičnej činnosti. V rokoch 1980-1982 vyučoval v Štátnom konzervatóriu v Žiline. Neskôr, v rokoch 1980-2011 učil v Základnej umeleckej škole v Hnúšti, kde používal nové aj experimentálne metódy. Od roku 1993 učí aj ako súkromný učiteľ hudby a to klavír, improvizáciu a komponovanie. Vyučoval zväčša deti vo veku 6-14 rokov. Niektorí jeho bývalí žiaci už dosiahli úroveň medzinárodných koncertných umelcov ako aj významné posty na hudobných akadémiách a univerzitách. V rokoch 1979 až 1996 vypracoval niekoľko klavírnych škôl pre hru na klavíri ako aj pre improvizáciu a komponovanie. Svojich žiakov pripravoval z detskej kompozičnej tvorby na celoštátne súťaže, kde často získali prvé a druhé miesta za detskú tvorbu.

Po veľmi pomalých začiatkoch v rokoch 1979 až 1986 sa jeho kompozičná činnosť čoraz viac rozbiehala a asi v rokoch 2003 až 2006 dosiahla už značnú intenzitu. Pre svoje opery si sám píše aj scenáre, texty a libretá (zväčša v maďarskom jazyku), no niekedy zhudobňuje aj cudzie námety, väčšinou ale s vlastným prepracovaním. Od roku 1979 jeho oeuvre dosiahlo už veľkých rozmerov. Pre jeho tvorbu je typická polysystémovosť, polyštýlovosť, ba až „polyosobnostnosť“. Často sa v tej istej kompozícii miešajú takzvané „avantgardné“ systémy z 50. a 60. rokov 20. storočia so silno novoromantickými systémami.

Jeho oeuvre sa vyznačuje značnou rozsiahlosťou, medzi inými skladbami môžeme spomenúť symfonické baletné skladby Pán Prsteňov (The Lord of the Rings), a to v dvoch kompletne odlišných verziách (rok 2002 a 2007), alebo symfonický balet Bezosudovosť (Fatelessness), podľa románu Imre Kertésza s vlastným scenárom z roku 2003. Okrem toho má aj mnoho opier, ba až celé cykly opier. Tu môžeme spomenúť operný cyklus 15-tich jednoaktoviek Tragédia človeka na drámu Imre Madácha, na ktorom pracoval v rokoch 1988–2007. Ďalej cyklus 13 fantasy, sci-fi, mystických opier (vlastné libretá) pod súhrnným názvom Od temnoty ku svetlu, na ktorom pracoval v rokoch 2007 – 2012. Ďalej by sa mala spomenúť opera Oslobodenie židovského národa – Prefect Caliguli na prepracovaný text Mihálya Székelya (2013), ako aj opery (s vlastným textom) Event horizont 2. (2007 – 2008) a  Pokušenie spisovateľky Rowlingovej s vlastným textom z roku 2007 (odohráva sa po dokončení románového cyklu Harry Potter). Pracoval taktiež na detskej fantasy, sci-fi opere Elle Fanning za prechodom do neviditeľnej dimenzie (rok 2012 – 2013), či opere Twilight, na základe značne prepracovaného románu Stephenie Meyerovej.

Autor sa taktiež pokúša o tvorenie hudby k počítačovým hrám s vlastným námetom a textom, zatiaľ však hľadá počítačového experta pre realizáciu týchto (textovo a hudobne už zrealizovaných) projektov. Je to napríklad hra Doktor Who a pekelný labyrint. Tento projekt prepracoval aj zhudobnil ako scenár s kompletnou hudbou pre zatiaľ neexistujúci film. Podobným projektom je aj (pre zatiaľ nezrealizovaný virtuálny film, fantasy sci-fi scenár a kompletná hudba) Cesta na koniec sveta z roku 2014. Mimo toho komponuje skladby (komorné, koncertné, orchestrálne, oratórne a scénické) aj v čisto klasicistickom štýle pod pseudonymom Viktor von Gesichtchenstein. Taktiež skladá aj piesne v popovom štýle (disko, tradičné, country, techno, hip-hop), a to zväčša pre detské hlasy s počítačovým sprievodom.

Jeho skladby sú zatiaľ realizované iba v Rimavskej Sobote a okolí, aj to iba zborové a piesňové skladby s klavírnym sprievodom alebo počítačom realizovaným orchestrom. Jeho žiaci taktiež predviedli niektoré z jeho skladieb. V minulosti ale aj v prítomnosti sa realizovali (len v počítačovej forme) niektoré symfonické zvučky a pochody projektované pre rôzne mestá na Slovensku. Jedinou výnimkou je realizácia (taktiež iba počítačová) symfonického baletu Rómeo a Júlia na medzinárodnom festivale v roku 2004.

Nakoľko sa v lokalite Rimavská Sobota, ale ani v širšom okolí, nevyskytujú profesionálne komorné a orchestrálne telesá (a operno-baletné už vôbec nie) a nakoľko si nízkorozpočtové Slovensko nemôže dovoliť realizáciu projektu od zatiaľ neznámeho autora, je Peter Ličko nútený svoje komorné, orchestrálne a scénické kompozície realizovať len na počítači. Jeho skladby môžeme vypočúvať na stránke www.youtube.com a na stránke www.peterlicko.com.

 


 
 

Dni otvorených dverí na Univerzite Mateja Bela

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pozýva všetkých záujemcov o štúdium na Dni otvorených dverí UMB, ktoré sa uskutočnia 12. a 13. februára 2016. Začiatok programu počas oboch dní je o 9:30 hod. na jednotlivých fakultách univerzity.

 

Návštevníci sa dozvedia všetky potrebné informácie, absolvujú prehliadku priestorov fakúlt, budú mať možnosť vidieť prednášky, semináre a praktické ukážky výučbových aktivít (práca tlmočníka v tlmočníckej kabíne, vstup do pojednávacej miestnosti na simulované súdne spory, otvorený výtvarný ateliér a iné). Pripravená je aj diskusia so študentmi UMB.

Viac informácií nájdete na www.umb.sk.

 


 
 

Floorbalisti získali dôležité body

Florbalisti Slovana Rimavská Sobota dokázali v prvej polovici 2. ligy z piatich zápasov zvíťaziť v troch. Nedarilo sa im v súbojoch s priamymi konkurentmi o účasť v nadstavbovej časti o postup do 1. ligy: s Breznom prehrali 7:8 a so Zvolenom 9:10. Naopak, ďalší silný celok z Banskej Bystrice dokázali poraziť 10:7 a so zvyšnými dvoma súpermi nemali zľutovanie: béčku Detvy naložili 11:5 a béčku Brezna 20:8, čo je ich historicky najvyšším víťazstvom v lige. Vďaka najlepšiemu skóre vedú Slovanisti priebežne vyrovnanú druholigovú tabuľku.

 

 


Na úvod odvetnej časti čakal na Slovanistov silný tím z Brezna, robiaci si zálusk na špicu tabuľky. Slovanisti nastúpili oslabení o kapitána a najviac bodujúceho hráča Mateja Blahutu, jeho brata Jána, svojho najužitočnejšieho hráča, ktorí im budú chýbať dlhodobejšie, ďalej bez Repku i Zadrobileka. Viacerí hráči mali navyše v poslednom čase zdravotné problémy a tak sa na poslednom tréningu pred zápasom zišli len štyria... V vode zápasu súper zahodil tri čisté šance, Slovan sa ubránil a presadil hneď z prvej strely na bránku. Bielo - modrí rýchlo pridali druhý, tretí i štvrtý gól. Po desiatich minútach bolo 5:0. Famózne zahrali maďarskí legionári: Krisztián Nádor, ani čoby tohto roku nemal v pláne oslavovať už 44. narodeniny mal prsty v šiestich úvodných góloch Slovana, Gergely Szabó v bránke zas podržal tím pri čistých šanciach súpera. Ten sa po hororovom úvode utriasol a v ďalšom priebehu zápasu gól po góle znižoval náskok Slovanistov. Sedem minút pred koncom sa mu podarilo sériou gólov vyrovnať na 11:11 a s rimavskosobotskými florbalistami to vyzeralo nedobre. Avšak tí sa zaťali, dohrávali všetky súboje, šli do každej loptičky a po chybe Brezňanov strelil víťazný gól Radnóti. Súper vrhol všetky sily do útoku, lámal Soboťanov, ale nezlomil ich. Po kolektívnom výkone sme získali dôležité body v boji o postup do nadstavby o prvú ligu.

 

FBC Slovan Rimavská Sobota–FBC Horehronec Brezno 12:11 (5:2, 5:3, 2:6)

 


Góly Slovana: Radnóti 6, Nádor 3, Astaloš, Farkaš, Kostovič
Zostava Slovana: Brankár Gergely Szabó–Pavol Rapčan, Peter Astaloš, Michal Radnóti, Krisztián Nádor–Milko Kostovič, Peter Bíro, Peter Mrnka, Michal Mišurák, Denis Farkaš a kapitán Richard Totkovič

 


 
 

Prvá prehra so Sabinovom v tejto sezóne

V sobotu 16. januára sa na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote konal zápas 18. kola II ligy mužov, v ktorom domáci HKM Rimavská Sobota narazili na mužstvo HK Sabinov. S týmto súperom sme zatiaľ odohrali dva vzájomné zápasy a odniesli sme si z nich päť bodov. V prvom zápase sme ich na domácej pôde zdolali 4:3. Na druhý zápas sme vycestovali do Sabinova, kde sme po veľmi kvalitnom a vyrovnanom zápase vyhrali po predĺžení 2:3. Aj v tomto zápase sme chceli získať body, pretože ešte stále nemáme istý postup do play-off a každý jeden bod je potrebný. Do zostavy sa nám podarilo zaradiť aj staro-nového hráča Viktora Kubenka, ktorý v minulej sezóne hájil naše farby. 

Úvod do stretnutia nám nevyšiel podľa našich predstáv, pretože už v druhej minúte sme hrali oslabovku, ktorú súper rýchlo využil zásluhou Goffu. Tento gól Soboťanov prebudil k väčšej aktivite a vytvorili si množstvo šancí skórovať, no ani jedna neskončila za chrbtom súperovho brankára. Aj keď sme boli dominantnejším mužstvom súperovi sa v trinástej minúte opäť podarilo skórovať. Strelcom gólu bol Dominik Korvín, ktorý už v minulosti reprezentoval náš klub. Pred koncom prvej tretiny sme ešte mali niekoľko šancí strelť kontaktný gól do šatne, žiaľ skóre sa už nemenilo. 

V úvode druhého dejstva sme sa opäť museli brániť v početnej nevýhode, ktorej sme odolali. V polovici zápasu došlo ku zníženiu skóre. Marek Fiľo si pred súperovou bránkou sám vybojoval puk a následne ho po šikovnej kľučke poslal do siete. O pár minút neskôr sme mali obrovskú príležitosť vyrovnať v presilovke, no opäť naše strely vychytal brankár. V tridsiatej siedmej minúte bolo po zákroku nášho hráča na súpera v útočení nariadené trestné strieľanie. Brankár domácich Jaroslav Melna v ňom predviedol parádny zásah, vďaka ktorému sme neinkasovali. V druhej tretine sa už skóre nemenilo. 

 

Počas prestávky sa opäť konala súťaž v streľbe na bránku, do ktorej sa zapojili len dvaja súťažiaci. Prvý z nich nebol ďaleko od výhry, no odniesol si aspoň upomienkové predmety. Druhému z nich sa podarilo presnejšie zamieriť a trafil vyrezaný otvor na bráne. Stal sa už v poradi tretím víťazom našej súťaže a odniesol si domov hlavnú cenu, ktorou bola autokamera.

Tretiu tretinu sme už tradične začínali vylúčením na našej strane. Onedlho sa sily na ľade vyrovnali, keď po nepeknom zákroku na nášho hráča rozhodca vylúčil súpera a potom sme hrali krátku presilovku. V tretej tretine už boli obidve mužstvá nervózne, z čoho vyplynulo aj množstvo zranení, najmä na súperovej strane. V štyridsiatej siedmej minúte sa súper opäť dostal pred našu bránu a zásluhou Lopáčka skóroval. Soboťanom sa aj napriek veľkej snahe nepodarilo zvrátiť stav. Tridsať sekúnd pred koncom si tréner domácich Tibor Daniš vyžiadal oddychový čas a stiahol aj brankára. Skórovať sa nám už nepodarilo, naopak skoro sme inkasovali do prázdnej brány. Sabinovčania udržali puk na svojej hokejke až do konca zápasu a pripísali si tak tri body. Na zaplnenom štadióne vládla úžasná atmosféra, o ktorú sa postaral v prvom rade fanklub. Diváci boli neraz šiestym hráčom na ľade a hnali domácich dopredu. 

 

HKM Rimavská Sobota aj vďaka prehre Brezna v Liptovskom Mikuláši stále figuruje na štvrtej postupujúcej priečke. Sabinov sa po víťazstve dostal až na prvú priečku a po dlhom čase zosadil z trónu favorita súťaže MŠK HVIEZDA Dolný Kubín. V najbližšom zápase sa Soboťania stretnú práve proti Breznu v Brezno Aréne. Tento zápas rozhodne, kto sa prebojuje do play-off. Veríme, že to budú práve Soboťania a zabojujú o popredné priečky v celoslovenskej súťaži. Na domácom ľade sa HKM predstavia až 30. januára proti HC REBELLION Gelnica. Bude to posledný domáci zápas základnej časti. 

 

HKM Rimavská Sobota–HK Sabinov 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Gól HKM: Marek Fiľo (Vladimír Nikonov)

Strely: 44:28

Trestné minúty: 8:8

Divákov: 250

Rozhodovali: Mgr. Ondrej Kalina PhD–Vladimír Smerek, Bc. Richard Ivan

Zostava HKM: Jaroslav Melna, Tomáš Sihelský–Ľubomír Bačkor, Richard Fiala, Peter Filipiak, Marek Fiľo, Marek Heckl, Simon Iványi, Viktor Kubenko, Rastislav Matúška, Vladimír Nikonov, Denis Nociar, Michal Šagát, Jakub Škantár, Ján Slovák, Michal Slovák

 

Ostatné výsledky 18. kola:  MHK Ružomberok–HC REBELLION Gelnica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0), MHK 32 Liptovský Mikuláš–HK Brezno 11:3 (2:1, 2:1, 7:1), MŠK HVIEZDA Dolný Kubín – voľno

 

 

 

 

Tabuľka po 18. kole:

 

 

1. HK Sabinov                                     16  10  2  1  3  66:45  35

2. MŠK HVIEZDA Dolný Kubín                14  11  0  0  3  72:29  33

3. MHK 32 Liptovský Mikuláš                  15   9  0  2  4  70:66  29

4. HKM RIMAVSKÁ SOBOTA                  15   6  1  0  8  62:57  20

5. HK Brezno                                      15   5  1  2  7  61:80  19

6. HC Rebellion Levoča                         15  3  2  1   9  53:66  14

7. MHK Ružomberok                             16  3  0  0  13 45:86   9

 

Marek Hanzel, foto: Attila Gecse


 
 

Rimavskosobotská firma v TOP 10

V podnikateľskej sfére je na Slovensku málo naozaj zdravých firiem, ktoré majú  priaznivú ekonomickú bilanciu. Hospodárske noviny už niekoľko rokov vyhlasujú súťaž „TOP 10 firiem regiónu“, v ktorej  sa  hodnotia firmy na základe objektívnych ukazovateľov z účtovných ročných závierok. Firma  Stavebniny Ádám, s.r.o. získala 2. miesto vo svojej kategórií.

 

Firmy sú rozdelené do 4 kategórií – 1. OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI s obratom  2–10. MIL. €;  2. OBCHODNÉ SPOLOČNOSTI s obratom 10–50 mil. €; 3. VÝROBNÉ SPOLOČNOSTI s obratom 2– 0 mil. €; 4. VÝROBNÉ SPOLOČNOSTI  s obratom 10–50 mil. € a vyhodnocujú sa v rámci samosprávnych krajov.

Koncom minulého roka sa v Banskej Bystrici uskutočnilo stretnutie podnikateľských firiem banskobystrického regiónu, kde bola vyhodnotená táto súťaž za rok 2014.  Generálnym partnerom  súťaže  „TOP 10 firiem regiónu“ bola UniCredit Bank, odborným a dátovým partnerom  Bisnode a odborným garantom Deloitte.

Šéfredaktorka Hospodárskych novín, Marcela Šimková, na základe posúdenia regionálneho diskusného fóra Hospodárskych novín, ktoré vybralo najlepších z posúdených všetkých firiem v regióne, vyhlásila  výsledky súťaže:  firma  Stavebniny Ádám, s.r.o. získala 2. miesto v rebríčku najzdravších firiem v banskobystrickom regióne v kategórii: Obchodné spoločnosti s obratom 2–10 mil. €.

Srdečne blahoželáme vedeniu firmy i jej zamestnancom za vzornú reprezentáciu mesta Rimavská Sobota v podnikateľskej oblasti.

 


 
 

Nové knihy v TIC

Turistické informačné centrum

pod Radnicou

Hlavné nám. č.2   Rim. Sobota

ponúka k zakúpeniu:

 

SLOVENSKÁ REPUBLIKA – lyžiarske strediská

 

 

Juraj Majo, Dagmar Kusendová

NÁBOŽENSKÝ ATLAS  SLOVENSKA

 

Mojmír Bendža, Pavol Tišliar

NÁRODNOSTNÝ ATLAS  SLOVENSKA

 

Daniel Kollár, Kliment Ondrejka

KULTÚRNY ATLAS  SLOVENSKA

 

Daniel Kollár, Kliment Ondrejka

PRÍRODNÝ ATLAS  SLOVENSKA

 

Ján Hanušin , Ján Laciga, Daniel Kollár

SLOVENSKO v starých pohľadniciach 1900-1918

vydavateľstvo DAJAMA

 

 


 
 

„Vidieť a byť videný“

Alarmujúce čísla, za ktorými sa skrývajú skutočné ľudské tragédie vedú k zamysleniu, že hazard na ceste sa naozaj nevypláca.

 

Od roku 2014 došlo k zmene v zákone č. 8/2009 o cestnej premávke, kde sa rozšírila povinnosť chodca idúceho po okraji vozovky alebo krajnici mať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, reflexný či fluorescenčný materiál, ktorý zvyšuje svetelný kontrast voči pozadiu, zvyšuje reakčný čas vodiča včas reagovať a predísť kolízii. Tieto reflexné prvky musia mať chodci v obci aj mimo obce.

Chodci patria k najzraniteľnejšej skupine účastníkov cestnej premávky a preto si musia uvedomiť, že používanie reflexných prvkov im môže zachrániť život. V opačnom prípade sú chodci neviditeľní a vystavujú sa tým riziku stretu s vozidlom, v tom lepšom prípade sankcii do 30 eur. Mnohým nehodám sa dalo, respektíve dá veľmi jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky, tak zo strany vodičov áut, ako aj zo strany chodcov. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.

Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.

 

Rozžiarte sa farbami

•          Viditeľnosť je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu, a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.

•          Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby Vás bolo dobre vidieť za svetla i v tme.  Na výber sú napríklad reflexné vesty, reflexné pásy zámkové a elastické a rôznofarebné reflexné nálepky.

•          Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici).

•          Reflexné predmety umiestnite najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene,  cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky môžete nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.

•          Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.

•          Zviditeľniť by sa mali aj starší ľudia, práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb. Ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom.

•          Zvýšte opatrnosť pri prechádzaní cez cestu a na neosvetlených miestach, kde chýba chodník a ste nútení ísť pri okraji vozovky.

•          Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu.

•          Ostražití a pozorní by mali byť aj samotní vodiči, a to najmä na miestach so zvýšeným pohybom chodcov. Predovšetkým v okolí škôl, nákupných centier, cintorínov a podobne.

 

     Za minulý rok 2015 sa stalo v rámci Rimavskosobotského okresu 120 dopravných nehôd, pri ktorých bolo 10 osôb usmrtených, ťažko sa zranilo 17 a ľahko sa zranilo 84 osôb, alkohol bol zistený v 15 prípadoch. Polícia riešila 6 nehôd s účasťou chodca, pri ktorých bolo 0 osôb usmrtených, 2 osoby ťažko zranené a 3 osoby ľahko zranené, alkohol bol zistený v 2 prípadoch. Z uvedeného počtu samotní chodci zavinili 17 nehôd (z toho 3 deti), pri ktorých boli 4 chodci usmrtení, 3 ťažko zranení a 11 ľahko zranených osôb, alkohol bol zistený v 2 prípadoch.

 Predchádzajme tomu, aby dopravná nehoda zmenila v zlomku sekundy Váš život a životy Vašich blízkych!

kpt. Mgr. Katarína Baboľová

OR PZ v Rimavskej Sobote  


 
 

Začína sa odvetná časť pre floorbalistov

Florbalisti Slovana Rimavská Sobota vstupujú v sobotu do odvetnej časti 2. florbalovej ligy.

 

V prvej polovici súťaže dokázali z piatich zápasov zvíťaziť v troch. Nedarilo sa im v súbojoch s priamymi konkurentmi o účasť v nadstavbovej časti o postup do 1. ligy: s Breznom prehrali 7:8 a so Zvolenom 9:10. Naopak, ďalší silný celok z Banskej Bystrice dokázali poraziť 10:7 a so zvyšnými dvoma súpermi nemali zľutovanie: béčku Detvy naložili 11:5 a béčku Brezna 20:8, čo je ich historicky najvyšším víťazstvom v lige. Vďaka najlepšiemu skóre vedú Slovanisti priebežne vyrovnanú druholigovú tabuľku. Do odvetnej časti vstúpia Slovanisti dočasne oslabení o kapitána a najviac bodujúceho hráča Mateja Blahutu i jeho brata Jána. Ten svojimi výkonmi patrí k najväčším osobnostiam celej 2. ligy. Slovan tak na súpisku dopísal technicky skvele vybaveného stredového hráča Petra Astaloša a dvoch dorastencov: Andreja Bodora a Pavla Rapčana. Slovan sa pred Silvestrom zúčastnil   15. ročníka Silvestrovského pohára v É:rde (Maďarsko), kde v konfrontácii s celou maďarskou špičkou obsadil 5. miesto.


V sobotu súbojom so silným Breznom teda začína odvetnú časť súťaže. V klube všetci veria, že bude pre nás úspešná a Rimavská Sobota sa udrží v prvej trojke znamenajúcej možnosť zahrať si o prvú ligu.

 


 
 

Zápasníci oddielu Lokomotíva vyhodnotili rok 2015

Oddiel Lokomotíva – judo Rimavská Sobota trénuje v Základnej škole Š. M. Daxnera na ulici V. Clementisa v Rimavskej Sobote. Tréningy prebiehajú trikrát do týždňa od 16.3o do 18.00 hod. v malej telocvični, kde máme natrvalo rozloženú žinenku zvanú tatami po celý školský rok. Tatami využívajú aj žiaci základnej školy na hodinách telesnej výchovy a na krúžkových aktivitách. Predsedom oddielu je  Bc. Ľubomír Antal. Vo výbore spolupracujú tréneri p. Babicová Lenka, p. Gaži Miloš, a rodičia pp. Tonhajzer a Koóš.

 

Hlavným trénerom oddielu je p. tréner I. triedy Ľubomír Antal, zároveň vykonáva rozhodcu I. triedy na území Slovenska a v zahraničí pod vedením Slovenského zväzu džuda. A trénermi sú p. Babicová Lenka a Miloš Gaži.

V roku 2015 sa oddiel zúčastnil 33 súťaží  z toho 8 boli v zahraničí  a to Český Tešín (ČR), Miškolc (HU), Uherské Hradište a Český Tešín (ČR), Bielsko Biala a Bochnia (POL) Ostrava a Brno (ČR) a Miškolc (HU). Ostatných 25 medzinárodných veľkých cien a Majstrovstiev Slovenska, Olympijské Nádeje, Liga SR dorastu a mužov  sa konalo na Slovensku a to v mestách:  Košice,  Žilina,   Banská Bystrica,  Pezinok,  Martin,  Bardejov,  Bratislava, Vranov nad Topľou,  Lučenec,  Kolárovo,  Malacky, Považská Bystrica,  Galanta a  v Rimavskej Sobote. Na všetkých týchto súťažiach získavali naši džudisti skúsenosti a motiváciu pre ďalšie zdokonaľovanie sa v ázijskom bojovom umení  džudo. Samozrejme, že si vybojovali nie jedno víťazstvo.  Na prvých miestach sa umiestnili 57 krát, na druhých, čiže prehrali vo finále 29 krát a tretie miesta si vybojovali 66 krát. Osemnásť pretekárov obsadilo štvrté miesto,  piate miesta obsadili 14 krát, čiže prehrali o tretie miesto, na siedmom mieste skončili 12 krát a na deviatom 16 krát.

Počas celého roka sme dôkladne sledovali a zapisovali výsledky športovcov na jednotlivých súťažiach a zároveň sme im prideľovali body za dosiahnuté výsledky. Týmto spôsobom sa zoradili džudisti do  tzv. TOP – TÍMU čo znamená poradie najlepších za rok 2015.

Chlapci a dievčatá, ktorý začali navštevovať oddiel až v septembri, toho roku nemohli dosiahnuť popredné miesta. Všetko môžu dobehnúť na budúci rok, lebo body dosiahnuté toho roku sa neprenášajú  do roku 2016. Všetci začínajú od nuly.

 

Celkové hodnotenie judistov za rok 2015 (TOP  TÍM – 2015)

 

Gažiová Natália                       361 bodov                   =          1. miesto

Koóš Lukáš                            176 bodov                   =          2. miesto

Trímaj Ján                               89 bodov                   =          3. miesto

 

Tonhajzerová Nina                   85 bodov                     =          5. miesto

Gonda Dávid                           37 bodov                     =          6. miesto

Gaži Matej                             19 bodov                     =           8. miesto

Danyi Ladislav                         25 bodov                     =          7. miesto

Petrovský Miroslav                  81 bodov                     =           4. miesto

Petrovský Daniel                     18 bodov                     =          9. miesto

Darnady Tomáš                        8 bodov                     =        10. miesto

 

Ďalší: Pekarčík Stephan, Gáloš Samko, Brezovický Mišo, Mišurák Filip, Ando Filip, Bíliková Nina, Bíliková Soňa, Erdódi Sebestián, Rewpka Jakub, Šimička Michal, Černok Dávid, Čuleiová Laura, Škrvánek Ján, Škrvánková Mária, Palugyai Richard,  Maďar Jaroslav, Karol Jakab, Ádám Jakab,  Farkaš Denis a ďalší.

 

Veľmi dôležitým merítkom je súťaž hlavne pre trénerov, lebo bez súťaže sa ťažko pripravuje judista keď nemá cieľ , ktorý by chcel dosiahnuť. Cieľom každého športovca je vyhrať a byť prvý vo svojej kategórii.  A vlastne zabezpečovanie   súťaží, čiže doprava na tieto súťaže je najväčšia finančná položka v oddiele.

A aj touto cestou by som sa chcel poďakovať sponzorom, Mestu Rim. Sobota, firme Toni s.r.o. – p. Tonhajzerovi, Základnej Škole M.Š. Daxnera – p. riaditeľovi Černému, ale aj ostatným rodičom  džudistov.

Dňa 13. Januára 2016 sme vyhodnotili rok 2015 a odmenili džudistov oddielu. Za zabezpečenie medailí, pohárov, oddielových tričiek, sladkostí a darčekov výbor oddielu osobitne ďakuje: Firme Toni s.r.o. p. Igorovi Tonhajzerovi, Kvety Henrieta – p. Mišurákovej Henriete, p. Jakabovi Karolovi a p. Andrikovi Ludwikovi.

 

 

 

                                                                  Bc. Ľubomír Antal

                                                                     predseda  oddielu

                                                                    Lokomotíva – JUDO, Rimavská Sobota

 


 
 

Dni otvorených dverí na Univerzite Mateja Bela

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pozýva všetkých záujemcov o štúdium na Dni otvorených dverí UMB, ktoré sa uskutočnia 12. a 13. februára. Začiatok programu počas oboch dní je o 9:30 hod. na jednotlivých fakultách univerzity.

 

Návštevníci sa dozvedia všetky potrebné informácie, absolvujú prehliadku priestorov fakúlt, budú mať možnosť vidieť prednášky, semináre a praktické ukážky výučbových aktivít (práca tlmočníka v tlmočníckej kabíne, vstup do pojednávacej miestnosti na simulované súdne spory, otvorený výtvarný ateliér a iné). Pripravená je aj diskusia so študentmi UMB.

Viac informácií nájdete na www.umb.sk


 
 

Vydávanie hlasovacích preukazov

Oznam

 

Voľby do národnej rady SR 05. marec 2016

 

VYDÁVANIE

HLASOVACÍCH   PREUKAZOV

 

Hlasovacie preukazy sa vydávajú v úradných hodinách,

 najneskôr do 04.03.2016

 budova Radnice, Hlavné námestie 2, prízemie – ohlasovňa pobytu, kancelária

č. dverí 2


 
 

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská Sobota

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská Sobota na rok 2016.


 
 

Zmena organizácie dopravy

Oznamujeme vodičom motorových vozidiel, že na ulici Francisciho bola vo verejnom záujme uskutočnená zmena organizácie dopravy. Je zrušená jednosmerná premávka, a na ulici Francisciho po celej dĺžke platí pôvodná obojsmerná premávka.


 
 

KC RS - ponuka voľnočasových aktivít pre deti

KOMUNITNÉ CENTRUM RIMAVSKÁ SOBOTA
Ponuka voľnočasových aktivít pre deti

 

TVORIVÉ DIELNE- Výtvarné činnosti: kreslenie pastelkou, uhlíkom ,maľovanie akvarelom,
temperovou farbou, modelovanie, recy - veci.....
od 14.00 - 15:30 - Vždy v Utorok a Piatok zod. Gembická Anna

 

SPEVÁCKY KRUŽOK – SLÁVIK- Rozvoj speváckeho a hudobného nadania, základy spevu,
hlasová hygiena ,cvičenie hlasového rozsahu, spev
od 14:30 - 15:00 - Každá Streda zod. Bc.Sendreiová Jana

 

KRÚŽOK ANGLICKÉHO JAZYKA- Pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci 14:00 – 15:00 zod. Barbora Geczeová
Alexandra Žírošová

 

AKTIVITY SA KONAJÚ V PRISTOROCH KC, ul. Povstania 15, Rimavská Sobota

Aktivity sú pre deti ZDARMA

Telefonický kontakt na poskytovateľa: 0918 954 274

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

 

Komunitné centrum vzniklo 01.05.2015 v rámci Národného projektu Komunitné centrá vďaka  podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota je umiestnené na prvom poschodí polyfunkčnej budovy na Ul. Povstania č.15 v Rimavskej Sobote. V blízkosti KC sa nachádza  jedna základná škola, špeciálna základná škola a materská škola. Z toho dôvodu pracovníci KC okrem poskytovanie služieb klientom ambulantne, vychádzajú za cieľovou skupinou obyvateľov  a služby poskytujú v ich prirodzenom prostredí

Poslaním komunitného centra je poskytovanie odborných a iných činností. Aktivitami prispievať k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených  na individuálnej ako aj na komunitnej úrovni.  V spolupráci s  Prevádzkovateľom KC a subjektmi verejnej a štátnej správy, poskytujeme vhodné formy a spôsoby  spolupráce na elimináciu sociálnych rozdielov, aj spôsoby  ako minimalizovať negatívne faktory ovplyvňujúce osobnostný rozvoj detí ,mládeže a dospelej populácie v meste.

 

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota od svojho vzniku poskytuje svojim klientom, ktorých eviduje v databáze  v počte 110  vo veku od 3 - do 71 rokov nasledovné služby:
-základné sociálne poradenstvo
-pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
-pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie
- preventívne, edukačné, skupinové aktivity
-voľnočasové aktivity
Tvorivé dielne   - Tvorilky
Muzikoterapiu

Energizér –aktivity a cvičenia na uvoľnenie a načerpanie energie
Rozširujeme rady dobrovoľníkov

Telefonický kontakt na Komunitné centrum  je 0918 954 274


 
Súbor na stiahnutie prezentaia KC RS.pdf prezentaia KC RS.pdf (1.3 MB)

 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadom

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardy

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanov

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Verejné obstarávanie

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota

Mesto Rimavská Sobota

vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota “

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www2.uvo.gov.sk/sk/evestnik/-/vestnik/313766 a  v súťažných podkladoch zverejnených na Profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/155431,  ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom.

Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z Profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.


 
Súbor na stiahnutie A_1 - IHRISKO.pdf A_1 - IHRISKO.pdf (519.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_2 - IHRISKO.pdf A_2 - IHRISKO.pdf (651.1 kB)
Súbor na stiahnutie A_3 - IHRISKO.pdf A_3 - IHRISKO.pdf (632.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_4 - IHRISKO.pdf A_4 - IHRISKO.pdf (590.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_5 - IHRISKO.pdf A_5 - IHRISKO.pdf (797.9 kB)
Súbor na stiahnutie A_TS - IHRISKO.pdf A_TS - IHRISKO.pdf (95.9 kB)

 

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská

Mesto Rimavská Sobota vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská“

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/301693 a  v súťažných podkladoch zverejnených na profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/152177, ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom. Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.“ 


 
Súbor na stiahnutie MS_A_TS.pdf MS_A_TS.pdf (69.6 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_1NP.pdf MS_N_1NP.pdf (911.3 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_POHLADY.pdf MS_N_POHLADY.pdf (1.2 MB)
Súbor na stiahnutie MS_S_POHLADY.pdf MS_S_POHLADY.pdf (1 MB)

 

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správa


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSM


 
 

Zákazky s nízkou hodnotou-správa


 
 

Verejné vyhlášky

Informácie o začatých správnych konaniach

Verejné ponuky

OVS - odpredaj pozemku IBV Sobôtka


 
 

OVS - odpredaj pozemkov v RO Zelená voda Kurinec - podnikanie


 
 

OVS - odpredaj pozemku Kurinec za účelom výstavby rekreačnej chaty


 
 

OVS - odpredaj pozemku na Ul. K. Mikszátha


 
 

OVS - odpredaj budovy na Ul. Fábryho 10


 
 

OVS - prenájom haly na Ul. Čerenčianskej (v býv. areáli Stavrisu)


 
 

Majetok - prípad hodný osobitného zreteľa

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Spravodajstvo - Gemerské zvesti

Tlačové správy

Rozlúčky so zosnulými


webygroup

Mestský cintorín

dnes je: 13.2.2016

meniny má: Arpád


English version
Magyar verzió

16168897

Úvodná stránka