Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

OZNAMY

Oznamy mesta

Ocenili najúspešnejších žiakov a študentovVytlačiť
 

V obradných priestoroch radnice mesta Rimavská Sobota 22. júna prijal a ocenil zástupca primátora mesta Ladislav Rigó 27 najlepších a najúspešnejších žiakov a študentov materských, základných a stredných škôl, základnej umeleckej školy a Centra voľného času Relax, ktorí sa významnou mierou pričinili o dobré meno školy, a tým aj nášho mesta. Ocenení žiaci úspešne reprezentovali Rim. Sobotu na rôznych súťažiach a olympiádach nielen v našom regióne, ale aj na celom Slovensku. Z rúk viceprimátora L. Rigóa si úspešní žiaci a študenti prevzali ďakovný list, darčekovú poukážku a kvetiny a zapísali sa do pamätnej knihy mesta. V slávnostnom príhovore sa viceprimátor mesta L. Rigó  žiakom a študentom poďakoval za úspešné reprezentovanie jednotlivých škôl a mesta. Ako poznamenal, tieto ich  výsledky  svedčia o svedomitej práci pedagogických kolektívov a mesto je pyšné, že z našich škôl vychádzajú vzdelaní, šikovní a svedomití študenti, ktorí si vedia svoje vedomosti obhájiť vo veľkej konkurencii ostatných škôl.

V kultúrnom programe vystúpili deti z tunajšej škôlky a základnej umeleckej školy či mladí hudobníci, huslista Daniel Szaniszló a gitarista a spevák Daniel Orosz.

 

Ocenení žiaci a študenti:

Laura Katreniaková z MŠ na Rybárskej ul., Zara Svoreňová z MŠ na Rožňavskej ul., Radka Vysokaiová z MŠ na Daxnerovej ul., Ninka Kováčiková z MŠ na Hatvaniho ul., Filip Gábor z MŠ na Ul. P. Dobšinského, Ema Botošová z MŠ na sídlisku Rimava.

Adam Korcsog zo Základnej umeleckej školy, Juraj Janíček z CVČ Relax.

Valéria Mrázová zo ZŠ P. Dobšinského, Beata Fülőpová a  Žofia Slováková zo ZŠ P. K. Hostinského, Tomáš Pauly zo ZŠ Š.M. Daxnera, Krisztián Gregor, Edina Bohus a Daniel Orosz zo ZŠ M. Tompu, Lukáš Ferencz z Evanjelickej ZŠ Z. Oravcovej, Norbert Folk zo Súkromnej ZŠ K. Mikszátha, Kiera Szerencsesová a Gabriel Balog zo Špeciálnej ZŠ na Ul. Bottovej, Viktor Kaločai zo Špeciálnej ZŠ s VJM na Hviezdoslavovej ul.

Mirtill Pálová a Miroslava Szunyaiová z Obchodnej akadémie, Zuzana Ďuricová z Gymnázia I. Kraska, Laura Gálová z Reformovaného Gymnázia M. Tompu, Gyöngyi Virág Dobos zo Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej, Erik Medveď zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Adam Laczko zo Súkromnej strednej odbornej školy.

rsz_1img_0658.jpg

rsz_ocenenie4.jpg

rsz_studenti3.jpg

 

rsz_img_0691.jpg

rsz_oceneni2.jpg

rsz_oceneni.jpg

foto: Attila Gecse, mm


 
 

Študenti prezentovali svoje zručnostiVytlačiť
 

V Rim. Sobote sa aj v tomto roku zišli najlepší študenti stredných odborných škôl. Tunajšia Stredná odborná škola obchodu a služieb tu totiž 8. júna usporiadala tradičné podujatie zručností žiakov stredných odborných škôl štyroch krajín -Maďarska, Česka, Poľska a Slovenska pod názvom Four Fest. Na tohtoročnom jubilejnom desiatom ročníku súťažilo vyše 100 študentov z dvadsiatich škôl v odboroch kuchár, čašník, obchodný pracovník, barista, someliér, kaderník, kozmetik a barman. Súťaže prebiehali v tunajšom dome kultúry a hoteli Zlatý býk. Ukážky zručností študentov lákali počas celého dňa množstvo zvedavcov, ktorých spolu so súťažiacimi zabával svojim humorom známy moderátor Jožo Pročko. Aj tentokrát hodnotila jednotlivé súťaže odborná porota.

V kategórii kuchár, kde mali súťažiaci pripraviť hovädziu sviečkovicu, skončil na prvom mieste Jakub Pinka zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Banská Bystrica. V kategórii barman, kde bolo úlohou súťažiacich pripraviť štyri porcie alkoholického long drinku, skončila na prvom mieste Kristína Orosiová zo SOŠ Vranov nad Topľou. Erika Kochanová z Hotelovej akadémie Brezno skončila na prvom mieste v kategórii barista. Najlepším someliérom podujatia bola Patrícia Bačová zo Spojenej školy Modrý Kameň. V kategórii obchodný pracovník, kde sa súťažilo na tému "Z rozprávky do rozprávky", skončila prvá Monika Porubänová zo SOŠ Vranov nad Topľou. Najlepšími čašníkmi, ktorí mali za úlohou pripraviť slávnostnú tabuľu na tému významná rodinná udalosť, sa stali Lukáš Čabaj a Michal Komora z Hotelovej akadémie Brezno. V kategórii kaderník v disciplíne pánsky účes pre ženícha zvíťazila Karolína Odorová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Banská Bystrica a v disciplíne najlepší dámsky svadobný účes bola prvá Timea Balážová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Banská Bystrica. V kategórii kozmetik na tému svadobný make-up skončila prvá Romana Petrová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen.

fourfest.JPG

Medzi ocenenými nechýbali ani študenti Spojenej odbornej školy obchodu a služieb v Rim. Sobote. V kategórii kuchár získal Filip Suja cenu poroty. V kategórii someliér skončila na druhom mieste Alžbeta Markotánová a na treťom mieste Martina Nociarová. V kategórii obchodný pracovník bola druhá Viktória Boľfová a na treťom mieste skončili Chanel Horváthová a Bronislava Mlináriková. V kategórii čašník sa z tretieho miesta tešili Bianka Záhorská a Ružena Gašparová. Stephanie Egyűdová si vybojovala za svadobný make-up pekné druhé miesto. Ocenenie získali aj študenti Súkromnej SOŠ Rim. Sobota. V kategórii barista získal tretie miesto Adam Laczko a v kategórii kaderník na tému svadobný účes získala Lucia Lakatošová cenu predsedu BBSK.

fourfest4.JPG
 

„Myslím si, že festival bol úspešný. Dôležité je, že sa zúčastnilo opäť viac študentov a aj atmosféra bola lepšia. Počas priebehu festivalu bolo cítiť, že ním študenti žili. Aj podľa ohlasov má podujatie už svoj cveng a postupne sa dostávame k tomu, že pre každého bude cťou tu súťažiť,“ zhodnotil vydarenú akciu riaditeľ školy Jaroslav Bagačka.

Ani tento rok nezabudli organizátori na svojich hostí a pripravili pre nich rôzne sprievodné podujatia. V priestoroch hosťujúcej školy sa uskutočnil druhý ročník futbalového turnaja pod názvom SOŠOS-cup, na nádvorí Čierneho orla sa súťažilo vo varení rybacej polievky a v kaviarni Junior Komplexu prebehol workshop na tému zamestnávania mladých ľudí.

fourfest8.JPG

 

fourfest5.JPG

foto: Attila Gecse


 
 

Do práce na bicykli 2017Vytlačiť
 

V mesiaci máj 2017 prebiehala celonárodná kampaň: „Do práce na bicykli 2017“, ktorú od roku 2014 organizuje Občianske združenie Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica. Vyhlasovateľom celoslovenskej kampane bol národný cyklokoordinátor Peter Klučka a hlavným partnerom Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Cyklistický majster sveta Peter Sagan bol tvárou tohtoročnej súťaže.

         Do súťaže sa za mesto Rimavská Sobota zaregistrovali tieto tímy:   

  • Mesto Rimavská Sobota
  • Trio z EZŠ - Základná evanjelická škola Zlatice Oravcovej Rimavská Sobota
  • Red Ants - mbilNET s.r.o., Rimavská Sobota
  • RSNET - šráci - RSNET s.r.o., Rimavská Sobota
  • Tompa TEAM - Základná škola Mihálya Tompu - Tompa Mihály Alapiskola, Rimavská Sobota - Rimaszombat
  • BAUTRRADE - Mgr. Grigorij Šamin - BAU TRADE
  • Dúha Cvajgeľ - Občianske združenie Dúha pre deti, Rimavská Sobota
  • Rimava.sk - Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Rimavská Sobota

 

Cieľom tejto akcie bolo motivovať obyvateľov mesta k využívaniu bicykla na prepravu do práce.

Podľa výsledkov zaregistrovaných sa na prvom mieste umiestnilo Trio zamestnancov Základnej evanjelickej školy Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote s počtom jázd 119. Na druhom  mieste sa umiestnili zamestnanci Mesta Rimavská Sobota s počtom jázd 54 a na treťom mieste skončili RSNET -šráci z Rimavskej Soboty s počtom jázd 9. 

Srdečne gratulujeme Základnej evanjelickej škole Zlatice Oravcovej k úspechu v tejto súťaži a všetkým zúčastneným sa chceme poďakovať za propagáciu a zviditeľňovanie mesta Rimavská Sobota na úseku športu, zároveň za aktívny prístup ku konaniu tejto športovej aktivity.


 
 

Na bývalom mestskom kúpalisku pribudla trojica čiernych labutíVytlačiť
 

Tri čierne labute môže od  7. júna obdivovať verejnosť na  rimavskosobotskom plážovom kúpalisku. Labute pochádzajú z Čiech a podľa magistrátu by k nim mali neskôr pribudnúť aj biele labute.

labute1.JPGlabute 1.JPG

labute.JPG

-red-


 
 

Žiaci ZŠ M. Tompu majú nové ihriskoVytlačiť
 

Žiaci Základnej školy M. Tompu v Rim. Sobote môžu od začiatku júna využívať nové ihrisko.

Na slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo 3. júna práve na novom ihrisku, ho žiakom a pedagógom odovzdalo do užívania vedenie mesta a školy. Zelenú pásku spoločne prestrihli primátor mesta Jozef Šimko, viceprimátor Štefan Rigó a riaditeľ základnej školy Štefan Orosz. Ten z nového ihriska neskrýval spokojnosť. Vedeniu mesta i tunajšiemu poslaneckému zboru sa v príhovore poďakoval, že umožnili jeho vybudovanie. 

Multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom začala budovať ešte v priebehu mája spoločnosť Maro zo Sučian. Podľa slov vedúcej odboru rozvoja mesta Evy Murárikovej, financie na vybudovanie ihriska boli schválené v rozpočte mesta na tento rok. „So spoločnosťou Maro sme uzatvorili zmluvu, podľa ktorej mesto v tomto roku zaplatí spoločnosti šesťdesiat percent z celkovej sumy a zvyšné finančné prostriedky bude splácať v trojročných splátkach do roku 2020,“ priblížila. Celková cena ihriska, vrátane osvetlenia, vyšla mesto na 66 tis. eur. Ihrisko  má  600 metrov štvorcových a stavebné práce na ňom trvali približne mesiac. Ako uviedol riaditeľ školy Š. Orosz, na ihrisku plánujú ešte počas letných prázdnin napojiť osvetlenie na elektrickú sieť, jeho okolie upravia zámkovou dlažbou a opravia aj vonkajší plot. Ihrisko môžu žiaci využívať na rôzne kolektívne športy ako je futbal, volejbal, basketbal či hádzaná. 

Z nového ihriska sa najviac radovali žiaci základnej školy M. Tompu, dokonca sa na ňom v ten deň odohral prvý futbalový zápas.

ihrisko2.JPG

 

                                                                                                                       ihrisko3.JPGIMG_5119.JPG

 foto: Attila Gecse


 
 

V prírode sa pohybuje veľa bezohľadných ľudí... tvrdí Alexander Dóbi Vytlačiť
 

Alexander Dóbi pracuje dlhé roky ako Stráž prírody. Je aj občianskym aktivistom, ktorý poukazuje na rôzne neduhy, sú­visiace najmä so znečisťovaním životného prostredia.

 

Pán Dóbi, ako ste sa dostali k dobrovoľnej práci Stráž príro­dy?

 

K Stráži prírody som sa dostal veľ­mi jednoducho. Už od mladosti som sa často pohyboval v prírode. Jednoducho, keď som mal čas, bol som stále vonku, väčšinou v oko­lí Rimavskej Soboty. Od niekoho som počul, že existuje nejaká Stráž lesov- prírody a tak som sa infor­moval na úradoch. Dostal som sa až na Správu CHKO Cerová vr­chovina. Tam mi vysvetlili, aké sú podmienky. Tak som sa zaregistro­val za kandidáta na člena Stráže prírody do obdobia skúšok, ktoré sa konajú v Banskej Bystrici. Po ich úspešnom absolvovaní som sa stal dobrovoľným strážcom príro­dy.

 

V čom spočíva činnosť dobrovoľ­ného strážcu prírody?

 

Naša činnosť, ako to už vyplýva aj z názvu- Stráž prírody, spočíva v strážení prírody pred negatívnymi vplyvmi hlavne ľudí, pohybujúcich sa po prírode a v upozorňovaní, v pohovoroch, v udeľovaní pokút a v riešení priestupkov alebo trestných činov v spolupráci s políciou alebo úradmi. Patrí tam aj odovzdáva­nie hláseniek zo strážnej služby a zo zistení nedostatkov, poškode­ní značenia a celkového zistenia problémov na územiach, ktoré pre­chádzame, aj podľa výšky stupňa chráneného územia.

 

Mohli by ste bližšie charakterizo­vať typy prírodných území, kto­ré tu v okolí máme?

 

Aj tu v okolí Rimavskej Sobo­ty máme chránené územia aj s najvyšším stupňom ochrany- PR Pokoradzské jazierka, PR Ťahaň, PR Voroš, PR Kurinecká dubina, Alúvium Blhu atď. V nich sa sa­mozrejme vyskytujú zriedkavejšie­, vzácnejšie sa vyskytujúce živočí­chy, rastliny atď., kvôli čomu boli tieto väčšinou maloplošné územia zaradené do prísnejšieho stupňa ochrany pred negatívnymi vplyvmi, hlavne ľudí. Škoda, že v prírode sa ešte stále pohybuje veľa ľahostaj­ných, bezohľadných ľudí a tak sa k nej aj správajú- zanechané od­padky, vjazdy áut, motoriek atď., zakladanie ohnísk, jednoducho tu­ristika, pohyb mimo vyznačených chodníkov a pod.

 

Ste aj členom združenia ASCHUS. V čom spočíva jeho činnosť?

 

Je to Asociácia stráženia chránené­ho územia Slovenska, kde mávame minimálne 2 krát ročne 3- dňové stretnutia, väčšinou stále na inom mieste na Slovensku. Zúčastňujú sa ho väčšinou členovia a zamest­nanci ŠOP a odborní pracovníci, pozvaní vedením združenia a pre­zidentom združenia. Mávame na nich prednášky prvej pomoci, vy­mieňame si skúsenosti zo strážnej služby a predkladáme rôzne pod­nety, ktoré potom vedenie predkla­dá generálnemu riaditeľstvu ŠOP alebo na jednotlivé správy podľa­ pôsobnosti.

 

Pán Dóbi, na čo by ste chceli v súvislosti s ochranou prírody upozorniť?

 

Osobne by som privítal, keby sme ako ľudia boli všímavejší, čo sa týka nášho okolia- prírody a cel­kového diania okolo nás a keby sme poukazovali na porušovania zákonov v prostredí, kde žijeme. V ľuďoch prevláda veľmi veľa ľahostajnosti k veciam, ktoré sa tý­kajú nás všetkých. Tých 40 rokov „súdružkovania“ v nás zanechalo trvalé stopy- človek- okolie- dianie okolo nás. Takisto aj úrady, úrad­níci a alibizmus, každý každého pozná, neriešenie závažných prob­lémov tak, ako by to mali rozumní ľudia riešiť a ktorým by malo zále­žať na okolí. Rozumní ľudia by mali viac bojovať spolu s nami, združovať sa proti rozhodnutiam bezohľadných karie­ristov, aby to nebolo tak, že okolie- lesy sa strácajú, parky devastujú a likvidujú, čierne skládky pribúdajú a tí, ktorí by to mali najviac riešiť, to neriešia a nevidia. A chcel by som osloviť aj mladých ľudí, aby sa pridali k nám, aby sa stali strážcami prírody, aby sa aj mladá generácia i takýmto spôso­bom usilovala o krajšie, zdravšie a čistejšie životné prostredie.

 

Ďakujem za rozhovor.    

dobi.jpgdobi1.jpg               

                                

-red-                                                                                                               


 
 

Ponuka CVČ Relax na Leto 2017Vytlačiť
 

 

Plagát leto_2017.jpg

Centrum voľného času Relax v Rimavskej Sobote prichádza s ponukou mestských táborov na Leto 2017.

                                                                              PaedDr. Dana Spišáková

                                                                               CVČ - RELAX

 

                                                                                                     


 
 

Úradné oznamy

Oznámenie o prerušení el. energie – Rimavská Sobota - KurinecVytlačiť
 

Oznamujeme Vám, že v termíne 28.06.2017 od 07:30 hod. do 16:30 hod. bude v Rimavskej Sobote - Kurinec OM: 4534463,4536086 a 4536534 prerušená distribúcia elektriny.

Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa distribučnej sústavy spoločnosti Stredoslovenská energetika- Distribúcia, a.s.


 
 

Kúpalisko na Kurinci otvára svoje brányVytlačiť
 

Vo štvrtok 15. júna 2017 otvára svoje brány kúpalisko RO Zelená voda – Kurinec. Prvé dva dni (štvrtok a piatok) bude vstup na kúpalisko bezplatný. Od soboty 17. júna 2017 platí nasledovný cenník schválený uznesením mestskej rady č. 6/2017 zo dňa 4.4.2017 v Rimavskej Sobote:

Činnosť

 do 17.00 hod.

 po 17.00 hod.

Bazénový komplex a člnkovanie

1 vstup

1 vstup

dospelí

5,00 €

3,00 €, po 15. 8. 1,50 €

deti do 3 rokov

zdarma

zdarma

deti od 3 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia nad 62 rokov , ZŤP

3,00  €

1,50 €

mesačný lístok – permanentka na meno

50,00 €

xxx

zapožičanie lehátka

2,00 €

1,00 €

zapožičanie člnu 1 hod. 

2,00 €

2,00 €

zapožičanie člnu po 1 hod. za každých začatých 15 min.

1,00 €

1,00 €

zapožičanie vodného bicykla

3,00 €

3,00 €

zapožičanie vodného bicykla po 1 hod. za každých začatých 15 min

1,00 €

1,00 €

poskytnutie skrinky 

1,00 €

1,00 €

záloha na kľúč od skrinky

5,00 €

5,00 €

stolný tenis  1 hodina + za každú začatú hodinu 

2,00 €

2,00€

Stanový tábor – cena za 1 noc

cena za 1 noc

 

poplatok  za stan

3,00 €

 

poplatok za osobu ( dieťa do 6 rokov zdarma )

5,00 €

 

poplatok za dieťa od 6 do 15 rokov

3,00 € 

 

poplatok za automobil

3,00 €

 

poplatok za karavan

5,00 €

 

poplatok za automobil s prívesom

5,00 €

 

poplatok za motorku

1,00 €

 

Športovo – rekreačná zóna

 

 

tenisový dvorec vrátane použitia sprchy a šatne 1 hod.

3,00 €

 

tenisový dvorec po 1 hod. – za každých začatých 15. min.

1,00 €

 

zapožičanie tenisovej rakety

1,50 €

 

miniaturgolf 1 hod.

1,50 €

 

plážový volejbal do 6 osôb vrátane použitia sprchy a šatne 1 hod.

6,00 €

 

plážový volejbal nad 6 osôb za každú osobu 1 hod.

1,00 €

 

 

Pre informáciu uvádzame cenník okolitých kúpalísk:

AQUATERMAL Strehová

Celodenný lístok na kúpalisko – 6 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 4,50 €

Lístok na dve hodiny – 4 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 2,50 €

Lístok na tri hodiny – 5 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 3,50 €

Doplatok za každú začatú polhodinu – 1 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 0,50 €

Vstup do aquatermálu na celý deň – 10 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 6 €

Vstup do wellnessu – 25 €, pre deti, dôchodcov a ZŤP – 25 €

Kúpalisko je otvorené od 10.00 hod. do 18.00 hod. (pondelok-piatok) a od 10.00 hod. do 20.00 hod. (sobota-nedeľa).

Thermalpark Rapovce

Celodenný lístok – 6,50 €,  pre deti a ZŤP – 4,50 € a dôchodcovia – 5,50 €

Po 15.00 hodine: dospelý – 5 €, deti a ZŤP – 3,50 € a dôchodcovia – 4,50 €

Večerné kúpanie ( od 18.30 hod do 21.30 hod.) – 5,50 €

Kúpalisko je otvorené od 12.00 hod. do 18.00 hod. (pondelok), od 10.00 hod. do 18.00 hod. (utorok – nedeľa)

Podľa našich informácií sa uvažuje od 1. júla 2017 zvýšiť cenu vstupného o 0,50 € (rozhodnutie padne v najbližších dňoch).

Bazénový komplex Číž

V mesiaci jún celodenný vstup pre dospelých – 4 €, deti, ZŤP, dôchodcovia – 2,50 €

V mesiaci júl celodenný vstup pre dospelých – 7 €, deti, ZŤP, dôchodcovia – 5 €

Po 15.00 hodine vstupné – 4 €

Bazénový komplex otvorený denne od 9.00 hod. do 19.00 hod.


 
 

Oznam - RO KurinecVytlačiť
 

Technické služby mesta oznamujú občanom,  že od 9.6.2017  ( t.j. piatok ) je v prevádzke športový areál Kurinec  (tenisové kurty, minigolf , plážový volejbal). Prevádzková doba bude od 8.00 hod. do 20.00 hod. a bazénový komplex v rekreačnej oblasti Kurinec Zelená voda otvára svoje brány vo štvrtok 15.6.2017.

Týmto dňom zaháji svoju prevádzku aj turistický vláčik, ktorý bude jazdiť podľa stanoveného harmonogramu.

Mesto vychádza v ústrety svojím občanom aj tým, že vo štvrtok 15.06.2017 a v piatok 16.06.2017 bude kúpanie na Kurinci bezplatné.

 

Kurinecký autovláčik - cestovný poriadok

z mesta na Kurinec a späť ZDARMA

premáva od 15.júna 2017 (za priaznivého počasia)

 

Trasa č. 1

09.00 hod. -  Hlavné námestie (RADNICA)

09.10 hod. – Zastávka autobusu na dvojprúdovke na Malohontskej ul./pri bývalom   podchode/

09.15 hod. – Hostinského ulica zastávka autobusu pri Hypernove

09.40 hod.    odchod do mesta z autobusovej zastávky Kurinec

 

Trasa č. 2

10.00 hod. – Malohontská ul. pri bývalej Družbe

10.10 hod. – Zastávka autobusu č. 1 na Západe na ul . L. Svobodu

                     (oproti Rybárskej ul.)

10.15 hod. – Zastávka autobusu č. 3 na Západe na ul. L. Svobodu

                     (oproti ul. Novomeského)

10.25 hod. – Tomašovská ulica pri Zvonici

10.40 hod     odchod do mesta z autobusovej zastávky Kurinec

 

Trasa č. 3

11.00 hod. – Pri bývalom LUXE

11.05 hod. -  Pri  Železničnej stanici

11.15 hod. -  Na Šrobárovej ul. pri lipovej aleji

11.25 hod. -  Hostinského ulica zastávka autobusu pri  Hypernove

11.40 hod     odchod do mesta z autobusovej zastávky Kurinec

 

O 13.00 hod.  sa opakuje Trasa č. 1      13.40  odchod do mesta z autobusovej zastávky Kurinec

O 14.00 hod.  sa opakuje Trasa č. 2      14.40  odchod do mesta z autobusovej zastávky Kurinec

O 15.00 hod.  sa opakuje Trasa č. 3

 

O 17.00, 18.00 a 19.00 hod. odchádza vláčik z autobusovej zastávky Kurinec do mesta

cez Malohontskú ulicu smerom na sídl. Západ na ul. L. Svobodu.

Vláčik 2017.jpg


 
 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadomVytlačiť
 

Mesto má zavedený množstvový zber drobných stavebných odpadov. Pôvodca drobných stavebných odpadov je povinný osobne ich odovzdať do zberného dvora oprávneného subjektu Brantner Gemer s.r.o.   na adrese Košická cesta č. 344, Rimavská Sobota. Čas vyhradený na príjem takého odpadu je upravený v Čl. 7 VZN č. 135/2016 o spôsobe nakladania s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom. Odovzdaný drobný stavebný odpad bude odvážený a pôvodcovi bude na základe  zistenej hmotnosti tohto odpadu vyrubený poplatok formou rozhodnutia mesta. Za týmto účelom mesto vedie osobitnú  evidenciu takto odovzdaného odpadu, v ktorej sa uvedie meno a priezvisko fyzickej osoby, jej bydlisko, číslo občianskeho preukazu a množstvo odovzdaného odpadu v kg. Spoločnosť vykonávajúca zber a prepravu odpadov na území mesta prevezme na zberný dvor drobný stavebný odpad od konkrétnej fyzickej osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území mesta Rimavská Sobota až po preukázaní totožnosti predložením občianskeho preukazu, odvážení tohto odpadu a následnom podpísaní vyplneného „Evidenčného listu drobných stavebných odpadov“, ktorý tvorí prílohu č. 1 tohto nariadenia. Drobný stavebný odpad nemožno odovzdať na cudzí občiansky preukaz.


 
 

Prevádzka materských škôl počas letných prázdninVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota oznamuje rodičom, že počas letných prázdnin bude v mesiacoch júl-august 2017 prevádzka v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Rimavská Sobota zabezpečená nasledovne:

 

V mesiaci Júl 2017 budú v prevádzke:

V mesiaci August 2017 budú v prevádzke:

 

Materská škola P. Dobšinského

 

Materská škola – Óvoda Daxnerova

 

Materská škola I. Hatvaniho

 

Materská škola Rožňavská

 

Materská škola Sídlisko Rimava

 

Materská škola – Óvoda Rybárska

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardyVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanovVytlačiť
 

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Kultúra

V kine Orbis uvidíte aj Heydricha či TransformerovVytlačiť
 

 kino.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22. – 23. júna Úkryt v ZOO / The Zookeeper’s Wife/

 ukryt.jpgAntonina Zabinská (Jessica Chastain) prácu v manželom riadenej zoologické záhrade vo Varšave priamo zbožňuje. So zvieratami si rozumie oveľa viac než s ľuďmi. Napríklad sa nebojí vliezť medzi podráždené slony do výbehu, a je to vlastne ona, kto svojou energiou a rozhodnosťou celú záhradu vedie. Ani ona však nie je schopná čeliť dobe, ktorá prichádza… Keď 1. septembra 1939 napadne Nemecko Poľsko, pocíti to záhrada prakticky okamžite. Bombardovanie a ostreľovanie mesta zničí za niekoľko sekúnd všetko, čo manželia Zabinskí roky budovali. Zo záhrady bez zvierat sa stane skladisko nemeckých zbraní a svoje odborné znalosti môžu Antonina a jej muž Jan (Johan Heldenbergh) využívať len k chovu prasiat. Práve tu ale leží začiatok cesty k ich odvážnemu plánu. Prasatá totiž kŕmia zbytkami, ktoré vyprodukujú obyvatelia varšavského geta. A pre ne jazdí Jan pravidelne s nákladným autom. Ale späť neodváža len zvyšky jedla, ale tiež ľudí, ktorých potom ukrýva v pivničných priestoroch pod záhradou. Riskantná operácia je o to zložitejšia, že okolo záhrady neustále krúži nacistický pohlavár Lutz Heck (Daniel Brühl), prominentný zoológ, ktorý má pre Antoninu nielen profesionálnu slabosť. (CinemArt SK)

 

Životopisný/Dráma/Vojnový/USA/Česko/VB

réžia: Niki Caro
Hrajú: Jessica Chastain ,Johan Heldenbergh, Daniel Brühl, Iddo Goldberg…
Uvádza: CinemArt, 127 min., MP od 15r., titulky,  vstupné: 4€

Začiatok predstavení o 17:30 hod.

Trailer

 22.-23. 26. júna Transformers: Posledný rytier /Transformers: The Last Knight/

 Plagat-Transformers.jpgAutomechanik Cade Yeager (Mark Wahlberg) má s Transformermi bohaté skúsenosti a vo vojne sa spojí s “nepriateľom” Bumblebeom. Ich spoločným cieľom je nájť dôvod, prečo sa Transformers po stáročia vracajú na Zem. Odpoveď na túto otázku im môže dať významný historik a asi najväčší teoretický znalec Transformerov Edmund Burton (Anthony Hopkins), ktorý verí, že práve v minulosti je možné nájsť kľúč k ukončeniu vojny a záchrane ľudstva. Veľmi rôznorodú skupinku dopĺňa krásna oxfordská profesorka (Laura Haddock) a osirotená pubertiačka Izabella (Isabela Moner), ktorá toho na svoj vek zažila s Transformers až príliš. Filmových divákov čaká príbeh, ktorý sa odohráva v časopriestore niekoľkých sto rokov, na niekoľkých kontinentoch. Dozvedia sa, k čomu naozaj slúžili kamene v Stonehenge, a možno nakoniec nájdu aj strateného Opdtima Prima. (CinemArt SK)

Akčný/Dobrodružný/Sci-Fi/Thriller USA

Réžia: Michael Bay

Hrajú: Mark Wahlberg, Anthony Hopkins, Laura Haddock, John Goodman...

Uvádza: CinemArt, titulky/dabing, vstup: 4€

Začiatok predstavení: 20:00 hod. pondelok 26.júna o 17:00 hod. maďarská verzia

Trailer

24.-25. júna Divoká babská jazda /Rough Night/

 

 film-plakat-2013.jpgKeď najlepšie kamošky žúrujú, stať sa môže čokoľvek... Päť bývalých spolužiačok sa po rokoch znovu stretáva, aby v Miami oslávili rozlúčku so slobodou jednej z nich. Párty sa však rýchlo zvrtne, keď nešťastnou náhodou zabijú striptéra, ktorý ich mal v tento výnimočný večer zabávať. Ako si s týmto fatálnym omylom poradí dámska zostava na čele so Scarlett Johansson? (Itafilm)

 

 

Komédia/Dráma USA

Réžia: Lucia Aniello

Hrajú: Scarlett Johansson, Kate McKinnon, Zoë Kravitz, Jillian Bell...

Uvádza: ITAFilm, MN., titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 18:00 hod.

Trailer

24.-25.jún Heydrich: Muž zo železným srdcom /HhhH/

 

 plagat B1_Heydrich_Muz so zeleznym srdcom_kniha_resize.jpgTento film sa od väčšiny predošlých filmových spracovaní s touto témou líši. Z výraznej časti sa totiž zameriava na opačnú stranu barikády - na samotného Heydricha. Ten tu nie je iba predmetom atentátu, ale dôležitou aktívnou postavou. Popri príbehu československých parašutistov sleduje film aj Heydrichov život, vzostup a kariéru, ktorú ukončil ako jeden z najväčších prominentov Tretej ríše. Najnovšia verzia atentátu na Heydricha tak ukazuje nielen hrdinstvo, ale aj neľútostné zlo, proti ktorému je namierené. Heydrich bol jedným z inžinierov takzvaného Konečného riešenia židovskej otázky. (Bontonfilm SK)

 

Akčný/Životopisný/Thriller/Vojnový/Historický Francúzsko/Veľká Británia/Belgicko/USA

Réžia: Cédric Jimenez

Hrajú: Rosamund Pike, Jason Clarke, Mia Wasikowska, Jack O'Connell...

Uvádza: BontonFilm, 119min. MN, titulky, vstup: 4€

Začiatok predstavení o 20:00 hod.

Trailer


 
 

Zoltán Danyi:  Moje básne budú pre niekoho užitočnéVytlačiť
 

 

GZ 11 str 4 foto 1.JPGZoltán Danyi pracuje ako terénny sociálny pracovník na Mestskom úrade v Rim. Sobote. Je aj vyškoleným mediátorom a počas svojej praxe už riešil viacero prípadov chudoby či zlých medziľudských vzťahov. Okrem toho je aj zanieteným včelárom, záhradníkom, pestovateľom. A má ešte jeden zaujímavý koníček. Je ním literárna tvorba, konkrétne písanie poézie.

 

Zoltán, ako si sa dostal k písaniu?

 

Od mladosti mám záujem o človeka a skúmam jeho vnútorný svet. Hľadám hlavne to pekné, čo posúva človeka dopredu. Láska k ľuďom ma v živote posúva stále ďalej. Čo prežívam, to napíšem. Hľadám pritom také riešenie, aby som nepísal len pre seba, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí sa stretávajú s podobnými pocitmi, dobrými, skvelými, ale aj bolestivými. Pamätám sa, že prvú báseň som napísal ako 19-ročný a mala názov Zelený les. V okolí, kde som vyrastal, som získal veľmi veľa zážitkov. Otec už nežil. Mal som 18 rokov, študoval som na gymnáziu, keď zomrel. Mal som pocit, že bolesti, ktorú som vtedy cítil, akoby nikto nerozumel. Práve to ma inšpirovalo k tomu - čo prežívam, radšej napíšem. Hľadám odpovede na otázky, prečo žijeme? Má život zmysel? Prečo som sa narodil? atď. Odpovede na ne som nenašiel hneď. Hľadal som odpoveď aj na to, aké posolstvo mám v živote. Snažil som sa opísať život pozitívne. O zázračných skutočnostiach, ktoré som zažil, som napísal. Rozdával som ich blízkym ľuďom v okolí a neskôr aj všade tam, kde som chodil a žil.

 

Ako by si charakterizoval seba ako básnika?

 

Písanie sa stalo mojím koníčkom, stal som sa básnikom, čo však nie je ľahká cesta. „Našiel som sa“ a mám svoje miesto vo svete. Myslím si, že tak ako žijem, tak aj seba chápem, ako človeka, ktorý vie pomôcť ľuďom. Ľudí si vypočujem a viem sa vžiť do ich situácie. No takmer vo všetkých situáciách viem, že riešenie sám nenájdem. Iba spolu s človekom, ktorého motivujem k tomu, aby lepšie pochopil svoju situáciu. Naštartujem v ňom to, aby o sebe, o iných a o živote rozmýšľal pozitívne. Pomáhanie iným je mojím životným poslaním. Aj dnes ma čakala 20-ročná žena, ktorá hľadá riešenie a potrebuje moju podporu, aby mala silu a snahu danú situáciu riešiť. Ešte neviem, čo konkrétne ju trápi, uvidím.

 

Mohol by si priblížiť svoju tvorbu trochu bližšie?

 

Vymyslel som akoby nový štýl písania básní. Nazývam to portrét. Znamená to, že ja ako mediátor a misijný pracovník tvorím tak, akoby som to nepísal ja, ale ten, kto ma k napísaniu básne inšpiroval. Som niečo ako maliar- ja iba napíšem to, čo nevie napísať osoba, o ktorej píšem. Mojou snahou vždy je, aby daný človek pochopil, že je cenný a potrebný. Vyvediem ho z istej problematickej situácie, alebo mu pomáham spoznať, že aj neúspech je cenný a v budúcnosti ho vie vo svojom živote pozitívne využiť.

 

Akú misijnú činnosť konkrétne vykonávaš?

 

Robím charitu a šírim kresťanské myšlienky.

 

Kde všade čerpáš inšpiráciu?

 

Píšem o rodine, o deťoch, o prírode, domove, zvieratách, rastlinách a o všetkých ľudských pocitoch, ktoré nás obklopujú. Písal som aj o koncentračnom tábore. Píšem o sebe, o manželke, o láske, o kolegoch a kolegyniach. Píšem o klientoch, bezdomovcoch. Inšpiráciu a témy čerpám všade tam, kde sa stretnem s ľudskosťou, no aj s neľudskosťou. Boh ako stvoriteľ je tiež prostriedkom inšpirácie mojej tvorby. V neposlednom rade je to aj hudba, ktorá lieči a inšpiruje ma k písaniu.

 

Čo ti písanie dáva?

 

Keď si niekto prečíta moju tvorbu, vždy mu položím otázku, čo ako čitateľ prežíval, ako ho báseň inšpirovala. A tiež, čo sa naučil alebo čo si uvedomil, alebo čo by napísal inak a prečo. Od čitateľov očakávam také menšie vyhodnotenie mojej tvorby. Dostal som už viacero telefonátov, čo ma potešilo, lebo pozitívne hodnotenie mi veľa dalo. Posúva ma to a podporuje, aby som písal ďalej. Zvyknem si spätne čítať svoje básne a vtedy si uvedomujem, ako čas rýchlo plynie. Uvedomujem si, že je potrebné písať viac, aby som v tomto živote všetko stihol. Viem, že moje básne budú pre niekoho užitočné a to ma robí šťastným.

 

Na čom v súčasnej dobe pracuješ?

 

Z podnetu svojich kolegov a kolegýň som začal písať aj po slovensky. Priznám sa, že to ešte nie je ono, ale možno sa to časom zlepší. Chystám sa vydať básnickú zbierku, knihu, ktorú už dokončujem. V budúcom období plánujem vydať aj jej pokračovanie, keď sa mi podarí zriadiť si štúdio, kanceláriu, kde by som chcel písať na objednávku. Mojím snom je spolupracovať s odborníkmi v literárnej oblasti. Knihu chcem venovať mojej dcérke Zuzke a potom uvidím, čo ďalej.

 

Ďakujem za zaujímavý rozhovor.

A. Vörösová


 
 

Slávik Slovenska 2017Vytlačiť
 

 Hudba je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov, je prístav, ktorý zabíja smútok a maže starosti, je loďou, ktorá kolíše srdce a dušu. Preto ju milujeme v akejkoľvek podobe...


 Pre Centrum voľného času Relax v Rim. Sobote bolo veľkou cťou, že  ho Okresný úrad Banská Bystrica – Odbor školstva poveril organizáciou 27. ročníka krajského kola súťaže Slávik Slovenska 2017, ktoré sa uskutočnilo 7. júna vo veľkej zasadačke bývalého Župného domu v Rim. Sobote. Symbolicky po desiatich rokoch sa znovu stretlo 37 spevákov a veľká rodina milovníkov slovenskej ľudovej piesne z trinástich okresov nášho banskobystrického kraja.  

 O našom regióne Gemer- malohonte je všeobecne známe, že je rázovitý svojim nárečím, írečitými piesňami, zvykoslovím, tancami a prekrásnymi krojmi. Rimavská Sobota je rodiskom aj speváčky a dnes vynikajúcej športovkyne  Dorotky Balciarovej, ktorá sa v rokoch 2002 a 2003 stala celoslovenskou Zlatou slávičkou. Právom sa hrdíme finalistkou Lenkou Ilčíkovou z roku 2011 aj Miroslavou Szunyaiovou, ktorá si v 23. ročníku vyspievala Cenu Petra Dvorského, ktorý je garantom celej súťaže.

 „Pieseň je potrebná ako skyva chleba, je liekom na mozoľnatú dušu. Pohladí, poteší, zaženie chmáry z neba. Treba nám radosti, milosti, šťastia, treba, treba, treba... tak sa na úvod básňou prihovorila Emka Botošová a po piesni Nelky Hričanovej z DFS Podkovička sme chvíľu spomienky venovali Mirkovi Baranovi, ktorý pred desiatimi rokmi ako porotca krajského kola súťaže  tu v Rimavskej Sobote hodnotil spevácke výkony malých slávikov.  Náš rodák , výborný muzikant, spevák, folklorista, pedagóg, kamarát Mirko Baran , ktorého choré srdiečko posledný krát dotĺklo 2. apríla 2009.

Zástupkyňa CVČ Relax Dana Spišáková vyslovila veľké prianie, aby sa všetci prítomní v našom meste cítili ako doma, aby mali počas súťaže veľa radosti zo spievania, veľa úspechov, muzikantom čisté tóny a všetkým, prekrásny umelecký zážitok.

Úlohou súťažiacich v každej kategórii bolo zaspievať dve ľudové piesne, jednu povinnú zo Spevníčka Slávika Slovenska 2017 a jednu podľa vlastného výberu. Celý deň sa  vo vynikajúcej atmosfére slávnostnou sieňou ozývali prekrásne tóny heligóniek, harmoniky či klavíra, obohatené brilantným spevom mládencov a dievčat v krojoch z rôznych „ kútov“ nášho kraja. Veľkými pomocníkmi boli i členovia DFS Lieskovček, ktorí moderovali jednotlivé spevácke kategórie a informovali porotu i hostí o súťažiacich a ich výbere piesní.

 Výkony interpretov hodnotila odborná porota, na čele s predsedníčkou Annou Šatanovou  zo Sliača, vynikajúcou interpretkou ľudových piesní, ktorá potešila prítomných svojim spevom. Ďalšími členmi poroty boli Lenka Hulinová, vedúca speváckej skupiny FS Urpín z Banskej Bystrice, Mária Hlaváčová, odborná pracovníčka Gemerského osvetového strediska v Rožňave, Beata Balciarová, speváčka ľudových piesní a členka FS Háj v Rim. Sobote a Vladimír Petrinec, umelecký vedúci a choreograf FS Rimavan z Rim. Soboty.

 O príjemné obohatenie programu sa tiež postarali svojim vystúpením členovia DFS Lieskovček, a sólisti Vratko Mančuška, Oliver Kohútik a Máté Szabolcs Végh . A pretože folklór a spev nepozná hraníc, excelentnou hrou na gitarách a famóznym spevom nás prišlo pozdraviť folkové  hudobné zoskupenie Csillagvirág –Hviezdny kvet, ktoré pracuje pod vedením pani Mariky Pákovej, známej hudobníčky a zberateľky akustických gitár.                                                      

Ocenenia: 

 kategoria III 4 copy.jpgV I. vekovej kategórii spomedzi 12 spevákov si postup do celoslovenského kola vyspievala  Veronika Sabolová  zo  ZŠ  Heľpa,  na   2 mieste si ocenenie prevzal František Kmeť zo ZUŠ  J. L. Bellu Kremnica       /od členiek detskej poroty aj cenu diváka/ a  3. miesto si vyspievala   Beatris Irimia zo ZŠ S. Cambela Slovenská Ľupča.                                                          

 V II. vekovej kategórii v silnej 12 člennej konkurencii si finálovú účasť v Skalici vynikajúcim výkonom vybojovala Daniela Kminiaková, ktorá reprezentovala ZUŠ z Banskej Štiavnice ako druhá, reprezentantka nášho okresu  Alžbeta Váradiová zo ZŠ  V. Mináča v   Klenovci a 3.miesto porota prisúdila  Eme Majerovej zo  ZŠ  s MŠ  Hrochoť. V najstaršej III. vekovej kategórii mal náš okres „ horúce želiezko“ Barboru Luptákovú, z  Gymnázia I. Kraska  Rimavská  Sobota,   ktorá brilantným výkonom v silnej a vyrovnanej konkurencii  13 interpretiek suverénne vyhrala. 2. miesto si vyspievala Ema Paľuchová zo   ZŠ sv. D. Savia Zvolen a  3. miesto pripadlo  Johanke Šávoltovej  zo ZŠ Poniky. 

     

 Cenu riaditeľky Domu MS si prevzal Adam Dovala z Hriňovej.

 A tak, ako súťaž piesňou začínala, tak ju pieseň v podaní predsedníčky poroty pani Anny Šatanovej symbolicky ukončila.                                                                                                                                     

 Víťazi krajského kola súťaže Slávik Slovenska 2017, ako aj všetci súťažiaci si domov okrem pekných vecných cien a pamätných listov či diplomov odniesli aj zážitky, ktoré sa, verím, stanú pre nich nezabudnuteľnými. Im všetkým, ako aj ich  pedagógom, rodičom a príbuzným patrí veľké uznanie, obdiv a úcta, pretože piesňové bohatstvo slovenského ľudu objavujú, zveľaďujú a zachovávajú.

 Garantom  krajského kolo súťaže Slávik Slovenska 2017 v Rim. Sobote bol Okresný úrad Banská Bystrica –odbor školstva   a finančne a sponzorsky ho podporili : Mesto Rimavská Sobota, Turisticko- informačné centrum, Gemersko- malohontské múzeum, Miestny odbor Matice slovenskej, Dom Matice slovenskej , Mestská bytová správa a Centrum voľného času Relax.

kategoria III 5.png

 

 

CVČ Relax Rimavská Sobota


 
 

Klenovská RontoukaVytlačiť
 

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka po 39. krát privítajú milovníkov tradičnej ľudovej kultúry 23. – 25. júna 2017 v Klenovci. 

Organizátori Gemersko – malohontské osvetové stredisko, Obec Klenovec, RODON Klenovec a Matica Slovenská ponúkajú návštevníkom spoznávať tradičnú ľudovú kultúru nášho regiónu všetkými zmyslami.

Návštevníkom ponúkajú zaujímavé scénické programy, jarmok remesiel, dvory, výstavy, malé scénické programy, gastronomické a iné špeciality z regiónu, tiež interaktívne sprievodné podujatia, ako školu spevu, tvorivé remeselné dielne.

 

Program2017.jpgMgr. Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka pre folklór, GMOS R. Sobota


 
 

Rozhovor s Júliusom Molitorisom... nielen o Gemerských zvestiachVytlačiť
 

Gemerské zvesti vychádzajú od roku 1970. Ich prvé obdobie poznačila normalizácia spoločnosti pod vedením komunistickej strany, ktorá uplatňovala svoju vedúcu úlohu vo všetkých oblastiach života, predovšetkým v novinách, čo sa prejavilo aj v Gemerských zvestiach na ich obsahu a zameraní článkov. Po demokratickom prevrate roku 1989 došlo k ich transformácii, k premene na občiansky a demokratický týždenník. O tomto poslednom období Gemerských zvestí sme sa porozprávali s Mgr. Júliusom Molitorisom (1927), ktorý pracoval v redakcii Gemerských zvestí v deväťdesiatych rokoch.

 

Molitoris.jpgV rokoch po 2. svetovej vojne ste pôsobili vo viacerých knižných vydavateľstvách v Bratislave, v poslednom období vo vydavateľstve Obzor, ktorý vydával aj časopisy. Keď ste v roku 1990 odišli do dôchodku, prešli ste pracovať ako redaktor do Gemerských zvestí v Rimavskej Sobote. Aké máte spomienky na toto obdobie?

     – Spočiatku som bol len dopisovateľ. Spolupracoval som s PhDr. P. Lebovičom, ktorý bol šéfredaktor. Sledoval som, ako Gemerským zvestiam dával nový, demokratický obsah. Bolo to veľmi zaujímavé. Oslovilo ma to. Dlhšie obdobie som bol ich pravidelným prispievateľom. Keď vznikli Gemerské zvesti plus ako okresné noviny, ktorých majiteľom sa stal JUDr. Ján Čillík, bol som redaktorom. Redakcia bola dobre personálne obsadená. Vytvorilo sa tam tvorivé, súťaživé a podnetné prostredie. Spoločnosť prechádzala veľkými zmenami nielen v politike a hospodárstve, ale aj v kultúre, osvete a školstve. Veľký Rimavskosobotský okres nebol výnimkou. Každý deň sa tu udiali zaujímavé udalosti a zmeny.

     Akým témam ste sa venovali?

– Písal som predovšetkým o vzniku občianskej samosprávy v obciach a mestách, o činnosti obecných a mestských zastupiteľstiev. Pravidelne mesačne som chodil na zasadnutia mestského zastupiteľstva v Hnúšti, prinášali sme správy o činnosti Združenia miest a obcí Gemera. Chodil som na reportáže do obcí v okolí okresného mesta. Písal som o ich premene, zveľaďovaní a skrášľovaní. Obce za socializmu boli zanedbané, životné prostredie bolo zlé, škodlivé zdraviu občanov. Nevyhýbali sme sa ani nedostatkom, ktoré prinášalo nové  spoločenské zriadenie, uverejňovali sme „čiernu kroniku“, kritiku, články o podvodoch, ktoré sa vyskytovali. Veľa sme referovali o rozvoji kultúry, o folklóre a školstve, ako aj o návrhoch na nové administratívne usporiadanie republiky, o krajoch alebo župách, a o tom, ako sa to dotýkalo nášho okresu.

     V roku 2014 ste vydali publikáciu Demokratický prevrat roku 1989 v Klenovci. Ako to súviselo s Vašou redakčnou činnosťou?

     – Pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie som v obecných novinách v Klenovci publikoval štyri články o tejto udalosti, ktoré som neskôr rozšíril a vydal v osobitnej brožúre. Publikácia vyšla v spolupráci s obcou. Pomáhali mi v tom štyria priami účastníci prevratu v Klenovci. Vydal som ju preto, aby som rozptýlil názory, že v roku 1989 u nás na vidieku nebola žiadna Nežná revolúcia, že to bola len česká záležitosť a zbytočné „vystúpenie“ mládeže, najmä vysokoškolákov. Demokratický prevrat v roku 1989 je v novodobej histórii slovenských dejín významná udalosť. Pád komunizmu, zánik ZSSR a jeho satelitných štátov otriasol celou Európou a zmenil jej mapu.

Kniha- Molitoris.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Na záver rozhovoru dovoľte ešte niekoľko osobných otázok: Venujete sa ešte stále publikačnej činnosti, a čo si myslíte o tom, že elektronické médiá postupne vytláčajú printové noviny a časopisy?

  • Písaniu sa venujem stále, ale už v menšom rozsahu. Prispieval som do dvojtýždenníka SZPB Bojovník, ale od roku 2014 začal šéfredaktor uverejňovať neoverené správy a články z internetu, obsahujúce konšpiračné teórie a zahraničnú propagandu, preto som prestal s nimi spolupracovať. Ostali mi len Klenovské noviny. Je to dvojmesačník, ale prispievam tam článkami z histórie obce a 2. svetovej vojny. Viac sa zaoberám regionálnou históriou. Zostavil som niekoľko propagačných materiálov: SNP v Malohonte, Cesta SNP Gemerom-Malohontom, Bojisko SNP pri Rimavskej Bani a ďalšie. Čo sa týka elektronických médií, máte pravdu, že vytláčajú printové médiá, ale tie podľa môjho názoru nezaniknú, len budú musieť zmeniť svoje zameranie, rozsah a periodicitu. Podľa toho ani Gemerské zvesti by nemali zaniknúť. Sú potrebné, prinášajú čitateľom cenné informácie z diania v meste.

 

Ďakujem za zaujímavý rozhovor.

                                                                                         A. Vörösová

                                                                                         Foto: Július Molitoris


 
 

Programová ponuka GMM- JÚNVytlačiť
 

Aktuálne výstavy:

1. Maliar Lučenca. Život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 - 1968)

2. Romano dživipen - Rómsky život, XI. ročník

3 .Krásavice zahalené v dyme. Historické fajky a fajčiarske potreby zo zbierok GMM

Pripravované výstavy:

1. 500 rokov reformácie (1517 - 2017)

2. "Malenkij robot" (1945 - 1949). V zajatí sovietskych lágrov


                                                 PhDr. Oľga Bodorová - riaditeľka múzea

                                                Gemersko-malohontské múzeum


 
 

Šport

Mladí futbalisti víťazmi medzinárodného turnaja v Banskej BystriciVytlačiť
 

Futbalistom MŠK U11- ročník 2006 sa podaril husársky kúsok. Uplynulý víkend vyhrali dvojdňový medzinárodný futbalový turnaj O pohár mesta Banská Bystrica.

V sobotu si preberali víťaznú trofej a zlaté medaily z rúk najlepšieho futbalistu Slovenska Mareka Hamšíka a už v nedeľu sa vybrali na ďalší turnaj U11, tentokrát do Dunajskej Stredy. A futbalistom od Rimavy sa podarilo vyhrať aj tento turnaj.

Táto kategória futbalistov Rim. Soboty dosahuje od jej  vzniku v septembri 2011 výborné výkony. Tri roky ich viedol tréner Štefan Balog, ktorý rozvíjal ich individuálne schopnosti. Súčasný tréner  Marian Kudlík im vštepuje kombinačnú kolektívnu hru. Futbalisti získali mnoho skúsenosti v Lige prípraviek, ale okúsili už aj 1. žiacku ligu, kde v poslednom súťažnom ročníku dopĺňali káder U12 – ročník 2005.

Na medzinárodnom turnaji O pohár mesta Banská Bystrica sa zúčastnilo 12 mužstiev /z toho päť zo zahraničia: z Číny, Bulharska, Poľska,  Ukrajiny a Nemecka/. Účastníkov zaradili do dvoch základných skupín, následne mužstvá, ktoré skončili v skupinách na prvých troch miestach hrali v elitnej skupine o 1-6. miesto. Na konci turnaja si to vo finále opäť rozdali mužstvá, ktoré skončili v elitnej skupine na prvom a druhom mieste.

Vo finále sa stretli mužstvá FŠ M. Hamšíka Banská Bystrica a MŠK Rimavská Sobota. Tento moment si už nenechal ujsť ani Marek Hamšík, po ktorého príchode nasledovala u detí nesmierna eufória a každý chcel od veľkej hviezdy SSC Neapol fotku či autogram. Každému záujemcovi ochotne vyhovej so svojím typickým úsmevom od ucha k uchu a potom si z tribúny a neskôr aj postrannej čiary vychutnal posledné zápasy. Zaujímavosťou je, že v čase, keď Marek rozdával zlaté medaily sobotským futbalistom, jeho synovia Christian /7/a Lukas /5/ naháňali loptu na zelenom trávniku rimavskosobotského štadióna, ktorých tam sprevádzali starí rodičia.

u11 3.jpg

Žiaci z jeho futbalovej školy si vo finále  počínali dobre. V zápase vyhrávali najprv 1:0, neskôr aj 2:1, no ich súper z juhu krajiny bol o niečo futbalovejší a vždy sa mu podarilo vyrovnať. Naši futbalisti mali viackrát smolu, keď až trikrát nastrelil konštrukciu brány. Všetko sa im ale vynahradilo v závere zápasu. Minútu pred jeho koncom sa dostali mladí Rimavskosoboťania k priamemu kopu, z ktorého strelili víťazný gól a radovali sa z turnajového triumfu.

 

Výsledky MŠK v Banskej Bystrici – Kremničke:

Základná skupina:

MŠK RS – Spišská Nová Ves 6:0

MŠK RS – Radom /P/ 3:0

MŠK – Montana /B/ 4:0

MŠK RS – FK Šaľa 2:1

MŠK RS – MFK Zvolen 3:0

Skupina o 1. – 4. miesto:

MŠK RS – SUMY /CH/ 3:2

MŠK RS – Dukla BB 3:1

MŠK RS – FŠ MH  1:3

FINÁLE: FŠ MH Banská Bystrica – MŠK Rimavská Sobota  2:3.

futbalisti u11 2.jpg

msk u11 3.jpg

 

MŠK RS


 
 

Futbalisti U19 MŠK Rimavská Sobota víťazmi III. ligyVytlačiť
 

Po vlaňajšom rozpade dorasteneckého kádra a následnom vylúčení dorastencov MŠK Rim. Sobota zo súťaže II. ligy, angažovalo nové vedenie mládežníckeho úseku do funkcie trénera kategórie U19 na súťažné obdobie 2016/2017 uznávaného staro-nového mládežníckeho kouča Milana Špačka. Ten poskladal z hráčov rozpadnutých kádrov U19 a U17, ktorí boli ochotní svedomite trénovať a hrať aj v nižšej súťaži, nové mužstvo. A výsledok tejto spoločnej snahy trénera i hráčov sa dostavil. Mužstvo sa stalo víťazom III. ligy, a tak sa mu po ročnej pauze otvára možnosť opäť hrať v II. dorasteneckej lige/stred.

Napriek radosti z víťazstva je účasť v II. lige zatiaľ podmienená tým, či dokáže realizačný tím mládeže vytvoriť káder mladších dorastencov U17, keďže v II. dorasteneckej lige je klub povinný postaviť aj mužstvo mladších dorastencov. Okrem športového úspechu je dôležitou podmienkou aj finančné zabezpečenie spojené s vyššími výdavkami celého úseku mládežníckeho futbalu Mestského športového klubu.

foto2.jpg

MŠK


 
 

Sedem medailí pre Lukostrelecký Klub BaštaVytlačiť
 

10. júna  sa osem pretekárov Lukostreleckého Klubu Bašta  zúčastnilo druhého kola stredoslovenského pohára v Dobšinej. Trať bola postavená v malebnom prostredí v priľahlom lese pod priehradou Dobšiná. Keďže les je orientovaný na strmom kopci a organizátor je skúsený staviteľ parkúrov, pod jeho rukami vznikla zaujímavá trať, ktorá preverila schopnosti súťažiacich. Tvorilo ju 20 cieľov, z ktorých bol jeden diaľkový – medveď umiestnený vo vzdialenosti 77 metrov. Súťaže sa zúčastnili kvalitní pretekári, obzvlášť sme sa tešili vysokej účasti mladých pretekárov. Lukostrelecká súťažná sezóna je v tomto čase v plnom prúde, každý sa snaží vylepšovať svoju formu, každý chce podať dobrý výkon a mnohé tituly, o ktoré súťažíme, sú ešte "uhrateľné". Pretekári nášho klubu zažili doslova žatvu medailí, veď sme ich nazbierali celkovo sedem. Tibor Lévay v kategórii HU veterán získal prvé miesto, Daniel Beník v kategória HU tretie miesto, Ladislav Nagyferencz v kategórii HU senior tretie miesto, Viktória Kormošová v kategória HU kadett druhé miesto, Henrietta Nagyferenczová v kategória HU kadett tretie miesto, Stella  Nagyferenczová v kategórii HU deti prvé miesto a Dávid Márti v kategórii PBHB prvé miesto. Jedine Gergelya Dancsa obišla v túto sobotu šťastena, keď sa mu za štvrté miesto ušla zemiaková medaila. Všetkým gratulujeme. Ďalšie preteky nás čakali v obci Leles, kde sa konalo 4. kolo Slovenského pohára. Šikovnejší z nás mali už na tomto podujatí silnú šancu získať titul Majster Slovenska! Držme im teda palce.   

 foto 1.jpgDOBSINA_20170611_144299.jpgDOBSINA_20170611_144302.jpg                                                                                                                          

Tibor Lévay, predseda klubu LK Bašta


 
 

FALCON v Bratislave opäť zaznamenal úspechVytlačiť
 

 Falcon sa zúčastnil  4. kola slovenskej ligy v taekwondo pod názvom BRATISLAVA OPEN & Korean Ambassadors Cup 2017. Na tomto turnaji sa zúčastnilo spolu cez 400 pretekárov z 52 klubov a 14 štátov. Konkurencia na najväčšom slovenskom turnaji bola kvalitná. Za Falcon vycestovalo 12 zápasníkov ( Kornélia Ceneová nevycestovala pre rannú nevoľnosť ). Počtom zápasníkov sme na tomto turnaji  nemali veľké oči, no aj napriek tomu sa nám v konečnej bilancii klubov podarilo  v konkurencii 52 klubov obsadiť  krásne a rekordné šieste miesto! Na oceňované piate miesto chýbalo  len veľmi málo ( 5 bodov ). O tento pekný výsledok sa postarali už spomínaní dvanásti Falcoňáci, ktorí vybojovali priaznivý zlatý pomer - 6 x zlato, 3 x striebro a 3 x bronz.

 1. miesto - Jaroslav Dóbi  ( Veterans +93kg )  + najlepší veterán turnaja , 1. miesto -  Oliver Ádám ( Seniors +87 kg B ) , 1. miesto -  Lukáš Kurek  ( Younger B ), 1 miesto - Tomáš  Kuvik ( Younger A), 1. miesto - Karolína Mravcová ( Juniors -68kg A ), 1. miesto -  Sarah Sarvašová ( Younger Female  B )  + najlepšia žiačka turnaja, 2 .miesto -  Marek Rudolf ( Juniors +78 kg B ), 2. miesto - Veronika Spodniaková ( Cadets Female  -51 kg B ), 2. miesto - Ján Mičko ( Seniors -87 kgB), 3. miesto - Lea Szekerová ( Younger Female B) , 3. miesto - Denis Kozlok  ( Cadets +65 kg B ), 3. miesto – Matúš Ďurica  ( Younger B )   

 Vyzdvihnúť by som chcel výkony Sarah Sarvašovej, ktorá ani v Bratislave nenašla premožiteľku,  vyhrala tri zápasy v rade, vybojovala zlato a podobne, ako nedávno v Košiciach, sa stala najlepšou žiačkou turnaja.  Do bojov nastúpil tradične aj tréner Jaroslav Dóbi, ktorý sa predstavil prvýkrát v kategórii veterans, kde získal zlato a ocenenie najlepší veterán turnaja. Veľmi pekné súboje predviedli aj ostatní úspešní finalisti ( Oliver Ádam, Karolína Mravcová, Kurek Lukáš, Tomáš Kuvik ), ktorí sa do finále museli tiež  prebojovať. Neúspešní finalisti a semifinalisti samozrejme bojovali tiež na vrchole svojich síl, ale v Bratislave to tentokrát na lepšie umiestnenie nestačilo. Všetci zúčastnení získali hlavne skúsenosť a tréneri pohľad na chyby, ktoré musia u svojich zverencov odstrániť. Zverencov na turnaji sprevádzali  tréneri  Jaroslav Dóbi, Miroslav Bitala, Viktória Krištofová a Peter Kojnok.  

 Falcon Taekwondo klub sa chce poďakovať všetkým za podporu v prvom polroku, ktorý sa pomaly blíži k záveru, podobne ako školský rok. Klub čaká ešte prezentácia na akcii Hurá prázdniny,  17. júna by sme ešte chceli  vycestovať do Prahy na  Cech OPEN a polrok uzavrieme 25. júna – 3. júla   v Bulharsku na  „FALCON CAMPOM“,  kde vycestuje cez 70 účastníkov. 

brat open.jpg

bratopen.jpg

bratopen1.jpg

 

 Ing. Jaroslav Dóbi,

predseda a tréner klubu


 
 

Zápasníčky Lokomotívy majsterkami, dorastenci vicemajstrami SlovenskaVytlačiť
 

 Vynikajúci úspech dosiahli zápasníci Lokomotívy Rimavská Sobota na Majstrovstvách  Slovenska dorastencov vo voľnom štýle a Majstrovstvách Slovenska ženských zložiek na  domácich žinenkách v Rim. Sobote.                                                                                             V súťaži družstiev ženských zložiek zvíťazili spomedzi pätnástich klubov s výrazným bodovým   náskokom pred Dunajskou Stredou a Nitrou a získali tak v tomto roku titul majsteriek    Slovenska.                                                                                                                                 

  Umiestnenie  dievčat Lokomotívy:                           

               Mladšie žiačky: 1.miesto - Natália Gažiová(31kg), Kristína Murínová(45kg).                                                                                                                           

 Staršie žiačky: 1. miesto - Denisa Uhrínová (48 kg), 2. miesto - Vanessa Schvarcová (52 kg).                          

  Kadetky:  1. miesto - Beáta Ružičková (49 kg ), 2. miesto - Kristína Čintalanová (60 kg), Anna Kureková (70 kg).              

  Juniorky: 1. miesto - Dominika Vaslíková (67 kg).            .                                      

  Seniorky: 1. miesto - Lenka Babicová (55 kg), 2. miesto - Zuzana Porubiaková (55 kg),  Lucia Staššáková (58kg).                                                                                                                      

 

     Aj v súťaži družstiev kadetov /dorastencov/ v zápasení voľným štýlom sa pretekárom našej Lokomotívy mimoriadne darilo. V súťaži družstiev spomedzi osemnástich klubov skončili tesne za Dunajplavbou Bratislava a obsadili druhé miesto.

 

 Výsledky našich pretekárov:                                                                                                   1. miesto - Adrian Šulaj (42 kg), 2. miesto - Ľuboš Genya (46 kg), Michal Babarík (50 kg), Pavol Rapčan (54 kg), 4. miesto - Jakub Vydra (46 kg), Brian Molnár (50 kg) 6. miesto - Brian Berki (46 kg), Viktor Gunár (50 kg).

 

 

Tréner Lokomotívy Jozef Radnóti: Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým svojim zverencom za výsledky i  za prípravu a veľmi zdarný priebeh šampionátu. Pred súťažou som veril, že v súťaži družstiev by sme sa mohli umiestniť na medailovej pozícii, ale zlato a striebro je vysoko nad očakávaním. A to mal ešte  vo finále smolu  Paľko Rapčan a ďalší ašpirant na titul, Viktor Gunár sa zranil a zápas dokončil s veľkým sebazaprením. Získať však v jeden deň sedem titulov majstrov Slovenska sa nepodarí každý rok. Poďakovanie patrí aj trénerovi dievčat Mišovi Radnótimu.

 

Jozef Radnóti, 

tréner Lokomotívy Rimavská Sobota  

 

lokomotiva1.pnglokomotiva2.pnglokomotiva4.png

lokomotiva3.png


 
 

Verejné obstarávanie

Zakazky s nízkymi hodnotamiVytlačiť
 


 
 

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správaVytlačiť
 


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSMVytlačiť
 


 
 

Verejné vyhlášky

VV - Oznámenie miesta uloženia písomnostiVytlačiť
 


 
 

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Zverejnenie zámeru - prenájmu (výpožičky) tenisových kurtov a futbalového ihriskaVytlačiť
 


 
 

Zverejnenie zámeru - odpredaj pozemku JUDr. Harnócz, podnájom NP na Ul. Daxnerovej a nájom infraštruktúrneho majetku mestaVytlačiť
 


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Nám. Š. M. Daxnera
Nám. Š. M. Daxnera (v Kauflande),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 563 43 32

dnes je: 25.6.2017

meniny má: Olívia, Tadeáš

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka