Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská Sobota

OZNAMY

Oznamy mesta

Pozvánka na zasadnutie výboru mestskej časti Sídlisko Rimava-Malohontská

Výbor mestskej časti Sídlisko Rimava-
Malohontská

POZVÁNKA

 

Pozývame Vás na zasadanie Výboru mestskej časti, ktoré sa uskutoční dňa

08. októbra 2015 (štvrtok) o 17,00 hod.
Zasadnutie sa uskutoční v priestoroch Spojenej školy na Športovej ul.
(knižnica, 1. poschodie - oproti schodom).

Program:
1. Privítanie a oboznámenie s programom.
2. Zloženie VMsČ a prerozdelenie funkcií. Návrh na doplnenie
členstva vo VMsČ.
3. Návrhy do plánu činnosti VMsČ.
4. Finančná podpora aktívnych občanov v MsČ – návrhy na
prerozdelenie financií pre r. 2015.
5. Aktuálne problémy MsČ a pripomienky občanov.
6. Rôzne.
7. Uznesenie, záver.

 

Mgr. Ľubica Kubiňáková
predsedníčka VMsČ

V Rimavskej Sobote, 03.10.2015


 
 

Jesenné upratovanie

JESENNÉ   UPRATOVANIE  2015

Vážení občania,

tak ako každý rok, aj teraz v termíne od 01.10. 2015 do 29.10.2015 sa bude uskutočňovať jesenné upratovanie. Na tento účel budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery podľa uvedeného harmonogramu. Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční 17.10.2015 /sobota/. Žiadame občanov, aby túto možnosť maximálne využili.

 
HARMONOGRAM ROZMIESTNENIA VOK NA JESENNÉ UPRATOVANIE: 

 

01.10. – 08.10.2015
Šibeničný vrch – Ul. Železničiarska  oproti obchodu a budovy bývalej materskej školy
Nám. Š.M.Daxnera - parkovisko KD
Tomašová – Ul. Tomašovská  pri bývalom veľkosklade OTEX
Chrenovisko – oproti obchodu

 

08.10.–15.10.2015
Ul. K.Mikszátha – parkovisko

Ul. A. Markuša
Križovatka Ul. Rožňavskej a Ul. Školskej

Sídlisko Rimava – medzi bytovkou B-1 a B-2
Sídlisko Západ – pri veľkom M-Markete

 

15.10. – 22.10.2015
Bakta – pri futbalovom ihrisku
RO Kurinec – pri autobusovej zastávke
Sobôtka – nová časť

Sobôtka – stará časť
Vinica – pri obchode

 

22.10. –29.10.2015
Dúžava – pri kultúrnom dome
Mojín – pri autobusovej zastávke
Vyšná Pokoradz – pri kultúrnom dome
Nižná Pokoradz – pod kostolom, na konci obce
Sabová - pri bytovkách

 

29.10 - 5.11.2015

Ul. P. Dobšinského

 

Veľkoobjemový kontajner   -   VOK je určený na zber objemového odpadu.

Do tohto VOK v žiadnom prípade nepatrí nasledovný odpad : stavebný odpad, nebezpečný odpad (napr. žiarivky, výbojky, monočlánky, pneumatiky, akumulátory, obaly z náterových hmôt) a pod. Odpad zo zelene, ktorý nebol z akéhokoľvek dôvodu skompostovaný, bude možné v tých istých termínoch umiestniť ku kontajnerom ( VOK ).  Nebezpečné odpady možno v priebehu celého roka odovzdať zdarma v areáli firmy DETOX (areál býv. ZŤS na Košickej ceste).

Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční dňa : 17.10.2015

Prípadné ďalšie miesta resp. termíny pristavenia VOK budú riešené priebežne podľa potreby a požiadaviek. Bližšie informácie a podrobnejšie podmienky je možné dohodnúť na mestskom úrade, oddelení stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy – č. tel. 5604648 a vo fi. DETOX – č.tel. 5604153.


 
 

Umiestnenia judistov z Lokomotívy v Malackách

Ďalšiu víkendovú sobotu / 26.9.2015 / judisti Lokomotívy cestovali na západ republiky a to do Malaciek. Tu sa konal 8. ročník Veľkej ceny mesta Malacky a IX. Ročník memoriálu Jakuba Haburu v jude žiakov a žiačok.

 

Náš oddiel reprezentovali traja judisti zo všetkých zúčastnených 224 z 21 oddielov Slovenska, Čiech, Poľska a Anglicka dosiahli pódiové umiestnenia.

 

Natália Gažiová vo váhe do 28 kg si vybojovala zlatú medailu v kategórii mini žiačok. Natália jediná v kategórii dievčat vyhrala všetky svoje zápasy na hodnotenie ipon a v časovom limite do 10 sekúnd.

Lukáš Kóoš vo váhe do 38 kg dosiahol na druhé strieborné miesto v kategórii mladších žiakov

Ján Trímaj vo váhe nad 60 kg si vybojoval bronzové tretie miesto v kategórii mladších žiakov

 

Do Malaciek sprevádzal judistov tréner Antal a Gaži

Za zabezpečenie dopravy ďakujeme firme TONI s.r.o. / požiarna ochrana/ p. Tonhajzer Igor .

Za podporu oddielu Lokomotívy ďakujeme  ZŠ Š.M.Daxnera na sídlisku Západ.

 


 
 

Koncert speváckych zborov

V sobotu večer sa ako sprievodné podujatie 33. ročníka Gemersko-malohotnského jarmoku uskutočnil koncert speváckych zborov. V koncertnom programe vystúpili 2 zbory z Rimavskej Soboty: hostiteľom večera bol zbor Bona Fide /pôsobí pri MsKS/pod taktovkou Janky Dobrockej/ uviedol známe skladby zo svojho repertoáru, príjemným osviežením bolo vystúpenie speváckeho zboru Mystic choir /pôsobí pri ZUŠ, je držiteľom 2 strieborných pásiem v letnej medzinárodnej súťaži v Bratislave, v novembri 2015 bude mať rok/. Hosťom bolo Pěvecké zdrzžení slezských učitelek z Opavy, ktoré diriguje Jiří Slovík, v našom meste známy ako porotca z celoštátnej súťaže Mládež spieva a lektor z letného kurzu dirigentov /oba sa konali v našom meste/. Zbor uviedol cyklus piesní svetských aj religióznych, ktorý uzavrel emotívnym prednesom skladby Aká si mi krásna, ktorú spievali všetky 3 spevácke zbory. Organizátori ďakujú za podporu vedeniu mesta a za príjemnú atmosféru všetkým prítomným.

 


 
 

Galakoncert Hany Zagorovej už 15. októbra

Hana Zagorová zavíta do Rimavskej Soboty. Jedna z najväčších hviezd česko-slovenskej hudobnej scény poteší svojich priaznivcov galakoncertom, v ktorom odznejú jej najväčšie hity od začiatku jej kariéry až po súčasnosť!   Jej koncert je po minuloročnom neuskutočnenom vystúpení naplánovaný na štvrtok 15. 10. o 19.00 hod.  V divadelnej sále DK vystúpi  s orchestrom BOOM Band Jiřího Dvořáka  a hosťom Petrom Rezekom.   Vstupné:  predpredaj 22€ v MsKS a TIC / 25€ na mieste.

 


Speváčka, textárka, herečka a moderátorka Hana Zagorová – dáma českej populárnej hudby drží po Lucii Bílé najviac ocenení Zlatý slávik v kategórii speváčka, stala sa držiteľkou deviatich zlatých slávikov nepretržite od roku 1977 až do roku 1985. Počas svojej kariéry naspievala viac než 800 piesní. Na koncertných turné precestovala okrem Českej a Slovenskej republiky celú Európu, Strednú Áziu, Strednú a Severnú Ameriku. Získala niekoľko zlatých a platinových dosák, cien a uznaní u nás i v zahraničí.

Narodila sa v Petřkoviciach pri Ostrave. V roku 1963 sa, na podnet svojho otca, zúčastnila speváckej súťaže Hľadáme nové talenty, kde získala prvé miesto. Zaujala natoľko, že s ňou okamžite nadviazal pravidelnú spoluprácu Ostravský rozhlasový orchester i vtedy populárna skupina Flamingo. V rokoch 1964 – 1968 študovala herectvo na JAMU v Brne. Po absolventskom predstavení Vančurovej tragikomédie Jozefína, kde hrala hlavnú úlohu, a ktoré vysielala i televízia, dostala ponuky hneď z viacerých pražských divadiel. Rastúce spevácke úspechy (5. miesto v Zlatom Slávikovi v roku 1968) a prvý veľký hit Honey ju však utvrdili v tom, že jej osudom je spev.
Presťahovala sa do Prahy, hosťovala v rôznych orchestroch a hudobných skupinách a vystupovala v divadle Semafor ako Bludička v známej Suchého Kytici (1972 – 1974). Pre Hanu Zagorovú bolo rozhodujúce stretnutie s gitaristom Karlom Vágnerom, ktorý jej koncom roka 1972 zostavil vlastnú hudobnú skupinu a sám ju viedol. Zároveň bol autorom mnohých jej piesní, aranžérom, producentom, manažérom a autorom najznámejšej prezývky Hany Zagorovej “Písnička”. Spolu s ním dosiahla tiež najväčšie profesionálne úspechy, ktoré jej priniesli Zlatých slávikov (1977 – 1985) i účasť na mnohých zahraničných festivaloch. Už v roku 1983 získala Zlatú platňu Supraphonu za vyše milión predaných CD.
Hoci sú piesne Hany Zagorovej hudobne a žánrovo veľmi pestré, najtypickejší pre ňu zostáva tzv. beatový šansón. Práve v ňom dokázala najlepšie zužitkovať svoje herecké školenie, cit pre obsah a jedinečnú atmosféru každej piesne (Tanečnice, Maluj zas obrázky, Usnul nám, spí, Kdyby se vrátil čas). K niektorým si navyše písala texty sama.


 
 

Miniflorbalový turnaj "O jelenie oné 2015"

Počas víkendu 19. - 20.septembra 2015 zorganizoval klub FBC Slovan Rimavská Sobota miniflorbalový turnaj "O jelenie oné 2015", ktorý otvoril novú miniflorbalovú sezónu. Tradične sa pred štartom Miniflorbalovej ligy stretli družstvá zložené maximálne z ôsmych hráčov, aby odohrali skrátené zápasy 8+8 minút. Pred náročným a zaujímavým piatym ročníkom MFL si takto overilo svoju formu 9 družstiev v Telocvični T18 pod Šibeničným Vrchom, ktorú má klub FBC Slovan v prenájme od Mesta Rimavská Sobota už celý rok. Vďaka tomu tento priestor znova žije športom.

 

Vo finále turnaja sa napokon ocitli dve partie, ktoré sa vo finálových zápasoch turnajov hraných v našom regióne ocitajú v poslednom čase pravidelne - tím Matesa Blahutu s názvom "Reprezentanti chudobného regiónu" a tím Igora Slováka Mačos Lokos. Oba výbery si tak (v mierne upravenom zložení) zopakovali finálový súboj spred roka. Finálový zápas dokonca skončil navlas rovnakým výsledkom - 4:3 po samostatných nájazdoch! Na rozdiel od minulého roka sa však víťazom turnaja stal výber Matesa Blahutu.

 

 

Semifinále turnaja
Reprezentanti chudobného regiónu - FBK Hornets 16:4 (10:1)
Blahuta Mates 4, Blahuta Jany 4, Kostovič 4, Radnóti 3, Mázik - Hronec Paťo 3, Mišurák

Mačos Lokos - Flyers 10:5 (5:1)
Božík 3, Šprlák 2, Slovák Igor 2, Pajtáš 2, Cigánik - Škantár 3, Bíro 2

Zápas o 3.miesto
Flyers - FBK Hornets 5:3 (1:2)
Kurák 2, Bíro, Horňák, Škantár - Mišurák 3

Finále
Reprezentanti chudobného regiónu - Mačos Lokos 4:3 s.n. (2:0)
Blahuta Mates 3 (premenil aj rozhodujúci samostatný nájazd) - Cigánik 2, Šprlák

Konečné poradie turnaja
1. Reprezentanti chudobného regiónu
2. Mačos Lokos
3. Flyers
4. FBK Hornets
5. Čiernolúcki Vlci
6. FBL Retex Lučenec
7. Dynamo Diviaky
8. Čiernolúcke Štence
9. FBCh Plön

Top 5 strelcov turnaja
1. Mates Blahuta (RChR) 25 gólov
2. Andrej Bodor (CLV) 17 gólov (čerstvo 15 ročná nádej rimavskosobotského florbalu)
    Igor Slovák (MCL) 17 gólov
4. Michal Mišurák (HOR) 16 gólov
    Denis Božík (MCL) 16 gólov

Top 10 najviac bodujúcich hráčov turnaja
1. Mates Blahuta (RChR) 35 bodov
2. Jany Blahuta (RChR) 25 bodov
3. Igor Slovák (MCL) 23 bodov
4. Andrej Bodor (CLV) 22 bodov
    Michal Mišurák (HOR) 22 bodov
6. Michal Radnóti (RChR) 21 bodov
    Milko Kostovič (RChR) 21 bodov
    Denis Božík (MCL) 21 bodov
9. Michal Sojka (CLV) 18 bodov
10.Patrik Hronec (HOR) 18 bodov

 


 
 

Od babičky na boľačky (Liečivé byliny na všetky choroby)

Tisícky rokov ľudia pozorovali účinky užívania určitých rastlín alebo ich častí a postupom času sa  naučili zbierať, pestovať a využívať liečivé rastliny. Výstava prezentuje základné informácie o problematike liečenia rastlinami a o fytoterapii. Súčasnému človeku približuje históriu, tradície a zaujímavosti bylinkárstva a olejkárstva. Predstavuje najznámejšie druhy liečivých i jedovatých rastlín, rozšírených v našej oblasti. Vernisáž výstavy sa uskutoční v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, 24. septembra 2015 o 15:00 hod. a spestrí ju zaujímavý kultúrny program.

 

Skúsenosti a poznatky týkajúce sa liečivých rastlín sa v minulosti dedili z pokolenia na pokolenie. Liečivým rastlinám sa však aj v súčasnosti venuje primeraná pozornosť. Staré vedomosti o liečivých rastlinách sa dopĺňajú stále novšími poznatkami, ktoré sa využívajú vo fytoterapii.

Výstava prináša informácie aj o pestovaní liečivých rastlín, špecifikuje ich výskyt, využitie, popisuje metódy výroby a prípravy bylinkových čajov. Nie je zameraná len na odbornú stránku, návštevníci sa dozvedia i ľudové názvy liečivých rastlín, spoznajú ochranné byliny a môžu nazrieť do kuchyne babky bylinkárky.           

Výstavu pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach a potrvá do 30. novembra 2015.

 


 
 

Výberové konanie - Riaditeľ – riaditeľka Mestského kultúrneho strediska

VÝBEROVÉ KONANIE

 

Mesto Rimavská Sobota

Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota

v zastúpení primátorom mesta JUDr. Jozefom Šimkom

vyhlasuje podľa § 5 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov

 

výberové konanie

 

na obsadenie funkcie – pracovnej pozície: Riaditeľ – riaditeľka Mestského kultúrneho strediska,  mestská príspevková organizácia, so sídlom: Námestie Š. M. Daxnera 1, 979 01 Rimavská Sobota.

 

Požadované kvalifikačné predpoklady:

- ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa

Ďalšie požiadavky:

- najmenej 3 roky praxe, prax v riadiacej funkcii vítaná

- bezúhonnosť

- všeobecný kultúrny rozhľad a orientácia v oblasti činnosti a poslania kultúrnych ustanovizní
- znalosť platnej legislatívy a problematiky v uvedenej oblasti

- komunikatívnosť, kreatívnosť, profesionálny prístup, manažérske a organizačné schopnosti
- zvládanie záťažových situácií

- užívateľská znalosť práce s PC a internetom

K prihláške je potrebné doložiť zoznam požadovaných dokladov:

- písomná žiadosť o zaradenie do výberového konania   

- štruktúrovaný životopis s prehľadom vykonávanej praxe a s uvedením telefónneho kontaktu

- písomná koncepcia alebo návrh riadenia činnosti MsKS

- úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania

- aktuálny výpis z registra trestov (nie starší ako tri mesiace v čase podania žiadosti)

- písomný súhlas uchádzača k použitiu osobných údajov pre potreby výberového konania  

  (podľa zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov).

 

Prihlášku a požadované doklady je potrebné doručiť osobne alebo poštou  v zalepenej obálke s označením „VK -  MsKS - neotvárať“  v termíne najneskôr do 09.10.2015 do 24.00 h. na adresu: Mesto – Mestský úrad,  Sekretariát primátora mesta, Hlavné námestie 2, Rimavská Sobota, 979 01.

Uchádzači, ktorí spĺňajú požadované predpoklady a požiadavky a v stanovenom termíne predložia všetky požadované doklady, budú zaradení do výberového konania. Prihlášky uchádzačov, ktoré nebudú obsahovať požadované doklady alebo budú doručené po stanovenom termíne, nebudú do výberového konania zaradené.

 

 

Rimavská Sobota, dňa 21.09.2015

 

 

              JUDr. Jozef Šimko

               primátor mesta


 
 

Výberové konanie - Vedúci, vedúca odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry

VÝBEROVÉ KONANIE

 

Mesto Rimavská Sobota

Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota

v zastúpení primátorom mesta JUDr. Jozefom Šimkom

 

podľa § 5 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších zmien a doplnkov vyhlasuje

výberové konanie

 

na obsadenie funkcie - pracovnej pozície: Vedúci, vedúca odboru školstva, sociálnych vecí a

                                                                     kultúry Mestského úradu v Rimavskej Sobote.

 

Požadované kvalifikačné predpoklady:

- ukončené vysokoškolské vzdelanie I. alebo II. stupňa

Ďalšie požiadavky:

- prax v riadiacej funkcii vítaná

- bezúhonnosť
- znalosť platnej legislatívy pre oblasť samosprávy, orientácia vo všeobecne záväzných

  nariadeniach Mesta, prehľad legislatívy pre oblasť školstva, sociálnych vecí a kultúry

  v samospráve
- znalosť problematiky samosprávy
- komunikatívnosť, kreatívnosť, profesionálny prístup, manažérske a organizačné schopnosti
- užívateľská znalosť práce s PC a internetom

- zvládanie záťažových situácií

K prihláške je potrebné doložiť zoznam požadovaných dokladov:

- písomná žiadosť o zaradenie do výberového konania   

- štruktúrovaný životopis s uvedením telefónneho kontaktu a s prehľadom vykonávanej praxe

- písomná koncepcia alebo návrh riadenia činnosti uvedeného odboru 

- úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania

- výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace v čase podania žiadosti

- písomný súhlas uchádzača k použitiu osobných údajov pre účely výberového konania podľa

  zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov

 

Prihlášku a požadované doklady je potrebné doručiť osobne alebo poštou  v obálke s označením „VK -  Odbor školstva, sociálnych vecí a kultúry  MsÚ - neotvárať“  v termíne najneskôr do 09.10.2015 do 24.00 h. na adresu: Mestský úrad, JUDr. Štefan Szántó, prednosta MsÚ, Svätoplukova 9, Rimavská Sobota 979 01.

Uchádzači, ktorí spĺňajú požadované predpoklady a požiadavky a v stanovenom termíne predložia všetky požadované doklady, budú zaradení do výberového konania. Prihlášky uchádzačov, ktoré nebudú obsahovať požadované doklady alebo budú doručené po stanovenom termíne, nebudú do výberového konania zaradené.

 

Rimavská Sobota, dňa 21.09.2015

 

 

 

              JUDr. Jozef Šimko

               primátor mesta


 
 

Výberové konanie - Vedúci, vedúca odboru vnútorných vecí

VÝBEROVÉ KONANIE

 

Mesto Rimavská Sobota

Svätoplukova 9, 979 01 Rimavská Sobota

v zastúpení primátorom mesta JUDr. Jozefom Šimkom

 

podľa § 5 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších zmien a doplnkov vyhlasuje

výberové konanie

 

na obsadenie funkcie - pracovnej pozície: Vedúci, vedúca odboru vnútorných vecí

                                                                     Mestského úradu v Rimavskej Sobote.

 

Požadované kvalifikačné predpoklady:

- ukončené vysokoškolské vzdelanie I. alebo II. stupňa

Ďalšie požiadavky:

- prax v riadiacej funkcii vítaná

- bezúhonnosť
- znalosť platnej legislatívy pre oblasť samosprávy, orientácia vo všeobecne záväzných

  nariadeniach Mesta, prehľad legislatívy pre oblasť vnútornej správy
- znalosť problematiky samosprávy
- komunikatívnosť, kreatívnosť, profesionálny prístup, manažérske a organizačné schopnosti
- užívateľská znalosť práce s PC a internetom

- zvládanie záťažových situácií

K prihláške je potrebné doložiť zoznam požadovaných dokladov:

- písomná žiadosť o zaradenie do výberového konania   

- štruktúrovaný životopis s uvedením telefónneho kontaktu a s prehľadom vykonávanej praxe

- písomná koncepcia alebo návrh riadenia činnosti uvedeného odboru 

- úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania

- výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace v čase podania žiadosti

- písomný súhlas uchádzača k použitiu osobných údajov pre účely výberového konania podľa

  zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov

 

Prihlášku a požadované doklady je potrebné doručiť osobne alebo poštou  v obálke s označením „VK -  Odbor vnútorných vecí MsÚ - neotvárať“  v termíne najneskôr do 09.10.2015 do 24.00 h. na adresu: Mestský úrad, JUDr. Štefan Szántó, prednosta MsÚ, Svätoplukova 9, Rimavská Sobota 979 01.

 

Uchádzači, ktorí spĺňajú požadované predpoklady a požiadavky a v stanovenom termíne predložia všetky požadované doklady, budú zaradení do výberového konania. Prihlášky uchádzačov, ktoré nebudú obsahovať požadované doklady alebo budú doručené po stanovenom termíne, nebudú do výberového konania zaradené.

 

Rimavská Sobota, dňa 21.09.2015

 

 

 

              JUDr. Jozef Šimko

               primátor mesta


 
 

KC RS - ponuka voľnočasových aktivít pre deti

KOMUNITNÉ CENTRUM RIMAVSKÁ SOBOTA
Ponuka voľnočasových aktivít pre deti

 

TVORIVÉ DIELNE- Výtvarné činnosti: kreslenie pastelkou, uhlíkom ,maľovanie akvarelom,
temperovou farbou, modelovanie, recy - veci.....
od 14.00 - 15:30 - Vždy v Utorok a Piatok zod. Gembická Anna

 

SPEVÁCKY KRUŽOK – SLÁVIK- Rozvoj speváckeho a hudobného nadania, základy spevu,
hlasová hygiena ,cvičenie hlasového rozsahu, spev
od 14:30 - 15:00 - Každá Streda zod. Bc.Sendreiová Jana

 

KRÚŽOK ANGLICKÉHO JAZYKA- Pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci 14:00 – 15:00 zod. Barbora Geczeová
Alexandra Žírošová

 

AKTIVITY SA KONAJÚ V PRISTOROCH KC, ul. Povstania 15, Rimavská Sobota

Aktivity sú pre deti ZDARMA

Telefonický kontakt na poskytovateľa: 0918 954 274

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

 

Komunitné centrum vzniklo 01.05.2015 v rámci Národného projektu Komunitné centrá vďaka  podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota je umiestnené na prvom poschodí polyfunkčnej budovy na Ul. Povstania č.15 v Rimavskej Sobote. V blízkosti KC sa nachádza  jedna základná škola, špeciálna základná škola a materská škola. Z toho dôvodu pracovníci KC okrem poskytovanie služieb klientom ambulantne, vychádzajú za cieľovou skupinou obyvateľov  a služby poskytujú v ich prirodzenom prostredí

Poslaním komunitného centra je poskytovanie odborných a iných činností. Aktivitami prispievať k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených  na individuálnej ako aj na komunitnej úrovni.  V spolupráci s  Prevádzkovateľom KC a subjektmi verejnej a štátnej správy, poskytujeme vhodné formy a spôsoby  spolupráce na elimináciu sociálnych rozdielov, aj spôsoby  ako minimalizovať negatívne faktory ovplyvňujúce osobnostný rozvoj detí ,mládeže a dospelej populácie v meste.

 

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota od svojho vzniku poskytuje svojim klientom, ktorých eviduje v databáze  v počte 110  vo veku od 3 - do 71 rokov nasledovné služby:
-základné sociálne poradenstvo
-pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
-pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie
- preventívne, edukačné, skupinové aktivity
-voľnočasové aktivity
Tvorivé dielne   - Tvorilky
Muzikoterapiu

Energizér –aktivity a cvičenia na uvoľnenie a načerpanie energie
Rozširujeme rady dobrovoľníkov

Telefonický kontakt na Komunitné centrum  je 0918 954 274


 
Súbor na stiahnutie prezentaia KC RS.pdf prezentaia KC RS.pdf (1.3 MB)

 

Osvedčovanie podpisov na listinách a osvedčovanie odpisov/fotokópií/ listín

Vážení občania,

oznamujeme Vám, že osvedčovanie podpisov na listinách a osvedčovanie odpisov/fotokópií/ listín  v zmysle zákona NR SR č.  599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov obvodnými úradmi a obcami v znení neskorších predpisov sa vykonáva na úseku evidencie ohlasovne pobytu, evidencie budov  v kancelárií č. 2 v priestoroch Radnice na Hlavnom námestí  v stránkové dni t.j. pondelok, streda, štvrtok a v kancelárii prvého kontaktu (podateľňa) na Ul. Svätoplukova 9 Rimavská Sobota v pracovné dni.

 

 

Matričný úrad agendu osvedčovania podpisov na listinách a osvedčovanie odpisov listín nevykonáva.


 
 

Povinnosť fyzických a právnických osôb

Mestský úrad v Rimavskej Sobote v zastúpení primátorom mesta, oznamuje fyzickým osobám a právnickým osobám, ktoré majú vo vlastníctve budovy, ktorým nebolo do 30.06.2015 určené súpisné číslo a orientačné číslo, že v zmysle Čl. II ods. 8 § 30e zákona č. 125/2015 Z. z. o registri adries a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú povinné podať žiadosť o určenie súpisného a orientačného čísla do 31.12.2015.


 
 

Pozvánka na výstavu Umenie písania

Výstava „Umenie písania. Po stopách starožitných kalamárov“ prezentuje svet historických kalamárov od novoveku až po 20. storočie. Budú na nej predstavené kalamáre zo zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, ale aj zo súkromných zbierok. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s históriou kalamárov a s vývojom umenia písania.

 

Dejiny vývoja kalamárov siahajú až do obdobia staroveku a sú úzko spojené s vývojom písania. Kalamár od svojho počiatku slúžil na úschovu atramentu. Písacie potreby sa menili a prispôsobovali v závislosti od danej doby. Podoba kalamáru tiež podliehala dobovému vkusu a módnosti, preto je aj nositeľom výtvarnej a estetickej hodnoty danej doby.
Počas stáročí sa kalamáre vyrábali z rôznych materiálov a tak je ich materiálová škála nesmierne pestrá: sklo, drevo, hlina, fajansa, porcelán, kamenina, mosadz, kov, liatina, cín, mramor a umelá hmota. Ukážky týchto jednotlivých typov kalamárov budú zastúpené aj na výstave.
Vystavené kalamáre vyrábali remeselníci ručne alebo boli vyhotovené v manufaktúrach a továrňach. Niektoré vznikli aj na území Gemera-Malohontu, napríklad v manufaktúre v Hrnčiarskej Vsi – Pondelku. Ďalšie predstavené nádoby na atrament boli vyrobené v Uhorsku, niektoré dokonca aj v zahraničí. Najstarší kalamár zo zbierok Gemersko-malohontského múzea je tiež zo zahraničnej produkcie a bol vyrobený v druhej polovici 17. storočia.
Popri klasických úžitkových kalamároch, používaných v šľachtických a meštianskych rodinách, budú na výstave prezentované aj jedinečné druhy týchto predmetov, a to ľudové, cestovné, školské nádoby na atrament a tiež suveníry vo forme kalamárov. Vystavené budú okrem iného aj kalamár Istvána Ferenczyho, Mihálya Tompu a rodiny Gömöry.

 


 
 

POKYNY K NAKLADANIU S OBJEMNÝM A DROBNÝM STAVEBNÝM ODPADOM

Za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny :   

 

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad resp. drobný stavebný odpad / do 250 kg na jednu domácnosť ročne/, ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu

- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0918 405 542 a dohodnúť ďalší postup likvidácie

- je zakázané vykladať objemný odpad / napr. starý nábytok/, drobný stavebný odpad /staré bytové jadrá/ a   objemné konáre  vedľa zberných nádob bez  takéhoto ohlásenia

- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a  rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady
 


 
 

Štatistické zisťovanie údajov pre štatistiku rodinných účtov

Štatistický úrad SR pravidelne realizuje zisťovanie údajov pre štatistiku rodinných účtov. V zmysle vyhlášky č. 291/2014 Z. z. sa toto zisťovanie uskutoční aj v roku 2015. Účelom štatistického zisťovania je o. i. získať informácie o výške, štruktúre a vývoji peňažných príjmov fyzických osôb v rôznych typoch domácností. Výsledky zisťovania sa využijú na zabezpečenie potrieb informačného systému Štatistického úradu Slovenskej republiky, požiadaviek ministerstiev a štátnych organizácií, osobitne na poskytnutie údajov na účely posudzovania úprav súm životného minima.

 

Na Slovensku bolo do zisťovania pre rok 2015 vybraných viac ako 200 obcí, medzi nimi aj Vaša obec. Do zisťovania je zaradených viac ako 2000 domácností.

 

Zisťovanie sa uskutoční od 1. decembra 2014 do 31. decembra 2015.

 

V tomto období vybrané domácnosti vo Vašej obci (meste) navštívi pracovník poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa v domácnostiach osobitným poverením. Všetky informácie a názory, ktoré nám v rámci tohto zisťovania domácnosti poskytnú, budú anonymné a použité výlučne na štatistické účely. Ochranu dôverných údajov upravuje zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike a z. č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov. Za ochranu dôverných aj osobných údajov zodpovedá Štatistický úrad Slovenskej republiky.


 
 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadom

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardy

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanov

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Verejné obstarávanie

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota

Mesto Rimavská Sobota

vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota “

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www2.uvo.gov.sk/sk/evestnik/-/vestnik/313766 a  v súťažných podkladoch zverejnených na Profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/155431,  ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom.

Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z Profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.


 
Súbor na stiahnutie A_1 - IHRISKO.pdf A_1 - IHRISKO.pdf (519.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_2 - IHRISKO.pdf A_2 - IHRISKO.pdf (651.1 kB)
Súbor na stiahnutie A_3 - IHRISKO.pdf A_3 - IHRISKO.pdf (632.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_4 - IHRISKO.pdf A_4 - IHRISKO.pdf (590.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_5 - IHRISKO.pdf A_5 - IHRISKO.pdf (797.9 kB)
Súbor na stiahnutie A_TS - IHRISKO.pdf A_TS - IHRISKO.pdf (95.9 kB)

 

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská

Mesto Rimavská Sobota vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská“

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/301693 a  v súťažných podkladoch zverejnených na profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/152177, ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom. Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.“ 


 
Súbor na stiahnutie MS_A_TS.pdf MS_A_TS.pdf (69.6 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_1NP.pdf MS_N_1NP.pdf (911.3 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_POHLADY.pdf MS_N_POHLADY.pdf (1.2 MB)
Súbor na stiahnutie MS_S_POHLADY.pdf MS_S_POHLADY.pdf (1 MB)

 

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správa


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSM


 
 

Zákazky s nízkou hodnotou-správa


 
 

Verejné vyhlášky

VV - stavebné povolenie (K. Mikszátha 42, 44)


 
 

VV - Oznámenie miesta uloženia písomnosti


 
 

Informácie o začatých správnych konaniach

Verejné ponuky

Majetok - prípad hodný osobitného zreteľa

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Zverejnenie zámeru - zámena nehnuteľného majetku mesta


 
 

Spravodajstvo - Gemerské zvesti

Tlačové správy

Zo zasadnutia poslancov mestského zastupiteľstva

Rimavskosobotskí poslanci zasadli v utorok, 27. februára. Schválili návrh na doplnenie VZN o určení školských obvodov základných škôl na území mesta a jeho mestských častí o ročníky 5.-9. s vyučovacím jazykom slovenským pre obec Uzovská Panica.

Ako sa uvádza v dôvodovej správe, Rimavská Sobota sa stala školským obvodom pre školopovinných žiakov 5.-9. ročníka s vyučovacím jazykom slovenským obce Uzovská Panica, nakoľko tam nie je zriadená základná škola. Rokovalo sa aj o majetkovoprávnych otázkach. V rámci nich súhlasil mestský parlament so zámenou budovy vo vlastníctve mesta bývalého Župného domu na Námestí M. Tompu, ktorú je potrebné zrekonštruovať,  za niekoľko menších, finančne primeraných nehnuteľností patriacich štátu.

Ministerstvo vnútra plánuje v bývalom župnom dome zriadiť klientske centrum KAMO a centralizovať štátnu správu, čo by malo byť prínosom pre obyvateľov. Poslanci sa uzniesli aj na tom, že zámena za konkrétne budovy, ako aj znalecké posudky budú predmetom ďalších rokovaní. V prípade dohody by sa mohlo začať s rekonštrukčnými prácami na župnom dome už tento rok a užívanie priestorov, v ktorých prebiehajú rokovania mestského parlamentu, by bolo pre mesto bezplatné.

rokovanie mestského zastupiteľstva

Poslanci schválili aj návrh programu rokovania MsZ na rok 2015, ako aj návrh plánu kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra na prvý polrok 2015. Prijatý bol aj návrh na prvú zmenu rozpočtu mesta na rok 2015. Zmena rozpočtu vyplynula najmä z dôvodu so začatím vydávania mestských novín, kde dochádza aj k navýšeniu výdavkov vo výške 21 900 eur určených na prevádzkové náklady na vydávanie novín. Tieto výdavky boli zatiaľ určené odhadom, nakoľko poslanci sa ešte nedohodli, o akú formu periodika pôjde, ani na počte výtlačkov.

Ďalšou úpravou rozpočtu je navýšenie finančných prostriedkov o 55 tisíc eur na opravu budov základných a materských škôl i výdavkov na rekonštrukciu obradnej miestnosti vo výške 22 tisíc eur. Po prvej zmene rozpočtu príjmy celkom činia 12 762 038 eur a výdavky celkom 12 761 450 eur, takže rozpočet je prebytkový +588 eur. Návrh na delegovanie zástupcov zriaďovateľa do orgánov školskej samosprávy škôl a školského zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Rimavská Sobota bol z rokovania stiahnutý.

Mestský parlament prerokoval aj návrh na zmenu Zásad odmeňovania poslancov MsZ v Rimavskej Sobote. Zástupcovia občanov sa uzniesli na tom, že zástupcovi primátora, ktorý je na výkon tejto funkcie dlhodobo plne uvoľnený zo zamestnania, patrí primeraný plat od mesta, ktorý navrhuje primátor mesta a schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Uznesením zároveň poslanci uložili prednostovi mestského úradu vypracovať a predložiť na februárové zasadnutie nový návrh zásad odmeňovania poslancov, ako aj iných členov samosprávy (komisií MsZ, VMČ).

Súčasťou programu boli aj interpelácie poslancov a všeobecná rozprava. Mestským zastupiteľstvom prijaté uznesenia nadobúdajú platnosť po podpísaní primátorom mesta.

rokovanie mestského zastupiteľstva

rokovanie mestského zastupiteľstva

 

Autor: Marta Kanalová


 
 

Nositelia značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT® sú aj z Rimavskej Soboty

Na základe rozhodnutia Certifikačnej komisie z decembra 2014 udelila Miestna akčná skupina MALOHONT 15. januára 2015 certifikáty pre prvých nositeľov značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT®.

Medzi nimi je aj GEMERPRODUKT VALICE, ovocinársko-vinohradnícke družstvo – Rimavská Sobota za produkty: ovocie (jablká, hrušky, slivky, broskyne, marhule, čerešne, višne), zelenina (rajčiny, kapusta, šalát, paprika, zemiaky), 100 % ovocné šťavy, hrozno a víno.

Informovala nás o tom Miroslava Vargová, koordinátorka projektu spolupráce MAS MALOHONT. Ako ďalej uviedla certifikáty sa udeľovali na  Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, ktorého sa zúčastnili takmer všetci certifikovaní výrobcovia i zástupcovia Certifikačnej komisie. Udelené certifikáty oprávňujú ich nositeľov k používaniu značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT® a zároveň ich aj zaväzujú k označovaniu certifikovaných produktov, resp. predajných miest.

„Označovanie produktov je jednou z propagačných aktivít, ktoré nasledujú po odovzdaní certifikátov s cieľom podporiť miestnych podnikateľov, včelárov, a remeselníkov i zviditeľniť región Gemer-Malohont prostredníctvom kvalitných miestnych produktov,“ vyjadrila sa Miroslava Vargová. 

Zavedenie systému regionálneho značenia miestnych produktov v regióne Gemer-Malohont prebieha v rámci projektu národnej spolupráce Miestnej akčnej skupiny MALOHONT a Partnerstva Krtíšskeho Poiplia, ktoré má skúsenosti so zavedením a fungovaním značky - regionálny produkt HONT.

Ďalšie informácie nájdete na www.gemer-malohont.sk

 

udeľovanie certifikátov

udeľovanie certifikátov

udeľovanie certifikátov

 

Autor: Marta Kanalová, foto: Jácint Majoros

 


 
 

Kto je povinný odhŕňať sneh a odstrániť poľadovicu z chodníkov

V zmysle ustanovenia §-u 9, 9a zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v platnom znení a na základe Všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 86/2007 o zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií na území mesta Rimavská Sobota, závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s chodníkom, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľnosti, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.

Z tohto znenia vyplýva, že vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľnosti sú povinní bez prieťahov napr. v zimnom období odhŕňať sneh, odstrániť poľadovicu, v inom období pozametať znečistenie atď. na chodníku, ktorý hraničí s nehnuteľnosťou (budovy, oplotenia a pod.).
Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v súvisle zastavanom území hraničia s chodníkom, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.


Technické služby mesta (správca miestnych komunikácií) na území mesta zabezpečia zimnú údržbu ostatných miestnych komunikácií: hlavne vozoviek podľa dôležitosti, potreby a aktuálneho operačného plánu zimnej údržby miestnych komunikácií.
Správca počas výkonu zimnej údržby na miestnych komunikáciách môže vykonať nutne potrebné opatrenia v spolupráci s mestskou políciou, ktorými docieli odstránenie prekážok z vozoviek, parkovísk (sneh, poľadovicu a pod.) z dôvodu zabezpečenia ich zjazdnosti.
Mestská polícia dbá o dodržanie čistoty miestnych komunikácií, a má právo ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky zistené pri plnení úloh.
 

Zo znenia §-u 9, 9a cestného zákona teda vyplýva, že napr. pri odhŕňaní snehu z chodníka aj samotný občan má skoro takú istú povinnosť a zodpovednosť, ako správca pozemných komunikácií. Vlastníci rodinných domov a budov, bytové samosprávy, spoločenstvá vlastníkov bytoviek, inštitúcie, organizácie, prevádzkarne, obchodníci atď. sú povinní v zmysle cestného zákona pravidelne a bez prieťahov čistiť chodník resp. zabezpečiť čistenie chodníka, ak chodník hraničí s nehnuteľnosťou v ich vlastníctve, správe, v nájme atď.

odhŕňanie snehu


 
 

Uplynulý rok v štatistikách

Tak, ako iné roky, aj rok 2014 bol sprevádzaný rôznymi spoločenskými udalosťami. Vlani bolo v Rimavskej Sobote uzavretých  107 manželstiev, z nich bolo 42 cirkevných a tri sa uskutočnili mimo úradnej sobášnej siene. Najviac sobášov bolo v septembri, najmenej v  januári. Informoval nás o tom prednosta mestského úradu Štefan Szántó.

Ako ďalej uviedol, 18 sobášov sa uskutočnilo piatok, v iný deň ich bolo šesť. „Evidujeme sedem sobášov s cudzincami z Bulharska, Maďarska, Českej republiky, USA a Veľkej Británie. Štyri sobáše boli uzavreté s maloletou osobou,“ vyjadril sa Š. Szántó. Čo sa týka rozvodov, vlani ich v Rimavskej Sobote evidovali 77.  

V roku 2014 sa narodilo 1118 detí. Zaujímavosťou je, že medzi nimi bolo 13 párov dvojičiek. Najpopulárnejšími menami boli pre dievčatá Ema, Sofia, Natália, Nina, Karolína, Kristína a pre chlapcov Adam, Jakub, Samuel, Martin, Matúš, Filip a Matej. Z netradičných mien prevládajú u chlapcov Noe, Fabiano, Leandro, Oktávio u dievčat Netánya, Lalita, Eleonor, Amy.  V roku 2014 bolo v meste 547 úmrtí. Z trvalého pobytu v meste sa odhlásilo 337 ľudí a počet obyvateľov činil 22 928.

budova radnice

 

Autor: Marta Kanalová

 


 
 

Zrušenie pokuty od hasičov

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici ako odvolací orgán preskúmalo odvolanie Technických služieb mesta Rimavská Sobota proti rozhodnutiu Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote, ktorým uložilo TSM pokutu vo výške 7.500 € za údajné porušenie povinností spočívajúce v tom, že na Sídlisku Rimava medzi blokmi B1 a B2 sú umiestnené kvetináče, na ul. Hostinského pri vchode č. 6 boli umiestnené železné stĺpy a pri vchode č. 8 železobetónový hranol.

Odvolací orgán vo svojom rozhodnutí zo dňa 18.12.2014 zrušil rozhodnutie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote v plnom rozsahu a má za to, že prvostupňový orgán nemal kompetencie uložiť za dané porušenie sankciu a vykonanie tematickej protipožiarnej kontroly zameranej na prejazdnosť prístupových ciest na území mesta Rimavská Sobota bolo neoprávnené a v rozpore so zákonom o ochrane pred požiarmi. V odôvodnení rozhodnutia uvádza ďalej odvolací orgán aj to, že Okresné riaditeľstvo HaZZ v Rimavskej Sobote vykonalo kontrolu v rozpore so zákonom aj  tým, že kontrolu oznámilo mestu  ako právnemu subjektu, taktiež poverenie na vykonanie kontroly bolo adresované na Mesto Rimavská Sobota. V danom prípade má odvolací orgán za preukázané že prvostupňový orgán neoznámil subjektu odvolateľa kontrolu v súlade so zákonom a tým bolo celé konanie v rozpore so zákonom o ochrane pred požiarmi.

 Na základe týchto skutočností mal prvostupňový orgán konanie zastaviť , resp. mal vyhovieť odvolateľovi a nezákonné rozhodnutie zrušiť. Odvolací orgán má ďalej za preukázané, že prvostupňový orgán si nedostatočne a neúplne zistil podklady pre vykonanie protipožiarnej kontroly u odvolateľa a pokuta bola uložená neoprávnene.

Proti tomuto rozhodnutiu odvolacieho orgánu sa nemožno ďalej odvolať.

 

JUDr. Štefan Szántó

prednosta


 
 

Rozlúčky so zosnulými


webygroup

Mestský cintorín

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max (v Tescu)
Cukrovarská 4983,
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 6.10.2015

meniny má: Natália


English version
Magyar verzió

14328037

Úvodná stránka