Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská Sobota

OZNAMY

Oznamy mesta

Gaviál indický (Gavialis gangeticus) – predmet mesiaca október

Počas celého októbra 2016 bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vystavený dermoplastický preparát rybožravého plaza – gaviál indický, ktorý v súčasnosti patrí k ohrozeným živočíšnym druhom.

 

Gaviál indický (Gavialis gangeticus) je blízky príbuzný krokodílov. Kedysi obýval všetky veľké riečne systémy indického subkontinentu. V súčasnosti je však kriticky ohrozený. Vo voľnej prírode žije dnes už len približne 235 jedincov tohto druhu. Drastické zníženie jeho početnosti bolo a je spôsobené ničením jeho životného prostredia, nadmerným rybolovom a lovom gaviálov kvôli koži a trofejam. Dospelé jedince sú v priemere dlhé 3,5 – 4,5 m, aj keď niektoré samce môžu mať aj 6 m. Pri liahnutí sú mláďatá dlhé približne 35 cm a dĺžku 1 m dosiahnu vo veku 18 mesiacov.   

Dermoplastický preparát gaviála indického pochádza pravdepodobne ešte zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, ktorého riaditeľom bol Ján (János) Fábry, jeden zo zakladateľov a prvý riaditeľ Gemersko-malohontského múzea. Ján (János) Fábry na škole založil zbierku učebných pomôcok. V školskom roku 1914/1915 kúpili dermoplastický preparát gaviála spolu s ďalšími učebnými pomôckami a preparátmi, za spolu 80 korún, od Jenő Tótha. Postupom času sa časť zbierok gymnázia stala súčasťou prírodovedného kabinetu Základnej školy na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote, ktorá ho spolu s ďalšími učebnými pomôckami darovala v roku 1990 Gemersko-malohontskému múzeu.

Vystavený dermoplastický preparát gaviála indického môžu návštevníci obdivovať od 3. do 31. októbra 2016, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00.     

 

RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

 


 
 

Oznam - RO Kurinec

Technické služby  mesta Rimavská Sobota oznamujú širokej verejnosti, že od 20. septembra 2016 je ukončená prevádzka športového areálu – tenisové kurty  v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda.


 
 

Zmena úradných hodín Mestského úradu

OZNAM

 

V zmysle zjednotenia stránkových dní územnej samosprávy Mesta Rimavská Sobota so stránkovými dňami štátnych organizácií v meste Rimavská Sobota

od 1.10.2016

 

 sa menia úradné hodiny Mestského úradu v Rimavskej Sobote nasledovne:

 

 

Úradné hodiny mestského úradu :

 

Pondelok                     8:00  -  12:00              12:45  -  16:00           

Utorok                        nestránkový deň

Streda                        8:00  -  12:00              12:45  -  17:00

Štvrtok                        nestránkový deň

Piatok                         8:00  -  12:00

 

Úradné hodiny – mestská pokladňa:

 

Pondelok                    8:00  -  11:30              13:00  -  15:15

Utorok                       8:00  -  11:30              13:00  -  15:15

Streda                       8:00  -  11:30              13:00  –  16:15

Štvrtok                       8:00  -  11:30              13:00  –  15:15

Piatok                        8:00  -  12:00              zatvorené

 

Pracovná doba – mestský úrad:

 

Pondelok                    7:30  -  12:00              12:45  -  16:00

Utorok                       7:30  -  12:00              12:45  -  16:00

Streda                       7:30  -  12:00              12:45  -  17:00

Štvrtok                       7:30  -  12:00              12:45  -  16:00

Piatok                        7:30  -  12:00              12:45  -  13:45

 

 

Obedňajšia prestávka: 12:00  –  12:45

 

 

                                                                                              

                                                                                              


 
 

Úspech džudistov v Rumunsku

Džudisti TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota skončili na medzinárodnom turnaji v Arade v Rumunsku na 2. mieste.

 

V sobotu 19.09.2016  sa  v rumunskom Arade uskutočnil Medzinárodný turnaj v jude v kategórii mini, mladších a starších žiakov a žiačok. Zúčastnilo sa ho 214 pretekárov z 23 klubov zo štyroch štátov (Poľsko, Česko, Rumunsko, Slovensko).

 

Umiestnenie pretekárov TJ Mladosť Relax CVČ Rimavská Sobota :

 

Mladší žiaci a žiačky :

Bodor Kornel                                             5. miesto     30 kg          U13

Kóšik Bruno                                               1. miesto     42 kg          U13

Škorňová Bronislava                                 2. miesto     36 kg          U13

Jekimov Andrej                                         5. miesto     34 kg          U13

Vetrák Alec                                               5. miesto     42 kg          U13

 

Starší žiaci a žiačky :

Útisová Veronika                                      1. miesto     44 kg          U15

Sztankovics Bolda Zonga                         1. miesto     48 kg          U15

Ádam Viktor                                             3. miesto  +66 kg           U15

Pilz Lukáš                                                 5. miesto  +66 kg           U15

 

Ďalší naši pretekári : Medveď Adrián, Medveď Jozef, Deák David, Svoreň Šimon, Zvara Lukáš a Bernáth Lukas sa neumiestnili. V súťaži družstiev sme sa umiestnili na 2. mieste za domácim Aradom.

Výpravu sprevádzali tréneri Svoreň a Zvara.


 
 

“Mám veľmi rada svoje rodné mesto” - rozhovor so spisovateľkou Ilmou Rakusou

Jej starý otec vyrastal bez rodičov v sirotinci. Napriek tomu sa stal riaditeľom rimavskosobotskej konzervárne. Jeho dcéra Ilma sa tu zoznámila so svojim budúcim manželom.  Tu  sa narodila aj ich dcéra, ktorú tiež pokrstili ako Ilmu. Mala rok, keď jej rodičia opustili Gemer a cez Budapešť, Ljubljanu a Triest sa dostali do Švajčiarska. Tu sa usídlili, no za svoj domov považujú celú strednú Európu. Jej mama umrela pred dvomi rokmi ako 96-ročná. A ako Ilma spomína, spolu sa doma vždy rozprávali po maďarsky. Sedemdesiatročnú spisovateľku, prekladateľku, jednu z najznámejších rodáčok Rimavskej Soboty nominovali v roku 2016 aj na Cenu  mesta. V novembri tohto roku si prevezme Cenu primátora mesta. S Ilmou Rakusou sa môžu stretnúť aj obyvatelia mesta.  


Na tohtoročnom Medzinárodnom knižnom festivale v Budapešti vyšla vo vydavateľstve Magvető jej básnická zbierka „Love after love.“ Svetoznámy spisovateľ Péter Nádas zbierku nazýva doslova veľkým realistickým dielom. Ilmu Rakusu sme stretli tesne pred predstavením knihy.

 

Mali ste rok, keď ste s rodičmi opustili Rimavskú Sobotu. Aké máte na mesto spomienky?

Mama zbožňovala mesto a ako jedináčik mala krásne detstvo. Tam navštevovala aj gymnázium a až do svojej smrti veľa rozprávala o meste, o svojich kamarátoch, o zážitkoch z detstva a dospievania. Rodina si žila dobre, veď jej otec si ako riaditeľ konzervární mohol dovoliť služobníctvo. A tak mali kočiša, kuchárku ale aj chyžnú. Žiaľ ja už konkrétnu spomienku na mesto nemám, ale moja mama mala o to viac. Dokonca aj často fotila a aj mňa odfotila pred lekárňou. Keď niekedy tie fotky vyhľadám, občas sa mi na moment mihne nejaká spomienka, aj keď v skutočnosti si to nemôžem pamätať.


 

 “Bola raz jedna stredná Európa”, poznal ho Miklós Mészöly a pozná ho aj Ilma Rakusa – stojí v predslove vašej životopisnej knihy. Ale aká bola táto stredná Európa, a do akej miery existuje, ak vôbec ešte existuje?

Veľmi ťažko sa dá na to odpovedať, ak sa vôbec dá. (“Odpoveď je v každom diele Ilmy Rakusi”, pripojila sa k nášmu rozhovoru Eva Karádi, redaktorka Lettre Internationale). Napríklad György Konrád sa ešte počas existencie železnej opony snažil definovať stredoeurópsku mentalitu. Určite, je to väčšinou utópia, ale pre mňa stále existuje, ja totiž „žijem v jazykoch” a nechcem zobrať na vedomie hranice. Práve v poslednom 100. čísle Lettre Internationale vyšla moja esej „Tváre hraníc,“ v ktorej upozorňujem na to, že Európa smeruje zlým smerom a znova sa obklopuje ostnatým drôtom, aby sa ubránila voči invázii „cudzincov“. Odstrašovaním sa však problémy nevyriešia. Preto by sme mali súrne nájsť také riešenia, ktoré sú o prijatí a nie o odmietaní. Ináč Európa stratí svoju tvár.

 

Keď sme už pri otázke migrantov, Európa sa pri hodnotení vzniknutej situácie delí na dva tábory. Sú takí, podľa ktorých sú to ekonomickí a politickí migranti, a podľa iných prebieha novodobé hľadanie vlasti.

Ja to vidím ináč. Podľa mňa nejde o rozširovanie Islamu. Žiaľ v Sýrii prebieha krvavá občianska vojna, ale aj v Afganistane a v Iraku je tiež situácia veľmi zlá. A že sme sa dostali až sem, na tom má veľký podiel aj Západ a Amerika. Angela Merkelová však spravila chybu, keď otvorila svoju náruč a vyhlásila, že rada prijme každého migranta. Napriek tomu si myslím, že nemáme inú možnosť ako prijať utečencov. To je zas iná otázka, ako sa nám podarilo integrovať tých, ktorí prišli v uplynulých desaťročiach napriek tomu, že títo mladí ľudia sa narodili v Bruseli, v Paríži alebo v Amsterdame a neintegrovali sa. Viacerí to môžu pociťovať tak, že sú odsunutí na perifériu.

 

Ako ste spomenuli, píšete po nemecky. Vašu zbierku preložila Noémi Kiss. Ale aj Vy veľa prekladáte z maďarčiny do nemčiny.  

Nemôže byť ľahké prekladať takého autora,  ktorý ovláda daný jazyk. Ale cítim to tak, že Noémi výborne zvládla úlohu, čo sa týka prekladov. Každý preklad je aj vzkriesením, veď daný text sa tým znovu zrodí. Som veľmi šťastný človek, veď som mohla prekladať takých velikánov ako Čechov, Marguerite Duras, Danilo Kiš alebo Péter Nádas.

 

A kedy ste sa dostali znova do Rimavskej Soboty?

Veľmi neskoro, len v roku 2004, čo som aj zvečnila vo svojom životopisnom románe „More Morí“. Vlastne som prešla celú Európu a aj niekoľko kontinentov sveta. Do svojho rodného mesta som sa dostala v rámci Literárneho turné spolu, počas ktorého som popri svojom meste čítala zo svojich diel v Bratislave a v Košiciach. Moja mama žiaľ so mnou nemohla prísť. Tých pár dní však bolo rozprávkových. Mala som aj slovenského sprievodcu Borisa Mattoša, s ktorým sme prešli mesto, dostala som sa aj do konzervárne. V Knižnici Mateja Hrebendu bolo jedno stretnutie čitateľov so spisovateľom, na ktorom Milana Jutková čítala z môjho románu „Ostrov“, ktorý vydalo v slovenčine vydavateľstvo Kalligram. O rok som sa znova dostala do svojho rodného mesta. V sprievode Pétera Esterházyho som sa zúčastnila Stretnutia protestantských Maďarov. Bolo by dobré znova sa dostať do Rimavskej Soboty. Dúfam, že nabudúce sa už stretneme tam.


János Juhász Dósa, preklad: Róbert Lovas

 

 


 
 

Návšteva priateľov z Maďarska

Dôchodcovia v Rimavskej Sobote sa pravidelne stretávajú v Klube záujmovej činnosti seniorov – JDS. Venujú sa rôznym aktivitám a spolupracujú s miestnymi orgánmi samosprávy, ako aj s verejne činnými organizáciami.

Z podnetu a s podporou mesta Rimavská Sobota bola už v minulosti nadviazaná spolupráca s Klubom dôchodcov v meste Tiszaujváros – Maďarsko. Mnoho obyvateľov nášho mesta pozná najmä tamojšie kúpele s termálnou vodou.

V uplynulých dňoch 13 - 14.9.2016 sme privítali delegáciu Klubu dôchodcov z uvedeného mesta v zložení: Borbély Zoltánné, Varjas Lászlóné, Ferncz Gyuláné a Csugéni Bányász Terézia. Návštevu privítalo vedenie Klubu – JDS, viceprimátor mesta Ing. Ladislav Rigó, spevokol „Dúha“, ktorý venoval zúčastneným kyticu piesní  „Z národov hoc sme rôznych.“ Nasledovala návšteva Gemersko - malohontského múzea v Rimavskej Sobote a prehliadka mesta. Večera a posedenie s členmi a vedením klubu bolo v Meštianskom dome, s hudobným oživením a spevom ľudových ale aj umelých piesní s rovnakou melódiou so slovenským a maďarským textom.

Druhý deň prijal vzácnu návštevu a delegátov klubu primátor mesta JUDr. Jozef Šimko. Po priateľskom posedení a výmene informácií o možnostiach a aktivitách dôchodcov boli účastníci mestským vláčikom prepravení na prehliadku mlyna vo Veľkých Teriakovciach. Popoludní sme hostí previedli po rekreačnej oblasti Zelená voda – Kurinec.

Tlmočenie počas celej návštevy úspešne zvládla Marika Dreschmannová.

S našimi priateľmi sme sa lúčili s tým, že vybudované vzťahy je potrebné udržiavať a zlepšovať tak aj vzájomné porozumenie.

Mgr. Jozef Rajzinger, PhD.


 
 

Seminár - Sociálna poisťovňa

Sociálna poisťovňa, pobočka Rimavská Sobota, vás pozýva na bezplatný odborný seminár určený mestám a obciam ako zamestnávateľom na tému:


Predchádzajme chybám vo vstupných údajoch a elektronická komunikácia zamestnávateľov so Sociálnou poisťovňou nám bude pomáhať

 

Termín:
04.októbra 2016
(v utorok), so začiatkom o 9.00 hod.
Prezentácia účastníkov od 8.30 hod.

Miesto:
Sociálna poisťovňa, pobočka
K.Mikszátha č. 6

Rimavská Sobota
zasadacia miestnosť 4. poschodie

Program:

  • Elektronický evidenčný list dôchodkového poistenia – jeho zavádzanie, platnosť, fungovanie, prvé skúsennosti
  • Najčastejšie chyby registrácie a vykazovania zamestnancov zo strany zamestnávateľov

Otázky a podnety týkajúce sa tém uvedených v programe, ktoré požadujete prekonzultovať na stretnutí môžete zaslať e-mailom na adresu eva.pikulova@socpoist.sk (za elektronický evidenčný list DP) alebo  alena.zibritova@socpoist.sk (za registráciu a mesačné výkazy poistného) v termíne do 30.09. 2016.

Upozornenie:

  • svoju účasť nahláste e-mailom na adresu rimavskasobota@socpoist.sk do 30.09. 2016
  • do predmetu e-mailu je potrebné uviesť: „seminár“ a do tela e-mailu priezvisko a meno účastníka, organizáciu, a telefonický kontakt
  • seminár je bezplatný
  • kapacita: 60 miest

Lektori:
Zamestnanci Sociálnej poisťovne, pobočka Rimavská Sobota

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

 


 
 

Jesenné upratovanie

JESENNÉ   UPRATOVANIE  2016

Vážení občania,

tak ako každý rok, aj teraz v termíne od 29.09.2016 do 03.11.2016 sa bude uskutočňovať jesenné upratovanie. Na tento účel budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery podľa uvedeného harmonogramu. Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční 15.10.2016 /sobota/. Žiadame občanov, aby túto možnosť maximálne využili.

 

HARMONOGRAM ROZMIESTNENIA VOK NA JESENNÉ UPRATOVANIE: 

 

29.09. – 06.10.2016
Šibeničný vrch – Ul. Železničiarska  oproti obchodu a budovy bývalej materskej školy
Nám. Š.M.Daxnera - parkovisko KD
Tomašová – Ul. Tomašovská  pri bývalom veľkosklade OTEX
Chrenovisko – oproti obchodu

 

06.10.–13.10.2016
Ul. K.Mikszátha – parkovisko

Ul. A. Markuša
Križovatka Ul. Rožňavskej a Ul. Školskej

Sídlisko Rimava – medzi bytovkou B-1 a B-2
Sídlisko Západ – pri veľkom M-Markete

 

13.10. – 20.10.2016
Bakta – pri futbalovom ihrisku
RO Kurinec – pri autobusovej zastávke
Sobôtka – nová časť

Sobôtka – stará časť
Vinica – pri obchode

 

20.10. –27.10.2016
Dúžava – pri kultúrnom dome
Mojín – pri autobusovej zastávke
Vyšná Pokoradz – pri kultúrnom dome
Nižná Pokoradz – pod kostolom, na konci obce
Sabová - pri bytovkách

 

27.10. – 03.11.2016

Ul. Dobšinského

 

Veľkoobjemový kontajner   -   VOK je určený na zber  objemového odpadu.

Do tohto VOK v žiadnom prípade nepatrí nasledovný odpad : stavebný odpad, nebezpečný odpad (napr. žiarivky, výbojky, monočlánky,  akumulátory, obaly z náterových hmôt) a pod. Nebezpečné odpady možno v priebehu celého roka odovzdať zdarma v areáli firmy DETOX (areál býv. ZŤS na Košickej ceste).

Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční dňa : 15.10.2016

Prípadné ďalšie miesta resp. termíny pristavenia VOK budú riešené priebežne podľa potreby a požiadaviek. Bližšie informácie a podrobnejšie podmienky je možné dohodnúť na mestskom úrade, oddelení stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy – č. tel. 5604648 a vo fi. DETOX – č.tel. 5604153.


 
 

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská Sobota

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská Sobota na rok 2016.


 
 

Natália Gažiová získala zlato, Lukáš Koóš bronz

 

Džudisti z Lokomotívy sa v nedeľu  11.9. 2016 zúčastnili Medzinárodného dvojdňového turnaja pre mužov, ženy, juniorov, juniorky, dorastencov, dorastenky, mladších, starších žiakov a žiačky. Turnaj sa konal v Brne. Zúčastnilo sa ho 1 200 džudistov zo 114 oddielov a 8 štátov EU. Nás reprezentovali  Natália Gažiová a Lukáš Koóš.  

Natálka súťažila vo váhe  do 32 kg mladších žiačok. Celkovo absolvovala štyri zápasy a všetky vyhrala s hodnotením ipon. Takto obsadila 1. miesto so zlatou medailou.

Lukáš bojoval vo váhovej kategórii do 50 kg mladších žiakov. Prvé tri zápasy vyhral, štvrtý zápas prehral o jeden pomocný bod, ktorý prisúdili rozhodcovia súperovi. Posledný zápas o 3. miesto vyhral a dosiahol bronzové ohodnotenie.

Na súťaži ich sprevádzali tréneri Gaži, Babicová a Natalkin malý brat Maťko.

 

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme mestu Rim. Sobota, firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) – p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, Ing. Andrik Ludwig a ZŠ Š. M. Daxnera na sídlisku Západ – Mgr. Peter Černý.

 

 

 

                                                                                       Ľubomír Antal,

                                                               predseda oddielu Lokomotíva – Judo Rimavská Sobota


 
 

Premiéra najmenších futbalistov na zelenom trávniku Mestského športového klubu

Dňa 8. septembra 2016 vyskúšali najmenší futbalisti Rimavskej Soboty kúzlo zeleného trávnika na mestskom štadióne. Ako vidieť aj na obrázku, na začiatku športovej prípravy mali určitý rešpekt a pozorne sledovali pokyny trénera. No keď už začali posúvať  novučičké futbalové lopty, osmelili sa a mali nesmiernu radosť.

 

Vidíte, ako ľahko spravíte deťom radosť. Stačí ich doviesť na zelený trávnik. Do základnej športovej prípravy sa môžu zapojiť chlapci i dievčatá (r. 2009, 2010, 2011-2012) – každý utorok a štvrtok v Mestskom športovom klube.

 

Štefan Balog

          

 


 
 

Hľadajú nových majiteľov

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Stále sa však nájdu ľudia, a nie je ich málo, ktorých psíkovia či ostatné domáce zvieratá po čase omrzia a skončia na ulici. Stanú sa z nich túlavé psy, ktoré môžu ohrozovať iných ľudí. Nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré sa svojim majiteľom stratili a nenašli cestu domov. Vtedy už musí zasiahnuť polícia a psy odchytiť.

 

 Zvieratá po odchytení umiestňujú do kotercov v areáli Mestskej polície v Rimavskej Sobote. „V piatich kotercoch, ktoré máme, je v súčasnej dobe päť psov. Je tam vlčiak, špringelšpaniel a rôzne krížence,” informoval nás náčelník Mestskej polície v Rimavskej Sobote Peter Berecz  a pokračoval: „V tomto roku sme tu mali už 47 psov. Po ôsmich z nich si prišli ich pôvodní majitelia, štyroch sme darovali, jeden išiel do Útulku v Lučenci a dvadsaťdeväť do Útulku vo Fiľakove. Často sa však stane, že koterce máme plné a ďalšie psy už jednoducho zobrať nevieme. Mesto má zmluvy s okolitými útulkami. Ak majú voľné priestory, jednotlivých odchytených psov tam dovezieme a za každého naše mesto zaplatí 32 eur,“ dodal Berecz.

 

Ako sme sa ďalej dozvedeli, odchytené zvieratá sú často v zlom zdravotnom stave. „Vidno na nich, že boli týrané, kopali do nich, nedostávali jesť a pod. Veľa zranených psov je zo sídliska Dúžavská cesta. Mali sme tu už napríklad psa s vypichnutým okom, zlomenou nohou či sánkou,” smutne podotkol náčelník.

„Zvieratá sú často zablšené, smradľavé, je potrebné ich ošetriť. Keď sa chce človek dobre starať o zvieratá, musí ich mať rád. Sú to živé tvory, vyžadujú si dennodennú starostlivosť, či je pracovný deň alebo víkend. Potrebujú sa najesť, napiť, vyvenčiť,“ vyjadrila sa Irena Lukačková, ktorej náplňou práce je starostlivosť o tieto odchytené zvieratá. Prídu sa informovať rôzni ľudia, nie každému však  psíka hneď aj dáme. Snažíme sa preveriť, či je ich záujem úprimný, dávame na to pozor. Noví majitelia nám potom zvyknú poslať fotky a keď vidíme, že psík sa má naozaj dobre, tešíme sa z toho,” dodala pani Lukačková.

 

Alan, Argo, Mendy, Toby a Zoran na svojich adoptívnych majiteľov zatiaľ len čakajú. Záujemcovia si ich fotky so stručným popisom môžu pozrieť na facebookovej stránke: OZ BEST FRIENDS.

Ak by chcel niekto „nemým tváram“ pomôcť, môže tak urobiť aj prostredníctvom účtu OZ BEST FRIENDS.: č. ú. 13675613/ 5200

Starostlivosť o psy v kotercoch bude podľa vyjadrenia Petra Berecza od októbra náročnejšia. „Pani Lukačkovej koncom septembra končí pracovný pomer prostredníctvom UPSVR. O psy sa tak bude musieť starať niektorý z mestských policajtov. Nebude to jednoduché, keďže policajtov často potrebujem v teréne, no zároveň si patričnú opateru budú vyžadovať aj psy. Mestská polícia hľadá pracovníka na túto prácu už dlhšiu dobu, no ľudia záujem jednoducho nemajú,” dodal Berecz.


 
 

Mobilný zber nebezpečných odpadov

Vážení občania,

pravdepodobne sa aj vo Vašej domácnosti nachádza nebezpečný odpad s obsahom škodlivých látok, ktorý nepatrí do bežného komunálneho odpadu. Ak sa rozhodnete osobne prispieť k ochrane životného prostredia nášho mesta, môžete bezplatne odovzdať uvedené druhy odpadov na profesionálne zneškodnenie pracovníkom firmy DETOX s.r.o., ktorí vykonávajú mobilný zber odpadu.

 

Termín zberu: 15. 10.2016 ( Sobota )

 

       Ulica                              Umiestnenie zastávky                 Čas                .

ul. Školská                      plocha oproti pohostinstvu Hviezda         7.30 - 7.50

ul. Železničiarska              pred obchodom s potravinami               7.55 – 8.15

ul. K. Mikszátha               plocha oproti Obch. akadémii                8.20 – 8.40

Sídlisko Rimava                parkovisko pri M - Markete                    8.45 – 9.05

Sídlisko Západ                  parkovisko na ul. J. Bodona                  9.35 – 9.55

Sobôtka                          plocha pred obchodom s potravinami     10.00 – 10.20

Chrenovisko                     pred obchodom                                 10.30 – 10.50

V. Pokoradz                     pred Kultúrnym domom                       11.00 – 11.20

N. Pokoradz                     pred Kultúrnym domom                       11.30 – 11.50

Bakta                             pred Kultúrnym domom                        12.05 – 12.25

Vinica                             pred obchodom s potravinami                12.35 – 12.55

Dúžava                           pri Kultúrnom dome                             13.15 – 13.35

Mojín                              pri autobusovej zastávke                      13.40 – 14.00

Podmienkou pre prevzatie odpadu je predloženie občianskeho preukazu. Zároveň Vám ponúkame možnosť odovzdať uvedené odpady počas celého roka v prevádzke firmy DETOX s.r.o. na Košickej ceste č. 2923 (areál býv. firmy ZŤS GEMER) každý pracovný deň od 7.00 do 15.00 hod. - bezplatne.

 

Informácie:                                      Termín ďalšieho zberu: jar 2017

Mestský úrad Rimavská Sobota, Svätoplukova 9                      DETOX s.r.o.

tel.: 047 / 560 46 48 - Ing. Ján Bozó                         tel.: 048 / 471 25 11

 

      


 
 

„WERMACHT DOBIL RIMAVSKÚ BAŇU“ Bojová ukážka dobíjania obrannej línie SNP z dní 19.- 21. októbra 1944

Dňa 10.9. 2016 od 13.00 hod. sa medzi obcami Rimavské Zalužany  a Rimavská Baňa na „kóte“ Hrb Mikroregión Rimava a Rimavica, MAS Malohont, pod záštitou starostky obce Rimavská Baňa pani Mgr. Heleny Polónyiovej v spolupráci s Klubmi vojenskej histórie „KRASNOGVARDEJCI“ Košice a „VETOROVCI“ Levice a príspevkami KVH „OSTRO“ Ružomberok, KVH „TATRY“ Spišské Bystré, KVH Dojč, KVH Ďumbier, KVH „TATRANSKÍ VLCI“ Poprad, KVH Tyrnau, KVH Maťo Baran s poľnou nemocnicou, KVH Polom a občanmi zúčastnených obcí ako komparzistami, uskutočnila bojová ukážka dobíjania obrannej línie SNP z dní 19.- 21. októbra 1944.

 

Starostka obce Rimavská Baňa Mgr. Helena Polónyiová príhovorom otvorila celé podujatie, privítala vzácnych hostí, priamych účastníkov SNP pána Mgr. Júliusa Molitorisa a 94- ročného pána Pavla Antala, ktorý sa zúčastnil ako príslušník práporu „NARCIS“ Prvej Čs. armády na Slovensku obranných bojov 19.- 21.10.1944 práve na tejto obrannej línii Hrb. Ďalej privítala podpredsedu Ústrednej Rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predsedu Oblastného výboru SZPB v Rožňave Mgr. Norberta Lacku, členov oblastného výboru SZPB v Rimavskej Sobote Mgr. Júliusa Molitorisa, Mgr. Kolomana Migru, JUDr. Jozefa Pupalu a tajomníčku ObV SZPB pani Miriamu Velochovú, starostov zainteresovaných obcí a všetkých návštevníkov podujatia.

Slávnostný príhovor k 72. výročiu SNP a významu jeho odkazu pre našu vlasť predniesol poslanec NR SR a primátor mesta Hnúšťa Mgr. Michal Bagačka. Vo svojom príhovore zdôraznil, že to bolo práve vyhlásenie SNP a zahraničný odboj našich občanov, ktoré zaradili obnovené Československo medzi víťazné mocnosti. Aj dnes je odkaz protifašistického odboja aktuálny ako nikdy doposiaľ. Preto je potrebné si neustále tieto udalosti pripomínať, aby sa hrôzy vojny viac neopakovali. Práve takéto ukážky sú vhodným spôsobom, ako na tento významný historický medzník Slovenska upozorniť dnešnú mladú generáciu.

S podrobným priebehom obranných bojov príslušníkov povstaleckého práporu „NARCIS,“ partizánov z partizánskej brigády mjr. V. M. Kozlova pod velením Zoltána Grubicsa a Jozefa Fábryho a partizánskej hliadky pod velením Alexandra Dimitrijeviča Šestova oboznámil prítomných priamy účastník SNP Mgr. Július Molitoris. Vo svojom príhovore  vyzdvihol ochotu zainteresovaných starostov zorganizovať túto bojovú ukážku.

Poukázal aj na skutočnosť, že  aj počas SNP boli v našej oblasti kolaboranti, udavači. Najznámejší z udavačov bol bývalý partizán – agent Antek z Klenovca, ktorý najmä po potlačení povstania chodil v širokom okolí s nemeckými hliadkami, udával odbojárov a osobne sa podieľal na habaní majetku pre potreby Nemcov.

Po nečakanom dobití Tisovca nemeckými jednotkami v smere od Muráňa hrozilo obrancom Línie Rim. Baňa- Kraskovo obkľúčenie. Po troch dňoch trvajúcich ťažkých bojov nariadil veliteľ práporu kpt. Ľudovít Šuška ústup v smere na Kokavu nad Rimavicou a Klenovec.

Obranné boje si na línii Kraskovo- Rimavská Baňa vyžiadali aj ľudské obete. Pri Kraskove padli čatár Juraj Terek, slobodník Ján Očovai, vojak Ján Čán, vojaci Mikuláš Kmeť, Ján Vančík, Július Antalec, Ján Kasar a partizán Michal Paľo. Pri Rimavskej Bani padol práporčík Kulíšek.

Príslušníci z divízie Host Wessel dňa 21.10.1944 na neďalekej osade Suchý Potok povraždili nevinné tri sestry Emíliu Pupalovú,  Margitu Šulekovú, Agnesu Halajovú, všetky tri rodené  Václavikové. Osem malých detí stratilo navždy svoje mamičky. Pred vrátami šopy zastrelili Jána Koniara, Pavla Selčana a Pavla Obročníka a na druhý deň odvliekli Júliu Kaločayiovú, ktorú znásilnili a potom zastrelili a mŕtvolu hodili do potoka. 

Po vyhlásení SNP dňa 29.8.1944 v  slobodnom Slovenskom vysielači Banská Bystrica v Rimavskej Bani už 30. augusta 1944 založili ilegálni pracovníci Revolučný národný výbor, ktorý bol napojený na Okresný revolučný národný výbor v Hnúšti. Náborové strediská do prvej Čs. armády na Slovensku boli v Tisovci a v Klenovci.

Celý priebeh bojovej ukážky veľmi odborne konferoval pplk. v.v. Ing. Michal Jakubec z Trebišova.

Ukážka začala prípravou zákopov k obrannému postaveniu. Diváci mohli vidieť zásobovacie vozidlo Praga RN, dve motorky so sajtkami M 72, kanón Vz 37, poľnú vojenskú kuchyňu ťahanú krásnymi koníkmi a spojku na koni, ktorá zvestovala povstalcom príchod Nemcov od Rimavskej Soboty. Na strane povstalcov a na strane Nemcov mohli vidieť prieskumné vozidlo „Stoewer,“ samohybnú húfnicu /delo/ „Sturmgesuc III /STUG III/, mínomet  81 mm a 60 mm.

Obrancov sa Nemcom podarilo vytlačiť až na tretí deň. Napriek prevahe Nemcov v ťažkej bojovej technike sa obrancovia držali statočne. Streľba z pušiek a samopalov bola ešte znesiteľná, čo sa  však nedalo povedať o paľbe z mínometov a samohybného dela, lebo aj keď sa jednalo „iba“ o slepé cvičné strelivo, kúsky hliny pri výbuchoch zalietavali aj medzi divákov. Takmer dvojhodinové boje príslušníkov VHK ocenili diváci dlhotrvajúcim potleskom. Bolo vidieť, že takmer 30 stupňová horúčava dala „vojakom“ v uniformách zabrať viac ako samotné boje.

Samozrejme že medzi najmladšími návštevníkmi bola najviac obdivovaná bojová technika. Priamy účastník bojov na línii Hrb s ňou po skončení oboznámil úzky okruh hostí vo svojom okolí a ukázal, na ktorej pozícii bojoval a kde bol aj ranený. Po skončení bojovej ukážky bola zapálená pravá „povstalecká vatra.“

Poslední účastníci ukážky bojov na „HRBE“ odchádzali až po zotmení a mnohí si kládli otázku, kedy bude niečo podobné najbližšie?

Za krásnu vydarenú akciu patrí poďakovanie všetkým organizátorom, ale predovšetkým obci Rimavská Baňa a jej starostke pani Mg. Helene Polónyiovej.

JUDr. Jozef Pupala,

predseda ZO SZPB v Čiernom Potoku


 
 

Nová hokejová sezóna s množstvom noviniek

V septembri už tradične na Slovensku začínajú boje v hokejových ligách. Inak tomu nebude ani tento rok. Druhá hokejová liga, ktorej dlhodobým účastníkom je aj HKM Rimavská Sobota, štartuje už 17. septembra. Situácia v slovenskom ligovom hokeji bola v posledných mesiacoch turbulentná a rôzne prestupy postihli aj 2. ligu, a tak jej zloženie bolo známe až koncom leta.

2. hokejová liga bude mať v sezóne 2016/2017 rekordný počet účastníkov. História si už ani nepamätá, kedy naposledy v najnižšej hokejovej lige nastupovalo až 20 mužstiev. Z minulého ročníka sa zachovalo 13 mužstiev a 7 nováčikov. Najväčším prekvapením je zahraničný účastník KMH Budapešť, ktorý bude hrať v našej skupine. Z prvej ligy prestúpili až 3 mužstvá MHK Humenné, HK Bardejov a HK 91 Senica.  V druhej lige uvidíme aj jedného extraligistu ŠHK 37 Piešťany. Ďalšími nováčikmi sú HK 2016 Trebišov a MHK Dubnica nad Váhom. Hrací systém ostáva zachovaný z minulého roka. Mužstvá budú rozdelené do dvoch skupín po desať mužstiev. V základnej časti sa bude hrať 18 kôl a každý odohrá s každým 2 zápasy (1x doma, 1x vonku). Po základnej časti, ktorá končí 14. januára, bude nasledovať play-off, a taktiež aj zápasy o umiestnenie, ako to bolo v minulej sezóne. HKM Rimavská Sobota sa tradične predstaví vo východnej skupine s nasledovnými súpermi: KMH Budapešť, HK Brezno, MHK Ružomberok, MHK 32 Liptovský Mikuláš B, HC REBELLION Gelnica, HK Sabinov, MHK Humenné, HK Bardejov a HK 2016 Trebišov. Muži HKM pocestujú na prvý zápas do Bardejova 17. septembra a o týždeň 24. septembra o 17:30 sa už predstavia na domácom ľade proti MHK 32 Liptovský Mikuláš B.

Zmeny však nenastali len v účastníkoch ligy. Po sezóne 2015/2016, ktorá nepatrila medzi najvydarenejšie, sa obmenilo vedenie hokejového klubu HKM Rimavská Sobota. Na post predsedu klubu zasadol stále aktívny hráč mužov Mgr. Michal Slovák v tandeme s podpredsedom Bc. Dušanom Bálintom.

K zmene došlo aj na poste trénera. Tibor Daniš po 4 rokoch v Rimavskej Sobote skončil a jeho žezlo prebral Zvolenčan Eduard Giblák. Narodil sa v Spišskej Belej a tento rok oslávi už 69. narodeniny. S hokejom je spätý celý život. V sezóne 1978/79 sa prvýkrát dostal na trénersky post A mužstva HKM Zvolen. Okrem Zvolena trénoval aj Spišskú Novú Ves. Väčšinu svojej kariéry venoval práci s mládežou. Päť rokov trénoval juniorskú reprezentáciu ČSSR. Na svetovom šampionáte v Kyjeve vybojoval 2. miesto a o 2 roky v Lillehammeri to už bolo zlato. Jeho rukami prešli hráči ako Jaromír Jágr, Pavol Demitra, Ján Paška, Jozef Čierny a Ladislav Čierny. Svoje trénerské schopnosti zužitkoval aj v zahraničí. Šesť rokov pôsobil v Nemecku, kde viedol 2 seniorské mužstvá a aj výber Bavorska. Tri roky pôsobil aj v Maďarsku pri seniorskom aj dorasteneckom mužstve Budapešti, s ktorými získal aj majstrovský titul. Okúsil aj hokej v Rumunsku, kde taktiež získal majstrovský titul. V sezóne 2010/2011 sa vrátil do domácich vôd a trénoval dorastencov Zvolena, s ktorými získal bronz a o rok zlato. Eduardovi Giblákovi prajeme do novej sezóny veľa zdravia a čo najviac úspechov s novým mužstvom. Zmena vedenia a trénera postihla aj zmenu kádra. V novej sezóne sa môžete tešiť z množstva nových hráčov, ktorí doplnili našich odchovancov. Predstavia sa medzi nimi aj hráči zo zahraničia.

Zimný štadión otvoril svoje brány v utorok 6. septembra. Zatiaľ ho využívajú len kategórie HKM, ktoré už naplno trénujú na novú sezónu. Pre verejnosť bude ľadová plocha sprístupnená neskôr.  Okrem mužov budú v sezóne 2016/2017 reprezentovať náš klub kadeti a starší žiaci. Liga kadetov je nová liga, ktorú budú hrať deviataci a prváci na stredných školách.  Predstavia sa v regionálnej skupine východ, kde ich súpermi budú: HK Brezno, MHK 32 Liptovský Mikuláš, MŠK HVIEZDA Dolný Kubín, HK Mládež Michalovce, MŠK Mládeže Trebišov a HC 46 BEMACO Bardejov. Na svoj prvý zápas nastúpili 11. septembra na domácom ľade proti Liptovskému Mikulášu. Starší žiaci sa opäť predstavia v 2. lige ako po minulé roky. Ich súpermi v stredoslovenskej skupine sú: MHK BLESKY Detva, HC 07 Detva, MHK Dolný Kubín, MŠHK – mládež Prievidza, MHK Ružomberok, MHK Dubnica nad Váhom a HK ALTIS Námestovo. Ich premiéra sa konalo tiež 11. septembra na ľade v Prievidzi. Taktiež evidujeme aj početnú kategóriu prípravky, ktorá sa predstaví v stredoslovenskej divízii prípraviek v minihokeji 4. ročníkov. 

Marek Hanzel,

HKM Rimavská Sobota


 
 

Naši cyklisti na pretekoch v Maďarsku

Dňa 3. septembra 2016 sa rimavskosobotským cyklistom zo Slovenského cykloklubu Rimava podarilo získať na pretekoch v Maďarsku skvelé umiestnenia. Domov doniesli dva cenné kovy, bronz a striebro.

 

V malej prihraničnej obci Somoskőújfalu sa konal jubilejný 20. ročník cyklistických pretekov v réžií Triatlon klubu Salgótarján s názvom Salgó kupa. Bola  to časovka do vrchu, merala 3, 8 km a vrch mal 180 m prevýšenie po  kvalitnej asfaltovej ceste. Preteky sa konali pre cestné a horské bicykle v rámci Dní obce Somoskőújfalu. Člen cykloklubu SCK- R Tibor Čuvaj získal vo svojej kategórií druhé miesto, kým Štefan Maksi bronzovú medailu. V kvalitnej konkurencii tak naši reprezentanti dosiahli pozoruhodné výsledky.  Ako zaujímavosť môžeme uviesť, že zo Slovenska sme sa pretekov zúčastnili ako jediný tím a na podujatie sme sa dopravili na svojich dvojkolesových tátošoch.

 

Po pretekoch bolo vyhodnotenie s cenami. Organizátori pripravili pre zúčastnených bohatý sprievodný program, servis bicyklov a občerstvenie. Už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník, na ktorom chceme zabojovať o ďalšie úspechy.

 

Štefan Maksi,

predseda Slovenského cykloklubu Rimava

 


 
 

Základné školy v meste otvorili svoje brány

Po dvoch mesiacov prázdnin opäť zasadli žiaci do školských lavíc. Čaká na nich množstvo nových informácií, zážitkov aj zábavy.

Novinkou v Základnej škole Mihálya Tompu s vyučovacím jazykom maďarským je vynovená telocvičňa, ktorá už niekoľko rokov chátrala. Vyžiadala si investíciu v hodnote 40 000 eur, z ktorej 30 000 eur poskytlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a 10 000 eur samospráva Rimavskej Soboty. Pásku vo vynovenej telocvični slávnostne prestrihol Ing. Ladislav Rigó, poverený vedením odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry Mestského úradu. V príhovore sa poďakoval poslancom Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote za ústretovosť pri schvaľovaní financií z rozpočtu mesta na obnovu telocvične. Pracovníci Odboru školstva, sociálnych vecí a rodiny Mestského úradu navštívili aj ďalšie základné školy v meste, PaedDr. Chovanová sa zúčastnila otvorenia školského roka v Základnej škole P. Dobšinského a Mgr. Vidinský navštívil  ZŠ Š. M. Daxnera.  

Foto: Attila Gecse

 


 
 

POKYNY PRE ZBER BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÉHO ODPADU V RODINNÝCH DOMOCH

Nadobudnutím účinnosti zákona č.79/2015 Z.z. o odpadoch je každý pôvodca v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva povinný triediť biologicky rozložiteľný odpad, rastlinný odpad zo záhrad a pozemkov  oddelene od iných zložiek komunálnych odpadov a zabezpečiť jeho skompostovanie alebo podobné zhodnotenie vo vlastných alebo užívaných priestoroch. Pre pôvodcov, ktorí z priestorových alebo iných dôvodov takúto možnosť nemajú, mesto Rimavská Sobota na svojom území od 1.9.2016 zavádza systémový zber biologicky rozložiteľných odpadov. Za týmto účelom žiadame všetkých  dotknutých vlastníkov a užívateľov nehnuteľností v rodinných domoch, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta Rimavská Sobota, aby si prevzali špeciálne plastové 120 l zberné nádoby hnedej farby určené na biologicky rozložiteľný odpad. Poskytnutie zberných nádob

je bezplatné.

Vydávanie zberných nádob aj s návodom a  podrobnými pokynmi k samotnému vykonávaniu triedeného zberu biologicky rozložiteľného odpadu sa uskutoční v priestoroch Technických služieb mesta Rimavská Sobota na Športovej ulici.

K prevzatiu zbernej nádoby je potrebné preukázanie totožnosti. Vydávanie zberných nádob

sa uskutoční podľa nasledovného harmonogramu :

 

13. 8. 2016  t.j. Sobota v čase od 8,00 hod.  do 11,00 hod. pre ulice :   

  1. Markuša, Agátová, B. Bartóka, Bakulínyho, Bottova, Cestárska, Cukrovarská  

 

15. 8. 2016  t.j. pondelok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Čerenčianska, Čerešňová, Daxnerová, Dostojevského, Družstevná, Dukelských hrdinov, E. Putru, Fučíková, Gaštanová

 

16. 8. 2016  t.j. utorok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Gorkého, Hlavné námestie, Hurbanova, Hviezdoslavova, Hatvaniho, Fábryho, J. Kráľa, Jabloňová, Jarná, Javorová

 

17. 8. 2016  t.j. streda v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Jesenského, Mikszátha, Kirijevská, Kolínska, Konvalinková, K.Šmála, Krajná, Krasková, Kubányho, Kúpeľná, Kuzmányho, Kvetná

 

18. 8. 2016  t.j. štvrtok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Letná, Liesková, Lipová, Malá, Malinová, Mládeže, Mlynská, Na Chrenovisku, Narcisová

 

19. 8. 2016  t.j. piatok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Nová, Novosadská, Odborárska, Okružná

 

20. 8. 2016  t.j. sobota v čase od 08,00 do 11,00 hod. pre ulice :

          Orgovánová, Pivovarská, Podjavorinskej, Pokoradzská, Povstania, Púpavová, Ružová, Sedliacka, Slnečná, Svätopluková

 

22. 8. 2016  t.j. pondelok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

           Školská, Škultétyho, Šrobárová, Tehlová,Tolstého, Tomášiková, Tomašovská, Tompová, Trhové námestie,

 

23. 8. 2016  t.j. utorok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Tržná, Tulipánová, Veterná

 

24. 8. 2016  t.j. streda v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

          Záhradnícka, Železničiarska, Železničná

 

25. 8. 2016  t.j. štvrtok v čase od 15,00 do 17,00 hod. pre ulice :

         Sobôtka, M.R. Štefánika, P.J. Šafárika, Lesná, Žánovská  

 

V prípade akýchkoľvek otázok k predmetnej problematike volajte na tel. číslo 047/5604648 – Mestský úrad alebo TSM 047/5631071.


 
 

Pripomenuli sme si 72. výročie SNP


S úctou a vďakou...

Kráčali po ulici ťažkým krokom, so šedivými vlasmi a s košeľami obvešanými odznakmi. Sú tými, ktorí bojovali a jednými z mála, ktorí mali to šťastie a prežili... v ich dušiach však navždy zostanú stopy boľavých a ťažkých spomienok...

 Pred pár dňami sme venovali tichú spomienku a vďaku všetkým, ktorí pred 72 rokmi obetovali svoje životy za skutočné hodnoty, za slobodu, demokraciu, spravodlivosť a ľudskosť. Pri tejto príležitosti sa 26. augusta uskutočnil pri pamätníku Červenej armády pred Gemersko- malohontským múzeom pietny akt položenia vencov. Podujatie zorganizoval Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rimavskej Sobote (OV SZPB). Kladenia vencov sa zúčastnili zástupcovia samosprávy, štátnej správy, členovia politických strán, občianskych združení, príslušníci armády, polície a verejnosť. Medzi nimi bol primátor mesta Jozef Šimko, viceprimátor, Ladislav Rigó, prednosta Okresného úradu Csaba Csízi a ďalší.

Ako v slávnostnom príhovore zdôraznil predseda OV SZPB Pavel Brndiar, Slovenské národné povstanie bolo jednou z najvýznamnejších udalostí v našich dejinách. Prihlásili sme sa k myšlienkam slobody, demokracie a ľudských práv. Do protifašistického odboja sa výraznou mierou zapojil aj náš región Gemer- Malohont. Veľkú úlohu pritom zohrali obyvatelia obcí a osád v povstaleckých oblastiach. O ich hrdinstve dodnes svedčia pomníky a pamätníky po celom Slovensku. Návraty k týmto udalostiam sú potrebné preto, aby sme upozornili na hrôzy minulosti a aby sa už nikdy neopakovali.


 
 

Informácia o možnosti používania jazyka národnostnej menšiny

INFORMÁCIA
o možnosti používania jazyka národnostnej menšiny v úradnom styku podľa § 2 ods. 3 zákona
č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov

Názov orgánu verejnej správy: MESTO – Mestský úrad Rimavská Sobota
Miesto pôsobenia: ul. Svätoplukova 9
979 01 Rimavská Sobota
JAZYK MENŠINY, ktorý občania Slovenskej republiky, ktorí sú osobami patriacimi
k národnostnej menšine, môžu používať v úradnom styku pred týmto orgánom:
maďarský jazyk
PRÁVA OBČANA SLOVENSKEJ REPUBLIKY, KTORÝ JE OSOBOU PATRIACOU
K NÁRODNOSTNEJ MENŠINE:
1. Právo vo vzťahu k Mesto – Mestský úrad Rimavská Sobota komunikovať v ústnom
a písomnom styku vrátane predkladania písomných listín a dôkazov aj v jazyku
menšiny.
2. Právo na odpoveď orgánu verejnej správy na podanie napísané v jazyku menšiny aj
v jazyku menšiny, vrátane práva požiadať o vydanie rozhodnutia v správnom konaní
aj v jazyku menšiny (od 1. júla 2012) a právo požiadať o vydanie dvojjazyčného
rodného listu,*) sobášneho listu,*), úmrtného listu,*) povolenia, oprávnenia,
potvrdenia, vyjadrenia a vyhlásenia (na ostatné verejné listiny sa toto právo
nevzťahuje) aj v jazyku menšiny (od 1. júla 2012). V pochybnostiach je rozhodujúce
znenie odpovede orgánu verejnej správy v štátnom jazyku.
3. Právo požiadať o poskytnutie dvojjazyčného úradného formulára, a to v štátnom
jazyku a v jazyku menšiny (od 1.júla 2012)
Na vybavenie vecí v jazyku menšiny sa vzťahujú rovnaké lehoty ako na vybavovanie vecí
v štátnom jazyku.
POVINNOSTI ORGÁNU VEREJNEJ SPRÁVY:
1. Mesto – Mestský úrad Rimavská Sobota poskytuje odpoveď na podanie napísané
v jazyku menšiny okrem štátneho jazyka aj v jazyku menšiny. V pochybnostiach je
rozhodujúce znenie odpovede orgánu verejnej správy v štátnom jazyku. Odpoveď
orgánu verejnej správy, ktorá je verejnou listinou, sa vydáva okrem štátneho jazyka aj
v jazyku menšiny len vtedy, ak ide o povolenie, oprávnenie, potvrdenie, vyjadrenie
a vyhlásenie.
2. Rozhodnutie Mesta – Mestského úradu Rimavská Sobota v správnom konaní sa
v prípade, ak sa konanie začalo podaním v jazyku menšiny alebo na požiadanie
vydáva okrem štátneho jazyka v rovnopise aj v jazyku menšiny (od 1. júla 2012).
V pochybnostiach je rozhodujúci text rozhodnutia v štátnom jazyku.
3. Rodný list,*) sobášny list,*), úmrtný list,*) povolenia, oprávnenia, potvrdenia,
vyjadrenia a vyhlásenia sa na požiadanie vydávajú dvojjazyčne, a to v štátnom jazyku
a v jazyku menšiny. V pochybnostiach je rozhodujúci text verejnej listiny v štátnom
jazyku ( od 1. júla 2012)

4. Mesto – Mestský úrad Rimavská Sobota poskytuje občanom úradné formuláre vydané
v rozsahu jeho pôsobnosti na požiadanie dvojjazyčne, a to v štátnom jazyku a v jazyku
menšiny ( od 1. júla 2012)
Mesto – Mestský úrad Rimavská Sobota zabezpečuje možnosť používania maďarského
jazyka nasledujúcim spôsobom:
prostredníctvom zamestnancov Mestského úradu Rimavská Sobota, ktorí ovládajú
jazyk národnostnej menšiny slovom, resp. slovom a písmom.
Ak občanovi Slovenskej republiky boli porušené jeho práva používať jazyk menšiny
v ústnom a písomnom styku (§ 7b zákona), môže túto skutočnosť oznámiť sekcii
národnostných menšín Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorá začne vo veci správne
konanie.

 

JUDr. Jozef Šimko
primátor mesta

V Rimavskej Sobote: 08. augusta 2016
Vysvetlivky:
*) Informáciu o vydávaní dvojjazyčného rodného listu, sobášneho listu a úmrtného listu
uvádza len príslušný orgán verejnej správy oprávnený vydávať rodný list, sobášny list
a úmrtný list.


 
Súbor na stiahnutie Informácia.pdf Informácia.pdf (28.5 kB)

 

KC RS - ponuka voľnočasových aktivít pre deti

KOMUNITNÉ CENTRUM RIMAVSKÁ SOBOTA
Ponuka voľnočasových aktivít pre deti

 

TVORIVÉ DIELNE- Výtvarné činnosti: kreslenie pastelkou, uhlíkom ,maľovanie akvarelom,
temperovou farbou, modelovanie, recy - veci.....
od 14.00 - 15:30 - Vždy v Utorok a Piatok zod. Gembická Anna

 

SPEVÁCKY KRUŽOK – SLÁVIK- Rozvoj speváckeho a hudobného nadania, základy spevu,
hlasová hygiena ,cvičenie hlasového rozsahu, spev
od 14:30 - 15:00 - Každá Streda zod. Bc.Sendreiová Jana

 

KRÚŽOK ANGLICKÉHO JAZYKA- Pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci 14:00 – 15:00 zod. Barbora Geczeová
Alexandra Žírošová

 

AKTIVITY SA KONAJÚ V PRISTOROCH KC, ul. Povstania 15, Rimavská Sobota

Aktivity sú pre deti ZDARMA

Telefonický kontakt na poskytovateľa: 0918 954 274

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

 

Komunitné centrum vzniklo 01.05.2015 v rámci Národného projektu Komunitné centrá vďaka  podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota je umiestnené na prvom poschodí polyfunkčnej budovy na Ul. Povstania č.15 v Rimavskej Sobote. V blízkosti KC sa nachádza  jedna základná škola, špeciálna základná škola a materská škola. Z toho dôvodu pracovníci KC okrem poskytovanie služieb klientom ambulantne, vychádzajú za cieľovou skupinou obyvateľov  a služby poskytujú v ich prirodzenom prostredí

Poslaním komunitného centra je poskytovanie odborných a iných činností. Aktivitami prispievať k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených  na individuálnej ako aj na komunitnej úrovni.  V spolupráci s  Prevádzkovateľom KC a subjektmi verejnej a štátnej správy, poskytujeme vhodné formy a spôsoby  spolupráce na elimináciu sociálnych rozdielov, aj spôsoby  ako minimalizovať negatívne faktory ovplyvňujúce osobnostný rozvoj detí ,mládeže a dospelej populácie v meste.

 

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota od svojho vzniku poskytuje svojim klientom, ktorých eviduje v databáze  v počte 110  vo veku od 3 - do 71 rokov nasledovné služby:
-základné sociálne poradenstvo
-pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
-pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie
- preventívne, edukačné, skupinové aktivity
-voľnočasové aktivity
Tvorivé dielne   - Tvorilky
Muzikoterapiu

Energizér –aktivity a cvičenia na uvoľnenie a načerpanie energie
Rozširujeme rady dobrovoľníkov

Telefonický kontakt na Komunitné centrum  je 0918 954 274


 
Súbor na stiahnutie prezentaia KC RS.pdf prezentaia KC RS.pdf (1.3 MB)

 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadom

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardy

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanov

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Verejné obstarávanie

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správa


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSM


 
 

Verejné vyhlášky

VV - kolaudačné rozhodnutie (K. Mikszátha 42, 44)


 
 

Informácie o začatých správnych konaniach

Verejné ponuky

OVS - nájom nebytového priestoru v KD Vyšná Pokoradz


 
 

Majetok - prípad hodný osobitného zreteľa

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Spravodajstvo - Gemerské zvesti

Tlačové správy

Rozlúčky so zosnulými


webygroup

Mestský cintorín

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, Cukrovarská 4983
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

ďalšie dni

Nedeľa 2.10.
Lekáreň Rimava
P. Dobšinského 4380,
979 01 Rimavská Sobota
047/ 581 23 51

dnes je: 25.9.2016

meniny má: Vladislav


English version
Magyar verzió

18529629

Úvodná stránka