Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

OZNAMY

Oznamy mesta

Začal sa druhý adventný týždeňVytlačiť
 

Na adventnom venci na Hlavnom námestí sa v sobotu 3. decembra rozžiarila už druhá adventná sviečka.

Rozšírenie predvianočnej dekorácie mesta o Adventný veniec, umiestnený na Hlavnom námestí, vyšlo z iniciatívy predsedu občianskeho združenia Katolícky krúžok- Katolikus Kor o.z. Ing. Tibora Pelleho. 

Adventný veniec je ozdobený čačinou, na každej sviečke je pripevnený lampáš pre svietidlá. Prípravu kovovej kostry venca, nôh a sviečok z nerezového materiálu pripravil Katolícky krúžok- Katolikus Kor pomocou firmy Ing. Lehela Pelleho z Tornale. Mesto zabezpečilo lampáše pre štyri sviečky, žiarovky, prívod elektrického prúdu a výzdobu venca. 

Prvú adventnú sviečku zapálil primátor mesta Jozef Šimko na slávnostnom otvorení Adventu. Ďalšie sviečky postupne v duchu ekumenizmu zapaľujú predstavitelia troch historických cirkví nášho mesta, každú sobotu jedna cirkev. Druhú adventnú sviečku zapálil predstaviteľ Katolíckej cirkvi. 

Zapaľovanie sviečok na Adventnom venci na Hlavnom námestí by malo slúžiť aj k zbližovaniu občanov mesta rôznych národností a rôznych vierovyznaní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V rámci druhého adventného týždňa sa v nedeľu 4. decembra konal v Katolíckom kostole v Rimavskej Sobote koncert Slovenského sláčikového kvarteta z Bratislavy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dňa 5. decembra zavítal na Hlavné námestie Mikulášna vianočnom stromčeku sa po roku opäť zažali sviečky.

O 18.hod. sa v divadelnej sále Domu kultúry konal Benefičný koncert SČK Ľudia ľuďom.

V piatok 9. decembra o 13.00 hod. pozývame na Vianočnú burzu nápadov a lásky do Domu kultúry a o 16. 00 hod. do Mestskej galérie na tvorivé dielne Vianočné plstenie.


 
 

Na Hlavnom námestí už svieti vianočný stromček Vytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota sa "oblieklo" do vianočnej výzdoby a 5. decembra na Hlavnom námestí slávnostne rozsvietili vianočný stromček. S príhovorom vystúpili prednosta Mestského úradu Štefan Szántó a viceprimátor mesta Ladislav Rigó. 

 

 

 

Ďalšie dva vianočné stromčeky pribudnú v najbližších dňoch aj na sídlisku Západ, jeden na Chrenovisku a ďalší stromček bude aj na sídlisku Dúžavská cesta. Pracovníci Technických služieb mesta pomohli ozdobiť aj vianočný stromček v mestskej časti Bakta. Ako informoval riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto, s výzdobou mesta ešte pokračujú a tento rok bude bohatšia než po tie minulé. Do Vianoc tak ešte pribudne vianočná výzdoba aj na Malohontskej ulici, na Ul. B. Bartóka a na Jesenského ulici. 

 

 

 

 

 


 
 

V najnovšom čísle Gemerských zvestí nájdete...Vytlačiť
 

V najnovšom čísle Gemerských zvestí, ktoré vyšli 7. decembra 2016, nájdete aj tieto témy:

Spisovateľka Ilma Rakusa si prevzala Cenu primátora mesta

Majstrom sveta v plastikovom modelárstve je Rimavskosoboťan Štefan Pásztor

Otvorený list primátora premiérovi

Odhalili vzácny zreštaurovaný reliéf

Vedomostná súťaž stredoškolákov vrcholí

Eco dog toilet stanica... revolučné riešenie

Výsledky stretnutí vo volejbale žien I. liga- východ

Majstrovstvá Slovenska v halovom viacboji všestrannosti. 

 

 

                                                                                                                  


 
 

Vianočné trhyVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota Vás pozýva na Vianočné trhy 2016 v dňoch 14.- 15. decembra na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.


 
 

Benefičný koncert SČK Ľudia ľuďom Vytlačiť
 

Slovenský Červený kríž Územný spolok SČK v Rimavskej Sobote zorganizoval 5. decembra 2016 v divadelnej sále Domu kultúry Benefičný koncert SČK pod názvom Ľudia ľuďom. Finančné prostriedky zo vstupného budú venované na Fond pomoci ÚzS SČK.

 

 

 


 
 

Projekt EurorozprávkyVytlačiť
 

 

Projekt EUROROZPRÁVKY, ktorého charakteristickým znakom je prinášať do Európy prostredníctvom výtvarného umenia krásu detskej duše, vyjadrenú srdcom a štetcom a tak formovať, upevňovať lásku a vzťah k jednotlivým krajinám európskeho spoločenstva už od útleho veku.

Každá rozprávka tohto projektu hravým spôsobom zaviedla naše deti do blízkeho i vzdialeného sveta európskeho spoločenstva. Materské školy z jednotlivých miest Slovenska  maľovali a priestorovo stvárňovali 28 rozprávok zo všetkých členských krajín EÚ. Takto EÚ spoznala slovenské mestá a slovenské detí EÚ. 28  klasických rozprávok typických pre jednotlivé krajiny EÚ bolo výtvarne spracovaných v plošnej a priestorovej podobe. Rimavskú Sobotu zastupovala Materská škola na Hatvaniho ulici 321 a jej úlohou bolo výtvarne a plošne stvárniť chorvátsku rozprávku Tri prstene. Prostredníctvom spontánnej detskej tvorby sa tak Slovensko prezentovalo ako mladá, moderná a dynamická krajina. Zároveň deti predškolského oddelenia Európskej školy v Bruseli taktiež svojím spôsobom originálne stvárňovali dané typické európske rozprávky.

 

Tento originálny projekt bol veľkým prínosom nielen pre slovenské školstvo, ale aj pre deti, žijúce v európskom spoločenstve. Realizácia myšlienky ukázať v Európe krásne hodnoty, vytvorené našimi deťmi a európskymi deťmi, priniesla radosť nielen deťom, autorom, pedagógom, pracovníkom EÚ, ale aj širokej verejnosti.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila:

20. októbra 2016 o 16:00 v Bratislave – RTVS, Mýtna 1
15. novembra 2016 o 17:00 v Bruseli – Galéria IFA Laboratory, 71 place du Jeu de Balle
8. decembra 2016 o 15:00 v Prešove – Galéria PKO – Caraffova väznica

         Eva Juhászová, riaditeľka Materskej školy Hatvaniho ul., Rimavská Sobota

 

 


 
 

Do Rimavskej Soboty zavítal MikulášVytlačiť
 

Hlavné námestie bolo 5. decembra v popoludňajších hodinách plné detí i dospelých. 

Mesto Rimavská Sobota a CVČ Relax aj tento rok pripravili pre deti mesta a blízkeho okolia podujatie k Mikulášovi na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Deti aj dospelých čakal pestrý kultúrny program, rôzne hry, súťaže a veľa sladkostí. Mikuláš so svojou družinou a pomocníkmi vyhodnotil aj súťaž o najkrajšie vlastnoručne doma zhotovené mikulášske vrecúško.

 

                                                                                Foto: A. Gecse

 


 
 

Ľudové zvyky a tradície... tematický deň v ZŠ P. K. HostinskéhoVytlačiť
 

    Slovensko má bohaté ľudové zvyky a tradície. Aby sa žiaci dozvedeli čo najviac o živote našich predkov a zvykosloví, 16. novembra sme pripravili a zrealizovali tematický deň Ľudové zvyky a tradície.

V každom ročníku sa žiaci venovali iným aktivitám. Pripravili výstavky rôznych remeselníckych výrobkov, ručných prác, výšiviek, ale aj iných už  historických výrobkov, dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií o našom regióne Gemer-Malohont, oboznámili sa s nárečím aj s tradičnými jedlami. Svoju šikovnosť ukázali pri zhotovovaní misiek a džbánov z modelovacej hmoty. Vyskúšali si aj tkanie na detských krosnách, robili šálky  špagátovou technikou a zdobili taniere ľudovými ornamentmi. Osvojili si techniku výroby  bábik zo šúpolia, vyskúšali si tradičnú ľudovú výšivku krivou ihlou. Zdobili papierové taniere a džbány ľudovými motívmi. Naučili sa ľudové piesne, oboznámili sa s ľudovými prísloviami a porekadlami, mali možnosť vidieť  rôzne druhy krojov, ktoré výtvarne spracovali.

Tematický deň  pre všetky ročníky obohatila svojím rozprávaním p. Jaroslava Lajgútová z Relaxu. Porozprávala žiakom o krojoch, zvykosloví a priniesla aj ukážky ľudových odevov. V závere jej prezentácie si žiaci zaspievali ľudovú pieseň.

Tematický deň bol pre žiakov veľmi poučný a zábavný. Okrem aktivít sa im páčilo aj to, že ich vyučovali pani učiteľky oblečené v tradičnom ľudovom oblečení – v kroji.

                                                                                        RNDr. Anita Antalová


 
 

Švajčiarska spisovateľka Ilma Rakusa si prevzala Cenu primátora mestaVytlačiť
 

Sú ľudia, ktorí sa narodili tu v Rimavskej Sobote len „náhodou,“ ale ako tu narodeným sa ich život spojil s týmto mestom naveky. Takým je aj prípad Lujzy Blahy či Györgya Czappa.

Patrí k nim aj Ilma Rakusa, ktorá sa narodila v Rimavskej Sobote, v budove konzervární, 2. januára roku 1946, ako dieťa maďarskej matky a slovinského otca. Nebývali tu však dlho, už o rok žili v Budapešti, potom nasledoval Triest a Zürich a prechodné zastávky ako Paríž a Leningrad. Tak sa začal životný príbeh známej a úspešnej švajčiarskej spisovateľky a prekladateľky...

„Neustále sťahovanie ma naučilo sebestačnosti, na druhej strane sa však za tým skrýval aj strach. Otec, mama, kufre a ja: to bol svet.”... hovorí Ilma.

Ilma v súčasnosti žije a tvorí vo Švajčiarsku v Zurichu. Ako prezradila, k písaniu sa dostala cez veľkú lásku ku knihám. Tie sprevádzajú jej život od detstva až podnes. Stali sa jej inšpiráciou, ktorá prerástla do vášne...

Literárna a prekladateľská tvorba spisovateľky je známa široko v zahraničí. Ovláda sedem svetových jazykov a je autorkou mnohých úspešných kníh, ktoré preložili do viacerých jazykov. Nedávno vyšla jej kniha "Pomalšie" aj v japončine. Popri maďarčine a nemčine hovorí Ilma aj po francúzsky, anglicky, srbsky a rusky. Z týchto jazykov často aj prekladala. Vďaka nej spoznali Nemci Francúzsku Marguerite Duras, Srba Danila Kiša a Maďara Pétera Nádasa. Sčasti aj držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Imreho Kertésza, ako aj Rusku Annu Cvetajevu, Dostojevského a Čechova, ktorého Čajku v jej preklade uviedol a hrá slávny viedenský Burgtheater.

 „Vlastný jazyk je ten, ktorým tvorím z nemčiny. Nemčina sa stala mojím hlavným jazykom, ale nehovorím, že aj materinským. Veľa nemeckých kritikov píše, že nie je ľahké identifikovať, či som švajčiarska alebo nemecká spisovateľka. Cítiť, že som kozmopolitka, dostávam sa do kontaktu aj s inými jazykmi. Nemčinu používam s takou biografiou v pozadí, v ktorej sa nachádza ruština, francúzština, slovinčina aj maďarčina.”

Ešte predtým, ako Ilmu Rakusu objavili v Maďarsku, maďarské vydavateľstvo Kalligram vydalo jej román „Ostrov“ v slovenčine. V maďarčine vyšla najprv jej zbierka esejí „Pomalšie“ (Langsamer!), v ktorej „dostane úlohu“ čas, poézia, čítanie a cestovanie, a postaví ich do protikladu s globalizáciou a neustálym ruchom. Autobiografický román „Mehr mee“ – Spomienky, ktorý v roku 2009 dostal cenu Schweizer Buchpreist za najlepší švajčiarsky román, vydalo v roku 2011 vydavateľstvo Magvető. Román, ktorý už vyšiel aj v češtine, oživuje už naveky stratenú Strednú Európu, cez spomienky jej rodičov a svojho detstva. Ako prezrádza záložka knihy, „Rakuša balí do hodvábu pomalosti a smutnosti svojej životnej dráhy od Rimavskej Soboty po Zürich.“ O svojom detstve a mladosti nerozpráva len tak "jednoducho", ten čas spraví „ochutnateľným a počúvateľným.“ V tomto stredoeurópskom priestore politikum ledva vidieť: počas Pražskej jari a študentských demonštrácií sedí v knižnici, číta velikánov ruskej literatúry, alebo hrá na klavíri. Ilma Rakusa je doma v Strednej Európe. Nie je doma na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvátsku alebo v Srbsku. Ani v Švajčiarsku, chýba jej tam more. Je pravdou, že hranice síce nie sú, no pre väčšinu z nás existujú v nás samých. Vydavateľstvo Magvető vydalo v preklade Noémi Kiss vo svojej novej edícii básnickú zbierku „Love after love.“ V ôsmych básňach je v nej v dialógoch v nemčine a v angličtine vyrozprávaná monštruózna sťažnosť, o ktorej Péter Nádas poznamenal, že je to veľké realistické dielo.

Ilma Rakusa je jednou z posledných, ktorí ešte poznali bývalú Strednú Európu a ktorá je vo svojich dielach čistokrvnou Európankou. A aj keď vo svojom rodnom meste bola od svojho narodenia len dvakrát, toto mesto sa stalo neoddeliteľnou súčasťou jej premýšľania a života. Do svojho rodného mesta prišla aj teraz s rovnakou túžbou a záujmom, ako pred 11 rokmi... 

29. november sa tak v Rimavskej Sobote niesol v slávnostnom duchu. V popoludňajších hodinách pani Rakusu privítalo na Radnici vedenie mesta a s príhovorom vystúpil primátor Jozef Šimko. Vyjadril hrdosť na to, že Ilma Rakusa sa narodila práve v tomto meste a zároveň sa jej poďakoval za šírenie dobrého mena mesta aj ďaleko za hranicami Slovenska.

Po príhovoroch v slovenskom a v maďarskom jazyku, ukážkach z tvorby spisovateľky a po hudobnom vystúpení si Ilma Rakusa prevzala z rúk Jozefa Šimka Cenu primátora mesta Rimavská Sobota. Cenu, ktorá je vyjadrením vďaky, obdivu a úcty vzácnemu a úspešnému človeku.

"V apríli tohto roku Ilmu Rakusu viacerí nominovali na Cenu mesta a je mi cťou, že jej teraz môžem osobne tu v Rimavskej Sobote odovzdať Cenu primátora. Milá Ilma Rakusa, sme Vám veľmi vďační, že pomáhate šíriť dobré meno Rimavskej Soboty aj napriek tomu, že Zürich je od tohto mesta ďaleko a svet je čím ďalej uponáhľanejší. Dúfam, že sa tu u nás v Rimavskej Sobote stretneme ešte aj nabudúce. V meste, ktoré je pre nás „stredom sveta,“ povedal Jozef Šimko. 

Pani Rakusa sa poďakovala za milé pozvanie a srdečné privítanie a ako sa vyjadrila, bolo to pre ňu veľmi emotívne. Do Rimavskej Soboty zároveň priniesla aj vzácne dary, ktoré odovzdala primátorovi mesta. Obraz, na ktorom je vyobrazená Rimavská Sobota z roku 1926 a ktorého autorom je A. Tóth Sándor, a vzácnu knihu o Rimavskej Sobote s podpisom starého otca pani Rakusy.

Primátor J. Šimko zaželal spisovateľke ešte veľa plodných rokov v jej tvorbe. Ilma Rakusa oslávila v tomto roku aj svoje okrúhle životné jubileum. Pripájame sa k blahoželaniam a prajeme jej veľa zdravia, šťastia a pohody a ešte mnoho zaujímavých kníh a prekladov, ktoré pohladia srdce i dušu...

                                                                                      Foto: A. Gecse


 
 

Vedomostná súťaž stredoškolákov vrcholí Vytlačiť
 

Perfektná myšlienka, tvorivá realizácia a podpora stredných škôl v regióne – to sú hlavné atribúty, ktoré urobili  z vedomostnej  súťaže KVÍZMAJSTER špičkovú kultúrno- spoločenskú aktivitu stredoškolákov v centre Gemera-Malohontu v Rim. Sobote.

Na  štvrtok 15. decembra sa môžeme opäť tešiť. Študentov stredných škôl čakajú dve semifinálové kolá a po nich finálové vyvrcholenie súťaže v divadelnej sále Domu kultúry MsKS. Do tejto zábavno-vedomostnej súťaže sa prihlásilo 22 triednych kolektívov z 10 stredných škôl okresov Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota, aby preukázali svoje všeobecné vedomosti v oblasti kultúry, hudby, filmu, divadla a literatúry, na úrovni regionálnej i celoslovenskej. Po troch mesiacoch súťažných kôl sa do semifinále prebojovala štvorica tried:  3. A -  Gymnázium I. Kraska Rim. Sobota, 4. A - Evanjelické Gymnázium Tisovec, 4. A - Gymnázium P. J. Šafárika Rožňava a 3. B - Ochodná akadémia Rožňava. Organizátori už majú pripravený scenár celého odpoludnia záveru súťaže. Na základe požiadaviek z ankety študentov z predchádzajúcich kôl sa v ňom objavia ďalšie novinky s cieľom zatraktívniť jeho priebeh. Prestávky medzi súťažnými kolami budú vyplnené improvizovanou kaviarňou s podávaním nápojových špecialít riaditeľkou Domu kultúry Milanou Jutkovou. Rozšíri sa počet spoločenských hier, je pripravený zaujímavý kultúrny program, privítajú sa atraktívni hostia, záverečná afterpárty bude pri diskotéke a budú aj ďalšie prekvapenia. Vo foaire bude vytvorená pohodová predvianočná atmosféra pri sviečkach a znieť bude vianočná hudba. Skrátka, bude to úchvatný estetický zážitok nielen pre aktérov súťaže, ale aj pre všetkých, ktorí si nájdu čas a prídu sa poučiť i pobaviť do Domu kultúry.

Iniciátorom myšlienky tejto interaktívnej vedomostnej súťaže je Tomáš Bálint, ktorý  v rámci dočasnej praxe v Dome kultúry a za podpory riaditeľky MsKS M. Jutkovej vypracoval projekt. Ako sám uviedol: „Chcel som týmto prilákať do kultúrnych inštitúcií mesta viac mojich rovesníkov – mladých ľudí. Som rád, že som pri tejto myšlienke nezostal sám. Ako prvý sa mi prihlásil pomôcť učiteľ ZUŠ, Janči Mitter, ktorého som doteraz nepoznal. Výtvarník, dizajnér a vlastník potrebnej audiovizuálnej techniky dal myšlienke nový level. Ako tandem sme potom pokračovali v hľadaní ďalších podporovateľov.“

Doterajšie produkcie postupových kôl ukázali ich vysokú kvalitu prevedenia. Tvorcovia s priekopníckymi snahami v tejto vekovej kategórii v rámci Slovenska len potvrdili svoje zanietenie a radi by rozšírili  svoje pôsobenie i do vyšších kategórií.

Ako T. Bálint ďalej uviedol:  „Aj keď sme mali zo začiatku obavu, kvíz študentov zaujal a získali sme veľkú podporu od vedenia všetkých dotknutých stredných škôl. Nebol problém docestovať do Rim. Soboty ani pre študentov z Rožňavy, Revúcej, Tornale  či Tisovca. Zistili sme, že motiváciou študentov nie je len  zvíťaziť a získať celodenný výlet do Aqacity Poprad, ale získať aj cenné skúsenosti v súťaživosti kapacít vlastných vedomostí. To nás vedie aj k myšlienke pripraviť obdobnú súťaž i pre širšiu verejnosť, resp. i  pre seniorov.“ 

Samotná súťaž je už len vyvrcholenie dlhodobej i náročnej prípravy. Pripraviť sa musia detaily- od otázok, cez filmové šoty, rekvizity, techniku, praktické ukážky, sprievodné slovo a pod. Chvályhodné u organizátorov  je aj zakomponovanie vlastných vyrobených propagačných šotov do sledu programu, ktoré prítomným predstavujú “ Regionálne produkty GM“ a ich výrobcov. Organizátorom a tvorcom tejto súťaže treba vyjadriť absolutórium za spôsob, akým chcú mládeži pozdvihnúť všestranné kultúrno – spoločenské povedomie, tak potrebné pre ich uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj vo svete.    

                                                                                                     -fr-


 
 

Plány samosprávy na r. 2016 sú už zrealizovanéVytlačiť
 

Dňa 9. novembra bolo ukončené asfaltovanie posledného úseku cyklistického chodníka od Kurinca do mesta až po obchodný dom BILLA. Podarilo sa tým zrealizovať plány samosprávy na r. 2016- asfaltovanie a opravy chodníkov na Ul. B. Bartóka, Ul. Školskej i ďalšie. 


 
 

Týždeň piemontskej kuchyneVytlačiť
 

Pizzeria Palazzo organizuje TÝŽDEŇ PIEMONTSKEJ KUCHYNE v spolupráci so Súkromnou strednou odbornou školou - Magán Szakközépiskola v termíne 5.12.-11.12.2016.

 

Jedlá talianskej kuchyne pripravujú žiaci SSOŠ-MSz, ktorí absolvovali odbornú stáž v talianskej špičkovej vzdelávacej inštitúcii v rámci projektu Erasmus+. Miesto pobytu, Asti, sa nachádza v severozápadnej časti Talianska v regióne Piemont, blízko francúzskych hraníc. Gastronómiu regiónu ovplyvnili okrem francúzskej a talianskej kuchyne aj početné vinice a v nich pripravované víno. Regionálnu gastronómiu charakterizuje používanie kvalitných miestnych surovín.

Žiaci strávili v tejto oblasti tri týždne, počas ktorých navštevovali miestnu súkromnú hotelovú akadémiu. Cvičné kuchyne sa nachádzajú priamo v meste Asti a v Agliano Terme, kde mali možnosť variť v krásnom prostredí plnom viníc. Okrem výučby talianskeho jazyka sa žiaci zúčastnili praktických cvičení, na ktorých im šéfkuchár Gino odovzdával tajomstvá talianskej a regionálnej kuchyne. Zúčastnili sa aj baristického kurzu, v rámci ktorého spoznali pravé talianske espresso, ristretto, alebo capuccino.

Verejnosť si môže prísť pochutnať na špeciálnych talianskych jedlách ako minestrone, ravioli, agnolotti atď. Počas týždňa piemontskej kuchyne nemôžu chýbať ani lasagnetta a pizza piemontese. Zaujímavosťou bude aj bicerin, turínska kávová špecialita,   v podaní Adama Laczka (žiak III.G triedy).  


 
 

Rekonštrukcia Nám. M. Tompu v plnom prúdeVytlačiť
 

Sochu vyhotovil sochár Barnabás Holló a počas vyše sto rokov mala naozaj zaujímavý osud. V roku 1946 ju strhli dvaja vandali, potom roky ležala na dvore Gemersko-malohontského múzea. Neskôr bola premiestnená do Mestskej záhrady. Až v roku 1994 bola opäť osadená na Námestie M. Tompu, nie však na svoje pôvodné miesto.

V súčasnej dobe prebiehajú na námestí rekonštrukčné práce, ktoré by mali byť ukončené v jarných mesiacoch 2017. V rámci nich bude socha M. Tompu umiestnená na svoje pôvodné miesto v strede námestia. Bude to súčasťou osláv 200. výročia narodenia tohto významného básnika. Ďalšou zmenou na námestí bude nová zeleň. Zdobiť ho budú nové stromy tzv. Ambrovníky styraxové, ktoré nahradia pôvodné ihličnany.

 

 

 

Zaujímavosťou je, že Námestie Mihálya Tompu nenieslo vždy svoj súčasný názov. Aké rôzne mená teda malo?

Husárske námestie- polovica 19. storočia – 1902
Námestie Mihálya Tompu- 1902-1945
Stalinovo námestie- 1945 -1968
Dubčekovo námestie- 1968- 1969
Námestie Červenej armády- 1969- 1990
Námestie Mihálya Tompu- od roku 1990

 


 
 

Kempingom roka 2016 sa stal Kemping na KurinciVytlačiť
 

Slovenská Asociácia Campingu a Caravaningu (SACC) združuje priaznivcov kempingu a karavaningu. Jej členmi sú karavanisti, ktorí sú členmi regionálnych klubov, karavanisti, ktorí sa stali členmi SACC zakúpením medzinárodných kariet Camping Caravaning International - CCI, majitelia a prevádzkovatelia kempingov a ostatní priaznivci karavaningu. Na Slovensku je v SACC registrovaných 37 kempingov, ktoré dosahujú určitú úroveň poskytovaných služieb a ktoré majú záujem o spoluprácu.

"V SACC máme vyškolených kempingových komisárov, ktorí spolupracujú, doporučujú a usmerňujú členské, ale aj nečlenské kempingy tak, aby čo najviac slúžili svojim návštevníkom a spĺňali doporučený štandard. Kemping Kurinec sme oslovili s ponukou členstva v našej asociácii, po kladnom vyjadrení vedenia kempingu sa v roku 2014 stal našim členom a v roku 2015 sa v hodnotení kempingov dostal do prvej desiatky hodnotených kempingov," informoval Ing. Ján Ducko, viceprezident SACC pre oblasť kempingu.

Slovenská asociácia campingu a caravaningu (SACC) organizuje každoročne súťaž o Kemping roka SACC. Ocenenie získa kemping, ktorý v danom roku prejavil najvýznamnejší pokrok a dlhodobo vykazuje kvalitu, ktorá prispieva k spokojnosti hostí.

Kempingoví komisári vyhodnotili v tomto roku práve Kemping na Kurinci ako ten, ktorý prešiel najväčšími kvalitatívnymi zmenami. Pri hodnotení kempingov si všímali najmä tieto atribúty: dostupnosť a kvalita informácií o kempingu, grafická a informačná úroveň internetovej stránky, propagačné materiály o danom zariadení- tlačené i elektronické, poskytované v prijímacích priestoroch, rozsah a druh informácií a propagačných materiálov o možnostiach a zaujímavostiach v okolí, informačný systém, navigujúci návštevníkov k zariadeniu, smerovky a ich umiestnenie, dostupnosť od hlavných komunikácií, prístup do kempingu, dojem zo vstupných priestorov, profesionálnosť a ústretovosť personálu, vybavenosť zariadenia (stravovacie a ubytovacie priestory, sociálne zariadenia, možnosti kultúrneho a športového vyžitia v zariadení a v okolí), úroveň a čistota hygienických zariadení, spolupráca  s regionálnymi živnostníkmi a malovýrobcami a celkový dojem z areálu.

"Kemping RO Kurinec- Zelená voda sa k nám dostal do povedomia cez motorkárový zraz, ktorý sa mal v tejto lokalite asi pred dvomi rokmi konať. Mali sme záujem o spoločné zorganizovanie zrazu. Napokon sa tento spoločný zraz nekonal, v našom povedomí však táto lokalita zostala. Po návšteve nášho komisára v RO Kurinec sme dostali správu a hodnotenie kempingu v superlatívoch, veľa sa v rekreačnej oblasti urobilo, vystavalo a zlepšilo. Práve pre tento najväčší progres v kvalite poskytovaných služieb bol tento kemping ohodnotený ako Kemping roka 2016. Ocenenie v podobe plakety bude pri vhodnej príležitosti vedeniu kempingu odovzdané," vyjadril sa viceprezident SACC.

"Ocenenie nás veľmi teší. Kemping poskytuje približne 130 miest s možnosťou pripojenia sa na rozvody (voda a elektrina). V tomto roku tam v priebehu leta prišlo približne 1 600 záujemcov,“ povedal Tibor Barto, riaditeľ Technických služieb mesta Rimavská Sobota.

V uplynulých rokoch tento titul získali napr. kempingy v Podhájskej, v Rajeckých Tepliciach, v Tatranskej Lomnici a v Senci.

Informáciu o tomto ocenení a gratuláciu si vypočuli predstavitelia RO Kurinec a kempingu na konferencii SACC v Piešťanoch. "Na tomto mieste sme dohodli aj stretnutie karavanistov SACC v dňoch 14.-15.- 16. júla 2017, ktoré bude práve v rekreačnej oblasti Kurinec- Zelená voda. Okrem samotnej rekreačnej oblasti by sme tam radi predstavili aj Vaše regionálne zvyky, pamätihodnosti a možnosti rekreačného vyžitia. Program víkendového stretnutia bude určite pútavý a spoločne sa budeme usilovať, aby sa sem karavanisti a rekreanti radi vracali," dodal viceprezident SACC.

 

 


 
 

Rimavská Sobota sa skrášľujeVytlačiť
 

„Zaasfaltovali sme 94 ulíc, vybudovali kilometre chodníkov i jedno nádherné rekreačné stredisko Kurinec- Zelená voda. Za prvý polrok 2016 máme v rezervnom fonde 458 tisíc eur,“ informoval primátor JUDr. J. Šimko.

V skrášľovaní a budovaní mesta pokračuje samospráva i naďalej.

Opeknieva aj Daxnerovo námestie, ktoré sa rekonštruuje po dlhých desaťročiach. S rekonštrukčnými prácami tu začali 26.9.2016. Zdobiť ho budú dlaždice s veľkosťou 50 x 75 cm. Pokiaľ budú práce postupovať podľa plánu, jeho rekonštrukcia by mohla byť ukončená do 4.11.2016. „Som presvedčený, že Daxnerovo námestie bude jedným z najkrajších námestí v celom okrese i kraji,“ vyjadril sa primátor.

Začalo sa aj s budovaním základov na oplotenie celého areálu Mestskej záhrady až po amfiteáter. Po 30- tich rokoch sa vyčistilo koryto potôčika, ktoré je vydláždené. Celý objekt sa s dvoma mostíkmi prepojí s Mestskou plážou, vybudujú sa detské ihriská a osadí sa zámková dlažba. Areál bude dôstojným miestom oddychu a relaxu pre obyvateľov mesta, aj pre jeho návštevníkov.

Pred pár týždňami bola pre našich kolkárov i pre občanov mesta slávnostne odovzdaná zrekonštruovaná Mestská kolkáreň. Vynovená  a vymaľovaná je aj vonkajšia strana budovy a vybudovaný bol aj nový plot.

Vďaka poslancom BBSK JUDr. J. Šimkovi, Ing. L. Rigoóvi, Ing. F. Auxtovi a MUDr. P. Juhászovi došlo v uplynulých dňoch k dokončeniu asfaltovania Ul. Školskej. Zároveň boli dokončené aj chodníky. Na Ul. Školskej bola zrekonštruovaná a obnovená aj cyklistická dráha.

Chodník sa buduje aj na Okružnej ulici v Tomašovej. Dokončený by mal byť do 15.11.2016. Prispeje k väčšej bezpečnosti chodcov aj celej dopravnej premávky.

                                                                                              

                                                                                    


 
 

Úradné oznamy

Pozvánka na zasadnutie mestského zastupiteľstvaVytlačiť
 

POZVÁNKA

 

V súlade s ustanovením § 13 ods. 4 písm. a)  zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších zmien a doplnkov

                                                               zvolávam

 zasadnutie  Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, 

ktoré sa uskutoční  

dňa 13. decembra (utorok) o  09.00 h

 

v zasadacej miestnosti  MsZ v bývalom Župnom dome v Rimavskej Sobote

 na Nám. M. Tompu.

 

PROGRAM:

  1.       Otvorenie

  2. 1    Voľba návrhovej komisie, určenie zapisovateľa a  overovateľov zápisnice

  2. 2    Schválenie programu rokovania

 1. Návrh VZN mesta Rimavská Sobota o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta

 1. Majetkovoprávne otázky

Predkladá: JUDr. Jozef Šimko, primátor mesta     

 1. Návrh plánov práce orgánov mesta na rok 2017

Plán hlavných úloh kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra mesta na rok 2017

Predkladá: JUDr. Štefan Szántó, prednosta MsÚ

 1. Stav v oblasti školstva v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rimavská Sobota

Predkladá: Ing. Ladislav Rigó, zástupca primátora mesta

 1. Informatívna správa o stave vypracovania a realizácie projektov

Predkladá: Ing. Eva Muráriková, vedúca odboru rozvoja mesta

 1. Interpelácie poslancov
 2. Všeobecná rozprava
 3.  Záver

 

                                                                                               JUDr. Jozef Šimko

                                                                                                  primátor mesta

 


 
 

Mesto nesúhlasí s navýšením ceny teplaVytlačiť
 

Spoločníci spoločnosti STEFE Rimavská Sobota, s.r.o. predložili Mestu Rimavská Sobota (ako menšinovému spoločníkovi) návrh uznesenia Valného zhromaždenia na Opravu návrhu ceny tepla od 1.1.2017 pre tepelný okruh v meste Rimavská Sobota, s ktorou by sa zmenila variabilná zložka maximálnej ceny tepla na 0,0360 €/kWh bez DPH a fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 277,3902 €/kW bez DPH.

Primátor mesta JUDr. Jozef Šimko nesúhlasí s predloženým návrhom a vydal záväzné stanovisko Mesta Rimavská Sobota, ktoré v plnom znení uverejňujeme spolu aj s nesúhlasom vyjadrenom na hlasovaní v uvedenom návrhu.

 

 

 


 
 

Vianočné trhyVytlačiť
 

Vážení občania a podnikatelia !

Mesto Rimavská Sobota usporiada v dňoch  14. a 15. decembra 2016

Vianočné trhy,

na ktoré Vás srdečne pozývame. Vianočné trhy sa uskutočnia na Hlavnom námestí ( aj občerstvenie). V prípade záujmu podnikateľov o predajné miesto je potrebné telefonicky sa kontaktovať na tel. č. 047/5604685, 5604665, príp. 5604613.

 

Vážení občania a predávajúci, tešíme sa na Vašu účasť !

 

Viac informácií TU.


 
 

Výzva Vážení čitatelia mestského dvojtýždenníkaVytlačiť
 

Ak viete o tom, že do niektorých poštových schránok v meste a v mestských častiach noviny doručené neboli, či už jednorazovo, alebo opakovane, nahláste to prosím bezprostredne po ukončení distribúcie novín na bezplatnú tel. linku: 0800 222 820, alebo priamo do redakcie na tel. č.: 047/ 5604674, 047/ 5604676. Našou snahou je, aby sa noviny dostali do každej domácnosti, bez vašej pomoci to však zabezpečiť nevieme.

V prípade, ak ste noviny do schránky nedostali, môžete prísť do Turistického informačného centra na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote, kde vám ich radi poskytnú.


 
 

Mestská bytová správa - ponukaVytlačiť
 

Mestská bytová správa s.r.o, Tržná 2, Rimavská Sobota, ponúka na prenájom zasadačky v budove na Nám. M. Tompu 2 (Obvodný úrad) a uverejňuje zoznam voľných nebytových priestorov.


 
 

Ponuka práceVytlačiť
 

Materská škola - Óvoda Daxnerova 30/486, Rimavská Sobota 97901 ponúka pracovnú pozíciu podľa §12 a §19 zákona č.317/2009 Z.z. upratovačka.

Kontakt - 047/5623413 0911347449

Kvalifikačné predpoklady - podľa prílohy č.1,2 vyhlášky MŠ SR č.437/2009 Z.z.

Zoznam požadovaných dokladov - písomnú žiadosť o prijatie do zamestnania, kópia dokladu o vzdelaní resp o praxi, zápočet rokov, súhlas uchádzača so spracovaním jeho osobných údajov pre potreby prijatia do zamestnania

Iné požiadavky - žiadosť s požadovanými dokladmi posielajte na adresu materskej školy v termíne do 10.12.2016 nástup od 1.1.2017


 
 

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa/riaditeľky materskej školy Rybárska 50Vytlačiť
 

Primátor Mesta Rimavská Sobota JUDr. Jozef Šimko vyhlasuje výberové konanie v zmysle
§ 4) zákona  č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v súčinnosti s § 5) zákona
č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, na pozíciu riaditeľa/riaditeľky školy:

 

MATERSKÁ ŠKOLA,

RYBÁRSKA 50/1743, RIMAVSKÁ SOBOTA

s predpokladaným nástupom od 1. februára 2017.

 

Na výkon kariérovej pozície riaditeľa/riaditeľky materskej školy sú stanovené predpoklady v § 6, § 7 a § 34 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:

 

KVALIFIKAČNÉ PREDPOKLADY:

 

Požadované vzdelanie študijného odboru pre príslušný druh a typ školy, podľa vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov – príloha č. 1 – časť I.

 

OSTATNÉ PREDPOKLADY:

 • Pedagogická prax minimálne 5 rokov
 • Bezúhonnosť
 • Zdravotná spôsobilosť (telesná spôsobilosť a duševná spôsobilosť)
 • Ovládanie štátneho jazyka
 • absolvovanie prvej atestácie

 

ZOZNAM POŽADOVANÝCH DOKLADOV:

 • Prihláška do výberového konania
 • Doklady o vzdelaní (overené)
 • Výpis z registra trestov (nie starší ako 3 mesiace)
 • Návrh koncepcie rozvoja školy v písomnej forme
 • Profesijný životopis
 • Potvrdenie o pedagogickej praxi
 • Lekárske potvrdenie o telesnej spôsobilosti a duševnej spôsobilosti pre výkon pedagogickej činnosti v súlade s § 10 zákona č. 317/2009 Z. z.
 • Písomný súhlas uchádzača/ky k použitiu osobných údajov pre účely výberového konania

 

zasielajte do 16. decembra 2016 na adresu:

 

Mesto Rimavská Sobota, odbor školstva, sociálnych vecí a kultúry,

Svätoplukova 9, 979 01  Rimavská Sobota

s vyznačením na obálke:

VÝBEROVÉ KONANIE – Materská škola Rybárska - NEOTVÁRAŤ.

V Rimavskej Sobote, 23.11.2016

 

                                                                                               JUDr. Jozef Šimko, v.r.

                                                                                                   primátor mesta


 
 

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská SobotaVytlačiť
 

Plán zberu separovaného odpadu v meste Rimavská Sobota na rok 2016.


 
 

Zmena úradných hodín Sociálnej poisťovne v Rimavskej SoboteVytlačiť
 

Vážení klienti, Sociálna poisťovňa, pobočka Rimavská Sobota Vám oznamuje zmenu
stránkových dní a úradných hodín počnúc 1. decembrom 2016 nasledovne:

pondelok: 8.00 h - 16.00 h
utorok: 8.00 h - 14.00 h
streda: 8.00 h - 17.00 h
štvrtok: 8.00 h - 12.00 h
piatok: 8.00 h - 14.00 h

Podateľňa:
pondelok: 8.00 h - 16.00 h
utorok: 8.00 h - 14.00 h
streda: 8.00 h - 17.00 h
štvrtok: 8.00 h - 12.00 h
piatok: 8.00 h - 14.00 h

Pokladňa:
pondelok: 8.00 h - 12.00 h 12:30 h - 15:00 h
utorok: 8.00 h - 12.00 h 12:30 h - 14:00 h
streda: 8.00 h - 12.00 h 12:30 h - 15:00 h
štvrtok: 8.00 h - 12.00 h
piatok: 8.00 h - 12.00 h 12:30 h - 14:00 h

 


 
 

Začala sa vykurovacia sezónaVytlačiť
 

S príchodom chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov.

V roku 2015 a za prvých 6 mesiacov v roku 2016 po zahájení vykurovacej sezóny na základe vyššie spomínaných faktorov vzniklo celkovo z dôvodov poruchy a nevyhovujúceho stavu vykurovacích telies, dymovodov a komínov 207 požiarov, pri ktorých bola vyčíslená priama škoda 377 820 € kde boli zranené 4 osoby a 1 osoba usmrtená.

 

Preto je potrebné aby ste dbali na to, že komín, na ktorý je pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom do 50 kW musí byť pravidelne čistený a kontrolovaný v nasledovných lehotách :

 1. raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá
 2. raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky
 3. raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou

 

Ak je na komín pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW a ide o spotrebič na plyn, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 6 mesiacov, a ak ide o spotrebič na tuhé palivo, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 2 mesiace.

 

Pravidelnú kontrolu a čistenie komínového telesa môže vykonávať užívateľ rodinného domu alebo inej stavby len vyhovujúcimi nástrojmi, prístrojmi a zariadeniam alebo ju môže vykonávať prostredníctvom osoby odborne spôsobilej, kominár alebo revízny technik komínov.

 

 

NEZABUDNITE !

Čistenie a kontrola komína je povinnosťou každého občana a ak to

nezvládnete   sami nechajte  to na odborníka - kominára


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardyVytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadomVytlačiť
 

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanovVytlačiť
 

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Kultúra

Vernisáž mladého umelca Mariána Hrinku na RadniciVytlačiť
 

Rimavskosobotské Turistické informačné centrum pod záštitou viceprimátora mesta Ladislava Rigóa zorganizovalo v priestoroch Radnice výstavu mladého 19- ročného umelca Mariána Hrinku z Rimavskej Soboty. Autor nazval výstavu PROGRESIA. Jej vernisáž sa konala 7. decembra. 

Výstavu otvorila v mene vedenia mesta Bc. Janka Mišuráková, vedúca Turistického a informačného centra v Rimavskej Sobote. Mladého výtvarníka stručne predstavila a popriala mu veľa inšpirácie a trpezlivosti.

"Bol som milo a príjemne prekvapený z tvorby Mariána Hrinku. Ďakujem Turistickému a informačnému centru MsÚ a Súkromnej strednej odbornej škole za realizáciu tejto zaujímavej výstavy. Mladému umelcovi prajem veľa úspechov," vyjadril sa viceprimátor mesta Ladislav Rigó.

 

S príhovorom vystúpila aj stredoškolská profesorka Súkromnej strednej odbornej školy Tunde Kovácsová, prezrieť si tvorbu Mariana prišli aj jeho spolužiaci. Venisáž spríjemnilo hudobné vystúpenie mladých talentovaných umelcov- Martina Horvátha (husle) a Benjamína Illésa (harmonika).

 

Marián Hrinko je študentom 5. ročníka Súkromnej strednej odbornej školy v Rimavskej Sobote. Svoju tvorbu- maľby a kresby prezentuje po prvýkrát. 

"Umenie ma zaujímalo odmalička. Už v materskej škole ma bavilo kreslenie a tvorba nových vecí, čo si všimli aj na základnej škole. V tom čase som sa už umením začal zaoberať vážnejšie a zúčastnil som sa aj viacerých súťaží."

V roku 2014 získal Marián v súťaži Paleta mladých umelcov 1. miesto. V súčasnosti ho očarili olejomaľby. 

 

"Na začiatku svojho stredoškolského vzdelania som začal paralelne navštevovať aj základnú umeleckú školu, kde som sa zoznámil s viacerými formami umenia. Tu som sa zamiloval do krás olejomaľby," hovorí Marián a pokračuje: "Počas toho som sa zblížil aj s fotografovaním, vďaka čomu som videl svet z rôznych perspektív a osvojil som si niekoľko fotografických štýlov." 

Mladý autor sa „vyskúšal" vo všelijakých smeroch, čo sa odzrkadľuje aj na tejto výstave. Zaujíma ho všetko od magického realizmu až po svet surrealistického umenia. Inšpirovali ho takí umelci ako Salvador Dalí, René Magritte alebo Picasso.

 

"Umením by som sa chcel zaoberať aj naďalej. Budem sa snažiť v ňom zdokonaľovať. Chcel by som sa mu venovať aj profesionálne. Mojím snom je vyštudovať výtvarné umenie na vysokej škole. "

Táto výstava je len prvým krokom v mojom živote. Dúfam, že v každom z vás zanechá moja tvorba trvalú spomienku," dodal Marián.

Výstavu diel mladého umelca si môžete pozrieť do konca januára 2017.

 


 
 

Nesieme Vám novinuVytlačiť
 

Centrum voľného času Relax, Mestské kultúrne stredisko, Rímsko-katolícky farský úrad v Rimavskej Sobote Vás pozývajú na prezentáciu vianočných kolied, vinšov, Betlehemskej a Trojkráľovej hry  " Nesieme vám novinu..." v rímsko-katolíckom kostole na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote dňa 22. decembra 2016 o 18.00 hod. 

Účinkujú: Detský folklórny súbor Lieskovček, Folklórny súbor Rimavan, Spevácka skupina DFS Lieskovček pri MŠ Ul. Daxnerova a Klub Etnohis pri ZŠ Š. M. Daxnera a CVČ Relax v Rimavskej Sobote.

Programom sprevádza: Michal Stejskal


 
 

Sprievodné podujatia Adventu 2016Vytlačiť
 

Mesto Rimavská Sobota spolu s mestskými organizáciami pripravilo množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, ktoré nám tento predvianočný čas skrášlia a dodajú mu čaro, ktoré k Adventu neodmysliteľne patrí. 

26.11. 14:00, 17:00 Adventné tvorivé dielne, Guľová sála/VZ/DK, vchod A
           16:30 slávnostné zažatie 1. sviečky na adventnom venci, Hlavné námestie
28.11. 16:30 Slávnostné zažatie 2. sviečky na adventnom venci, Hlavné námestie
03.12. 19:00 Lucie Bílá, Bílé Vánoce, koncert, DK, divadelná sála           
04.12. Slovenské sláčikové kvarteto, koncert, kostol sv. Jána Krstiteľa, Hlavné námestie                          
05.12. 15:30 Mikuláš na Hlavnom námestí, program CVČ Relax pre všetky deti, zažatie sviečok na vianočnom stromčeku
           18:00 Ľudia ľuďom, benefičný koncert SČK, DK, divadelná sála
09.12. 13:00 Vianočná burza nápadov a lásky, predajná akcia remeselných výrobkov a tradičných vianočných produktov spojená s vystúpeniami klubov a krúžkov MsKS
           16:00 Vianočné plstenie- tvorivé dielne, MsG,         
10.12. 16:30 slávnostné zažatie 3. sviečky na adventnom venci, Hlavné námestie
11.12. Festival maďarských ľudových piesní, DK, divadelná sála
            Vianočný koncert Hany Servickej, spev, kostol sv. Jána Krstiteľa, Hlavné námestie 15.12. 11:00 Kvízmajster- finále zábavno-súťažného programu, DS
16.12. 9:00 Vianoce v Ekorelaxe- tvorivé dielne pre žiakov ZŠ
17.12. 16:30 slávnostné zažatie 4. adventnej sviece na Hlavnom námestí
           10:00 Vianočné tvorivé dielne s Petrou, MsG   
21.12  10:00 Vianočné aranžovanie pre žiakov ZŠ, tvorivé dielne CVČ Relax 
           18:00 Vianočný koncert žiakov a pedagógov ZUŠ, kostol sv. Jána Krstiteľa, Hlavné   námestie
22.12.  18:00 Nesieme vám novinu...vianočný program CVČ Relax, rímsko-katolícky kostol, Hlavné námestie
31.12.  22:00 Silvester na Hlavnom námestí, 24:00 vinš primátora, spoločenské stretnutie, Hlavné námestie

Sprievodné podujatia
28.11. 19:00  Koncz Zsuzsa- koncert, DK, divadelná sála,
02.12. 16:00 Pavel Kvoriak- DK, Galéria GANEVIA, vernisáž výstavy k životnému jubileu rodáka  z Rimavskej Soboty
30.11. 13:00 Slávnostné odhalenie zrekonštruovaného reliéfu B. Hollóa, GM múzeum
14.-15. 12. 2016 Vianočné trhy na Hlavnom námestí
16.12. 16:00 Pri Vrbovskom Betleheme- vianočná exkurzia CVČ Relax

01.12-31.12. Advent v Gemersko-malohontskom múzeu

Výstavy: MsG Erik Binder, Zoja Zupková- Pneumatrix, Bindermix,
               Galéria GANEVIA, Pavel Kvoriak, prierez tvorbou rimavsko-sobotského rodáka
               CVČ Relax, Zrkadlová sála „Čaro dávnych Vianoc“ tematická výstava
               GM múzeum: Návštevníci kŕmidiel
                                       Vojna v Tichomorí
                                       Július Sándy: Výber z diela
              Hvezdáreň: Výstavka meteoritov, O astronómii v kocke

                                  Z klenotov neba..a Astronomické úlovky

                                  Vesmír očami detí 2016, výber

    


 
 

Vianoce prichádzajúVytlačiť
 

 

Vianoce prichádzajú...

Miesto konania:                     Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Trvanie:                                 12. – 14. december 2016      

            12. – 14. decembra ponúkajú vianočne vyzdobené priestory Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote program, venovaný predvianočného a vianočnému zvykosloviu.

            V minulosti, s príchodom zimy ľudia opustili polia a utiahli sa do svojich domovov. Dlhé zimné večeri trávili rozprávaním, spievaním, počúvaním rozprávok starých mám a múdrych rád starých otcov. Dni sa krátili, noci predlžovali. Prešiel deň svätého Martina, prešiel deň svätej Kataríny. Nastal pôstny čas, nastal Advent, obdobie štyroch nedieľ pred Vianocami.

            V pondelok, 12. decembra, premietneme sériu krátkych animovaných príbehov o zvykoch od Ondreja do Troch kráľov. Tento program je vhodný najmä pre materské školy. V utorok, 13. decembra, je pripravená ukážka pastierskej betlehemskej hry z Vlachova – „gubajka“. Hra dostala pomenovanie podľa naruby oblečených kožuchov. S „gubajkou“ chodili mládenci na Štedrý večer, Božie narodenie a na Nový rok.  Návštevníci dostanú príležitosť sami sa zapojiť do ukážky ako jedna z postáv hry. Streda, 14. december, bude venovaná filmovému dokumentu o predvianočných a vianočných tradíciách na strednom Gemeri (Rejdová, Vlachovo, Gočovo - chodenie na priadky, vinšovanie na Štedrý deň, príprava vianočného stola, spievanie na veži, betlehemci a mnoho ďalšieho.  

            Vianočnú atmosféru dotvorí ukážka betlehemov zo zbierok múzea. Nebude chýbať ukážka jedál a obradových predmetov z tradičného vianočného stola.

Počas trvania podujatia, od 12. do 14. decembra, môžu návštevníci priniesť do múzea vlastnoručne vyrobený betlehem, ktorý sa stane súčasťou vianočnej výzdoby.

            Vstupné na jednotlivé aktivity je 1 €, deti do 6 rokov zdarma. Program je určený nielen školským skupinám alebo aj jednotlivcom. Stačí sa prihlásiť. Prihlásiť sa môžete osobne v Gemersko-malohontskom múzeu alebo na telefónnom čísle 047/5632741, príp. meilom - lindisova@gmmuzeum.sk.  

                                                      Mgr. Martina Mareková (PR-referentka GMM)

 


 
 

Čaro dávnych Vianoc... pozvánka do CVČ RELAXVytlačiť
 

Centrum voľného času RELAX, Rimavská Sobota Vás srdečne pozýva na tematickú výstavu:  „Čaro  dávnych  Vianoc“

                             

od 5. decembra 2016  do  13. januára 2017

od 9.oo hod. – 17.oo hod.

v zrkadlovej sále CVČ Relax v Rimavskej Sobote


 
 

Predmet mesiaca december v GMM... TabačnicaVytlačiť
 

Hrnčiari okrem rôznych typov plochého a dutého riadu zhotovovali i vývojovo mladší figurálny sortiment. Jeho súčasťou boli i hlinené nádoby na uskladnenie tabaku – tabačnice, skladajúce sa z dutého tela a odnímateľného poklopu.

V etnologickom fonde múzea sa nachádza jedenásť kusov tabačníc, pričom dve sú nádoby s antropomorfnými znakmi a deväť má podobu medveďa. Všetky pochádzajú zo západného okruhu hrnčiarskej produkcie v rámci regiónu Gemer–Malohont, nachádzajúceho sa v údolí riek Suchá, Rimava a Blh. Vyrobené boli v 2. polovici 19. storočia. Ich výroba bola v hrnčiarskom prostredí regiónu výnimočná, nakoľko sa jednalo o reprezentatívne výrobky, ktoré hrnčiari vyrábali skôr na objednávku  napríklad pre horárov, ako spomínajú starí majstri, ktorí sa tabačnicou pýšili. Ich výroba bola pomerne náročná. Z malej dutej nádobky vyhotovenej na hrnčiarskom kruhu, so snímateľnou hlavou medvedíka, ktorý plnil  funkciu vrchnáka, sa postupne nanesením srsti medveďa a ďalších anatomických znakov stal pod rukami šikovných hrnčiarov medvedík. Viaceré tabačnice majú na labách umiestnený celý orchester hudobníkov  hudobnými nástrojmi. Pravdepodobne námety pre takého medvedíka-hudobníka-čerpali hrnčiari z ukážky potulných cirkusantov s „medveďom hudobníkom“. Niektorí medvedíci majú v labách paličku. Ich prítomnosť v prostredí horárov bola istým honorom a preto aj ich výrobu sme zaznamenali len v niektorých hrnčiarskych obciach, ako napríklad Ožďany a Šivetice. Sú ojedinelými predmetmi, ktoré dokumentujú vysoké umelecké nadanie hrnčiarov a preto sa zachovali len v niektorých múzeách na Slovensku.

                                           PhDr. Oľga Bodorová


 
 

Tvorivé dielne v Mestskej galériiVytlačiť
 

Mestská galéria Rimavská Sobota pozýva na Tvorivé soboty v galérii s Petrou. Termíny: 12. 11. a 17. 12., vždy o 10.00 – 12.00 hod. 

Tvorivé dielne sú vhodné pre deti vo veku 6 – 14 rokov. Vstupné na jednu dielňu: 2€. Všetky výrobky si deti budú môcť odniesť domov. Nakoľko je počet účastníkov limitovaný (10 detí), na dielne je potrebné sa vopred objednať osobne v MsG, Hlavné námestie 5, telefonicky 047 5624 351, alebo mailom na mestska.galeria.rs@gmail.com. Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.


 
 

Gemersko-malohontské múzeum v decembriVytlačiť
 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pozýva na prehliadku výstav a stálych expozícií.

V decembri pripravujeme:

1. Bocian - vernisáž výstavy 2. 12. 2016 o 9:30 hod.

2. Vojna v Tichomorí - vernisáž výstavy 8. 12. 2016 o 15:00 hod.

3. Maliar Július Sándy (1827-1894) - vernisáž výstavy 15. 12. 2016 o 15:00 hod.

4. Vianoce prichádzajú... - podujatie venované Adventu a Vianociam, 12. - 14. 12. 2016

5. predmet mesiaca - Hlinené tabačnice

                                                           Gemersko-malohontské múzeum
                                                           PhDr. Oľga Bodorová - riaditeľka múzea


 
 

Prezentácia kolied a vinšov vo VrbovciachVytlačiť
 

 

Centrum voľného času  Relax  v Rimavskej Sobote Vás srdečne pozýva na prezentáciu kolied, vinšov a Betlehemskej hry Pri Vrbovskom betleheme.


 
 

Pozvánka do múzea... NÁVŠTEVNÍCI KŔMIDIEL a NAJKRAJŠIE KŔMIDLOVytlačiť
 

 

Návštevníci kŕmidiel

Miesto konania:                     Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Trvanie výstavy:                    9. november – 31. december 2016   

Kurátorka výstavy:                RNDr. Monika Gálffyová    

Vernisáž výstavy:                  9. novembra 2016 o 13.00 hod.

            9. novembra 2016 o 13.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Návštevníci kŕmidiel“. Výstava predstaví 21 najčastejších návštevníkov vtáčích kŕmidiel v našom regióne a hravou formou ukáže, ako a čím prikrmovať v zime vtáky. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 31. decembra 2016.

            Výstava predstaví 21 najčastejších návštevníkov vtáčích kŕmidiel regiónu Gemer-Malohont prostredníctvom krátkych textov, fotografií Ing. Maroša Detka a dermoplastických preparátov Medzi inými druhmi tu uvidíte asi najznámejšieho návštevníka kŕmidiel - sýkorku veľkú a zistíte, ako rozoznať samčeka od samičky. Nájdete tu aj nášho jediného spevavca, ktorý dokáže šplhať po kôre stromu hlavou dole - brhlíka a zistíte tiež, ktorý náš vtáčik dokáže stiskom zobáka rozdrviť kôstku čerešne.

Hravou formou ukážeme ako a čím prikrmovať v zime vtáky, aby sme im uľahčili prežitie v období nedostatku potravy a hlavne im neublížili. Budete môcť vidieť, ovoňať, ochutnať rôzne druhy krmív pre zimujúce vtáky. Výstava predstaví aj rôzne typy jednoduchých aj zložitejších kŕmidiel a dúfame, že Vás inšpiruje k tomu, aby ste si jedno doma vyrobili.

Súčasťou výstavy je aj videoprezentácia, ktorá priblíži život na kŕmidle. V záverečnej časti výstavy si budete môcť na magnetickej tabuli vyskúšať, či ste sa jednotlivé druhy vtákov už naučili rozlišovať. 

            Výstavu môžete navštíviť do 31. decembra 2016, každý pracovný deň (pondelok – piatok) od 8:00 do 16:00. Ďalšie informácie o výstavách nájdete na www.gmmuzeum.sk.

                                                      RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

 

Najkrajšie kŕmidlo – VIII. ročník

Miesto konania:                     Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Trvanie výstavy:                    9. november – 29. november 2016  

Kurátorka výstavy:                RNDr. Monika Gálffyová    

Vernisáž výstavy:                  9. novembra 2016 o 13.00 hod.

            9. novembra 2016 o 13.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž ôsmeho ročníka výstavy „Najkrajšie kŕmidlo“. Výstava predstaví kŕmidlá, ktoré vyrobili žiaci druhého stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií v rámci rovnomennej súťaže. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 29. novembra 2016.

            V zimnom období sú vtáky odkázané na pomoc ľudí. Preto im doma vyrábajú vtáčie búdky a kŕmidlá. V búdke sa môže vtáčik zahniezdiť a v kŕmidle nie, to slúži len na prikrmovanie. Kŕmidlá sa najčastejšie vyrábajú z prírodného materiálu, najmä z dreva, ale tiež sa používa kov či plast. Kŕmidlo by malo byť dostatočne veľké aj pre väčšie druhy vtákov (ďateľ, drozd). Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby nezmoklo a nezanieslo sa snehom. Tiež môžeme prirobiť nízke zábradlie, aby krmivo nesfúkol vietor, a aby nepadlo na zem pri prilietaní a odlietaní vtákov. Po vyhotovení sa takéto kŕmidlo umiestni na miesto s dostatočne voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečenstvom (napr. mačkou). Kŕmidlo môžeme vyložiť na balkón, terasu, v záhrade či na dvore.

„Najkrajšie kŕmidlo“ je názov súťaže, ktorú Gemersko-malohontské múzeum pravidelne usporadúva od roku 2006. Súťaž je určená žiakom druhého stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií. Cieľom súťaže je upriamiť pohľad detí na prírodu a tvory v nej žijúce, zvlášť vtáky. Úlohou žiakov je vyrobiť najkrajšie funkčné kŕmidlo z akéhokoľvek materiálu. Tvorcom môže byť jednotlivec alebo skupina žiakov, pomôcť môžu učitelia, rodičia, starí rodičia. Do súťaže sa zapojilo približne 40 žiakov z 12 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár.

Súťaž a výstava „Najkrajšie kŕmidlo“ je jednou z foriem kultúrno-výchovných aktivít múzea a prehlbuje sa ňou vzťah medzi školou a múzeom. Výstavu si môžete pozrieť  do 29. novembra 2016, každý pracovný deň (pondelok – piatok) od 8:00 do 16:00. Ďalšie informácie o výstavách nájdete na www.gmmuzeum.sk.

                                                    RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)


 
 

Šport

Víťazi ligových súťaží mužov a dorastu v zápasení pre rok 2016Vytlačiť
 

Zápasníci Radnóti s Totkovičom zlatý, Rapčan s Gunárom strieborný a družstvo mužov Lokomotívy bronzové v lige.

Ligové súťaže mužov a dorastu v zápasení pre rok 2016 spoznali svojich víťazov. Vynikajúco si v nich počínali pretekári našej Lokomotívy. V Slovenskej lige seniorov boli  členmi majstrovského tímu Vihorlat Snina dvaja naši zápasníci Michal Radnóti /je to jeho už 5.titul Majstra Slovenska so Sninou/ a Richard Totkovič/4.titul/. Obaja sa maximálne pričinili o titul, nakoľko zvíťazilo vo všetkých svojich zápasoch.                                                                                                                                                         ,,Obaja sú už dlhé roky pravidelne na hosťovaní vo Vihorlate Snina, ktorá je každý rok ašpirantom na titul. V rámci veľmi dobrých vzťahoch nášho a Vihorlatu Sniny - poznamenal ich tréner Jozef Radnóti.

 

Svoju prvú medailu v najvyššej zápasníckej súťaži družstiev získali muži Lokomotívy R. Sobota. Bronzovú za konečné 3. miesto. V priamych súbojoch o medaile R. Sobota podľahla dvakrát Vihorlatu Snina 1:7 / body za RS získal Michal Štork/ a AC Nitre dvakrát 3:5 / body RS v prvom zápase získali Miloš Gaži, Michal Štork a Marian Radnóti a v druhom Miloš Gaži, Jaroslav Miniar a Marian Radnóti/.    

O historický bronz sa pričinili títo naši zápasníci: Tomáš Oravec, Lukáš Benda, Peter Tóth, Michal Brozman, Miloš Gaži, Jaroslav Miniar, Michal Štork, Marian Radnóti a Tomáš Stankovič.                                                 

 

                                                                                                                  ,,Bronzová medaila mužov je krásne zavŕšenie roku 2016. Je to určite jeden z najúspešnejších rokov v histórii oddielu. Keď rozmýšľam teraz, že by Mišo s Rišom zápasili za nás, bolo by z toho striebro, ale im by sme vzali zlato. Iná situácia by bola, keby sme na tom boli finančne ako Snina a vedeli by sme získať pretekárov na hosťovanie. Určite by sme tak bojovali o titul. Ktovie. Možno niekedy – zhodnotil tréner Lokomotívy Jozef Radnóti.

 

Aj v najvyššej dorasteneckej lige získali dvaja zápasníci Lokomotívy medaile. Vicemajstrami Slovenska v drese Vihorlatu Snina sa stali Viktor Gunár a Pavol Rapčan. Obaja sú tam na hosťovaní. Dorastenecká liga sa nezápasí družstvo proti družstvu, ale ako súťaž jednotlivcov. Gunár získal maximálny počet 21 bodov, keď vo všetkých kolách vyhral svoju váhu 46 kg a Rapčan 10 bodov, dvakrát za 2. miesto v 54 kg a jedného kola sa pre zranenie nezúčastnil. Obidvoch našich zápasníkov zaradil reprezentačný tréner kadetov za ich výkon v tomto roku do reprezentačného kádra pre rok 2017. Už sa aj zúčastnili prvého reprezentačného sústredenia v Šamoríne. Týmto sme uzavreli tento veľmi úspešný rok. Vlastne a nie. Ešte 11. decembra nastúpi na žinenku na Majstrovstvách sveta v Budapešti v drese Slovenska náš Michal Radnóti. Ale to je už asi tá povestná čerešnička na torte – dodal Jozef Radnóti.

 


 
 

XXIV. medzinárodné preteky v 3D lukostreľbeVytlačiť
 

Príjemné počasie, vynikajúci hostia, skvelá nálada, radosť a úsmev na tvárach, "Mikuláš" aj s darčekmi, na záver spoločné spievanie a rozlúčka s krásnym dňom !

Také boli XXIV. medzinárodné preteky v 3D lukostreľbe, ktoré sa konali 3. decembra 2016 v Rimavskej Sobote. Zúčastnilo sa ich 137 lukostrelcov, 56 sprievodcov a diváci.

 

 

 

Ďakujeme všetkým za účasť LKB.

Poďakovanie patrí našim sponzorom : VERCAJCH centrum s.r.o. Zvolen, GOBAKO Košice, MsÚ Rimavská Sobota, MIVE Hnúšťa, Béla MAJERCSÍK podnikateľ, Agrosolum.

 

                                                                                    Tibor LÉVAY
                                                                          L. K. Bašta Rimavská Sobota


 
 

Kolkárske aktivityVytlačiť
 

Vo vynovenej kolkárni sa rozbiehajú športové aktivity. Prvoligové družstvo získalo v šnúre 6 víťazstiev a so 14. bodmi je na 3. mieste priebežného poradia.

Cieľom oddielu je postúpiť do baráže súťaže a dosiahnuť čo najlepší výsledok. V družstve podáva nadpriemerné výkony Milan Kojnok, keďže takmer pravidelne zdoláva métu 600 zvalených kolov na 120 hodov združených.

Druholigové družstvo zorganizovalo turnaj všetkých účastníkov tejto súťaže z celého kraja a v hodnotení jednotlivcov vyšiel víťazne domáci Ivan Vanek výkonom 554 HZ.

Mestská kolkárska liga má doteraz 6 účastníkov, z ktorých celky Polície, Bowlingu a Regionálnej správy ciest podávajú kvalitné výkony. Ďalší účastníci- MsÚ, Veterinári a Reedukačný ústav Čerenčany sa zlepšujú každým odohratým zápasom. Škoda, že sa celky SAD a SOUSO neprihlásili do mestskej súťaže, i keď v minulosti patrili medzi elitné celky súťaže. Ktovie, možno sa do jarnej časti prihlásia a vychutnajú si európsku kvalitu mestskej kolkárne.

Vnútorná i vonkajšia rekonštrukcia kolkárne pokračuje, i keď už pomalším tempom a toto nádherné zariadenie sa pripravuje na sľúbené medzištátne stretnutie SR-MR v apríli 2017.

                                                                                                   -ar-


 
 

Plastikový modelár Štefan Pásztor je majstrom svetaVytlačiť
 

V dňoch od 11.–14. novembra sa v anglickom Telforde konali Majstrovstvá sveta v plastikovom modelárstve. Nemohlo tam chýbať ani zastúpenie z Rimavskej Soboty. Rimavskosobotský klub veľmi úspešne reprezentoval predseda klubu Štefan Pásztor. Ten si z Anglicka priniesol hneď tri tituly.

Prvým z nich je titul majstra sveta – ocenenie za najlepšie bojové vozidlo. Ďalšími sú prvé miesto v kategórii Soft-skin military vehicles – bojové vozidlá bez zbraní a druhé miesto  v kategórii kolesová bojová technika.

Štefan Pásztor svojou účasťou a výsledkami potvrdil, že rimavskosobotskí modelári patria medzi špičku nielen na Slovensku, ale už aj vo svete. Získať takéto ocenenia z celkového počtu 1 100 súťažných modelov na jednej z najväčších súťaží na svete je skvelý úspech a skvelá reklama pre naše malé mesto. S radosťou si môžeme v Rimavskej Sobote znova povedať: „Máme majstra sveta.“

Rimavskosobotskí modelári majú vo zvyku na jednotlivých súťažiach oceniť najlepší model špeciálnou cenou – kovová plaketa erbu mesta Rimavská Sobota na podložke vo farbách mesta. A výnimkou nebol ani Telford, kde Števo odovzdal hneď dve pamätné plakety. S hrdosťou môžem konštatovať, že je vo svete znova pár ďalších ľudí, ktorí vedia, kde presne sa Rimavská Sobota nachádza.

Autor oceneného modelu si Štefana v obrovskej mase ľudí našiel (podľa slovenskej vlajky na plakete a nápisu na Štefanovom tričku – eastmodels.SK) a osobne sa prišiel poďakovať za toto ocenenie, ktoré si podľa jeho slov mimoriadne váži.


 
 

Florbalové ligové zápasyVytlačiť
 

Počas víkendu odohrali obe rimavskosobotské florbalové družstvá ligové zápasy vo svojich súťažiach.
V sobotu tím mužov vycestoval do Turian, kde sa stretol so súperom z Banskej Bystrice. V tíme citeľne chýbali opory v obrane (Totkovič, Franko, Rapčan, Útis) i skúsení útočníci Radnóti a Nádor. Ďalší hráči nastúpili so sebazaprením po zranení (Nosáľ, Hronec). Potešilo však, že do bránky prvý krát v sezóne zakľakol maďarský reprezentačný brankár Gergely Szabó. Slovanisti s tradičným súperom odohrali napriek tomu vyrovnanú partiu. Efektívnosť v zakončení však bola na strane súpera predsa len vyššia, soboťanom to v útoku nepadalo tak, ako sú zvyknutí a svojmu súperovi tak napokon podľahli trojgólovým rozdielom. V priebežnej tabuľke tak klesli na 4.priečku a najbližšie ich o dva týždne čaká náročný súboj proti Zvolenu.

FBC Slovan Rimavská Sobota - FPS Banská Bystrica 10:7 (4:2, 3:2, 3:3)
Góly Slovana: Bodor 3, Nôta 2, Farkaš 2
Zostava Slovana: brankár Gergely Szabó, hráči v poli Peter Hutáš, Lukáš Nôta, Patrik Hronec, Marián Nosáľ, Denis Farkaš, Andrej Bodor a kapitán Jozef AlušíkPriebežná tabuľka 2. ligy Stred
1     FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina "B" 8 bodov 55 : 16
2     ŠK 1. FBC Zvolen 6 bodov 31 : 22
3     FBK RAptORs 5 bodov 35 : 31
4     FBC Slovan Rimavská Sobota 4 body 33 : 43
5     FBC Red Wings Košice 2 body 20 : 22
6     FbK Turany 2 body 25 : 32
7     FPS Banská Bystrica 2 body 22 : 39
8     CVČ Žiar nad Hronom Pirátos 1 bod 15 : 31

V nedeľu vycestovali mladé Slovanistky do Bratislavy na súboj so Florpédom, svojim susedom v tabuľke. Dievčatá robili dosť chýb v obrane, nechávali súperky strieľať a mnohokrát ikasovali zbyotočné góly. Avšak svoju streleckú spoľahlivosť opäť ukázala na svoj vek skúsená Adriana Csériová, dôvtip a šikovnosť Kristína Čintalanová a nezlomnú vieru vo víťazstvo kapitánka Dominika Vaslíková, ktorá 33 sekúnd pred koncom víťazným gólom zavŕšila snaženie dievčat, ktoré sa trikrát dotiahli na priebežne vedúce súperky. Ďalšie víťazstvo je veľkým povzbudením pre naše ženy, ktoré nie prvý krát ukázali bojovné srdce. Najbližšie na ne čakajú silné Sabinovčanky.

FbO Florpédo Bratislava - FBC Slovan Rimavská Sobota 7:8 (2:3, 4:2, 1:3)
Góly Slovana: Čintalanová 4, Csériová 2, Vaslíková 2
Zostava Slovana: brankárky Sabina Udvardyová a Vanessa Schvarcová, hráčky Martina Gondová, Soňa Šándriková, Adriana Csériová, Kristína Hanová - Michaela Antalová, Kristína Čintalanová, Beáta Ružičková, Lucia Staššáková, Anna Kureková a kapitánka Dominika Vaslíková.

Priebežná tabuľka 1. ligy:
1     MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto "B" 15 bodov 54 : 19
2     FbC Predator Sabinov 11 bodov 83 : 31
3     FbO Žochár Topoľčany 10 bodov 45 : 31
4     ŠK Lido Prírodovedec 9 bodov 34 : 42
5     ŠK 1.FBC Trenčín 8 bodov 43 : 39
6     1. SC Malacky 5 bodov 35 : 67
7     1.FbK BCF Banská Bystrica "B" 4 body 36 : 53
8     FBC Slovan Rimavská Sobota 4 body 42 : 68
9     FbO Florpédo Bratislava 2 body 37 : 59

                                                                       Jozef Alušík
                                                                       Tajomník klubu
                                                                       FBC Slovan Rimavská Sobota


 
 

Obrovský úspech Slovenskej asociácie chanbaryVytlačiť
 

Adam sa v datotsu (športový zápas) s krátkym mečom (kodachi) prebojoval až do finále, kde podľahol chanbaristovi z Japonska. Získal tak historicky prvú medailu pre Slovensko na tomto šampionáte a nadviazal tým na bronzovú medailu, ktorú získal v máji tohto roka na Majstrovstvách Európy v Paríži. V Adamovi rastie veľký talent. Tomuto športovému bojovému umeniu s mečmi sa venuje tretí rok.

Vo veľmi dobrom svetle sa ukázal aj náš reprezentačný tréner Boris Lieskovský ml., ktorý zápasil v kategórii dospelých a v čiernych pásoch. V náročnej konkurencii z celého sveta sa prebojoval  v súborných cvičeniach- kata a aj v športovom zápase do 3. kola. Bilancia našich reprezentantov zostala tak pri jednej zlatej a jednej striebornej medaile.

Môžeme konštatovať, že je to obrovský úspech Slovenskej Asociácie Chanbary na čele s našim prezidentom Borisom Lieskovským st. a reprezentačným trénerom Borisom Lieskovským ml., ktorý tento rok neustále pracoval na tom, aby našich reprezentantov pripravil čo najlepšie na tieto veľké šampionáty, čo sa mu aj podarilo.

 

Rok 2016 bol z hľadiska našej asociácie najúspešnejší, keď sme si z ME z Paríža a z MS z Tokia priniesli spolu 10 medailí. A môžeme si otvorene povedať, že máme už aj svojho Majstra Európy a Sveta v chanbare. O to viac nás teší, že sa ním stal práve rodák z Rimavskej Soboty Tibor Figei.

 

Majster sveta Tibor Figei


 
 

Futbalová prípravka MŠK U11 je víťazom turnaja v DetveVytlačiť
 

Najstaršia futbalová prípravka U11 Mestského športového klubu Rimavská Sobota ročník 2006 sa dňa 26.11. 2016 zúčastnila halového futbalového turnaja v Detve.  

Bol to turnaj šiestich mužstiev, kde sa hralo systémom každý s každým. Naši chlapci účinkovali veľmi úspešne. Každého súpera porazili a turnaj vyhrali pred Duklou Banská Bystrica a ŠK Novohrad Lučenec, pričom nestratili ani bod a dosiahli celkové skóre 11:3.

Výsledky MŠK:

MŠK – FK Pohronie Žiar/DŽ    2:0, góly za RS A. Kurek 2

MŠK – FK Sitno B.Štiavnica     1:0, gól za RS   O. Csendes

MŠK – FK Dukla B. Bystrica     4:2, góly za RS A. Kurek, K. Csízi,  

                                                             A.Gombala a O.Csendes

MŠK – ŠK Novohrad Lučenec  2:0, góly za RS A. Kurek a O. Csendes

MŠK – MFK Detva                     2:1 góly za RS: M. Rábely 2

 

Najlepším strelcom celého turnaja sa stal Adam Kurek, cenu najužitočnejšieho hráča mužstva MŠK získal Olivér Csendes.

Zostava mužstva: J. Kováč,  M. Banský – A. Gombala, P. Hanyus, Sz. Kuzma, R. Komora, B. Zsóri, L. Huszti, P. Czakó, M. Murányi, K. Czízi, M. Rábely, A. Kurek a O. Csendes.

Tréner: M. Kudlík

                                                                                                 Štefan Balog

                                                                                                 Foto: I. Komorová


 
 

Verejné obstarávanie

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správaVytlačiť
 


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSMVytlačiť
 


 
 

Verejné vyhlášky

VV - oznámenie o začatí konania (Tankóová)Vytlačiť
 


 
 

VV - Oznámenie miesta uloženia písomnostiVytlačiť
 

Súbor na stiahnutie Dovala Ján- EXV.pdf Dovala Ján- EXV.pdf (131 kB)

 
 

Verejné ponuky

OVS - GMOS prenechanie prebytočných nebytových priestorov do nájmuVytlačiť
 


 
 

Dnes má službu:

Lekáreň Dr. Max, OD Tesco
Cukrovarská 4983 (v Tescu),
979 01 Rimavská Sobota

047/ 321 44 13

dnes je: 10.12.2016

meniny má: Radúz

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka