Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská Sobota

OZNAMY

Oznamy mesta

Prvomájové oslavy na Hlavnom námestí

Mesto Rimavská Sobota, politické strany SMER-sociálna demokracia, Slovenská národná strana, MOST – HÍD a Komunistická strana Slovenska  Vás srdečne pozývajú na tradičné Oslavy 1.mája, ktoré sa budú konať na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote v čase od 10:00 do 12:00 hod.

Spríjemnite si nedeľné dopoludnie pekným kultúrnym programom. Vystúpia mažoretky Centra voľného času RELAX a folklórny súbor RIMAVAN.

 

Tešíme  sa na Vašu účasť!

                                                                                                                     Organizátori osláv


 
 

Jarmok pri príležitosti Dní mesta

 

Vážení občania a podnikatelia !

 

Mesto Rimavská Sobota usporiada v dňoch   5. a 6. mája 2016   Jarmok pri príležitosti Dní mesta, na ktorý Vás srdečne pozývame. Na Hlavnom námestí a na ul. Povstania bude sústredený najmä rozličný spotrebný tovar a ľudovoumelecké predmety, na Jánošíkovej ul. občerstvenie. V prípade záujmu podnikateľov o predajné miesto je potrebné telefonicky sa kontaktovať  na tlf. č. 047/5604665, príp. 047/5604685. Povolenia sa vydávajú od 5. apríla 2016.

Vážení občania a predávajúci, tešíme sa na Vašu účasť !

 

Program Dní mesta RS 05.-06.05.2016

štvrtok 05.05.2016
/tribúna na Hlavnom námestí, ak nie je uvedené inak/

10:00 -slávnostné otvorenie Dní mesta 2016 primátorom mesta
10:15– Smejko a Tanculienka – veselé hudobné predstavenie pre najmenších s detskými pesničkami od chrobáčikov čmelka Smejka a lienky Tanculienky. Pesničky naživo s gitarou a ukulele deti roztancujú, rozospievajú, zapoja do hry i naučia. Smejko a Tanculienka zo zvolenského divadla Maska s deťmi zaspievajú známe i menej známe pesničky: Otvorte kozliatka moje, Žltá ponorka, Kohútik a sliepočka, Oli, oli Janko, Dvaja remeselníci, Mamka moja, Sniežik sa nám chumelí, Pec nám spadla, Na slniečku ležím vám, Na polici v hrnci, Dobré ráno,  Spadla hruška a iné. Účinkujú: Peťa Ševčíková a Marek Kováč.


12:30 – Prezentácie domácich športových klubov
14:30 – Zmes vystúpení Relax
15:30 – Zmes vystúpení ZUŠ
16:00-  Slávnostné zasadnutie MsZ, udelenie Ceny mesta 2016,
              hudobný hosť sólista opery SND Ivan Ožvát , Dom kultúry divadelná sála    

Počas svojho vyše tridsaťročného pôsobenia v Opere SND vytvoril viac ako šesťdesiat postáv v inscenáciách diel:  Predaná nevesta, Eugen Onegin, Puritáni, Otello, La traviata, Manon Lescaut, Madama Butterfly, Čarovná flauta, Dcéra pluku, Nabucco, Tosca, Turandot a v ďalších.

Niekoľko rokov pôsobil ako sólista Novej scény, kde účinkoval v operetách Veselá vdova, Krásna Helena, Čardášová princezná, Cigánsky barón, Netopier, Noc v Benátkach a v muzikáloch My Fair Lady, Grand hotel, Kiss Me, Kate a v ďalších. Popri pôsobení na javisku sa intenzívne venuje aj koncertnej činnosti.

Účinkoval takmer vo všetkých európskych krajinách i v zámorí na rôznych operných a operetných medzinárodných festivaloch a turné (Japonsko, Monako, Kuba či Írsko). Nahral sólové CD nazvané  Vám, jedine len vám...,  a Od Dunaja hlbokého až po Kriváň vysoký.

        
16:30 – Folklórny blok - Rimavan, Új Gömör, Kiss Gömör
18:00-   Kandráčovci- ľudová hudba

Skupina Kandráčovci - to je štvorica skvelých spevákov a muzikantov z východu Slovenska. Ich repertoár vychádza z ľudovej hudby prearanžovaný prvkami etna a word music. Tri platinové platne, vypredané športové haly, plné námestia, milióny klikov na you tube....to je to čo musíte vidieť naživo! Východoslovenský folklór, temperament i clivé emócie. Múdre slová o živote a chytľavé melódie... to sú Kandráčovci.
 

Sprievodné podujatia:
10:30  odhalenie pamätných tabúľ na budovách bývalého geta, ul. B. Bartóka
11:00  odhalenie obnovenej pamätnej tabule Dezsőa Győryho v mestskej záhrade
15:00  "Poézia kameniny" vernisáž výstavy, Gemersko-malohontské múzeum 
18:00  sprístupnenie výstavy smaltovaných reliéfov Gábora Rácza z Maďarska, horný foyer DK
„Z lásky k môjmu mestu“
-výstava  fotografií zo života v meste Rim. Sobota,  Radnica, prízemie
 

 piatok 06.05.2016
/tribúna na Hlavnom námestí/

10:00-12:00 Deti mestu-vystúpenia detí zo škôlok a škôl z mesta Rimavská Sobota
13:00- Kanátove dravce-ukážky zo života dravých vtákov  
14:30- Blue trend- domáca folková skupina
16:30 - Zalatnay Sarolta a Reflex, populárna skupina z Maďarska

Sarolta Zalatnay je maďarská speváčka, herečka a spisovateľka, ktorá bola na prelome 60. a 70. rokov označovaná za Janis Joplin východného bloku. Pôvodne sa venovala opernému spevu, ale po operácii krčných mandlí jej zhrubol hlas a preorientovala sa na populárnu hudbu. Od 15. Rokov vystupovala so skupinami Bergendy együttes a Scampolo, v roku 1967 vyhrala televíznu pesničkovú súťaž Táncdalfesztivál so skladbou „Nem várok holnapig“ (Nebudem čakať do rána), v ktorej ju sprevádzala skupina Omega. Potom mala úspešné turné po západnej Európe, kedy vystupovala pod menom Red Sarolta inak aj s členmi Bee Gees. V roku 1970 vydala prvý sólový album Ha fiú lehetnék (Keby som bola chlapcom). V roku 1971 znovu vyhrala Táncdalfesztivál s piesňou „Fák, virágok, fény“ (Stromy, kvety, svetlo). Spolupracovala so skupinami Locomotiv GT a Skorpió, roku 1976 založila vlastnú kapelu Cini és Tinik, ich nástupcami boli Cinibabák.


18:00- Veľká Taekwondo show
20:00 - Smola a Hrušky-reggae punk show

Smola a Hrušky je slovenská reggae-punková hudobná skupina zo Spišskej Novej Vsi, ktorá vznikla v roku 1997. Skupinu preslávili najmä hity: Svokra, Fajčiť Treba, Pridaj Si Ma, Na Čom Záleží, Čierny Biely a mnohé ďalšie. Šesťčlenná formácia má na konte štyri radové albumy - Jeseň 2003 (2003), Na chate (2005), Kameň Papier Nožnice (2008) a Palec hore (2012). Okrem nich vydala aj živák Lajfka (2010), výberovku Best On 1997-2015 (2015),  DVD s názvom 13 životov / Live in Topfest (2010) a najnovšie CD a DVD Unplugged Live in Spišské Divadlo (2016).

Sprievodné podujatie:
10:00 – Mini maratón- beh pre žiakov základných škôl, Kurinec
11:30 – pietna spomienka na výročie ukončenia 2. svetovej vojny-Nám. M. Tompu
 
Mokrá alternatíva

05.05. 2016
10:00 Smejko a Tanculienka Dom kultúry, divadelná sála
18:00 Kandráčovci Kino Orbis

06.05.2016
16:30 Zalatnay Sarolta a Reflex, Dom kultúry, divadelná sála
20:00 Smola a hrušky, Dom kultúry, divadelná sála
ostatné programy sa v prípade vytrvalého dažďa nebudú konať vôbec

 


 
 

Kampaň #5minút

Minulý rok sme vás vyzvali, aby ste sa aspoň 5.5. skúsili aspoň 5 minút rozprávať o svojom duševnom zdraví. Tento druh kampane sme odkukali od Angličanov, ktorí tiež takto absolvujú svoj dúšok duševnej hygieny. Kompetenciou Ligy za duševné zdravie nie je liečiť chorých, na to sú terapeuti, ale šíriť správne informácie. Ľudia majú potrebu komunikovať! Lepšie sa žije v otvorenosti a rozhovore ako sám s problémom. Preto každý rok pripravíme kampaň „Len 5 minút“ a vyzveme celé Slovensko, aby si aspoň 5. mája našlo čas a rozprávalo sa. Zapojte sa, neuzatvárajte sa, aj keď sú duševné a citové problémy veľmi intímne a ťažko sa o nich hovorí!

 

Hovorte spolu aspoň 5 minút, nájdite si svoju dôveryhodnú „bútľavú vŕbu“, blízkeho človeka a rozprávajte sa o svojom duševnom zdraví. Bude vám ľahšie. Zapojíte sa tak, že pošlete svoju fotku s papierom, na ktorom napíšete slová :   #5minut, a môžete sa skúsiť aj označkovať najpopulárnejšou značkou, ktorú dnes všetci používame - smajlíkom. Nakreslite si na ruku veľkou fixkou veľkého smajlíka a noste ju celý deň 5.5.2016.  Smajlík na ruke je symbolom toho, že vy sa viete a chcete rozprávať o svojom duševnom zdraví. Stačí úprimná odpoveď na každodennú otázku „Ako sa máš?“.

 

Návod na použitie tejto kampane:

Nájdite si do 5.5. blízkeho človeka a skúste sa sním rozprávať aspoň 5 minút o duševnom zdraví. Každý máme niekedy nejaký problém – niekto s rodičmi, niekto v škole, iný v partnerskom vzťahu a niekedy aj v rámci medziľudských vzťahov v práci. Uvidíte, že sa vám to podarí a že sa budete cítiť oveľa oveľa lepšie. Stačí vypovedať svoj problém a ste na polceste k vyriešeniu. Ale bez toho sa nepohnete z miesta. Potom sa odfoťte s nápisom :  „  #5minut “ a pošlite selfie buď k nám do Ligy mailom (dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk) alebo na náš Ligový Facebook. Okrem toho, ak sa nehanbíte verejne sa označiť, že vy tiež podporujete to, aby sa ľudia rozprávali, tak si nakreslite 5.5. veľkého viditeľného smalíka na ruku a noste ho hrdo celý štvrtkový májový deň 5.5.2016. Deklarujete tým, že sa neuzatvárate so svojimi problémami, ale že viete a chcete o nich hovoriť.


 
 

V. kolo nadstavby – privítame mužstvo FK Poprad

Druholigový futbalový klub MŠK 30. apríla, sobotu o 16.00 v druhom kole nadstavby privíta mužstvo FK Poprad. Na stretnutie očakávajú všetkých športových priaznivcov.

 


 
 

Estrelly opäť triumfovali na MSR v mažoretkovom športe

Medzi Malými Karpatmi a riekou Moravou v Malackách sa v dňoch 22.-24.apríla 2016 konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v mažoretkovom športe. Majstrovstiev sa zúčastnilo 35 súborov z rôznych kútov Slovenska.  Mažoretkový súbor Estrella sa  na MSR  dlhé mesiace poctivo pripravoval.

 

V sobotu sa súťažilo v tanečných kategóriách: sólo, duo, trio, miniformácie (s počtom členov do 7). Nasledujúci deň sa  jednotlivé súbory prezentovali s veľkými choreografiami. Všetky prezentované choreografie boli na vysokej úrovni, preto rozhodovanie domácich a medzinárodných porotcov bolo veľmi náročné. Pri tanci s náčiním (baton, pom-póm) sa osobitne  hodnotí: technika pri práci s náčiním (napr: vyhadzovanie, úchopy, otočky), pohybová technika a celková choreografia.

Naše dievčatá na Majstrovstvách SR  súťažili s 9 choreografiami. Kapitánka súboru Viktória Gémešiová súťažila v kategórií  sólo baton a sólo 2 baton (s dvomi paličkami). Viki je cieľavedomá mladá slečna, ktorá sa na všetky súťaže poctivo pripravuje a svoj voľný čas trávi v CVČ Relax trénovaním súťažných formácií. Hoci si v tomto mesiaci prešla závažnou životnou situáciou, svoje choreografie na MSR odtancovala priam bravúrne, čo ocenila aj porota.  Viki si vybojovala titul 2. VICEMAJSTER SLOVENSKEJ REPUBLIKY v kategórií sólo – senior baton.  Sólistky Daniela Petrincová, Vanesa Litavská súťažili v kategórií junior. Súťažili sme aj s miniformáciou mix junior (náčinie baton aj pom spolu) . Za veľkú choreografiu  KLASIK POM- PÓM  seniorky získali titul MAJSTERKY SR. A v kategórií KLASIK BATON vybojovali titul 2.VICEMAJSTERKY SR. Kadetky sa v kategórií KLASIK BATON umiestnili na 5. mieste. Spolu s titulmi sme získali aj postupy na Majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v júli v Púchove.

Srdečné a obrovské ĎAKUJEME  patrí našim rodičom, krajčírkam (Mariana Gémešiová a Katarína Sojková ) a všetkým tým , ktorí nám fandia a pomáhajú.

Naše ocenenia:

Veľká formácia pom pom senior klasik – MAJSTER SLOVENSKA

Veľká formácia baton senior klasik 2. VICEMAJSTER SLOVENSKA

Sólo baton senior Viktória Gémešiová – 2. VICEMAJSTER SLOVENSKA

Veľká formácia FLAG senior – 4. miesto

Sólo baton senior 2 baton Viktória Gémešiová – 5. miesto

Minimix junior – Aileen Ferenczová, Daniela Trochová, Daniela Petrincová, Vanesa Litavská, Vivien Iždinská – 5. miesto

Veľká formácia baton kadet klasik – 5. miesto

Sólo baton junior - Daniela Petrincová – 10. miesto

Sólo pom pom junior – Vanesa Litavská – 16. miesto


 
 

Prvý koncert 36. hudobnej jari potešil milovníkov vážnej hudby

Nebolo zvykom, aby koncerty vážnej hudby pritiahli do hľadiska divadelnej sály MsKS toľko nadšených divákov, ako tomu bolo pri premiérovom koncerte tohtoročnej Rimavskosobotskej hudobnej jari, koncom marca 2016. Ten, kto očakával perfektné výkony výnimočných koncertných umelcov, bolo mu to dopriate. Neboli to síce ostrieľaní, renomovaní a svetoznámi umelci – inštrumentalisti, či vokalisti, ale vychádzajúce mladé umelecké hviezdy, ktoré si určite v krátkom čase  dobijú aj svetové scény. Najviac nás však hreje, že všetci účinkujúci sú z liahne Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Rimavskej Sobote, ktorá si v tomto roku pripomenie 85. výročie úspešnej pedagogickej činnosti.

 

Mladí talenti študujú ďalej na konzervatóriách a zúčastňujú sa vo svojich špecializáciách prestížnych  domácich i medzinárodných súťaží. Tak ako uviedla v úvodnom slove predsedníčka KPVH Mgr. E. Čarnoká, že po dobrej skúsenosti z pred roka,  s touto formou prezentácie rimavskosobotských talentovaných interpretov, by sa mohla stať tradícia, ktorá by ich posúvala k vyšším métam. To čo predvedú na javisku, je len zlomok toho enormného úsilia každého z nich, ktoré musí v každodennom  niekoľkohodinovom tréningu zvládnuť. Vo väčšine prípadov sú porovnateľné so športovým tréningom, vrátane posiľovania, kondičnej prípravy a pod. Chceme im v „domácom“ prostredí vytvoriť dostatok možností aj na prax vo vystupovaní, podporiť ich sebavedomie, veď na niektorých z nich bola vidieť tréma a pod. Všetko to vykompenzovalo vnímavé publikum, ba dokonca i fankluby, ktoré aplauzom ocenilo fantastické výkony  každého z nich.

Postupne sa predstavili Pavel Orosz v hre na gitare. Základy získal na ZUŠ-ke u pána učiteľa M. Petického. V súčasnosti je študentom konzervatória PINK Harmony vo Zvolene. Po počiatočnej tréme sa rozohral k peknému výkonu a svojimi skladbami potešil divákov.

V ďalšom vystúpení sa predstavila Adriána Šajgalová, ktorá upútala publikom svojou hrou na  akordeóne. V ZUŠ-ke ju pripravovala pani učiteľka E. Iždinská, neskôr PaedDr. Janka Dobrocká. Je študentkou Konzervatória J.L. Bellu v Banskej Bystrici.

Operná speváčka Alexandra Patakyová začala svoje vystúpenie uspávankami, pri ktorých ešte schovávala farebnosť i silu hlasu.  Naplno ich rozvinula  v interpretácii árií z  opier Barbier zo Sevilly a Figarova svadba. Na ZUŠ-ke  dostala  základy operného spevu  od pani učiteľky M. Baloghovej, teraz študuje operný spev na Konzervatóriu v Košiciach.

Po nej sa predstavila talentovaná klaviristka Juliana Čarnoká. Na ZUŠ-ke začínala s hrou na husliach,  neskôr prešla na klavír k pani učiteľke Beate Pavlenkovej. V súčasnosti študuje na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Následne sa opäť rozozvučali struny gitary, keď nám svoje umenie predviedol talentovaný Michal Antal. Jeho hra bola skoro profesionálna a skladby, ktoré si vybral zneli vynikajúco. Základy hry na gitare získal na ZUŠ-ke v Rim. Sobote. Teraz študuje na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.

Na záver vystúpila Evamária Reichelová so svojimi skladbami  na priečnej flaute. Na ZUŠ-ke ju viedla pani učiteľka Alena Mitterová, v súčasnosti študuje na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v triede prof.  Viktora Vavra.

fr, foto: gecse


 
 

Predmet mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu: listy Ladislava Mednyánszkeho

Súčasťou Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je rozsiahly archív, ktorý je nevyhnutným zdrojom k poznávaniu a skúmaniu histórie múzea, mesta, ale aj širšieho regiónu. Postupným spracovávaním a evidovaním archívneho materiálu sa v priebehu roka 2015 podarilo identifikovať súbor listov s rukopisom maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 - 1919). Listy adresoval svojmu priateľovi Oliverovi Gömörymu (1869-1920) zo Širkoviec, ktorý v tom čase býval v Budapešti. Do archívu múzea sa dostali ako súčasť pozostalosti rodiny Gömöry v roku 1955, po smrti Oliverovej manželky Margity Maróthy Gömöry. Listy Ladislava Mednyánszkeho si návštevníci môžu pozrieť počas celého mesiaca máj, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00, ale aj počas víkendov od 9:00 do 16:00. Na vystavené listy nadviaže výstava venovaná výtvarnej tvorbe – kresbe Ladislava Mednyánszkeho, ktorá bude verejnosti sprístupnená 21. mája počas Noci múzeí a galérií 2016. Výstavu pripravujeme v spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

 

Barón Ladislav Mednyánszky bol jednou z najvýznamnejších a najzaujímavejších osobností umenia prelomu 19. a 20. storočia v Uhorsku. Narodil sa a vyrastal v Beckove, neskôr v rodinnom kaštieli v Strážkach, študoval v Mníchove a Paríži. Navštívil Barbizon a absolvoval študijné pobyty v Taliansku a Francúzsku. Pravidelne si prenajímal ateliér v Budapešti, vo Viedni a Paríži. Bol neustále na cestách po celom Uhorsku a pravidelne sa vracal do Beckova a Strážok. O Mednyánszkeho priateľskom vzťahu ku Gömöryovcom sa dozvedáme z jeho denníkov (v slovenčine vyšli tlačou v roku 2007), v ktorých spomína Širkovce a priateľa „Oliho“, ale tiež jeho manželku Margitu a ďalších, počas návštevy širkovského kaštieľa. Gömöry sa s Mednyánszkym zoznámil ešte v Budapešti, kde študoval právo a neskôr v rokoch 1896-1912 plnil funkciu tlačového tajomníka Úradu predsedu vlády.

V archíve múzea sa doposiaľ podarilo identifikovať osem Mednyánszkeho listov, z toho sedem v nemčine a jeden v maďarčine. V prípade nemeckých bolo ich čítanie zložitejšie, keďže sú písané starým nemeckým písmom tzv. kurentom  (Kurrentschrift), čo je nemecká obdoba novogotického kurzívneho písma, používaná od 16. storočia takmer do polovice 20. storočia. Mednyánszky v nich svojho priateľa oslovuje „Milý had“ (Liebe Schlange); v jednom prípadne je slovo „had“ nahradené kresbou hada. Sám sa podpisuje ako „Starý pes“ (Öreg kutya). Toto boli hlavné identifikačné znaky, na základe ktorých sa dalo určiť pisateľa a adresáta listov. Mednyánszky bol známy tým, že svojim priateľom dával zvieracie mená - prezývky, podľa charakterových vlastností alebo vonkajšej podoby. Listy nie sú presne datované, väčšinou je uvedený len deň a mesiac, s výnimkou troch, kde jeden je pravdepodobne z roku 1889 a dva z roku 1909. Mednyánszky ich písal z Budapešti, iba pri jednom je uvedená Viedeň. Majú charakter krátkych správ, v ktorých píše o bežných každodenných záležitostiach, o stretnutiach s priateľmi, prosí ho o láskavosti a v závere nezabudne pozdravovať „milostivú“ (Gnädige), čiže Margitu Gömöry. V dvoch listoch sa zmieňuje o Karolíne Glück a spomína záležitosť s pasom pre jej syna. Glückovci boli rodina, u ktorých Mednyánszky istý čas býval na ulici Klauzál 2 v Budapešti. Pani Glücková mu požičiavala aj peniaze, čo spôsobilo, že bol do konca života jej dlžníkom. V liste, ktorý je písaný v maďarčine Gömöryho neoslovuje „had“ ale „Oli“. Prosí ho o pomoc pre Leporidesa (zatiaľ sa nepodarilo jednoznačne určiť, komu patrí táto zvieracia prezývka) a uvádza svoju adresu na ulici Práter 9 v Budapešti, kde si prenajímal ateliér v nájomnom dome tzv. Gonda-ház.

Výskum ohľadom presnejšieho datovania a obsahu listov bude ďalej pokračovať a rovnako sa pokúsime pátrať po odpovediach na tieto listy zo strany Olivera Gömöryho. Ich vzájomná korešpondencia tak bude dopĺňať doteraz známu a publikovanú korešpondenciu a denníky Ladislava Mednyánszkeho.

 

Mgr. Angelika Kolár (historička umenia GMM)


 
 

Európsky imunizačný týždeň – EIW 2016

V dňoch od 24.4.–30.4. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlasuje už 11. ročník kampane EIW. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o dôležitosti očkovania ako jednej z najjednoduchšej, bezpečnej a efektívnej formy prevencie prenosných ochorení. Heslo tohto ročníka EIW je: „Vyplňte medzeru v imunizácii“/„Close the immunization the gap“. Imunizácia predurčuje poslanie tejto aktivity, ktorou je ochrana života a zdravia už od detstva.

 

V súvislosti s uvedenou akciou chceme upozorniť širokú verejnosť na možnosť získania informácií o jednotlivých povinných a odporúčaných očkovaniach detí a dospelých v Slovenskej republike v zaujímavej a veľmi prehľadnej elektronickej forme očkovacieho kalendára na rok 2016 (po kliknutí na farebné políčka s dosiahnutým vekom na pohyblivom kruhu sa objavia základné informácie o očkovaniach v prislúchajúcom veku), ktorý je možné stiahnuť z nižšie uvedeného linku:    

http://www.uvzsr.sk/kalendar/index.html

 

Aké sú hlavné dôvody prečo je očkovanie stále prioritou ? Očkovanie každoročne zachráni milióny ľudských životov, a to hlavne v najcitlivejšej skupine u detí a významne znižuje závažné poškodenia zdravia, vyvolané ochoreniami, ktorým je možné predchádzať práve spomenutým očkovaním.


 
 

Zápis detí do materských škôl v školskom roku 2016/2017

Mesto Rimavská Sobota oznamuje rodičom, že zápis detí predškolského veku sa uskutoční vo všetkých materských školách

 

 

                                               od 2.5.2016 do 6.5.2016.

 

 

Do materských škôl sa prijímajú deti spravidla vo veku od troch do šiestich rokov a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou na základe žiadosti, ktorú zákonný zástupca predloží riaditeľke materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

Riaditeľky materských škôl v Rimavskej Sobote zverejnia podmienky prijímania detí na svojom webovom sídle.

Zároveň sa uskutočnia v materských školách aj Dni otvorených dverí a to nasledovne:

 

MŠ – Óvoda Daxnerova -            3.5.2016

MŠ Dobšinského -                      4.5.2016

MŠ I. Hatvaniho -                      4.5.2016

MŠ Rožňavská  -                       3.5.2016

MŠ – Óvoda Rybárska  -             4.5.2016

MŠ Sídlisko Rimava -                  3.5.2016


 
 

Multifunkčné ihrisko už slúži žiakom školy

 

„Človeka poteší každá maličkosť, každý darček. Či je dieťa, alebo dospelý. A ak darček dostane 620 žiakov, radosť sa len znásobí. A my, žiaci a pedagógovia Základnej školy Petra Kellnera Hostinského, práve dnes dostávame veľký dar –  multifunkčné ihrisko“.  Takto začala svoj príhovor riaditeľka ZŠ P. K. Hostinského, RNDr. Anita Antalová, na úvod slávnostného odovzdania krásneho športoviska, ktoré získali od Úradu vlády SR z programu „Podpora rozvoja športu  na rok 2015 so zameraním na výstavbu multifunkčných ihrísk“ a dar od Mesta Rim. Sobota, ktoré sa podieľalo na kofinancovaní  uvedeného projektu vo výške 39 855,13 €.

 

Po privítaní hostí poďakovala za úzku spoluprácu Ing. Evke Murárikovej, z odd. miestneho rozvoja MsÚ, Ing. Ivanovi Hazuchovi (predseda OV SMER-SD), Úradu vlády SR, primátorovi mesta JUDr. Jozefovi Šimkovi a všetkým poslancom MsZ, ktorí odsúhlasili kofinancovanie ihriska, ktoré Mesto  hradilo z vlastného rozpočtu, firme MARO Sučany, ktorá realizovala výstavbu, firme Expresstav, ktorá ako subdodávateľ odviedla veľmi kvalitnú prácu pri pozemných úpravách. 

Multifunkčné ihrisko s umelou trávou, ktorého viacúčelová plocha je určená pre futbal, volejbal, tenis a basketbal bude slúžiť na rozvoj pohybových aktivít žiakovškoly na vyučovacích hodinách, popoludní počas krúžkovej činnosti a pre ŠKD, ale tiež mládeži a širokej verejnosti Rozmer hracej plochy ihriska je 40x20 m, čo je najväčšie v meste.  Ihrisko je vybavené pevnými mantinelmi, ochrannou sieťou a osvetlením. Radosť žiakov zo získaného  daru bolo cítiť už z ich vystúpenia v  športovo – kultúrnom programe. Päťdesiatka dievčat predviedla na celej ploche pôsobivé gymnasticko – tanečné vystúpenie. Po ňom sa prihovoril pán Hazucha a viceprimátor Ing. Ladislav Rigó, ktorý  následne, spoločne s pani riaditeľkou, otvorili ihrisko slávnostným výkopom a dali tak priestor malým futbalistom mestských ZŠ, aby  si na ňom zahrali prvý minifutbalový turnaj.   

-fr-


 
 

Banskobystrický pohár 2016

 

Koncom minulého týždňa sa v krytej plavárni vo Veľkom Krtíši uskutočnilo tretie kolo dlhodobej súťaže v športovom plávaní – Banskobystrický pohár 2016.

 

Pretekov sa zúčastnilo 12 plaveckých klubov  a 176 pretekárov. Rimavskosobotský plavecký klub a mesto úspešne reprezentovali 15 plavci, ktorí v celkovom hodnotení klubov skončili na prvom mieste a domov doniesli spolu 39 medailí.

 

Na stupne víťazov sa postupne postavili Kristína Repková - 6 x 1 zlato, Sofia Klementová - 3 x zlato,2 x striebro , Jakub Husár -3 x zlato, 1 x striebro, 2 x bronz, Juraj Husár- 3 x zlato, 2 x striebro 1 x bronz,  Linda Skruteková – 1 x zlato, 1 x striebro , 1 x bronz, Martin Vyrva – 2 x zlato, 2 x bronz, Tereza Horváthová - 1 x zlato, 2 x striebro, Damián Kovalančík-1 x striebro , 2 x bronz, Tomáš Koós 2 x bronz.

 

O pár dní pozdejšie sa siedmi naši plavci zúčastnili aj Majstrovstiev stredoslovenskej oblasti v dlhých tratiach , v 50 m bazéne v Žiline, kde v konkurencii 135 plavcov plával každý len jednu disciplínu. V disciplíne 400 m voľný spôsob si zlato vyplávala Sofia Klementová, Damián Kovalančík si v tej istej disciplíne vyplával striebro a Martin Tengler bronz.      

 

PKRS – Ing. Klement


 
 

Raper „NORBEE“: Niet lepšej veci na svete, než nájsť si spriaznenú dušu...

Norbert Bán má 21 rokov a býva v Cakove. Keď chodil do základnej školy, učaroval mu rap. Odvtedy sa ho drží a inšpiruje ho k vlastnej tvorbe.

 

Ako si sa dostal k rapu?

Mal som 12 rokov, keď mi sestra doniesla jeden rapový maďarský album, volá sa Sub Bass Monster. Veľmi sa mi zapáčil, inšpiroval ma a začal som písať vlastné texty pesničiek. Začal som rapovať. Najprv doma, pred rodinou a pred kamarátmi. Rodine sa moja tvorba páči. Potom som mal menšiu pauzu. V roku 2010 som išiel do strednej školy, tam som opäť začal počúvať rap, skúšal som robiť sám aj hudbu. Pozrel som si aj na internete, ako to robia iní, ale väčšinou som sa naučil všetko sám, a napísal som aj ďalšie texty. Na hudobný nástroj som nechodil, sám sa učím hrať na syntetizátore.

 

Čo ťa inšpiruje v tvorbe?

Všetko čo prežijem v živote, čo vidím, to dám do textu a do hudby. Aj pozitívne aj negatívne veci, aj lásku a sklamanie, všetko. Veľa ľudí žije len problémami, tak som skúsil napísať niečo v tom zmysle, že nie je potrebné žiť stále len starosťami,  občas je dobré sa aj zasmiať.  Mám doma také home štúdio, v ňom tvorím. Hudbu tvorím na počítači. Poznám sa aj s niektorými hudobnými skupinami, s ktorými aj spolu robíme hudbu, volajú sa: McBenőő, Mett, Abudabi, Bloo Blasco, Jooner, Komédiás.

 

Ako by si charakterizoval svoj štýl rapovania?

Myslím si, že mám svojský štýl, ktorý je charakteristický melodickými refrénmi.

 

Prezentoval si už svoje umenie na verejnosti?

Minulý rok v lete som mal svoje prvé vystúpenie v Číži. Na pódiu som sa cítil veľmi dobre, obecenstvo bolo výborné, trému som vôbec nemal. Zaspieval som päť pesničiek.

Mám už štyri albumy, na tom najnovšom „95 KARÁT” je 14 pesničiek, zatiaľ som ho rozdal len kamarátom. Záujemcovia si ho môžu vypočuť na linku:

https://soundcloud.com/norbee_official/sets/norbee-95-karat

A tu si ho môžu stiahnuť:

http://www.mediafire.com/download/tle8hul660xsro0/NORBEE+-+95+KAR%C3%81T.rar

Je tam rapovanie po maďarsky aj po slovensky, v slovenčine rapuje Norki. Chcel by som sa poďakovať kamarátom, s ktorými som na tvorbe albumu spolupracoval: Norys, Mett, McBenőő, Komédiás, Bloo Blasco, Bee, Meaty, Legenda, Recondite, Norki (Slovensko). Zároveň by som chcel poďakovať producentom, ktorí sa spolupodieľali na tvorbe podkladovej hudby v albume: McBenoo , Melancholy, Correct, Bloo Blasco. Môj prvý videoklip z tohto albumu, ktorý bol natočený v roku 2015, sa volá: „Nézz fel!“, „Pozri hore“. Je možné si ho pozrieť na linku: https://youtu.be/5ROwAja8tzQ

Vyrobilo ho filmové štúdio C.A.W. v Rimavskej Sobote, natočil ho Előd, s ktorým som sa skamarátil a s ktorým plánujem spolupracovať aj do budúcna. Nečakal som taký úspech a toľko pozitívnych ohlasov na tento videoklip. Čas a energia, ktorú sme na to vynaložili, teda nebola márna. Verím, že tak tomu bude aj do budúcna.

 

Je podľa teba ťažké presadiť sa v tejto oblasti umenia?

Je pravda, že rapu sa venuje veľa ľudí. Žijem v takom regióne, kde nie sú až také možnosti na rozvoj a prezentáciu, aké by som možno chcel.

 

Čo hovoríš na iné žánre hudby, napríklad na klasickú? Vypočuješ si ju? Dokáže podľa teba aj ona inšpirovať pri tvorbe modernej hudby, rapu?

Páči sa mi Mozart, Vivaldi, Beethoven. Aj roková hudba sa mi páči. Myslím si, že vážna hudba má niečo do seba, inšpiroval som sa napríklad skladbami: „Requiem, Four season, Moonlight sonata“. Okrem hudby ma inšpirujú aj filmy, najmä akčné, a dráma.

 

Na čom najnovšie robíš?

Mám rozpracovaných niekoľko ďalších hudobných projektov, chcel by som natočiť aj nový klip. Pri tvorbe hudby spolupracujem aj s kamarátmi, oni dodajú hudbu, ja na ňu napíšem text. Klip budeme natáčať v exteriéroch aj v interiéroch. Spolupracujem aj s Barbarou Nagy, ktorá býva v Maďarsku, a ktorá vie veľmi dobre naspievať refrény piesní. Poznám sa s ňou už dávno, aj ona sa venuje hudbe.  

Keď má človek rád to čo robí, musí sa tomu venovať každý deň. Aj ja to tak robím. Chcel by som ľudí inšpirovať k tomu, aby sa viac tešili zo života, veď netreba byť smutný každý deň. Moje pesničky majú pozitívny odkaz.

 

Ak Norbiho pozvú na nejaké podujatia, rád svoje raperské umenie predvedie. Želáme mu teda veľa tvorivej inšpirácie!

Andrea Vörösövá

                                                                                       


 
 

Už tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme

Žiaci Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote si už tradične pripomenú dňa 22.4. Deň Zeme.

 

Bolo to  práve 22. apríla v roku 1970, keď ekológovia v USA dostali fotografie z kozmu, na ktorých bola vidieť krehkosť a jedinečnosť našej planéty. Tak sa rozhodli vyzvať ľudí k spoločnému úsiliu na ochranu Zeme. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu jeho ochrany.

Cieľom tohto dňa je pripomenúť si našu závislosť na cenných daroch poskytovaných Zemou. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu zeme predovšetkým na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde (Kalifornia USA). Deň Zeme  by si mal každý jeden z nás spraviť každý deň  v roku. Či už recyklovaním odpadkov, šetrením neobnoviteľných zdrojov alebo snahou o udržateľný rozvoj ochrany životného prostredia.

Žiaci našej školy si ho pripomenú tak ako aj po iné roky rôznymi nástenkami, plagátmi a  besedami s odborníkmi, ale aj  brigádami v areály  školy. Členovia environmentálneho krúžku pripravujú materiály na triednické hodiny, kde si žiaci s triednymi učiteľmi pripomenú históriu a význam dňa Zeme, nebezpečenstvo vypaľovania porastov, ale aj mesiac lesov. Na hodinách informatiky budú žiaci tvoriť  letáky upozorňujúce na nebezpečenstvo a škodlivosť vypaľovania porastov. Tie budú distribuované  do rodín našich žiakov. Pri príležitosti Dňa Zeme bude na škole zorganizovaný už štvrtý ročník malej environmentálnej olympiády, kde môžu víťazi  získať rôzne vecné ceny. Okrem týchto aktivít, ktoré organizujeme pravidelne každý rok, tento rok nás čaká ešte jedna aktivita navyše, štvrtý farebný deň –  Zelený deň. Tak ako aj v predošlé farebné dni, bude sa sčitovať oblečenie zelenej farby. Víťazná trieda získa na konci školského roka chutnú sladkú odmenu z dielne našich šikovných cukrárov.


 
 

Deň Zeme v CVČ Relax

V množstve rôznych sviatkov  počas roka si pripomíname aj dátum 22. apríl, ako medzinárodný  Deň Zeme. V stredu 20. apríla  pripravilo CVČ Relax, s podporou Mesta Rimavská Sobota, pre deti základných škôl nášho mesta, popoludnie plné hier.

 

Tento sviatok je  pre náš život na tejto planéte tak významný, že si zaslúži, aby sme si  raz do roka (ak už nie častejšie) pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované.  Je potrebné si uvedomiť, že zdroje Zeme nie sú nevyčerpateľné a preto sa treba  venovať otázkam životného prostredia a celosvetovým úsilím chrániť poklady pre budúce generácie tak, aby bol každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme. Výchovou k ochrane životného prostredia musíme začať už od detí a preto CVČ Relax každoročne ku Dňu Zeme organizuje rôzne aktivity. V stredu 20. apríla  pripravilo CVČ Relax pre deti základných škôl nášho mesta, popoludnie plné hier, súťaží a výchovno-vzdelávacích aktivít zameraných na ochranu životného prostredia, využívanie odpadov a rôzneho ekologického materiálu, z ktorého vytvorili veľkoplošnú frotáž.

 

V spolupráci s NATUR-packom z Bratislavy si deti zahrali cdpadové  „človeče nehnevaj sa“, triedili odpad do odpadových nádob a skladali Puzzle o prírode. CHKO Cerová vrchovina pripravila pre deti výstavu „Chránené územia Slovenska“ a rôzne ekologické a environmentálne aktivity.  Pracovníci Hvezdárne M. Bella pripravili pre účastníkov pozorovanie ďalekohľadom pod názvom „Bez Slnka niet života na Zemi“ a zaujímavé súťaže a hlavolamy. V ďalšej časti  deti poznávali stopy zvierat v prírode a priraďovali komu čo patrí. V Ekorelaxe si mohli pozrieť rôzne ekologické filmy, výstavu „O prírode veselo i vážne“ a minizoo.

                                                                               Dana Spišáková, foto: Attila Gecse


 
 

Úspech Falconu Rimavská Sobota v Bosne a Hercegovine

V sobotu 16.04. sa v severnej časti Bosny a Hercegoviny v meste Derventa konala medzinárodná súťaž  Mala olimpijada 2016. Tejto súťaže sa zúčastnilo 321 pretekárov z 35 klubov a 7 krajín, ako Rusko, Chorvátsko, Srbsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina... Bojovalo sa v disciplínach Kyorugi – zápas. Falcon Rimavská Sobota mal zastúpenie v štyroch váhových a vekových kategóriách.

 

V kategórii mladších kadetov ako prvý nastúpil Tomáš Kuvik, ktorý mal proti sebe zdatných  súperov zo Srbska a Bosny a Hercegoviny, ale výborným výkonov ich zdolal (semifinálový zápas vyhral knokautom súpera) a postúpil do finále. Po vyrovnanom finálovom zápase bol úspešnejší súper a tak Tomáš získal striebro.  Ďalší v kategórii mladších kadetov nastúpil Damien Frgolec, ktorý podobne ako Tomáš  zdolal svojich súperov veľkým náskokom. Vo finálovom zápase mal proti sebe domáceho chlapca z  národného tímu, ktorý nad ním vyhral tesne (neobjektívnym prístupom rozhodcu) a tak Damien získal striebornú medailu. V kategórii kadetiek nastúpila  Karolína Mravcová, ktorá bez problémov zdolala svoje súperky. Finále vyhrala knokautom súperky v prvom kole a získala zlatú medailu. V kategórii kadetov nastúpil aj Miroslav Frgolec, ktorý svojimi výkonmi prevýšil svojho súpera a technickým knokautom a prebojoval sa do finále, kde  získal zlatú medailu.   

 

Veľká vďaka  im patrí za  reprezentáciu Slovenska, svojich škôl, ako aj domáceho klub FALCON a mesta Rimavská Sobota na tejto súťaži. Ďakujeme vedeniu Falcon klubu  a Cavern s.r.o. za umožnenie štartu našich taekwondistov na tejto súťaži.


 
 

Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach - EU SILC 2016

Štatistický úrad Slovenskej republiky uskutoční v čase od 13. apríla do 16. mája 2016 výberové štatistické zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností - EU SILC 2016. Cieľom projektu je vytvoriť spoločný rámec pre produkciu pravidelných údajov o chudobe, o príjmoch a životných podmienkach domácností v krajinách Európskej únie.

 

Výsledky zisťovania sú nielen zdrojom údajov o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálneho vylúčenia, ale aj podkladom pre analýzy životnej úrovne obyvateľstva a realizáciu koncepčných zámerov a opatrení v oblasti sociálnych politík. Zisťovanie EU SILC sa uskutočňuje podľa porovnateľnej medzinárodnej metodiky (realizuje sa v 28-ich krajinách EÚ, v Nórsku a na Islande), čo zároveň umožňuje aj medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie.

 

EU SILC 2016 nadväzuje na zisťovania, ktoré boli realizované v rokoch 2005-2015 (EU SILC 2005 až 2015). Výsledky uvedených výskumov Štatistický úrad SR každoročne prezentuje v publikácii "Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností v SR" a v posledných rokoch aj v publikácii "Indikátory chudoby a sociálneho vylúčenia".

 

V tomto roku sa zber údajov uskutoční opäť v približne 6 000 náhodne vybraných domácnostiach a v takmer 500 obciach (mestách) Slovenskej republiky. Domácnosti navštívia odborne vyškolení opytovatelia - externí zamestnanci Štatistického úradu SR, ktorí sú povinní pri návšteve domácnosti preukázať sa poverením a preukazom totožnosti.

 

Základné informácie o zisťovaní sú záujemcom k dispozícii na internetovej stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky www.statistics.sk v časti Demografia a sociálne  štatistiky, príjmy a spotreba.


 
 

Džudisti na 3. kole turnaja Olympijských nádejí

Dňa  17.04. sa  džudisti  Lokomotívy zúčastnili 3. kola Olympijských nádeji vo Zvolene. Je to už XXI. ročník a 3. kolo dlhodobej súťaže. Tento turnaj je organizovaný hlavne pre najmladších a začínajúcich džudistov v kraji Banská Bystrica. Turnaja sa zúčastnilo 74 džudistov  z 8 klubov. Lokomotíva R. Sobota, Mladosť R. Sobota, Katsudo Lučenec, Junior Lučenec, Dukla B. Bystrica, UMB B. Bystrica, JK Levice a domáci pretekári z Budokan Zvolen. Náš klub reprezentovali traja džudisti.

 

Prvé miesto získal  Matej Gaži  v kategórii super mini do 22kg, ktorý bol najmladším účastníkov celého turnaja . Darí sa mu pokračovať v šľapajach svojej staršej  sestry, úspešnej reprezentantky nášho oddielu Natálii Gažiovej. Zároveň Maťko získal aj 2. miesto v kategórii Open do 22kg. Tretie miesto vybojovali Dávid Gonda a Nina Tonhajzerová, ktorí zápasili v kategórii mladších žiakov do 60 kg.  Obidvaja naši džudisti mali po dva vyhraté zápasy.

Na súťaži ich sprevádzali tréneri  Antal, Gaži, Babicová a rodič p. Gonda, ktorému ďakujeme za zabezpečenie dopravy pretekárov. Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) – p. Igor Tonhajzer, Kvety Henrieta Mišuráková, Ing. Andrik Ludwig a,  ZŠ Š. M. Daxnera – Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

 

 

                                                                                                Ľubomír Antal

                                                                                     predseda Lokomotíva Judo RS

 


 
 

Zisťovanie o využívaní informačných a komunikačných technológií 2016

Zisťovanie o využívaní informačných a komunikačných technológií (IKT) v domácnostiach a u jednotlivcov v roku 2016 realizuje Štatistický úrad Slovenskej republiky v súlade s vyhláškou ŠÚ SR č. 291/2014 Z. z., ktorou sa vydáva „Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 - 2017“ a na základe „Nariadenia komisie (EÚ) č. 2015/2003 z 10. novembra 2015“.

Cieľom uvedeného štatistického zisťovania je zistiť vybavenosť domácností informačnými a komunikačnými technológiami, zaznamenať úroveň znalostí a zručností obyvateľstva  a schopnosť využitia IKT. Výsledky zisťovania budú slúžiť na posúdenie vývoja v oblasti informačných a komunikačných technológií aj pri medzinárodnom porovnávaní.

 

K hlavným témam zisťovania v referenčnom roku 2016 podľa príslušného nariadenia komisie EÚ bude patriť :

- prístup k vybraným informačno-komunikačným technológiám v domácnostiach

- využívanie internetu jednotlivcami

- elektronický úrad - kontakt s verejnými inštitúciami cez webové stránky

- elektronický obchod - druhy tovarov a služieb zakúpených alebo objednávaných cez internet pre osobnú potrebu jednotlivcami

- znalosti a zručnosti v oblasti IKT

- ochrana osobných a dôverných údajov na internete

- sociálno-demografické charakteristiky (vek, vzdelanie, ekonomické postavenie, zamestnanie, príjem)

 

Zisťovanie (IKT) sa uskutoční v náhodne vybraných domácnostiach na území Slovenskej republiky v termíne od 21. apríla do 31. mája 2016. Odborne vyškolení externí opytovatelia ŠÚ SR budú zisťovať a zapisovať požadované údaje za domácnosť a vybraného jednotlivca do dotazníka alebo tabletu. V roku 2016 je zisťovanie zamerané na ochranu osobných a dôverných údajov na internete.


 
 

Zápasník Pavol Rapčan Majstrom Slovenska

Vynikajúco si viedli zápasníci Lokomotívy Rimavská Sobota na majstrovstvách Slovenska kadetov (dorastencov) v Bratislave. Traja naši pretekári získali za 2 dni šesť medailí. Prvý deň boli na programe boje v gréckorímskom štýle a pre našu Lokomotívu sa niesla v striebornom lesku. Prvé striebro za 2.miesto získal ešte len starší žiak Viktor Gunár po finálovej prehre na body v hmotnosti do 42 kg. O druhé striebro sa postaral Tomáš Ikri v 46 kg, keď vo finále podľahol svojmu súperovi zo Starej Ľubovne. A do tretice zavesili striebro na krk vo váhe do 50 kg nášmu Pavlovi Rapčanovi, keď ani jemu sa nepodarilo vo finále tejto váhy zvíťaziť. V súťaži družstiev obsadila Lokomotíva Rimavská Sobota pekné 5. miesto spomedzi 17 klubov.

 

Nedeľa patrila na žinenkách Dunajplavby Bratislava voľnoštýliarom. Dvaja naši zápasníci zápasili finále vo svojich váhových kategóriách. Najskôr v 46 kg si zopakoval finále z gréckorímskeho štýlu Tomáš Ikri, ale ani tentokrát sa mu nepodarilo vyhrať a obsadil 2. miesto. O druhé finále sa postaral Pavol Rapčan, tentoraz však už vo váhe do 54 kg. A to vo veľkom štýle, keď svojho súpera porazil za 25 sekúnd na lopatky a stal sa tak Majstrom Slovenska. Bronzovú medailu za 3. miesto v 42 kg vybojoval Viktor Gunár. V súťaži družstiev voľnoštýliarov naša Lokomotíva obsadila pekné 6. miesto spomedzi 19 klubov.

Tréner Jozef Radnóti zhodnotil kadetský šampionát: Do Bratislavy sme cestovali s menším počtom pretekárov nakoľko trojdňová súťaž v Bratislave je finančne náročná. Cestovali len zápasníci čo podľa nás majú výkonnosť na medailové umiestnenie, čo aj všetci traja potvrdili, keď oba dni stáli na stupňoch pre víťazov. Obrovskú radosť nám urobil Paľko Rapčan, keď konečne pretrhol strieborné zakliatie a po ôsmich prehratých zápasoch za sebou konečne získal titul Majstra Slovenska. Podal výborný výkon čo potvrdil aj kadetský reprezentačný tréner. Aj Viktor Gunár odviedol dobrú robotu. Je ešte len starší žiak a na starších súperov ešte nemal silu. Aj Tomáš Ikri potešil dvoma medailami. Podal dobrý výkon. Nebyť toho že sa snažíme šetriť financiami a vzali by sme do Bratislavy ešte aspoň 2-3 pretekárov tak sme celkom určite na stupňoch pre víťazov aj súťaži družstiev oba dni. Veď v sobotu nás delilo od 3. miesta 2 a 2.miesta 4 body a v nedeľu 2 a 3 body.

Do konca roka však je ešte ďaleko a súťaží veľa, tak sme niekedy nútený šetriť aj na úkor výsledkov. Záverom chcem poďakovať našim úspešným pretekárom za výbornú reprezentáciu mesta a oddielu zápasenia v ňom.

Jozef Radnóti


 
 

Už nasledujú semifinále a finále

Vo vrcholiacom piatom ročníku Miniflorbalovej ligy v Rimavskej Sobote nastupovalo proti sebe 15 tímov. Základná časť rozhodla o účastníkoch prvej šestky, ktorá medzi sebou bojovala o účasť v rozhodujúcich zápasoch play off. Ako teda dopadla táto najzaujímavejšia nadstavbová skupina MFL?

 

Nadstavbová skupina:
1. Flyers                                  36b 220:122
2. Titans Rimavská Sobota      32b 185:99
3. FBL Retex Lučenec             19b 125:131
4. Mačos Lokos                      16b 131:179
5. FBK Hornets                      12b 147:203
6. Čiernolúcki Vlci                     5b 109:183

Do semifinále sa nedostali mladí gymnazisti FBK Hornets, ani obhajca prvenstva spred dvoch rokov Čiernolúcki Vlci.

Poradie v ďalších nadstavbových skupinách rozhodlo o konečnej podobe celkovej tabuľky MFL na 5. až 15.mieste:
5. FBK Hornets
6. Čiernolúcki Vlci
7. Dynamo Diviaky
8. FBK Hornets B
9. FBK Kružno
10. Dream Team
11. Čiernolúcki Vlci B
12. Torpédo Hodejov
13. FBC Admirals Patriots
14. 1.FBCh Plön
15. Blue Wings

Prvú semifinálovú dvojicu tvorí družstvo Flyers a mladíci Mačos Lokos. Flyers je tím z Lučenca, ktorý však na prvé miesto potiahli najmä rimavskosobotské hviezdy Michal Radnóti, Richard Totkovič či brankár Matej Šándor. Tím sa ďalej spolieha na známeho hokejistu HKM Rimavská Sobota Jakuba Škantára či skúseného Petra Bíra nastupujúceho aj za Slovan Rimavská Sobota v 2.lige „riadneho“ florbalu. Pikantériou súboja je, že množstvo hráčov Mačos Lokos v minulom ročníku nastupovalo práve v družstve svojho semifinálového súpera, ktorému dopomohli k minuloročnému striebru. Pred touto sezónou sa ale mladí hráči, ktorých jadro tvoria víťazi Stredoslovenskej ligy stredných škôl 2014/2015 za Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci osamostatnili. Ich slabinou v ročníku bola dochádzka na zápasy, keďže tím tvoria vysokoškoláci študujúci v Bratislave a v Prahe. V prípade, že nastúpia v kompletnom zložení so svojimi najväčšími osobnosťami Igorom Slovákom, Jurajom Šprlákom či famóznym Denisom Božíkom, budú veru pre Flyers ťažkým orieškom.


Druhú semifinálovú dvojicu tvorí rimavskosobotský suverén roka 2015 Titans Rimavská Sobota, trojnásobný víťaz MFL a zároveň obhajca prvenstva. Dušou tímu sú roky bratia Blahutovci, ktorých pracovné povinnosti na začiatku roka 2016 utlmili výkonnosť tímu, čoho výsledkom je z ich pohľadu "až" druhé miesto v nadstavbe. Titans sú však tímom, ktorý myslí len na víťazstvá a aj v tejto semifinálovej sérii je favoritom. Hráči Retexu Lučenec chcú skončiť lepšie než na minuloročnom bronzovom stupienku. Výkonnostne majú najvyrovnanejší káder v súťaži, kde mierne vyčnieva len kanonier Peter Jakuba, v minulej sezóne najlepší strelec celej súťaže, ktorý aj v tej súčasnej strelil zatiaľ 36 gólov v 21 zápasoch. Ozdobou tímu je však defenzíva, ktorá ale v posledných zápasoch tímu v nadstavbe nefungovala podľa predstáv vedúceho tímu Miša Karáska. Každopádne Retex je okrem Flyers jediným tímom v súťaži, ktorý v prebiehajúcom ročníku MFL dokázal Titans poraziť.
Semifinále sa hrá na dva víťazné zápasy. Obe semifinálové série sľubujú dramatický, pekný, tvrdý šport s otvoreným koncom.

Všetkých milovníkov skutočného amatérskeho športu bez kalkulácií so snahou vždy športovo zvíťaziť radi privítame na zápasoch v Telocvični ZŠ M. Tompu na Sídlisku Západ v týchto termínoch:


22. apríl, piatok
20:20 FlyersMačos Lokos
21:20 Titans Rimavská SobotaFBL Retex Lučenec

23. apríl, sobota
10:00 FlyersMačos Lokos
11:00 Titans Rimavská SobotaFBL Retex Lučenec

29. apríl, piatok*
*hrá sa v prípade potreby rozhodujúceho 3. semifinálového zápasu. Prvý zápas začne o 19:30

 

6. máj, piatok

Slávnostný prvý finálový večer

19:30 Vyhodnotenie MFL 2015/2016

20:00 1.zápas o 3.miesto

20:45 Vyhlásenie Slovanistu roka 2016

21:30 1.finálový zápas MFL

 

7. máj, sobota
10:00 2.finálový zápas MFL

 

13. máj, piatok*
19:30 2.zápas o 3.miesto
20:15 Odovzdávanie bronzových medailí
20:30 3.finálový zápas MFL

 

14. máj, sobota
10:00 4.finálový zápas MFL**

 

**hrá sa v prípade potreby 4.finálového zápasu série hranej na 3 víťazstvá. V prípade rozhodnutia budú po zápase odovzdané medaile.

 

20. máj, piatok
20:00 5.finálový zápas MFL***

**hrá sa v prípade potreby rozhodujúceho finálového zápasu série hranej na 3 víťazstvá. Po zápase budú odovzdané medaile.


Viac tu: http://www.slovanrs.sk/mfl/


 
 

Mobilný zber nebezpečných odpadov

Vážení občania,

pravdepodobne sa aj vo Vašej domácnosti nachádza nebezpečný odpad s obsahom škodlivých látok, ktorý nepatrí do bežného komunálneho odpadu. Ak sa rozhodnete osobne prispieť k ochrane životného prostredia nášho mesta, môžete bezplatne odovzdať uvedené druhy odpadov na profesionálne zneškodnenie pracovníkom firmy DETOX s.r.o. Banská Bystrica, ktorí vykonávajú mobilný zber odpadu.

 

Termín zberu: 14. 05.2016 ( Sobota )

 

       Ulica                              Umiestnenie zastávky                 Čas                .

ul. Školská                        plocha oproti pohostinstvu Hviezda           7.30 - 7.50

ul. Železničiarska                pred obchodom s potravinami                 7.55 – 8.15

ul. K. Mikszátha                 plocha oproti Obch. akadémii                  8.20 – 8.40

Sídlisko Rimava                  parkovisko pri M - Markete                      8.45 – 9.05

       Tomašová                         plocha pred areálom OTEX                     9.10 – 9.30

Sídlisko Západ                    parkovisko na ul. J. Bodona                    9.35 – 9.55

Sobôtka                            plocha pred obchodom s potravinami       10.00 – 10.20

Chrenovisko                       pred obchodom                                   10.30 – 10.50

V. Pokoradz                       pred Kultúrnym domom                         11.00 – 11.20

N. Pokoradz                       pred Kultúrnym domom                         11.30 – 11.50

Bakta                               pred Kultúrnym domom                         12.05 – 12.25

Vinica                               pred obchodom s potravinami                 12.35 – 12.55

Dúžava                             pri Kultúrnom dome                              13.15 – 13.35

Mojín                                pri autobusovej zastávke                       13.40 – 14.00

 

Podmienkou pre prevzatie odpadu je predloženie občianskeho preukazu. Zároveň Vám ponúkame možnosť odovzdať uvedené odpady počas celého roka v prevádzke firmy DETOX s.r.o. na Košickej ceste č. 2923 (areál býv. firmy ZŤS GEMER) každý pracovný deň od 7.00 do 15.00 hod. - bezplatne.


 
 

V Gymnáziu IK otvorená výstava „Ja a Rusko“

V prízemných priestoroch Gymnázia Ivana Kraska v Rim. Sobote sa v utorok, 12. apríla, uskutočnila vernisáž  výstavy fotografií pod názvom  „Ja a Rusko“.  Organizátorom výstavy  bolo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej Republike, Slovensko – ruská spoločnosť (Klub Arbat) Rimavská Sobota, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote.

Na výstavných paneloch  je výber cca 56 najlepších fotografií, čo vybrala odborná porota z cca  500, ktoré poslali autori, väčšinou slovenskí turisti, do súťaže, vyhlásenej Veľvyslanectvom  Ruskej federácie. Táto súťaž sa už stáva tradíciou a je dobré, že jej prezentáciu môžeme vidieť  v týchto dňoch v Rimavskej Sobote.

Výstavu otvoril Ing. Pavel Koncoš, iniciátor založenia Slovensko-Ruskej spoločnosti, ktorý sa v príhovore netajil s tým, že je fanúšikom Ruska. Priblížil aj svoje nezabudnuteľné  dojmy  z návštevy  ruskej republiky Altaj, v ktorej mal veľmi dobrý pocit z celkovej atmosféry života, s kultivovaným a dôstojným správaním sa mladých ľudí a ich aktivitami. Vrelo doporučil aj prítomným  študentom návštevu tejto peknej a veľkej krajiny, pretože z verejnoprávnych médií sa toho o nej veľa nedozvedia. Poďakoval všetkým, ktorí prispeli, aby výstava  bola pripravená v tento pamätný deň, kedy  si pripomíname výročie letu  prvého človeka do kozmu, ktorým bol  J.A. Gagarin. Následne privítal kultúrneho ataše Veľvyslanectva RF v SR  Vladislava Kulikova i s jeho asistentom Dmitrijom Vashchenkom a požiadal ho o slávnostné otvorenie výstavy. Pán Kulikov pozdravil všetkých prítomných na vernisáži. Priblížil  pôvodný zámer výstavy a pochválil sa, že výsledok prevýšil ich očakávanie. Sú veľmi radi, že sa angažovali mladí autori, ale aj  dôchodcovia, či veteráni. Víťazi  už boli odmení 5 dňovým zájazdom do Moskvy. Pre veľký záujem, budú v súťaži pokračovať a témou pre tento rok je: „Naše spoločné víťazstvo“ (informácie budú na webe veľvyslanectva). Slávnostnú chvíľu umocnilo aj vystúpenie žiačok, ktoré zaspievali niekoľko ruských piesní. Hostia priniesli pre domácich organizátorov darčeky v podobe učebníc a čítaniek z  ruského jazyka, ktoré im určite pomôžu pri jeho výučbe.

Výstava potrvá do konca apríla.                                                                                                

 –fr-, foto: Attila Gecse

 


 
 

Divadelné predstavenie „OROL TATRANSKÝ“ v Rimavskej Sobote

Z iniciatívy Miestneho odboru Matice slovenskej v Rimavskej Sobote v spolupráci s Domom kultúry v Rimavskej Sobote  sa uskutočnili 9. marca 2016 dve divadelné predstavenia Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pod názvom OROL TATRANSKÝ.

 

Poeticko-dramatická kompozícia Juraja Sarvaša bola venovaná 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Hru dopĺňali originálne ukážky z dobovej literatúry a štúrovské básne v podobe songov.  Prvé predstavenie sa konalo v doobedňajších hodinách pre študentov rimavskosobotských škôl a večerné predstavenie bolo určené pre širokú verejnosť mesta a okresu Rimavská Sobota.

Divadelnú hru Orol tatranský naštudoval jej režisér Juraj Sarvaš k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Režisér staval dej hry tak, aby Štúrov politický a spoločenský život bol na jednej strane a na strane druhej ako protiklad stála k nemu lyrika. Podľa jeho ďalších slov divadelná hra predstavuje obdobie, keď Štúr odchádza na štúdiá do Halle, jeho pobyt v Hradci Králové u Pospíšilovcov, neskôr v Ostrej lúke, na sneme až po nešťastný výstrel, ktorý ukončil jeho život. „Všetky tieto obrazy spája Vesna, ktorá spieva, a tie texty, ktoré sú zhudobnené, sú všetky štúrovských básnikov, Botta, Štúra či Sládkoviča. V tom je to veľmi nové aj veľavýznamné," dodal.

Zvolenské divadlo absolvovalo po celom Slovensku už viacero predstavení s Orlom tatranským a podľa režiséra obecenstvo v Rimavskej Sobote prijalo hru vynikajúco. Obidvoch predstavení sa zúčastnilo vyše 600 divákov.

 

Touto cestou sa rimavskosobotskí matičiari chcú poďakovať vedeniu Matice slovenskej za ústretovosť a finančnú podporu  pri realizácii tohto podujatia v meste Rimavská Sobota.

                                                                                              MO MS Rimavská Sobota


 
 

Filip Katreniak sa stal majstrom Slovenska starších žiakov

Rodák z Rimavskej Soboty, no momentálne člen klubu, ktorý sa môže pýšiť najlepšou prácou s mládežou na Slovensku je brankár Filip Katreniak.

 

V Dukle Trenčín pôsobí prvú sezónu a určite môže byť spokojný. Zo začiatku to ale nemal ľahké a musel na sebe tvrdo pracovať, aby dokázal trénerom, že mu miesto v tíme naozaj patrí. Dokazoval to od začiatku a tréner mu stále dával viac priestoru presadiť sa a Filip sa za krátku chvíľu stal brankárskou jednotkou v tíme deviatakov Dukly Trenčín. Potešením v sezóne mu bola aj miestenka v reprezentácií do 15 rokov, kde sa stretol aj so spoluhráčom z Rimavskej Soboty Daliborom Ďurišom. 

Od štvrtka 7. apríla do soboty 9. apríla sa v košickej Crow aréne konali majstrovstvá Slovenska starších žiakov. Podujatia sa zúčastnili štyri mužstvá: HK Dukla Trenčín, HC Slovan Bratislava, MHA Martin a HK ŠKP Poprad. V prvom zápase nasúpila Dukla proti Slovanu. Filip Katreniak si v tomto zápase udržal čisté konto a Dukla zvíťazila 4:0. V druhom zápase sa žlto-červení stretli s popradskýmí kamzíkmi. Práve Poprad skončil na majstrovstvách na poslednej priečke, ale za to Trenčín potrápil najviac. Bola to síce dráma, ale Dukle sa podarilo zvíťaziť 5:4 a už po tomto zápase bolo jasné, že sa Dukla opäť stane majstrom a získa už tretí titul v rade. Pomyselnú bodku za turnajom dala Dukla jednoznačným víťazstvom 7:1 nad Martinom a po zápase nasledovali búrlivé oslavy titulu. Práve na tie Filip tak ľahko nazabudne, pretože hneď po siréne odhodil prilbu a následne ho do hlavy zasiahla nedopatrením prilba spoluhráča, ktorá mu spôsobila tržnú ranu. 

Filip Katreniak sa k danej okolnosti vyjadril pre portál Hokej.sk: „Zhodil som masku a v tom ma niečo trafilo do hlavy. Bola to celkom silná bolesť, ale za zlato tímu precedím ten kúsok krvi. Hlavné je, že sme získali titul a môžeme oslavovať. Jedného dňa aspoň budem mať na čo spomínať, keď si budem pozerať fotky z takýchto krvavých osláv.“

 

Výsledky zápasov: Trenčín–Martin 7:1 (3:0, 2:0, 2:1), Slovan–Poprad 5:3 (0:1, 2:1, 3:1), Poprad–Trenčín 4:5 (0:1, 1:3, 3:1), Slovan Bratislava–Martin 3:2 po sn (1:0, 0:0, 1:2, 0:0, 1:0)

Trenčín–Slovan Bratislava 4:0, Martin–Poprad 9:2

Konečné poradie:
1. Trenčín
2. Slovan
3. Martin
4. Poprad

 


 
 

Regionálna televízia LocAll už vysiela aj terestoriálne

Regionálna televízia LocAll v rámci rozširovania a skvalitňovania poskytovania informácii pre divákov pripravila niekoľko zaujímavých noviniek. Od minulého týždňa je možné okrem káblových rozvodov  vysielanie Regionálnej televízie LocAll sledovať aj terestoriálne t. j. prostredníctvom analógového pripojenia cez klasickú, či už vonkajšiu alebo  izbovú anténu.

Digitálnym signálom v DVB-T systéme v pásme UHF v multiplexe na kanály  č. 25 je 100% pokryté mesto Rimavská Sobota, vrátane jeho mestských častí a tiež okolité obce Bakta, Rimavské Janovce, Pavlovce až po Jesenské.  A na druhej strane sú signálom pokryté aj Veľké Teriakovce, Vrbovce a Hrachovo.  

Naladiť si vysielanie Regionálnej televízie LocAll je veľmi jednoduché. Stačí si pripojiť televízny príjmač na vonkajšiu alebo izbovú anténu a v pásme UHF vyhľadať kanál č. 25. Po načítaní sa na obrazovke objaví zoznam šiestich  televízii,  vrátane TV LocAll.  Vysielanie všetkých šiestich televízii je možné  príjmať bez akýchkoľvek poplatkov.

Pri ich sledovaní Vám želáme veľa pekných a príjemných zážitkov.

 


 
 

Zákaz zámerného vypaľovania trávnatých porastov

Vec:   Jarné vypaľovanie trávnatých porastov – upozornenie !!! 

 

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote ako príslušný orgán v súlade s § 21 písm. b)  a  j) zákona NR SR  314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len zákona o ochrane pred požiarmi )Vás touto formou upozorňuje na dodržiavanie zásad ochrany pred požiarmi vyplývajúce zo všeobecných záväzných právnych predpisov.

 

Predmetné upozornenie a rozhlasová relácia je spracovaná v súvislosti s nastávajúcim jarným obdobím, a to možným zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru v závislosti od suchého počasia s nízkym úhrnom zrážok, ktoré je charakterizované enormným nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí z dôvodu zámerného vypaľovania trávnatých porastov, spaľovania a nedbanlivosti právnických osôb, fyzických osôb-podnikateľov a fyzických osôb.

 

Z uvedeného dôvodu Vás žiadame plniť nasledovné opatrenia, ktoré sú zakotvené v záväzných právnych predpisoch:

 

 1. Preveriť aktuálnosť dokumentácie ochrany pred požiarmi obce v súlade so skutočným stavom, ako aj preveriť činnosť ohlasovní požiarov v obci.
 2. Prerokovať v orgánoch obce v čo najbližšom čase úlohy z dôvodu predpokladaného príchodu suchého počasia a potenciálne riziko vypaľovania trávnatých porastov.
 3. Vykonať prostredníctvom preventivára obce (kontrolných skupín) preventívne protipožiarne kontroly podľa § 23 zákona o ochrane pred požiarmi v subjektoch, u fyzických osôb - podnikateľov, ktorí obhospodarujú lesný fond a pôdny fond (SHR), kde OR HaZZ v Rimavskej Sobote nevykonáva ŠPD.
 4. Aktivizovať členov a preveriť akcieschopnosť DPZO, ako aj vykonať kontrolu hasičskej techniky a vecných prostriedkov na vykonávanie  zásahovej  činnosti  v  súlade s ustanoveniami Vyhlášky MV SR č.611/2006 Z. z. o hasičských jednotkách v znení neskorších predpisov.
 5. Zabezpečiť v prípade potreby a podľa uváženia v najkritickejších obdobiach možnosti vzniku požiaru hliadkovaciu činnosť v jednotlivých katastroch obcí, poskytnúť súčinnosť mestskej alebo obecnej polície (príp. členov komisií ochrany verejného poriadku) pri hliadkovacej činnosti v jarnom období suchého počasia. Žiadame Vás o zaslanie informácie o vykonávaní hliadkovacej činnosti prostredníctvom Vašich vlastných hliadok (najlepšie formou krátkeho e-mailu – predovšetkým lokalitu a čas hliadkovania), aby nebolo hliadkovanie vykonávané duplicitne aj zo strany OR HaZZ v Rimavskej Sobote.

 

 

 

 

 1. Touto cestou žiadame starostov obcí, aby porušenia záväzných právnych predpisov právnickými osobami, fyzickými osobami – podnikateľmi a fyzickými osobami oznamovali buď okamžite na OR PZ, resp. následne na OR HaZZ, pričom OR HaZZ následne začne objasňovanie vo veci spáchania priestupku na úseku ochrany pred požiarmi.
 2. Zabezpečiť efektívnu a dôslednú preventívno – výchovnú propagačnú činnosť zameranú na ochranu lesov, fauny a flóry pred požiarmi.
 3. Starosta obce, alebo ním poverená osoba v prípade vzniku požiaru operatívne bez omeškania vyhlási požiarny poplach a tým aktivizuje občanov, prípadne členov DHZO k vykonaniu zásahu za účelom lokalizovania a likvidovania požiaru a poskytnutia pomoci zasahujúcej jednotke HaZZ. V súlade s platnou legislatívou každý občan, právnická osoba a fyzická osoba – podnikateľ je povinný poskytnúť vecnú a osobnú pomoc v prípade vzniku mimoriadnej situácie.
 4. V prípade, že OR HaZZ v Rimavskej Sobote vyhlási čas so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, o tomto skutku bude v čo najkratšom časovom intervale upovedomená každá obec okresu obvyklým spôsobom (v elektronickej podobe, v regionálnych novinách). Obec je povinná predmetnú skutočnosť vyhlásiť miestnym rozhlasom a vyvesiť na úradnú tabuľu obce.
 5. Priloženú rozhlasovú reláciu odvysielať za účelom zvyšovania právneho povedomia občanov, umiestniť na vývesných tabuliach obcí, prípadne na webových stránkach obce a poskytnúť informácie všetkým subjektom vo Vašej zriaďovacej pôsobnosti (školy, domovy dôchodcov, domovy sociálnych služieb a pod.)
 6. V prílohe sa nachádzajúci plagát umiestniť na vývesných tabuliach obcí. (v prípade možností zväčšiť).

 

 

      O prijatých opatreniach týkajúcich sa uvedených mimoriadne dôležitých  úloh, žiadame zaslať informáciu na Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote do 20. apríla 2016!

 

 

                     

 

 

 

                              Riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ

                                     Rimavská Sobota

                                                                                                     pplk. Ing. Marek Laššák v. r.


 
 

Prichádza Kvízmajster! Interaktívna súťaž pre mládež

Mestské kultúrne stredisko pre Vás pripravuje novú zábavno-vedomostnú súťaž Kvízmajster! Si stredoškolák a zaujímaš sa o kultúru? Baví Ťa hudba, film, divadlo, či literatúra? Chceš sa zabaviť, niečo nové dozvedieť a vyhrať zaujímavé ceny? Tak presvedč svojich spolužiakov a prihláste sa do najlepšej interaktívnej kvízšou v regióne! Vyplňte prihlášku (WORD / PDF) a do 13. mája 2016 nám ju zašlite na adresu: Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota, Námestie Š.M. Daxnera 1723, 979 01 Rimavská Sobota alebo e-mailom na: msksrs@rsnet.sk. Bližšie informácie nájdete v texte.
 

 

Čo je Kvízmajster?

Kvízmajster je zábavno-vedomostná súťaž pre stredné školy pôsobiace v regióne Gemer-Malohont (Rimavská Sobota, Hnúšťa, Tisovec, Tornaľa, Revúca, Rožňava). Tematicky sa zameriava na oblasť slovenskej, miestnej a regionálnej kultúry (hudba, film, divadlo, literatúra, výtvarné umenie,…). Jej primárnym cieľom je prispieť k zvyšovaniu kultúrnej gramotnosti stredoškolskej mládeže.

 

Ciele projektu

Prostredníctvom interaktívnych moderovaných kvízov projektovaných na plátno, doplnených o množstvo praktických zábavno-vedomostných úloh, chce Kvízmajster hravou formou priblížiť žiakom stredných škôl významné diela a osobnosti kultúrneho života na Slovensku, ale aj v regióne Gemer-Malohont, zorientovať ich v kultúrnom dianí dneška i minulosti a motivovať ich k hlbšiemu záujmu o slovenskú, miestnu a regionálnu kultúru. Z dôvodu vyššej atraktivity pritom kombinuje prvky známych televíznych šou, akými sú Jeopardy!, Milionár, Duel, Riskni milión!, či Milujem Slovensko.

V neposlednom rade chce projekt posilniť regionálnu medziškolskú spoluprácu a súdržnosť triednych kolektívov. Kvízmajster totiž preverí nielen ich vedomosti a taktické zmýšľanie, ale aj schopnosť vzájomnej spolupráce. Jeho ambíciou je mladých aktivizovať, prebudiť v nich súťažného ducha, mnohému naučiť, ale aj zmysluplne zabaviť.

Kvízmajster však nechce byť len sezónnou aktivitou, ale dlhodobým projektom, ktorý sa z prostredia Mestského kultúrneho strediska postupne rozrastie do škôl a stane sa – už v réžii tamojších pedagógov – pevnou súčasťou ich vyučovacích procesov. V zmysle tohto cieľa budú súťažné kvízy pripravované (a po skončení súťaže distribuované) v programe Microsoft Powerpoint, ktorý patrí k štandardnej výbave väčšiny škôl.

 

Priebeh súťaže

 

Kvalifikačné kolo

Možnosť kvalifikovať sa do hlavnej súťaže má každá stredná škola pôsobiaca v regióne Gemer-Malohont. Kvalifikačné kolo bude pozostávať zo série vedomostných a tvorivých úloh zameraných na oblasť kultúry, s osobitným zreteľom na kultúru regiónu. Trieda, ktorá sa do súťaže prihlási, bude úlohy vypracúvať skupinovo, čo má prispieť k upevňovaniu triedneho kolektívu a zvyšovaniu schopnosti spolupracovať. Do kvalifikácie sa môže prihlásiť aj viacero tried z tej istej školy! Kvalifikačné kolo bude prebiehať v období máj–jún 2016.

 

Hlavná súťaž

Hlavná súťaž bude pozostávať zo 4 štvrťfinálových, 2 semifinálových a 1 finálového kola. Do štvrťfinále sa kvalifikuje 8 tried, ktoré dosiahli v kvalifikačnom kole najlepší výsledok. Z 1 školy sa však môže kvalifikovať len 1 triedny kolektív!

Triedy, ktoré postúpia do hlavnej súťaže, zostavia 3-členné súťažné tímy. Z nich sa vytvorí vyraďovací pavúk. Podľa počtu získaných bodov v kvalifikačnom kole sa jednotlivé tímy rozdelia do dvojíc (1. bude súťažiť s 8., atď.). Štvrťfinálové kolá budú prebiehať v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v septembri 2016.

Víťazné tímy postúpia do semifinále, kde sa opäť rozdelia do dvojíc podľa počtu získaných bodov v predchádzajúcom kole. Víťazi semifinálových kôl sa stretnú vo veľkolepom finále, ktoré bude – na rozdiel od predchádzajúcich kôl – prístupné aj verejnosti. Víťazný tím získa okrem vecných cien aj poukaz na zábavno-poznávací výlet pre celú triedu! Semifinálové kolá a finále budú prebiehať v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v októbri 2016.

 

Registrácia

Pre prihlásenie sa do súťaže je potrebné vyplniť registračný formulár, a to buď v jeho tlačenej alebo elektronickej forme (WORD / PDF). Formulár je možné podľa potreby ďalej rozmnožovať. Vyplnenú prihlášku je potrebné zaslať do 13. mája 2016 na adresu: Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota, Námestie Š.M. Daxnera 1723, 979 01 Rimavská Sobota alebo e-mailom na: msksrs@rsnet.sk.

V prípade, že sa do súťaže prihlasuje viacero tried z tej istej školy, vypĺňa každá z nich registračný formulár samostatne!

 


 
 

Medzinárodný úspech žiakov Obchodnej Akadémie

V rámci 1. časti projektu cezhraničnej spolupráce „BEZ HRANÍC“ 27 žiakov Obchodnej Akadémie – Kereskedelmi Akadémia Rimavská Sobota navštívilo v dňoch 21.-24. marca 2016 družobnú Strednú odbornú školu J. Neumanna v Egri.

Počas štyroch dní absolvovali bohaté projektové aktivity: prehliadka Budapešti,  egerských pamätihodností, Szilvásváradu. Vyvrcholením stretnutia bola medzinárodná súťaž v prezentácii podnikateľských zámerov, kde 1. miesto získali žiačky II.C triedy našej školy Kozloková Annamária, Váradiová Sabína, Szabóová Skarleta a Ihm Gioia Shila Sunshine.

Druhá časť projektu sa uskutoční 2.-5. mája 2016 v Rimavskej Sobote.


 
 

EXPERTI z Gymnázia Ivana Kraska

Súťaž EXPERT spočíva vo vypracovaní testu z dvoch súťažných tém, ktoré si každý súťažiaci ľubovoľne zvolí spomedzi týchto ponúknutých tém: Spoločnosť kedysi a dnes (dejepis, občianska náuka, umenie, všeobecný rozhľad), Svetobežník (fyzická a humánna geografia), Mozgolamy (logické hádanky, postupnosti, zaujímavé slovné úlohy, kombinačné, pojmové myslenie), Do you speak English? (čítanie, bežné výrazy, gramatika a reálie), Tajomstvá prírody (biológia, fyzika, astronómia, chémia), Góly, body, sekundy (história a druhy športu, rekordy, olympionizmus, športovci, fyziológia tela športovcov, strava).

 

Súťaže EXPERT sa v tomto školskom roku zúčastnilo  34 žiakov našej školy, celkový počet účastníkov bol 8 872 zo 414 škôl. Koordinátorkou súťaže je Mgr. B. Balciarová.

Titul EXPERT  získavajú žiaci, ktorí sa umiestnili do 100. miesta na Slovensku. Z našej školy boli úspešní: Klaudia Zacharová, Filip Godavec, Christofer Kiňo, Peter Sakál, Matej Stellan Likavec, Juraj Orság, Michal Mišurák, Matthias Kasar, Igor Paľovský, Martin Vargic, Filip Kováč, Július Husár, Peter Mura, Erik Pásztor, Filip Hrivnák.

TOP EXPERTI  sú žiaci, ktorí sa v oboch témach umiestnili v celoslovenskom meradle do 100. miesta. Našimi TOP EXPERTMI sú: Igor Paľovský, Filip Godavec, Erik Pásztor, Michal Mišurák.

Všetkým srdečne blahoželáme, želáme veľa úspechov aj v budúcom ročníku súťaže!

PaedDr. Miriam Szántoová


 
 

Úspechy žiakov rimavskosobotského štátneho gymnázia

V mesiacoch február a marec vrcholia na školách predmetové olympiády a rôzne iné súťaže, konajú sa ich okresné a krajské kolá. Pedagógovia z Gymnázia Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium v Rimavskej Sobote svedomito pripravujú svojich žiakov na súťaže, čoho dôkazom sú krásne výsledky žiakov našej školy.

 

Koncom februára sa konali krajské kolá v jazykových olympiádach, kde si naši angličtinári a nemčinári zmerali sily s tými najlepšími v kraji a obstáli naozaj veľmi pekne. V angličtine obsadil  P. Ďurás 3. miesto v kategórii 1B, R. Ch. Pfeifer sa umiestnil na 4. mieste v kategórii 2B a S. Mir v kategórii 2A skončil na 6. mieste. V olympiáde z nemeckého jazyka obsadil náš maturant Erik Káka 2. miesto.

Ani naši športovci sa nedali zahanbiť. I. Paľovský a M. Kasar si vybojovali striebro v krajskom kole v bedmintone družstiev žiakov vo Zvolene, dievčatá obsadili 3. miesto v krajskom kole vo volejbale žiačok stredných škôl a florbalisti sa v krajskom kole vo florbale žiakov stredných škôl umiestnili na cennom 2. mieste.

V literárnych súťažiach nás úspešne reprezentovali žiačky:  Z. Ďuricová, ktorá vyhrala okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy „Hviezdoslavov Kubín 2016“ a postúpila do regionálneho kola a I. Farkasová, ktorá obsadila krásne druhé miesto v krajskom kole súťaže Szép magyar beszéd /Pekná maďarská reč.

V krajskom kole Biologickej olympiády v kategórii B obsadil Martin Vargic výborné 2.miesto s postupom do celoštátneho kola a Petra Nôtová cenné 4. miesto.

Po prvýkrát sa naši žiaci zúčastnili aj Biblickej olympiády, dekanátneho (okresného) kola. Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení F. Czetnerová, K. Purdeková a F. Godavec. V kategórii stredných škôl sa umiestnili na 1.mieste a postúpili na diecézne (krajské) kolo do Rožňavy.

V posledný marcový deň sa v Banskej Bystrici konalo krajské kolo Dejepisnej olympiády, kategória C. Našu školu a okres Rimavská Sobota reprezentoval náš žiak M. Kasar a umiestnil sa na krásnom 3. mieste.

Ďakujeme všetkým žiakom za krásnu reprezentáciu našej školy a nášho okresu a želáme im a ich pedagógom veľa ďalších úspechov.

Gymnázium Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium Rimavská Sobota vzdeláva žiakov nášho regiónu a pripravuje ich na vysokoškolské štúdium. V budúcom školskom roku otvára dve triedy s vyučovacím jazykom slovenským a jednu triedu s vyučovacím jazykom maďarským vo štvorročnom štúdiu a jednu triedu osemročného štúdia pre žiakov piateho ročníka základnej školy. Ak máte doma deviataka alebo piataka, neváhajte ho prihlásiť na našu školu.

PaedDr. Miriam Szántóová


 
 

Floorbalisti skončili na 5. mieste

Florbalistom rimavskosobotského Slovana sa v nadstavbovej časti Stredoslovenskej ligy zväčša nedarilo. Vzhľadom na okolnosti,  keď sa v týchto zápasoch museli spoliehať najmä na hráčov zo širšieho kádra a dorastencov sú však ich výsledky pochopiteľné.

 


Na prvom turnaji hranom v Slovenskej Ľupči najprv podľahli družstvu z oravskej Rabče 5:9, keď nezachytili úvod stretnutia, v ktorom si ich súperi vytvorili rozhodujúci náskok. V druhom zápase hranom v ten istý deň chýbali našim hráčom fyzické aj psychické sily na zvrat po prvej neúspešnej tretine, ktorú Brezno vyhralo 7:3. Škoda, pretože naše predošlé zápasy v sezóne s konečným víťazom ligy z Horehronia boli dramatické do úplného záveru (7:8 a 12:11).


Na druhý turnaj o dva týždne neskôr vycestovali Slovanisti v oklieštenej zostave s troma hráčmi na striedanie, ktorí nastúpili v zostave vôbec prvý krát v tejto sezóne. Bielo-modrí však zaskočili nielen seba, ale aj súpera a porazili silnú Duklu Ružomberok 10:8! V druhom zápase dňa už neboli Slovanisti tak úspešný, keď ich súper z Banskej Bystrice ubehal v pomere 5:10. Celkovo je však možné sezónu našich mužov hodnotiť pozitívne. Cieľ – postúpiť do nadstavbovej časti – sa im splniť podarilo. V nej dostali príležitosť hráči širšieho kádra a štyria vekom ešte len dorastenci, napriek tomu si výsledkami hanbu neurobili. Konečné 5.miesto v Stredoslovenskej lige je najlepším umiestnením našich florbalistov v histórii. Poďakovanie za tento úspech patrí všetkým 28 hráčom, ktorí Rimavskú Sobotu v lige reprezentovali, menovite najmä hrajúcemu trénerovi Krisztiánovi Nádorovi, ktorý si popri
pracovných, športových a rodinných povinnostiach nachádzal čas pomôcť nám cennými radami i osobnou prítomnosťou na väčšine našich zápasov, pričom na ne dochádzal z Budapešti. Vďaka nemu ešte v závere apríla Slovan nastúpi v hlavnom meste Maďarska v prípravnom zápase proti reprezentácii našich južných susedov do 19 rokov, ktorú Krisztián ako zväzový kapitán vedie.Výsledky Slovana v nadstavbovej časti Stredoslovenskej ligy:

FBC Slovan Rimavská Sobota–FbK RAptORs 5:9 (1:4, 2:3, 2:2)
góly Slovana: Mrva, Farkaš, Radnóti, Bodor, Škantár

FBC Slovan Rimavská Sobota–Horehronec Brezno 6:15 (3:7, 1:5, 2:3)
Góly Slovana: Radnóti 3, Rapčan, Škantár, Havran

FBC Slovan Rimavská Sobota–Dukla Ružomberok 10:8 (2:4, 4:1, 4:3)
Góly Slovana: Radnóti 4, Farkaš 3, Mišurák 2, Zadrobilek, Bodor, Nosáľ

FBC Slovan Rimavská Sobota–FPS Banská Bystrica 5:10 (0:3, 3:4, 2:3)
Góly Slovana: Farkaš 2, Mišurák, Radnóti, Bodor

Konečné poradie súťaže:
1. FBC Horehronec Brezno – víťaz
2. FPS Banská Bystrica
3. FbK RAptORs
4. Dukla Ružomberok
5. Slovan Rimavská Sobota
6. FBK Turany
7. 1.FbC Zvolen
8. FBC Horehronec Brezno B
9. FBC Grashoppers Žilina B
10. DTF team Detva Joxers B

*poradie na 6. - 10. mieste sa ešte môže zmeniť po poslednom turnaji 9.4.2016


 
 

Noc s Andersenom

Je piatok, 1. apríla 2016 večer. Knižnica utícha a knižky sa chystajú na večerný odpočinok. Ale dnes sa spať nebude! Odmenou pre najaktívnejších čitateľov z rimavskosobotských škôl je nocovanie medzi knihami, ktorému predchádza večer plný hier, zábavy i poučenia.

Aká bola v poradí už šiesta Noc s Andersenom? 29 detí z Rimavskej Soboty a blízkeho okolia v sprievode rodičov i starých rodičov zaklopali na brány Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote, hneď po 17. hodine. S ruksakmi, v ktorých nechýbali spacie vaky, pyžamká, baterky a iné drobnosti sa teperili do podkrovia. Ustali si pod hviezdami i v 13. komnate. 

A potom sme to spustili. Predstavovanie, odovzdávanie preukazov spáča a už sme vhupli rovnými nohami do rozprávky. Tentokrát to bola rozprávka Hansa Christiana Andersena O princeznej na hrášku. Bláznivý prvý apríl si s rozprávkou pohral a zmenil ju na detektívku „Prípad hrášok“. Deti s hosťami: Sofiou Máriou Sojkovou ako policajnou  komisárkou i princom Samom pátrali po zmiznutom hrášku. Navštívili kráľovský hrad, Krajinu vychádzajúceho slnka i najmenšie kráľovstvo Janka Hraška. Hrášok sa síce nenašiel, ale pravá láska princa a ozajstnej princeznej bola odmenou za strastiplné hľadanie. Po dramatizácii, v ktorej si zahrali všetci, sme sa posilnili dobrou pizzou a program pokračoval „Veľkou rozprávkovou záhadou.   Spáči a spáčky riešili zábavné úlohy, v ktorých si potrápili mozgové závity, lúštili tajné kódy,  dokazovali zručnosť a šikovnosť vo viazaní uzlov na viazankách, spoznávali drahé kamene,  rozbíjali vajíčka, jedli burizony čínskymi paličkami, skladali orgiami, cvičili jogu. Nechýbal  zmysel pre humor a snaha urobiť maximum pre druhého. Výsledkom bola torta pre víťaza, na ktorej si všetci zamaškrtili.  Po polnočnej prechádzke Hlavným námestím a priľahlými uličkami sa pre najmenších spáčov program stíšil a pokračoval čítaním a filmovou rozprávkou, po ktorej nasledoval spánok. Veľkáci sa v 13. komnate strašili a jašili, čítali i chichotali do 5 hodiny rannej. Ťažké vstávanie uľahčila vankúšová vojna, ktorá naštartovala nový deň. Po raňajkách a záverečnom hodnotení sa rozdali darčeky od sponzorov, pohľadnice a zápisom do kroniky sa deti rozišli dospávať rozprávkovú noc do svojich domovov.

Poďakovanie za  neuveriteľný večer a noc patrí pracovníčkam KMH, fotografovi A. Gecsemu, animátorovi S. Bencsőovi, Sofii Márii Sojkovej, M. Pósovi, P. Nitkovej. Ďakujeme a dovidenia v roku 2017.

Janka Pósová


 
 

Ponuka práce - MsBS

Mestská bytová správa, s.r.o. Tržná 2, 979 01 Rimavská Sobota

 

Prijme (hľadá) zamestnanca – zamestnankyňu  na plný  pracovný úväzok na pracovnú pozíciu:

 SAMOSTATNY  TECHNIK  BYTOVÉHO FONDU A NEBYTOVÝCH PRIESTOROV s možnosťou nástupu od 1.5.2016 s miestom výkonu práce Rimavská Sobota.

Požiadavky :  minimálne úplné stredoškolské vzdelanie technického zamerania ( vítané odbor stavebníctvo ), chuť pracovať,  skúsenosti a prax v odbore vítaná,  spoľahlivosť, svedomitosť, flexibilita,  samostatnosť,  držiteľ VP sk. B

 

Žiadosti s profesným životopisom posielajte do  30.4.2016

Kontakt :  Mestská bytová správa s.r.o.

                  Tržná č. 2

                  979 01 Rimavská Sobota

e-mail : konatel@msbs.sk

 

 

JUDr. Zoltán Koós

poverený výkonný riaditeľ spoločnosti


 
 

SOŠTaAP a MODRÝ DEŇ

Tak ako aj iné environmentálne dni, aj Deň vody sme si pripomenuli farebným dňom na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. V utorok 22.3. sme mali MODRÝ DEŇ, počas ktorého sa žiaci dozvedeli o dôležitosti vody pre náš život. Pripomenuli si to na nástenkách vo vestibule školy ale aj na triednických hodinách. Počas modrého dňa pokračovala súťaž o najviac kusov oblečenia modrej farby v triede.

Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22. marca od roku 1993, kedy bol prvýkrát vyhlásený Organizáciou spojených národov. Tento deň by mal byť oslavou vody, uvedomení si jej dôležitosti a nenahraditeľnosti v živote ľudí a spoločnosti. Právo človeka na prístup k bezpečnej pitnej vode je jedno zo základných práv človeka.

Oslava dňa vody je každoročne zameraná na iné témy a problémy v súvislosti s vodou. Témou tohtoročného Svetového dňa vody je ,,Voda a pracovné príležitosti“. Voda je stredobodom ľudského žitia. Stabilné prostredie, ekonomika a slušná práca môžu poskytnúť lepší hospodársky výsledok. Téma zdôrazňuje ako majú voda a práca moc zmeniť životy ľudí.

Voda má pre našu planétu a jej obyvateľov nesmierny význam. Potrebujú ju ľudia, rastliny a živočíchy.

Ing. Vašová, Ing. Vetráková


 
 

Cestovanie „BEZ HRANÍC“

Žiaci Strednej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote, sa v dňoch od 16.-19. marca, zúčastnili na zahraničnom projekte „Bez hraníc“ V Budapešti. 36 žiakov sa rozdelilo do dvoch skupín, ktoré navštívili dve stredné odborné školy. Škola Józsefa Katonu vychováva strojárov, informatikov a administratívnych pracovníkov. Druhá škola, Lóránda Eövösa podobne vychováva učňov a maturantov v odbore strojárstva a informatiky. Cieľom projektu bolo vytvoriť spoločný projekt v ktorom by sa naučili aj naši žiaci nové možnosti.  Obe školy sa v týchto projektoch sa zamerali na informatiku.

Medzi našimi žiakmi boli informatici, strojári, auto-opravári, elektrikári aj cukrárky.

Jedna skupina mala za úlohu robiť aplikácie pre operačný systém Android. Tento operačný systém sa vyvinul na báze Linuxu pre mobilné telefóny a teraz ich nájdeme aj v tabletoch. Jeho výhodou je otvorená licencia, vlastne je zadarmo. Robili sme malé „programčeky“: hry, animácie, zábavné a kvízové aplikácie.  Naši žiaci sa stretli prvý krát s takýmito možnosťami.

V činnosti sa im darilo a v programovaní našli svoju zábavu všetci žiaci , nielen informatici. Po práci bolo dosť času aj na odreagovanie sa. Robili sa autobusové a prechádzkové výlety po Budapešti profesionálnou sprievodkyňou. Odohral sa futbalový zápas medzi školami. Naša škola prehrala 3:2, ale čakáme hostí na odvetu v apríli.

Druhá skupina mala za úlohu vytvoriť počítačovú sieť a na spojazdených počítačoch napísať blog o svojich zážitkoch. Odskúšali si vyrobiť a otestovať kabeláž. Potom za pomoci prepínača vytvorili funkčnú sieť. Táto činnosť skrývala v sebe veľa zábavy, nakoľko sa podarilo vyrobiť aj veľa „nepodarkov“, ktoré neprešli testom. Pri montovaní, lištovaní sa využili skúsenosti aj našich elektrikárov. Spísanie dokumentácie projektu už riešili hlavne domáci žiaci. Svoje skúsenosti a zážitky žiaci spísali do blogov na www server školy. Futbalový zápas medzi školami skončil víťazstvom domácich 6:5.

Najzaujímavejším výletom bola hodinová plavba po Dunaji. Počas plavby sme počúvali informácie a tak sme získali iný pohľad na históriu mesta, na vývoj a význam riečnej dopravy.  Po spoločnej práci a spoločných programoch sa našiel čas aj na večernú prechádzku mestom. Mnohí žiaci prvýkrát pocítili atmosféru veľkomesta: veľkú premávku, náladu zábavných centier a pocit cestovania s metrom. Pokračovanie projektu bude v apríli, kedy privítame obe školy v našom meste a v našej škole. 

Ing. Ladislav Farkas


 
 

Žiačka Obchodnej akadémie vynikajúca v písaní na počítači

Písanie desaťprstovou hmatovou metódou prispieva k efektívnemu využívaniu pracovného času a racionalizácii pracovného výkonu. Aby bolo vyučovanie zaujímavé a prinieslo žiakom požadovaný efekt bez toho, aby žiaci boli znechutení stereotypným opisovaním textov, prináša program ZAV zaujímavé cvičenia, ktoré žiaci postupne riešia a tak získavajú presnosť, rýchlosť, vytrvalosť a sebakontrolu pri písaní.

 

Program ZAV začala v tomto školskom roku využívať na vyučovaní predmetu administratíva a korešpondencia aj OA – KA v Rimavskej Sobote. Celá výučba je rozdelená na 2 400 cvičení. Cvičenia programu ZAV sú zamerané na: opakovanie, názorné vysvetlenie nového hmatu, hmatové cvičenia, prstové cvičenia, nácvik frekventovaných skupín slov, minútové cvičenia, nácviky písmen, nápravné cvičenia, previerky presnosti, súťaže.

Jednou z talentovaných žiačok na OA – KA v Rimavskej Sobote je aj Nikoleta Vraštiaková (I. A trieda), ktorá všetkých 2 400 cvičení prešla za necelých sedem mesiacov. Autor programu ZAV p. Jaroslav Zaviačič (bývalý vicemajster sveta v písaní na stroji) a p. Helena Zaviačičová (deväťnásobná majsterka sveta v písaní na klávesnici a držiteľka doposiaľ neprekonaného svetového rekordu z roku 2003 v počte 928 čistých úderov za minútu) sa pochvalne vyjadrili na adresu našej žiačky: „Milá slečno Nikoleto, obdivujeme Váš talent kombinovaný s pílí při výuče a tréninku psaní na počítači v ZAV. Nejpokročilejší žáci nám pomáhají vždy oveřit funkčnosť posledních zpracovaných cvičení. Těšíme se, že budete mezi prvními, ktoří nám na vývoji budou pomáhat. Ještě jednou velmi gratulujeme a zdravíme z Prahy. Jaroslav a Helena Zaviačičovi.“

Nikoleta Vraštiaková reprezentovala našu školu aj na súťaži ZAV Zvolen 2016, kde sa zúčastnila ako jediná žiačka 1. ročníka a dosiahla pekný výkon 270 čistých úderov za minútu. V apríli sa aj so spolužiakmi zapojí do medzinárodnej internetovej súťaže INTERSTENO 2016 a veríme, že výsledky budú opäť zaujímavé.


 
 

Predmet mesiaca apríl v Gemersko-malohontskom múzeí – Lasica myšožravá (Mustela nivalis)

Súčasťou takmer stotisícového zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú dermoplastické preparáty rôznych druhov živočíchov z regiónu Gemer-Malohont. V roku 2003 k nim pribudol preparát samčeka lasice myšožravej (Mustela nivalis), ktorý je predmetom mesiaca apríl. Bude vystavený v expozičných priestoroch múzea od 1. do 30. apríla.

 

             

Lasica myšožravá je náš najmenší a zároveň najhojnejší mäsožravec. Má štíhle telo dlhé 15 – 26 cm a váži približne 30–160 g. Samičky sú výrazne menšie ako samce. Je rozšírená takmer v celej Európe, v Ázii, severnej Afrike aj Severnej Amerike. Obýva polia, lúky, okraje lesov, ale bežne sa s ňou môžeme stretnúť aj v mestách a dedinách, hlavne v blízkosti hospodárskych objektov.

Živí sa prevažne drobnými hlodavcami, najmä hrabošmi poľnými, ktoré môžu v niektorých častiach roka tvoriť až 80 % jej potravy. Štíhle pohyblivé telo umožňuje tejto šelmičke prenasledovať a loviť korisť vo vlastných podzemných chodbách. Za deň skonzumujú 20 – 40 g potravy, čo predstavuje 1 – 2 hraboše. Nepohrdne ani vtákmi, vajíčkami a hmyzom a niektoré jedince si trúfnu aj na králika. Loví hlavne v noci a nabehá pritom asi 1,5 – 2,5 km. Žijú samotársky, páry sú spolu len v období párenia. Samička rodí po 33 – 35 dňoch kotnosti 4 – 6 mláďat, o ktoré sa sama stará približne 3 mesiace.

 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ponúka návštevníkom aj víkendové prehliadky múzea v čase od 9:00 do 16:00. Viac informácií nájdete na stránke www.gmmuzeum.sk alebo na Facebooku.         

 


 
 

Džudisti získali tri zlaté medaily v Banskej Bystrici

V nedeľu 20.03. sa v Banskej Bystrici konali Majstrovstvá Slovenska juniorov a junioriek, na  ktorom sa zúčastnilo 174 pretekárov zo 17 klubov.  Päť pretekárov z TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota na tejto súťaži získalo 3 zlaté medaily, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu.

Umiestnenie pretekárov TJ Mladosť Relax CVČ Rimavská Sobota:

 

Útisová Veronika                                        1. miesto     44 kg          U21

Očenášová Zuzana                                      1. miesto     70 kg          U21

Borsos Patrik                                              1.miesto      60 kg          U21

Durmis Ján                                                  2. miesto    60 kg           U21

Hloušek Samuel                                          3. miesto     55 kg          U21

 

Naši pretekári zaznamenali tento úspech aj napriek tomu, že Veronika Útisová zápasí ešte za staršie žiačky a Borsos a Očenášová prešli do juniorskej kategórie len v tomto roku.

Pretekárov sprevádzali tréneri  Svoreň Juraj a Útis Richard

 


 
 

Úspešný XVIII. ročník Hnúšťanského akordu a jeho vzácni hostia

XVIII. ročník vedomostnej súťaže  žiakov ZUŠ v predmete hudobná náuka Hnúšťanský akord  zavŕšilo celoslovenské a medzinárodné kolo, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 20– 22. marca v spoločenskej sále MsKS Hnúšťa.

 

Účastníci sa tradične začali schádzať v nedeľu poobede. V úvode stretnutia mladých teoretikov a ich vyučujúcich odznel koncert na počesť nedávneho životného jubilea Prof. Jána Valacha zostavený z úprav jeho kompozičných diel a prezentáciou 20-ročnej spolupráce s ním. Na príprave koncertu spolupracovali učitelia ZUŠ Hnúšťa (Füssyová, Majoroš), Tisovec (Ľ. Sabová, M. Matucha, V. Oláh) a Rimavská Sobota (J. Dobrocká, E. Čarnoká).

Súťaž o Titul MuMudr. a Cenu prof. Juraja Hatríka sa stala neodmysliteľnou súčasťou Hnúšťanského akordu.  Autori prof. Juraj Hatrík a PaedDr. Eva Čunderíková, PhD. „Zahrievacie kolo“ – ako sme si my nazvali túto aktivitu – tento rok zamerali na edukatívnu tvorbu Prof. Jána Valacha. Absolvovalo ho 11 družstiev. Titul MuMudr. získali družstvá zo ZUŠ  Trstená, Sabinov, Sereď a ZŠ a ZUŠ Jabloňová Liberec. Cenu prof. Juraja Hatríka získalo družstvo zo ZUŠ Sereď.

Záver nedeľňajšieho popoludnia tento rok patril žiakom ZŠ a ZUŠ Jabloňová Liberec ČR, ktorí sa účastníkom predstavili tromi komornými zoskupniami – ľudovou hudbou Jabluňka (vedúca Mgr. L. Prchalová), prípravným sláčikovým súborom Komoráček (vedúci. Mgr. I. Matejča) a súborom bicích nástrojov Aries (vedúci Mgr. S. Grigorenko). Koncert bol nádherný, inšpirujúci a naši mladí teoretici, ich vyučujúci i hostia ocenili, že v tejto forme sprievodných akcií celoslovenského a medzinárodného kola súťaže sa pokračuje.

V pondelok ráno, 21. marca súťažiaci, učitelia, pozorovatelia a hostia  zaplnili spoločenskú sálu kultúrneho domu. 141 zúčastnených privítal primátor mesta, poslanec NR SR a poslanec VÚC Mgr. Michal Bagačka a koordinátorka súťaže Mgr. Gabriela Füssyová. Po slávnostnom otvorení zasadli za stoly družstvá kategórie A.

Sú ťaž prebiehala v 3 kategóriách podľa veku a ročníka súťažiacich a v každej kategórii museli zvládnuť otázky i úlohy zo 4 oblastí hudobnej náuky. Maximálny počet získateľných bodov bol 485. Úlohy riešené hravou formou  hodnotila odborná komisia, ktorej predsedala PaedDr. Eva Čunderlíková, PhD – muzikológ a tajomníčka Asociácie učiteľov hudby na Slovensku z Bratislavy a členmi boli Doc. PaedDr. Marián Janek, PhD – vedúci katedry kultúry na PF UMB v Banskej Bystrici, Mgr.art Zuzana Flamová, ArtD – tajomníčka katedry hudby na VŠMU Bratislava, Mgr. Marta Pažická – učiteľka HN v ZUŠ Žilina a Ružena Droppová – inšpektorka pre ZUŠ na dôchodku zo Žiaru nad Hronom.  

Hlavné ceny XVIII. ročníka Hnúšťanského akordu – Ceny Prof. Jána Valacha  si odviezli žiaci Žilinského, Trnavského a Košického kraja.                

 

                   

            Výsledky A kategórie:

1. miesto: ZUŠ Tvrdošín – Žilinský kraj, 360 b  (Mgr. K. Zuberská)

2. miesto: ZUŠ Michalovce – Košický kraj, 331 b  (A. Vargová)

3.  miesto: ZUŠ Hriňová – Banskobystrický kraj, 330 b  (Mgr. art M. Dobiaš, ArtD)

4.  miesto: ZUŠ Sereď – Trnavský kraj, 290 b  (Mgr. M. Vrábelová)

                 ZUŠ Tlmače – Nitriansky kraj, 290 b  (Mgr. R. Godová)

5.  miesto ZUŠ Poprad – Prešovský kraj, 330 b (Mgr. G. Rošková)

 

            Výsledky B kategórie:

1. miesto: ZUŠ Sereď – Trnavský kraj, 416 b   (Bc. M. Gálová)

2. miesto: ZUŠ Spišská Nová Ves – Košický kraj, 415 b  (Mgr. S. Dvorský)

3.  miesto: ZUŠ Martin – Žilinský kraj, 410 b  (PaedDr. G. Lepiešová)

4.  miesto: ZUŠ Hnúšťa – Banskobystrický kraj, 365 b  (Mgr. G. Fussyová)

5.  miesto: ZUŠ Poprad, Prešovský kraj, 340 b (Mgr. G. Rošková)

6.  miesto: ZUŠ Levice – Nitriansky kraj, 300 b   (Mgr. E. Pankuličová)

 

            Výsledky C kategórie:

1. miesto: ZUŠ Michalovce – Košický kraj, 390 b  (A.Vargová)

2. miesto: ZUŠ Sereď – Trnavský kraj, 370 b  (Bc. M. Gálová)

3.  miesto: ZUŠ Krupina – Banskobystrický kraj, 330 b (Mgr. M. Jalšovská)

4. miesto: ZUŠ Trstená – Žilinský kraj, 305 b  (Mgr. Z. Kolejáková)

5. miesto: ZUŠ Sabinov – Prešovský kraj, 285 b  (Mgr. S. Džačovská)

6. miesto: ZUŠ Šahy – Nitriansky kraj, 270 b (Mgr. G. Kanta)

 

Medzinárodného kola súťaže sa  z Českej republiky zúčastnilo družstvo C kategórie zo ZŠ a ZUŠ Jabloňová Liberec. Viťazom medzinárodného kola sa stalo družstvo zo ZUŠ Michalovce, SR (uč. A. Vargová)

           

           Mgr. Gabriela Füssyová


 
 

Zápasníčky Gažiová, Antalová a Staššáková Majsterkami Slovenska

Vynikajúco si počínali zápasníčky Lokomotívy Rimavská Sobota na šampionáte Slovenska v zápasení ženských zložiek v krásnom Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Historicky prvá väčšia výprava zápasníckych ,,amozoniek“ z Gemera sa stali v súťaži družstiev vicemajsterkami Slovenska.

 

Roky predtým naše mesto sporadicky zastupovala jedna pretekárka. Tento rok však smerovala do metropoly východu republiky, pod vedením trénera Miša Radnótiho, pätica našich zápasníčok a hneď úspech ako hrom. Majsterkami Slovenska a zlatú medailu pre tento rok získali v kategórii mladších žiačok vo váhe do 29 kg Natália Gažiová (obhájila tak vlaňajší titul), v kategórii junioriek v hmotnosti do 63 kg Michaela Antalová a medzi ženami v 69 kg Lucia Staššáková. Striebornú medailu za 2. miesto medzi kadetkami obsadila vo váhe do 56 kg Kristína Čintalanová a v 70 kg Dominika Vaslíková.

V súťaži družstiev s toho bolo fantastické 2. miesto so ziskom 38 bodov, len 2 body za domácimi Košicami, zo 17 družstiev z celého Slovenska.

Jozef Radnóti, podpredseda Lokomotívy R.Sobota: „Dosť dlho nám trvalo v klube, aby sme presvedčili dievčatá aby skúsili šťastie na zápasníckej žinenke. Ale oplatilo sa, veď 3 zlaté a 2 strieborné medaile sú toho dôkazom. V súťaži družstiev sme 2. miestom vypálili favoritom rybník. Po súťaži bol za mnou reprezentačný tréner žien pán Timko s pozvánkou na reprezentačné sústredenie pre tri naše pretekárky, ktorých výkon sa mu veľmi páčil. Chcem poďakovať dievčatám za krásny výsledok a pozvať do telocvični T18 pod Šibiaku, ďalšie dievčatá, ktoré by sa chceli venovať zápaseniu, alebo florbalu. Tréningy zápasenia sú v pondelok-stredu-piatok od 16.00 do 18.00 hod.“


 
 

Kurz vtáčieho spevu v Gemersko-malohonstskom múzeu

Počas 4 lekcií sa naučíte rozlišovať 35 známych aj menej známych druhov vtákov podľa spevu a vaše vedomosti si overíte v teréne počas exkurzie. Kurz je určený všetkým, čo majú radi prírodu a vtáky a chcú sa o nich dozvedieť viac (je užitočný pre žiakov a študentov so záujmom o štúdium zamerané na zoológiu, biológiu, ekológiu, lesníctvo a pod.). Vstupné na jednu lekciu a exkurziu: dospelí 2 €; deti, študenti, dôchodcovia 1 €.

 

1. lekcia: 7. apríl (štvrtok), 16:00–17:00

- Trochu teórie na začiatok: Ako komunikujú vtáky?

- Sovy a 1. speváci – sova obyčajná, myšiarka ušatá, výrik lesný, škovránok poľný,

drozd čierny, sýkorka veľká, žltochvost domový, pŕhľaviar čiernohlavý, brhlík

obyčajný

 

2. lekcia: 14. apríl (štvrtok), 16:00–17:00

- Opakovanie

- Trochu teórie na začiatok: Prečo spievajú vtáky?

- Vtáky parkov a záhrad – zelienka obyčajná, stehlík obyčajný, kanárik poľný, pinka

obyčajná, červienka obyčajná, strnádka obyčajná, oriešok obyčajný, drozd plavý,

sýkorka belasá

 

3. lekcia: 21. apríl (štvrtok), 16:00–17:00

- Opakovanie

- Trochu teórie na začiatok: Z akých častí sa skladá vtáčí spev?

- „Neviditeľní“ speváci – penica čiernohlavá, penica popolavá, kolibiarik čipčavý,

kolibiarik sykavý, kolibiarik spevavý, slávik obyčajný, svrčiak riečny, ľabtuška

hôrna

 

4. lekcia: 28. apríl (štvrtok), 16:00–17:00

- Opakovanie

- Trochu teórie na začiatok: Čím spievajú vtáky?

- Z každého rožka troška – muchárik bielokrký, muchárik malý, sedmohlások

obyčajný, vlha obyčajná, strnádka lúčna, strnádka trstinová, trsteniarik bahenný,

trsteniarik veľký, svrčiak slávikovitý

 

Exkurzia: 30. apríl 2016, 07:00–12:00

Nenáročná vychádzka za vtákmi okolia Rimavskej Soboty a spoznávanie vtáčieho spevu

v teréne pre vopred prihlásených záujemcov, zraz pred budovou múzea.

(V prípade nepriaznivého počasia sa exkurzia presúva na 7. máj).

Kontaktná osoba: RNDr. Monika Gálffyová (e-mail: galffyova@gmmuzeum.sk, tel.:047/5632741, kl.16).


 
 

Jarné upratovanie 2016

Vážení občania,

tak ako každý rok, aj teraz v termíne od 31.03.2016 do 28.04.2016 sa bude uskutočňovať jarné upratovanie. Na tento účel budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery podľa uvedeného   harmonogramu.   Mobilný   zber   nebezpečných   odpadov   sa   uskutoční dňa 14. 05.2016 (sobota). Žiadame občanov, aby túto možnosť maximálne využili.

 

HARMONOGRAM ROZMIESTNENIA VOK NA JARNÉ UPRATOVANIE: 

31.03.–07.04.2016
Ul. K.Mikszátha - parkovisko
Križovatka Ul. Rožňavskej a Ul. Školskej

Nám. Š.M.Daxnera - parkovisko KD
Sídlisko Rimava – medzi bytovkou B-1 a B-2
Sídlisko Západ – pri veľkom M-Markete

 

07.04. – 14.04.2016
Šibeničný vrch – Ul. Železničiarska  oproti obchodu a budovy bývalej materskej školy
Ul.A. Markuša
Tomašová – Ul. Tomašovská  pri bývalom veľkosklade OTEX
Chrenovisko – oproti obchodu

 

14.04. –21.04.2016
Bakta – pri futbalovom ihrisku
RO Kurinec – pri autobusovej zastávke
Sobôtka – nová časť

Sobôtka – stará časť
Vinica – pri obchode

Vinica – pod Oštromom

 

21.04. – 28.04.2016
Dúžava – pri kultúrnom dome
Mojín – pri autobusovej zastávke
Vyšná Pokoradz – pri kultúrnom dome
Nižná Pokoradz – pod kostolom, na konci obce
Sabová - pri bytovkách

 

Veľkoobjemový kontajner   –   VOK je určený na zber  objemového odpadu.

Do tohto VOK v žiadnom prípade nepatrí nasledovný odpad : stavebný odpad, nebezpečný odpad (napr. žiarivky, výbojky, monočlánky, pneumatiky, akumulátory, obaly z náterových hmôt) a pod. Odpad zo zelene, ktorý nebol z akéhokoľvek dôvodu skompostovaný, bude možné v tých istých termínoch umiestniť ku kontajnerom (VOK).  Nebezpečné odpady možno v priebehu celého roka odovzdať zdarma v areáli firmy DETOX (areál býv. ZŤS na Košickej ceste).

Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční dňa: 14.05.2016 (sobota)

Prípadné ďalšie miesta resp. termíny pristavenia VOK budú riešené priebežne podľa potreby a      požiadaviek.
Bližšie informácie a podrobnejšie podmienky je možné dohodnúť na mestskom úrade, oddelení stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy – č. tel. 047/56 046 48 a vo fi. DETOX – č.tel. 047/56 04 153.


 
 

Grécko na úsvite dejín

Prvá výstava Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, v roku 2016, venuje pozornosť kolíske európskej civilizácie – antickému Grécku. Autorom výstavy je cestovateľ a zberateľ Ján Hertlík. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo 2. februára a výstava potrvá do 30.4.216.  

 

Na výstave sú prezentované repliky archeologických nálezov zahrňujúcich časové obdobie od neolitu (okolo roku 7000 pred n. l.) až do rozpadu mykénskej civilizácie, zhruba do roku 1100 pred n. l. Umenie klasického Grécka dlho zatieňovalo vyspelú kultúru, ktorá vznikla viac ako tisíc rokov pred vládou Perikla v egejskej oblasti. Na Kréte boli v tej dobe postavené výstavné paláce, zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky, keramika všetkého druhu. Keď sopečná katastrofa zničila minojskú kultúru, získali vedúcu úlohu Mykény, ktorej kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá. Návštevníci výstavy sa oboznámia s takými svetoznámymi artefaktmi ako je disk z Faistu, ryton v tvare býčej hlavy z paláca v Knóssose alebo fresky z tohto minojskeho pálaca  – dámy v modrom a scéna s preskakovaním býkov.

Ján Hertlík (nar. 1979) všetok svoj voľný čas venuje cestovaniu a spoznávaniu starovekých kultúr. Zo svojich ciest si okrem bohatých spomienok nosí aj suveníry v podobe replík artefaktov, ktoré si potom sám upravuje rôznymi výzdobnými technikami, tak aby pripomínali exponáty, ktoré je možné vidieť vo svetových múzeách.

Výstava Grécko na úsvite dejín je druhou výstavou Jána Hertlíka na pôde Gemersko-malohontskéhú múzea. Prvýkrát sa tu predstavil v roku 2010 s výstavou Egypt dar Nílu.

foto: Attila Gecse


 
 

KC RS - ponuka voľnočasových aktivít pre deti

KOMUNITNÉ CENTRUM RIMAVSKÁ SOBOTA
Ponuka voľnočasových aktivít pre deti

 

TVORIVÉ DIELNE- Výtvarné činnosti: kreslenie pastelkou, uhlíkom ,maľovanie akvarelom,
temperovou farbou, modelovanie, recy - veci.....
od 14.00 - 15:30 - Vždy v Utorok a Piatok zod. Gembická Anna

 

SPEVÁCKY KRUŽOK – SLÁVIK- Rozvoj speváckeho a hudobného nadania, základy spevu,
hlasová hygiena ,cvičenie hlasového rozsahu, spev
od 14:30 - 15:00 - Každá Streda zod. Bc.Sendreiová Jana

 

KRÚŽOK ANGLICKÉHO JAZYKA- Pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci 14:00 – 15:00 zod. Barbora Geczeová
Alexandra Žírošová

 

AKTIVITY SA KONAJÚ V PRISTOROCH KC, ul. Povstania 15, Rimavská Sobota

Aktivity sú pre deti ZDARMA

Telefonický kontakt na poskytovateľa: 0918 954 274

 

TEŠÍME SA NA VÁS

 

 

Komunitné centrum vzniklo 01.05.2015 v rámci Národného projektu Komunitné centrá vďaka  podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota je umiestnené na prvom poschodí polyfunkčnej budovy na Ul. Povstania č.15 v Rimavskej Sobote. V blízkosti KC sa nachádza  jedna základná škola, špeciálna základná škola a materská škola. Z toho dôvodu pracovníci KC okrem poskytovanie služieb klientom ambulantne, vychádzajú za cieľovou skupinou obyvateľov  a služby poskytujú v ich prirodzenom prostredí

Poslaním komunitného centra je poskytovanie odborných a iných činností. Aktivitami prispievať k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených  na individuálnej ako aj na komunitnej úrovni.  V spolupráci s  Prevádzkovateľom KC a subjektmi verejnej a štátnej správy, poskytujeme vhodné formy a spôsoby  spolupráce na elimináciu sociálnych rozdielov, aj spôsoby  ako minimalizovať negatívne faktory ovplyvňujúce osobnostný rozvoj detí ,mládeže a dospelej populácie v meste.

 

Komunitné centrum Úsmev ako dar Rimavská Sobota od svojho vzniku poskytuje svojim klientom, ktorých eviduje v databáze  v počte 110  vo veku od 3 - do 71 rokov nasledovné služby:
-základné sociálne poradenstvo
-pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
-pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie
- preventívne, edukačné, skupinové aktivity
-voľnočasové aktivity
Tvorivé dielne   - Tvorilky
Muzikoterapiu

Energizér –aktivity a cvičenia na uvoľnenie a načerpanie energie
Rozširujeme rady dobrovoľníkov

Telefonický kontakt na Komunitné centrum  je 0918 954 274


 
Súbor na stiahnutie prezentaia KC RS.pdf prezentaia KC RS.pdf (1.3 MB)

 

Pokyny k nakladaniu s objemným a drobným stavebným odpadom

Vážení občania, za účelom zlepšenia udržiavania čistoty na území mesta Rimavská Sobota Vás žiadame dodržiavať nasledovné pokyny:

- v prípade, že Vám v domácnosti vznikne objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad ( do 250 kg na jednu domácnosť ročne), ktorý nie je možné uložiť do bežnej zbernej nádoby na komunálny odpad, ste povinný takýto odpad odovzdať do areálu Technických služieb mesta na odbornú likvidáciu
- pokiaľ občan nemá možnosť dopravy, je povinný kontaktovať minimálne 2 pracovné dni vopred zodpovedného pracovníka TSM na telefónnom čísle 0908 342 031 a dohodnúť ďalší postup likvidácie
- je zakázané vykladať objemný odpad a drobný stavebný odpad vedľa zberných nádob bez takéhoto ohlásenia
- zároveň upozorňujeme všetkých občanov, že stavebný odpad z výmeny bytových jadier a rôznych rekonštrukcií, ktoré si vyžadujú ohlásenie drobnej stavby, alebo stavebné povolenie, je každý povinný likvidovať odpad zákonným spôsobom na vlastné náklady

 


 
 

Upozornenie - reklamné panely, pútače a billboardy

Mesto Rimavská Sobota upozorňuje, že na reklamné panely, pútače a billboardy, ktoré sú majetkom mesta, je zákaz vylepovania plagátov a reklamných materiálov bez predchádzajúcej dohody s mestom. Dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolovať mestská polícia a v prípade porušenia zákazu budú vyvodené patričné postihy.


 
 

Bezplatné telefónne číslo 0800 222 820 pre občanov

Mesto od 1.10.2011 zriadilo na mestkom úrade bezplatné zelené číslo 0800 222 820, na ktoré môžu občania nahlásiť vedeniu mesta svoje podnety a pripomienky k fungovaniu samosprávy. Na záznamník môžu volajúci zanechať odkaz v trvaní maximálne 1 minúty. Primátor mesta verí, že občania budú túto možnosť využívať a svojimi podnetmi alebo aj kritikou pomôžu zlepšovať činnosť samosprávy.


 
 

Verejné obstarávanie

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota

Mesto Rimavská Sobota

vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Multifunkčné ihrisko ZŠ P.K. Hostinského Rimavská Sobota “

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www2.uvo.gov.sk/sk/evestnik/-/vestnik/313766 a  v súťažných podkladoch zverejnených na Profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/155431,  ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom.

Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z Profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.


 
Súbor na stiahnutie A_1 - IHRISKO.pdf A_1 - IHRISKO.pdf (519.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_2 - IHRISKO.pdf A_2 - IHRISKO.pdf (651.1 kB)
Súbor na stiahnutie A_3 - IHRISKO.pdf A_3 - IHRISKO.pdf (632.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_4 - IHRISKO.pdf A_4 - IHRISKO.pdf (590.2 kB)
Súbor na stiahnutie A_5 - IHRISKO.pdf A_5 - IHRISKO.pdf (797.9 kB)
Súbor na stiahnutie A_TS - IHRISKO.pdf A_TS - IHRISKO.pdf (95.9 kB)

 

Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania - Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská

Mesto Rimavská Sobota vyhlasuje Výzvu na predkladanie ponúk na podlimitnú zákazku bez využitia elektronického trhoviska s názvom –                

„ Prestavba DJ na MŠ – rozšírenie kapacít MŠ Rožňavská“

 

Bližšie podmienky sú uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk, zverejnenej vo Vestníku VO  https://www.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/301693 a  v súťažných podkladoch zverejnených na profile verejného obstarávateľa https://www.uvo.gov.sk/sprava_profilov/-/psprava/zdokumenty/5244/152177, ktoré sú poskytované neobmedzene všetkým záujemcom. Zároveň odporúčame všetkým záujemcom, ktorí si prevezmú súťažné podklady z webovej stránky mesta resp. z profilu verejného obstarávateľa, aby sa zaregistrovali u kontaktnej osoby prostredníctvom e-mailu na adresu kontaktnej osoby uvedenej vo Výzve na predkladanie ponúk - oddiel I Verejný obstarávateľ, kontaktné miesto, zaslaním informácie o prevzatí súťažných podkladov, ktorá bude zároveň obsahovať názov záujemcu, adresu sídla a e-mailový kontakt.“ 


 
Súbor na stiahnutie MS_A_TS.pdf MS_A_TS.pdf (69.6 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_1NP.pdf MS_N_1NP.pdf (911.3 kB)
Súbor na stiahnutie MS_N_POHLADY.pdf MS_N_POHLADY.pdf (1.2 MB)
Súbor na stiahnutie MS_S_POHLADY.pdf MS_S_POHLADY.pdf (1 MB)

 

Zákazky s finančným limitom - §9 ods.9 - správa


 
 

Zakazky s financnym limitom - §9 ods.9-sprava TSM


 
 

Zákazky s nízkou hodnotou-správa


 
 

Verejné vyhlášky

VV o oznámení miesta uloženia písomnost


 
Súbor na stiahnutie Ján Berki- EXV.pdf Ján Berki- EXV.pdf (131 kB)

 

VV - oznámenie (Malohontská 26)


 
 

VV o oznámení miesta uloženia písomnost


 
 

VV o oznámení miesta uloženia písomnost


 
 

Informácie o začatých správnych konaniach

Verejné ponuky

Majetok - prípad hodný osobitného zreteľa

Zámer - predať alebo prenajať majetok

Spravodajstvo - Gemerské zvesti

Tlačové správy

Rozlúčky so zosnulými


webygroup

Mestský cintorín

dnes je: 29.4.2016

meniny má: Lea


English version
Magyar verzió

16977067

Úvodná stránka