Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Turistika

Turistika

Klub slovenských turistov mesta Rimavská Sobota: www.kst-rs.webnode.cz

 

 

Turistické výlety do okolia:


Šomoška – Šiatorská Bukovinka 

   Obec Hajnáčka leží uprostred Cerovej vrchoviny, v kotline horného toku Gortvy. Obec sa vyvinula z majera pod hradom, mala roľnícko-pastiersky ráz. Sírnatá kyselka dala podnet na začiatku 19. stor. na zriadenie svojho času najvýznamnejších kúpeľov Gemera, na liečenie reumatických, črevných a ženských chorôb, ktoré po roku 195 zanikli. V dedine je kaštieľ z roku 1820, kaplnka z 18. stor. a drevená zvonica. V krásnom prostredí prírodnej rezervácie Hajnáčsky hradný vrch môžeme obdivovať zvyšky stredovekého rytierskeho hradu. Koncom 16. a začiatkom 17. stor. bol obsadený tureckým vojskom. V roku 1703 vyhorel a už ho neobnovili.

   Ďalej pokračujeme po zelenej turistickej trase smerom na Pohanský hrad ( cca 3,5 km ). Tu sa napojíme na červenú tur. značku, ktorou sa dostaneme priamo na vrch Pohanský hrad, kde sa nachádzajú zvyšky pravekého hradiska. Touto trasou pokračujeme cez obec Obručná až na miesto, kde trasu pretína žltá trasa ( cca 8 km ).

   Žltou trasou prejdeme asi pol km a napojíme sa na zelenú trasu – Náučný chodník Šomoška , ktorý vedie na hrad.
Po ceste máme možnosť uvidieť kamenné more a kamenný vodopád ( chránený prírodný výtvor ). Zrúcaniny hradu stoja tesne na hranici s Maďarskom. Bol to malý hrad s jediným palácom a nádvorím, postupne ho opevnili dvoma mohutnými okrúhlymi vežami, tretiu postavili ako strážnu pri vstupe do hradu. V r. 1573 si ho podmanili Turci. V r. 1647 – 55 bol opravovaný a ďalej opevňovaný. Jeho odolnosť znižoval nedostatok pitnej vody. V r. 1703 ho obsadili rákocziho, neskôr cisárske vojská. Za týchto bojov hrad veľmi poškodili a odvtedy sa začal rozpadávať, čomu napomohol aj oheň v r. 1826. Nedávno boli dokončené rekonštrukčné a konzervačné práce.

   Po prehliadke hradu sa náučným chodníkom vrátime späť, až ku križovatke so žltou trasou, ďalej však pokračujeme zelenou turistickou trasou až do Šiatorskej Bukovinky ( cca 4,5 km ).

 

somoska foto.jpgnaucny chodnik somoska.jpgmapkasomoska.jpg

hrad foto.jpgtext hrad.jpg

 

 

Náučný chodník Po stopách Maginhradu

 

mapkamaginhrad.jpg

Základné informácie:

Chránené územie: nie je

Východiskový bod: vodná nádrž Skálnik

Dĺžka: 6,5 km

Čas prechodu: cca 2,5 hod.

Počet zastávok: 12

Zameranie a typ chodníka: historický, prírodovedný, samoobslužný, peší, letný

Náročnosť terénu: nenáročný 

Nadväznosť na turistickú značku: zelená (Nižný Skalník - Maginhrad - Vyšná Pokoradz) 

Prístup: autom alebo autobusom

 

Poznámka: Náučný chodník je prístupný počas celého roka a možno ho navštíviť individuálne bez predchádzajúcej dohody

 

KONTAKT:

MR Rimava a Rimavica- tel.: +421 47 569 55 33, OcU Nizny Skalnik- mobil: +421 903 555 704

 

 

ZASTÁVKY NÁUČNÉHO CHODNÍKA:

1. Po stopách Maginhradu

2. Vodné pramene

3. Pieskovcové bane I.

4. Pieskovcové bane II.

5. Lesné spoločenstvo

6. Obce Vyšný a Nižný Skálnik

7. Ľudia a život

8. Príroda a živé tvory v nej

9. Rieka Rimava

10. Maginhrad I.

11. Maginhrad II.

12. Boje

 

fotkamaginhrad.jpg

 

Tematickým zameraním náučného chodníka je bájna povesť o Maginhrade s 12 zastaveniami.

Každé zastavenie obsahuje urývok z povestí o mieste, a až po prekonaní celej trasy sa návštevník dozvie celú povesť. Celou trasou náučného chodníka po stopách Maginhradu, ktory začína v obci  Vyšný Skálnik, sprevádza rozprávač Bedár.

Pri  vstupnej  bráne  víta  návštevníkov Kniha osudu a láka ich po stopách Maginhradu. Návštevníci tu nájdu aj plačúcu kňažnú Magu, ktorej slzy symbolizujú začiatok vodného toku. Kamenné steny stráži obor lvor a  druhý obor láka návštevníkov už z dial'ky na lúku pod úpätím Maginhradu, kde  si môžu oddýchnuť za  Bájnym stolom.   

Posledné 12. zastavenie informuje o ťažkých vojnách a bojoch na poliach a lúkach pod Maginhradom. Zároveň tu končí rozprávanie bedára, ktorý návštevníkov sprevádzal náučným     chodníkom. Neodmysliteľnou súčasťou histórie Maginhradu sú neutíchajúce boje o moc a vládu nad krajinou, či obranné hnutia a povstania ľudu. Dfzka naucneho chodníka je 6,5 km.

 

 

 

Náučný chodník Drienčanský kras

 

 

mapkadriencany.jpgZákladné informácie:

Chránené územie: Územie európskeho významu Drienčanský kras, Chránený areál Hikóriový porast

Východiskový bod: obec Teplý Vrch

Dĺžka: 7,54 km

Čas prechodu: cca 2 hod.

Počet zastávok: 15

Zameranie a typ chodníka: prírodovedný, ochranársky a historický

Náročnosť terénu: nenáročný, vhodný aj pre deti a starších ľudí 

Nadväznosť na turistickú značku: nie je

Prístup: autom alebo autobusom

 

Poznámka: Náučný chodník je prístupný počas celého roka a možno ho navštíviť individuálne bez predchádzajúcej dohody

 

KONTAKT:

TIC Rimavská Sobota, tel.:+421 47 562 36 45, +421 918 379163

OcU Driencany  tel.: +421 47 569 62 24 

OcU Teply Vrch tel.: +421 47 569 61 76

 

 

ZASTÁVKY NÁUČNÉHO CHODNÍKA:

1. Náučný chodník Drienčanský kras

2. Hikóriový porast

3. Vodné vtáctvo

4. Drienčany

5. Geológia Drienčanského krasu

6. Drienčanská pevnosť

7. Škrapy a zraniteľnosť krasu

8. Polosuchá dolina

9. Lesný ekosystém

10. Závrty

11. Studňovitý (prepadový) závrt

12. Veľká drienčanská jaskyňa

13. Dolina Blhu

14. Malá drienčanská jaskyňa

15. Krasovité jazierka

 

fotkadriencany.jpg

 

Na južných úbočiach Slovenského rudohoria, v Revúckej vrchovine, sa nachádza chránené územie Drienčanský kras. Hoci rozloha tohto územia je len 16 km2, vytvára malebný krasový ostrov medzi Slovenským krasom a Muránskou planinou.

Náučný chodník Drienčanský kras bol vybudovaný pre lepšie využitie prírodného, historického a náučného potenciálu územia. Na trase sa nachádza 15 zastávok s informačnými panelmi, ktoré oboznamujú návštevníkov s najcharakteristickejšími prírodnými danosťami Drienčanského krasu.

Trasa náučného chodníka sa začína v chránenom areáli Hikóriový porast, ktorý bol umelo vytvorený a kamenným múrom ohradený pre poľovné účely Coburgovského panstva. Koncom 19. storočia tu boli vysadené severoamerické dreviny - hikórie, ktoré sa úspešne aklimatizovali.

Jednou  zo  zastavkou   naucneho  chodnika  je  aj  obec Drienčany, ktorá v 19. storočí plnila úlohu dôležitého hospodárskeho a kultúrneho centra. V obci pôsobil ako evanjelický farár spisovateľ, rozprávkár a folklorista Pavol E. Dobšinský, ktorý tu je aj pochovaný. K najväčším zaujímavostiam okolia patria početné krasové útvary - jaskyne, krasové jamy a skrapy. Z jaskýň sú najvýznamnejšie Malá a Veľká drienčanská jaskyňa. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v oblasti je Malá   drienčanská jaskyňa. Návštevníka zaujme pôsobivými a dosť  nevšednými  oblúkovitými vstupnými  otvormi. V minulosti využili priestory jaskyne miestny obyvatelia ako úkryt pred príchodom fronty  na konci II. svetovej vojny. Trasa náučného chodníka prechádza aj okolo Veľkej drienčanskej jaskyne, ktorá je významnou lokalitou zimovania kolónii netopierov, a preto nie je prístupná verejnosti.

Náučný chodník začína v obci Teplý Vrch a jeho celkova dĺžka je 7,5 km, avsak v prfpade ukončenia prehliadky v Drienčanoch (zastávka č. 4, kde sa uzatvara okruh krasovej časti) je jeho dĺžka 5,2 km. Celkové prevýšenie je 55 m. Náučný chodník Drienčanský kras je možné absolvovať z hociktorého bodu.

 

 

 

Náučný chodník Zvernica Teplý vrch

 

zvernica.jpgZákladné informácie:

Chránené územie: nie je

Východiskový bod: pri chate Lujza - Teplý vrch

Trasa: v areali zvernice Teply vrch

Dĺžka: 2,92 km

Čas prechodu: cca 1,5 hod.

Počet zastávok: 8

Zameranie a typ chodníka: poľovnícky, prírodovedný, historický, samoobslužný, peší, letný

Náročnosť terénu: nenáročný 

Nadväznosť na turistickú značku: nie je

Prístup: autom, na bicykli alebo peši

 

Poznámka: Navsteva Naucneho  chodnfka Zvernica Teplý Vrch je možná len zo súhlasom majiteľa a v dohodnutom termíne. V zimných mesiacoch chodník nie je verejnosti prístupný.

 

KONTAKT:

Lesy SR, s.p. Odstepny zavod Rimavska Sobota,

+421 911542 954, +421 918 335 118

 

 

ZASTÁVKY NÁUČNÉHO CHODNÍKA:

1. Lujza park

2. Danielia zver

3. Hrad Blh

4. Zvernica Čierna obora

5. Muflónia zvernica

6. Lapák

7. Ostatná poľovná zver

8. Flóra a fauna

 

fotkazvernica.jpg

 

Lesnícky náučný chodník Zvernica Teplý Vrch sa nachadza vo zvernici. Na trase dlhej 2 920 m s ôsmimi stanovišťami sa verejnosť oboznámi s históriou, chovom danielej a muflonej zveri, flórou a faunou. História najstaršej zvernice Teply vrch na Slovensku siaha až do čias Filipa Coburga,   ktorého rod mal vo vlastníctve zvernicu a rozsiahle majetky v okolí hradu Blh. K jednej zo zastávok patrí aj zrúcanina hradu. Pod zrúcaninami je situovaná Čierna obora, nazývaná tiež ako Diviačia záhrada.

Zvernica Teplý Vrch bola v dnešnom rozsahu obnovená v rokoch 1966 - 1968. Jej celková výmera je 956,50 ha. Danielia zver, ktorej parožie je dodnes cennou trofejou, bola dovezená z Malých Karpát a z niektorých českých zverníc. V roku 1975 bola časť zvernice o výmere 123,50 ha vyčlenená pre chov muflonej zveri, ktorá pochádza z kvalitných chovov na Slovensku.

Pozornosť púta aj výskyt starých obrovskych dubov zimných v mladších lesných porastoch, kde vek mohutných jedincov sa odhaduje na 300 a viac rokov. Predstavujú významne biotopy pre vtáctvo. Staré duby majú v porovnaní s tenšími stromami stabilnejšiu teplotu a vlhkosť, čo je základný predpoklad pre existenciu mnohých druhov fauny a flóry.

Lapák je historické poľovnícke zariadenie, ktoré bolo súčasťou Čiernej obory. V lapáku zachytenú diviačiu zver chovali a počas poľovačky vypúštali do zvernice. Lapák  bol rozdelený  na viacej  častí, kde samostatne chovali kance, diviačice a diviačatá.

 

 

Vodný mlyn, Veľké Teriakovce – národná kultúrna pamiatka

 

Nachádza sa v obci veľké Teriakovce pri Rimavskej Sobote. Na pravej strane brehu rieky Rimava vo Veľkých Teriakovciach bol okolo roku 1800 postavený vodný mlyn v klasicistickom slohu poháňaný vodným kolesom z náhonu rieky Rimava. Neskôr bol prestavaný na valcový mlyn poháňaný vodnou turbínou, ktorú potom nahradil elektromotor. Výnimočnosťou mlyna je, že má vodné koleso horizontálne, kým ostatné vodné mlyny na Slovensku ho mali vertikálne. Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach je národnou kultúrnou pamiatkou.   Budova má obdĺžnikový tvar, dve podlažia, v obytnej časti sú zachované stavebné klasicistické prvky. Pôvodné technologické zariadenie je zachované iba sčasti. Posledný záznam o mlyne, ktorý sa zachoval je z roku 1959, a píše sa v ňom o poškodení strechy. V tomto období sa tu pravdepodobne mlela múka naposledy. Koncom roka 2007 získalo Občianske združenie OZVENY podporu z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho Finančného mechanizmu na komplexnú rekonštrukciu vodného mlyna. V súčasnosti je zrekonštruovaný vodný mlyn kultúrnym dedičstvom regiónu Gemer-Malohont a slúži verejnosti ako regionálne múzeum roľníctva, mlynárstva, pekárstva a tradičných remesiel. V mlyne sa nachádza unikátna zbierka kyjatických hračiek, tradičná teriakovská izba a kuchyňa i vzdelávacie priestory.

 

 

Cyklotrasy 

 

  Trasa 1: Trasa vychádza z Hajnáčky, odkiaľ sa presuniete po ceste do Novej Bašty. Ďalej pokračujete po poľnej ceste cez Dunivú horu do Šiatorskej Bukovinky. Odtiaľto opäť trasa vedie po ceste cez Fiľakovo a Čamovce až do Šuríc. Posledný úsek do Hajnáčky absolvujete znova po poľnej ceste. Trasa vedie nádherným prostredím chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. V tejto oblasti môžete nájsť niekoľko maloplošných prírodných rezervácií, chránených nálezísk a prírodných výtvorov. Oblasť je bohatá na výskyt vzácnych druhov fauny a flóry. V Hajnáčke Vám odporúčame výlet na hradný vrch - výrazný kopec z nerovnomerne uloženého sopečného materiálu so zvyškami stredovekého hradu. V katastri obce Šiatorská Bukovinka sa nachádza národná prírodná rezervácia Šomoška. Nájdete tu pozoruhodný “kamenný vodopád”, kamenné more a starý bukový porast. Okrem výtvorov prírody tu môžete obdivovať aj diela ľudských rúk: hrad Šomoška a umelo vybudované vodné nádrže. Pri prechode Fiľakovom sa môžete zastaviť nielen na občerstvenie, ale aj na návštevu ruín hradu v centre mesta.
   Na spiatočnej ceste do Hajnáčky určite neprehliadnete chránený prírodný výtvor Soví hrad. Toto monumentálne bralo nájdete v obci Šurice.

Trasa 2: Táto trasa začína v Hajnáčke, odkiaľ sa vyberiete cez Blhovce a Hodejov až do Jesenského. Z Jesenského pokračujete smerom na Hostice, pred ktorými odbočíte do Gemerských Dechtárov. Posledný úsek cesty vedie nádherným cerovým lesom popod Ragáč až do Hajnáčky.
Z Hajnáčky sa musíte vydať smerom na sever, na hlavnú cestu. Na trase si môžete urobiť malú prestávku v Hodejove, v dedinke pod ruinami stredovekého hradu a ochutnať výbornú vodu z miestnych minerálnych prameňov. Potom budete pokračovať po ceste do Jesenského. Odtiaľto sa vydajte na juh smerom do Hostíc. Cestou prejdete cez Širkovce. Z dediny vedie turistický značený chodník k ruinám Širkovského hradu. Priamo v obci je renesančno - barokový kostol. Pred Hosticami na rázcestí pokračujte smerom na Gemerské Dechtáre. Ďalej pôjdete po hrádzi pozdĺž Dechtárskeho potoka a na jej konci pokračujte poľnou cestou smerom popod Ragáč do Hajnáčky. Oblasť Ragáča je národnou prírodnou rezerváciou, kde môžete vidieť posledné stopy sopečnej činnosti na Slovensku. V tejto oblasti nájdete aj ojedinelé druhy fauny a flóry.

Trasa 3: Táto trasa vás zavedie k niektorým minerálnym prameňom a vodným plochám v našom regióne. Začína na Kurinci - rekreačnom stredisku v blízkosti Rimavskej Soboty, prechádza cez Hodejov, Bottovo a kúpele Číž až do rekreačného strediska Teplý vrch.
Z Rimavskej Soboty sa vydajte smerom na Kurinec. Do rekreačnej oblasti Kurinec sa dostanete aj po vybudovanej cyklotrase z mesta Rimavská Sobota. Cyklotrasa celkovo meria 4330 metrov a má 2 vetvy. Prvá z nich začína na ulici Školskej a druhá na ulici Hostinského v Rimavskej Sobote. Pre tých, ktorí by sa chceli zdržať na Kurinci dlhšie, je tu aj možnosť ubytovania v kempe alebo súkromných chatách. Trasa z Kurinca vedie modrou turistickou cestou až pod Ortváň, odkiaľ sa spustíte po poľnej ceste až do dediny Gemerček. Odtiaľto pokračujte do Hodejova, kde sa môžete občerstviť vodou z minerálnych prameňov. V obci nájdete ruiny stredovekého hradu, kaštieľ a klasicistický kostol. Z Hodejova sa vydajte smerom na Bottovo. Tu nájdete vodnú nádrž Bottovo a o kúsok ďalej vodnú nádrž Martinová, ktorá je vyhlásená za chránený prírodný areál. Pokračujte do obce Číž, kde sú známe kúpele pre liečbu pohybového a obehového ústrojenstva. Z Číža zamierte k poslednému cieľu našej trasy - na Teplý vrch. Cestou sa zastavte v obci Veľký Blh. Je tu barokový kaštieľ s anglickým parkom, v ktorom nájdete pod korunami starých stromov príjemné miesto na oddych.

   Z Veľkého Blhu je to na Teplý vrch už len kúsok. Návšteva tunajšieho rekreačného strediska bude určite príjemným rozptýlením po vašom cykloturistickom výlete.


 

Na margo uplynulých dní - Blíži sa čas bilancovania...

Už len niekoľko týždňov nás delí od 10. novembra, keď bude presne rok od konania posledných komunálnych volieb. V našom meste priniesli presvedčivé víťazstvo Jozefa Šimka, ktorý v predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach svojou prácou vo funkcii primátora presvedčil občanov o správnosti svojho zvolenia. Vo voľbách získaných 5 081 hlasov, čo p

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka