Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Nová akvizícia diel maliara Eduarda Putru v Gemersko-malohontskom múzeuVytlačiť
 

Gemersko-malohontské múzeum v rámci akvizičnej činnosti každoročne dopĺňa svoj zbierkový fond o nové artefakty. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia, ktorých počet dnes presahuje 2 000 kusov umeleckých diel. Programovo sa múzeum sústreďuje na zbieranie a dokumentáciu diel regionálnych výtvarníkov. V uplynulom roku 2018 sa vďaka finančnej dotácii z Fondu na podporu umenia a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja podarilo zakúpiť sedem olejomalieb maliara Eduarda Putru (1883 - 1915), ktorého tvorivý život bol spätý najmä s mestom Rimavská Sobota.

Eduard Putra-Kačky na vode.jpg

Putra sa narodil  v roku 1883 v Hrušove (okr. Rimavská Sobota), študoval na Zjednotenom protestantskom gymnáziu v Rimavskej Sobote, na Učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici, neskôr maliarstvo v Budapešti a v Mníchove. Pre nepriaznivú finančnú situáciu však bol nútený vrátiť sa domov a usadiť sa v Rimavskej Sobote, kde žila jeho rodina. Autorove krátke tvorivé obdobie je ohraničené rokmi 1908 - 1914, počas ktorých tvoril najmä v duchu mníchovského akademizmu. Podstatnú časť jeho diel predstavujú portrétne štúdie a veľké množstvo autoportrétov. Nájdeme však medzi nimi aj krajinomaľbu v plenéristickom podaní a v neposlednom rade aj zátišia. V čase, keď sa už pomaly a sľubne rozvíjala jeho umelecká dráha, vypukla prvá svetová vojna a Putra musel narukovať. Čoskoro však po niekoľkotýždňovej ťažkej chorobe v januári 1915 zomrel na slabosť srdca a tuberkulózu. Pochovaný je na cintoríne v Rimavskej Sobote a jeho hrobové miesto udržiava Gemersko-malohontské múzeum. Jeho meno figuruje aj na pamätníku venovanom obetiam vojny, ktorý stojí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Po Putrovej predčasnej smrti vo veku nedožitých 32 rokov sa veľká časť jeho pozostalosti, vrátane osobných písomností, vďaka príbuzným dostala do zbierok Gemersko-malohontského múzea. Mnohé jeho diela sú však dodnes v súkromnom vlastníctve a múzeum si kladie za cieľ postupne získavať tieto artefakty do svojich zbierok. Predmetom akvizície v roku 2018 bolo sedem olejomalieb s rôznou tematikou. Sú medzi nimi krajinomaľby s motívom divých kačíc, zvieracia kompozícia znázorňujúca jelene v ruji, podobizeň čítajúceho muža za stolom a tri zátišia. Všetky pochádzajú z obdobia rokov 1908 – 1914.

Akvizíciu šiestich diel z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu: Akvizícia diel gemersko-malohontského maliara Eduarda Putru (1883 – 1915) a jedno dielo bolo zakúpené s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Mgr. Angelika Kolár, historička umenia GMM

Eduard Putra - Zátišie s pivonkami.jpegEduard Putra - Čítajúci muž za stolom.jpeg


 
 

Pozvánka: Horúca sprchaVytlačiť
 

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote vás pozýva vo štvrtok 7. 2. 2019 o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na  efektnú, textovo vybrúsenú a tematicky vtipnú komédiu Horúca sprcha v podaní hercov Divadla Komédie. Nájdete v nej trefné bonmoty a výstižné zobrazenie partnerských stereotypov v najobyčajnejších, ale aj najintímnejších situáciách. A čo dokáže diváka zaujať viac ako téma, s ktorou sa vo svojom živote stretáva takmer každý deň? Ak sú jeho problémy zobrazené s komediálnym nadhľadom, tak sa teší dvojnásobne. Bláznivý cirkus a peklo manželskej driny sa mení na komediálny kolotoč, ktorý je zdrojom jeho zábavy. Vstupné: 15€ predpredaj v MsKS a TIC a cez online predaj / 17€  na mieste.

Nemecký dramatik Fred Apke dokáže odkryť pred divákom mechanizmy vzťahovej hry medzi mužom a ženou. Horúca sprcha neponúka stopercentne osvedčené rady na vyriešenie manželskej krízy, ale bez ohľadu na vek a teplotu v sále (ako aj na teplotu vo vzájomných partnerských vzťahoch) dokáže diváka osviežiť a pobaviť. Čaká ho množstvo zábavných situácií, prekvapivých gagov, konverzačná ľahkosť aj situačná premenlivosť. A to všetko korunované vynikajúcimi hereckými výkonmi, garantujúcimi nezabudnuteľný divadelný zážitok.

V inscenácii HORÚCA SPRCHA hrajú: Zuzana Tlučková, Peter Kočiš, Marcel Ochránek, Přemek Boublík, Katarína Ivanková, Thomas Puskailer, Jakub Lorencovič.

Horúca-sprcha-plagát-malý.jpg

Šťastie je možné dosiahnuť medzi psom a mačkou, ale nie medzi mužom a ženou!On je architekt. Ona je terapeutka. Alebo skôr televízna hviezda TV-šou, ktorej vzácne psychologické rady zachránili už nejedno manželstvo. Ale ich vlastné manželstvo je práve v troskách. Aký paradox! Čo teda najviac chýba ku šťastiu špecialistke na riešenie manželských problémov? Tolerancia a porozumenie. Vydarený vzťah! Ako manželia žijú už niekoľko mesiacov odlúčene a práve vyrazili na svoju poslednú spoločnú cestu. Chcú predať dom v Španielsku. Unavení dlhou cestou sa zastavia na jednu noc v malom hotelíku niekde na juhu Francúzska. Hotel je však v rekonštrukcii. V jedinej voľnej izbe sa nachádza manželská posteľ a v kúpeľni tečie len horúca voda. Nezostáva nič iné, len si vypiť pohár vína, aby sa spoločná noc dala v pokoji prežiť. Obaja manželia sa snažia byť k sebe korektní, nezádrapčiví, nekonfliktní… Ale príliš sa im to nedarí…
Dĺžka predstavenia: 2 hod. 30 min (s jednou prestávkou)
Predstavenie je vhodné pre divákov od 15 rokov.

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Mestská galéria rozšírila zbierku dielVytlačiť
 

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia Mestská galéria v Rimavskej Sobote úspešne zrealizovala v roku 2018 akvizíciu diel Patrície Koyšovej. Kurátorkou zbierky je Gabriela Garlatyová. 

Patrícia Koyšová
Narodená 31. 1. 1985 v Nových Zámkoch
2011 –  2016 – doktorandské štúdium v oblasti voľné umenie u prof. Ivana Csudaia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Od 2005 – 2011 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra maľby a iných médií, v “Štvrtom ateliéri“ pod vedením prof. Ivana Csudaia.
2004 – 2005 Univerzita Mateja Bella v Banskej Bystrici, Fakulta humanitných vied, Katedra výtvarnej tvorby.
2000 – 2004 Stredná umelecká škola v Trenčíne, odbor navrhovanie a modelovanie odevov.

Titan_white4_110cm_akryl_na_platne_2017.jpg

Patrícia Koyšová Titan White #4, 2017, ø110 cm, akryl na plátne, O-150

„Do dnešného diskurzu, ovplyvneného virtualitou a hyper rýchlosťou, chcem svojou maľbou vniesť kus autentického zážitku a imaginácie. Vo veku virtuálnosti, mediálnej únavy a vizuálneho presýtenia sa stáva dôležitým to, čo si nárokuje na vlastný priestor a čas. V mojom programe abstraktnej maľby chcem divákovi priniesť moment zastavenia sa a podporiť tak jeho vlastnú imagináciu.“ (P.K.)

Titan_white3_110cm_akryl_na_platne_2017.jpg

Patrícia Koyšová Titan White #3, 2017, ø110 cm, akryl na plátne, O-149
„Morfologická štruktúra jej malieb je pohyblivá, prelievajúca sa, núti hľadať fókusy, no tie sa nenachádzajú ani na okrajoch rond. Kruhové obrazy sú aj preto usporiadané intuitívnym aranžovaním kompozícií.

Planet5_50cm_akryl_na_platne_2017.jpg

Patrícia Koyšová, Planet#5, 2017, ø50 cm, akryl na plátne, O-148
Autorkina procesuálna abstrakcia je zážitkovou maľbou, ktorá pomocou primárnej ale intenzívnej farebnosti a tvarov, vznikajúcich počas experimentálneho technologického postupu – maľba vzduchom prostredníctvom vzduchového kompresora a ofukovacej pištole, stierkou alebo aj maľbou cez drôtenú sieť-pletivo – sprostredkúva dynamické prežívanie maľby ako spontánneho tvorivého procesu.

Focus4_90cm_akryl_na_platne_2017.jpg

Patrícia Koyšová Focus #4, 2017, ø90 cm, akryl na plátne, O-151
Je zároveň maľbou, ktorá sprostredkúva osobný svet autorky. Nerozpráva síce mikro- príbehy z intímneho života maliarky, netematizuje a nekomentuje spoločenské či politické udalosti, no vo veľkej miere je modelovaná odtláčaním jej videnia a prežívania. Jej metóda „maľby pre maľbu“ je aktivovaná z pozície autorky-ženy, ktorá mapuje, sníma, pozoruje okolitý svet a hrá sa s jeho formami. Táto hra je spôsobom, ako ich prostredníctvom vypovedať o svete, v ktorom žije.

"Patrícia Koyšová vychádza z tvarov životného priestoru, vesmíru, bunky, embrya či iných organických štruktúr a jednotiek, ktoré následne radí do sérií kruhových obrazov. Nutkanie tvoriť ich v sériách je pokusom hľadať ohniská, miesta, ktoré vyjavia maľbu a umožnia vidieť hlbšie do vnútra tvorivého procesu skúmavým odkrývaním jej vrstiev. Koncept fókusu je o videní, o schopnosti hľadať skryté, nejasné, neviditeľné. Ale aj o pasii z pozerania sa, ktorá je divákovi odmenou za nájdenie ohniska, ktoré sa nachádza niekde v ňom.“ (G.G.)

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Maľby na skle – predmet mesiaca januárVytlačiť
 

Počas januára budú v priestoroch stálej expozície Gemersko-malohontského múzea vystavené maľby na skle pochádzajúce z okolia Rimavskej Soboty zo začiatku 19. storočia.

Obrázky maľované na skle sa začali na naše územie šíriť z oblasti Talianska približne v 17. – 18. storočí, pričom zo začiatku našli uplatnenie najmä v prostredí šľachty, meštianstva a cirkvi. Keďže zobrazované námety mali prevažne náboženský charakter boli blízke i cíteniu dedinského človeka, a tak už koncom 18. storočia prenikli aj do ľudového prostredia. Tieto maľby sa medzi širšie vrstvy obyvateľstva masovejšie rozšírili v 20-tych rokoch 19. storočia prostredníctvom podomových obchodníkov, pútí a jarmokov. Šíreniu obrazov maľovaných na skle napomáhal aj dostatok tabuľového skla, ktoré vyrábali sklárske huty. Z toho dôvodu ich zhotovovali najmä jednotlivci, alebo rodiny žijúce na dedinách v ich blízkosti.

Pri zhotovovaní samotnej maľby si maliar najprv z predlohy položenej na skle odkreslil kontúry hlavného výjavu, po ich uschnutí namaľoval detaily tvárí a plochu vyplnil farbami. Používali sa najmä práškové farby riedené vodou a ako spojivo vajcový žĺtok.

V prevažnej väčšine boli na obrazoch maľovaných na skle zobrazované náboženské motívy. Z toho dôvodu sa im pripisovala ochranná funkcia, a tak bývali umiestnené v kultovom kúte izby, často krát spolu s inými svätými obrazmi a malým oltárikom.

V zbierkovom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza 6 kusov obrázkov maľovaných na skle. Pochádzajú z okolia Rimavskej Soboty, zo začiatku 19. storočia, bohužiaľ, ich tvorcovia sú dnes už neznámy. Všetky obrázky sú umiestnené v jednoduchom drevenom ráme. Samotný maľovaný výjav je olemovaný kvetinovým ornamentom, čo je typické práve pre slovenský variant tohto druhu ľudového umenia. V rámci výjavov vychádzajúcich z náboženskej tematiky zachytávajú najmä postavy svätcov – Sv. Celestína, Sv. Vendelína, Sv. Veroniku, Pannu Máriu, neznámu Sväticu a Boží hrob.

Keďže takmer dvesto rokov existencie zanechalo na maľbách svoje stopy, prešli v roku 2009 komplexným procesom reštaurovania.

Mgr. Ľudmila Pulišová, etnologička GMM

maľba na skle.jpg

 


 
 

Novoročný koncertVytlačiť
 

Cimbal Brothers a Svetlana Rymarenko  Skupina Cimbal Brothers, ktorá sa špecializuje na covery najväčších svetových aj slovenských filmových hitov v netradičnej cimbalovej verzii, sa spoločne so známou speváčkou, pôsobiacou v skupine Fragile, predstavia na Novoročnom koncerte dňa 18. 1. 2019 o 19.00 hod. v divadelnej sále DK. Zaznejú známe hity od Michaela Jacksona, Queenu či Eda Sheerana až po piesne od Richarda Müllera a iných slovenských spevákov. Vstupné: 12 € v predpredaji. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a TIC.

Cimbal-Brothers-poster-malý.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Soboťania sa ujali vedenia v sérii po víťazstve v predĺžení Vytlačiť
 

Uplynulú sobotu sa druhá hokejová liga preklopila do vyraďovacej časti, kde už ide o všetko. HKM Rimavská Sobota ako víťaz základnej časti narazila v semifinále skupiny na mužstvo zo štvrtej priečky, HK 2016 Trebišov. Prvý vzájomný zápas sa odohral v sobotu 12. januára na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Soboťania sa do play-off vybavili dvomi posilami. Jednou je Tibor Koniar z Liptovského Mikuláša a druhou mladý Patrik Strelec zo Zvolena.

hokej.jpg

Úvod stretnutia bol opatrný a obe mužstvá boli dôrazné na puku. Následne si domáci vypracovali niekoľko sľubných šancí a o niekoľko minút aj hostia vyslali niekoľko striel na dôsledného Križana. V desiatej minúte došlo k vylúčeniu domáceho hráča. Počas oslabenia sa podarilo Dmitrievovi získať puk a sám sa rútil na bránku. Brankára si parádne vychutnal. Najskôr si ho položil na zem, zakončoval k žŕdke, čo brankár vychytal a následne zakončil do odkrytej brány. V 15. minúte bol zase vylúčený hráč hostí. Ten si tam však dlho neposedel. Po prihrávke nováčika Koniara skóroval Škantár.

V úvode druhej tretiny sa podarilo Trebišovčanom znížiť stav na 2:1. Puk do brány dotlačil Kočiš. O dve minúty sa rozvlnila sieť za chrbtom brankára hostí. Po prihrávke Moroza strieľal Vilchinskyi. Bohužiaľ, pred strelením tohto gólu Moroz fauloval súpera, a aj napriek tomu, že hlavný rozhodca tento faul neevidoval, po prerušení gól neuznal a vylúčil domáceho hráča. V polovici stretnutia sa súperovi z Trebišova podarilo vyrovnať. Po chybe Soboťanov v obrannom pásme sa do priameho súboja s Križanom dostal Čopák a skóroval. Domácim sa však v priebehu dvoch minút podarilo odpovedať. Po prihrávke Vilchinskeho skóroval bekhendom z otočky Moroz.

hokej1.jpg

Do tretej tretiny nastúpili domáci ľahkovážne. Hostia to využili už v úvode. Križan sa po nastrelení puku pokĺzol mimo bránu a do prázdnej strieľal Stríž. Následne sa domáci snažili rozhodnúť, no skórovať sa im nepodarilo. Mali k dobru aj dve presilovky, no ani jednu nevyužili. Prílišné snaženie im zväzovalo ruky, a tak sa zápas dostal až do predĺženia. Tam mali navrch opäť Rimavskosoboťania. Ich snaženie sa zužitkovalo v 9. minúte predĺženia. Po nastrelení Michala Slováka tečoval Filipiak. V tej chvíli z obrovskej radosti preplnených tribún skoro spadol štadión a domáci sa tešili z ujatia sa vedenia v sérií.

hokej2.jpg

HKM Rimavská Sobota - HK 2016 Trebišov 4:3pp (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)   STAV SÉRIE 1:0
Góly:
 11. Dmitriev Artem; 15. Škantár Jakub; 34. Moroz Denis; 69. Filipiak Peter - 23. Kočiš Marek; 32. Čopák Vladimír; 41. Stríž Tomáš;
Strely: 40:25. Vylúčenia: 4:6 na 2 min. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 1:0. Rozhodcovia: Ivan - Trnka, Izakovič. Diváci: 564.

Zápas mohol vyzerať úplne inak, keby domáci využili niektoré obrovské šance hlavne v priebehu prvých dvoch tretín. No nedá sa uprieť ani kvalitná hra hostí, ktorí dôkladne bránili a zachytávali všetky puky, no domáci mali v celom zápase navrch, čo dokazuje aj počet striel 40:25 a jednoznačne si zaslúžili vyhrať. Diváci, ktorí prišli na štadión v rekordnom počte, museli byť s priebehom zápasu určite spokojní. Týmto im ďakujeme za ich podporu, ktorú si nesmierne vážime.

Už túto sobotu 19. januára čaká našich chlapcov odvetný zápas v Trebišove. Začiatok je naplánovaný na 17:30. V Trebišove sa Rimavskosoboťania budú snažiť ukončiť sériu hranú na dve víťazstvá, no budú to mať ťažké, keďže súper je na domácom ľade neomylný. V prípade, že Trebišov vyrovná sériu, rozhodujúci tretí zápas sa hrá už v nedeľu 20. januára o 17:00 na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote.

Marek Hanzel, HKM RS

Foto: Denis Szőke


 
 

Vĺčik Goooly opäť na zimnom štadióneVytlačiť
 

Už po tretíkrát na Zimný štadión do Rimavskej Soboty príde náborový projekt s názvom Deti na hokej, ktorý organizuje Slovenský zväz ľadového hokeja v spolupráci s hokejovým klubom HKM Rimavská Sobota.

Každoročne sa táto udalosť teší záujmu hlavne medzi najmenšími. Tí sa na ľade budú zabávať s maskotom majstrovstiev sveta 2011 na Slovensku, vĺčikom Gooolym. Deti, ktoré ešte nestáli na ľade sa s ním budú zoznamovať a možno sa im podarí aj urobiť prvé kroky na korčuliach. Pre väčších a zručnejších budú pripravené rôzne zábavné súťaže spojené s hokejom. Taktiež budú pre všetkých pripravené drobné darčeky, občerstvenie a pitný režim. Žiadame deti aby si priniesli korčule, teplé oblečenie, prilbu (nemusí byť hokejová) a hlavne dobrú náladu.

Projekt je zameraný na zvýšenie počtov detí v hokejových prípravkách. Všeobecne hokej na Slovensku má problém so základňou najmenších hokejistov. Pociťujú to najmä tie najmenšie kluby ako je ten náš. 

Veríme, že v nedeľu 20. januára o 10:00 hod. príde na zimný štadión čo najviac detí s rodičmi. Zábava je zaručená a možno práve tu objavíme nového Šatana, Demitru či Cháru. Boli by sme radi, keby ste následne svoje deti aj priviedli na tréningy prípravky, ktoré sú v utorok a štvrtok o 16:15 hod. a v sobotu o 7:15 hod. Všetkým nováčikom výstroj zabezpečíme. 

Marek Hanzel, HKM Rim. Sobota

deti na hokej 2019.jpg


 
 

HKM Rimavská Sobota vyhrala základnú skupinu, v play-off začne s Trebišovom Vytlačiť
 

V prvú sobotu nového roka nastúpili hokejisti HKM Rimavská Sobota na svoj posledný zápas základnej časti v Gelnici. Pred zápasom sa Soboťania nachádzali na prvej priečke tabuľky, no Gelnica im dýchala na chrbát len s dvojbodovým rozdielom. Hráčom z Gemera na potvrdenie prvej priečky stačilo získať jeden bod, a tak sa aj stalo. Východniarom podľahli 3:2 po predĺžení.

hokej1.jpg

Úvod stretnutia bol vyrovnaný a hra sa prelínala z jednej strany na druhú. Aj napriek tomu, že Rimavskosoboťania mali v úvodnom dejstve viac striel ako domáci celok a aj viac času trávili v útočnom pásme, Gelnica dokázala streliť až dva góly a vyhrať týmto výsledkom prvú tretinu. V úvode druhej tretiny bolo udelených niekoľko vylúčení, čo pravdepodobne pomohlo hosťom, aby sa vrátili do zápasu. V 35. minúte strelil gól na 2:1 Denis Moroz po prihrávke pred bránu od Artema Dmitrieva. Na začiatku tretej tretiny sa do samostatnej akcie dostal Georgy Vilchinskiy, ktorý bol však faulovaný, a tak bolo nariadené trestné strieľanie, ktoré Georgy premenil a vyrovnal na 2:2. Následne ešte vznikalo na ľade pár roztržiek, keďže domácim stúpala nervozita na hokejkách. V závere sa ešte pokúšali strhnúť vedenie na svoju stranu, no Soboťania skóre udržali až do konca riadneho hracieho času a po zisku jedného bodu sa stali víťazmi základnej skupiny Východ. Na predĺženie nastúpil do brány Rimavskej Soboty Michal Marcinek, ktorý bol po viac ako dvoch minútach prekonaný a z víťazstva v zápase sa mohli tešiť domáci. Škoda len, že pekný dynamický a napínavý zápas pokazili nesprávne rozhodnutia rozhodcovskej trojice. Chceme sa poďakovať aj divákom, ktorí merali tak dlhú cestu a prišli podporiť našich chlapcov.

hokej.jpg

HC Rebellion Gelnica - HKM Rimavská Sobota 3:2pp (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 7. Laškody Lukáš; 15. Pishchalnikov Pavel; 63. Skokan Ján - 35. Moroz Denis; 42. Vilchinskiy Georgy.
Strely: 35:34. Vylúčenia: 6:9 na 2 min., navyše Hajduk 10 min. OT za vrazenie na mantinel a Križan 10 min. OT za nešportové správanie. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Rozhodcovia: Gajan - Lukáč, Gavalier. Diváci: 148.

Rimavskosoboťania mali v tejto sezóne veľmi dobrý rozbeh. V prvých troch zápasoch dokázali presvedčivo vyhrať a súperom nasúkali v každom zápase sedem gólov. No potom prišlo pár zaváhaní. Prehra v Trebišove, vydretá tesná výhra 3:2 nad Sabinovom na domácom ľade, prehra v Sanoku a gólová prestrelka s Gelnicou pred domácimi divákmi, ktorá napokon skončila víťazne 8:6. Hokejisti HKM sa následne chytili, keď dokázali vyhrať dva zápasy za sebou na nulu. Najväčším prekvapením bola azda prehra na domácom ľade s outsiderom skupiny MHK Kežmarok. No hráči sa z výkonu v tomto zápase spamätali a vyhrali ďalšie tri zápasy v rade. Prvá priečka v tabuľke im tak patrí zaslúžene a nasvedčujú tomu aj štatistiky. Veď Artem Dmitriev je ich najväčším kráľom. Nielenže dominuje po všetkých stránkach v tíme ale je aj najproduktívnejším hráčom celej ligy s 31 bodmi na jeho konte.

Najbližšie sa chlapci predstavia už v play-off. Prvou fázou bude semifinále skupiny B, v ktorom si zmerajú sily s tímom zo štvrtej priečky HK 2016 Trebišov. Práve s Trebišovom sme začínali play-off aj minulú sezónu, keď sme ho dokázali zdolať až na tri zápasy. Aj táto séria sa hrá na dva víťazné zápasy. Prvý odohráme už túto sobotu 12. januára o 17:00 hod na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Druhý zápas sa odohrá v Trebišove 19. januára. V prípade nerozhodného stavu série sa rozhodujúci tretí zápas hrá v nedeľu 20. januára na našom ľade. Pozývame všetkých divákov, aby nás prišli podporiť na domáce zápasy v play-off a pomohli nám tak naplniť náš spoločný vytúžený sen.

Marek Hanzel, HKM Rimavská Sobota 


 
 

Majstrovstvá Slovenska v Taekwondo WT a Vianočný večierok FalconVytlačiť
 

FALCON má štyroch nových majstrov Slovenska v TAEKWONDO  WT

V Sobotu 15.12. sa v Snine uskutočnili Majstrovstvá Slovenska  v TAEKWONDO WT. Záverečného turnaja sa zúčastnili aj falcoňáci, ktorí na východ vycestovali s jasným cieľom - zabojovať a pokúsiť sa získať titul majstra republiky. Celkovo vycestovalo deväť zápasníkov, jeden hendikepovaný športovec, hlavný tréner  a  traja rozhodcovia. Hlavný tréner Jaroslav Dóbi sa venoval kaučingu zápasníkov, tréneri a manželia Bitalovci rozhodovaniu POOMSAE  a Peter Kojnok rozhodovaniu zápasu.  Na turnaj sme zobrali menší počet zápasníkov ako to bolo v minulosti, ale aj napriek tomu sme spoločnými silami vybojovali na tomto turnaji 4. miesto v hodnotení klubov.  Z jednotlivcov  sa najlepšie darilo Lukášovi Kurekovi,  ktorý sa musel prebojovať k titulu MSR cez tri zápasy. Druhým majstrom Slovenska sa stal Marek Spodniak , ktorý svojho súpera porazil vo finále 15:5. Jeho setra Veronika Spodniaková uzavrela trojicu majstrov Slovenska pre rok 2018 v zápase  po dvoch vyhratých zápasoch.

Vicemajstrom Slovenska sa stal Alex Rapčan, ktorý zastupoval kategóriu detí do 22kg. Už niekoľko rokov po sebe sa MSR zúčastňuje aj hlavný tréner Jaroslav Dóbi. Tentokrát chcel zabojovať v kategórii veteráni, ale nepostavil sa mu žiadny súper, tak z turnaja odchádzal bez boja. Zvyšní bojovníci svoje boje po dobrých výkonoch nedotiahli do víťazného konca a umiestnili sa na bronzových priečkach.  Treba však povedať,  že zloženie zápasníkov v našom tíme bolo tento rok  nováčikovské a pri niektorých výkonoch chýbala skúsenosť  zvládnuť dôležité momenty v zápase.  

Majster  Slovenskej Republiky 2018 TAEKWONDO WT /zápas-Kyorugi/:

Veronika Spodniaková , Lukáš Kurek, Marek Spodniak

Vicemajster Slovenskej Republiky 2018 TAEKWONDO WT /zápas-Kyorugi/:

Alex Rapčan

Bronz Majstrovstvá Slovenskej Republiky 2018 TAEKWONDO WT /zápas-Kyorugi/  

Tomáš Kuvik, Dominik Kuvik, Adrián Mag, Stephan Pekarčík

Oliver Bitala skončil na 5. mieste

V kategórii POOMSAE  tento rok zastupoval jedine náš hendikepovaný športovec Roman Farkaš, ktorý sa stal Majstrom Slovenska pre rok 2018 a obhájil tak titul z roku 2017.

Naše poďakovanie patrí rozhodcom Miroslav Bitala, Viktória Bitalová a Peter Kojnok, ktorí reprezentovali klub ako rozhodcovia. Zabudnúť nemôžeme ani na prítomných rodičov, ktorí na turnaji vytvorili skvelú atmosféru.

MSR1.jpgMSR3.jpgMSR4.jpgMSR_spolu.jpg

ROK 2018 FALCON uzavrel aj koncoročným večierkom, na ktorom si každoročne vyhodnotíme najlepších športovcov v rámci klubu.  Podobne ako vlani, aj tento rok sa vianočného večierku FALCON zúčastnilo skoro 80 členov “FALCON FAMILY“.  Predseda klubu krátkym príhovorom zhodnotil rok, vyzdvihol tie dôležitejšie akcie, ktoré klub absolvoval a zadefinoval ciele do ďalšieho roka. Krátkym príhovorom prispel aj hlavný tréner Chanbari Tibor Figei, ktorý tiež zhodnotil priebeh roka, turnaje a úspechy získané v tomto športe.  Následne sme vyhodnotili športovcov a odovzdali ocenenia. Pred vyhodnotením sa predseda klubu poďakoval trénerom a rozhodcom Taekwonda za celoročnú spoluprácu a odovzdal im malé darčeky.

TAEKWONDO WT: Zápas – Kyorugi

Najlepšie dieťa : ALEX RAPČAN

Najlepší žiak: LUKÁŠ KUREK

Najlepší kadet: TOMÁŠ KUVIK

Najlepší junior/ka: Veronika Spodniaková  

TAEKWONDO WT: Poomsae – predvádzanie foriem

Najlepšie dieťa: ALEX RAPČAN

Najlepší žiak: ROLO BIAL

Najlepší  senior/ka: ZUZANA FRANEKOVÁ  a ANGELIKA BIALOVÁ

Najlepší hendikepovaný športovec: ROMAN FARKAŠ

Najviac bodov  nazbieral LUKÁŠ KUREK, ktorý sa stal najlepším FALCOŇÁKOM za šport TAEKWONDO WT.

Následne predstaviteľ CHANBARI Tibor Figei predniesol a vyhlásil výsledky za CHANBARU.

V roku 2018 sa rimavskosobotskí chanbaristi zúčastnili 7 súťaží. Boli to rôzne ligové súťaže, majstrovstvá Česka, Poľska a Slovenska, 1. Európsky Hry pre všetky športy a koncom roka  43. Majstrovstiev Sveta.  Za celý rok nazbierali Falcoňáci – chanbaristi  104 medailí (39 x 1.miesto, 36 x 2.miesto a 29 x 3.miesto). Okrem toho získali 3 tituly tz. Grandšampióna (absolútneho majstra) a triumfovali aj na pilotnom ročníku "Chanbara ligy", kde získali tri prvé a jedno tretie miesto.

CHANBARA:

  • Najlepšie dieťa (6-8r.) – Lukáš Černák,  4-násobný Majster SR 2018
  • Najlepší mladší žiak (9-11r.) – Lukáš Kurek  (3-krát za sebou), 4-násobný Majster SR 2018, 3-násobný Majster Česka 2018, víťaz Chanbara ligy 2018
  • Najlepšia staršia žiačka a výkon roka 2018  (12-14r.) – Laura Dávidová (3-krát za sebou), 3. miesto Majstrovstvá Sveta 2018, 2-násobná Majsterka SR 2018 + Grandšampión, víťazka Chanbara ligy 2018
  • Najlepší senior (dospelý) a najlepší Falcoňák chanbarista  – Tibor Figei (3-krát za sebou), 3. miesto Majstrovstvá Sveta 2018, 2.miesto a 2 x 3.miesto 1. Európsky Hry pre všetky športy, 2-násobný Majster SR 2018 + Grandšampión, 2-násobný Majster Poľska 2018, víťaz Chanbara ligy 2018

 

V budúcom roku sa majú niektorí falcoňáci (Figei, Laššák, Dávidová, Kurek L., Kuvik) zúčastniť majstrovstiev Európy, ktoré sa budú konať začiatkom mája v bieloruskom Minsku a Tibor Figei by sa mal zúčastniť aj Ázijskych hier, ktoré sa budú konať v letných mesiacoch.Môžeme teda konštatovať, že rimavskosobotskí chanbaristi zavŕšili jednu zo svojich najúspešnejších sezón a držia si naďalej vysoký štandar, uviedol na záver hlavný tréner Chanbari Tibor Figei.

FALCON vianočný večierok má hlavne motivačný význam pre nových členov, aby čím skôr zistili, že trénovať sa oplatí. Večierok je aj dobrou formou poďakovania sa za celoročnú snahu športovcom, rodičom a podporovateľom klubu.  

Rok 2018 sme teda v klube FALCON uzavreli a tešíme sa na prácu a úspechy v roku 2019.

FALCON všetkým želá šťastný Nový rok 2019

Ing. Jaroslav Dóbi,  FALCON

VVCH1.jpgVVTKD4.jpg


 
 

Džudisti z Lokomotívy na memoriáli Stanislava Sojku a Vianočnej Malej cene Vytlačiť
 

Džudisti  Lokomotívy sa v sobotu 22. decembra zúčastnili už 11. ročníka Vianočnej Malej ceny a memoriálu Stanislava Sojku, ktorý tragicky zahynul v roku 2004. Súťaž sa konala  v telocvični Mladosť Relax CVČ  Rim. Sobota.

Memoriálu Stanislava Sojku sa zúčastnilo sedem džudistov z Banskobystrického kraja. S Lokomotíva súťažili dvaja džudisti - Lukáš Koóš, ktorý obsadil druhé strieborné miesto a Robert Balog, ktorý sa umiestnil na treťom bronzovom mieste. Medaily džudistom odovzdával Stanislav Sojka st.

Tí, ktorí ste poznali Stanislava Sojku venujte mu tichú spomienku.

Na už jedenástom ročníku Vianočnej Malej ceny sa zúčastnilo spolu 63 džudistov z  oddielov Lokomotíva  Rim. Sobota, Mladosť Rim. Sobota, Junior Lučenec, Elán Rožňava, Dukla Banská Bystrica, UMB B. Bystrica a Budokan Zvolen.

Je to posledný turnaj pre začínajúcich džudistov v roku 2018. Usporiadal ho oddiel džuda Mladosť  Rimavská Sobota.

Výsledky džudistov Lokomotívy:

Prvé zlaté umiestnenie dosiahol Tomáš Varga v hmotnosti do 28 kg mini žiakov. Druhé strieborné miesta si vybojovali Radovský Oliver v hmotnosti do 27 kg mini žiakov a Ján Škrváň v hmotnosti do 30 kg mini žiakov.

Tretie bronzové miesto obsadil Jakub Repka v hmotnosti do 63 kg mladší žiaci

Výbor gratuluje všetkým džudistom za dosiahnuté výsledky, za vzornú reprezentáciu klubu Lokomotíva džudo Rimavská Sobota  a aj mesta Rimavská Sobota.

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo RS ďakujeme Mestu Rimavská Sobota,  firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer, Kvety - Henrieta Mišuráková, a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

Ľubomír Antal,

predseda Lokomotíva judo Rimavská Sobota

1. miesto Varga Tomáš.jpgVíťazi memoriálu Stanislava Sojku.jpg

zľava - p. Sojka , Koóš 2. miesto a štvrtý Balog 3. miesto.jpg

sprava - Repka 3.m.jpgzľava  Koóš, Varga, Repka, Radovský, Škrváň a Balog.jpg


 
 

dnes je: 16.1.2019

meniny má: Kristína

  • Utorok20graphic-icon
  • Streda6-3graphic-icon
  • Štvrtok40graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka