Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Tento týždeň v kine aj druhý diel čarodejníckej série Fantastické zveryVytlačiť
 

 

kinoorbis.jpg

Vstupenky online na www.kinoorbis.sk

15.až 19.nov.         Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny/Fantastic Beasts: The                                    Crimes of Grindelwald/

(št.až po.)

 fantasticke-zvery-grindelwaldove-zlociny.jpgV druhej časti z čarodejníckej série od J.K. Rowlingovej – Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sa Grindelwaldove (Johnny Depp) vyhrážky naplnia a podarí sa mu z väzenia uniknúť. Začne zhromažďovať svojich nasledovníkov, ktorí nič netušia o jeho skutočnom pláne - získať čistokrvných čarodejníkov, aby ovládli všetkých nomágov. V snahe zabrániť Grindelwaldovym plánom, Albus Dumbledore (Jude Law) povolá svojho bývalého študenta M.L.O.K.-a Scamandera. Ten prisľúbi svoju pomoc, hoci netuší aké nebezpečenstvá na neho čakajú. (Continental film)    

Rodinný/ Fantasy/Dobrodružný USA/ Veľká Británia/

Réžia: David Yates

Hrajú: Eedie Redmayne, Katherine Waterston, Johnny Depp, Jude Law, Ezra  Miller, Zoë Kravitz

Uvádza: Continental Film, 134 min. MP.od 12.r dabing, vstup: 5€

Začiatok predstavení o 19:00 hod., v pondelok maďarská verzia o 19:00 hod.

Trailer

fantastickézvery.jpg

grindelwald2.jpg

17. 18. nov.          GRINCH

(so.ne.)

 grinch.jpgNa svete sa prekvapivo nájde veľa ľudí, ktorí Vianoce nemajú radi. Medzi nimi všetkými vyniká Grinch, večne namosúrený zelený chlpáč, ktorému celkom vyhovuje samotárstvo v jaskyni, kde sa necháva obskakovať svojím psom Maxom. Do civilizácie vychádza len v tých najnutnejších prípadoch, napríklad keď jeho chladnička a komora začnú zívať prázdnotou. Háčik je v tom, že v mestečku, kam za nákupmi vyráža, žijú samí nechutne pozitívni obyvatelia, ktorí sú tím nadšenejší a dychtivejší, čím viac sa blíži Štedrý deň. Domy sú obsypané svetlami, koledy znejú na každom kroku, deti si pripravujú zoznamy darčekov, vo vzduchu voňajú koláče a to všetko pôsobí na Grincha ako červené súkno na býka. A keď sa potom ešte dopočuje, že tohtoročné vianočné sviatky by mali byť trikrát opulentnejšie ako po iné roky, rozhodne sa to celé zaraziť a vianočnú atmosféru ľuďom ukradnúť doslova z pred nosa. Stačí nájsť sane, vhodné stádo sobov, nasadiť si falošné fúzy a predbehnúť toho deduška, ktorý nosí darčeky komínom.

Ale aj ten, kto počíta doslova so všetkým, sa môže raz prepočítať. V mestečku žije dievčatko Cindy, ktorá sa rozhodla nastražiť na Santu pascu, len aby ho mohla poprosiť o nejaký výnimočný darček pre upracovanú mamičku. Prvé stretnutie Grincha a Cindy bude trošku bolieť, ale obom veľmi nečakane zmení život. (CinemArt)

Animovaný / Rodinný USA 

Réžia: Yarrow Cheney

V Slovenskom znení: Ján Koleník, Juraj Kemka, Táňa Pauhofová,

Uvádza: CinemArt, 86 min.MP. dabing vstup: 5€

Začiatok predstavení o  17:00 hod.

Trailer

grinch1.jpg


 
 

Prednáška s archeológom prof. Václavom FurmánkomVytlačiť
 

V pondelok 19. novembra 2018 o 11.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční prednáška s významným slovenským archeológom a popredným európskym odborníkom na dobu bronzovú - Dr. h. c. prof. PhDr. Václavom Furmánkom, DrSc. z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Vstupné je 1€.

Prednáška sa koná v rámci aktivity múzea „predmet mesiaca“, ktorým je v novembri unikátny zbierkový predmet európskeho významu – bronzový závesok typu Včelince. Závesok bol súčasťou veľkého depotu (pokladu) bronzových predmetov, ktorý pozostával až zo 177 kusov. Depot bol objavený v roku 1907 vo Včelinciach a  pochádza zo začiatku strednej doby bronzovej (1500 – 1450 pred Kristom). Závesok je predstaviteľom vyspelého severokarpatského bronziarstva. Je jedným zo štyroch známych záveskov, ktoré boli nájdené v Karpatskej kotline (dva pochádzajú z územia Maďarska a jeden z Rakúska).

Prof. Václav Furmánek patrí k európsky uznávaným archeológom. Viedol množstvo záchranných a archeologických výskumov v rôznych oblastiach Slovenska, predovšetkým v regiónoch Novohrad a Gemer-Malohont (Tornaľa, Radzovce, Drňa, Pinciná, Kyjatice, Včelince, Cinobaňa). Jeho bohatá publikačná činnosť predstavuje 19 monografií, 265 vedeckých a odborných publikácií, správy, recenzie, články na internete a populárno-vedné príspevky. Citačný index Václava Furmánka prekročil 2500 citácií. Je autorom a realizátorom archeologického skanzenu v Kyjaticiach, ako aj archeologickej expozície Gemersko-malohontského múzea.

Zdroj: Mgr. Martina Oštrom Mareková, PR-referentka

pozvanka_beseda_furmanek.jpg


 
 

Vianočná burza nápadov a lásky Vytlačiť
 

Blíži sa naše obľúbené podujatie, ktoré každoročne organizujeme v priestoroch DK - Vianočná burza nápadov a lásky:-) Opäť hľadáme šikovných ľudí, ktorí niečo krásne vyrábajú: ručná práca, vianočné ozdoby, domáce dobrôtky, prírodné produkty, zdravá strava a pod. a mali by záujem prezentovať sa a ponúknuť svoje poctivé výrobky na VIANOČNEJ BURZE NÁPADOV a LÁSKY v Dome kultúry, ktorú organizujeme v piatok 7. 12. 2018 popoludní od 13.00 hod. pre všetkých ľudí dobrej vôle. Každú polhodinu bude vystúpenie: účinkujú folklórne súbory, spevácke zbory a iné kolektívy. Súčasťou bude aj bazár nepotrebných vecí, kníh, hračiek, oblečenia, čohokoľvek, čo bude možné priniesť a vymeniť za niečo iné. Zvyšné veci budú odovzdané v Krízovom centre a Detských domovoch. Podrobnosti telefonicky na čísle 56 21550, alebo mailom msksrs@rsnet.sk

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote

vianočná burza.jpg


 
 

Predmetom mesiaca je bronzový závesokVytlačiť
 

Počas mesiaca november bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote vystavený unikátny zbierkový predmet – bronzový závesok, označovaný ako bronzový závesok typu Včelince – Nagyhángos.

Závesok bol súčasťou veľkého depotu (pokladu) bronzových predmetov, ktorý pozostával až 177 kusov. Depot bol objavený v roku 1907 vo Včelinciach, na pozemku Bélu Szilárdyho, v polohe Lászlófala a  pre Gemersko-malohontské múzeum ho zachránil včelinský notár Rafael Osváth. Depot pochádza zo začiatku strednej doby bronzovej (1500 – 1450 pred Kristom), patrí do horizontu tzv. kosziderských depotov. Je predstaviteľom vyspelého severokarpatského bronziarstva. V priestoroch múzea bude vystavený do 30. novembra 2018.

Samotný závesok je tvorený stredovým plochým kotúčom, na ktorom je umiestnený plastický vystupujúci rovnoramenný kríž. Na plochý kotúč nasadajú dva výčnelky v podobe rohov v adoračnom geste. Tretí roh  sa nezachoval.

Z ostrova Kréta, z minojského pohrebiska, pri lokalite Mochlos pochádza mramorové pečatidlo, na ktorom je schematicky znázornená ľudská tvár s dvomi rohmi a tyčinkou falického tvaru, ako aj a s rukami v adoračnom geste. Na pečatidle je zobrazená nadprirodzená bytosť, pravdepodobne  démon alebo škriatok. Rohaté závesky typu   Včelince – Nagyhángos sú pečatidlu z Mochlosu veľmi podobné, sú však schematicky znázornené. Môžeme teda predpokladať, že výrobca závesku zo Včeliniec poznal ich minojskú predlohu. Transformoval ju však podľa svojich schopností a v súlade s karpatským kultom doby bronzovej.

Rohatý závesok  typu Včelince - Nagyhángos má unikátne postavenie európskeho významu, nakoľko bol vyhotovený podľa východostredomorských predlôh a je aj dokladom kontaktov Karpatskej kotliny, ako aj samotného Gemera v dobe bronzovej s vyspelou minojskou civilizáciou. 

V súčasnosti sú v celej Karpatskej kotline okrem včelinského závesku známe len tri ďalšie takéto závesky. Dva pochádzajú z územia Maďarska (objavené boli na lokalitách Oszlár a Nagyhangos – Kölesd) a ďalší závesok bol objavený na rakúskom pohrebisku na lokalite  Neumarkt an der Ybs.

Závesok bol pre svoju unikátnosť zvolený ako logo XII. Svetového kongresu vied prehistorických a protohistorických, ktorý sa uskutočnil v roku 1991 v Bratislave.

Nakoľko závesok zo Včeliniec je unikátny a mimoriadny zbierkový predmet, v mesiaci november bude v priestoroch múzea realizovaná prednáška a beseda o bronzovom závesku zo Včeliniec  s významným  slovenským archeológom a popredným európskym odborníkom na dobu bronzovú – Dr. h. c. prof. PhDr. Václavom Furmánkom, DrSc., z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Zdroj: PhDr. Alexander Botoš, archeológ GMM    

bronzovy zavesok.JPG                                                 


 
 

Slovanistky si poradili so ŽiarčankamiVytlačiť
 

Prvá liga žien vo volejbale pokračovala 3. novembra tretím dvojkolom, v ktorom hráčky VK Slovan Rim. Sobota privítali doma družstvo VA Žilina. Domácim sa nedarilo. V oboch zápasoch ťahali za kratší koniec a prehrali ich po výsledkoch 2:3 (16,-19,24,-25,-15) a 1:3 (16,-26,-11,-18). V prvom stretnutí mali domáce hráčky dokonca mečbal, keď v skrátenej hre viedli 14:13, no koncovku setu nezvládli a zápas prehrali. Príčinou bolo zranenie Szőkeovej (4body), ktorú musela nahradiť trénerka Alena Kudlíková st., nakoľko domáce družstvo nemalo na lavičke viac hráčok.  Slovanistky hrali v zostave: kapitánka A. Kudlíková ml. (34), J. Panicová (30), K. Rosiarová (20), Sojková (15) a E. Chebeňová (5). V druhom dvojkole hráčky VK Slovan Rim. Sobota hladko prehrali obe stretnutia s vedúcim družstvom súťaže VK Brusno – 3:0 a 3:0. Staršie žiačky VK Slovan Rim. Sobota v treťom dvojkole hladko porazili súperky z Prievidze 3:0 a 3:0.

VK Slovan Rim. Sobota – MŠK Žiar nad Hronom 3:1 (23,18,-15,16) a 3:1 (-18,18,11,16) Vo štvrtom dvojkole I. ligy žien skupiny východ., ktoré sa konalo 10. novembra, zdolali Slovanistky svoje súperky so Žiaru znovu len so 7 hráčkami a v tabuľke sa dostali pred ne na 4. miesto. Na palubovku musela opäť nastúpiť trénerka Kudlíková st. Slovanistky hrali v podobnej zostave ako v dvojkole predtým, pribudla len L. Hanusková. Na ďalší zápas cestujú naše volejbalistky  do Prešova.

Igor Antal   

volejbal.JPG


 
 

Bohatá gólová nádielka priniesla ďalšie víťazstvo, tentoraz s GelnicouVytlačiť
 

 Po domácom víťazstve nad Sabinovom naši chlapci cestovali v sobotu 3. novembra na zápas k zahraničnému účastníkovi ligy do poľského Sanoku. Pred zápasom naše rady obohatil nový ruský obranca Demid Luchnikov. Bohužiaľ, našim chlapcom sa v tomto zápase nepodarilo zabodovať a podľahli súperovi 4:2. O naše dva góly sa postaral Ivan Zorvan a Artem Dmitriev.

V sobotu 10. novembra sa muži HKM Rimavská Sobota predstavili na domácom ľade proti celku HC REBELLION Gelnica. Tí doposiaľ odohrali všetky zápasy na domácej pôde, čo môže byť výhodou. Prehrali len dva zápasy, a to s Bardejovom a Liptovským Mikulášom. Z víťazstva sa radovali v zápasoch so Sabinovom, so Sanokom  a s Trebišovom 4:3.

hokej2.jpg

V úvode stretnutia sa hostia previnili technickým priestupkom a domáci hrali presilovku, ktorú zužitkovali už po 24 sekundách. Bekhendovou parádičkou sa predviedol Georgy Vilchinskiy. O minútu však hostia odpovedali, keď pretlačil puk do brány Dávid Dravecký. O dve minúty navýšili domáci. Ivan Zorvan strieľal z rohu a pred bránou tečoval Martin Novotný. V deviatej minúte hrali domáci opäť presilovku. Hostia však hneď vyhodili puk do stredného pásma a následne sa im ho aj podarilo dobehnúť a z brejku skóroval Patrik Huszárik. V dvanástej minúte sa opäť ujali vedenia domáci, keď spomedzi kruhov strieľal Denis Moroz. Následne strelili domáci kuriózny gól. Z bodu na vhadzovanie v obrannom pásme vystrelil puk Denis Nociar a ten prešiel cez celé ihrisko až do brány. O tridsať sekúnd stanovil na 5:2 Ivan Zorvan, ktorý po prihrávke od Slavomíra Budu spoza bránkovej čiary vymietol ľavý roh bránky.

hokej.jpg

V úvode druhej tretiny si domáci nepostrážili pred bránou Dominika Laškodyho a ten s prehľadom zakončil. O minútu domáci opäť skórovali, keď bekhendom pretlačil puk pomedzi nohy gelnického gólmana Artem Dmitriev. O dve minúty to už bolo 7:3, keď parádnou strelou navýšil Ivan Zorvan a o pár minút podobným spôsobom skóroval Slavomír Buda. Pomaly sa už schyľovalo k debaklu. Následne došlo ku kolízií medzi gelnickým hráčom a brankárom domácich Karolom Križanom, ktorý druhú tretinu ešte dochytal, no do tretej tretiny už nastúpil Michal Marcinek. Veríme, že sa Karolovi nič vážne nestalo a už v najbližšom zápase ho uvidíme v našej bráne.

V tretej tretine skórovali už len hostia. Najprv prekonal domáceho gólmana Patrik Huszárik a následne strelou od modrej Lukáš Laškody. Štyri minúty pred koncom okorenila zápas šarvátka medzi Georgym Vilchinskiym a Tomášom Cvejnom. Necelé tri minúty pred koncom stanovili hostia konečné skóre 8:6, keď z vrcholu kruhov strieľal Michal Baksay. Diváci videli veľmi zaujímavý zápas plný gólov a zaujímavých zvratov. Opäť bola najlepšia prvá tretina a tempo pomaly upadalo, no aj tak to bol zaujímavý zápas. 

hokej1.jpg

HKM Rimavská Sobota - HC Rebellion Gelnica 8:6 (5:2, 3:1, 0:3)
Góly: 2. Vilchinskiy Georgy; 5. Novotný Martin; 12. Šagát Michal; 14. Nociar Denis; 15. Zorvan Ivan; 23. Dmitriev Artem; 25. Zorvan Ivan; 31. Buda Slavomír - 3. Dravecký Dávid; 9. Huszárik Patrik; 21. Laškody Dominik; 44. Huszárik Patrik; 46. Laškody Lukáš; 58. Baksay Michal;
Strely: 33:36. Vylúčenia: 8:8 na 2 min., navyše Just a Filipiak 10 min. OT za nešportové správanie a Skokan za vrazenie na mantinel. Presilovky: 1:1Oslabenia: 0:1. Rozhodcovia: Píšťanský - Staššák, Paulík. Diváci: 288.

Chceli by sme sa poďakovať všetkým fanúšikom za naozaj hojnú účasť na zápase a neustále fandenie. Fanklubu ďakujeme za korektné a slušné vystupovanie. Vašu podporu si veľmi vážime.

Vďaka tomuto víťazstvu sme sa vyšvihli na druhú priečku pred Trebišov, ktorý však má zápas k dobru. Na prvom mieste sa nachádza Bardejov, a práve ten vyzveme v zápase už túto sobotu 17. novembra na domácom ľade tradične o 17:00 hod. Keďže medzi nami a Bardejovom je rozdiel dvoch bodov, bude tento zápas súbojom o priebežné prvé miesto a určite nás čaká opäť veľmi zaujímavý zápas. Všetkých srdečne pozývame.

Marek Hanzel, HKM RS

foto: Denis Szőke


 
 

Majstrovstvá stredoslovenskej oblasti v plávaníVytlačiť
 

Tretí októbrový víkend sa v Krytej plavárni v Rimavskej Sobote  uskutočnili plavecké preteky  -   jesenné Majstrovstvá  stredoslovenskej oblasti v športovom plávaní . Preteky boli usporiadané pre najvyššiu kategóriu – starších žiakov, juniorov a seniorov . Zúčastnilo sa ich 227 plavcov zo 16 plaveckých klubov stredného Slovenska. Rimavskú Sobotu a Plavecký klub Rimavská Sobota reprezentovali  8 pretekári,  ktorí sa pričinili o to, že 17 medailí ostalo doma.  Dobrú formu pred koncoročnými majstrovstvami Slovenska potvrdila  Sofia Klementová,   ktorá si vyplávala 3 zlaté a 2 strieborné medaily, Kristína Repková získala 1 zlatú , 2 strieborné a 2 bronzové medaily, Marek Tengler si vyplával 2 strieborné medaily a Martin Tengler 2 strieborné a 1 bronzovú medailu.  

Športovú formu pred majstrovstvami Slovenska si plavci ešte doladia na pretekoch v Humennom, poľskom Tychy a vo finále Banskobystrického pohára , ktoré sa uskutoční 10.11.2018 u nás v Rimavskej Sobote .

Ing. Ladislav Klement,

Plavecký klub PKRS

plávanie.jpgplávanie1.jpgplávanie2.jpgplávanie4.jpg


 
 

Lukostrelci na finále Stredoslovenského poháraVytlačiť
 

29. septembra bolo v Balážských Ďarmotách zorganizované posledné kolo lukostreleckej súťaže „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“, na ktorom sa zúčastnili lukostrelci zo Slovenska aj Maďarska. 

V príjemnom rannom  počasí sa o 10:00 hod. skupiny rozdelili a vyšli na náročne priprvenú trať s 19+1 3D cieľmi, aby súťažiaci mohli na záver zabojovať o posledné body potrebné na celkové víťazstvo. Lukostrelci počas piatich kôl zbierali body, aby sa im v závere spočítali tri najlepšie výsledky. Po spočítaní bodov nasledovalo vyhlásenie výsledkov 6. kola  a vyhlásenie najlepších strelcov „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“ za rok 2018.        

V poslednom kole získali rimavskosobotskí lukostrelci  nasledovné umiestnenia:

Stella Nagyferencz – HU deti – 1. miesto

Laura Hegedűs Antalová - HU kadet - 1. miesto

Tibor Lévay – HU veterán – 1.miesto

Ladislav Nagyferencz – Senior – 2. miesto

Daniel Beník – HU veterán – 3. miesto

Gergely Dancs -  PBHB mužy – 9. miesto

V celoročnom vyhodnotení „STREDOSLOVENSKÉHO POHÁRA“ za rok 2018 získali krásne umiestnenia:

Stella Nagyferencz – HU deti – 1. miesto

Tibor Lévay – HU veterán – 1.miesto

Márti Dávid – PBHB veterán – 1.miesto

Ladislav Nagyferencz – Senior – 2. miesto

Michal Feledy – HU senior – 3. miesto

Ďakujeme sponzorom: Mestský úradu Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum –Zvolen, GOBAKO – Košice, Rado Ceglédy, Béla Majerčík a AGROSOLUM.

Tibor Lévay, LK Bašta

SSP_6_20180930_094105.jpg

SSP_6_20180930_133502.jpg

SSP_6_20180930_133935.jpgSSP_6_20180930_141837.jpgSSP_6_20180930_142016.jpg


 
 

dnes je: 18.11.2018

meniny má: Eugen

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka