Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Tiene – nová výstava Ondreja KresnyeaVytlačiť
 

Tiene – pod týmto názvom predstavuje svoje nové fotografie známy mladý fotograf Ondrej Kresnye, ktorý napriek svojej smelej téme ostáva v Gemeri. Zopätá ruka, zamrznutý chrbát, skryté telo – občas si môžeme myslieť, že sa nám ukazuje skutočnosť, no vidíme iba tiene.

Vernisáž výstavy Ondreja Kresnyea sa uskutoční vo štvrtok 19. septembra o 14:00 vo výstavných priestoroch rimavskosobotskej radnice na Hlavnom námestí. Výstava bude otvorená počas pracovných dní do 18. októbra.

výstava tiene.jpg


 
 

Múzeum zmenilo otváracie hodinyVytlačiť
 

 DSC_1894.JPGGemersko-malohontské múzeum upravuje otváracie hodiny. Počas augusta a septembra 2019 bude múzeum otvorené každý deň až do 18-tej hodiny, v pondelok až piatok od 8:00 do 18:00 a počas víkendov od 10:00 do 18:00. Od 1. októbra až do konca roka 2019 môžete múzeum navštíviť počas pracovných dní (pondelok - piatok) od 9:00 do 17:00.

Týmto krokom sa múzeum rozhodlo vyjsť v ústrety návštevníkom a zároveň podporiť rozvoj cestovného ruchu v regióne Gemer-Malohont.

V tejto pozmenenej otváracej dobe si môžu návštevníci pozrieť výstavy Romano dživipen - Rómsky život, XII. ročník, Príbeh reštaurovania. Výber z reštaurátorskej tvorby Miroslava Janšta, 25 rokov Maduaru a Kúpeľníctvo v Gemeri v 19. storočí . V septembri v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva postupne otvoríme nové výstavy Havrany a ich príbuzní, Biblia a reformácia, Polyhistor István Hatvani. Mesiac september s predĺženou otváracou dobou až do 18:00 zavŕšime podujatím Svetový deň cestovného ruchu. Počas tohto dňa, 27. septembra 2019, bude vstup do múzea bezplatný.

 

Zdroj: Martina Oštrom Mareková, PR-referentka GMM


 
 

Predmetom mesiaca september je Behúnik plstnatý Vytlačiť
 

Súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zbierkové predmety z oblasti zoológie. Patria k nim aj suché entomologické preparáty behúnikov plstnatých (Pseudoophonus rufipes), ktoré sú predmetom mesiaca september. V priestoroch stálej vlastivednej expozície múzea budú vystavené od 2. do 30. septembra.    

Možno ste si v auguste a začiatkom septembra aj v Gemeri-Malohonte všimli podlhovasté čierne chrobáky, dlhé približne 1,5 cm, ktoré sa snažili vliezť do domu alebo lozili po múroch budov. Veľmi pravdepodobne to boli práve behúniky plstnaté.

Chrobák behúnik plstnatý patrí do čeľade bystružkovitých. Patrí k najhojnejším bystružkovitým chrobákom polí, lúk, ruderálov a okrajov lesov. Je rozšírený v takmer celej Európe. Hlavu, hruď a bruško s krovkami má čierne, nohy a tykadlá hrdzavočervené. Živí sa prevažne semienkami rastlín, napríklad jahôd, púpavy a repky, no loví tiež menšie druhy hmyzu. V čase rozmnožovania sú preňho typické migrácie, pri ktorých preniká často v obrovskom množstve do miest. Priťahuje ho osvetlenie a často vlietava cez otvorené okná do budov.

Vo všeobecnosti je pre človeka neškodný, no keď sa cíti ohrozený, vylučuje sekrét, obsahujúci prevažne kyselinu mravčiu a v menšom množstve iné chemické látky, ktorý môže na pokožke spôsobiť mierne poleptanie a tvorbu pľuzgierov. Preto keď sa u Vás doma objaví, nechytajte ho holými rukami, ale použite rukavice, alebo lopatku a metlu.

Tieto jedince sa 3. augusta 2017 snažili dostať do budovy Gemersko-malohontského múzea a boli zlikvidované v rámci dezinsekcie. Následne boli vypreparované a stali sa súčasťou nášho zbierkového fondu, kde aj takto dokumentujeme živočíchy žijúce na území regiónu.

Predmet mesiaca je aktivita zameraná na prezentáciu zbierkových fondov múzea. Po dobu jedného mesiaca sa vystaví predmet alebo súbor predmetov, ktoré sú späté s regiónom, mestom Rimavská Sobota, či s múzeom alebo sú zaujímavé svojim vzhľadom, využitím a dodnes neboli prezentované verejnosti. Preparáty behúnikov plstnatých si môžu návštevníci múzea pozrieť v nasledujúcich otváracích hodinách: pondelok až piatok od 8:00 do 18:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00.

behunik.JPG

RNDr. Monika Gálffyová,  biologička GMM

 


 
 

Pozvánka na divadelné predstavenie Už ti nikdy nenaletímVytlačiť
 

V nedeľu 29.9. o 18.00 hod. zavíta do Rimavskej Soboty skvelá španielska komédia Už ti nikdy nenaletím o manipulácii, podvodoch  a mimoriadnom prekvapení na záver v réžii Michala Spišáka. V divadelnej sále ju zahrajú Maroš Kramár, Marko Igonda, Henrieta Mičkovicová / Lenka Barilíková. Vstupné: 14€ v predpredaji. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS, TIC a z pohodlia domova online na www.kulturars.sk.Pri dverách zvoní zvonček. Za nimi stojí bývalý manžel, zvodca a sukničkár, starnúci “seladón”….

Josema, ktorý si zakladá na svojej atraktívnosti a úspechu u žien. Preto sa s ním jeho manželka Kristína rozišla a prežila pokojných desať rokov. Odrazu je späť a prosí o návrat. Lenže vo vnútri je druhý muž, uhladený europoslanec Viktor …

Už-ti-nikdy-nenaletím-plagát-malý.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Podporte našich plavcovVytlačiť
 

 plavci projekt.jpgPlavecký klub v Rimavskej Sobote zapojil svoj projekt do programu Raiffeisen banky Gesto pre mesto, kde má možnosť získať financie na nákup dresov. Názov projektu je „S novými dresmi, za novými snami.“ Hlasujte za Plavecký klub Rimavská Sobota na stránke projektu.

"Snom každého malého športovca je raz byť úspešným medailistom. Tvrdé tréningy, dlhé hodiny driny a túžba vyhrať ich sprevádza na každých pretekoch. Dovoľme im zažiariť na víťazných pódiách v nových dresoch. Dres stojí cca 58 €/osoba. Financie klubu často ledva postačujú na základnú činnosť. Aby mohli deti jednotne a dôstojne reprezentovať klub aj mesto, potrebujú reprezentatívne oblečenie odrážajúce ich úspechy. Jednotné oblečenie podporuje tímového ducha, hrdosť k svojmu tímu, a teda aj lepšiu motiváciu každého plavca klubu. Prispejte k zlepšeniu športu v meste Rimavská Sobota!," opísal svoj projket Plavecký klubu Rimavská Sobota na svojom profile v súťaži.

Využite túto jedinečnú príležitosť a prispejte k zlepšeniu života v našom meste. Aby sa do tejto iniciatívy zapojilo viac ľudí, dajte o nej vedieť priateľom a známym aj zdieľaním na sociálnej sieti.

Zdroj: Gesto pre mesto


 
 

O niekoľko dní štartuje nová hokejová sezónaVytlačiť
 

hkm.JPG Pred dvomi rokmi bronz, minulý rok striebro. To je medailová bilancia mužov HKM Rimavská Sobota za ostatné dve sezóny. Hokej zažíva momentálne v Rimavskej Sobote svoje najúspešnejšie obdobie, čo sa neodzrkadľuje len na výsledkoch mužstva, ale aj na návštevnosti domácich zápasoch a záujme širokej verejnosti o hokej v meste.  Veríme, že divácke rekordy z minulej sezóny naplníme aj tento rok, a že naši hráči predvedú opäť tie najlepšie výkony. 

S jesenným počasím už tradične začína aj hokejová sezóna. Zimný štadión v Rimavskej Sobote je už momentálne v plnej prevádzke a všetci netrpezlivo čakáme, kedy konečne naši hokejisti  vykorčuľujú na svoj prvý zápas. Tí sa už poctivo niekoľko týždňov pripravujú na novú sezónu. Už v auguste, keď ešte nebola k dispozícii ľadová plocha v Rimavskej Sobote, absolvovali niekoľko spoločných tréningov v neďalekej Detve. Majú už za sebou aj jeden prípravný zápas. Koncom augusta ho odohrali u nášho niekdajšieho odvekého rivala, ktorý však už niekoľko sezón pôsobí v západnej skupine. Zápasy s Dolným Kubínom boli vždy vyrovnané a napäté. Inak tomu nie je ani teraz. Prvý vzájomný zápas zvládli chlapci z Gemera na výbornú a súpera zdolali 4:1. V tom druhom to však môže byť všetko inak, a preto budú potrebovať vás na tribúne, aby ste ich čo najviac podporili. Odveta sa odohrá vo sviatočnú nedeľu 15. septembra o 16:00 hod. na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Vstupné bude dobrovoľné. Všetkých fanúšikov srdečne pozývame. 

Druhá hokejová liga sa už tradične teší veľkému záujmu zo strany menších hokejových klubov na Slovensku. V sezóne 2019/2020 bude mať 18 účastníkov rozdelených do dvoch skupín. Okrem slovenských tímov sa môžeme tešiť aj na dva zahraničné. Jedným je nám už známy hokejový klub z Poľska UKS Sanok. Zahraničným nováčikom bude tím z juhu PHC Budapešť. Hokej zažíva znovuzrodenie aj v Žiari nad Hronom, kde vyrástla nová hokejová aréna. V miestnom MŠK zobral A-tím pod krídla majster sveta z roku 2002 Jozef Stümpel, takže sa určite môžeme tešiť na kvalitný tím s najvyššími ambíciami. Nový klub vznikol aj na východe Slovenska. MHK Humenné po minuloročných finančných problémoch zanikol a nahradil ho nový HC 19, ktorý sa predstaví po roku opäť v druhej lige. Rimavská Sobota bude štartovať už tradične vo východnej skupine a jej súpermi budú: HK 2016 Trebišov, MHK Kežmarok, HK Sabinov, HC 19 Humenné, UKS Sanok, MHK 32 Liptovský Mikuláš ‘’B’’, HK Bardejov, HC Rebellion Gelnica. „Celá liga, či už je to skupina východ alebo skupina západ, je veľmi kvalitná a vyrovnaná. Každé mužstvo má svoju kvalitu, o čom sme sa presvedčili v predošlých sezónach.  Boj o play - off bude určite do posledného kola napínavý. Tešíme sa na každý zápas a hlavne na tie domáce. Veríme, že budeme mať veľkú podporu našich fanúšikov a divákov,” uviedol predseda hokejového klubu HKM Rimavská Sobota Michal Slovák. 

Štart druhej ligy je naplánovaný na 21. septembra. Prvé dva zápasy odohrajú naši chlapci na domácom ľade. Ich súpermi budú Trebišov a následne Sanok. Základná časť bude obsahovať 18 kôl, kde sa stretne každý s každým dvakrát. Po nej bude nasledovať zaujímavé play-off, ktoré bude mať tento rok jednu novinku, a to takú, že série sa budú hrať až na tri víťazné zápasy. Druhou novinkou je, že sa nebude hrať baráž a víťaz druhej ligy postupuje priamo do prvej. Zostavu na novú sezónu vám predstavíme už čoskoro, no môžete sa tešiť na zaujímavé mená a chýbať nebudú ani vaši obľúbení hráči z Ruska.  

Ambície do novej sezóny vyjadril Michal Slovák: „Do každej sezóny nastupujeme vždy s najvyšším cieľom, a tak tomu bude aj túto sezónu. Krok po kroku sa budeme snažiť  tento cieľ naplniť a byť teda ešte úspešnejší, ako predošlú sezónu. Minulú sezónu sme nasadili určitú "latku" a urobíme všetko preto, aby sme ju opäť posunuli vyššie.  Tešíme sa na domáce zápasy, kde máme výbornú atmosféru a podporu divákov. Naším cieľom je hrať dobrý hokej, aby si ľudia v Rimavskej Sobote našli cestu na zimný štadión.“ 

Sezóna začína aj pre mládežnícke družstvá HKM. Tie sa predstavia v prvej hokejovej lige starších a mladších žiakov. Kvôli nízkemu počtu hráčov sme sa museli spojiť s hokejovým klubom z Lučenca. Pod hlavičkou Rimavskej Soboty budú hrávať siedmaci a šiestaci, pod hlavičkou Lučenca zase ôsmaci a piataci. Vo všetkých štyroch kategóriách však budú hrávať chlapci z Rimavskej Soboty a všetky domáce zápasy sa budú hrávať striedavo na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote a v Lučenci. Svoju ligu budú hrávať aj tí najmenší tretiaci a štvrtáci formou minihokeja.    

Marek Hanzel, HKM RS


 
 

Na Kurinci sa konali Majstrovstvá Slovenska lodných modelárovVytlačiť
 

7. a 8. septembra sa na Zelenej vode - Kurinec uskutočnili Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov a V. ročník Memoriálu dlhoročného modelára Ondreja Mišáka. Súťažilo sa v sekcii NS a M podľa pravidiel Naviga 2017. Na Majstrovstvách Slovenska v sekcii NS sa súťažilo v súťažných kategóriách F2 – A, B, C – seniori, F4 A, C – seniori, F4 A – juniori a DS - parníky. Vo V. ročníku Memoriálu Ondreja Mišáka sa súťažilo v kategóriách F4 – ženy, juniori, F4 – A, C – seniori, F2 – A, B, C – seniori a DS. Uskutočnili sa aj nočné jazdy, v ktorých súťažilo 11 pretekárov. Každý súťažiaci mohol súťažiť s jedným osvetleným modelom. Kurineckú vodu brázdili maketové lode rôznych zvučných mien.

Počas dvoch dní si zmerali sily súťažiaci zo slovenských modelárskych klubov MK Stupava, KLOM Bojnice, MK Delfín Galanta, RC Comorra Komárno, KLOM Galanta, Model klub Rimavská Sobota, RC klub - Team Rimavská Sobota, MK Nová Dedina, RC AMK Banská Bystrica, Mima Model Team Banská Bystrica, Maďarsko zastupovali kluby z Ózdu, Miškovca, Gyomaendrödu a Székesfehérváru a z Čiech prišiel MK Brandýs nad Labem. Spolu súťažilo 52 pretekárov. Podľa pravidiel NAVIGA rozhodcovia hodnotili statické zhotovenie modelov (kvalitu a vzhľad) a plavbu lodí na náročnej trati vo vode v troch súťažných kolách. Veľmi dobre sa darilo aj domácim pretekárom, ktorí obsadili popredné miesta.

1. miesto: Emília Csanková v kategórii F4-A ženy

2. miesto: MDDr. Michal Juršík v kategórii F2-A a F2-B

3. miesto: Pavel Holík v kategórii F4-A junior

3. miesto: Samuel Kováčik v kategórii F2-C

3. miesto: Eugen Potocký v kategórii F4-C

Víťazi boli odmenení pohármi, medailami, diplomami a vecnými cenami od modelárskej predajne Model Centrum vo Zvolene. 

Podujatie podporili: Mesto Rimavská Sobota, Technické služby Rimavská Sobota, JUVAMED s. r. o., Naša Sobota o. z., obec Rimavské Janovce, Model centrum Zvolen, INEXA, s. r. o. interiérové štúdio Rimavská Sobota, MARKÍZY s. r. o, markízy a tieniaca technika Rimavská Sobota . O stravu pre všetkých účastníkov sa postaral šéfkuchár MUDr. Ivan Juršík, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Zdroj: PaedDr. Dana Spišáková, CVČ Relax

modelári1.JPG

modelári2.jpgmodelári3.jpg

modelári.jpg

foto: gecse, CVČ Relax

 


 
 

Lukostrelci Bašty na majstrovstvách Európy vo VaríneVytlačiť
 

Majstrovstvá Európy v 3D lukostreľbe sa teno rok  konali na Slovensku v krásnych horách okolo obce Varín. Na súťaži sa zúčastnila väčšina štátov EÚ, no svoje zastúpenie mala aj  India. Súťažilo sa za každého počasia počas štyroch dní na krásnom kopcovitom teréne, každý deň od rána do večera. V sobotu nastúpili na finálové kolá pred širokú verejnosť na futbalovom ihrisku všetky dospelé kategórie, kde sa strieľalo na 6 3D cieľov.

VARÍN6.jpg

Lukostrelecký klub Bašta reprezentovali piati členovia, ktorí skončili nasledovne: Laura ANTAL HEGEDŰS a Luca DANCS obsadili 1. miesto, Tibor LÉVAY skončil tretí, Gergely DANCS obsadil 19. a Ladislav HEGEDŰS 24. miesto. Gratulujeme im.

Ďakujeme sponzorom: Ďakujeme sponzorom: Mestský Úrad Rim. Sobota, Vercajch Centrum Zvolen, Gobako Košice, TEATRO, Agrosolum, RIO Jedáleň a STAV LP.

varín.jpgVARÍN3.jpgVARÍN4.jpgVARÍN5.jpg

Tibor Lévay, LK Bašta

 


 
 

Na margo uplynulých dní - Strašenie s rasizmom

Rozhodnutie súdu, vďaka ktorému poslanec Milan Mazurek musel opustiť Národnú radu SR, vyvolalo na Slovensku nemálo emócií. Len pre ozrejmenie prípadu, ktorý možno nie každému čitateľovi nášho dvojtýždenníka je známy pripomíname, že poslanec ĽSNS bol potrestaný desaťtisícovou pokutou za svoje reči o Rómoch a keďže bol právoplatne odsúdený, priši

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka