Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Poznáme víťazov Divadlo a deti 2019Vytlačiť
 

Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti 2019, ktoré sa uskutočnilo 6.-7. júna v tunajšom Dome kultúry, sa stretlo celkovo sedem súborov z rôznych kútov Slovenska. Ich príbehy a cesty do Rimavskej Soboty boli rôzne. Aj tento ročník potvrdil, ako je dôležité hľadať si cesty k detskému divákovi a z pozície nás, dospelákov, sa mu prihovárať rôznymi témami, ktoré s ním chceme komunikovať. Je to jedna z najkrajších, ale aj najťažších divadelných disciplín.

deivadloadeti2.jpg

Zlaté pásmo udelila porota dvom súborom, ktoré presvedčili spracovaním predlohy a to Divadlu Materinky zo Šale s inscenáciou Pinocchio a divadelnému súboru Lano z Bratislavy s inscenáciou Činohra. Vo veľmi vyrovnaných inscenáciách sa porota vzhľadom na komplexné využitie výrazových prostriedkov rozhodla udeliť priamy postup na Scénickú žatvu Divadlu Materinky. V striebornom pásme sa umiestnilo Divadlo "A" a divadlo Shanti z Prievidze a detský a mládežnícky DS Eva z Čadce. V bronzovom pásme sa umiestnili Bardejovské divadlo z Bardejova, Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec a Divadlo Zelienka zo Zvolena. Cenu detskej poroty získala inscenácia Činohra DS Lano z Bratislavy

Prehliadka Divadlo a deti sa uskutočnila s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum Bratislava.

divadloadeti1.jpgdivadloadeti3.jpgdivadloadeti4.jpg

divadloadeti2019.jpg

Divadlo Materinky zo Šale, víťaz prehliadky, Zlaté pásmo a hlavná cena s priamym postupom na Scénickú žatvu 2019

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Pozvánka na Koncert Hudobnej jariVytlačiť
 

Mestské kultúrne stredisko  Vás pozýva na ďalší koncert 39. ročníka Hudobnej jari, ktorý sa uskutoční vo  štvrtok  27. 6. o 19.00 hod. v divadelnej sále DK (vchod od fontány). Na koncerte sa predstaví náš zahraničný hosť z Mexika, huslista Carlos Egry s klavírnym sprievodom Mateja Arendárik a čestným hosťom  Petrom Michalicom. V programe odznejú skladby známych skladateľov J. S. Bacha, G. F. Händla, W. A. Mozarta, B. Bartóka a iných. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert realizujeme s finančnou podporou  Fondu na podporu umenia.

Program
J. S. Bach: Sonáta a mol č. 2 pre sólo husle; Grave
G. F. Händel: Sonáta č. 4: Affetuoso, Allegro, Larghetto, Allegro
W. A. Mozart: Sonáta č. 21 e mol, KV 304; Allegro; Tempo di Menuetto
E. Ysaÿe: Sonáta č. 5 pre sólo husle; L´Aurore
C. Saint-Saëns: Havanaise
B. Bartók: Rumunské tance

Viac na domkultury-rs.sk

Carlos-Egry.-malý-plagát.jpg

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

Pozvánka: Radošinci vystúpia v Dome kultúryVytlačiť
 

Po roku Vás opäť pozývame v utorok, 25. 6. o 19.00 hod. do DK na novú komédiu Radošinského naivného divadla Čo sa sníva trpaslíkom. Autor trpkej komédie Stanislav Štepka nám ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale najmä do procesu vzniku, fungovania a masovej či verejnej televíznej prezentácie nevkusu a gýču.  V inscenácii účinkuje skoro celý súčasný súbor RND. Vstupné 15€, predaj v MsKS a online predaj na našej novej stránke www.kulturars.sk.

RND-malý-plagát.jpg

Na pozadí búrlivých, nevyjasnených rodinných vzťahov neúspešného operného speváka, jeho bývalej milenky, večne nespokojnej manželky učiteľky a jej novej zanietenej priateľky nám autor trpkej komédie Čo snívajú trpaslíci Stanislav Štepka ponúka zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu: možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale zároveň hlavne nám prostredníctvom snaživého speváka dáva nazrieť do zákulisia kšeftárskej agentúry vyrábajúcej a sprostredkujúcej tzv. ľudové zábavné umenie pre nenáročné vrstvy.

Zdroj: Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote

 


 
 

Júnovým predmetom mesiaca je pamätná medailaVytlačiť
 

Počas júnovej prehliadky stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžete vidieť pamätnú medailu Maďarskej republiky rád (1919 - 1969). Pamätná medaila bude vystavená do 30. júna 2019 v rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca, ktorá dotvára bohatosť zbierkových fondov múzea.

Po ukončení prvej svetovej vojny, na jar 1919 po vyhlásení Maďarskej republiky rád existovala určitá nádej na zachovanie celistvosti historickej Gemersko-malohontskej župy a tým vysporiadanie problematiky jej územného rozčlenenia medzi Československom a Maďarskom. Vznikla zvláštna situácia. Zatiaľ čo územie Gemera sa počas svetovej vojny nestalo aktívnym bojiskom, počas krátkej existencie Maďarskej republiky rád, vzniknutej 21. marca 1919 na niekoľko týždňov áno. 27. apríla jednotky česko-slovenskej armády prekročili dočasnú demarkačnú líniu a začali útok na južných susedov. Maďarská červená armáda začala proti intervenčným tímom v máji 1919 postupne obsadzovať takmer celé územie niekdajšieho historického Gemera-Malohontu. Miestne obyvateľstvo červenú armádu - ignorujúc jej ľavicové socialistické idey – nadšene privítalo, dúfajúc v návrat do materinskej vlasti. Maďarská červená armáda postupne zaútočila na sever a podarilo sa jej vytlačiť nepriateľa späť za líniu Tisovec - Jelšava - Rožňava. Župné sídlo, Rimavskú Sobotu, obsadili „červení“ 31. mája 1919, na čo podžupanský úrad okamžite prestal fungovať a spolupracovať so socialistami. O osem dní neskôr opustili mesto československí vojaci aj úradníci. Gemer-Malohont a sídelné mesto Rimavská Sobota boli pod dohľadom direktória. V meste sídlilo 39. veliteľstvo brigády a verejnú správu viedla mestská robotnícka rada pod vedením veliteľa Emila Rothbarda. Politický život mesta diktovala organizácia Maďarskej komunistickej strany. Územný úspech si maďarská strana dlho neužila: odpoveďou na intervenčný zásah bol Clemenceauov zoznam v júni toho roku, v ktorom francúzsky premiér definitívne vyznačil nové štátne hranice Maďarska, tým sa začali opätovné invázie česko-slovenských jednotiek na obsadenie územia Gemera. Posledné jednotky Maďarskej červenej armády opustili Rimavskú Sobotu 5. júla 1919.

Na pamiatku tejto udalosti v roku 1969, pri príležitosti 50. výročia vyhlásenia Maďarskej republiky rád, Prezidentská rada Maďarskej ľudovej republiky tím, ktorí sa aktívne zúčastnili v pohyboch červenej armády a podporovali socialistickú ideu v rámci novej republiky i mimo nej, za lojalitu boli vyznamenaní Čestnou medailou Maďarskej republiky rád. Dokumentujúc dané obdobie nášho regiónu, takáto medaila obohacuje i historickú zbierku Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.

predmet_mesiaca.jpg


 
 

Dve striebra z majstrovstiev Slovenska v džudeVytlačiť
 

Dňa 1. júna sa v Bardejove konali  Majstrovstvá Slovenskej republiky  mladších, starších žiakov a žiačok v džude. Všetci zúčastnení takto oslavovali Medzinárodný deň detí.

Za oddiel Lokomotíva-judo Rimavská Sobota štartovala Natália Gažiová v hmotnosti do  44 kg starších žiačok, kde našla premožiteľku len vo finále a stala striebornou vicemajsterkou Slovenskej republiky pre rok 2019.

Ďalším džudistom, ktorý nás reprezentoval, bol Robert Balog v hmotnosti nad 73 kg starších žiakov, ktorý  prehral len vo finále, dosiahol strieborné umiestnenie a stal sa vicemajstrom Slovenskej republiky pre rok 2019 .

Výbor a vedenie klubu gratuluje a zároveň ďakuje  za predvedené výkony a za vzornú reprezentáciu klubu a aj mesta Rimavská Sobota.

Za podporu oddielu Lokomotíva Judo Rimavská Sobota ďakujeme  Mestu Rimavská Sobota , firme TONI s.r.o. (požiarna ochrana) - p. Igor Tonhajzer,   Kvety Henrieta Mišuráková,  a ZŠ Š. M. Daxnera - Mgr. Peter Černý na sídlisku Západ.

V Bardejove ich  sprevádzali tréneri Gaži a Antal.

prvý zľava Balog 2. miesto.jpgGažiová  - Antal.jpg

Ľubomír Antal, predseda  Lok. judo RS


 
 

Lukostrelci v KazincbarcikeVytlačiť
 

EmReBa 3D - Kazincbarcika  25.mája 2019

25. mája sa traja členovia Lukostreleckého klubu Bašta zúčastnili medzinárodnej súťaži v Kazincbarcike. Čakalo ich skvelé privítanie, známe tváre a priemerne postavená trať, na ktorej strávili takmer 6 hodín! Sily si zmerali s kvalitnými strelcami zo zahraničia, čo bolo vidieť aj na výsledkoch!

Výsledky LK Bašta: Laura Hegedűs ANTAL - 1. miesto, Tibor LÉVAY -  2. miesto. Ladislav HEGEDŰS sa nezmestil na stupeň výťazov.

Ďakujú sponzorom: MsÚ Rimavská Sobota, VERCAJCH centrum s.r.o Zvolen, GOBAKO Košice, TEATRO, Majerčík Mário – Jedáleň RIO,  AGROSOLUM.

lukostrelci.jpglukostrelci1.jpglukostrelci2.jpg

Zdroj: Tibor Lévay, LK Bašta


 
 

Miniflorbalová liga žiakov 2019 - mladšie žiačky a žiaci Vytlačiť
 

V telocvični Osemnástka pod Šibeničným vrchom v Rimavskej Sobote pokračovala už 6. ročníkom Miniflorbalová liga žiakov pre základné školy z mesta a okolia. Tento ročník začal turnajom pre mladších žiakov, ktorý sa odohral v stredu 22. mája 2019 za účasti 8 chlapčenských a 3 dievčenských tímov (minulú sezónu 8 chlapčenských 4 dievčenské tímy).

Výsledky turnaja mladších žiakov


Skupina 1 - chlapci:
ZŠ Školská Fiľakovo - SZŠ Creative Rimavská Sobota 0:2
ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A - ZŠ Farská Lúka Fiľakovo B 1:0
ZŠ Školská Fiľakovo - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A 0:0
SZŠ Creative Rimavská Sobota - ZŠ Farská Lúka Fiľakovo B 2:2
ZŠ Školská Fiľakovo - ZŠ Farská Lúka Fiľakovo B 3:2
SZŠ Creative Rimavská Sobota - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A 1:0

Skupina 2 - chlapci:
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A - ZŠ Štefana Koháriho II Fiľakovo 4:0
ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B - ZŠ Školská Poltár 0:4
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B 3:0
ZŠ Štefana Koháriho II Fiľakovo - ZŠ Školská Poltár 0:4
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A - ZŠ Školská Poltár 3:0
ZŠ Štefana Koháriho II Fiľakovo - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B 0:0

Štvrťfinále
ZŠ P.K.Hostinského A R.Sobota - ZŠ P.K.Hostinského B R.Sobota 4:0
ZŠ Školská Poltár - ZŠ Školská Fiľakovo 0:2

Semifinále
SZŠ Creative Rimavská Sobota - ZŠ Školská Fiľakovo 2:0
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A - ZŠ P.K.Hostinského A R.Sobota 0:1

O 3.miesto
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A - ZŠ Školská Fiľakovo 4:0

Finále turnaja mladších žiakov
SZŠ Creative Rimavská Sobota - ZŠ P.K.Hostinského A R.Sobota 0:1

Víťazom turnaja mladších žiakov sa tretí krát v sérii stala ZŠ P.K.Hostinského, keď v repríze minuloročného finále jej žiaci zdolali SZŠ Creative najtesnejším rozdielom 1:0. Tento rok sa však na víťazstvo skutočne nadreli, základnú skupinu skončili so skóre 1:1 na 2.mieste. Vo štvrťfinále proti vlastnému B tímu dokázali jediný krát na turnaji skórovať v zápase viac ako raz. Avšak tento ročník ich A-tím zdobila veľká bojovnosť a obetavosť pri bránení, ktorou zaskočili favorita celého turnaja ZŠ Farská Lúka z Fiľakova v semifinále. Fiľakovčania dovtedy prechádzali turnajom ako nôž maslom, dva z troch zápasov v základnej skupine ukončili predčasne. No v semifinále po inkasovanom góle na vlastnú škodu znervózneli a zápas preto prehrali. Opäť sa darilo SZŠ Creative, ktorá vyhrala svoju základnú skupinu a v semifinále nedala šancu prekvapeniu turnaja ZŠ Školská z Fiľakova. Vo finále to bol boj 4vs4 o každú loptičku a jediný smolný gól rozhodol o zopakovaní ich striebornej pozície spred roka.

Tabuľky:

Skupina 1 - chlapci

1. SZŠ Creative 5b 5:2
2. ZŠ P.K.Hostinského A 3b 1:1
3. ZŠ Školská Fiľakovo 3b 3:4
4. ZŠ Farská Lúka  B 1b 4:6

Skupina 2 - chlapci

1. ZŠ Farská Lúka A 6b 10:0
2. ZŠ Školská Poltár 4b 8:3
3. ZŠ P.K.Hostinského B 1b 0:7
4. ZŠ Štefana Koháriho II 1b 0:8

výprava zš p. hostinského.jpg


ŠTATISTIKY TURNAJA MLADŠÍCH ŽIAKOV
Víťaz ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A
Alex Brosman, Adam Kurek, Matej Banský, Adrián Siviček, Michal Kováč, Kristián Csízi, Kevin Tomka, František Študenc, Adam Koubek, Nathan Žiško

2.miesto: SZŠ Creative Rimavská Sobota
Marek Žíroš, Jakub Melich, Tomáš Melich, Jozef Medveď, Dominik Štúrik, Matúš Kosorín, Rasťo Svoreň
3.miesto: ZŠ Farská Lúka Fiľakovo A
Matej Mede, Attila Lašák, Ernest Barányi, Peter Farkaš, Peter Ďuriška, Adrián Tóth, Tomáš Balog

Najviac bodujúci hráči turnaja mladších žiakov

1. Lašák Attila (ZŠ Farská Lúka A) 12 bodov (8+4)
2. Kluka Róbert (ZŠ Školská Fiľakovo) 5 bodov (5+0)
   Kojnok Dalibor (ZŠ Školská Poltár) 5 bodov (4+1)
   Račko Martin (ZŠ Školská Poltár) 5 bodov (2+3)
   Tóth Adrián (ZŠ Farská Lúka A) 5 bodov (3+2)
6. Gál Dominik (ZŠ Farská Lúka B) 4 body (3+1)
7. Medveď Jozef (SZŠ Creative) 3 body (3+0)
   Farkaš Peter (ZŠ Farská Lúka A) 3 body (2+1)
   Melich Tomáš (SZŠ Creative) 3 body (1+2)

Ideálna zostava turnaja mladších žiakov

brankár Alex Brosman (ZŠ P.K.Hostinského) - Róbert Kluka (ZŠ Školská Fiľakovo), Matúš Kosorín (SZŠ Creative), Dalibor Kojnok (ZŠ Školská Poltár), Attila Lašák (ZŠ Farská Lúka)

 

Výsledky turnaja mladších žiačok


ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B - ZŠ Farská Lúka Fiľakovo 1:1
ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A 1:1
ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A - ZŠ Farská Lúka Fiľakovo 0:2
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B 3:0
ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota B 2:0
ZŠ Farská Lúka Fiľakovo - ZŠ P.K.Hostinského Rimavská Sobota A 1:1

Turnaj vyhrali dievčatá zo ZŠ Farská Lúka vo Fiľakove a po minuloročnom striebre si odniesli zaslúžene zlaté medaily, keďže v štyroch zápasoch nenašli premožiteľky. Druhé miesto si vybojovali staršie dievčatá zo ZŠ P.K.Hostinského a na treťom skončili ich mladšie spolužiačky. Ani jeden tím si však na turnaji hanbu nespravil, všetky bojovali o čo najlepšie výsledky.

Konečná tabuľka turnaja mladších žiačok

1. ZŠ Farská Lúka 6b 7:2
2. ZŠ P.K.Hostinského A 4b 4:4
3. ZŠ P.K.Hostinského B 2b 2:7

 

ŠTATISTIKY TURNAJA MLADŠÍCH ŽIAČOK

Víťaz ZŠ Farská Lúka Fiľakovo
Veronika Bartošová, Karolína Bartošová, Dorina Darabošová, Natália Vaššová, Sandra, Benčíková, Doriána Horčíková, Kristína Trčanová

2.miesto: ZŠ P.K.Hostinského A Rimavská Sobota
Pavlína Kubelková, Soňa Štoberová, Tamara Hriňová, Lea Hiblerová, Nicol Frederique Fratričová, Gabriela Berkiová, Kinga Kislingerová, Zuzana Boldišová
3. miesto: ZŠ P.K.Hostinského B Rimavská Sobota
Liliana Golianová, Monika Bosnyková, Lucia Gombalová, Miroslava Fábryová, Anna Očenášová, Gabriela Gáborová, Nikoleta Balážová, Ema Borosovicsová

Najviac bodujúce hráčky turnaja mladších žiačok

1. Benčíková Sandra (ZŠ Farská Lúka) 5 bodov (4+1)
2. Bartošová Karolína (ZŠ Farská Lúka) 4 body (3+1)
3. Hiblerová Lea (ZŠ P.K.Hostinského A) 2 body (1+1)
   Berkiová Gabriela (ZŠ P.K.Hostinského A) 2 body (2+0)

Ideálna zostava turnaja mladších žiačok

brankárka Frederique Nicol Fratričová (ZŠ P.K.Hostinského A) - Doriána Horčíková (ZŠ Farská Lúka), Gabriela Gáborová (ZŠ P.K.Hostinského B), Karolína Bartošová (ZŠ Farská Lúka), Sandra Benčíková (ZŠ Farská Lúka).

florbal - fiľakovo.jpg

Výparav ZŠ Farská Lúka

Turnaj starších žiakov sa uskutoční v stredu 12. júna 2019.

Zdroj: www.slovanrs.sk


 


 


 
 

Prvomájový košický miniturnaj 2019Vytlačiť
 

Prvý májový deň sa formujúci tím žien Slovana zúčastnil turnaja 3+1 v Košiciach. Opäť šlo v prvom rade o získavanie skúseností a zapracovávanie nových hráčok do tímu. Premiéru si tentoraz odbehala Gabriella Hanyus (2003). V zostave bez klasickej brankárky dokázali Slovanistky poraziť len Žltý Sneh Košice a s ďalšími tromi prehrami skončili na 6.mieste turnaja.

Zostava a výsledky:
Janoštiaková Erika, Uhrinová Denisa, Uhrinová Rebeka, Mihályiová Daniella, Kučeráková Dominika, Mikušová Nikoleta, Molnárová Viktória, Hanyus Gabriella.

Slovan - Miss Maracana (Sabinov) 1:9 gól: Uhrinová Denisa
Slovan - Prešov 0:6
Slovan - Žltý Sneh Košice 8:5 góly: Janoštiaková 3, Hanyus 2, Uhrinová Denisa 2, Molnárová
Slovan - Hot Shots C (Košice) 2:5 góly: Mihályiová, Janoštiaková

florbal.jpg
 

Vyjadrenie trénera Joža Alušíka:
"Rýchloturnaj poukázal na naše nedostatky - keďže novým hráčkam chýbajú skúsenosti, plynuli z toho chyby pri bránení hráčok i pri zakladaní útoku, tiež neschopnosť sústrediť sa na to, čo sa deje na ihrisku. Vyskúšali sme si hru bez klasickej brankárky v bránke, čo nás momentálne dosť trápi. Na týchto košických turnajoch je potrebné hrať rýchlo a presne, dať si 3 prihrávky po sebe znamená zvyčajne streliť gól. Netešilo ma, že toto nešlo ani skúsenejším hráčkam. Síce je pravda, že sme zostavu  každým zápasom obmieňali, aby si každý zahral s každým, no od nich som čakal predsa len viac nadhľadu a vkladu do zápasu. Na druhej strane máme za sebou ďalší krok vpred z pohľadu budovania tímu a zápalu pre florbal u mladých hráčok, čo je pozitívne. Dnes to vidím tak na 75%, že sa nám podarí nový tím predstaviť v 1.lige. Na začiatku apríla to bolo ešte 50:50... Cez víkend čakajú tri dorastenky Majstrovstvá Slovenska za Nemšovú, inak sa budeme v máji sústrediť najmä na trénovanie a zháňanie ďalších hráčok."

Zdroj: www.slovanrs.sk


 


 
 

Na margo uplynulých dní

Zaujímavú, ale o to horšiu správu priniesli v uplynulých dňoch slovenské média. Ministerstvo spravodlivosti SR – podobne ako ďalšie vládne inštitúcie – si nerobí ťažkú hlavu z toho, že okres Rimavská Sobota patrí medzi tie najviac zaostalé regióny. Jednoduchým tlačovým vyhlásením oznámilo, že stavebné práce na novej väznici v Rimavskej Sobote s

dnes je: 18.6.2019

meniny má: Vratislav

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka