Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Slovenská reprezentácia a Falconisti nesklamali na Majstrovstvách Európy v športovej chanbareVytlačiť
 

V dňoch 28-29. októbra sa v Ríme uskutočnili v poradí už 10. Majstrovstvá Európy v športovej chanbare (japonské športové umenie s mečmi). Zúčastnilo sa ich 15 krajín a 250 chanbaristov z celej Európy. Nechýbala na ňom ani Slovenská reprezentácia, ktorú zastupovalo 16 chanbaristov z Košíc, Trenčína, Žiliny a Rimavskej Soboty. Z Rimavskej Soboty to boli: Tibor Figei (kat. 18-39r., nižšie pásy), Ladislav Laššák (kat. nad 40 r.,kombinovaná kat. pásov), Oliver Roško, Laura Dávidová (obidvaja kat. katedov), Lucia Laššáková, Tereza Ďuricová (obidve kat. starších žiačok). Súťažilo sa v kihondose (súborné cvičenia –kata) a datotsu (kumite) v individuálnych a tímových súťažiach. V datotsu boli otvorené nasledovné disciplíny: dýka, krátky meč, dlhý meč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, dlhý meč obojruč a kombinácia dlhého a krátkeho meča. Každý chanbarista si mohol vybrať tri disciplíny a pravdaže kihon dosu.

Taliani prichystali veľkolepú súťaž po každej stránke. Začalo to už v piatok večer, kedy sa stretli zástupcovia jednotlivých krajín na slávnostnej večeri, kde nechýbal ani Rimavskosoboťan Tibor Figei, ktorý zastupoval Slovensko ako jeden z dvoch vedúcich výpravy na tomto šampionáte. Pokračovalo to  v sobotu krásnym nástupom všetkých krajín, kde každej krajine zahrali  hymnu. Doobeda pokračovali boje v Kihondose (súborné cvičenie-kata) vo všetkých kategóriách. Najviac sa darilo práve Tiborovi Figeimu, ktorý sa ako jediný zástupca zo Slovenska prebojoval až do 3.kola (štvrťfinále), kde ale v predlžení podľahol svojmu súperovi z Bieloruska, neskoršiemu víťazovi tejto kategórie. Tibor Figei tak obsadil v Kihondose konečné 5 až 8.miesto.

chanbara1.jpg

Poobede prišli na rad súboje v datotsu (kumite) v kategóriách katedov a veteránov (kat. nad 40 r.) Medailovú žatvu spustil Rimavskosoboťan Ladislav Laššák (kat. veteránov), ktorý si hneď vo svojej prvej disciplíne chocken morote (dlhý meč obojruč) vybojoval bronzovú medailu, keď podľahol v 3.kole  len neskoršiemu francúzskemu víťazovi tejto kategórie. V ostatných disciplínach už L. Laššák nebodoval. Výborne si počínala ďalšia Rimavskosoboťanka Laura Dávidová (kat. kadetov), ktorá síce v svojich prvých dvoch disciplínach podľahla silným súperkám z Rumunska a Talianska, ale všetko si vynahradila vo svojej poslednej, obľúbenej disciplíne tate kodachi (krátky meč-štít). Pomerne rýchlo sa prepracovala z prvého a druhého kola do semifinále, kde natrafila na skúsenú Talianku, ktorú ale po taktickom boji porazila 2:0. Na rad prišlo vytúžené finále a silná súperka z Bieloruska, ktorá nakoniec Laure podľahla takisto v pomere 2:0, a tak  si slovenská reprezentantka L. Dávidová vybojovala titul „Majsterky Európy“ v športovej chanbare za rok 2017. Na konci tohto dňa si vybojoval titul Majstra Európy ešte Košičan Martin Musl (kat. veteránov), ktorý zvíťazil v disciplíne nito (krátky a dlhý meč). Veľmi dobre sa darilo aj ďalším mladým chanbaristom z Košického klubu Samurajov, keď Martin Musl ml. a Max Martinčko (obidvaja kat. kadetov) vybojovali vo svojej poslednej disciplíne tatek odachi (krátky meč-štít) zhodne bronzové medaily. Ďalší Rimavskosoboťan, Oliver Roško, bojoval tiež príkladne, dostal sa ale maximálne do 2.kola, čo pri jeho zranení (dva mesiace predtým si zlomil ruku) bol veľmi slušný výkon. Na záver dňa teda Slovensko skončilo s dvomi zlatými a tromi bronzovými medailami.

chanbara2.jpg

Druhý súťažný deň pokračovali  boje dospelých mužov (nižšie a vyššie pásy), žien  (kombinovaná kategória pásov), starších žiakov a žiačok a tímové súťaže v datotsu (kumite). Rimavskosoboťanky Lucia Laššáková a Tereza Ďuricová (obidve staršie žiačky) sa dostali najďalej do 2.kola, keď natrafili väčšinou na silné Talianky. Dobre si počínali ale  reprezentanti z Trenčína, ktorí si vybojovali dve bronzové a jednu striebornú medailu. Lukáš Bosák si vybojoval bronz v tate kodachi (krátky meč-štít), Matej Babinský takisto bronz v nite (kombinácia krátkeho a dlhého meča) a Evka Bosáková striebro v chocken morote (dlhý meč obojruč). Evka podľahla vo finále dvojnásobnej Majsterke Európy z Nemecka v tejto disciplíne  Na konci dňa sa zadarilo aj Rimavskosoboťanovi Tiborovi Figeimu, ktorý síce v prvých dvoch disciplínach vypadol v prvých kolách so súpermi z Rumunska a Talianska, ale nakoniec si všetko vynahradil v poslednej disciplíne, v nite (kombinácia krátkeho a dlhého meča). Prebojoval sa postupne cez nemeckého a talianskeho reprezentanta až do finále, kde trošku nešťastne podľahol reprezentantovi z Francúzska v pomere 1:2. Pre Figeiho to už bola 5 veľká medaila zo svetových súťaží (ME, SH, MS). Slovensko získalo v tento deň dve strieborné a dve bronzové medaily. Spolu získalo na 10. Majstrovstvách Európy v športovej chanbare celkovo 9 medailí (2 zlaté, 2 strieborné a 5 bronzových) v datotsu a jedno 5-8.miesto v kihondose. Oproti minulému roku z Paríža je to zlepšenie o jednu zlatú a 2 strieborné medaily. V celkovom hodnotení skončilo Slovensko z 15 krajín na peknom 6.mieste. Chanbaru priniesol na Slovensko Boris Lieskovský ml. v roku 2014 a za tento krátky čas vybojovala slovenská reprezentácia na majstrovstvách sveta a Európy a Svetových hrách už 20 medailí (4 zlaté, 4 strieborné a 12 bronzových).

chanbara.jpg

„Chcel by som sa poďakovať v prvom rade Borisovi Lieskovskému st. a ml., slovenským reprezentantom, trénerom,  rodičom, sponzorom, priateľom a ja osobne aj mojim kolegom z práce, ktorí pridali ruku k dielu a vďaka ktorým sme mohli získať takéto úspechy. Pre mňa  to bola veľká skúsenosť, zodpovednosť a výzva viesť túto reprezentáciu na takomto  veľkom podujatí. Myslím si že ani slovenská reprezentácia a ani môj klub Falcon TKD Rimavská Sobota nesklamali, ba naopak, podieľali sa na získaní krásnych medailí. Čo sa týka môjho výkonu, v nedeľu okolo obeda, keď som nastúpil na boje, som už bol trošku unavený zo všetkého. Napriek tomu som sa v poslednej disciplíne naplno skoncentroval a vybojoval striebornú medailu. Chýbalo mi ale kúsok športového šťastia. Napriek tomu som spokojný, keďže mojou prioritou bolo dopomôcť slovenskej reprezentácii a reprezentantom z môjho domovského klubu k čo najlepším výkonom a to sa mi aj podarilo,“ zhodnotil vedúci výpravy Tibor Figei. Budúci rok čakajú na chanbaristov v auguste Európske hry v Holandsku a v decembri Majstrovstvá sveta v Tokiu.

„Mojim cieľom je naďalej pokračovať v chanbare, reprezentovať Slovensko  a podieľať sa na výchove detí a budúcich reprezentantov. Dúfam, že sa mi splní veľký sen a budúci rok na Majstrovstvá Sveta už vycestuje som ňou aspoň jeden mladí reprezentant z klubu,“ doplnil na záver rimavskosobotský tréner Figei.

Zdroj: Tibor Figei


 
 

dnes je: 12.11.2018

meniny má: Svätopluk

  • Pondelok132graphic-icon
  • Utorok143graphic-icon
  • Streda13-1graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka