Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Mesto rieši situáciu ohľadom cintorína v BakteVytlačiť
 

 bakta.jpgSamospráva má záujem riešiť dlhodobý problém s nevysporiadanými pozemkami pod cintorínom v mestskej časti Bakta. Ako je známe, občania Bakty sa už dlhšie dožadujú, aby mal tamojší cintorín správcu. Problémom je, že mesto pod cintorínom nevlastní pozemky, tie sú vo vlastníctve obyvateľov. Vzhľadom na požiadavky občanov zvolal primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko ešte v novembri do Domu kultúry v Bakte verejný hovor, na ktorom sa riešila aj situácia ohľadom cintorína. Na stretnutí padol zo strany mesta prísľub, že Mestský úrad v Rimavskej Sobote pristúpi k vysporiadaniu pozemkov. „Je to však veľmi náročný a dlhodobý proces, no sme ochotní pristúpiť k vysporiadaniu týchto pozemkov,“ uviedol prednosta MsÚ Štefan Szántó. Cintorín má rozlohu vyše 13. tisíc metrov štvorcových a pozemky pod ním vlastní 134 vlastníkov.  82 vlastníkov je známych, z nich vyše polovica  žije v Rimavskej Sobote, vyše tridsiatka mimo mesta a dvaja mimo Slovenska.  Celková výmera pozemkov, u ktorých sú známi majitelia je 6450 metrov štvorcových.

Situácia ohľadom vysporiadania pozemkov pod cintorínom sa dostala aj na minulotýždňové rokovanie Mestskej rady. „Padlo rozhodnutie, že majetkové oddelenie MsÚ osloví listom všetkých vlastníkov pozemkov, aby navrhli, či sú ochotní pristúpiť k vysporiadaniu buď formou predaja, darovania alebo nájomnej zmluvy,“ informoval Š. Szántó.

Na spomínanom rokovaní Mestskej rady bola pripravená aj informatívna správa Technických služieb mesta o možnosti spravovania cintorína. „Avšak TSM môžu cintorín dostať do správy len v prípade, že dôjde k vysporiadaniu pozemkov, aby bolo správcovstvo v súlade s platnou legislatívou,“ objasnil prednosta s tým, že sa stal prípad, že keď pracovníci TSM boli zamerať cintorín, vlastníci pozemkov ich odtiaľ vyháňali. „Loptička je teraz na strane občanov-vlastníkov a predovšetkým na nich záleží, kedy dôjde k majetkovoprávnemu vysporiadaniu,“ uviedol Szántó.

Na stretnutí s občanmi v Bakte  sľúbil primátor J. Šimko, že mesto v tejto mestskej časti vybuduje pred domami chodníky so zámkovou dlažbou. Avšak ani tam nie sú pozemky vo vlastníctve mesta, ale občanov. Preto primátor požiadal obyvateľov, aby sa vyjadrili, či na ich pozemkoch môžu byť chodníky vybudované. „Za tri mesiace nám neprišla žiadna odpoveď. Mesto má záujem riešiť situáciu, ale bez pomoci občanov to nepôjde,“ uzavrel prednosta. 


 
 

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

  • Pondelok-1-7graphic-icon
  • Utorok-1-7graphic-icon
  • Streda1-3graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka