Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Poslanci odobrili úver na výstavbu toboganuVytlačiť
 

V utorok  30. januára  sa v priestoroch bývalého Župného domu v Rim. Sobote uskutočnilo prvé tohtoročné zasadnutie mestského zastupiteľstva. Najdiskutovanejším bodom bol návrh na prvú zmenu rozpočtu mesta.

zastupiteľstvo1.JPG

Ešte v úvode rokovania boli schválené niektoré zmeny rokovacieho poriadku, ako presun bodu potvrdenie uznesenia č.107/201, ktorého výkon primátor mesta pozastavil. Na návrh primátora Jozefa Šimka bol do programu doplnený bod týkajúci sa financovania  výstavby toboganu v rekreačnej oblasti Kurinec.

Ťažiskovým bodom rokovania bol návrh na prvú zmenu rozpočtu. V pléne zaznelo niekoľko návrhov. Prvý predložil  poslanec Mikuláš Csirmaz, ktorý navrhol zrušiť v rozpočte realizáciu dopravného ihriska za 150 tis. eur a zaradiť doň realizáciu výstavby kontajnerovej školy na Dúžavskej ceste v sume 100 tis. eur a revitalizáciu námestia okolo Slovenskej pošty. Ďalšiu zmenu rozpočtu predložila poslankyňa Anna Zsóriová. Navrhla zrušiť sumu 40 tisíc eur na revitalizáciu námestia M. Tompu, znížiť sumu na projektovú dokumentáciu námestia okolo pošty na 20 tis. eur, vyčleniť sumu 80 tis. eur na vybudovanie parkoviska na ul. Mikszátha a 80 tis. eur na revitalizáciu námestia pred poštou. Poslanec Viliam Vaš navrhol vyčleniť sumu vyše 1200 eur, ktorá by sa použila na zabezpečenie bezpečnosti na futbalovom štadióne počas derby zápasov. Tento svoj návrh nakoniec po dohode s primátorom stiahol. Návrhy na prvú zmenu rozpočtu vyvolali medzi poslancami vyše dvojhodinovú diskusiu. Niektorí vyčítali, že zmeny neboli vopred prerokované a nemohli sa s nimi vopred oboznámiť. Poslanci nakoniec schválili  prvú zmenu rozpočtu aj s troma investíciami – parkoviskom na Ul. Mikszátha, revitalizáciou námestia pred poštou a kontajnerovou školou na Dúžavskej ceste. Dvanásti boli za, šiesti sa zdržali a žiadny nebol proti. Po prvej zmene rozpočtu sú celkové príjmy vo výške 16 510 684 eur a celkové výdavky 16 509 411 eur. Rozpočet počíta s prebytkom 1273 eur.

zastupiteľstvo.JPG

V ďalšom bode rokovania sa poslanci zaoberali návrhom výstavby toboganu na Kurinci. Návrh vzali na vedomie a jednomyseľne schválili vyhlásenie verejného obstarávania na jeho výstavbu. Zároveň schválili úver na financovanie výstavby vo výške 300 tis. eur s dátumom splatnosti 10 rokov od podpísania úverovej zmluvy s  úrokovou sadzbou 0,67% a uzavretie zmluvy so Slovenskou sporiteľňou. Postavený má byť do 15. júna.

Bezproblémovo prešla úprava paušálneho poplatku za zvýšené náklady pri uzavretí manželstva pred matričným úradom. Občania po novom zaplatia za uzavretie manželstva mimo určených sobášnych dní 20 eur, mimo sobášnych hodín tiež 20 eur, mimo sobášnej miestnosti 170 eur a 70 eur, ak ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt na území mesta.

Rovnako bezproblémovo prešla aj zmena a doplnenie zásad odmeňovania poslancov MsZ a ďalších fyzických osôb. Od 1. februára sa pre smútočného rečníka zvýši odmena zo súčasných 25  na 40 eur a odmena pre pisateľku za písanie a grafickú úpravu pamätných kníh z jedného na tri eurá za stranu. Poslanci jednohlasne prelomili veto primátora, ktorý nepodpísal uznesenie z vlaňajšieho roka týkajúce sa odmeny vo výške 1000 eur pre poslanca M. Bitalu, ktorý je aj konateľom Mestského športového klubu. Podľa primátor sa to stalo nedopatrením.  

V rámci interpelácií a všeobecnej rozpravy sa hovorilo o chýbajúcom osvetlení pri garážach na Športovej ulici, o nadbytočnom prechode pre chodcov pri kruhovom objazde na Malohontskej ulici či o novej väznici na Sabovej.

foto:gecse


 
 

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

  • Pondelok-1-7graphic-icon
  • Utorok-1-7graphic-icon
  • Streda1-3graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka