Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Výstava Fiľakovo kedysi Vytlačiť
 

Vo výstavných priestoroch radnice na Hlavnom námestí v Rim. Sobote sa v týchto dňoch koná výstava archívnych  fotografií o Fiľakove, ktorých autorom je Zoltán Schnelczer.

Výstava pod názvom Fiľakovo kedysi predstavuje prostredníctvom archívnych záberov históriu Fiľakova. Výstavu otvoril 4. apríla  primátor Fiľakova Attila Agócs. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, viceprimátor Ladislav Rigó a prednosta Mestského úradu Štefan Szántó. V hudobnom programe vystúpil huslista    Csaba Danyi, študent Súkromného hudobného a dramatického konzervátória v Rim. Sobote. 

fiľakovo2.jpg

Štyridsať fotografií približuje Fiľakovo a život v ňom počas približne sedemdesiatich rokoch. Najstaršia fotografia pochádza z roku 1920, najmladšia je z roku 1986.

fiľakovo3.jpg

Na záberoch sa nachádzajú objekty, ktoré dnes už neexistujú ako stará robotnícka kolónia či smaltovne, no rovnako sú tu zvečnené aj voľné plochy, na ktorých dnes stoja objekty ako napríklad sídlisko na Farskej lúke alebo supermarket. Aj takto môžeme vidieť ako vyzeralo ich niekdajšie miesto. Fotografie však nepribližujú len objekty. Rovnako zvečňujú aj vtedajší život vo Fiľakove. Jeho každodennosť zachytávajú napríklad zábery prvomájových či oberačkových sprievodov alebo maturitných rozlúčok vo fiľakovskom gymnáziu. Podľa primátora Fiľakova Attilu Agócsa sú práve tieto fotografie najvzácnejšie.

fiľakov4.jpg

Zoltán  Schnelczer začal zbierať fotografie približne pred dvoma rokmi. Všetko začalo, keď prostredníctvom sociálnej siete uverejnil výzvu. Tá sa stretla s vysokou odozvou a ľudia nielen z Fiľakova, ale aj z okolitých obcí mu začali prinášať mnoho hodnotných fotografií, ktoré naskenoval a odložil. Počas tohto  obdobia sa mu podarilo nazbierať približne 2000 historických fotografií Fiľakova. Mnohé z nich sú vzácne, o čom svedčí fakt, že sa nenachádzajú ani v múzejných zbierkach nielen vo Fiľakove, ale aj Novohrade.

Zoltán Schnelczer sa živí fotografovaním a dá sa povedať že, táto práca je zároveň aj jeho koníčkom. Žije vo Fiľakove, kde vlastní fotoštúdio. Okrem fotenia sa venuje aj počítačovej grafike. Výstavu zorganizovalo Mesto Rimavská Sobota a tunajšie turistické informačné centrum v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom vo Fiľakove. Potrvá do 25. apríla.

foto: Ondrej Kresnye


 
 

dnes je: 16.1.2019

meniny má: Kristína

  • Utorok20graphic-icon
  • Streda6-3graphic-icon
  • Štvrtok40graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka