Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Týždeň maďarských chutíVytlačiť
 

Maďarské špeciality sa podávali minulý týždeň v zariadeniach tunajšej Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rim. Sobote Čierny orol s Junior Komplex.

kuchyňa1.jpg

 

Počas týždňa maďarskej kuchyne mali Rimavskosoboťania možnosť pochutnať si na špecialitách akými sú vyprážané kuracie prsia plnené syrom a šunkou,  Halászlé,  kuracie prsia plnené ovocím, fazuľová polievka Jókai, gulášová polievka či držky. Servírovala sa aj debrecínska plnená kapusta, polievka pre mládencov či koleno na pekárkin spôsob. Nechýbala ani obľúbená sladká pochúťka halušky Somlói. Toto všetko pre návštevníkov pripravili žiaci a zamestnanci školy v spolupráci s partnerskou školou z Egru.

kuchyňa 2.jpg

Podľa riaditeľa Strednej odbornej školy obchodu a služieb Jaroslava Bagačku je týždeň maďarskej kuchyne veľmi obľúbený. „V našich prevádzkach prebieha už vyše 15 rokov. Spočiatku sme ho organizovali s partnerskou školou z Ózdu. Neskôr sme nadviazali spoluprácu so školou v Egri, s ktorou túto akciu organizujeme. Je to recipročná akcia, pretože my tam chodievame na Týždeň slovenskej kuchyne, pričom varia naši majstri odbornej výchovy a žiaci,“ uviedol riaditeľ školy a dodal, že partneri z Egru sa pravidelne zúčastňujú aj iných akcií, vrátane podujatia Four Fest či futbalového turnaja. Pripomenul tiež, že maďarská kuchyňa patrí medzi najlepšie v Európe a na začiatku 20. storočia bola dokonca vyhlásená za najlepšiu. Podľa Bagačku je cieľom podujatia výmena skúseností pri príprave jedál, ako aj výmena skúseností žiakov a pedagógov, ktorí sú na stáži a doplnil, že zároveň chcú aj takýmto spôsobom prispieť k dobrým slovensko-maďarských vzťahov. Na otvorení podujatia sa zúčastnili aj predstavitelia partnerskej školy z Egru. Hlavný zástupca riaditeľky partnerskej školy u Egru János Stauderer vo svojom príhovore okrem iného spomenul, že práve gastronómia je oblasť, ktorá spája dva susedné národy – maďarský a slovenský. 

kuchyňa3.jpg

foto: Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rim. Sobote


 
 

dnes je: 16.1.2019

meniny má: Kristína

  • Utorok20graphic-icon
  • Streda6-3graphic-icon
  • Štvrtok40graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka