Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Gemersko-malohontské folklórne slávnostiVytlačiť
 

Folklór je úžasné médium, ktoré zasahuje ľudí a sprostredkúva im radosť zo života a dáva nové podnety. Je to významná časť tradičnej kultúry národa. Slovom, hudbou, spevom a tancom pôsobí na široké vrstvy ľudí, opantáva mladých i dospelých. Je to síce amatérske umenie, ale pôsobí esteticky a tvorivo. Podáva obraz skutočnosti, ktorú prežívali naši predkovia v minulosti.

Presvedčili sme sa o tom začiatkom roka, keď televízia vysielala folklórny seriál Zem spieva, ale aj nedávno v Klenovci počas Gemersko-malohontských folklórnych slávností (21. — 24. júna 2018). Už štyridsať rokov sa na tomto festivale pravidelne každý rok na Jána – na začiatku nádherného letného obdobia – predstavujú folklórne súbory a skupiny z Gemer-Malohontu, ale prichádzajú aj profesionálne súbory, napríklad Lúčnica, vyspelé folklórne súbory z Bratislavy, Banskej Bystrice a z iných miest, ako aj súbory zo zahraničia, z Poľska, Srbska a Maďarska, ale aj zo západnej Európy, z Belgicka a pod.

V minulosti folklórne súbory vystupovali len príležitostne, na dožinkových slávnostiach, na matičných oslavách alebo na hasičských veseliciach. Po 2. svetovej vojne vznikla z toho tradícia, ktorá sa udomácnila nielen v Strážnici na Morave alebo vo Východnej na Slovensku, ale prenikla aj na malé dediny, ktoré ju obohatili o regionálne zvláštnosti, a dostala sa aj do Gemer-Malohontu. Túto iniciatívu však nikto neriadil. Až v 70. rokoch 20. storočia zásluhou významných gemerských folkloristov a Okresného osvetového strediska v Rimavskej Sobote vznikli roku 1978 v rázovitej obci Klenovci Gemersko-malohontské folklórne slávnosti (GMFS).

GMFS prešli zložitým vývojom. Za socializmu režim folklór podporoval. Nebolo na ňom nič také, čo by komunizmus ohrozilo. Nebola to západná populárna hudba. Spočiatku to bol len spev, hudba a tanec. Neskôr sa GMFS otvorili ďalším oblastiam folklóru – tradičným remeslám, jarmoku s remeselníckymi výrobkami, ľudovej gastronómii a pod.

Po prevrate roku 1989 nastala nová etapa v rozvoji GMFS, ktoré sa roku 2000 dostali medzi najvýznamnejšie folklórne festivaly na Slovensku, čo sa odrazilo aj v novom názve – Klenovská rontouka. GMFS si udržujú vysokú umeleckú úroveň zásluhou obetavých folkloristov z Klenovca a z ďalších miest a obcí Gemer-Malohontu, ako sú Stanislava Zvarová a jej manžel Jaroslav, ale aj vďaka obci Klenovec, miestnemu kultúrnemu stredisku a folklórnym skupinám Vepor, Zornička a Mladosť. Významne im v tom pomáha Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pod vedením riaditeľky Mgr. Dariny Kišákovej. Toto stredisko toho roku pripravilo okrem iného dve hodnotné výstavy: expozíciu v Múzeu súkenníctva a gubárska v kolešni v parku pod názvom Krojované bábiky Anny a Rastislava Bellovičovcov z Lukáčoviec pri Nitre a výstavu v kultúrnom dome Rukami majstrov, na ktorej sa prezentovali výrobky trinástich ľudových majstrov z Gemer-Malohontu, o čo  sa zaslúžili odborné pracovníčky strediska – Mgr. Anetta Cvachová, Mgr. Kristína Lendvorská a Ing. Magdaléna Kantorová z Rimavskej Soboty.

Rimavská Sobota, jej obyvatelia, mládež a milovníci folklóru vždy podporovali GMFS. Súbory Rimavan a Háj sa pravidelne zúčastňovali na festivale. Toho roku na Rontouke – podobne ako aj iné súbory z ďalších miest a obcí – tam chýbali. Signalizuje to pokles záujmu o folklór a blížiace sa problémy, či sa folklórny festival Klenovská rontouka udrží aj v ďalšom desaťročí, či aj v budúcnosti sa nájdu obetaví organizátori festivalu a vedúci folklórnych súborov. Bude sa treba na to pripraviť, ako reagovať na náročné požiadavky doby.

babiky.jpgKrojované miniatúry Gabriely Medveďovej

 

Július Molitoris


 
 

dnes je: 18.11.2018

meniny má: Eugen

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka