Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Prázdniny v rimavskosobotských jazdeckých klubochVytlačiť
 

Jazdectvo je diagnóza na celý život. Aspoň tak to tvrdia skúsení jazdci, ktorí sa už nejaký piatok venujú tomuto športu. Oproti mnohým iným športom, starostlivosť o svojho koňa nedovolí jazdcovi povedať si je koniec sezóny, sú prázdniny alebo mám dovolenku, urobím si voľno. Kôň sa nevie sám o seba postarať. Okrem toho športový kôň potrebuje každodenný pohyb, preto činnosť v jazdeckých kluboch beží ako v ktorýkoľvek deň v roku. Čitateľom chceme priblížiť športovú činnosť počas prvého prázdninového mesiaca v Klube priateľov koní a rekreačného jazdenia (KPKRJ) a Jazdeckom klube CARMINA.

Sústredenie mladých jazdkýň na Kurinci

Prvý prázdninový týždeň absolvovali mladé jazdkyne Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia z Rimavskej Soboty jazdecké sústredenie. Uskutočnilo sa v jazdeckom areáli na Kurinci-Zelenej vode. Tréner Ivan Sihelský pripravil pre dvojice celodenný program, súčasťou ktorého boli dvojfázové drezúrne a skokové tréningy. Nezabudol ani na teoretickú prípravu. V rámci nej jazdkyniam povedal čosi o vývoji a živote koní, vysvetlil správanie koní, pripomenul im zásady ošetrovania koní. V programe dňa sa našiel čas aj na vysvetlenie dôležitých článkov súťažných pravidiel. Počasie sa vydarilo, tréningový plán bol splnený na sto percent, vedenie klubu zabezpečilo všetko potrebné po materiálnotechnickej stránke, kvalitnú stravu, preto pri záverečnej grilovačke mohli organizátori aj jazdkyne vyjadriť spokojnosť s priebehom sústredenia. Jazdkyniam veľa voľného času neostalo, pretože už na druhý deň po skončení sústredenia cestovali aj so svojimi koníkmi na skokové preteky.

sústredenie.jpg

Súťažia takmer každý víkend

Leto ponúka jazdeckým dvojiciam najbohatšiu ponuku zasúťažiť si. Túto ponuku neodmietajú ani jazdecké dvojice z rimavskosobotských klubov. Takmer každý víkend putujú za pretekmi s cieľom predviesť svoje majstrovstvo, mladší jazdci získavajú cenné skúsenosti, ale reprezentujú a zviditeľnujú aj svoje mesto.

Letné preteky v parkúrovom skákaní na Masarykovom dvore vo Vígľaši-Pstruši skončili úspešne pre jazdcov KPKRJ. V parkúre "ZM-A" (50 cm) sa na 5. a 6.mieste umiestnili dvojice Vanessa Sallaiová/Reunion a Tamara Polláková/Alja. Parkúr "Z-A" (60 cm) ovládli dvojice z KPKRJ. Zvíťazila Lucia Glédurová/Szelíd, na stupni víťazov sa umiestnili aj Vanessa Sallaiová/Reunion a Tamara Polláková/Alja, na 6.mieste skončila dvojica Ema Zagyiová/Maurícius. V parkúre "ZM" (80 cm), v ktorom súťažilo 34 dvojíc obsadila solídne 10.miesto dvojica Ema Zagyiová/Maurícius. V parkúre stupňa "Z" (100 cm) obsadila dvojica Erik Gregor/Vawo Laura 3.miesto.

Krásny jazdecký areál v Liptovskej Sielnici, ktorý je pohladením duše každého návštevníka, ktorý ho navštívi, ponúka našim dvojiciam vždy možnosť súťažiť v kvalitnej medzinárodnej konkurencii. Na Grand Prix firmy VVS Premin sa predstavili dvojice z KPKRJ. V Parkúre 70 cm zvíťazila Lucia Glédurová/Szelíd, dvojica Vanessa Sallaiová/Reunion obsadila 9.miesto. V parkúre stupňa "ZM" (80 cm) dvojica Ivan Sihelský/Cartago-S skončila na 6.mieste.

Majstrovstvá Slovenska v Topoľčiankach

Kalendár pretekov ponúka každý víkend možnosti pretekať na inom mieste. Tradične sa drezúrni jazdci z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia zúčastňujú drezúrnych Majstrovstiev Slovenska v Topoľčiankach. Je to trojdňové podujatie s medzinárodnou účasťou. Preto nás poteší každé umiestnenie rimavskosobotských dvojíc na dekorovaných priečkach. V súťaži FEI deti úvodná úloha A bola dvojica Tamara Polláková/Alja z Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia Rimavská Sobota dekorovaná na 5.mieste, na druhý deň bola táto dvojica v tej istej súťaži hodnotená na 10.mieste. Dvojica Ivan Sihelský/Welt Regency reprezentujúca ten istý klub obsadila v FEI súťaži mladí jazdci súťaž družstiev 5.miesto a v majstrovskej kategórii seniorov 10.miesto.

Darilo sa v Brzotíne i Masarykovom dvore

Parkúrové dvojice sa stretli na Dni koní v Brzotíne. Na týchto pretekoch sa darilo dvojiciam z JK Carmina. V súťaži č.2 s výškou prekážok 100 cm dvojica Lucia Seraková/Corida Renomee 8 obsadila 5.priečku. V súťaži č.3 s výškou prekážok 110 cm dvojica Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien Z obsadila 6.miesto. V najnáročnejšej súťaži č.4 s výškou prekážok 125 cm zopakovala dvojica Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien Z umiestnenie na 6.mieste.

Posledný júlový víkend patril dvojdňovým Letným medzinárodným pretekom - Equistyle cup na Masarykovom dvore, ktoré sa stali najväčšími pretekmi v našom regióne, pretože na štart jednotlivých parkúrov sa postavilo 300 dvojíc. V sobotu v súťaži s výškou prekážok 60 cm zvíťazila dvojica Ema Zagyiová/Maurícius, na 3.mieste skončila dvojica Lucia Glédurová/Szelíd, na 9.mieste dvojica Tamara Polláková/Alja. V parkúre "ZM" (80 cm) v konkurencii 44 dvojíc obsadila dvojica Ema Zagyiová/Maurícius 3.miesto, dvojica Erik Gregor/Wavo Laura obsadila 11.miesto. V parkúre "Z" (100 cm) obsadila dvojica Lucia Seraková/Corida Renomee 8 siedme miesto. V parkúre "L" (120 cm) obsadili Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien Z 10.miesto a v parkúre "L+" (125 cm) skončili na 5.mieste. V majstrovskej súťaži Stredoslovenskej oblasti družstiev, v kategórii detí, sa jazdkyne Klubu priateľov koní a rekreačného jazdenia umiestnili na 3.mieste. Aj v nedeľňajšom programe sa dvojice z nášho mesta presadili na dekorované miesta. V parkúre stupňa "ZM" (70 cm) obsadili dvojice Tamara Polláková/Alja 4.miesto a Lucia Glédurová/Szelíd 6.miesto. V parkúre "ZL" (110 cm) obsadili Lucia Seraková/Corida Renomee 8 siedme miesto. Vynikajúcimi výkonmi na najvyšších prekážkach sa blysla dvojica Aliaksandr Serakov/Cane Calvin Toltien Z, ktorá dokázala zvíťaziť na parkúroch "L" (120 cm) aj "S" (130 cm).

masarykov dvor.jpegsúťaž družstiev 3. miesto.jpeg

Mgr. Július Smutniak


 
 

dnes je: 17.1.2019

meniny má: Nataša

  • Štvrtok31graphic-icon
  • Piatok4-7graphic-icon
  • Sobota2-4graphic-icon

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka