Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Rimavskosoboťania si pripomenuli výročie SNPVytlačiť
 

Spomienkovým stretnutím a kladením vencov pri pamätníku Červenej armády si v Rimavskej Sobote 27. augusta pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania.

Na pietnom akte sa zúčastnil aj primátor Rim. Soboty Jozef  Šimko, viceprimátor Ladislav Rigó a prednosta Mestského úradu v Rim. Sobote Štefan Szántó. Okrem nich sa slávnosti zúčastnili členovia Oblastného výboru slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rim. Sobote, predstavitelia štátnej správy, príslušníci Ozbrojených síl, Policajného zboru a občania Rim. Soboty. 

snp3.jpg

Ako vo svojom príhovore uviedol predseda Oblastného výboru slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rim. Sobote Pavel Brndiar, SNP nás zaradilo do spoločenstva protifašistickej a protinacistickej koalície. Touto udalosťou sme sa prihlásili k myšlienkam demokracie a slobody, za ktoré sme neváhali vystúpiť so zbraňou v ruke a odmietli tak fašizmus a nacizmus potlačujúce ľudské práva a slobodu. Vyjadril tiež presvedčenie, že návraty do minulosti sú potrebné na pochopenie súčasnosti a ovplyvnenie budúcnosti a musíme si pripomínať, aby sa nikdy viac v modernej ľudskej spoločnosti neopakovali.

Vo svojom príhovore spomenul aj udalosti vedúce k SNP, ktoré malo podľa jeho slov internacionálny charakter. Odkazom a myšlienkou SNP nie sú podľa Brndiara len pokojné dni v mieri, ale aj naplnenie túžob nájsť si každý svoje postavenie, prácu a dôstojný život. „Je to vzájomná úcta k vytvoreným hodnotám a k svojmu okoliu, je to tolerancia a právo na názor, ale aj povinnosť ctiť si históriu národa a regiónu a aj tých, ktorí za takéto ideály položili svoj život,“ uviedol Brndiar. Dodal, že žiaľ, aj po rokoch sa na pozadí historických súvislostí a faktov  aj dnes vyslovujú pochybnosti a skresľujú fakty o povstaní, čím sa znevažujú životy padlých. „Aj preto sa každoročne stretávame, oslovujeme mládež, aby nepodľahla falošnej propagande, a to práve v dobe, keď sa vo svete, ale i u nás, objavujú myšlienky propagujúce fašizmus a nacizmus,“ vyjadril sa Brndiar.

snp2.jpg

foto: gecse

 


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka