Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Blíži sa celodenný folklórny festival Pod Sobotskou bránouVytlačiť
 

A je to tu! Po viacerých rokoch sa vracia do Rimavskej Soboty celodenný folklórny festival Pod Sobotskou bránou. Nádvorie Čierneho orla ožije v sobotu 22. 9. tradičnou ľudovou kultúrou a miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom košického FS ŽELEZIAR a koncertom world music kapely  BANDA. Počas dňa sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenia miestnych detských i dospelých folklórnych súborov, ľudových hudieb i  sólistov, stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami,  prezentáciu tradičných hudobných nástrojov i tvorivé dielne pre deti. Nebude chýbať súťaž vo varení a jedení halušiek. Vstupné na celý deň je 5€ pre dospelého a 3€ pre dieťa. Kapacita je obmedzená.

Pod-sobotskou-bránou-malý.jpg

Hľadáme tímy, ktoré by mali záujem a odvahu zapojiť sa do súťaže. O jedenie pravdepodobne nebude núdza.“ vyzvala Milana Jutková, riaditeľka MsKS, ktoré podujatie organizuje v spolupráci s miestnymi folkloristami. Začiatok  je naplánovaný na 9.00 hodinuráno, kedy  sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, prútia i látky miestni ľudoví remeselníci, ktorí nám aj ukážu ako sa taká píšťalka, či košík vyrába.  Zároveň si budú merať sily vo varení a jedení halušiek prihlásené tímy i jednotlivci.  Celú atmosféru spestria vystúpenia sólistov,  heligonkárov, fujaristiov i spevákov aj pútavá prehliadka tradičných ľudových nástrojov v podaní Štefana Liptáka z Rožňavy.  O 13.30 hod. sa začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájika, Hájička, Lieskovčeka z Rimavskej Soboty a Zorničky a Mladosti z Klenovca. Približne o dve hodiny ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Háj, Rimavan, Új Gömör, program spestria folkloristi z klenovského Vepra a známa ľudová hudba Sestry Sihelské z Poltára.

O 18.00 hod. vystúpi košický profesionálny súbor Železiar so svojim folklórnym pásmom. Súbor pôsobí na slovenskej folklórnej scéne od roku 1964 a zameriava sa na prezentáciu ľudového umenia z regiónov Abov, Zemplín, Šariš a Spiš. Je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Patrí medzi najlepšie, najznámejšie a najuznávanejšie súbory na Slovensku a aktuálne reprezentuje východniarsky folklór na turné po USA.

Večer zavŕši známa vokálno-inštrumentálna úderka BANDA, ktorej lídrom je folklorista telom i dušou Samuel Smetana, známy z televíznych obrazoviek ako porotca Zem spieva.  Banda je skupina, ktorá hrá energickú hudbu vychádzajúcu najmä zo slovenského folklóru, no nezabudnuteľným spôsobom ju prispôsobuje moderným nástrojom či žánrom. Na svojom konte má niekoľko oceňovaných albumov. Vo svojej hudbe Banda vychádza aj z tradície iných národov a inšpiruje sa rôznymi žánrami, ako napr. bluesom, jazzom, rockom či popom. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní s pestrými aranžmánmi. Používa akustické nástroje: cimbal, mandolínu, bouzouki, violu, husle, kontrabas, heligónku, rôzne druhy rámových bubnov bodhranov a množstvo ďalších perkusií a bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS, GMOS, CVČ Relax s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a miestnych podnikateľov.  Mediálnymi partnermi podujatia sú:  Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.

Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka