Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Projekt Ruiny oživil chátrajúce silo v bývalom cukrovareVytlačiť
 

V Rimavskej Sobote 2. septembra vďaka hudobnému projektu Ruiny ožil po roku ďalší schátraný objekt. Podujatie, ktoré prináša hudbu na netradičné miesta, sa konalo tentoraz v priestoroch sila bývalého cukrovaru. 

Zásobník cukru sa týči do výšky 26-metrov vedľa nákupného centra a tvorí akýsi kontrast medzi starým a novým. Areál čoskoro zmení majiteľa a čaká ho demolácia. Uskutočnilo sa tu teda prvé a zároveň posledné podujatie. Ako uviedli organizátori, silo navštevovali len s umelcami vystupujúcimi na festivale Ruiny, aby obohatili ich pobyt v regióne. Verejné podujatie tu plánovali organizovať až v nasledujúcom roku, no počas príprav na demoláciu by to už nebolo možné.  

ruiny7.JPGO prvé vystúpenie pred približne stovkou návštevníkov sa postarali hudobníci Julo Fujak, Gabriela Vermehlo a Jan Kavan, ktorí v sónicko-hudobnom predstavení nazvanom Zvuková socha sila (zvonka dnu a nahor von)  premenili silo a jeho prostredie na zvukovú sochu. Zvuky zo štyroch svetových strán z okolia objektu snímali a prenášali do jeho vnútra, kde sa postupne všetko, čo bolo naporúdzi, rozoznelo a stalo súčasťou priestorovo-hudobnej improvizácie. 

ruiny5.JPG

ruiny3.JPG

Ďalšiu vystupujúcu, fínsku vizuálnu umelkyňu Veeru Lohnivu, ktorá pôsobí najmä v oblasti performance a video artu, zaujala v sile absencia horizontu. „Vojdete do vnútra a hoci vidíte zem i nebo, no nevidíte horizont. Zem je tak možné vnímať ako symbol tela, nebo ako symbol mysle. Takto sa z miesta stáva bod spojenia,“ uviedla umelkyňa. Pre silo vytvorila špecifické vystúpenie, ktoré dokončila na mieste pred samotným podujatím.

ruiny9.JPG

ruiny2.JPG

Ian Mikyska sa v sile predstavil vo dvoch polohách. V prvej časti pomocou elektromagnetických vibrácií rozoznieval kovové struny bandža, na ktoré aplikoval rôzne kovové a drevené objekty. V druhej zapojil do vystúpenia aj návštevníkov, ktorých previedol improvizovanou skladbou, do ktorej sa publikum zapojilo vydávaním vlastných tónov. Ian Mikyska je skladateľ, ktorý prevažne pracuje mimo koncertné sály. Tvorí inštalácie, texty, videá a performance. Do Rimavskej Soboty prišiel rovno z bruselskej rezidencie.

ruiny8.jpg

Projekt Ruiny, za ktorým sú mladí aktivisti z Gemera-Malohontu, v týchto regiónoch už od roku 2016 upozorňuje na schátralé alebo opustené miesta. V Rim. Sobote sa podujatie predstavilo už po druhýkrát, vlani sa konalo v schátranej budove býváleho študentského internátu na Školskej ulici.

Hlavnými partnermi podujatia boli Banskobystrický samosprávny kraj a Mestské kultúrne stredisko v Rim. Sobote.

ruiny 10.JPG

ruiny6.JPG

ruiny.JPG

 

 


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka