Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

V Dome kultúry otvorili výstavu Aranymetszés – Zlatý rezVytlačiť
 

Výstava pod názvom   Aranymetszés – Zlatý rez je k videniu v priestoroch Galérie Ganevia.

Vernisáž výstavy prebehla 5. septembra,  slávnostné otvorenie si nenechalo ujsť množstvo zvedavcov.  Predstavujú sa na nej diela, ktorých autormi sú výtvarníci rimavskosobotského klubu maliarov Aranymetszés – Zlatý rez a účastníci výtvarného sympózia v Ceredi. Celkovo je tu k videniu 44 obrazov od 27 autorov zo Slovenska, Maďarska i Rakúska. Výtvarný klub Zlatý rez usporiadal v Rim. Sobote druhú výstavu, prvá sa konala  asi pred polrokom v tunajšom Hviezdnom dome (Csillagház). Pre sympózium v Ceredi to bola v poradí už 21 výstava. Tábora, ako sympózium tiež nazývajú, sa zúčastňujú  aj výtvarníci zo Slovenska, ktorí svoje nadšenie premietli pred dvoma rokmi do založenia výtvarného klubu Aranymetszés – Zlatý rez. Ako uviedol kurátor výstavy Cene gál István, zvláštnosťou tábora a klub je to, že sa väčšinou prelínajú, takmer všetci členovia klubu sú aj účastníkmi tábora v Ceredi.  

zlatýb rez2.JPG

V tábore sa venujú predovšetkým olejomaľbe. „Prvým dojmom pri vstupe na výstavu je optimizmus, bohatosť farieb pôsobí optimistickým dojmom. Keď si všimneme rôzne stránky týchto diel – harmóniu, súhrn farieb, kompozíciu - zistíme, že keď sú obrazy takto spolu, posilňuje sa ich účinok,“ priblížil Cene gál István. Prezradil, že  výstavu majú v pláne prezentovať ešte na mnohých miestach a budú sa usilovať, aby ju videli aj v zahraničí. 

V hudobnom programe vystúpil hrou na klavír Horváth Géza. Súčasťou výstavy bola aj ochutnávka vín spoločnosti Gemerprodukt z Valíc. Výstavu finančne podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Organizátorom je občianske združenie Oxymoron. Výstava potrvá do 11. októbra.

Prvé výtvarné sympózium v Ceredi bolo usporiadané v roku 1998, zúčastnilo sa ho 16 záujemcov. Počas dvadsiatich rokov sa tábor rozrastal, dnes je už medzinárodný a veľmi obľúbený, čo dokazuje aj samotný fakt, že za roky existencie ho navštívilo vyše 200 výtvarníkov. V tomto roku ich bolo 41 z piatich rôznych krajín. Účastníci tábora tvoria predovšetkým olejomaľby, ale majú možnosť vyskúšať si aj rôzne iné techniky.

zlatý rez 4.JPG

 

zlatý rez.JPG

zlatý rez3.JPG

foto: gecse

 

 


 
 

dnes je: 26.3.2019

meniny má: Emanuel

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka