Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Budapešť na fotografiáchVytlačiť
 

Vo výstavných priestoroch rimavskosobotskej radnice bola 4. októbra slávnostne otvorená výstava fotografií Andrása Kresnyea pod názvom Budapeštianske pohľadnice.

Výstavu, ktorá potrvá do 5. novembra, otvoril redaktor Gömöri Hírlap János Juhász Dósa. Návštevníkom sa prihovoril aj čerstvý poslanec Národnej Rady SR Štefan Vavrek, poslanec mestského zastupiteľstva a zároveň krstný otec výstavy Zoltán Cziprusz  i viceprimátor Rim. Soboty Ladislav Rigó. V hudobnom programe zahrala a zaspievala Mária Páko a jej žiaci.

výstava1.JPG    

Výstava Budapeštianske pohľadnice predstavuje na 35 fotografiách metropolu Maďarska objektívom mladého autora Andrása Kresnyea. Ide o jeho  tretiu samostatnou výstavou, všetky tri sa konali v priestoroch radnice. Vlani si tu mohli návštevníci pozrieť fotografie   Viedni, hlavného mesta Rakúska. A práve po tejto výstave sa zrodila myšlienka, že by bolo vhodné postupne predstaviť každú z metropol strednej Európy. V tomto roku padla voľba na Budapešť, v ktorej môžeme podľa slov autora vidieť aj veľa vplyvom z nášho regiónu, na ktoré sa  výstava zameriava. Zábery ukazujú pomník Blaha Lujzy, sochu Istvána Ferenczyho, ale napríklad aj národných umelcov zobrazených na moste Ferenca II. Rákócziho.  Fotografie ale neukazujú len pamiatky či dominanty Budapešti, divákom sa odkrýva aj bežný život a ľudia žijúci či pôsobiaci v tejto metropole na Dunaji. Takou je aj fotografia pouličného hudobníka alebo záber na huslistu hrajúceho v meste, ktorý zaujal aj Štefana Vavreka.

výstava8.JPG

„Fotografie sú veľmi pekné. Vnímam to tak, že je to obrovská príležitosť pre mladé talenty z regiónu a za to patrí veľká vďaka organizátorom, ktorí takýmto mladým talentovaným ľuďom dávajú priestor. Tento mladý chlapec ešte nedávno zmaturoval, ale bohužiaľ nemá také možnosti, aby mohol študovať fotografovanie. No našiel si svoj cieľ, ktorý začal aj napĺňať a ja mu v tom želám veľa úspechov,“ zhodnotil Š. Vavrek.

A. Kresnyea prekvapilo a potešilo, že na otvorenie výstavy zavítalo toľko ľudí a rovnako aj odozvy na sociálnych sieťach od tých, ktorí nemohli prísť, ale sa živo o ňu zaujímali. Dokonca už dostal niekoľko pozvaní, takže jeho aktuálnu výstavu uvidia aj vo Veľkom Blhu, Bátke či Tornali.

Výstavu zorganizovalo Turistické informačné centrum v Rim. Sobote, OZ Spoločnými silami za rozkvet Gemera a Rómska advokačná sieť. 

výstava6.JPG

výstava2.JPGvýstava3.JPGvýstava5.JPG

 


 
 

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka