Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Predmetom mesiaca odznaky a mincaVytlačiť
 

Počas októbra si môžu návštevníci Gemersko-malohontského múzea pozrieť predmet mesiaca, ktorý je spájaný s „osmičkovými rokmi“. Ide o dva kovové odznaky a striebornú mincu, ktoré budú vystavené v priestoroch stálej expozície do 31. októbra.

Nástupom roku 2018 si pripomíname viacero historických udalostí, ktoré sa stali míľnikom v dejinách Slovenska. „Roky 1918, 1938, 1948, 1968, 1988 ... vznik Československého štátu, osudová Mníchovská dohoda, februárový prevrat a nastolenie socializmu, vpád vojsk Varšavskej zmluvy alebo sviečková manifestácia – najdôležitejšie udalosti týkajúce sa nášho územia sa odohrali práve v rokoch končiacich sa osmičkou,“ informovala Éva Kerényi, historička múzea. V zbierkach Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa nachádza viacero artefaktov, ktoré dokumentujú uvedené prelomové roky. „Spomedzi nich sme vybrali dva odznaky a jednu mincu, ktoré sa dostali do múzea v 80-tych rokoch 20. storočia,“ uviedla Éva Kerényi.  Prvý, kovový odznak, pochádza z roku vyhlásenia Mníchovskej dohody a bol vydaný na pamiatku 20-ročnej existencie Československej republiky. „Svedčí o tom aj letopočet 1918-1938, ktorým je mosadzný odznak opatrený. Ozdobný predmet meria 3,1 x 1,8 cm  a znázorňuje štátne symboly: motív leva, nad ním dvojramenný kríž, okolo lipové ratolesti a v pozadí siluetu štátu aj so Zakarpatskou Rusou,“ uviedla Kerényi. Druhý odznak v tvare vlajky bol vydaný v osudovom roku Pražskej jari pri príležitosti 50. výročia vzniku republiky. „Kovový odznak, s rozmermi 1x1 cm, v zlatom základe, nesie datovanie 1918-1968 a uprostred obdĺžnika sa nachádza modro-bielo-červená vlajka Československa,“ priblížila historička múzea druhý predmet. Obzvlášť zaujímavá je podľa jej slov kovová strieborná minca vydaná v roku 1948 pri príležitosti 30. výročia založenia Československej republiky. „Na jej averze je v ohraničenom poli štátny znak s motívom leva a kruhopis REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ. Na reverze je symbolická postava muža, ktorý zdvíha pravou rukou prápor a v ľavej ruke drží vavrínovú ratolesť. Na oboch stranách od postavy pozdĺž okraja mince sú roky 1918 a 1948. Pod postavou sú tri kruhové oblúky, symbol dúhy, a pod nimi je pri dolnom okraji mince jej nominálna hodnota 100,“ vysvetlila historička múzea a dodala, že autorom pamätnej mince, s priemerom 3 cm, bol Otakar Španiel, ktorého meno je na minci čitateľné vľavo nad oblúkmi v tvare O.ŠPANIEL.

Bohatosť zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea dotvára aktivita nazývaná „predmet mesiaca“. Počas jedného mesiaca sa z viac ako 101 000 zbierkových predmetov vyberie jeden, ktorý je spätý s regiónom, mestom Rimavská Sobota, s múzeom alebo je zaujímavý svojim vzhľadom, využitím či je spájaný s historickými udalosťami a dodnes nebol prezentovaný verejnosti.

Zdroj: Gemesko-malohontské múzeum v Rim. Sobote

odznak c.1.JPGodznak c.2.JPG

minca (1).JPGminca (2).JPG


 
 

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka