Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

V Mestskej galérii prebieha výstava Petra Rónaia mal i artVytlačiť
 

V mestskej galérii v Rim. Sobote otvorili 26. septembra výstavu Petra Rónaia mal i art. 

Výstava tentoraz nie je zostavená ako koláž demonštrujúca značnú variabilitu a otvorenosť jeho tvorby, ale autor tu po prvý raz pristúpil na konzervatívne chronologické radenie svojich diel. Diela sú teda členené najjednoduchšie, podľa rokov - od najstaršieho po najmladší obraz. „Nikdy by som si nemyslel, že k tomuto radeniu siahnem, pokiaľ by naozaj nešlo o výberovú retrospektívu autora,“ vysvetlil kurátor výstavy Richard Gregor, prečo takéto členenie. Ako ďalej uviedol, v prípade Petra Rónaia je to pomerne avantgardná metóda, pretože takto nikdy neuvažoval a nikdy neumožnil urobiť výstavu takýmto spôsobom. 

Na výstave sa nachádza sedemdesiatdeväť obrazov vytvorených od roku 1972,  pojem obraz v tomto prípade patrí najmä klasickej olejomaľbe, sieťotlači aplikovanej do maľby či priamo na plátno alebo plexisklo atď.

Peter Rónai je podľa slov R. Gregora nezaraditeľný zjav v rámci slovenského vizuálneho umenia. „Je to umelec, ktorý má v podstate od začiatku svojej voľnej tvorby veľmi široký rozhľad a rámec, čo nebolo vždy obvyklé. Čiastočne na to pôsobilo aj to, že sa narodil a študoval v Maďarsku, čiže jeho zdroje informácií boli v podstatne väčšie než u iných umelcoch,“ uviedol Gregor a dodal, že takáto výstava je prvá svojho druhu. „Nazval by som ju jedným z prvých  krokov k monografickému mapovaniu autora. Takého, aké si ja predstavujem,“ uzavrel Gregor.

Peter Rónai sa narodil v roku 1953 v Budapešti. Umelecké štúdium začína v roku 1970-1974 na VŠVU v Bratislave, kde získava v roku 1992  titul docenta. V rokoch 1974-1976 študuje na AVU v Budapešti. Dlhoročne pedagogicky pôsobí na mnohých umeleckých školách a univerzitách.

Výstava potrvá do konca novembra

maliart5.JPG

maliart4.JPG

maliart.JPGmaliart2.JPG

foto: gecse


 
 

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Rimavská Sobota a jej klenoty

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka