Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Výstava NedopovedanéVytlačiť
 

Okrem architektonickej výstavy Generácia X a Y majú možnosť návštevníci Mestskej galérie vidieť aj výstavu pod názvom Nedopovedané, na ktorej sa predstavuje prierez tvorby Ibolye Mihókovej, dlhoročnej učiteľky výtvarného odboru na Základnej umeleckej škole v Rim. Sobote.  Výstava je venovaná jej pamiatke.

Ibolya Mihóková bola výbornou kresliarkou a portrétistkou.  „Aj z obrazov vystavených tu na výstave vidno, že sa venovala kresbe rastlinných a prírodných motívov, ktoré doviedla do úplne detailného zobrazenia. Dalo by sa povedať, že je to až vedecká kresba,“ priblížila riaditeľka Mestskej galérie Gabriela Garlatyová. Ďalej sú tu k videniu  ilustrácie, ktoré ukazujú vnútorné vízie autorky. „Zaujímavé je, že táto tvorba je až introvertná, a teda musí byť neznáma, pretože to nie je ten typ diela, ktoré chcelo byť vystavované. Práve tá jeho skromnosť je podstatná,“ povedala Garlatyová. Najväčšia miestnosť je venovaná kresbe, ktorá je posunutá do farebných kreácií, kde autorka tušom, prípadne pastelom vytvára sureálne vízie, ktoré naznačujú akýsi svet mimo človeka a pôsobia až mysticky. Výstava bude v Mestskej galérii nainštalovaná do 14. februára.  

výstava mihóková.JPG 

Ibolya Mihóková sa narodila v Rim. Sobote. Štúdium začala v Banskej Bystrici na Pedagogickej fakulte, dnešnej Univerzite Mateja Bela, kde sa venovala odboru výtvarná výchova a slovenský jazyk a literatúra. Inšpirovala ju tvorba Salvadora Dalího. Bola vedúcou učiteľkou výtvarného odboru na Základnej umeleckej škole v Rim. Sobote. Počas 33 rokov pedagogickej praxe naučila kresliť, maľovať, vnímať a chápať umenie stovky žiakov. V poslednom desaťročí sa k nim pridali aj dospelí. Pod jej trpezlivým a láskavým vedením získalo mnoho detí ocenenia aj na svetových súťažiach v Indii, Maďarsku, Česku, Taliansku  a na Slovensku.  Pravidelne sa zúčastňovala výstav v Rimavskosobotského salónu výtvarníkov v Banskej Bystrici a  Rim. Sobote. V roku 2012 vystavovala vo Viedni spolu s viacerými výtvarníkmi na výstave pod názvom Červená. Zomrela v roku 2017.

výstava mihóková3.JPG

výstava mihóková4.JPG

foto: gecse


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka