Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Slovensko má bronzovú medailu z ôsmeho ročníka majstrovstiev sveta v Para Taekwondo Vytlačiť
 

5. - 6. februára sa konali v poradí už 8. majstrovstvá sveta Para Taekwondo WT - G-10, tento raz v tureckom meste Antálya. Na tomto šampionáte malo Slovensko prvý krát zastúpenie, nominovalo reprezentanta Tomáša Mravca z Rimavskej Soboty, zverenca TKD klubu Hnúšťa v disciplíne Poomsae – kategória P20 junior, ktorý pracuje pod vedením trénera Mgr. Maroša Oláha (3.Dan) a asistentky trénera a svojej sestry Karolíny Mravcovej (2.Dan).

ms pomsaae (3).jpg

Tohto ročníka sa zúčastnilo 400 športovcov z 69 štátov sveta a po prvý krát aj sedem nových krajín Jordánsko, Saudská Arábia, Senegal, Slovensko, Švajčiarsko, Tanzánia a Uganda. Bol to veľmi kvalitne zastúpený svetový šampionát, na ktorom sa zúčastnil aj prezident svetovej asociácie Taekwondo WT pán Dr. Chungwon Choue.

Taekwondo bolo zahrnuté do rodiny paralympíjských športov v roku 2015. Jeho formálny debut bude na najvážnejšej udalosti štvorročného obdobia venovanej športovcom s hendikepom - na budúcoročnej paralympiáde 2020 v Japonskom Tokiu. Preto bol tento turnaj pre mnohých športovcov dôležitý v zbieraní rankingových bodov (maximálny počet sa udeľuje na majstrovstvách sveta) na nomináciu na túto budúcoročnú Paralympiádu. Súťažilo sa v obidvoch Taekwondo disciplínach - Kyorugi (športový zápas) a Poomsae (predvádzanie foriem).

ms pomsaae (2).jpg

Tomáš nastúpil hneď prvý súťažný deň v disciplíne Para Poomsae, kde sa mu napokon podarilo vybojovať pre Slovensko historický prvú bronzovú medailu zo svetového para šampionátu. Išlo sa na KO systém (eliminačný turnajový systém), na ktorý nie je Tomáško ešte zvyknutý, lebo podľa týchto pravidiel zatiaľ súťažil len raz - na majstrovstvách Chorvátska 2018. Podľa tohto vyraďovacieho systému nastupujú vylosovaní dvaja cvičenci, ktorí po sebe na striedačku zacvičia dve formácie Poomsae a po ukončení sa rozhodne podľa pridelených bodov, kto postúpi do ďalšieho kola. Tomáškovi sa podarilo zacvičiť obidve zostavy bez chýb, len na úplnom konci druhej zostavy trochu zrýchlil kvôli stresu, ale celkovo to bolo veľmi dobre odcvičené.  Týmto by sme chceli poďakovať za podporu Slovenskej asociácii Taekwondo WT, Slovenskému paralympijskému výboru, SZSMP a v neposlednej rade aj sponzorom z Rimavskej Soboty, ktorí nám zmiernili cestovné náklady na tento vrcholový turnaj - Radovanovi Ceglédymu, Miroslavovi Porubiakovi , Stanislavovi Belákovi, pretože bez tejto pomoci by sme sa nemohli zúčastňovať takého počtu zahraničných turnajov.

ms pomsaae (4).jpg

Ďalej chceme poďakovať trénerom TKD Hnúšťa – Mgr. Marošovi Oláhovi a Mgr. Ivane Kyseľovej 2.Dan za obetavý prístup a dobrú prípravu na turnaje aj jeho sestre Karolíne, ktorá sa Tomášovi každodenne venuje. Poďakovanie patrí aj naším priateľom z Chorvátskeho Para Taekwondo zväzu - prezidentovi Vladovi Požežanacovi a hlavnej trénerke Martine Peranović, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s Para Taekwondom. Ďakujeme im za pomoc a za cenné rady nie len na turnajoch.. Sprostredkovali nám osobné stretnutie s riaditeľom Para Taekwondo WT Olof Hansson zo Švajčiarska, ktorý nám prisľúbil pomoc a rady do budúcnosti, za čo ďakujeme. Hlavný tréner Mgr. Maroš Oláh sa stretol aj s hlavným rozhodcom tohto turnaja Mustaphom Moutarazakom z Francúzka, kde rozobrali podrobnosti medzinárodného Poomsae Coach seminára vo Francúzku, ktorého sa tréner zúčastní a po jeho absolvovaní získa medzinárodnú licenciu kouča, čo je tiež prínos pre slovenské Taekwondo.

ms pomsaae.jpg

Po tomto úspechu nás najbližšie čakajú majstrovstvá Francúzka Poomsae a Para Poomsae G1 Svetový pohár v Lille, kde sa budeme snažiť o dobrú reprezentáciu Slovenska, mesta Rimavskej Soboty a terajšieho klubu TKD Hnúšťa. Ďakujeme za podporu.

Tomáš Mravec


 
 

Na margo uplynulých dní - Strašenie s rasizmom

Rozhodnutie súdu, vďaka ktorému poslanec Milan Mazurek musel opustiť Národnú radu SR, vyvolalo na Slovensku nemálo emócií. Len pre ozrejmenie prípadu, ktorý možno nie každému čitateľovi nášho dvojtýždenníka je známy pripomíname, že poslanec ĽSNS bol potrestaný desaťtisícovou pokutou za svoje reči o Rómoch a keďže bol právoplatne odsúdený, priši

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka