Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Deň Zeme v ZŠ Pavla Dobšinského v Rimavskej SoboteVytlačiť
 

Planéta Zem mala 22. apríla svoj sviatok. Tohtoročný Deň Zeme bol zameraný na ochranu prírodných druhov. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou.

Deň Zeme je v súčasnosti ekologicky zameraný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dôsledky ničenia životného prostredia. Svojimi aktivitami výrazne zasahujeme do toho, ako vyzerá príroda a svet okolo nás. Ľudia menia štruktúru krajiny, ťažia v lesoch, likvidujú mokrade, lúky a ostatné cenné biotopy, znečisťujú prírodu odpadom.

Preto sme sa aj my, deti a zamestnanci zo ZŠ Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote, v spolupráci s AMAVET klubom LEGMAN 819, pokúsili v dňoch 24. – 26.4. 2019 o zveľadenie nášho životného prostredia v areáli našej školy. Vysadili sme množstvo kvetov a upravili sme kvetinové záhony. Okrem prác v areáli školy sme mali množstvo sprievodných akcií, prednášku so speleológom Igorom Balciarom na tému „SEPARUJEME A CHRÁNIME“, exkurziu na Správu povodia Slaná v Rimavskej Sobote, kde sa deti oboznámili s technikou, ktorú využívajú pri údržbe povodia Slaná. Naše amaveťáčky Emma Deáková a Ema Zagyiová si pre spolužiakov pripravili prednášku a aktivity  na tému „Svet zajtrajška“. Túto tému v tomto školskom roku spracovali ako ročníkovú prácu. Ďalšou aktivitou bol „Kvíz o našej planéte“. No a najväčším lákadlom pre našich žiakov bola „Nová Chemická a Fyzikálna show“. U žiakov mala veľký úspech. Touto show sme chceli spopularizovať výučbu prírodovedných predmetov na našej škole, hlavne fyziku a chémiu. Napriek nepriazni počasia sa všetky aktivity zrealizovali.

Preto nielen počas Dňa Zeme by sme si mali uvedomiť dôležitosť svojho správania sa ku krajine. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby životné prostredie nebolo zaťažované a aby planéta Zem zostala čo najdlhšie zachovaná pre ďalšie generácie.

5a1.jpgshow.jpgbalciar.jpg

Mgr. Elena Sakálová,

koordinátorka environmentálnej výchovy a vedúca klubu AMAVET Legman 819


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka