Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Výstava v múzeu predstavuje kúpeľníctvo na GemeriVytlačiť
 

Jednotlivé kúpele, kúpeľných lekárov či obľúbenosť jednotlivých miest predstavuje výstava pod názvom Kúpeľníctvo v Gemeri v 19. storočí, ktorú pripravili v tunajšom Gemersko-malohontskom múzu v Rim. Sobote.

Výstavu otvorili 17. apríla a je venovaná vzniku a vývinu kúpeľníctva na území historického Gemera. Územie dnešného Slovenska je jedným z najbohatších oblastí historického Uhorska z hľadiska kúpeľov. Vybudované kúpeľné mestá okolo termálnych vôd Horného Uhorska dosiahli svoj vrchol popularity v poslednej tretine 19. storočia, ktorá sa právom nazýva aj zlatou érou kúpeľníctva. Aj Gemer sa mohol  pýšiť  množstvom studených kyseliek a termálnych prameňov, v ktorých bola vďaka chemickým analýzam preukázaná mimoriadna liečivá sila, a i jeho kúpele patrili ku kľúčovým dejiskám kultúrnej histórie regiónu.

Výstava je rozdelená na štyri okruhy. Prvý sa venuje kúpeľným tradíciám od dávnych čias až po 19. storočie. Druhá časť výstavy sa viac zameriava na Gemer a zrod a vývoj jednotlivých kúpeľov, ktorých bolo sedem (Dobšiná, Hajnáčka, Hodejov, Jelšava, Leváre, Revúca a Rožňava), ale aj na kúpele Čiž, ktoré ako  jediné dodnes fungujú. Ďalší okruh sa venuje kúpeľnému turizmu, pretože Gemerčania nenavštevovali len domáce kúpele, ale hlavne tí majetnejší  chodili do zahraničia. Posledná časť výstavy ukazuje dnešný stav kúpeľníctva a aké príčiny môžeme hľadať za zánikom kúpeľov, ktoré už neexistujú. Toto všetko sa dozvedia návštevníci prostredníctvom textových panelov a upomienkových predmetov. Tie verne dokumentujú kedy a kam chodili naši predkovia na rekreáciu. Výstavu pripravila historička GMM Éva Kerényi, ktorá sa téme kúpeľníctva venuje niekoľko rokov a o tejto téme  vydala v roku 2017 knihu. Ako prezradila, výstava je unikátna, pretože takto komplexne kúpele na Gemeri neboli ešte nikdy  prezentované. Výstava potrvá do konca septembra.    

amb

kup.JPG

kup1.JPGkup2.JPG       


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka