Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Slovenskí reprezentanti si priniesli domov z ME v Chanbare 3 medailyVytlačiť
 

V dňoch 4 a 5. mája sa konali v bieloruskom Minsku v  poradí už 11. majstrovstvá Európy v japonskom športe chanbara. Na turnaji sa zúčastnilo 243 súťažiacich zo 16 krajín a Japonsko, ktoré dohliadalo na plynulý priebeh turnaja.

Reprezentácia Slovenska pod vedením reprezentačného trénera Tibora Figeia  dosiahla na 11. ME krásne úspechy. Sme veľmi mladý šport, na Slovensku pôsobíme necelých 5 rokov, čo je popri desať, dvadsať a tridsať ročnej histórii v iných krajinách naozaj zanedbateľné číslo. Napriek tomu si pätica reprezentantov priniesla domov 3 medaily (dve strieborné a jednu bronzovú).

V sobotu 4. mája súťažili deti – chlapci - dievčatá, kadeti -  chlapci a dievčatá, juniori – chlapci a dievčatá a veteráni (40+)  v disciplínach kihon dosa (kata –súborné cvičenia) a datotsu (zápas).  Najprv prišli na rad súborné cvičenia (kihon dosa), kde sa z našej pätice najviac darilo Lukášovi Kurekovi (chlapci 12-13r.), ktorý sa prebojoval až do štvrťfinále a obsadil konečné delené 5. miesto. Slovensko malo zastúpenia v kategórii chlapcov (12-13r.) aj v datotsu (zápas). Každý z nich súťažil v troch disciplínach. Po prvotných zaváhaniach si Tomáš Kuvik v úvodných disciplínach nakoniec vybojoval v disciplíne chocken free (dlhý meč jednoruč) krásnu bronzovú medailu. Druhý slovenský reprezentant Lukáš Kurek vybojoval taktiež po prvotných zaváhaniach vo svojej obľúbenej disciplíne tate kodachi (krátky meč-štít) striebornú medailu, keď vo finále prehral len s neskorším absolútnym šampiónom (Grandšampiónom) z Talianska. V tejto kategórii štartovalo 21 pretekárov. Obidvaja reprezentanti Tomáš i Lukáš pôsobia v klube Falcon TKD Rimavská Sobota a bola to pre nich „prvá” veľká medaila.  Kadetská kategória bola tiež veľmi silno obsadená a  o medaily sa takisto bojovalo v 4 bojových disciplínach kodachi (krátky meč), tate kodachi (meč a štít), Choken free (dlhý meč v jednej ruke), choken morote ( dlhý meč obojruč). Pri 31 štartujúcich pretekároch v tejto disciplíne sa nám nepodarilo vybojovať medailu. Bronzový medailista z ME z roku 2017 Max Martinčko bojoval príkladne, ale tentoraz to na medailu nestačilo, jeho najlepší výsledok je 9. miesto v obľúbenej disciplíne nito (krátky a dlhý meč). V tento deň nastúpil aj ďalší reprezentant v kategórii veteránov (40+), bronzový medailista z ME v Ríme v roku 2017  Ladislav Laššák. V disciplínach tate kodachi (krátky meč-štít) a chocken morote (dlhý meč obojruč) sa prebojoval do štvrťfinále, kde ale bohužiaľ našiel premožiteľov z Poľska a Ruska a v obidvoch disciplínach skončil napokon na delenom 5.mieste. Tu súťažilo 26 športovcov.

V nedeľu 5. mája štartovali kategórie seniorov v kategóriách kyu (nižšie stupne) a DAN (čierne pásy) v individuálnych zápasoch, kde sa nám podarilo získať ešte jednu medailu. Tibor Figei z Rimavskej Soboty získal pre slovenskú reprezentáciu v kategórii čiernych pásov (DAN,18-39r.) historickú striebornú medailu v disciplíne tanto (dýka).  V prvých dvoch kolách zvíťazil nad ruskými reprezentantmi, až nakoniec prehral len vo finále po niekoľkominútovom boji s úradujúcim majstrom Európy v  tejto disciplíne z Talianska. V tejto kategórii štartovalo 34 športovcov. Pre rimavskosobotského reprezentanta to bola už 10 medaila z ME, MS, EH a SH.

„Organizáciu preteku hodnotím veľmi pozitívne. Organizátori nepodcenili naozaj nič, všetko bolo na vysokej úrovni. Preteky nám ukázali, že ideme správnym smerom, čoho dôkazom sú aj medailové umiestnenia našich detí (Tomáša a Lukáša) a mne sa tiež podarilo získať striebornú medailu v najvyššej kategórii, čo je dôkazom toho, že s mojím trénerom Marianom Kuvikom odvádzame dobrú robotu. Chcel by som sa poďakovať našej asociácii SACHAN, nášmu klubu Falcon, deťom – reprezentantom, rodičom, ktorí ich sprevádzali, mestu Rimavská Sobota a našim sponzorom”. O mesiac náš čakajú majstrovstvá Česka, ktoré sa budú konať v Prahe. Potom si niekoľko mesiacov oddýchneme od súťaží a v októbri prídu na rad majstrovstvá Poľska, Slovenska a sezónu ukončíme v novembri Majstrovstvami sveta v japonskom Tokiu. Majstrovstiev by sa mala zúčastniť už aj bronzová medailistka z MS 2018 Laura Dávidová, ktorá už trénuje.

chanbara.jpg

Zdroj: Ing. Robert Kuvik


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka