Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Učiteľky zo zahraničia v našej materskej školeVytlačiť
 

O projekte Erasmus+ sme všetci čo-to počuli, ale pracovať na ozajstnom živom projekte je celkom iná káva...

Podarilo sa nám získať grant na spoluprácu s nadnárodnou účasťou. Našimi partnermi sa stali 2 materské školy, jedna z Lysej na Labem z Českej republiky a druhá z Tallinnu z Estónska. Projekt sme nazvali A little antenna, v preklade Tykadielko. Po začatí prác na projekte sme informovali a motivovali k angažovanosti naše deti aj rodičov.

Naša materská škola je profilovaná environmentálne, takže sme ľahko plánovali aktivity, ktoré poskytujú deťom možnosti získať poznatky, hodnoty a spôsobilosti pre ochranu životného prostredia v oblasti zelene a využitia odpadového a prírodného materiálu. Od októbra 2018 sme aktivity plnili podľa časového plánu a výstupy z aktivít sme si s kolegyňami zo zahraničia vymieňali zatiaľ iba prostredníctvom skupiny na sociálnej sieti.  Tak sme sa navzájom aj spoznávali. Osobnému stretnutiu predchádzalo veľa príprav a vynaložili sme maximálne úsilie, aby sme boli dobrými hostiteľmi. Uvedomovali sme si, že je potrebné naplánovať priebeh návštevy tak, aby sme plnili stanovené ciele projektu  smerom k deťom a aby sme ukázali zo svojej práce čo najviac.

Od 10.6. do 14.6.2019 nás navštívili  4 učiteľky z Estónska a 3 učiteľky z Českej republiky. Na ich privítaní sa zúčastnilo vedenie MŠ, deti materskej školy, personál, za účasti regionálnej televízie. Deti privítali hostí v kroji chlebom a soľou a spevom ľudovej piesne. Predstavitelia vedenia mesta Rimavská Sobota oficiálne privítali návštevu v obradnej sieni. Sprievodkyňa potom previedla hostí mestom, informovala ich o jeho histórii, súčasnosti a zaujímavostiach.

Návšteve sme chceli  ukázať, ako naše zameranie aplikujeme v praxi a ako na to reagujú deti. Vyberali sme na oboznamovanie  rôzne pútavé metódy, využili sme spoluprácu s občianskymi združeniami. Spoločne tvorili zo šúpolia, tkali na krosnách, plietli šnúrky na cievke, tvorili z drôtu, piekli oplátky, sadili sadenice bylín do plastových fliaš. Prostredníctvom exkurzií a tvorivých dielní spoznali okolie Rimavskej Soboty, našu prírodu, podnebie, gastronómiu, zvyklosti a tradície regiónu. Komunikácia prebiehala v anglickom jazyku a jazykovo zdatnejší ochotne tlmočili, aby sme sa o sebe navzájom dozvedeli čo najviac. Tešil nás prejavený záujem o aktivity, metodiku, plánovanie a aj  o riešenie niektorých problémov. Pri osobných stretnutiach bolo jednoduchšie dohodnúť sa s hosťami na ďalších postupoch a  organizácii projektu.

Celotýždenné aktivity podporili výmenu osvedčených metód s kolegyňami zo zahraničia. Ich návšteva nás obohatila o nové poznatky a skúsenosti o partnerských krajinách. Veľký prínos má projekt hlavne pre deti, ktoré si rozšírili obzor prostredníctvom pútavých aktivít, získali nové skúsenosti, zručnosti a možnosti vzdelávania v oblasti environmentálnej výchovy v duchu O prírode v prírode.

Dúfame, že táto naša  spolupráca bude motiváciou pre našu MŠ zapojiť sa aj do ďalšieho programu a pre iné materské školy na Slovensku zapojiť sa do projektu Erasmus+. Projekt hodnotíme vysoko pozitívne, jeho prínosy sú nevyčísliteľné. Spomenieme aspoň niektoré: oboznámenie sa s novými poznatkami, skúsenosťami a trendmi v partnerských krajinách   v environmentálnej oblasti, zviditeľnenie našich metód a výchovno-vzdelávacích postupov v zahraničím, prekonávanie  jazykových  bariér.

Veľké poďakovanie patrí rodičom našich detí  a sponzorom, za prejavený záujem a pomoc na príprave tohto stretnutia: p. Gulik, p. Auxt, p. Miháľ, p. Gombalová, p. Babičová, p. Slanina, p. Demeter, p. Juhaniak, p. Váňová, p. Janíková, p. Csernoková, p. Muránska, p. Kováčová, p. Kubelková, p. Bubelíny – Mäso a mäsové špeciality, p. György – Top potraviny,                      p. Csernok – veľkosklad ovocia a zeleniny, Popradská káva,  OK ENGLISH – anglické štúdio s.r.o.

ms roznavska1.jpgms roznavska3.jpgms roznavska4.jpgms roznavska6.jpgms roznavska9.jpg

Kolektív Materskej školy Ul. Rožňavská v Rim. Sobote


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka