Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Krajská prehliadka speváckych súborov seniorov v BrezneVytlačiť
 

20. jún bol sviatkom speváckych súborov seniorov Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na  Slovensku Banská Bystrica.

Prehliadka sa konala pod záštitou prednostky Okresného úradu Brezno PhDr. Ingrid Poliakovej a primátora mesta Brezno JUDr. Tomáša Ábela PhD.

Za Jednotu dôchodcov sa účastníkom prihovoril Ján Hlaváč, predseda KO JDS BBSK a Mgr. Daniel Kianica,  predsedníčka  OO JDS Brezno.

Na prehliadke sa predstavilo 16 zborov a ich sólisti. Ich spev svedčil o hudobnosti nášho národa a tiež množstve a rôznorodosti ľudových piesni, ktoré sú základom našej hudobnej kultúry.

Náš okres reprezentoval zbor  Klubu záujmovej činnosti seniorov ZO JDS Rimavská Sobota „DÚHA“. V repertoári súboru figurujú piesne ľudové, z tvorby hudobných skladateľov a tiež populárne.  Na tejto prehliadke  bol predstavený blok piesní „Pocta Mozartovi“, kde zazneli v trojhlasnom prevedení skladby Uspávanka, Abeceda, Podvečery a Už hlási, trio z opery „Čarovná flauta“

Štrnásťčlenný ženský zbor vedie Viera Slatinská a moderuje Vlasta Bottliková.

K príjemnému umeleckému zážitku prispela dobrá organizácia nástupov jednotlivých zborov a priebežne podávané občerstvenie pre účastníkov.

Pri ukončení prehliadky speváckych súborov a sólistov PhDr. Ingrid Poliaková pri odovzdaní pamätných listov vyzdvihla výber a interpretáciu piesní, ktoré na prehliadke odzneli a potvrdili, že spev je oddávna najprirodzenejším hudobným prejavom človeka, ktorý sa uplatňuje vo vokálnej hudbe všetkých štýlových období a žánrov, v skladbách sólových, komorných i zborových. Osobitne veľmi kladne hodnotila vystúpenie speváckeho zboru „DÚHA“, čo potešilo všetkých členov tohto speváckeho telesa, ako aj jeho priaznivcov, ktorí im osobne prišli blahoželať.

Dúha v Brezne 20.6.2019.jpg

Text a foto: Mgr. Jozef Rajzinger, PhD, predseda OO JDS Rim.Sobota 


 
 

Na margo uplynulých dní

Zatvorili sa brány škôl, pre žiakov a učiteľov  sa začali zaslúžené letné prázdniny. Poslanci slovenského parlamentu sa tiež rozbehli k brehom slovenského mora do Chorvátska, kde väčšinou majú svoje haciendy, nabrať sily pred horúcou jeseňou, ale hlavne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ak je všetko pravda, tak aj ten náš rimavskosobots

dnes je: 19.7.2019

meniny má: Dušana

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka