Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Rimavská Sobota požiada o dotáciu na vybudovanie elektrickej nabíjacej staniceVytlačiť
 

 stanica.jpgMestské zastupiteľstvo dňa 5. augusta schválilo predloženie žiadosti o dotáciu na vybudovanie elektrickej nabíjacej stanice. O dotáciu, ktorú poskytuje Ministerstvo hospodárstva v rámci tzv. Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR, súťažia mestá a obce z celého Slovenska.

Dátum podania žiadosti je podstatný, keďže len prvých 100 z nich si rozdelí sumu 500 000 € určenú na budovanie elektrických nabíjacích staníc. Obce a mestá zo zaostalých regiónov dostali 5 dní k dobru.  Z tohto dôvodu bol tento bod zaradený do programu na mimoriadnom zasadnutí.  Maximálna suma dotácie je 5 000 €. Podmienkou je, aby  žiadateľ spolufinancoval projekt aj z vlastných zdrojov, a to najmenej vo výške 5 % z celkových nákladov na vybudovanie stanice. Na projekte pracuje nové oddelenie riadenia projektov, ktoré mesto zriadilo na začiatku júla.

Takéto stanice slúžia na nabíjanie elektromobilov, ktorých celkový počet by do roku 2030 mal dosiahnuť 40 000. Práve s ich narastajúcim počtom rastie aj dopyt po infraštruktúre, ktorá by umožnila ich efektívne využívanie a umožnila majiteľom elektromobilov cestovať aj na dlhšie vzdialenosti alebo do oblastí mimo hlavnej cestnej siete. Do roku 2020 by sme na Slovensku mali mať až 150 rýchlonabíjacích staníc (s výkonom nad 22 kW) a viac ako 600 staníc pre pomalé a stredne rýchle nabíjanie (s výkonom do 22 kW).

Významný argumentom v prospech vybudovania elektrickej nabíjacej stanice v Rimavskej Sobote je jej strategické umiestnenie a celkový nedostatok takýchto staníc v širšom regióne. Mesto pretínajú dva dopravné spojenia medzinárodného významu. Na ceste medzinárodného významu E571, z Bratislavy do Košíc, vodiči môžu svoj elektromobil dobiť najbližšie v Lučenci a Ožďanoch. Avšak východným smerom môžu tak urobiť až v Moldave nad Bodvou. Horšie sú na tom majitelia elektromobilov, ktorí by chceli využiť medzinárodné cestné spojenie sever – juh (Poprad – hranica s Maďarskou republikou). Tu si okrem Popradu nemôžu nabiť svoj elektromobil už nikde inde. Málo nabíjacích staníc sa nachádza najmä v južnej a východnej časti Banskobystrického samosprávneho kraja.

Aj preto má vybudovanie verejne prístupnej elektrickej nabíjacej stanice v Rimavskej Sobote reálny potenciál prispieť k rozvoju nášho mesta. Nabitie elektromobilu môže trvať aj niekoľko hodín a  tento čas môžu ich majitelia využiť na  návštevu centra mesta, múzea, reštaurácie, urobiť si nákup, prípadne využiť miestne služby. Bola by to možnosť ako spropagovať naše mesto a pritiahnuť sem nových návštevníkov.

Podľa dostupných informácií majú nabíjacie stanice v meste budovať aj súkromné spoločnosti. Avšak tu by sa jednalo o stanicu, ktorá by bola vo vlastníctve mesta a bola by súčasťou základnej občianskej vybavenosti. A dôležitá je aj symbolika. Vybudovaním elektrickej nabíjacej stanice by sa mesto prihlásilo k rozvoju elektromobility na Slovensku a tým aj k úsiliu o adaptáciu na klimatické zmeny a  zníženiu negatívneho dopadu klimatických zmien, čo je agenda, ktorá už dominuje a bude dominovať 21 storočiu.

Ak by mesto bolo úspešné a podarilo sa mu získať dotáciu, verejne prístupná elektrická nabíjacia stanica by stála na parkovisku na ul. Mikszátha už v budúcom roku. Na tomto parkovisku je dostatočný počet voľných parkovacích miest a má aj tú výhodu, že je umiestnené v blízkosti centra mesta. Zo strany mesta je všetko pripravené.   

 

 

 


 
 

Na margo uplynulých dní - Maďarský volebný guláš

Niekoľkomesačné naťahovanie sa maďarských strán o vytvorenie spoločnej volebnej kandidátky zdá sa že je u konca. Najprv Most- Híd i SMK chceli ísť do volieb samostatne, no po klesajúcich preferenciách obaja hľadali spojencov. Spoločný postup Mostu a SMK totiž mal a možno stále aj má  jednu vážnu prekážku a tým je Béla Bugár, ktorý je v očiach p

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka