Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Rimavská SobotaHľadať
 
 

Hvezdáreň

Naše mesto má svoju planétku, jej označenie je 20495 Rimavská Sobota, objavili ju 15. augusta 1999 astrómovia Petr Kušnirák a Peter Pravec v Ondřejove. Pomenovaná bola na počesť nášho mesta, osvedčenie o jej pomenovaní vydala Česká astronomická společnost v Prahe 20. júla 2001.

 

www.asu.cas.cz/~asteroid/planetky/20495.htm

 

 

... a tiež vás pozývame do astroparku
astropark hvezdárne pre verejnosť s možnosťou prehliadky modelov planétiek a arboréta pre všetkých milovníkov prírody.

Pri priaznivom počasí pozorovanie slnečných škvŕn a panorámy mesta ďalekohľadmi.
kupola s ďalekohľadom a park hvezdárne

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote bola založená v roku 1975. 4.októbra 1977 bola daná do užívania jej prevádzková budova, ako prvá účelová budova hvezdárne na Slovensku. Pred založením hvezdárne nebolo v okrese takmer žiadne astronomické zázemie. Od 1.4. 1999 po zrušení regionálnych kultúrnych centier je súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella ako jej pobočka.

Činnosť

Popularizačná , vzdelávacia a metodická činnosť je zameraná na všetky vekové kategórie a typy škôl. Každoročne hvezdáreň usporiada okolo 250 akcií pre 10 tisíc návštevníkov. Okrem bohatej ponuky popularizačných a vzdelávacích programov (prednášky a cykly prednášok, besedy, tematické hodiny, pozorovania, filmy, video pásma, ekologické programy, praktiká , sústredenia a pod.), sú organizované aj súťaže: výtvarná - Vesmír očami detí, kvízová - Vesmír je náš svet, Kozmonautika, Príroda okolo nás, Let na planétu Mystery, Robinson roku 2000 a pod. Členom krúžkov sa poskytuje metodická pomoc, na požiadanie aj výjazdové pozorovania. V areáli hvezdárne sú poriadané letné astronomické tábory, praktiká a alternatívne školy. Krúžkom a spolupracovníkom je k dispozícii špecializovaná knižnica a videotéka. Odborná činnosť hvezdárne je zameraná na pozorovanie Slnka, nepriamu slnečnú rádioastronómiu; pozičné merania zákrytov hviezd Mesiacom a planétkami, vrátane expedičných pozorovaní dotyčnicových zákrytov; pozorovanie meteorov a komét, zatmení Mesiaca a pozorovanie nezákrytových premenných hviezd. V posledných rokoch sa hvezdáreň stala celoslovenským koordinátorom a spracovávateľom pozorovaní meteorov a pozorovaní dotyčnicových zákrytov hviezd Mesiacom. Výsledky odborných pozorovaní z oblasti pozorovania Slnka, meteorov a zákrytov sa publikujú nielen u nás ale aj v zahraničí (Solar Index Data Center, Solar Geophysical Data, International Lunar Occultation Centre, European Asteroidal Occultation Network, International Occultation Timing Association, International Meteor Organization a pod.). Sme oficiálnymi členmi IMO, IOTA, v rámci EAON sme národnými koordinátormi.
Významnejšie pozorovacie zahraničné expedície: úplné zatmenie Slnka 11.8.1999 (Fonyódliget, Maďarsko), pozorovanie meteorického roja Leonidy 1998 (Mongolsko), 1999 (Španielsko).

Vybavenie hvezdárne

Pozorovacia technika je štandardná. V kupole s priemerom 5 m je Coudé refraktor 150/2250,
v samostatne stojacej, brigádnicky vybudovanej pozorovateľni s priemerom kupoly 5 m je refraktor 160/2450, Cassegrain 350/4200 a protuberančný ďalekohľad 100/1200. Prenosné prístroje sú využívané aj pri verejných pozorovaniach a pozorovateľských expedíciách.
Prednášková sála s kapacitou 60 miest je vybavená audiovizuálnou a didaktickou technikou s možnosťou využívania veľkoplošnej projekcie a počítačových animácií, čo oceňujú najmä učitelia pri doplnkovej výuke žiakov a študentov.
Kapacita ubytovania v oplotenom areáli v UNIMO bunkách je 21 postelí, samostatné sociálne zariadenie, kuchynka, čo umožňuje organizovanie viacdenných kolektívnych podujatí. Rozsiahly areál dostáva v posledných rokoch vďaka brigádnickej aktivite pracovníkov parkovú úpravu s relaxačnými zákutiami (pergola, UFO-ohnisko, jazierko).
Od konca roku 1994 sídli v priestoroch hvezdárne sekretariát Slovenského zväzu astronómov amatérov www.szaa.org 

Otváracie hodiny

Pondelok: 8:00 15:30
Utorok: 8:00 15:30
Streda: 8:00 15:30
Štvrtok: 8:00 15:30
Piatok: 8:00 22:00 (v lete do 23:00)
Pedagogický dozor je bezplatný 


 

Kontakty

E-mail: astrors@astrors.sk

Internet: www.astrors.sk

 

 

Vstupné na program a astronomické pozorovanie v kupole hvezdárne:

Dospelí: 1,50- €
Študenti ZŠ a SŠ: 1,- €
Deti do 6 rokov, dôchodcovia: 0,50 €


Rodinné vstupné (2 rodičia + 2 deti) - jednotné vstupné: 3,-

Akcie s ubytovaním

Individuálne
1. noc 5,- €

2. a ďalšie noci 4,- €


Školské výlety
1. noc 4,- €

2. a ďalšie noci 3,50 €

Vlastný spací vak 3,- €


Členovia Slovenského zväzu astronómov (SZA) 3,- €
Členovia MO SZA R. Sobota bezplatne


Spoločenské akcie
- počas týždňa (do 16. hod.) 1,50 €

- bez ubytovania (do 21. hod.) 2,- €

 

 

 

 


 

Na margo uplynulých dní - Maďarský volebný guláš

Niekoľkomesačné naťahovanie sa maďarských strán o vytvorenie spoločnej volebnej kandidátky zdá sa že je u konca. Najprv Most- Híd i SMK chceli ísť do volieb samostatne, no po klesajúcich preferenciách obaja hľadali spojencov. Spoločný postup Mostu a SMK totiž mal a možno stále aj má  jednu vážnu prekážku a tým je Béla Bugár, ktorý je v očiach p

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka